FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Stari Dojran 1981.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Karaula Stari Dojran 1981.   19.08.09 15:21

Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.
Na vrh Go down
montoya
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 200
Član od : 2010-12-01
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   03.09.12 8:46

Prošao sam kroz Dojran(Stari i novi) ovog leta..Tamo je sve isto ko i pre 20 god...sem novoizgrađenih restorana pored jezera.Put je katastrofa...nisu ga popravljali još od 1990 god...Smile

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   03.09.12 11:26

Zar tamo nisu bile i karaule staro konjarevo i još neke ne mogu se sad sjetiti vi ste spadali pod kasarnu u Strumici zar ne jer smo ponekad dobijali izviješća iz tih karaula pa stavi poneko ime ili prezime od ljudi koji su bili tada s tobom!!!

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 200
Član od : 2010-12-01
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   03.09.12 20:57

@Gringo (citat):
Zar tamo nisu bile i karaule staro konjarevo i još neke ne mogu se sad sjetiti vi ste spadali pod kasarnu u Strumici zar ne jer smo ponekad dobijali izviješća iz tih karaula pa stavi poneko ime ili prezime od ljudi koji su bili tada s tobom!!!

Nisam služio vojsku u Dojranu....ali sam prolazio ranije kao i sad pre 2 meseca...pa sam konstatovao kako izgleda.Neznam gde je bila postavka bilo kakva od JNA tamo.
S obzirom da je Stari Dojran na samoj granici sa Grčkom, a preko jezera i sa Bugarskom sigurno su bile karaule i stražarska mesta u okolini.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.09.12 15:37

Stari Dojran pre nekoliko dana,desno granica sa Grckom

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.09.12 15:43

Pre granice sa Grckom ima neki napusten objekat ,moguce da je ostatak JNA
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   10.01.13 21:42

Da osvježimo temu,karaula Nikolić,nasuprot St.Dojran,82-83......isti granični odsjek.Inače u St.Dojranu je bio malogranični prijelaz u ono vrijeme,dakle samo pješice i ograničeno.....iako povijest ide puno dalje pa se tako Mak.i Grci nisu slagali još od podjele odnosno formiranja granica nakon WW1 čime su se podjelile čak i obitelji.Mi smo u kroz razgovor sa mještanima zaključili isto ovo što se sada događa između te dvije zemlje.
Inače u Dojranu postoji groblje Britanskih vojnika iz istog rata,čini mi se. Jezero graniči samo s Grčkom.
Tromeđa se nalazi na vrhu one velike planine Belasice,kada iz centra Dojrana pogledaš preko grčkog sela(Muries)prema planini tamo se nalazi tromeđa,cca putem 40-tak km.
Karaula Belasica iznad moje na planini je imala rejon 25 km do tromeđe a išli su sjevernom stranom ispod vrha pošto granica prati vrh planine.Sama tromeđa je spadala pod gr. odsjek Novo selo kod Strumice,gdje je bilo i naše zapovjedništvo,neki major je bio šef.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   03.03.13 2:30

Desetar,ko ti je bio komandant karaule Nikolic?
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.03.13 3:28

Moj komandir karaule stariji vodnik Salevic je bio veliki covjek,ljudina,pravi starjesina,strog ali izuzetno odan svojim vojnicima.Kao njegov zamjenik proveli smo mnoge prijatne trenutke zajedno.Mada je bio na bolovanju vecim dijelom moga vojnog roka dolazio je na karaulu,dijelio mi savjete.Izjutra bi narucio kafu i dorucak,kuvar bi nam donio u kancelariju.Kada smo bili sami ponasali smo se kao stari drugari,pred ostalim granicarima prema njemu sam se ophodio onako kako nalazu pravila sluzbe.
Jedan detalj necu nikada zaboraviti.Salevic je u kancelariji imao jedan drveni sanduk,onakav kakvi smo mi iz "srednje generacije"vidjali kod svojih roditelja.On je tu drzao alkohol,najcesce vodku i vino.
Jedne prilike pokazao mi je jedan zuti koverat,zapecacen,nalazio se na dnu kofera na kojemu je pisalo."OTVORITI U SLUCAJU AGRESIJE NA SFRJ.
Imate li vi,posebno aktivna vojna lica nekakva iskustva u vezi toga.Pretpostavljam da je sadrzaj pisma bio za podizanje morala,ne vjerujem da je skrivalo neke tajne u vezi skladista oruzja,znali smo gdje se to nalazi kod karaule i par puta smo na vjezbi naoruzavali TO iz tih skladista

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.03.13 4:43

@Gringo (citat):

Koliko se sjecam karaula Staro Konjarevo je bila na Belasici,inace ljetna karaula u moje vrijeme.Pripadala je nasem 36-om granicnom odseku.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.03.13 4:46

@saban (citat):
Pre granice sa Grckom ima neki napusten objekat ,moguce da je ostatak JNA

Sa lijeve strane uz samo jezero je bilo vojno odmaraliste"Mrdaja",malo dalje je bila karaula "Dojransko Ezero"skoro na samoj grckoj granici.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   06.03.13 2:30

Secam se jednog vojnika iz ZG,sa karaule.Bio je stariji od nas 7-8 godina,zvali smo ga deda.Zove se Kraljevic Josip,mislim da je zavrsio strojarstvo u Zagrebu.Bio je izuzetno nadaren covjek,slikao nam je na tabli granicarske znacke,granicni kamen i sl.Po cemu sam ga najvise zapamtio-po heklanju-po ceo dan je radio jako fine goblene,tapiserije...Bio je visok oko 186 cm,plav,dosta mrsav,slabe kose.malo je pricao-obicno smo razgovarrali o tehnici.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   12.03.13 22:36

milutins,
Ista pitanja kao i za dojnara:
-službeni psi
-raspored dužnosti(knjiga dnevnih zapovjedi)
-sredstva veze
-pristup skladištima(hrane,naoružanja,streljiva)
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   12.03.13 23:01

Pokusacu da ti dam sto preciznije odgovore,naravno u onolikoj meri koliko me secanje sluzi.Proslo je dosta vremena od tada.
Imali smo dva sluzbena psa sarplaninca-Fantom i Bojka.Na karauli smo imali zaista lep poligon za njihovu obuku o kojima se starao kerovodja-Miklozic Peter,interesantan momak,iz Ormoza-pretpostavljam da je to dosta blizu tebe.
S obzirom na cinjenicu da se komandir karaule,stariji vodnik Salevic nehotice povredio cisceci pistolj ja kao njegov zamenik (ZKK)sam vodio knjigu zapovesti,naravnu uz njegove,vecinom,telefonske sugestije.
Sto se tice sredstava veze-radio veza-zaista sam zaboravio vojni naziv za iste.Patrole,straza,rejonski strazari i zasede su to nosile sa sobom na rejon,dezurni karaule je po sluzbenoj duznosti bio kraj radio stanice.Sve je bilo naravno sifrovano,u slucaju uzbune moja je duznost bila da iznesem radio stanicu i eventualno zaboravljeno naoruzanje
Sto se tice skladista hrane,o tome se brinuo i bio zaduzen za isto-kuvar,u mom slucaju je to bio Maksimovic Dragan iz Sabca.
Skladiste oruzja je bilo vrllo blizu same karaule,povezano sa rovovvima za siguran prilaz.Ja sam imao kljuceve,mislim da smo mogli naoruzati cetu TO,secam se jednog drila.

Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 354
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   13.03.13 10:33

pozzz... je toćno i precizno si to opisao milutins, mislim da se nebi imalo što dodati osim nekakvih sitnh razlika između karaula, svaki komandir karaule je po svojoj volji iliti nahođenju mogao urediti i drugojaćije organizirati boravak ljudi na istoj. LP
Na vrh Go down
aleksa961
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-03-24
M(j)esto Despotovac

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.03.13 1:39

Karaula Dub,Strumički odsek,4km.duž granice prema Gevgeliji sa kojim odsekom smo se graničili
Mnogo sam zaboravio ali prisetiću se.Komandir karaule je bio neki Savić vodnik(degradiran je na ovaj čin).
sećam se imena ljudi moje koji su bili tada 0d aprila 1981 do septmbra 1981 koliko sam i ja bio tamo,posedujem i originalne slike sa karaule(mada je fotografisanje bilo zabranjeno).
Imali smo i dva psa graničara Lid i Džek,kao i dva konja rase bosanski brdski konji.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.03.13 18:26

Ako me secanje dobro sluzi tvoj KK Savic se zvao Simo(a).Bio je nizeg rasta,poprilicno razvijen,nosio je brkove.Cini mi se da smo se satajali sa vasim patrolama na prostoru napustene karaule.
Da li se secas negdje u leto 1981 godine kada je strumicki gr odsek helikopterom obilazio nacelnik generalstaba general potpukovnik Petar Gracanin?
Na vrh Go down
aleksa961
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-03-24
M(j)esto Despotovac

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   27.03.13 14:09

@milutins (citat):
Ako me secanje dobro sluzi tvoj KK Savic se zvao Simo(a).Bio je nizeg rasta,poprilicno razvijen,nosio je brkove.Cini mi se da smo se satajali sa vasim patrolama na prostoru napustene karaule.
Da li se secas negdje u leto 1981 godine kada je strumicki gr odsek helikopterom obilazio nacelnik generalstaba general potpukovnik Petar Gracanin?

Setio sam se tog helikoptera,samo ja nisam tada bio na karauli bio sam na redovnom odsustvu.Davno je bilo sećanja izbledela
jedino imam nešto slika sa karaule,ali se ne sećam svih imena ljudi.Postaviću ih uskoro kad ukapiram kako da to uradim
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   11.04.13 21:47

Gledanje stranog TV programa?Nije bilo dopušteno ali(kao i uvijek)to se je kršilo naveliko.Što smo gledali.......Dukes of Hazard......General Lee....zatim muzičke dionice zvane Muzikorama i sl.gdje su se emitirale najnoviji Video uratci ondašnje Dance muzike.
Da li ste koristili strane Tv postaje?
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.01.14 1:54

@milutins (citat):
Moj komandir karaule stariji vodnik Salevic je bio veliki covjek,ljudina,pravi starjesina,strog ali izuzetno odan svojim vojnicima.Kao njegov zamjenik proveli smo mnoge prijatne trenutke zajedno.Mada je bio na bolovanju vecim dijelom moga vojnog roka dolazio je na karaulu,dijelio mi savjete.Izjutra bi narucio kafu i dorucak,kuvar bi nam donio u kancelariju.Kada smo bili sami ponasali smo se kao stari drugari,pred ostalim granicarima prema njemu sam se ophodio onako kako nalazu pravila sluzbe.
Jedan detalj necu nikada zaboraviti.Salevic je u kancelariji imao jedan drveni sanduk,onakav kakvi smo mi iz "srednje generacije"vidjali kod svojih roditelja.On je tu drzao alkohol,najcesce vodku i vino.
Jedne prilike pokazao mi je jedan zuti koverat,zapecacen,nalazio se na dnu kofera na kojemu je pisalo."OTVORITI U SLUCAJU AGRESIJE NA SFRJ.
Imate li vi,posebno aktivna vojna lica nekakva iskustva u vezi toga.Pretpostavljam da je sadrzaj pisma bio za podizanje morala,ne vjerujem da je skrivalo neke tajne u vezi skladista oruzja,znali smo gdje se to nalazi kod karaule i par puta smo na vjezbi naoruzavali TO iz tih skladista

Ako mi Mikula uspije "iskopati"kuvara sa karaule Maksimovic Dragana,njegovog zemljaka iz Sabca,ima da napravimo festu.Cini mi se da je on imao kameru.
Ja sam imao par slika,sve ostalo u starom kraju-napred Mikula.

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 568
Član od : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 14:12

milutine s !???n   DA LI JE OVO TA TOVOJA KARAULA sakrivena medju lozama i grozdjem ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 15:40

jeste jeste...
sad sam iz citanja nekih postova na drugom Topiku ...povezao 
da je to ta tvoja karaula
a da je preko jezera bila ova susjedna/komsijska:
KARAULA Nikolic !!!!
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 15:54

obrisano-razlog primitivizam admina

milutins: komentar modifikovan dana: 17.02.14 19:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 16:46

komentar obrisan-razlog vec naveden

milutins: komentar modifikovan dana: 17.02.14 18:50; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 16:53

da to mi je bila prva koju sam pronasao... pa je radni naslov bio "01" 
kasnije sam zamjenio za Stari Dojran 
jer sam shvatio da TO MORA BITI  BAS TO STO SI TI PISAO !

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Today at 11:18

Na vrh Go down

Karaula Stari Dojran 1981.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Karaula Stari Dojran 1981.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» ULCINJ I KARAULE
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac