FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Stari Dojran 1981.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2750
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 17:00

komentar obrisan-neslaganje sa politikom admina
...

milutins: komentar modifikovan dana: 17.02.14 18:49; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 568
Član od : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.02.14 17:46

Milutine !!! vidim !!! 
VATANJE JE BILO U REJONU OKO OBLE !!! ??? hehehe !!!

a  ja MILUTINE... bio dosao u Marsalku, pa uskoro, bas tih mjeseci...  za tobom ...
ali malo dalje od tebe... kod Kumnova...!!! CUDNO kako se to podudarilo...
/
"NAVUKO" me veceras ZAGORAC da obidjemo 
onu njegovu KARAULU Drenak...pa sam otkacio kad sam vidio te Planinske vrleti 
i prirodne ljepote... Izvadio sam mnogo snimaka iz raznih uglova...
i to ce sutra ici u njegov album-Topik o karauli Drenak...
a juce sam bio u Karauli HUMKA... SA NJIM.... 
pa i tamo je strasna priroda... 
Dakle sve je vodilo ka ovom nadlijetanju jezera i vatanju svercera...hehe...
BAS JE BILO ZANIMLJIVO ...proci tim Rejonom.
jos cemo tu da ucrtamo nase karaule koje se otkriju.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   16.02.14 22:45

Komentar obrisan-razlog vec naveden

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   25.02.14 15:35

@stari FAZAN (citat):
da to mi je bila prva koju sam pronasao... pa je radni naslov bio "01" 
kasnije sam zamjenio za Stari Dojran 
jer sam shvatio da TO MORA BITI  BAS TO STO SI TI PISAO !

Da razjasnim prvo Peri nedoumice oko zasjeda i rejonskih strazara,kao i Vojniku Granicaru situaciju oko uzbune,tj napustanja karaule u slucaju opasnosti ili desavanja na terenu.Na gornjoj fotografiji imate snimak karaule,jezera na sjever,preko puta karaule vidi se objekat,skladiste Vinojuga.
Situacija specificna,rijedak slucaj da u granicnom pojasu imamo civile(radnike Vinojuga)na dnevnoj bazi.Situaciju dodatno komplikuje cinjenica da u neposrednoj blizini,nekih 700 metara imamo 15-ak hiljada turista,samo odmaraliste Mrdaja je imala oko 8000 kreveta.Naravno da ne idu svi radi ljetovanja,ima tu i svercera,dzeparosha,potencijalnih terorista,prostitutki-svega onoga sto prati turizam.Isto tako treba uzeti u obzir cinjenicu da je u pitanju prolece-ljeto 81,kontrarevolucija na Kosovu.
Zaseda prema jezeru,tj sjeverno je bila uobicajena.Cinjenica da su Grci sve obradjivali,do same granice,pa cak i preoravali-ulazili u nasu teritoriju nam je olaksavala posao.Kroz psenicu se vide tragovi,osmotris u toku dana,postavis zasedu i to je to.Nahvatali smo se tih svercera sijaset. S obzirom da se oko nas nalazilo barem 100-ak hektara vinograda,plantaza krusaka viljamovke,kao i lubenice veoma uspjesno smo sprecavali kradju istog.
Pokusaja da se u toku noci ubere grozdje,kruske i lubenice  i to sutradan proda turistima je bilo.Mi smo to sprecavali postavljanjem rejonskih strazara,budno se motrilo i cuvala imovina tog preduzeca.
Juzni,veci deo rejona(5 500 m)-rijetko se postavljala zasjeda,patrola i eventualno rejonski strazari.

Za vojnika granicara
Norma za uzbunu,tj napustanje karaule i zauzimanje polozaja odbrane iste, kao sto rekoh je bila 36 sekundi.
Zasto 36 sec?Objasnjenje je bilo da toliko treba avionima NATO da iz baze Vladaj dodju do granice.
Nije bilo problema da se ispuni,uzimash naoruzanje i opremu,neko na vrata,ostali kroz prozore,dezurni uzima sredstva veze,ja provjerim sve to i zadnji napustam karaulu,tj odlazim u rovove.
Ostalo je opisano ranije.

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   25.02.14 23:29

Predstavlam si šta znače ti izrazi. Kod nas su bile na terenu samo patrole (na borbenom zadatku), leti smo i radili ponešto tamo, ali i tad je uvek bio bar jedan sa puškom.

Pošto je bilo bogu iza nogu, i velik rejon, nismo imali nikakvih straža na terenu, samo osmatranje i u sumljivom slučaju da odradimo svoje. Praktično toga nije bilo, bilo nešto malo, ali ništa naročito.
A i bugari su dobro čuvali granicu sa svoje strane. Njihove seljake sam video samo na nekoliko kilometara. Mislim da su se više bojali svojih graničara nego nas.  

Onih seljaka sa naše strane je bilo vrlo malo. Danju bi još mogli da dolaze, ALI noču su znali da nema zezanja i da ne prilaze putevima kde mi idemo, iako je bilo puno dalje od zvanične jurisdikcije graničara (100m).

Uzbuna i treninga nismo imali, ali svako je ima svoj streljački zakon, ako bi nas neko napao. Još jedno pitanje, zar stvarno možeš u 36 sekundi iz pižame u uniformu, čizme, uzmeš pušku, ranac, šljem... ? Da bi neko nas napao, nebi dobro prošao, imali smo puno municije i RB-a. Bolje bi uradio da nas zaobiđe.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 0:24

Pero nismo oblacili uniforme,uzimash naoruzanje i municiju,cizme i odelo u ruke ili kroz prozor.
Poslije smo u rovu oblacili uniformu.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 0:49

Mi smo bili na tenkovsko neprehodnom području, znači mogla bi da prođu samo lakša vozila. Da nas napadnu avijonima, za nas nebi imalo smisla, oni streljački zakloni (rupe) su bile isuviše blizu karaule. Isto bi bilo i da nas gađaju topovima +/-10 metara za daljinu nekoliko km ne znači mnogo. Tako da možda zato nismo trenirali, a možda što je KK bilo sve jedno, on je onako bio noču u selu, imao je još sat vremena da pobegne ako bi nas neko napao.

Taktički gledano mi i nismo bili baš važni. Za neki ozbiljan prolaz neke  armije, izabrali bi druge pravce. Ali za sitnice smo teoretski bili zanimljivi.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 1:00

Vec duze vremena u ratovanju nema frontalnog napada.Prvo se gadjaju strateski ciljevi,PVO,veze,putne komunikacije i sl.Naravno da bi mi granicari u slucaju nekakvog frontalnog napada bili zrtvovani .
Nash granicarski posao je bio vazan u miru,spreciti ilegalne prelaske,upad terorista.
Sjeti se Bugojna 72,kako li je prosao tadasnji KK gdje su prosli ti teroristi???
Mislim da je u pitanju Sentilj?
Ne sjecam se da smo se toga dotakli?

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 2:07

OK, nisam ratni stručnjak, slažem se sa tobom več dugo nema klasičnog fronta, ali ima pravce napada, da se prođe što dubllje u teritoriju. Znači prvo teška mehanizacija, pa kamijoni vojske, pa obskrba i tako dalje. Preko našeg rejona bi mogli po jednom pravcu da prođu samo lakši kamijoni, čuli bi mi njih i sa RB bi jim napravili puno štete.

Naš posao je bio više rad sa civilima i potencialnim teroristima. Mi smo jih čekali kao da čekamo Godota. Sad če on samo što nije, e ali danas če doči i tako dalje. Nikog nije bilo. A u slučaju rata bi večina stradala. Žalostno, ali istinito.

Raduša 72, ima toga puno napisanoga na internetu. Koliko se sečam prošli su na zvaničnom prelazu. Ali i koliko bi se ja trudio, nebi mogao da pokrivam celih 10 km. Probaj noču da vidiš nešto na nekoliko km. Bilo je jedino da sam bio na terenu pa da slučajno neko naleti na mene, ipak išao sam tamo! Mislim da su prošli kroz Dravograd na civilnom prelazu.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 2:08

@milutins (citat):
Pero nismo oblacili uniforme,uzimash naoruzanje i municiju,cizme i odelo u ruke ili kroz prozor.
Poslije smo u rovu oblacili uniformu.

U gaćama na neprijatelja Laughing
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 2:36

I to u gacama kroz prozor/pendzer. 

Desetaru otvori mi pendzer  zatvor  Very Happy 
Da izletim kao mocni rendzer  

vojničina

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 16:21

@milutins (citat):
I to u gacama kroz prozor/pendzer. 

Desetaru otvori mi pendzer  zatvor  Very Happy 
Da izletim kao mocni rendzer  

vojničina

'Il otvori,barem jedno krilo..
čini mi se lakše bi mi bilo... Laughing
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   26.02.14 21:03

Nije lakše,bogami ga skrše,
plače kvisko,sagnuo se nisi nisko......
Na vrh Go down
milos 89/90
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-12-28

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   28.12.14 21:34

imali ko od generacije 89/90 septembar  
stari dorjan
ko  krnjic niko
Na vrh Go down
pinz710m
Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2015-01-28
M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   02.02.15 19:41

Čestitam milutins super granična izkustva. Puno se slažem sa tvom odnosom i pogledom. Nismo bili isto dobno u jna, ali u istom odseku. Ja godine 1986 na drugoj strani Belasice, Bugarska granica. Pa mala zagonetka, kod kamena 24-28. Sigurno znaš kde je kamen 1. Pozdrav
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   17.09.15 20:58

@pinz710m (citat):
Čestitam milutins super granična izkustva. Puno se slažem sa tvom odnosom i pogledom. Nismo bili isto dobno u jna, ali u istom odseku. Ja godine 1986 na drugoj strani Belasice, Bugarska granica. Pa mala zagonetka, kod kamena 24-28. Sigurno znaš kde je kamen 1. Pozdrav

Nas 36-i granicni odsek je bio najveci u Makedoniji,mozda i u celoj ex yu.Znao sam podatak koliko je bilo karaula ali sam zaboravio.
Opet nisam 100 % siguran ali to granicno kamenje 24-28 moglo je pripadati karauli Staro Konjarevo.
Kamen #1 je sigurno negdje na Belasici,mozda  oko repetitora.
Ja mislim(ako sam ovo dobro povezao)da se tvoj rejon nastavljao na rejon od karaule Jankovic.
Drugim rijecima bio si na samoj tromedji Grcke,Bugarske i SFRJ.

Gušter
Gušter

M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   17.09.15 21:37

Velik bio to odsek. Broj 1 stoji na Belasici, početak je Bugarske granice. Bila karaula na Belasici, posle prema dole, Staro konjarevo, Anton Hlebec, Bajkovo, Hađice i tako dalje. Ja sam bio na karauli Anton Hlebec, karaula pored prelaza Novo Konjarevo.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.09.15 16:56

@pinz710m (citat):

Mnogo puta smo do sada pokusavali da rasvetlimo granicne oznake,gr piramide kao glavne i pomocno gr kamenove,odnosno oznake na njima bilo brojevima ili alfabetom.
Moje licno misljenje da je svaki granicni odsek imao svoja obiljezja,da si mogao naci npr granicnu piramidu sa #34 u mom 36 Strumickom granicnom odseku a isto takav broj na piramidi npr na Austrijskoj granici.
Siguran sam da je u mom odseku gr piramida #1 bila negdje na Belasici gdje je i pocinjala zona odgovornosti nasega odseka tj na njenoj najsevernijoj koti.Zavrsetak zone odgovornosti mog odseka je bio na mom rejonu,tj u zoni odgovornosti karaule Stari Dojran ,odnosno na najjuznijem delu SFRJ.
To je bila piramida #38.
Sve granicarske oznake kao obilezja granicne linije bila su postavljena na vidljivim mestima da bi se prevashodno mi granicari mogli orijentisati u granicnom pojasu prilikom patroliranja.Takodje su bile obelezene i  patrolne staze.
Na nekim gr piramidama cesto se video pored glavne oznake i ostaci nekih ranijih oznaka,verovatno su one datirale od vremena kada su vrsena medjudrzavna razgranicenja

Desetar
Desetar

Broj komentara : 288
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.09.15 20:32

milutins karaula STARI DOJRAN nije bila zavrsetak zone odgovornosti zavrsetak zone strumickog granicnog oceka je bila karaula DUB koja se sastajala sa DJEDJEVLIJSKIM pravcem. Neznam koji su bili gr.kameni na tvom reonu kod mene do jezera je bio gr.kamen 26 dalje od carine neznam kako idu do karaule DUB.
Na vrh Go down
pinz710m
Gušter
Gušter

M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   27.09.15 16:48

Na vrhu Belasice stoji kamen 1. Brojevi kamena inače idu u 3 pravca. Sve počinje sa 1 pa na više. Prema granici Bugarska Makedonija, Srbija, broj ide do preko 200, 300 neznam tačno. Isto tako, Bugarska, Grčka, a mislim isto Grčka Makedonija.

Ta isti link dobro to kaže. Neki Bugarski fotograf ima na sliki kamene oko Bugarske.

https://ssl.panoramio.com/user/424381?comment_page=1&photo_page=4
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   29.09.15 12:17

pinz710m recimi iz koje kasarne su dolazili granicari na BUGARSKOJ granici jer i vama je bila STRUMICA komanda na DOJRANSKI pravac se dolazilo iz TITOVOG VELESA jer je bio centar za obuku GRANICARA.
Na vrh Go down
pinz710m
Gušter
Gušter

M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   01.10.15 19:42

Mi smo bili prvo u Strumici, a iza nas dolazili su iz Velesa. Da komanda bila je u Strumici, granični vod u Novom Selu.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   01.10.15 20:14

pinz710m znam da je bio granicni vod u Novom Selu komandir je bio stari vodnik niskog rasta i malo izgubljen cuo sam da je bilo par konja i da je vojska bila dosta raspustena.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   01.10.15 23:34

Ono po cemu najvise pamtim Stari Dojran su njegovi stanovnici.Tada je selo imalo 650-700 stanovnika,bili su izuzetno nakloni vojsci.Taj kraj je dosta stradao,narocito u I sv ratu,nad njima je ucinjen nevjerovatan pogrom,moglo bi to slobodno da udje u kategoriju genocida.Imali su 12 000 stanovnika pred pocetak I sv rata,znaci izgubili su preko 90%stanovnistva,tuzno da tuznije nemoze biti

Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   03.10.15 12:00

milutins pitao sam te zaboravio si za karaulu DUB na tvojoj karauli STARI DOJRAN je od maja 1987 do januara 1988 bio moj pomocnik na mitraljezu M53 iz ZAJECARA i dan danas se svaki drugi dan cujemo jer od DUBA do JANKOVIC je bio strumicki pravac jer karaula DUB se sastajala sa DJEDJEVLISKIM pravcem a JANKOVIC karaula sa letnjom karaulom na tromedji GR.BU.JUG.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Today at 5:04

Na vrh Go down

Karaula Stari Dojran 1981.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Karaula Stari Dojran 1981.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» ULCINJ I KARAULE
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac