FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Zima i vojska

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Zima i vojska   14.12.11 22:07

Provesti zimu bez snega,voleli su mnogi u JNA.Sneg čim bi se zabelio,vataj se lopate pa čisti.Pored sve mehanizacije,da vojska ne bi puno razmišljala,lopate u ruke pa čisti svoj deo kruga.S jeseni lišće,a kroz ostala godišnja doba pikavci.Decembarska klasa valjda je najbaksuznija jer dve zime provede u vojsci.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4379
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   14.12.11 22:25

Lepo si se Zeljko setio da otvoris ovu pricu........u pravo vreme...pred sneg Wink prognoziraju da ce pasti za Sv.Nikolu Very Happy
Ja sam sluzio vojsku 82. oktobarska klasa i tu jednu zimu sam proveo u vojsci ...secam se da je bilo dosta snega i vrlo hladno.Klasicno velika pista,taj jedan bataljon stacioniran u celoj kasarni i kad padne sneg sve tri cete koliko nas je bilo,izadju na pistu, dobijemo desetak lopata ,i na njima se smenjujemo, a ostalo vojnicki asovcici .Rasporedimo se u strelce i ceo dan tako.....Sneg prsti na sve strane, ali par stotina ljudi odradi taj posao Wink
UMESTO POLITICKE NASTAVE,TREBALA JE I PESMA DA SE CUJE ,ALI NIJE NAM ISLO NAJBOLJE PEVANJE,ZVUCALO JE LOSE..... Wink

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   14.12.11 22:35

aleksandar obradovic (citat):
Lepo si se Zeljko setio da otvoris ovu pricu........u pravo vreme...pred sneg Wink prognoziraju da ce pasti za Sv.Nikolu Very Happy  
Ja sam sluzio vojsku 82. oktobarska klasa i tu jednu zimu sam proveo u vojsci ...secam se da je bilo dosta snega i vrlo hladno.Klasicno velika pista,taj jedan bataljon stacioniran u celoj kasarni i kad padne sneg sve tri cete koliko nas je bilo,izadju na pistu, dobijemo desetak lopata ,i na njima se smenjujemo, a ostalo vojnicki asovcici .Rasporedimo se u strelce i ceo dan tako.....Sneg prsti na sve strane, ali par stotina ljudi odradi taj posao Wink
UMESTO POLITICKE NASTAVE,TREBALA JE I PESMA DA SE CUJE ,ALI NIJE NAM ISLO NAJBOLJE PEVANJE,ZVUCALO JE LOSE..... Wink  

Ma... kome je do pevanja dok "repetira" lopatu!?!  Mad  Mad  Mad
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   14.12.11 22:45

Citat :
kaplar m
Ma... kome je do pevanja dok "repetira" lopatu!?!

Ma da je lopata pa i nekako....kazem asovcici....Ne mozes ga ni repetirati Wink

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 472
Član od : 2011-10-06

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   15.12.11 10:00

Kad je pao sneg,vec sam bio dzomba pa nisam imao tu cast da ga cistim sa piste.Ali sam zato nagrabusio u auto parku.Ako se upali jedno vozilo onda vuces ostale da upale ,koji su taj dan izlazili iz kasarne i tako do kraja zime santa
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   15.12.11 19:17

Zimu zam docekao u Vranje i za moju srecu samo jednom je pao sneg pre nove godine i tada smo cistili pistu asovcicima . A posle nove godine otisao sam u prekomandu ...

Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   15.12.11 20:25

Zabjelilo malo i u Zadru devedeset i prve. Trebalo je voziti dežurnog oficira u obilazak straže Fiatom 132 , zadnji pogon, čelave gume. Nisam se maknuo s mjesta.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   15.12.11 23:23

Februar '85. Ratne igre, Deliblatska pescara, dvije sedmice u zemunicama, spustala se temperatura nocu i do -25. Dobio prekoredno dezurstvo jer sam na smotri bio neobrijan Rolling Eyes
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   16.12.11 18:55

Izgurao sam snijega te zime u Prizrenu više nego što ću cijeli život. Još dužili dio ceste od prijavnice prema komandi stana, pa hajde, majčin sine, nemoj očistit. Shocked Čizme mokre svaki dan, ubij Bože, a temperatura noću se spuštala ispod -20. Sjećam se da su nam govorili da ni pod razno ne diramo haubice (niti ikakve metalne stvari) golim rukama. Kad smo otišli na Krivolak, tamo nije bilo snijega ni za lijeka, ali nas je pomeo nekakav hladan vjetar s Vardara prema kojem je naša bura mila majka.
U svakom slučaju, zima za pamćenje. Smile
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   16.12.11 20:47

A ja mislio da je bura affraid

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   16.12.11 21:06

Ne znam šta je, ali sam imao još dodatni uložak od vjetrovke a imao sam osjećaj da nemam ništa na sebi. Surprised
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   16.12.11 22:15

A seca li se neko one MASTI , ne mogu se setiti imena, sto smo mazali otvorene delove tela,tacnije lice,...protiv smrzavanja.Mi smo to nocu po mrazu na strazi nanosili na lice,ali ruzan osecaj i muke da se posle skine Neutral

Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   16.12.11 22:30

S tom masti smo izgledali kao Dixieland orkestar.
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   17.12.11 5:39

aleksandar obradovic (citat):
A seca li se neko one MASTI , ne mogu se setiti imena, sto smo mazali otvorene delove tela,tacnije lice,...protiv smrzavanja.Mi smo to nocu po mrazu na strazi nanosili na lice,ali ruzan osecaj i muke da se posle skine Neutral

sanitetlije su je duzile u zimskom periodu u sanitetskim kompletima. trebalo je da se "nanosi na cistu i suvu kozu". nije vrijedila po' picke 'ladne vode.
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   17.12.11 10:20

Nismo mi dobivali nikakvu mast. Question
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   17.12.11 10:57

Ni ja se toga ne sjećam,možda zato što sam bio ipak u toplijim krajevima.
A Možda su vas krivo svrstali lol! lol!

KomentarNaslov komentara: Re   17.12.11 22:09

Citat :
purger
A Možda su vas krivo svrstali

..Ljudi ja se ne secam naziva....al' da nije  ova.bila .... Question Wink  

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   18.12.11 23:43

@mgalic2 (citat):
Izgurao sam snijega te zime u Prizrenu više nego što ću cijeli život. Još dužili dio ceste od prijavnice prema komandi stana, pa hajde, majčin sine, nemoj očistit. Shocked  Čizme mokre svaki dan, ubij Bože, a temperatura noću se spuštala ispod -20. Sjećam se da su nam govorili da ni pod razno ne diramo haubice (niti ikakve metalne stvari) golim rukama. Kad smo otišli na Krivolak, tamo nije bilo snijega ni za lijeka, ali nas je pomeo nekakav hladan vjetar s Vardara prema kojem je naša bura mila majka.
U svakom slučaju, zima za pamćenje. Smile

Taj vetar koji spominješ sa Krivolaka se zove Vardarac... Nešto poput Košave ili Bure, samo malo zajebanije!   Shocked  
Imao sam čast da osetim njegovu snagu u Štipu i u pravu si kada kažeš da je dosta jak i obavezno obara temeraturu ispod nule!
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   19.12.11 2:16

Već sam jednom napisao da sam zamrzio snijeg samo zbog toga što smo jednom na PP-patroli u Skoplju pogledali kod prijavnice koliko ima stupnjeva - 27 prvi put,više nisam ni gledao.Sad kad se čujem i odem više nikad nije bilo tako hladno u Skoplju - kažu stari ljudi kad naiđu takve vremenske promjene nešto neće biti dobro i bili su u pravu,snijeg sam samo jednom čistio za kaznu a na Krivolaku me Vardarac podsjetio na našu Buru - hebeno,otpadaju uši !

Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   23.02.12 21:22

Sinj 1984./85. Bataljonska vježba na Kukuzovcu. Pada snijeg, grmi, sijeva, piči bura sa Kamešnice na -25. Trebaju se raspremiti relejni uređaji i spakirati u pinc gauere, a članci antena se ne daju odvojiti. Vadi k... i pišaj da se razmrzne. Nas relejaca 50tak, jedan nema potpkapu skidajte potkape svi. Tako je to rješavao kapetan Trajčevski pijan izašavši iz zgrijanog šatora. Nakon toga naiđe mislim legenda Škarpa i kada nas vidi onako sj...i promrzle kaže stavljajte potkape, koja budala vam je to naredila. Vratiš se u kasarnu, nigdje grijanja prije jutra, jer su se samo učionice grijale, ale one tada više nisu bile na programu. Nego moli boga da netko ode na stražu na Kukuzovac ili Biokovo, pa uzmi njegove deke, umotaj se po noći. Negdje nakon 10-tak dana smrzavanja provalili su zazidane dimnjake i dali nam peći.
Crnu kremu protiv ozeblina sam dobio tek na kraju priče kada su mi uši bile ko u Mickeya Mousea!!!
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   30.10.12 2:36

Dok sam ziv osecacu posledice hladnoce kojoj sam bio izlozen na Manjaci, upropastio sam tada zdravlje. Kad vidim na Jutjubu klip onog ludaka iz Sipova, Ilije Grahovca, kako na debelom minusu golisav skace u reku i valja se po snegu, a ne moze ni da dise od mraza, tacno bi ga tukao.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   30.10.12 22:38

Zima 84/85 u Banja Luci vrlo teška. Temperature su padale i do ispod -20 a snijega je bilo i do jedan metar. Sjećam se, kad smo bili na straži da smo stražare smjenjivali svaki sat umjesto svaka dva sata. Inače bi nam se smrzli.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   31.10.12 3:36

@Profa (citat):
Sinj 1984./85. Bataljonska vježba na Kukuzovcu. Pada snijeg, grmi, sijeva, piči bura sa Kamešnice na -25. Trebaju se raspremiti relejni uređaji i spakirati u pinc gauere, a članci antena se ne daju odvojiti. Vadi k... i pišaj da se razmrzne. Nas relejaca 50-tak, jedan nema potkapu skidajte potkape svi. Tako je to rješavao kapetan Trajčevski pijan izašavši iz zgrijanog šatora. Nakon toga naiđe mislim legenda Škarpa i kada nas vidi onako sj...i promrzle kaže stavljajte potkape, koja budala vam je to naredila. Vratiš se u kasarnu, nigdje grijanja prije jutra, jer su se samo učionice grijale, ale one tada više nisu bile na programu. Nego moli boga da netko ode na stražu na Kukuzovac ili Biokovo, pa uzmi njegove deke, umotaj se po noći. Negdje nakon 10-tak dana smrzavanja provalili su zazidane dimnjake i dali nam peći.
Crnu kremu protiv ozeblina sam dobio tek na kraju priče kada su mi uši bile ko u Mickeya Mousea!!!

E takve budale sam mrzeo strahovito, te nenormalne sto su se kurcili kad nije bilo vreme za kurcenje, pa su zbog njihove obesti nadrljali ostali, imali smo i mi takvog pajsera, neku cobancinu rodom iz Niske Banje, naspelo bi mu da se ne oblaci na mrazu, poput strine u klimakterijumu, pa bi "pametne" oficircine videvsi ga naredile ostatku voda da se poskida i trpi hladnocu, kao da nije bilo najlogicnije da narede tom retardu da se obuce. Prestao je da podjebava tek kad smo mu ozbiljno pripretili batinama, i to zbog ucestalog pustanja sa tranzistora neke odvratne vlaske folk muzike, praktikovao je to svako bozje jutro odmah nakon signala za budjenje, kad nikom nije ni do cega. Nije bio los covek, onako po karakteru, al je bio neotesan, neopevana magarcina.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   22.04.13 18:59

Zimu i snijeg nisu svi vojnici jednako podnosili.Ovo je prica o jednom mom kolegi klasicu decembar 86 koji je dosao u kasarnu Sentvid LJubljana iz Dubrovnika.Upoznao sam ga na polasku u prekomandu sa jos dva druga koji su bili skupa i isli smo u Prokuplje.Taj moj drug je bio toliko umotan da su mu samo oci virile tj imo je i potkapu navucenu.Vozeci se u vlaku LJubljana-Skoplje imali smo vremena da pricamo o svemu pa sam ga pitao kako je podnio tih 80 tak dana na obuci na sto mi je odgovorijo da mu je bilo hladno i da je imo stalno neku prehladu i da se nada tu gdje ide da nece biti kao u Sloveniji.Stvarno gdje smo dosli bilo je bez snijega i temperatura nekih 5 stepeni toplija nego u LJubljani a te zime u Sloveniji je bilo konstantno od -10 do-18 svako jutro a popodne bi malo popustilo.Za mene to nije bilo toliko hladno jer takvih zima ima u Bosni pa i jacih cak dok u juznoj Dalmaciji sve prodje bez snijega i sa puno ugodnijom temperaturom.Ovom prilikom ga pozdravljam.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   22.04.13 20:50

"a te zime u Sloveniji je bilo konstantno od -10 do-18 svako jutro a popodne bi malo popustilo"
Misliš, prosek u Sloveniji? Na Bloškoj planoti (u Velikim Blokama) je ceo januar te godine bio prosek ujutro -25, u podne -5.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Zima i vojska   Today at 5:41

Na vrh Go down

Zima i vojska
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Zima i vojska
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA