FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 16:29

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:08

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
Rušimo temu ŠRO. Koliko je čuveni bilećki ŠRO zaista bio jači od ostalih i po čemu?

Bogarte, zdravo! Kad si već tu, evo ti gore pitanjce jedno... Ako ti se sad da....

Pričalo se i u moje vrijeme da je Bilećka ŠRO (pješadija) bila najjača po disciplini i drilu a što se stručnosti tiče ne znam pouzdano. Mislim ipak da se u drugim rodovima koji su imali više veze s tehnikom, moralo više učiti i bolje vladati fizikom i matematikom i općenito biti tehnički potkovaniji.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:25

@Bogart (citat):
@Max Blitz (citat):
Kad sam ja bio u JNA viđao sam samo staže mlađe vodnike. Nisu valjda u godinu dana stigli dobit čin vodnika. Mislim da su konačno dobijali činove vodnika tek koji dan pred skidanje.
Ne bas pred skidanje, nego mesec i po - dva pred kraj vojnog roka, sto kaze Boske nanosale su se staze zvezdica na ramenima, ali nisu se svi dzombirali, ja sam i pod sicu rmbao zajedno sa gusterima, sve fizicke poslove, no to je bila specificnost mog roda vojske, nije se moglo ocekivati da ce nam granate doneti i rasporediti u tenkove neki carobnjaci. Very Happy Nije me kao vodnika niko oslobadjao teskih poslova, to paradiranje zutim epoletama je bilo obicno nosanje "macke u dzaku". Very Happy Niti sam bio sitiji, niti odmorniji, niti cistiji od drugih, a svakako sam vise bio izlozen stresu i optereceniji duznostima i odgovornoscu.

Ne znam, koliko se secam vec u jesen 1990. nije bilo toliko ideoloskih i idolopoklonickih simbola, mislim da se vec tada obelezja s likom Josipa Broza nisu nalazila u SRO, a u prekomandi ih sigurno nije bilo, postojala je jedino spomen soba na ulazu u kasarnu na Crvenom Krstu u cast partizanske brigade ciju je tradiciju nastavljala moja oklopna brigada, i ljudstvo u brigadi je nosilo na kapama petokrake sa srpom i cekicem, svi osim nas koji smo u nju prekomandovani iz drugih jedinica. Moj komandir cete u Nisu, kapetan prve klase Smail Kunalic, je na radnom stolu u kancelariji u kutiji s ponosom cuvao staru partijsku knjizicu clana SKJ. To je sve sto je bilo ostalo od ideologije. Politicka nastava u SRO koju je Boske spominjao nije imala ideoloski karakter, preimenovana je u Moralno vaspitanje, i po sadrzaju je vise odgovarala sociologiji i psihologiji, sa akcentom na vojnu tematiku naravno. Moralno vaspitanje nam je u SRO bilo najomiljeniji predmet, predavanja su se odvijala u novoj ucionici, koja je bila prostrana, moderna, cista i topla, tako da bi tu odspavali u klupama kao beglerbegovi, ako vec nismo pisali pisma i salili se sa predavacem, starijim covekom, potpukovnikom iz mog kraja, Banacaninom, rodom iz Srpske Crnje. Da nismo bili premoreni verovatno bi sa zadovoljstvom pratili njegova predavanja, bio je strucnjak za materiju kojom se bavio.

Šta, zar nije bio stigao novi stažo? Kod mene je, dva mjeseca pred moje skidanje, stigao novi stažo (imam ga na slici, tema Zalužani) i ja sam mu dosta brzo predao "vođenje" voda king Naravno da sam ga podržavao i pomagao gdje je trebalo. Bila je to sasvim normalna i prirodna smjena generacija i naravno da sam u tom periodu imao više slobodnog vremena. Znači bio sam džomba i to je bio ljepši osjećaj neko svi oni činovi skupa kojima sam za vrijeme služenja vojnog roka bio kićen afro

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:28

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):
...ljudstvo u brigadi je nosilo na kapama petokrake sa srpom i cekicem, svi osim nas koji smo u nju prekomandovani iz drugih jedinica.

Dobro i me podsjetio! I ja sam je imao... ne po formaciji čete naravno. Dao mi je jedan desetar iz skroz druge jedinice, ne znam od kud mu. Rekli mi neki ne možeš ti to nosit. I ja stavio, i nitko se nije bunio, izlazio tako i u grad, a i po kasarni i po brodu. Nitko od oficira ni riječ, ni bravo, ni skini...., zanimljivo Very Happy Baš je pristajala uz mornarsku uniformu... bili mi neki drugovi zavidni... I JOŠ je imam.

I kod nas je bilo takvih petokraka. Bile su omiljene kao suveniri ali ako si je i na kapi nosio nije bio nikakav problem!

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:35

I pored svih napora i "driblanja" memorije ne mogu se sjetiti da smo imali završne ispite, bliža mi je opcija da su nam ocjene zaključivali na osnovu ocjena dobivenih tijekom cijelog školovanja.
Najbolji u mojoj klasi bio moj dobar prijatelj iz voda, inače inžinjer građevine. Imao je čistu 10-ku i za nagradu je dobio pištolj sa ugraviranom posvetom i birao je kasarnu gdje će u prekomandu. Mislim da je izabrao jednu beogradku kasarnu iako je on bio nišlija.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17821
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:41

@Max Blitz (citat):
Vrlo iscrpno obrađuješ temu, bravo! Jesu li neke kvalifikacije stečene u ŠRO mogle biti upisane u radnu knjižicu i tako vrijedile u civilstvu?

Evo, vraćam jedno neodgovoreno pitanje! Very Happy
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3108
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:45

@Max Blitz (citat):
Dobro i me podsjetio! I ja sam je imao... ne po formaciji čete naravno. Dao mi je jedan desetar iz skroz druge jedinice, ne znam od kud mu. Rekli mi neki ne možeš ti to nosit. I ja stavio, i nitko se nije bunio, izlazio tako i u grad, a i po kasarni i po brodu. Nitko od oficira ni riječ, ni bravo, ni skini...., zanimljivo Very Happy Baš je pristajala uz mornarsku uniformu... bili mi neki drugovi zavidni... I JOŠ je imam.

Nadam se da se tenkisti nece ljutiti ako se pridruzimo i mi ostali.
Inace petokraka sa srpom i cekicem oznacavala je pripadnost proleterskoj jedinici tj. jedinici koja nastavlja tredicije neke jedinici iz NOR-A sto je za mnoge tada bila cast.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:48

Naravno da ne dpuric. Krenula je lijepa i zanimljiva diskusija o školovanju u ŠRO, i zašto je ne nastaviti. Tenkisti su malo na odmoru sad, neće se ljutiti. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 21:53

@Bogart (citat):
Bez obzira na uspeh po tim dvomesecnim  fazama obuke svi su dobijali cin razvodnika, bar je tako bilo u mojoj klasi, a gotovo po automatizmu su svi dobili i cin desetara bez obzira na neke slabe ocene, zbog njih se jedino nisu dozvoljavali izlasci u grad, najvaznija stvar tokom boravka u SRO. Na kraju skolovanja polagali su se i zavrsni ispiti iz vecine predmeta, zavrsni ispiti su bili medju najvaznijim merilima konacnog uspeha i uticali su u znatnoj meri na prosek s kojim je pitomac zavrsio obuku. Oni koji nisu uspeli da poloze neki od zavrsnih ispita, koji su imali ocene koje nisu bile prelazne, ostajali su jos neko krace vreme u SRO, mozda svega nedelju, dve, ne duze, tokom kojih su imali poslednju priliku da poprave ocene i da napuste SRO sa cinom mladjeg vodnika. To je bio onaj period kad su njihovi drugovi mladji vodnici odlazili u prekomandu nakon zavrsenog skolovanja. Ko nije iskorostio tu poslednju sansu ostajao je u cinu desetara i odlazio u prekomandu kao komandir odeljenja (tenka). Iz mog voda dvojica pitomaca nisu uspela da zavrse SRO, ostali su desetari i otisli u trupu s tim cinom, nikakve neprijatnosti nisu imali, i desetar je bio desetar, ma kako dosao do cina. Jedan od njih je bio neki saljivdzija spadalo iz predgradja Tuzle, pricali su mi da je po dolasku u prekomandu u Skoplje postao jedan od maskota jedinice, jedan od najomiljenijih likova, a i mi smo ga voleli, nosio nas je svojom duhovitoscu i originalnim humorom u teskim trenucima, bio je jedan od pozitivaca koga se rado setim, nadam se da je ziv i zdrav, neke izraze naucene od njega tokom sestomesecnog boravka u SRO i danas cesto koristim. Laughing

Kod nas u Zadru 1985. godine unapredjenja su takodje bila po fazama ali ne po automatizmu. Posle dva meseca provere i z svih predmeta + pozitivne ocene iz svih predmeta > cin razvodnika i tako do kraja skolovanja i cina mladjeg vodnika. U mom vodu dva pitomca nisu sa nama polozili   zavrsni ispit za ml.vodnika. Jedan je ostao jos sedam dana i polozio a drugome to nije poslo za rukom. Inace oni koji ne zavrse SRO u to vreme su kao desetari slati u prekomandu po kazni na ostrvo VIS.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 22:06

Vec je bilo komentara da su stazisti nesto *okruglo pa na cose*- niti su vojnici niti su staresine i kako je to neko primetio nalazili su se izmedju cekica i nakovanja. Za razliku od mnogih ja sam na staziranju dobio samo mladu vojsku (tzv gustere), tako da nisam imao dzombi u vodu. To je velika prednost-olaksanje. Drugo bio sam k-dir izvidjackog voda u art.puku gde je po formaciji sledovao oficir i u narednih 5 meseci samostalno izvodio celu specijalisticku obuku. S druge strane podrska pretpostavljenog koju vecina stazista nije imala *mojk-dir je pred srojem toj mladoj vojsci rekao- Ovo vam je komandir voda sa njim sve resavajte ako on ne odobri nemojte dolaziti kod mene) E u takvoj situaciji, iskreno zaista retkoj za jednog stazistu, mogao si lepo da radis i da te vojska uvazava a pretpostavljeni budu zahvalni sto si vojsku dobro obucio. Jedino sto nisam imao vremena da pi..m (a zaboravio sam nisam u vodu imao ni jednog desetara na koga bo prebacio deo obaveza)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 22:08

@dpuric (citat):
Inace oni koji ne zavrse SRO u to vreme su kao desetari slati u prekomandu po kazni na ostrvo VIS.

Da, tako sam i ja bio dobio informaciju. Samo znam po sebi, da nam je na obuci bio neki desetar po kazni, iskreno ne znam kako bi uspio uspostaviti pravi autoritet. A još da nije uspio ŠRO završit. U, mislim da bi tu bilo gadnih podbadanja. Btw, nisam čuo od bivših mornara loša iskustva s Visa, za SMB ne znam dovoljno. Vis je lijep, blaga je klima, ne znam zašto se ljude tamo slalo po kazni. Dpuric, slobodno pogledaj sva moja pitanja od početka, pa komentiraj.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 22:22

@Max Blitz (citat):
Hej stažisti, dajte malo podrobnije opišite kako je izgledala vaša izobrazba u ŠRO. (Ili me uputite ako je negdje već opisano.) Obično kažete da je vama bilo lakše kao gušterima, nego kao džombama. E, pa zanima me, kakve su vam bile spavaonice, koliko vas je bilo u njima i kakva je bila vaša temeljna obuka (je li bilo nekih većih posebnosti?). Osobito me zanima sama nastava u učionicama, koliko sati dnevno, kakve su bile učionice, kakva nastavna oprema? Tko su bili sami nastavnici? Kada ste i koliko učili, koliko ste imali nastavne literature? Kako su izgledali sami ispiti? Je li bilo šalabahtera i prepisivanja? Jeste li imali neku vrst "indexa", kao na faksu? Very Happy

Evo iskustva iz Zadra. U spavaonicama je bilo 10-12 pitomaca, drveni kreveti bez sprata. Jedan umivaonik po vodu Soske ormari za obucu u hodniku u sobama ormari (ne kasete) nastava pre podne - 8 casova sa pauzom za marendu. Posle rucka odmor do 16.30 posle toga dva sata popodnevne nastave pod kontrolom staziste. POSLE vecere i Dnevnika dva sata obaveznog ucenja. Tosta intenzivan tempo, ali je za 6 meseci trebalo savladati sazeto gradivo doduse koje se na akademiji uci 2 godine+opstevojna obuka.Nastava je bila podeljena na teorijski i prakticni deo. Teorijski deo u u;ionicama a prakticni uglavnom u hangarima i na poligonu Bokanjac.+ dva terena sa gadjanjem na Kninu u Slunju K-DIRI VODOVA SU BILI PPORUCNICI-KAPETANI
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 22:26

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
Vrlo iscrpno obrađuješ temu, bravo! Jesu li neke kvalifikacije stečene u ŠRO mogle biti upisane u radnu knjižicu i tako vrijedile u civilstvu?

Evo, vraćam jedno neodgovoreno pitanje! Very Happy

Ne vjerujem da je takvo što bilo moguće. Znam da se vozačima oklopnih transportera koje sam obučavao u civilstvu priznavala vozačka dozvola G i F kategorije (ili samo jedna od njih, ne znam više točno).

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 22:27

@dpuric (citat):
@Max Blitz (citat):
Hej stažisti, dajte malo podrobnije opišite kako je izgledala vaša izobrazba u ŠRO. (Ili me uputite ako je negdje već opisano.) Obično kažete da je vama bilo lakše kao gušterima, nego kao džombama. E, pa zanima me, kakve su vam bile spavaonice, koliko vas je bilo u njima i kakva je bila vaša temeljna obuka (je li bilo nekih većih posebnosti?). Osobito me zanima sama nastava u učionicama, koliko sati dnevno, kakve su bile učionice, kakva nastavna oprema? Tko su bili sami nastavnici? Kada ste i koliko učili, koliko ste imali nastavne literature? Kako su izgledali sami ispiti? Je li bilo šalabahtera i prepisivanja? Jeste li imali neku vrst "indexa", kao na faksu? Very Happy

Evo iskustva iz Zadra. U spavaonicama je bilo 10-12 pitomaca, drveni kreveti bez sprata. Jedan umivaonik po vodu Soske ormari za obucu u hodniku u sobama ormari (ne kasete) nastava pre podne - 8 casova sa pauzom za marendu. Posle rucka odmor do 16.30 posle toga dva sata popodnevne nastave pod kontrolom staziste. POSLE vecere i Dnevnika dva sata obaveznog ucenja. Tosta intenzivan tempo, ali je za 6 meseci trebalo savladati sazeto gradivo doduse koje se na akademiji uci 2 godine+opstevojna obuka.Nastava je bila podeljena na teorijski i prakticni deo. Teorijski deo u u;ionicama a prakticni uglavnom u hangarima i na poligonu Bokanjac.+ dva terena sa gadjanjem na Kninu u Slunju K-DIRI VODOVA SU BILI PPORUCNICI-KAPETANI

... a nastavnici KapI kl-ppkovnici Prepisivanje nemoguce (jedino kada na proveri 90% voda dobije slabe ocene na sledecoj nastavnik kao izadje na trenutak dok nam stazista ne da neki odgovor) Indexa nije bilo mada su SRO bile Vise vojne skole i posle njih se dobijala diploma o stecenoj visoj vojnoj str.spremi. Moja generacija ih nije dobila (da li nije bilo obrazaca ili su zaboravili (ha, ha).

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 22:30

@Max Blitz (citat):

NE osim sto su na pojedinim fakultetima MOGLI priznati neki specifican ispit
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 23:05

@dpuric (citat):
@dpuric (citat):
@Max Blitz (citat):

Evo iskustva iz Zadra. U spavaonicama je bilo 10-12 pitomaca, drveni kreveti bez sprata. Jedan umivaonik po vodu Soske ormari za obucu u hodniku u sobama ormari (ne kasete) nASTAVA PRE PODNE - 8 casova sa pauzom za marendu. Posle rucka odmor do 16.30 posle toga dva sata popodnevne nastave pod kontrolom staziste. POSLE vecere i Dnevnika dva sata obaveznog ucenja. Tosta intenzivan tempo, ali je za 6 meseci trebalo savladati sazeto gradivo doduse koje se na akademiji uci 2 godine+opstevojna obuka.Nastava je bila podeljena na teorijski i prakticni deo. Teorijski deo u u;ionicama a prakticni uglavnom u hangarima i na poligonu Bokanjac.+ dva terena sa gadjanjem na Kninu u Slunju K-DIRI VODOVA SU BILI PPORUCNICI-KAPETANI

... a nastavnici KapI kl-ppkovnici Prepisivanje nemoguce (jedino kada na proveri 90% voda dobije slabe ocene na sledecoj nastavnik kao izadje na trenutak dok nam stazista ne da neki odgovor) Indexa nije bilo mada su SRO bile Vise vojne skole i posle njih se dobijala diploma o stecenoj visoj vojnoj str.spremi. Moja generacija ih nije dobila (da li nije bilo obrazaca ili su zaboravili( ha, ha

Ni kod nas se nisu djelile diplome, uspjeh i moguća nagradna odsustva su nam usmeno saopćavana i vjerojatno sa ostalim dokumentacijom poslana u kasarnu gdje se išlo u prekomandu. Nešto u svezi toga niti sam kada vidio niti dobio u pisanoj formi.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 23:12

@Boske (citat):
Pričalo se i u moje vrijeme da je Bilećka ŠRO (pješadija) bila najjača po disciplini i drilu a što se stručnosti tiče ne znam pouzdano.

Da, i napisao si na drugom podforumu da su ti na vojnom odsjeku prijetili Bilećom, ako se budeš bunio zašto ne ideš u mornaricu. Zar se u bilećki ŠRO išlo po kazni? Nije mi logično da se u elitne škole i jedinice ide po kazni. Mislim, s jedne strane jest, jer ti vojni rok sigurno neće proći u izležavanju. Ali za puno ljudi je to bila posebna čast. Ispada da je bilo više ekstrema na jednom mjestu, ovih što su se ponosili time da su na takvom mjestu i ovih po kazni. Kako su se oni uopće međusobno slagali? To su morali vješti psiholozi upravljati tim jedinicama, mislim da nije bila dovoljna samo kruta stega i dril.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   22.11.12 23:31

Pa od starijih generacija se već čulo da je obuka u toj ŠRO u Bileći pravi pakao na zemlji. Ja nisam nikada ni od koga čuo da bi rado išao tamo na odsluženje vojnog roka odn. na obuku. Ne znam je li se tamo išlo po kazni ali čisto sumnjam i da se netko dobrovoljno javljao da ide tamo. Bilo bi interesantno da se netko pojavi tko je sve to prošao i da nam on to podrobnije ispriča. U sastavu Banjalučkog garnizona je bila kasarna "Kozara" u kojoj je bila smještena pješadija i u kojoj sam ja bio 2 dana na nekakvom doškolovavanju i tamo sam imao prilike nakratko razgovarati sa stažistima koji su bili u ŠRO Bileća. Oni su u potpunosti potvrdili priče koje sam ja još prije vojske čuo i bili su sretni da to imaju iza sebe!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 0:29

Bila je priča, negdje čak i na ovom forumu, da je jedne godine najbolji završeni diplomac VA, potporučnik, koji onda za nagradu sam može birati mjesto službovanja gdje god želi - izabrao Bileću. Koja je to psihologija? Što je on htio dokazat, sebi i drugima? Je li to neka 'Rambo' spika?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 13:58

@Max Blitz (citat):
@Boske (citat):
Pričalo se i u moje vrijeme da je Bilećka ŠRO (pješadija) bila najjača po disciplini i drilu a što se stručnosti tiče ne znam pouzdano.

Da, i napisao si na drugom podforumu da su ti na vojnom odsjeku prijetili Bilećom, ako se budeš bunio zašto ne ideš u mornaricu. Zar se u bilećki ŠRO išlo po kazni? Nije mi logično da se u elitne škole i jedinice ide po kazni. Mislim, s jedne strane jest, jer ti vojni rok sigurno neće proći u izležavanju. Ali za puno ljudi je to bila posebna čast. Ispada da je bilo više ekstrema na jednom mjestu, ovih što su se ponosili time da su na takvom mjestu i ovih po kazni. Kako su se oni uopće međusobno slagali? To su morali vješti psiholozi upravljati tim jedinicama, mislim da nije bila dovoljna samo kruta stega i dril.

Da, znam pouzdano da je SRO bila teska-naporna. Ja sam kao svrseni gimnazijalac trebao ici u Bilecu. Ali posto sam upisao fakultet ONO u vojnom odseku su me kao potencijalno buduceg kolegu poslali u Zadar da bi mi bilo lakse iako su u tehnicke rodove i sluzbe uglavnom slali regrute tehn ickih zanimanja. Dve godine kasnije moj rodjeni brat je bio u Bileci. Nastava kao nastava ali fizicki napor-neshvatljivo. Za 6 meseci samo je dva puta izlazio u grad od toga jednom za zakletvu. Sta ces u gradu gde je samo vojska, vojske imas i u kasarni.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 16:16

Pozdrav bivšim pitomcima, ja sam bio 74. klasa ŠRO Artiljerije u Zadru, nadam se da ćete se složiti samnom, obuka je bila teška koji puta nama kao mladima i neshvatljiva u nekim postupcima starješina, no nemože nitko reći da nismo nešto naučili. Svaka škola (Bileća, banja Luka) je priča za sebe sa svojim težinama i lakoćama u obuci, no tko nije prošao nezna što je vojska. U ŠRO se je išlo sa ponosom (ako nisi upisao vojnu školu), no neka se završena vojna lica ne ljute, daljnji tijek događaja na našim područjima pokazao je (u što sam se osobno uvjerio) da su mnogi ŠRO-ovci bili bolji od ofocira po vojnim pitanjima, a posebice u borbenim djelovanjima. Još jednom veliki pozdrav svim bivšim pitomcima i nemojte moj komemntar shvatiti provokatorski, nije mi namjera. bounce

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 16:18

Još da dodam nešto mi tipkovnica neradi po PS-u, mora da je požarni navečer promješao slova, ima da mi guli produženo požarstvo, za primjer drugima. Twisted Evil

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 16:29

Zvat ćemo majstora, civilno lice na službi, da to odma' servisira! Gdje je mamicu mu, opet se zapio, ko' po običaju.... drunken

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 23.11.12 16:34; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 16:33

Druže vodniće hvala na pomoći, ali planirao sam sredstva u zadnjem tromjesečju za nabavku novih tehničkih sredstava, samo da pozadinci odrade posao, pozdrav svim forumašima. lol!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   23.11.12 16:36

Sve će to armija da plati, zar nismo na sisi poreznih obveznika... Smile
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3   Today at 5:26

Na vrh Go down

ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3
» BANJA LUKA ZALUŽANI VP 6565/3 (KLASA 80/81)
» Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84
» Banja Luka 'Kozara' VP 6372 i VP 8840 sept. 1989/90
» Banja Luka 'Kozara' VP 6372 1985/86