FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Stari Dojran 1981.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   27.09.16 23:43

Zbunio si me malo sa duzinom rejona prema jugu, tj prema gr kamenu #29.Inace gr kamen #29 je bio najjuznija tacka SFRJ.
Kuda vam je isla patrolna staza?
Da li ste po izlasku iz karaule skretali desno prema Mrdaji, tj prema selu i skretali lijevo posle nekih 200-300 metara?
Ili ste odmah po izlasku i prelasku puta nastavljali pravo tik uz granicnu liniju?

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2016-09-23

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   28.09.16 19:52

@milutins (citat):
I ja sam bio oktobarska, prva studentska generacija vojnika.Jedno pitanje za tebe.
Na tabli u dnevnom boravku/ trpezariji imali ste izuzetno fino nacrtan gr kamen sa natpisom "Dobro nam dosli mladi granicari".Sa druge strane je bila nacrtana granicarska znacka- natpisa se ne secam.To smo mi od vas " prekopirali i uradili kod nas povodom dolaska nacelnika generalstaba gen pp Petra Gracanina.
Nas granicar je to uradio, Kraljevic Josip iz Zg.
Da li si ti to crtao, mislim kredama u boji to ?

PS: ko je bio desetar od oktobaraca? Da nije Mancev Vase?Zajedno smo dosli iz Skopja u prekomandu u Strumicu, zaboravio sam na koju je karaulu rasporedjen.
Vjeruj mi da se ne mogu sjetiti bas tih nekih crteza moguce je da sam i to radio, dosta toga je u zivotu toga bilo pa je skoro nemoguce sve zapamtiti. Mancev nije bio kod nas u to vrijeme bas mi je nepoznato to ime. Sjecam se da sam u Gevgeliju isao da kupujem taj slikarski pribor, isto znam da je komandir mornara stariji vodnik trazio da se uradi nesto i na njihovu temu mornarice pa je tako nastao i crtez broda cime je on naravno bio zadovoljan.Kod nas je cetni starjesina bio Zoran Sarvan koliko se sjecam, on je pravio raspored straze i gran. patrole.
Na vrh Go down
Jose62
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2016-09-23

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   28.09.16 20:04

Prilikom odlaska u patrolu isli smo pravo ne skretajuci lijevo uz samu granicu mada smo i tamo poneki puta isli ali vrlo rijetko, ja sam mislim samo dva puta tamo isao uz samu granicu. Koristili smo uglavnom ovu prvo navedenu rutu za patrolu, a gr. kamen 29 njega se dobro sjecam, on mi je bas ostao u sjecanju, je taj kamen nam je bio nekako orijentir kod davanja izvjestaja prilikom patroliranja, 80% desavanja i aktivnosti uglavnom zbivala su se upravo u i oko te lokacije. Perin vinograd je bio vrlo vazan kako bih rekao objekat u svemu ovome, bas je bio na pravom mjestu, oko tog vinograda ima isto nekih dogodovstina koje su se desavale u to vrijeme.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Today at 9:33

Na vrh Go down

Karaula Stari Dojran 1981.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» Karaula Stari Dojran 1981.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» ULCINJ I KARAULE
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac