FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Spavanje na straži

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Spavanje na straži   21.08.09 9:39

Ljeto 1991, izdvojena straža van Prizrena, vrijeme odlično, grudobran k'o stvoren za izležavanje. Ja i jedan Crnogorac na smjeni od 00-02h.
Pitam ga ja, hoćemo li "ubit oko".
"Jašta ćemo" kaže on.
"Sat ti, sat ja, izaberi tko će prvi", kažem ja.
"Ajde di prvi, pa ću te ja probuditi za sat, i onda ja nastavljam sat" kaže on.
Zaspao ja, a on vjerojatno 5 min iza mene. Very Happy
Kad, u neka doba, lampa upalila u oči, "ustajte, milu vam...", čizma lupa o zemlju.
Skačem ja, tražim pušku u mraku (koju je stažo prije sklonio), premro od straha, 20 dana nam ne gine...
Svjetlo i dalje upereno, ne vidimo tko je tamo, umirem od straha.
Učini se meni da se netko smije, kad ono stažo, razvodnik straže, počeo se smijati, nije više mogao izdržati.
"Budalo, skrati mi život za 10 godina" kažem ja njemu.
Dugo smo se smijali toj (ne)zgodi, a to je bilo moje prvo i zadnje spavanje na straži.
Na vrh Go down
muza
Gušter
Gušter

Broj komentara : 79
Član od : 2009-08-16
Dob : 52
M(j)esto prestolnica bosanskih kraljeva Kr Sutjeska

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   23.08.09 0:03

što se tiče straže imao sam je samo jednom u Sonboru od 2 do 4 ujutro čuvao farmu prasadi poljoprivredno dobro iznad kasarne, a u Zemuniku je nije bilo prava gospoda samo spavaj i uživaj, vikendom običi avione, a ako puše bura privezati ih za krila da ih vjetar ne pomjeri
Na vrh Go down
http://www.rvsfrj. co.cc
roker
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2009-06-09
Dob : 49
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   24.08.09 10:49

Ja nisam bio na strazi ni dana ali sam zato bio vjecito pomocnik dezurnog kod nas u baraci ili pomocnik dezurnog oficira u bazi.
Kao sto sam vec negdje napiso, mi smo zivili u jednom cosku od kasarne u nekakvoj "baraci" ustvari to su bile 2-3 barake ali spojite u jednu veliku, imali smo 6 spavaona, u svakoj spavaoni je bilo jedno 10-12 kreveta, mi smo imali dvije spavaone, pirotehnicari dvije i oni sto su duzili hangar sa oruzjem dvije.
Svaka od te tri vojne poste je imala svoju ucionicu "klub" sa tv i gramofonom, svaka vojna posta je imala svoj wc itd, kazem vam zivjeli smo u istoj baraci ali je bez obzira svaka VP imala svoga dezurnog i pomocnika, oni pirotehnicari su bili pravo najebali jer nisu imali nikada vise od 7-8 vojnika tako da su vjecito dezurali, oni sa onim puskama, njih je bilo najvise mozda jedno 20-25 u prosjeku oni su jos morali da daju pomocnika dezurnom oficiru baze a mi smo imali pozarnog u voznom parku ali samo onda ako je brojno stanje bilo vise od 15 vojnika ili smo bili kod dezurnog oficira kao pomocnici, sve u svemu uvjek smo dezurali.
Jedne prilike potrefilo se da sam ja kod mene pomocnik, Zivotic Slobodan kod onih sa oruzjem i jedan djecko iz Krapine (neznam mu ime) kod pirotehnicara, sada zamislite tu scenu hodnik dugacak nekih 30-40 metara i tri vojnika dezuraju Very Happy , ovaj Zivotic rodom negdje od Pozarevca, rodjen i odrastao u Njemackoj pored toga jos je i Vlaski Rom (ciganin) zna samo jedno 30% naseg jezika, bio je moja klasa ali je ostao iza mene da dosluzi jos barem jedno dva-tri mjeseca jer je bio vjecito u pritvoru Very Happy ja i on gledali tv do jedno pola dva (smjena je pocinjala uvece u 12, u pet smo budili vojsku) kad je program bio gotov rijesimo da malo prilegnemo,tako se uvijek radilo, dva su kunjala,treci je dezuro pa je posle on malo kunjo a jedan je ustajo i dezuro, mali iz Krapine pristane da on prvi dezura, ja uso u spavaonu i onako u sinjelu i cizmama malo prilego...
USTAJ VOJSKO...
Jebote ja skoci, svetlo upaljeno, dezurni oficir (onaj sto smo mu jaja kupovali za uskrs) stoji na vratima, pogledah na sat 5 i 15, vojnici poskakase, ovaj ode dalje da budi, vidim mali zagorac sav rascupan i zbunjen, jadnik i on zaspo za stolom u hodniku ja ulijecem kod Zivotica u spavaonu pali svjetlo i derem se "djesi Zivoticu jebem ti mater" a on frajer se raspremio totalno, spava onako u gacama i majici, ulazi dezurni zamnom i pita mene sta je bilo zasto ja njih budim, gdje je njihov dezurni, ja mu odgovaram da je Zivotic ali da mu je bilo pozlilo pa je usao unutra da malo odmori oci, kaze oficir, nije njemu pozlilo bio je sto posto pijan.
Vrijeme za fiskulturu je bilo isteklo, islo se direktno na dorucak, posle dorucka pisanje raporta i kod upravnika baze na peglanje.
Zagorac je jadnik prvi otisao, ovaj ga je ispeglo po pravilo i vratio nazad bez izrecene kazne, to je prepustio njegovom kapetanu, sledeci je Zivotic usao, cujem ja u hodniku Pukovnik Najdov se dere na njega kao da mu je ovaj pobio pola porodice, ulazim ja zadnji, dreknu ovaj na mene: pobogu sta je ovo, jos jedan "emigrant" mars napolje, idete na vojni sud zbog ovoga!
Zivotic je dobio po obicaju 15 dana pritvora a ja i mali nismo dobili nkakvu kaznu, jedino sto je kapetan rekao da vise necu biti pomocnik dezurnog u baraci nego jos samo kod dezurnog oficira, ali nije ni to tako bilo.
I bas to moje spavanje me i jest spasilo od straze, jer nasa VP je imala jos 6 da tako kazem filijala (magacina) razbacatih po cijeloj makedoniji i kosovu i tamo je bila straza, mi smo ih nekada popunjavali sa jednim ili dva vojnika ako je neko od njih isao na odsustvo ili se ranije skinuo, i jednom pao red na mene da idem u Gostivar, sjedim ja u tamicu i cekamo jos jednog vojnika koji je otisao nesto da uzme iz uprave, u tome momentu se pojavljuje drug Najdov i ugledavsi mene u kamionu za Gostivar poce da vice na zastavnika, ko je dosao na ideju da ovoga salje na strazu kada nije u stanju da bude pozarni, MARS NAPOLJE iz kamiona bitango jedna!
Skinuo sam se 30 aprila umjesto 19 maja, dao sam krv dva puta, nisam koristio redovno odsustvo i 1 maj pao u cetvrtak tako da su mi petak poklonili lol!
Cini mi se da bi jos jednom isao na sluzenje kad bi mogao...

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   24.08.09 11:44

Ti k'o da si bio na odmoru a ne u vojsci: tv, gramofon, učionica, svatko svoj wc. Smile
Imao sam ja jedno spavanje kao fazan, pomoćnik dežurnog. Ujutro me preko oka gleda dežurni i još par njih, meni ništa nije jasno... A šta je bilo ustvari: i dan danas sam nezgodan kad mi se ometa prvi san. Dežurni je mene budio u 00h, ja sam njega (još u polusnu, tako da nisam registrirao) uredno poslao u "domovinu" i jedva se razbudio. Dok sam sutra objasnio dežurnom (inače džombi, desetaru Embarassed ) da sam takav i takav kad me se budi,..., na jedvite jade mi je povjerovao...
Niti žena me više ne budi ako zaspem pored TV-a, jer je i ona jednom bila postrojena i poslana u "domovinu", pa se okanila ćorava posla. Doduše, njoj je bilo lakše objasniti nego desetaru.
cheers
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2009-06-09
Dob : 49
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   24.08.09 12:00

imam kamaru slika iz vojske, treba samo da ih skeniram i ubacim ovde, ima vjerovatno na nekoj i ta nasa baraka Very Happy

bilo nas je u VP vecinom negdje oko 12-15 vojnika, jedno vrijeme smo imali dvojicu staza,tri desetara i dva razvodnika i jednog sofera, ostalo je bila "vojska" Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   28.08.09 13:33

spavao redovno, uhvacen jednom, najebo nikad
bio sam na strazi na vise mesta, u Delnicama, u Otoccu, posle i u takozvanoj "tampon zoni"... tamo gde sam sluzio nocu mnooooogo zahladi, pa smo dobivali još neke ekstra strazarske bunde (tipa sinjel ali jako debele)...i tako lepo jednu bacis na pod u kucicu, u drugu se zamotas i sve pet
u otoccu otprilike isto, jedino sto sam tamo ponekad trefio strazarsko mesto kod stale, u kojoj je bilo 5 koza...koji je...vojska imala koze neznam, ali svejedno je kod njih bilo toplije nego napolju, pa makar i smrdilo
u tampon zoni smo dzonjali u rovovima...ono, kad je krenula frka par dana naravno nismo oka sklopili, svi uplaseni, ali posle covek navikne pa mu malo i postane svejedno...
jednom sam skoro uhvacen, davao sam strazu kod nekog magacina u Otoccu, koji je bio 100 metara izvan kasarne. strazarska kucica je bila blizu ulaza, par metara udaljena od puta, a jedan je strazar pokrivao citav magacin, otprilike 250x250 metara (i sve to tako reci usred grada, samo neka zica nas deli)... ono, gluvo doba noci, 2 ujutru, ja naravno spavam u kucici, sav umotan u one bunde... odjednom koraci, skripi sneg pod nogama, uleti smena... nekakvim cudom nisu me zapazili, ipak je bila tama...dignem ja glavu... jebote, neki zastavnik, pomocnik dezurnog kasarne ih predvodi... udju oni izmedu dve zgrade, ja trcim ko lud sa druge strane te iste zgrade, zaustavim ih 100 metara nize...kao fol nisam primetio da je vec toliko sati pa sam obilazio krug...zastavnik naravno odusevljen Wink
jednom me u ceti na spavanju (kao dezurnog) uhvatio neki zagrebeni stazo...dosla nam partija od 15 stazista iz srednje skole (mislim da iz Sarajeva) u kasarnu, i tako vecina njih prilicno sere vojsci, izzivljavaju se... spavali su u kasarni ali navece su izlazili u grad u civilkama... bio ja dezurni, oko pola ponoc, vojska spava, jos pola sata pa treba da probudim pomocnika... bacio ja noge na sto, naslonio se na zid i kunjam (ne secam se gde mi je nestao pozarni, ali verovatno i on u nekom cosku...)... prisunja se jedan od ovih stazista (najzagrebeniji, nijo ni bio iz nase cete) po stepenicama (jedna ceta u prizemlju, druga na spratu), ja se normalno ne probudim, dok ovaj nije poceo da se dere na mene, tipa PS, spavanje na duznosti, oruzje ce da ukradu, blablabla... prilicno sam ga ispalio pa je posle par minuta otisao... normalno da me prijavio komandiru cete, ujutru odmah na raport... komandir pametan lik, kaze ajde kad vec spavas nemoj da ta uhvate, bez napolje...

Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

Broj komentara : 130
Član od : 2009-05-04
Dob : 63
M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   30.08.09 7:22

E drugovi,ovo je sjajna tema za priču na
skupu forumaša.Naložiti vatru,baciti nešto na nju,tek da se
dim malko zamasti,neko hladno pivo ili već po želji...
Ih,kako će tek da se pojave detalji,imena.....
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   31.08.09 21:47

Jašta neg spavao lol!
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   03.12.09 23:27

Spavao jesam,umotan u bundu koja je stajala u svakoj strazarskoj kucici.Nisam ni jednom uhvacen valjda sto imam lak san.Ali nema ga ko nije bar jednom zaspao.Kao pozarni,strazar,pomocnik uvek se moglo bar malo prikunjati.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   03.12.09 23:33

Najljepše mi je bilo za spavat kad je bila ona politička nastava.
Takvog umora i takvih teških kapaka nisam imao od tada,moje tijelo jednostavno nije bilo u stanju držat glavu,ona je doslovno padala na klupu. Sleep

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re Spavanje na strazi   10.09.11 21:38

toga je bilo redovno, a sladjeg dremanja od onog polusna na strazi ili pozarstvu nije bilo Smile
onih pola sata dremanja kao ceo dan spavanja Wink
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   10.09.11 22:09

Najgora je bila smjena od 03 do 05h, vrijeme kad organizam koji je naučio na dnevne aktivnosti, ima najmanju koncetraciju i snagu za bilo kakvu fizički napor.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   10.09.11 22:23

@sego (citat):
Najgora je bila smjena od 03 do 05h, vrijeme kad organizam koji je naučio na dnevne aktivnosti, ima najmanju koncetraciju i snagu za bilo kakvu fizički napor.
e to sego....zamisli leto u to vreme svice....pa kako ne zadremati Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   30.11.11 7:43

Sleep SPAVANJE NA STRAŽI Sleep

Karaula „Ceršak“ V.P. 5457, Mariborski granični odsjek.

Jugoslavensko - Austrijsku granicu je čuvala JNA 24 sata na dan bez obzira na vremenske nepogode, praznike, subote, nedjelje, božić, novu godinu, vrućinu, hladnoću, vjetar, kišu, snijeg, uvijek je netko od vojske na njoj morao biti.
Bar je tako trebalo biti teoretski i praktično ali…

Dana 17.1.1989. god. utorak, po rasporedu komandira karaule zastavnika prve klase Spasković Radoja bio sam raspoređen da budem ja i vojnik ŠABANI ILJAZ u graničnoj patroli i na zasjednom mjestu „Rupa“ kod graničnog kamena 45 - sekcija 8, u vremenu od 1:45 sati pa do 6:00 sati.
Zasjedno mjesto „Rupa“ se nalazi na sastavu rajona karaule „Ceršak“ i karaule „Šentilj“.
Tu noć je bilo jako hladno, reklo bi se da se je krv u žilama ledila od hladnoće, medvjed bi krepao od hladnoće ako bi izišao iz brloga.
Ja sam bio vođa granične patrole dok je Šabani Iljaz bio moj pomoćnik.
Za polazak na granicu morali smo biti opremljeni kao da je država u ratu, nosio sam puškomitraljez M72B1, 120 metaka, radio stanicu, lisice, obukli bi se tako da bi nam i medo zavidio.
Šabani Iljaz je dužio pušku M70AB2, te je nosio rap sa municijom i imao je baterijsku lampu.
Bez obzira na sve to opet je hladno, opet se moramo kretati po mraku kroz gustu šumu vrhom jednog brda od karaule „Ceršak“ do zasjednog mjesta „Rupa“ koji se nalazio kod graničnog kamena 45 - sekcija 8, što je razdaljina od 2184 metra i to sve uzbrdo.
Tu noć sam ja odlučio da na granicu ne idemo već da ostanemo u karauli gdje je bilo toplije.
Šabanija Iljaza nije trebalo puno nagovarati, odmah je prihvatio moj prijedlog.
Komunistička Jugoslavijo neka te bog čuva mi ostajemo u karauli u toplome.
Nepisano pravilo je bilo da granična patrola koja ne ode na zasjedu i u obilazak državne granice ostane u prizemlju karaule u učionici gdje legnemo na klupe a rap stavimo pod glavu kao jastuk i tako spavamo i čekamo kraj smjene.
Također po pravilu ispred karaule bi trebao na straži biti stražar ali tu noć je bio IBOV MUSTAFA - Makedonac i njemu je bilo hladno i on je tu noć ušao u karaulu u učionicu gdje je bilo toplo.
Ja i Šabani Iljaz smo zauzeli pozicije svak na svoju klupu i tu smo ležali.
Stražar Ibov Mustafa je uvijek sjedio na stolici kod prozora i gledao je u smjeru kapije karaule koja je od karaule bila udaljena oko 70 metara.
Iskustvo nas je naučilo da od karaule oko 500 metara dalje (kod nekog smetlišta) ima jedna okuka te kada neko vozilo krene prema karauli svjetla vozila zasvijetle i ono nam je upozorenje da bi netko mogao doći u karaulu.

Arrow Slika broj 1

Na slici broj 1 strelica pokazuje karaulu i okuku na kojoj bi mi noću vidjeli svjetla vozila koje bi nam se približavalo i to bi nam bio znak za uzbunu tj. da bi nam netko mogao doći u karaulu u kontrolu.!

Pošto su tu noću znali dolaziti i seoski jebači nikada nismo bili sigurni da li je netko došao na tu osamu u mraku jebavati seoske cure u autu ili nam je netko dolazio u kontrolu.
Kada smo počeli spavati Sleep u 2:30 sati od jednom se skoči Ibov Mustafa sa stolice i kaže: „Vidio sam auto u daljini zasvijetlilo je.‼!“.
Mi smo se podigli sa klupe i gledamo sva trojica kroz prozor, da je auto i da je netko dolazio u kontrolu već bi tih 500 metara makadam puta prešao i došao do karaule.
Možda su to ipak momci iz sela Ceršak koji su došli jebavati seoske cure tu u mraku na osami.
Ibov Mustafa neće da iziđe iz karaule vani ne mili mu se vani je hladno i dalje gleda kroz prozor ulaznu kapiji karaule koja se jedva vidi po mraku.
Ja i Šabani Iljaz se vračamo nazad na klupe leći nastaviti spavati Sleep i sanjati tamo gdje smo stali.
Ibov Mustafa sad već opušten sjeda na stolicu kod prozora i dalje gleda kroz prozor vani.
Od trenutka kada su se svjetla auta vidjela prošlo je oko 5 minuta i ništa se ne događa, da je netko dolazio u kontrolu već bi morao doći makadam putom do karaule.
Tako ja i Šabani Iljaz ležimo, pomislili smo da se nije Ibovu Mustafi možda učinilo da vidi svjetlo auta.
Ka od jednom skoči se sa stolice stražar Ibov Mustafa i u pola glasa kaže: „Neko dolazi“ i on istrči iz učionice vani.
Pravilo je da mora uskočiti u betonski rov koji je bio ispred karaule i iz njega zaustavljati nepoznate osobe, jer ispred karaule nema nikakvoga osvjetljenja.
Ja i Šabani Iljaz gledamo iz mračne učionice kroz prozor i stvarno vidimo u daljini da netko dolazi, ali tko je to, iskustvo nam je kazalo da nikada nitko iz sela nije zalutao do naše karaule noću.
Ja i Šabani Iljaz pognuti izlazimo iz učionice u hodnik te krećemo desno prema trpezariji.
Čujemo tada Ibova Mustafu dere se „Stoj“, netko odgovara „Stao sam“ Ibov Mustafa se dere „Ko ide“, taj netko odgovara: „Kapetan Milić, kontrola je iz Mariborskog graničnog odsjeka“.
Uh pale presjeklo me je kada sam to čuo, „Kapetan“, Embarassed pale samo mi je još to trebalo.
Čujem Ibova Mustafu dere se : „Kapetan naprijed ostali stoj“ (iako je kapetan Milić bio sam, to je glupo JNA pravilo), kada mu se kapetan Milić približio, viče Ibov Mustafa „Stoj, lozinka“, kaže kapetan Milić „POLIGONKA“ Ibov Mustafa mu u pola glasa odgovara „PROZOR“.
U to vrijeme u prizemlju hodnika karaule Iljaz Šabani predlaže bježimo u trpezariju i iskočimo kroz prozor vani na suprotnu stranu karaule i bježimo u šumu.
Ja nisam htio jer svi prozori na karauli imaju osim prozora i metalne kapke i ako ih počnemo otvarati to klapa, a vani je tiha noć i sve se čuje a još kada iskočimo sa visine od oko 250 cm pa lupnemo od pod i ako nam ispadne puška a ja još imam problema sa okvirom za metke na pušci jer zna feder iz njega iskočiti kada se naj manje nadam.
Uglavnom to iskakanje preko prozora nije dolazilo u obzir.
Moj plan 2 je bio sakrijmo se u srednju sobu u prizemlju tj. u spavaonicu drugoga odjeljenja.

Arrow Slika broj 2

Prozor pod brojem 1.
To je bila učionica u karauli.
Kroz taj prozor je Ibov Mustafa gledao vani da li se netko približava karauli tj. on je iz učionice "stražario".

Prozor pod brojem 2.
To je bila spavača soba drugog odjeljenja.
U tu spavaču sobu smo se ja i Šabani Iljaz sakrili da nas ne pronađe kapetan Milić koji je došao u kontrolu iz Mariborskog graničnog odsjeka.

Tu kapetan Milić neće ulaziti jer je kasna noć a i vojska sada spava.
Uletimo mi u spavaonicu, vojnici spavaju, sada nam je ta spavaonica prva i zadnja nada sve druge varijante su nam propale.
Stojimo u mraku sobe odmah do vrata i slušamo što se dešava u karauli u jednom trenutku u mračnoj sobi Šabani Iljaz pali baterijski lampu u svjetlo priguši prstima pa me izbezumljeno pogleda kao nikada prije širom otvorenih očiju i šapće mi: „Zaboravio sam rap sa municijom u učionici“.
Kažem mu ja: „Majku ti jeben kako si to mogao zaboraviti.‼“
Reakcija Šabani Iljaza je tada bila da je podigao ramena i obrve u istom trenutku i gleda me.
Nisam mogao vjerovati da mi to kaže, sad je gotovo pomislio sam, to je početak kraja.
Kažem mu ja dobro sad je gotovo, ne govori ništa, muči .
Čujem kako kapetan Milić ulazi u prizemlje karaule u tom trenutku sa kata karaule silazi dežurni karaule Radmanović Stanoje - (on je Srbin, iz Bosne i Hercegovine) i kapetan Milić mu govori: „Dežurni hajdemo pogledati prostorije karaule“.
Meni se odsjekle noge kada sam to čuo da sam mogao propasti u zemlju propao bi.
Kapetan je bio od mene na udaljenosti od oko 5 metara.
Kažem ja Šabani Iljazu sakrijmo se ispod kreveta.
Ta soba je u svakom kutu imala po krevet sa krevetom na kat znači sa desne strane su bila 4 kreveta a sa lijeve strane još 4 krevet a između kreveta sa svake strane su smještene 4 vojničke kasete.
Ja sam se zavukao odmah ispod prvog kreveta sa desne strane a Šabani Iljaz se je uvukao ispod zadnjeg lijevog kreveta.

Arrow Slika broj 3

Ovo je skica spavaonice u kojoj smo se sakrili ja i Šabani Iljaz.

Strelica broj 1 - Pokazuje mjesto kreveta ispod kojeg sam se ja sakrio.
Strelica broj 2 - Pokazuje mjesto kreveta ispod kojeg se sakrio Šabani Iljaz.
Strelica broj 3 - Pokazuje mjesto do kojeg je došao kapetan Milić i gdje je gledao
deku koja je pala sa kreveta ispod kojeg se uvukao Šabani Iljaz.

Strelica broj 4 - Pokazuje mjesto na kojem je pala deka.

Čujem kako se pale svjetla u učionici i kapetan Milić kaže dežurnome Radmanović Stanoji: „Dežurni što je ovo, čiji je ovo rap sa municijom“.
Čujem kako dežurni karaule Redmanović Stanoje kaže: „Druže kapetane možda ga je netko ostavio dok je čistio oružje u učionici“.
Kaže kapetan Milić dežurnome: „Dežurni spremite rap u soške“.
(Da je u tom trenutku kapetan sa tim rapom otišao do soški vidio bi da svaka puška ima svoj rap i da taj rap nema pripadajuću pušku to bi mu bio znak da je od granične patrole koja je skrivena tu u karauli ili oko karaule.)
Zatim su izgasili svjetlo u učionici.
Sada nisam znao kakva mu je namjera kuda će sada krenuti.
Ma neće on sada ulaziti u spavaonice, možda će obići trpezariju, podrum, potkrovlje, osmatračnicu i onda će ići dalje.
Twisted Evil Kada otvaraju se vrata pale spavaonice u prizemlju u kojoj smo se mi sakrili.
Svjetlo iz hodnika obasja 50% spavaonice No .
Pomislio sam ma neće valjda sada ulaziti u spavaonicu tu sada vojska spava.
Twisted Evil Kada uđe kapetan Milić u spavaonicu pale dva koraka i stade u jednom trenutku upali se svjetlo u spavaonici.
Nisam mogao vjerovati da se to događa.!
Je da je kapetan upalio svjetlo ali meni se je smrklo pale .!
Majko moja, sada je gotovo bounce pale .!
Već vidim kako me vojna policija hapsi, vodi u Maribor na sud, pa suđenje, pa zatvor, pa produžetak vojske, gotovo je ovo je kraj vojnika graničara.
Samo sam čekao da pogleda ispod kreveta ispod kojeg sam ja.!
Kakvu ću mu facu složiti bounce pale dali da mu se nasmijem od uha do uha ili da maramicom brišem suze Sad pale ili da se pravim da popravljam federe na krevet vojniku koji iznad mene spava No .
U jednom trenutku kapetan Milić krene niz sobu prema prozorima.
Ispod kreveta gledam kako čizmama korača po sobi.
Ja se nisam nadao da će on ući u sobu tako da nisam ušao ispod kreveta do kraja tj. do zida.
Polako i oprezno se pomičem prema zidu i za sobom povlačim puškomitraljez M72B1, molim boga samo da mi ne iskoči pale feder iz okvira na pušci jer u okviru ima 30 metaka i jak je pritisak na feder.
Usput na suprotnoj strani sobe gledan krevet ispod kojeg se uvukao Šabani Iljaz i vidim da dok je ulazio ispod kreveta je za sobom povukao deku pale vojnika koji se spavao na tom (prizemnom) krevetu i deka je pala na pod.
Kapetan Milić je stao do te deke Embarassed .
Sada će se sagnuti da je podigne i vidjet će ispod kreveta Šabani Iljaza i gotovo je pale , a iz tog kuta ima dobar pogled na krevet ispod kojeg sam ja pale .
Vidim kako se kapetan Milić okreće i obraća se dežurnom karaule: „Dežurni vidim sobe su neuredne, ima opušaka po sobi“.
Molim boga samo da ne pogleda ispod kreveta umjesto opuška vidjet će mene pale .
Tada kapetan Milić naređiva dežurnom karaule Radmanović Stanoji : „Dežurni podigni ovu deku sa poda i pokrij vojnika“.
Vidim ispod kreveta kako u sobu ulazi Radmanović Stanoje i podiže deku sa poda i pokriva vojnika na krevetu čija je bila deka.
Kapetan Milić tada korača sobom i gleda vojnike koji spavaju, možda je mislio da će graničnu patrolu naći kako spava u krevetu.
U jednom trenutku kapetan Milić i dežurni karaule izlaze iz sobe u hodnik, gase svjetlo u sobi i idu u obilazak ostalih soba.
Uh, pomislio sam ono naj gore je prošlo.
Neki vojnici su se probudili u spavaonici u kojom smo se ja i Šabani sakrili.
Dok je kapetan Milić obilazio ostale sobe čujem da ispred karaule dolazi jedno vozilo.
(Što se dogodilo, kapetan Milić je iz Maribora došao sa tim vozilom oko 500 metara od karaule te je vozaču rekao da tu stane i da će on pješice doći do karaule a vozač je rekao da sa vozilom dođe do karaule za 10-ak minuta, tako da bi mogao iznenaditi vojsku na karauli).
Ja i Šabani Iljaz smo se izvukli ispod kreveta i došlo smo do vrata sobe i slušamo da li se čuje kapetan Milić pokušavamo pogoditi gdje se nalazi.
Više nisam bio siguran gdje se kapetan Milić nalazi u karauli tj. što radi i u kojoj je prostoriji.
Nekoliko vojnika u sobi u kojoj smo se sakrili su se probudili i njima je zanimljivo što se događa.
Meni niti je zanimljivo niti mi se više spava.
Ako ja i Šabani Iljaz izađemo iz sobe u hodnik naoružani o opremljeni do zuba što ako se u hodniku sretnemo sa kapetanom Milićem.
Što mu reći, druže kapetane evo u 3:00 sati mi se malo vježbamo naoružavati i oblačiti.!?
Tada sam rekao vojniku koji se zvao BALAJ TIBOR (on je Mađar mislim da je iz Vojvodine), ajde kao slučajno u zahod pa vidi gdje je sada kapetan Milić.
Otiđe Balaj Tibor i nakon 2 minute se vrača i kaže kapetan Milić je sada na katu u dežurani, traži od dežurnog karaule Radmanović Stanoja da probudi svoga pomoćnika NIKOLIĆ G. (mislim da mu je ime Goran) te da će sa njim ići u kontrolu granične patrole na zasjednom mjestu „Rupa“.
Kada je to meni rekao Balaj Tibor skoro sam pao u nesvijest.
Pa ovo je prava noćna mora, film strave i užasa je mila majka za ovo što sam pretrpio.
Ja i Šabani Iljaz smo ta granična patrola i morali smo biti na zasjednom mjestu „Rupa“.
Možda to onome ko ovo čita ne znači ništa.!
Ali problem je u tome što se to zasjedno mjesto „Rupa“ nalazi zapadno od karaule „Ceršak“ na vrhu jednog brda tj. naj zadnja zapadna točka karaule „Ceršak“.
Možda vam ni to ništa ne znači ali to je daleko 2184 meta.!
Ali nije ni to problem već je problem što je 5% nizbrdica a 95% te udaljenosti uzbrdica, još noć, još hladno a jedino Šabani Iljaz ima baterijsku lampu.
Tada sam htio izići iz sobe ja i Šabani Iljaz te pobjeći iz karaule vani.
Ali u sobi je tada bio budan vojnik NUKA NEĐIN - Srbin - iz Srbije - mislim da je bio iz Beograda.
Kaže Nuka Neđim, ne izlazi vani, vani je vozač od kapetana Milića, može te ocinkati njemu.
Onda sam odustao i od toga.
Sada sam čekao da kapetan Milić i pomoćnik dežurnog iziđu vani iz karaule i krenu sa vozilom prema zasjednom mjestu „Rupa“ granični kamen 45 - sekcija 8.
Čujem kroz vrata kako kapetan Milić i pomoćnik dežurnog silaze niz stepeništa sa prvoga kata i izlaze ispred karaule i sjedaju u vozilo.
Auto se pali i oni odlaze iz kruga karaule „Ceršak“ u kontrolu meni i Šabaniju Iljazu na zasjedno mjesto „Rupa“.
Kada sam sa Šabanijem Iljazom izišao iz sobe došao je do nas Radmanović Stanoje i kaže nam: „Bježite na teren, kapetan Milić vam je išao u kontrolu“.
Sada kapetan Milić sa autom mora preći jednim putem oko 4 kilometra oko 600 metara pješice do zasjednog mjesta „Rupa“, dok mi moramo pretrčati 2184 metra.
Šabani Iljaz je iz karaule uzeo svoj zaboravljeni rap sa municijom.
Odmah smo počeli trčati prema zasjednom mjestu „Rupa“.
Pošto se karaula nalazi na jednom brdu odmah je bila nizbrdica tako da je taj dio prošao dobro ali to je oko 70 metara spusta niz stepenice.
Šabani Iljaz svijetli baterijskom lampom malo meni malo sebi.
Kad smo došli na dno brda taj dio se zvao „Dol“ tu je prestalo sve što je lagano.
Sada je sami uspon.
Dali smo sve od sebe, kao da je život u pitanju.
Šabani Iljaz je manje građe od mene a i slabiji i ima manje kondicije.
Već nakon 50 metara uspona on počima zaostajati.
Nekoliko puta mi viče: „Ja ne mogu više“.
Ja se derem se na njega krvnički: „Trči , ajde brže“.
Ja hoću neću ne mogu dalje jer je u njega baterijska lampa, ne mogu po mraku trčati šumom.
Moram prilagoditi tempo njemu.
Nekoliko puta sam ga u putu uhvatio za rukav jakne i vučem ga za sobom.
On je bio iscrpljen.
Nisam ni ja mogao više, ali da sam ja odustao i on bi odmah odustao bez obzira na posljedice.
Rap sa mecima mi smeta dok se penjem uz brdo jer mi dolazi na lijevu natkoljenicu tako mi smeta koračati.
Naj rađe bi ga bacio.
Ponekad pogledam Šabanija Iljaza i vidim da ga je probio znoj po licu iako je sve oko nas smrzlo, jedva dolazi do zraka.
I ja sam se preznojio.
Znao sam da će kapetan Milić doći do zasjednog mjesta „Rupa“ prije nas jer imaju veliku prednost.
Nisam se predavao, trčali smo i dalje, ponekad bi i brzo hodali, snage je bilo sve manje.
Kada smo prešli oko 90% terena došli smo do graničnog kamena 37 - sekcija 8, to je bilo kod zasjednog mjesta „Vis“.
U jednom trenutku čujem ispred sebe na udaljenosti od oko 50 metara nešto šuška.

Slika broj 4

Arrow Strelica broj 1 - Pokazuje poziciju karaule "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek.
Arrow Strelica broj 2 - Pokazuje zasjedno mjesto "Rupa" na kojemu smo tu noć ja i Šabani Iljaz morali biti u zasjedi.
Arrow Strelica broj 3 - Pokazuje mjesto gdje smo se susreli sa kapetanom Milićem koji nam je došao u kontrolu iz Mariborskog graničnog odsjeka.

Crvena linija pokazuje put kojim smo trebali ja i Šabani Iljaz noću pretrčati.
Žuta linija pokazuje put koji je kapetan Milić prešao sa vozilom.
Žuta isprekidana crta pokazuje put koji je kapetan Milić morao preći pješice jer tu vozilo ne može proći.

Zastao sam ja i Šabani Iljaz i slušamo što
je to.
Mrak je svuda oko nas ništa se ne vidi.
Šuškanje i dalje nam se približava. pale

Kažem ja Šabaniju Iljazu neko dolazi, lezi na pod.
Bacamo se ja na jednu stranu Šabani Iljaz na drugu.
Ja se derem: „Stoj“.
Kad čujem glas kapetana Milića: „Stao sam“.
E sad opet ono po JNA pravilu.
Kažem ja: „Ko ide“.
Kaže kapetan Milić: „Kapetan Milić, kontrola iz Mariborskog graničnog odsjeka“.
Kažem ja: „Kapetan naprijed ostali stoj“.
Kada se približio na oko 10-ak metara ja se derem: „Stoj, lozinka“.
Kaže kapetan Milić: „POLIGONKA“.
Ja mu odgovaram odziv : „PROZOR“.
Tada se ja i Šabani Iljaz dižemo sa zemlje iz lišća.
Kapetan Milić se približava nama i napravi ono što sam se naj manje nadao, imao je baterijsku lampu kod sebe i upalio je i krene prema nama.
Rukavom desne ruke brišem znoj sa lica prije nogo je on došao do mene.
Pokušavam normalno disati, naj radije bi se raskopčao, meni je vruće, kuham, znoj me probio.
Da je medo u šumi smrznuo bi se od hladnoće a ja kuham od vučine.
Tada su do nas prišli desetar Nikolić G. i kapetan Milić.
Desetar Nikolić G. nam predstavlja kapetana i kaže: „Ovo je kapetan Milić, došli smo vam u kontrolu“.
Pita kapetan Milić mene: „Pa gdje ste vi do sada, znate li koliko je sati, zašto niste na zasjednom mjestu Rupa“.
Kažem mu ja: „Druže kapetane, rekao nam je nedavno kapetan Živadinović da ako nam je noću studeno da možemo patrolirati od zasjednog mjesta Rupa do zasjednog mjesta Vis da se malo zagrijemo“.
Pita kapetan Milić: „Kako vam je ovdje na granici“.
Kaže Šabani Iljaz: „Druže kapetane, noću je jako hladno, smrzavamo se, gazimo po blatu, kiša nas stopi“.
Kada je to Šabani Iljaz počeo govoriti kapetan Milić baterijskom lampom zasvijetli Šabanija Iljaza po prsima (da mu ne svijetli u oči).
Ja tada pogledam Šabani Iljaza i vidim kako mu lice sjaji od znoja, u sred ljute zime.
Kada sam ja to vidio došlo mi je da prasnem od smijeha, ali sam se jedva suzdržao.
U jednom trenutku Šabani ILjaz shvati da mu je lice puno znoja i da ga je kapetan Milić osvijetlio baterijskom lampom.
Reakcija Šabani Iljaza je bila ta da je spustio glavu i gleda u pod.
Kapetan Milić je to primijetio i kaže Šabani Iljazu: „Zašto si spustio glavu, zar me se stidiš“. Laughing
Kaže Šabani Iljaz: „Nisam“. Evil or Very Mad
Ja ne znam kako sam se suzdržao u tom trenutku da ne prasnem od smijeha, okrenem glavu na drugu stranu samo da ne gledam više Šabani Iljaza jer se neću moći suzdržati, prasni ću od smijeha.
Tada kapetan Milić od mene kao vođe granične patrole traži da mu pokažem opremu, oružje, rapa, municiju, lisice, radio stanicu….
Tada smo svi skupa krenuli od zasjednog mjesta „Vis“ prema zasjednom mjestu „Rupa“.
Kada smo došli do zasjednog mjesta „Rupa“ tu smo stali i obraća nam se kapetan Milić sa riječima: „Dobro je, samo tako nastavite, radite samo po komandi kako vam je naređeno“.!
Kapetan Milić i desetar Nikolić G. otiđoše pješice oko 600 metara prema obližnjem selu Novine gdje ih je čekao u vozilu vozač.
Ja i Šabani Iljaz tada sjednemo pod jedno stablo pokraj jedne čistine i gledamo se.
Šabani Iljaz briše znoj sa lica, ja se raskopčavam jer mi je vruće, roba mi puna znoja.
Tada podignem desnu ruku prema Šabani Iljazu a on mi uzvraća udarcem desnom rukom o moj dlan.
Kaže Šabani Iljaz: „Joj majko moja kada sam vidio da ulazi u sobu i čizme kako prolaze pokraj kreveta, srce mi počelo lupati, mislio sam gotovo je, otkriti će nas“.
A onda ja i Šabani Iljaz razvučemo osmjeh od uha do uha, niko nam nije bio ravan, puni smo sebe, zajebali smo kapetana, uradili smo ono što nikome ne bi na pamet palo, ko budale smo se smijali, na vrhu brda, u sred šume, u gluho doba noći, po velikoj hladnoći, na prvoj crti obrane Jugoslavije.
Unatoč trudu te JNA da je očuva Jugoslaviju, za 3 godine će se raspasti jer je srušila vlastita vojska i vlastiti narod bez da je „vanjski neprijatelj napadne“. !
Tu u zasjedi smo ostali do 5:30 sati a onda kad nam nije došla smjena krenuli smo prema karauli.
Smjenu koja je bila u sastavu Radenković Šaša i Stoilović (mislim da mu je ime Zoran), sam sreo kod graničnog kamena 25 - sekcija 8.
Odmah su nas počeli tu ispitivati, što je bilo, kako je bilo.
Tu su nas upozorili da je kapetan Milić došao ponovno u karaulu i da je još u karauli.
Ja i Šabani Iljaz smo krenuli dalje prema karauli.
Čujem kako se iz Austrije čuju zvona sa crkave koja otkucavaju 6:00 sati.
Kada smo došli blizu karaule vidim ispred nje parkirano auto „stojadin“ bijele boje koji koristi kapetan Milić.
Kasnje sam saznao da je bio i u karauli „Šentilj“ u kontroli.
Tu su nas odmah ponovno počeli ispitivati kako smo prošli, kako je bilo, što smo napravili itd…
Kapetan Milić je iz karaule sa „Induktorskim telefonom M63“ zvao komandu Mariborskog graničnog odsjeka i izvijestio je potpukovnika ZDRAVKA CVERLINA o zatečenom stanju te je rekao: „Druže potpukovniče na karauli „Cerašak“ sve ispravno a na karauli „Šentilj“ dvije nule“.

E moj kapetane Miliću.
Kućo stara.
I ti si mi skratio život 10 godina.
Tako blizu a tako daleko.
Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka.
Svaka medalja ima dvije strane.
Sve što vidimo ne mora biti onako kako izgleda.

Ovaj događaj posvećujem mome prijatelju:

bounce Vojniku graničaru SHABANI ILJAZ bounce (čita se Šabani Iljaz)- on je Albanac iz Makedonije iz mjesta Kumanova, trebao bi biti rođen negdje oko 1969 godine, u vojsku je došao 1988 godine u istu kasarnu kao i ja „Tone Tomšič“ V.P. 8164/20, skupa smo dobili prekomandu dana 08.09.1988. god. četvrtak, te smo prebačeni sa kamionom na karaulu „Ceršak“ V.P. 5457, Mariborski granični odsjek, Jugoslavensko - Austrijska granica.
Dana 11.5.1989. god. četvrtak ujutro smo isti dan se skinuli iz JNA.
U gradu Mariboru smo se rastali na željezničkom kolodvoru tog istog dana, zauvijek.‼!

Svim sudionicima ovog događaja želim:

Neka vas bog čuva ma gdje god bili.‼! Exclamation

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 09.06.13 11:29; prepravljeno ukupno 25 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   30.11.11 19:30

Ama svaka ti cast,za pisanje,gde sve to pamtiš ili zapisujes.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   30.11.11 19:40

LEPOOO......SPLITE.... Wink Wink Wink

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Spavanje na straži   02.12.11 22:38

Citat :
Vojnik Rodić Željko - Kikinda: bounce
Arrow Ama svaka ti cast, za pisanje, gde sve to pamtiš ili zapisujes. bounce Twisted Evil Wink

Pa Željko Rodiću.!! bounce Wink Rolling Eyes

Vidim da ti se dopao moj tekst o "SPAVANJU Sleep NA STRAŽI".!!!
Možda je to tebi toliko zanimljivo, vjeruj mi da tada meni nije bilo nimalo.!
Kapetan Milić koji je došao u kontrolu nama na karaulu "Ceršak" V.P. 5457 skratio mi je život bar 10 godina, ma samo stavi sebe u tu poziciju da je kapetan pogledao ispod kreveta gdje sam se ja sakrio što bi ti napravio, što bi mu rekao, što bi mogao očekivati.
Na kraju sam se ja i Šabani Iljaz - Albanac sa Kosova, sami u šumi smijali ko budale što smo tu noć prošli i šta nam se dogodilo i kako smo se izvukli.
Sjetio sam se sada onog filma "KARAULA" kad onaj Poručnik Safet Pašić se dere na vojnika Paunovića sa riječima: "Paunoviću, ovo će za tebe biti noćna mora, strava i užas".
E pa tako sam ti i ja prolazio.!!!

" Twisted Evil Noćna mora pale , strava affraid i užas No ".
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   05.12.11 20:43

Imao sam osam dana straže, od toga pet dana u komandi puka... Sa puškom šetao dugačkim hodnikom i po milion puta gledao neke slike iz NOB-a na zidu. Nije mi padalo na pamet da spavam na straži, pogotovo što je dežurni oficir znao da dođe do komande. Jedne subote ili nedelje u dnevnoj je neki kapetan prve klase ušao u jednu od kancelarija i kada je izlazio, osetio se žestok miris rakije šljivovice. Bilo mi je smešno zbog njegovog izraza lica "nisam ja, majke mi", ali sam se uzdržao.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Spavanje na straži   05.12.11 22:39

Citat :
Desetar Kaplar M - Beograd: bounce

Imao sam osam dana straže, od toga pet dana u komandi puka...
Sa puškom šetao dugačkim hodnikom i po milion puta gledao neke slike iz NOB-a na zidu.
Nije mi padalo na pamet da spavam na straži, pogotovo što je dežurni oficir znao da dođe do komande.

E moj desetaru Kaplar M..!!! Exclamation Smile bounce Twisted Evil
Arrow Da sam ja bio te sriće bounce pa da imam stražu osam dana, nitko sritniji od mene ne bi bio.
Mene je dopalo ne 8 dana, ne 8 tjedana, već 9 mjeseci straže na Jugoslovensko - Austrijskoj granici.
Arrow Jugoslavensko - Austrijsku granicu je čuvala JNA 24 sata na dan Twisted Evil No bez obzira na vremenske nepogode, praznike, subote, nedjelje, božić, novu godinu, vrućinu, hladnoću, kišu, snijeg, uvijek je netko od vojske na njoj morao biti.
Bar je tako trebalo biti teoretski i praktično ali……
Arrow Ja bi se desetaru Kaplar M, sa tobom mijenjao u svako doba da ispucam ti tvojih 8 dana u zamjenu za mojih 9 mjeseci.!! Twisted Evil bounce Smile Rolling Eyes
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   06.12.11 16:35

Hvala bogu, osim nekoliko požarstava nakon prekomande na doobuci nisam imao ni jedne sekunde straže.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Spavanje na straži   07.12.11 18:18

Citat :
Gušter zagi - Zagreb: bounce

Hvala bogu, osim nekoliko požarstava nakon prekomande na doobuci nisam imao ni jedne sekunde straže.

Zagi.!! bounce
Bog je prema tebi u JNA bio blagonaklon.! Twisted Evil
Na prvoj straži sam bio u Sloveniji u Mariboru u
kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988.
Niti se možeš na straži odmoriti niti se možeš naspavati. Evil or Very Mad
Jedina prednost je što smo išli prvi na marendu, ručak i večeru. Twisted Evil
Arrow Onda sam mislio da me više neće ništa tako teško pogoditi ali sam se debelo prevario. Evil or Very Mad
Straža u kasarni je bila mila majka šta me je tek čekalo kad sam došao na
karaulu "Ceršak" V.P. 5457 - godina 1988/1989.! Twisted Evil Exclamation No
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   07.12.11 20:08

Zakunjao sam ja još jednom Smile , ali ne na straži već na požarstvu. Požarstvo pored kamiona i haubica, tik uz žicu preko koje se u nekakav duboki kanal bacao otpad iz kuhinje. Krda pasa lutalica su tuda obitavala zbog besplatne hrane. I tako, zakunjah ja u kućici negdje iza pola noći. U neka doba sam se trznuo od laveža i cike pasa, od kojih je jedan krenuo prema meni režući. Brže bolje za pušku (instiktivno) i još se brže sjetih da je puška prazna. Nema druge, okreni pušku za 180° pa ako krene, mlatnut ću ga kundakom, pa tko osta - osta (iako guza radi kao sifon), nogom od zemlju dva-tri puta. Cool Srećom, okrenu se džukac na drugu stranu.
Inače, po pitanju tih pasa lutalica, bilo ih je puno po kasarni. Bio je angažiran jedan kapetan u mirovini s lovačkom puškom i gledao sam ga jednom kad ih je pomlatio par komada, ali se to razmnožavalo sve u 16.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   07.12.11 20:45

Citat :
mgalic2
.................Nema druge, okreni pušku za 180° pa ako krene, mlatnut ću ga kundakom, pa tko osta - osta (iako guza radi kao sifon), nogom od zemlju dva-tri puta. Srećom.............
Hahaha...ma nema galicu ti se snasao odmah.Ako nema municije ima bar puska pa da sluzi kao motka Wink
Inace mi smo na pozarstvo u auto-parku isli samo sa bajonetima.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   08.12.11 12:49

@Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Gušter zagi - Zagreb: bounce

Zagi.!! bounce
Bog je prema tebi u JNA bio blagonaklon.! Twisted Evil
Na prvoj straži sam bio u Sloveniji u Mariboru u
kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988.
Niti se možeš na straži odmoriti niti se možeš naspavati. Evil or Very Mad
Jedina prednost je što smo išli prvi na marendu, ručak i večeru. Twisted Evil
Arrow Onda sam mislio da me više neće ništa tako teško pogoditi ali sam se debelo prevario. Evil or Very Mad
Straža u kasarni je bila mila majka šta me je tek čekalo kad sam došao na
karaulu "Ceršak" V.P. 5457 - godina 1988/1989.! Twisted Evil Exclamation No
Što se toga tiče nemogu se ni na što požaliti. Naravno da sm imao sreću da sam po VES-u to i to, služio tamo i tamo itd. E sad da na pragu nije bio rat, mogao bi reči da mi je bilo odlično. I znam da nam nije moglo biti svima isto.
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   08.12.11 15:26

aleksandar obradovic (citat):
Hahaha...ma nema galicu ti se snasao odmah.Ako nema municije ima bar puska pa da sluzi kao motka Wink
Inace mi smo na pozarstvo u auto-parku isli samo sa bajonetima.
A šta ću, kad je voda blizu usta. Smile
Inače, to je "pametnima" palo na pamet na požarstvo dati prazne puške. Kasarnska straža je bila u prednosti: imali su okvir municije, ali su ga morali držati u RAP-u (isto kao da je i u skladištu). Cool
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   Today at 5:23

Na vrh Go down

Spavanje na straži
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Spavanje na straži
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.
» Vojničke priče
» Stražarske kućice