FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Stari Dojran 1981.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   03.10.15 22:08

@Lala Basaid (citat):
milutins pitao sam te zaboravio si za karaulu DUB na tvojoj karauli STARI DOJRAN je od maja 1987 do januara 1988 bio moj pomocnik na mitraljezu M53 iz ZAJECARA i dan danas se svaki drugi dan cujemo jer od DUBA do JANKOVIC je bio strumicki pravac jer karaula DUB se sastajala sa DJEDJEVLISKIM pravcem a JANKOVIC karaula sa letnjom karaulom na tromedji GR.BU.JUG.

Potpuno si u pravu,zaboravio sam za karaulu Dub,tj poslednju karaulu na nasem granicnom odseku prema Gevgeliji.U moje vrijeme 1981 godine komandir karaule Dub je bio vodnik ili stariji vodnik Simo.Onizak,poprilicno korpulentan sa brkovima i pomalo prijeke naravi.Pitaj svog pomocnika na mitraljezu ko je u njegovo vrijeme bio komandir karaule Stari Dojran?Kada sam ja bio 1981 komandir je bio SV Milan Salevic.
Da li on zna bilo sta o Salevicu?
Letnja karaula koju spominjes na tromedji,koliko me sjecanje sluzi je bila u Starom Konjarevu i imala je istoimeni naziv.
Pozdrav

Desetar
Desetar

Broj komentara : 288
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.10.15 17:03

milutins sad sam se cuo sa mojim pomocnikom i njemu je bio KOMANDIR KARAULE STARI DOJRAN ST. VOD.MILAN SALEVIC o njemu nezna nista znaci bio je i 1987 na karauli.Sto se tice letnje karaule u to vreme kad sam ja bio 1987 da se konjima sve nosilo gore i voda da se mesio hleb kada padne sneg silaze dole u St.Konjarevu kako sam cuo tako pricam.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   05.10.15 4:34

I ovaj podatak za Salevica mi znaci puno.Pre nekih 1 1/2 godine javljao se ovdje neki momak,cini mi se iz Virovitice,bio je kuvar na Karauli St Dojran-po njemu novi KK je bio po imenu Niko???
Na zalost nestao je sa foruma pre nego sto sam uspio uhvatiti bilo koju informaciju o Salevicu.
Moj KK je bio vrhunski podoficir,izuzetna licnost koja se rijetko susrece.
Osobu takvog kalibra i kvaliteta sretnemo jednom,najvise dva puta u zivotu.
Zivotna mi je zelja da saznam bilo sta o njemu?Znam da je bio rodom iz Podujeva,rodjen 1953,ozenjen lokalnom Makedonkom iz Dojrana,tada 1981 godine otac novorodjenog zenskog djeteta.

ps:negdje u martu 1987 cuo sam nekakve neprovjerene podatke o tragicnoj sudbini mog KK Salevica.
Nadam se da ti podaci nisu tacni i da su u pitanju neprovjerene informacije.
Sva moja guglanja nisu donijela nikakve rezultate

Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   05.10.15 12:44

milutins dali je salevic bio manji covek sa brkovima dobro 1981 je mladji izgledao nego 1987.I moj brat je 1981 u jna na BUGARSKOJ GRANICI sigurno ste generacija.Opisi SALEVICA.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   05.10.15 14:44

Visok 185-do 187cm,atletski gradjen,poprilicno korpulentan bez grama sala,crne kose,visokog chela(moguce da je 1987 vec bio malo procelav),nije imao brkove.izuzetno inteligentan,nije mnogo govorio,znao je biti eksplozivan,jako ponosit i izuzetno hrabar covjek.Nije bio omiljen u granicnom odseku,imao je loshu reputaciju kod komandanta granicnog odseka u moje vrijeme pukovnika Jovanov Stojana.
Taj nizak covjek kojeg si opisao mogao bi biti SV Sima,jedan od komandira susjedne karaule,definitivno ne one na jezeru sa moje strane koja se zvala "Dojransko Ezero",on je imao brkove,bio je bosanac.
Mi na karauli smo duzili pinca,za njega je vezan jedan dogadjaj koji govori dosta o karakteru Salevica,kasnije cu ga opisati-obaveze-kasnim u polasku pola sata kao nekadasnji 853(NS brzi za Sarajevo)

ps:ako ti je brat bio na kursu za komandira odelenja u Kicevu a kasnije je kurs prekomandovan u Skopje,moguce je da ga poznajem.
Sve karaule u Makedoniji dobivale su desetare sa tog kursa.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2015-01-28
M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   09.10.15 22:39

To o komanirima odeljenja ne znam, u moje vreme bili so na karauli desetari tudi iz Strumice.
Kako to da su neke karaule dužile vozilo a neke ne. Zna se nešto o tome?
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   10.10.15 0:07

@pinz710m (citat):
To o komanirima odeljenja ne znam, u moje vreme bili so na karauli desetari tudi iz Strumice.
Kako to da su neke karaule dužile vozilo a neke ne. Zna se nešto o tome?

Nije bilo potrebe da sve karaule duze vozilo.Osim toga  bilo bi rasipanje novca.Vozac koji je duzio pinca bio je oslobodjen granicarske sluzbe,tj bio je u samoj karauli 24 sata i po potrebi bi se vozilo koristilo,kako za nashu tako i za ostale karaule u gr odseku.
Pincom smo najcesce isli u Strumicu po hranu,za sve karaule u okruzenju.Nismo ga koristili u slucaju odlaska na odsustva ili razduzenja po odsluzenju.
Prilikom razduzenja bi nas karaulski konj i kurir otpratili do autobuske stanice u Starom Dojranu i odatle bi autobusom sa naoruzanjem i opremom odlazili u Strumicu gdje bi se razduzivali.
Pinc se nije koristio niti za dnevne potrebe karaule.svu poshtu i hleb bi kurir sa konjem svakodnevno donosio iz komande stana u Novom Dojranu.
Kada bi isli u Strumicu to je ulazilo u dnevnu zapovijest i ja sam najcesce odlazio sa vozacem.Obojica smo isli pod punom opremom i naoruzanjem.
Kada sam ja bio ZKK vozac pinca je bio Stojcevic Marjan iz Teslica a kurir Miklozic Peter iz Ormoza kod Maribora.
Miklozica pamtim po njegovim psovkama,kada je bio ljut,posao mu nije bio lak morao je svako jutro po bilo kojem vremenu ici u grad po hleb i poshtu, imao je psovku"prokleta kurva,prasica,morski pes,lopov".Psovka se najcesce odnosila na konja kojeg je duzio.
Jedne prilike konj mu je pobjegao u Grcku sa naoruzanjem,poshtom i hlebom.
E to je bila scena-Miklozic dolazi bez konja na karaulu.

Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   10.10.15 0:17

milutins kad sam ja bio 1987 pinc je bio na karuli DOJRANSKO JEZERO isto je i moje vreme sluzio za odlazak u strumicu i u slucaju povrede vojnika itd.Taj 1 pinc je sluzio 5 karaula na dojranskom pravcu
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   10.10.15 0:22

Jeste,sluzio je Dub,Stari Dojran,Dojransko Jezero,Nikolic i Jankovic.Moguce je da je kasnije pinc prebacen dole na jezero.U moje vrijeme komandir karaule Dojransko Jezero je bio porucnik,imao je brkove,crn Makedonac,mislim da se zvao Branko.U Strumici glavni intendant za nasih 5 karaula je bio makedonac,visok oko 2 metra,prezivao sa Kitanoski.
Komandir gr odseka je bio pukovnik Jovanov Stojan.

Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   10.10.15 10:43

milutins neznam ko je bio glavni itendant u strumici a sto se tice komandira karaula sve sam ih vidjao posto sam isao sa mojim staresinom na sastanke KPJ ali se nemogu setiti.Komandira karaule DOJRANSKO JEZERO isto neznam jedino znam da je na toj karauli bio MORNAR st.vodnik i 3 mornara. Komandir gr.oceka je bio MAJOR LUKIC MLADEN 1987 a bezbednjak KAPETAN MASOVIC ime neznam.
Na vrh Go down
pinz710m
Gušter
Gušter

M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   12.10.15 21:13

Mi na karauli nismo imali vozilo, samo 2 pasa i dve svinji pa jedog mačaka po nekad.
Pinzaueri me puno interesirajo, nekoliko godina se po malom bavim sa njima. Evo jednog mog.

Malo za one koji volijo takva vozila.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   13.10.15 10:49

pinz710m ako si bio 1986 na karauli na carini BU.gr.sigrno znas MAJORA LUKICA.
Na vrh Go down
pinz710m
Gušter
Gušter

M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   13.10.15 21:11

Znam ga. A ko se ne varam, dosta visoki po stasu oficir. Pa dosta strog.
Bio par puta na našoj karauli. Jedanput izvodili neku vežbu, tada dolazilo puno komandira iz okolnih karaula i iz komande. Mi smo bili dosta na udaru, bili smo kod glavnog puta. Svaki ko je prelazio grancu mogo je da vidi stražara pored kamena.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   15.10.15 10:51

Jeste to je bio komandant BUGARSKOG iDOJRANSKOG pravca.I mi smo imali 2 svinceta konja i 2 nemacka ovcara.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.11.15 18:17

Pozdrav Lala Basaid.
Na drugoj temi si napisao da imas druga iz Zajecara sa kojim se cesto cujes a isti je sluzio na karauli Stari Dojran.Zamolio bih te da ga pitas za par detalja i da ih ovdje napises.
1.Da li je SVIK Milan Salevic u njegovo vrijeme bio KK,ako nije ima li ikakvu informaciju o njemu?
2.Jedan od kerova se zvao Fantom,bio je mlad moguce da ga on zatekao na karauli,drugi ker je bila kerusha Bojka,dosta stara i za penziju.
3.Kurirski konj "Chuks"-da li ga je zatekao?
4.Jesu li i oni duzili pinca?

Svaka cast za brojeve granicnih kamenova,

Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   09.11.15 19:53

milutins cuo sam se sa mojim drugom i pitao sam ga sto si me zamolio.                                          1.Komandir karaule mu je bio MILAN SALEVIC informacije o njemu nema                                        2.Sto se tice kerova bila su dva nemacka ovcara jedan lep krupan oni su isli u patrole imena im nezna zaboravio i 1 nemacki ovcar miran kaze on je bio pusten u krugu karaule i nicemu nije sluzio.   3.Sto se tice konja imali su KOBILU.                                                                                          4.Pinc je bio na karauli DOJRANSKO JEZERO na carini.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   10.11.15 11:55

milutins izvini zurio sam neznam kako je ovo ispalo sto sam ti pisao.Poz Lala
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   29.12.15 21:08

Dobro je ispalo,odgovorio si na dosta vaznih pitanja-jos da se tvoj drugar iz Zajecara ukljuci na forum,imao bi ga dosta toga priupitati,o karauli,rejonu,selu,Milanu Salevicu i sl.
U svakom slucaju veliko hvala,posle 6 1/2 godina ipak sam nesto saznao o svojoj karauli.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.02.16 19:42

@milutins (citat):
Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.
Nesha da li si bio slucajno na mojoj karauli iznad jezera,posmatrano sa tvoje strane druga strana jezera.
Evo karaula sa Dojranskog pravca po redu.Stari Dojran,Dojransko Jezero,Nikolic,Jankovic,Konjarevo,Ravniste.

ps-Dub je Gevgelijski pravac

Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   04.02.16 23:01

milutins Karaule na Dojranski pravac su 38 karaula DUB 39 karaula STARI DOJRAN 40 karaula DOJRANSKO JEZERO granicni prelaz 41 karaula NIKOLIC 42 karaula JANKOVIC. A karaule Ravniste,Konjarevo,Hlebec,Hadzica,Bajkovo su Bugarski pravac koje su isto pripado Strumici
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   25.02.16 12:50

Je li tko dolazio u kontakt s mornarima na jezeru?
Ovi su malo stariji - podoficir i mornari JRM na granici, Dojran 11.04.1954.

Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   25.02.16 18:50

@Max Blitz (citat):
Je li tko dolazio u kontakt s mornarima na jezeru?
Ovi su malo stariji - podoficir i mornari JRM na granici, Dojran 11.04.1954.

Bio sam jednom na karauli DOJRANSKO JEZERO sa mojim staresinom vidio sam 3 mornara i njihovog staresinu posto sam bio na karauli NIKOLIC rastajalo nas samo JEZERO znali smo da ima preko mornara i da imaju patrolni camac ali nikad nisu isli sa njim jer bi ih mi vidjali samo su dezurali na njemu.
Na vrh Go down
milos 89/90
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-12-28

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.03.16 12:09

karaula Stari Dorjan  klasa 89/90 septembar 
komandir karaule je bio stariji vodnik  Krnjic Niko
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   24.03.16 12:34

milos89/90 dobro dosao na forum. Ja sam bio na Karauli NIKOLIC od 15 maja 1987 do 15 januara 1988 sigurno znas gde je moja karaula pisi pa cemo razgovarati dokle ste davali reon dali ste isli do karaule DUB itd. POZ
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   30.03.16 3:57

@milos 89/90 (citat):
karaula Stari Dorjan  klasa 89/90 septembar 
komandir karaule je bio stariji vodnik  Krnjic Niko
Meni je 1981 KK bio SV Milan Salevic, ljudina kakva se rijetko srece, pravi starjesina JNA, istinski patriota, iznad svega covjek.Imao sam kao njegov zamjenik(ZKK) ponudu od strane komande granicnog odsjeka da se aktiviram.Ponekad se zapitam kojim tokom bi mi se zivot odvijao da sam se aktivirao. Ko to zna? stražar

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Today at 9:14

Na vrh Go down

Karaula Stari Dojran 1981.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Karaula Stari Dojran 1981.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» ULCINJ I KARAULE
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac