FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Spavanje na straži

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
KeleOMJ
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2012-05-12

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.05.12 15:42

Bogme spavalo se na strazarskom mestu,pogotovo na izdvojeim vojnim objektima i kad je lepo vreme.Znalo se nekad posetiti kolegu na susednom strazarskom mestu i tako bi vreme brze prolazilo.
Na vrh Go down
m.milovan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2012-12-15

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.12.12 15:50

@mgalic2 (citat):
Ljeto 1991, izdvojena straža van Prizrena, vrijeme odlično, grudobran k'o stvoren za izležavanje. Ja i jedan Crnogorac na smjeni od 00-02h.
Pitam ga ja, hoćemo li "ubit oko".
"Jašta ćemo" kaže on.
"Sat ti, sat ja, izaberi tko će prvi", kažem ja.
"Ajde di prvi, pa ću te ja probuditi za sat, i onda ja nastavljam sat" kaže on.
Zaspao ja, a on vjerojatno 5 min iza mene. Very Happy
Kad, u neka doba, lampa upalila u oči, "ustajte, milu vam...", čizma lupa o zemlju.
Skačem ja, tražim pušku u mraku (koju je stažo prije sklonio), premro od straha, 20 dana nam ne gine...
Svjetlo i dalje upereno, ne vidimo tko je tamo, umirem od straha.
Učini se meni da se netko smije, kad ono stažo, razvodnik straže, počeo se smijati, nije više mogao izdržati.
"Budalo, skrati mi život za 10 godina" kažem ja njemu.
Dugo smo se smijali toj (ne)zgodi, a to je bilo moje prvo i zadnje spavanje na straži.

Vidi čuda? I ja leta 91. bio u Przrenu u pešadiji. k-dant Avdić Osman u prvoj i III četi. Kod Cipiripija pa pa kod Bojmacalievog Jel ta sraža bila u Đinovcima, Ljubiždu,...Pozdrav

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   16.12.12 15:54

@m.milovan (citat):
@mgalic2 (citat):
Ljeto 1991, izdvojena straža van Prizrena, vrijeme odlično, grudobran k'o stvoren za izležavanje. Ja i jedan Crnogorac na smjeni od 00-02h.
Pitam ga ja, hoćemo li "ubit oko".
"Jašta ćemo" kaže on.
"Sat ti, sat ja, izaberi tko će prvi", kažem ja.
"Ajde di prvi, pa ću te ja probuditi za sat, i onda ja nastavljam sat" kaže on.
Zaspao ja, a on vjerojatno 5 min iza mene. Very Happy
Kad, u neka doba, lampa upalila u oči, "ustajte, milu vam...", čizma lupa o zemlju.
Skačem ja, tražim pušku u mraku (koju je stažo prije sklonio), premro od straha, 20 dana nam ne gine...
Svjetlo i dalje upereno, ne vidimo tko je tamo, umirem od straha.
Učini se meni da se netko smije, kad ono stažo, razvodnik straže, počeo se smijati, nije više mogao izdržati.
"Budalo, skrati mi život za 10 godina" kažem ja njemu.
Dugo smo se smijali toj (ne)zgodi, a to je bilo moje prvo i zadnje spavanje na straži.

Vidi čuda? I ja leta 91. bio u Przrenu u pešadiji. k-dant Avdić Osman u prvoj i III četi. Kod Cipiripija pa pa kod Bojmacalievog Jel ta sraža bila u Đinovcima, Ljubiždu,...Pozdrav

m.milovan, dobrodošao na forum. Radi bolje preglednosti foruma,idi na služba po bivšim republikama- Kosovo, Prizren 90/91,
pa se upiši, kako bi mi ostali mogli da pratimo tvoje postove. Za početak pitanje, šta se nalazilo u Đinovcima, pa ste tamo držali stražu?
pozdrav cheers
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   17.02.13 8:07

Ko nije spavao na straži laže SmileSmile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   20.02.13 3:04

@ludi slovenac (citat):

Zdravo druže Slovenac,

EVO, ja nikad nisam spavo na straži, ili je bilo prehladno (do -30) ili smo morali da čuvamo karaulu od oficira da ne dođe u kontrolu (nikad nije došao) ili da čuvamo karaulu da ne dođu bugarski teroristi (nikad nisu došli).

E sad da vidim tebe na mojim uslovima karaule, dali bi ti spavao?
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   03.03.13 12:57

Ah, sve su nas plasili sa kojekakvim pricama o teroristima, medvjedima, vukovima, crvenkapicama i slicnim. Sad, neki su sve to shvacali jako ozbiljno, a neki malo manje.
Ja (i vecina moje "ekipe") sam spavao napolju na -20, spavao na kasarnskoj strazi (znaci dezurni oficir moze da bane kad god) i spavao na "ozbiljnom" terenu u proljece 91 (vec se pucketalo oko nas).
Kad dodje tvoj trenutak, doci ce. Pa bio ti budan ili spavao Wink
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   03.03.13 13:35

@warpaint (citat):
Ah, sve su nas plasili sa kojekakvim pricama o teroristima, medvjedima, vukovima, crvenkapicama i slicnim. Sad, neki su sve to shvacali jako ozbiljno, a neki malo manje.
Ja (i vecina moje "ekipe") sam spavao napolju na -20, spavao na kasarnskoj strazi (znaci dezurni oficir moze da bane kad god) i spavao na "ozbiljnom" terenu u proljece 91 (vec se pucketalo oko nas).
Kad dodje tvoj trenutak, doci ce. Pa bio ti budan ili spavao Wink
Pa sad, ovo o medvedima i nije preterano. Kod nas u Velikim Blokama su leti medvedi redovno obilazili noću trpezariju (bila jedna rupa u ogradi u šumi iznad kasarne). Viđali smo tragove, nalazili prevrnute kante od pomija, a i jedan stražar je imao bliski susret sa medvedom, srećom bez posledica (i po njega i po medveda Very Happy ). Kad je ujutro pričao na smotri doživljaj, jedan vojnik iz Niša (cigo) reče: Eh, što nisam ja bio na smeni, uzeo bih tarabuku i doveo ga (medveda) na smotru.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   03.03.13 15:47

Znam da nije Smile
Ja sam se jednom probudio (zima, noc, pun mjesec) i nekih 10 metara od mene sedi lisica i gleda me. Posto sam sluzio u kraju gdje vukovi i nisu tako rijetki, malo mi i nije bilo svejedno. Do slijedece smjene Wink
Na vrh Go down
dream36
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2010-04-09
Dob : 46
M(j)esto kosovska mitrovica

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   04.03.13 15:26

Sto se tice Straze, prvi put sam dobio strazu u komandu ali mi je to bilo nezgodno jer bilo je ljepo i toplo unutra i plasio sam se da ne spavam. kad sam se vratio u komandu, komandir straze desetar Arangelovic Goran reko mogu li nesto da te pitam , izvolte druze desetare, kaze strazar simeonovic se plasi na drvljanik strazarsko mjesto 5 hoces li da se menjas sa njim , ja reko odmah bi menjao,
,zadnji noc na strazu spavalo mi se mnogo ,cak i u nogama mogao bi zaspiti,ali to je bas ljepo ,
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.03.13 14:19

@ludi slovenac (citat):

Ja nisam nikada ni okom trepnuo na straži , a imam u vojsci 36 dana straže i to sve na osami , mogao sam raditi šta hoću , jer nismo imali u ćeti ni jednoga ni sa crvenim ni sa žutim ćvarcima stažistima , a u rezervi 21 dan. Od 20.00 - 6.00 h držao nategnuti automat M-57 , zakaćen sa poklopcem opruge za malo popušteni opasać , zakoćen na dugme i sa 130 metaka u saržerima.
Zato sam zaspao na dežurstvu u četi 2 puta sa odnošenjem od strane viših 2 kmpl. naoružanja, koje smo onda zajedno tražili brojeći stanje , uspoređujući ga sa stanjem u knjizi .

čato: komentar modifikovan dana: 13.03.13 15:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.03.13 14:30

Suspect
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.03.13 14:34

Redovita stvar svaki put ko Švajcarski vozovi. Jastrebarsko , st.br. 6 20m od kućice dežurnoga voznoga parka - redovni oficir , posle pola noći podoficir. Čuva se ABH vrata ulaza u podzemno malo skladište. Na straži Zvone iz Hrastnika . Svaki put bi budala zaspala od 2-4 ujutro. Dolazimo do njega i nema od njega glas, zato sami vićemo ono stoj i dako dalje, da dežurni parka ćuje , kad se budala Zvonetova probudi i nakon skoro završene naše procedure , počne on svoju proceduru vićući kao najspremniji stražar JNA, STOJ . Čuti , jebo te bog , a on šta je šta se dogodilo .
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.03.13 15:10

Kasarna Jastrebarsko 2/1 1970g. Polako je naša ćeta dolazila na red za davanje straže. E poćele su kolati najgroznije stvari , što su se dešavale po stražarskim mestima širom YU . Pa ono sa grobovima na Manjaći , pa bukvama od 2 m 5 metara oko tebe samo stabla , ko da si u baćvi i td. Svakome , pa i onima koji su prićali priće išli su žmarci tjelom. Te priće su se najviše dojmile Seada iz Sarajeva. Nije izdržao danonoćni pritisak psihoze grozota na straži i prvom javno izleti, da oko će njega pripasti 5. st.mj-poligon , on će pucati odma , kad smjena zađe iz vidokruga. Bio je punioc i dužio M 48. To izjavi pored mene , nadajući se , da ću uzeti to na znanje i dati ga za poćetak na jedinicu ili bar dvojku. Nagovesti mi K-dir , da smo dobili stražu i usput napomene , da Senada stavim na 5. st.m. - pologon, na 300m nikoga samo ti . Druže komandire , Senad ne može na 5 , kažem ja. On će pucati . E neka proba platit će faktor 10 i sada ima odma od mene 2 dana zatvora . Iz toga ja odma zakllućim , da on zna cjelu Seadovu ovu priću i moj razlog za intervenciju i da je to mogao saznati jedino od špijuna - cinkaroša. Znaći imamo špijuna u ćeti , koji sve prenosi komandiru. Do sada su mene kao ovlaš optuživali za cinkarenje. E toga špijuna sam i pronašao nakon 20 g. kad sam slućajno naletio na geneta u službi UDBE i obezbeđenja predsednika jedne od država YU.
Prenesem ja Senadu , da mu ne mogu ništa pomoći, iako on od mene nije tražio direktno uvažavanje svoje želje , jer je K-dir specialno naredio njega na 5 , a sve druge ja raspoređujem po svom nahođenju na ostala 8 mjesta kao i razvodnike straže- obićni vojnici, jer nije bilo ćvaraka u nas.
Dovede straža Senada na 5-icu ,od 00-2 opet po naređenju K-dira , zađe iz njegovoga vidokruga i u tamu , evo poćne pucnjava , metak pa minut pa opet metak i tako do kraja. . A da , dao sam mu samo 5 metaka , za svaki slućaj ako popizdi , ostali su uzimali kolko su htjeli i željeli. Papak Miljenko šofer izvlakaća 10002 , uvijek vođa svake patrole i diverzantije , kaže ma šta , ajmo mi sada do kraja razvest stražu, pa da se ostali vrate na spavanje a on i još jedan , da se posle vrate do njega , radi popune municije u njega, ako ništa drugo. Tako i bi i vratiše se patrola do njega , kad on sjedi na vrh kućice , skupio se ko šuferica, nema više metaka , drhti od straha i skoro plaće. Skine se sa kućice , na petici ostane prije smjenjeni stražar, njega vode natrag i stave na 1- kapiju . Ujutro K-dir već sazna od k-dira straže za događaj i govori meni , Seada natrag na peticu , al ako zapuca opet , Sarajeva vidjeti više neće !
I smiri se Seade , nikad više metka potrošio nije za razliku od nekih , kad su dobili slom živaca , kad su se prvi put našli , u da tako kažem u složenim okolnostima - ništa naroćito- a sakrivali su svoj strah pred svima, pa je tako i bućnije odjeknula u ćeti njihova reakcija, od Seadove najavljene. Posle odrađenih sedam dana , mogao je i on uzeti metaka kolko je htio, a one potrošene nije ni platio. Pisali smo jih u gađanja na strelištu, a zatvor zamenjen šefom klozeta za 4 dana. Poginuo je i upisan kao pali branioc Sarajeva.

čato: komentar modifikovan dana: 24.03.13 23:42; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.03.13 16:22

Jastrebarsko 2/1 1970g. Najstarij 27g. i najviši i najsmireniji vojnik punioc Vladimir Cvetković-Žućo , dužio automat M-57 32 metka u saržeru , dobio stražarsko mjesto 4. između dvije garaže udaljene jedna od druge jedno 5m , al sa popriličnom kosinom između njih, jer teren visi a garaže dugaćke, sa 12 ulaza za tenkove. Zidovi uzmeđu garaža imaju mala stakala , ugrađena u betonsku saću , tako da imaju garaže i malo svetlosti. . Sa jedne strane garaža je izlaz na pistu i pista , a pozadi je park i kasarna, pregrađeno sa žicom jedno 15m od garaža. Stražarsko mjesto je između garaža , a ćuvaju se pećati na garažnim vratima , jer su tenkovi puni bojevoga streliva i spremljeni za trenutaćnu borbenu akciju za 10 min od date uzbune.
Praktićno je to str. m. unutar- dalje od žice i od prvoga kruga obrane, može se slobodno kazati unutar kasarne.
Ja dežurni u ćeti , od njega udaljen jedno 150m , kad udari rafal , nikako da stane. Potrošio sve i nastade tišina. Pogledam u knjigu da vidim , ko je ta junaćina što troši rafale do daske usred kasarne. Žućo.
Ujutro se sazna šta se zbilo. Išao mu je pas po pisti , koga je on vidjeo prema gore i nikom ništa. Ja bi ga tu već sprašio, iako bi trebao stražaru na 7.st.m. telefonirati da zalegne , jer će pucnjava ići u njegovom pravcu , t.j van kasarne prema žici. Sprašio bi ga radi one priće o Manjaći i preobućenom teroristi u pasa i skidanju stražara, a posebno radi nagradnoga. Nije bitno kolko potrošiš i šta radiš, samo ako pogodiš , sve je dalje nagradno.
Zaboravio on već na đukelu , kad nakon nekoga vremena, evo ti pasa sa druge strane garaža , al sada uz sam zadnji zid garaža uz stajanje i pišanje po ćoškovima. Sad tu Žućo nikako nije mogao objasniti , kako je mogao vidjeti a i ćuti pasa iza leđa na jedno 8m. To nije nikako pojasnio. Al pas je njega tolko iznenadio iza leđa , da je on potegao odmah rafal, izgleda i on kao polovina nas, držala automate uspravno na opasaću na gotovs , koji je prenjeo preko ćitavoga onoga zida sa malim staklima u pravac zvockanja ili šuštenja iza leđa . Pas je, kad ćuo prvi metak , skoknuo natrag iza ćoška , mogao je i pretrćati one 4m izmedu garaža , pa se opet sakriti za drugu garažu. Nije ga ni podprašio , al je držeći okidać , njega je držao do kraja, i sa tim je na prozorćičima napravio crtu parabolu , da je mogla ćitava kasarna gledati drugi dan , kako je prenosio vatru od naprijed u položaj sebi iza leđa. On je tako usput i pucao na naše pune i nove tenkove u samoj garaži , al nije srećom pogodio ništa od IC uređaja na tenkovima. Platio je faktor 3 , jer se je radio zapisnik , radi razbijenih prozorćića, pa tako i potrošene municije , koju si mogao prebrojati i po rupicama na staklima. On je postao na svim stražama posle toga naš najveći i za same nas veoma opasni problem , i prema njemu smo uvijek išli lupajući , vićući već puno prije susreta i smene . Bojali smo se da ne zaspi i nas sastavi , kao što je pucao i bez opozorenja na onoga pasa usred kasarne. Još jednom je dobio napadaj panike , al o tome kasnije.

čato: komentar modifikovan dana: 15.03.13 21:09; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   13.03.13 18:42

Čato svaka čast na pričama i neka ih bude još ali ja imam osjećaj da ste vi dužili municiju kao John Wayne pogotovo taj Žućo Laughing

kapija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
Član od : 2013-01-18
Dob : 46
M(j)esto PTUJ

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   14.03.13 10:22

strazar v kasarni ili na izdvojenom stražarskom mjestu je dužio mislim da po tri okvira bojeve municije u rapu za AP M70 ,tako je bilo kod nas
Na vrh Go down
Maljutka-1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2013-03-15

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 10:05

ŠROA Zadar kasarna K1, preko noči stražarsko mesto uz glavni ulaz bilo je na ulici, a preko dana iza ograde kasarne. Na straži sam bio od 00h do 02h na ulici, naslonio sam se na ogradu i gledao ljudi koji so prolazili. Odjedno čujem ženski glas "Vidi vojnika stoječki spava". No te noči nisam više spavao.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 12:24

@Matrix (citat):
Čato svaka čast na pričama i neka ih bude još ali ja imam osjećaj da ste vi dužili municiju kao John Wayne pogotovo taj Žućo Laughing

E djeco , bila su vremena al sve do događaja u kasarni Maršal Tito u ZG , gdje je Šiptar ali ne iz politićkih, nego idiotskim ravnanjem po PS usred bjeloga dana , usred kasarne poubijao smjenu i to dva na mrtvo , a dva ranio.
Stražar je zaustavljao stražu , a ovi su hodali dalje i odgovarali . po proceduri. To se je zbilo il u kasno jesen 1970 il u rano proljeće 1971g. Od tada se je kod nas gledalo na zaduženu municiju - brojali su kolko si uzeo , a i dalje si mogao uzesti kolko te volja. I danas mi je ćudno , kako je stari vodnik-ćetni magacioner , mogao donijeti čitav sanduk metaka za automat u ućionu , i djeco puni kolko te je volja bez zaduživanja. Mogao je svaki ponjeti i za u đep , da se mu nađe kasnije pri ruci , pa npr. i da se sam ubije. No posle toga, pisao se je broj uzetih metaka, al opet pro forma , jer je svaki opet sam uzimao i sanduka i niko ga nije gledao pod prste. Samo je rekao brojno stanje raćunajući pune okvire. Najmanjie zaduživanje je bio jedan okvir ili 5 metaka za puške. Bome ima i težina torbice sa 4 puna okvira , al nju smo nosili samo noću i skidali je sa sebe na pod gdje si stajao u mraku, dalje od kućice .

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 13:11

Jastrebarsko 2/1 Ćitanje dnevne zapovjesti ono oko 13.30 ili 14 sati. Vojska postrojena al prije toga , do mene dođe kurir dež. of. i pita, ko je bio na st.m. 2 . Moj sokupać sa sa Mrežnice i Slunja , Milenković od Niš , ćovjek sa najvećim alatom u bataljonu , a vjerovatno i u brigadi. Na tribini uz dež.of. i žensko. Ja je poznavao nisam , al odmah se sazna , da je to stanarka iz prizemne kućice odma na 20 m preko puta st.m. 2., a prije nje same je i dvorište uz cestu. Proćita dež. of. prezime Milenković , da dođe na binu. Krene naš od Niš na binu i poćne šou. Kimne žensko glavom i sa usana proćitamo od nje rećeno dež.of. " To je taj ". Ma šta to je taj , šta li ućini , a da mi neznamo. Drugovi vojnici , evo dok neki izvršavaju dužnosti po svim propisima i ćuvaju kasarnu a sa time nas i tehniku, nekima je do zajebancije i napuštanja st. m. i ne samo to drugovi vojnici, neki i kradu i to ne bilo šta , nego ženski donji veš i to sa sušila ove gospođe. E sad smo odma znali odakle mu gaćice i prsluk , sa kime se je hvalio u ćeti. Samo nije imao sreće , jer ga je ona vidjela preko prozora , a po satnici se je i znalo ko je. Ukrao zadnju smjenu, prije odlaska naše jedinice sa straže. , tako da je posle 4 sata već nastupao na bini uz valjanje vojske i smjeha . Ajme crkli smo, al po drugi strani , ko će oko ne on , jer nam je sada bilo jasno , da ono nije trofeja iz mišljenoga , nego zeza.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 14:11

Jastrebarsko- 2/1 Iztureno skladište municije Murat , sa ljeve strane c. ZG-KA , prije samoga ulaska u Jasku , šuma , zvali smo to skladište Ranč. 9 stražara, mislim tri pasa , kerovođa i razvodnik i k-dir straže , al u našem slućaju svi smo bez ćvaraka, obićni vojnici.
Tu smo i menjali stražarska mjesta između sebe , jer ti postane dosadno stajati 7 dana na istome , a br. 2 i 3 , ćista banja , jer možeš po danu ležati , sunćati se , nitko do tebe ne može izvana , jer stražar na kapiji zaustavlja posetioce, tako , da ta dvojica za njih ćuju, po vici iz sveg grla stražara na 1. Kućice 2 i 3 udaljene su između sebe 80m , tako da po danu možeta i skupa ležati na sredini razgranićenja.
I ležim ja , i kolega Lajoš- Mađar sa br. 2 na toj sredini, skinuti do pojasa , vatamo na toj maloj ćistini sunćeve zrake i prićava. Ja ćuvam skladište -zgradu municije , koja ima sa prednje strane rampu za kamione, a sa ostalih triju strana visoki zemljani nasip oko nje , radi zaštite. 3. je u nivoju prilaznoga puta i rampe, još podalje nekih 30m. To naše sunćanje je iza zgrade . Poćne se mi prićinjavati , da ćujem neke glasove i za svaki slućaj nabacim samo sako i idem pogledati , da li se to nešto dešava . Pomolim ja glavu iza ćoška ravnine rampe , kad ispred nje dva Tama i vojska , te podoficir utovaraju material.
Postignut je rekord u trćanju natrag po svu opremu , naroćito u oblaćenju mene i kolege, on je bio u boljoj poziciji ,jer je odmah poćeo sa oblaćenjem , vidjevši mene u punom sprintu, jer i nije ćuvao tu zgradu, nije bilo vremena za ništa , nego sako , kako je visio na meni samo zakopčati , zakopčati opasač, nabaciti oružje i jebeno gas masku ,sa nogom nabaciti lišće na košulju i podkošulju, te bris prema svojoj kućici. Dođem ja do linije , gdje me mogu vidjeti, kućica je bila mene prazna pitaj boga kolko vremena i sad polako nastavljam dalje sa koraćanjem , kao evo ja polako šetam , mrtav ladan, puno mi dosadno. Pa stražar na 1. nije mogao vićući usred bjeloga dana zaustavljati kamione , a oni se nama nisu ćuli , radi onoga zemljanoga nasipa oko skladišta. Mogli su i otići , a da ne bi ni znala , da su došli, iako sva bila od njih udaljena pa ne 70m zraćne linije. E to mi je bila najveća moja greška u vatanju krivina , jer nisam raćunao na tu variantu upada na moj teritorij. Nisam raćunao na dolazak kamiona, neznam i sam kao to nisam uraćunao u sam elaborat opasnosti, koga sam radio u glavi za svako mjesto posebno.
Sada sam pogledao na Eart , da prenesem sliku Murata al vidim , da je bio povečan za 2 nove zgrade , za cestu i skidanje šume na S djelu. U moje vreme je bila samo stražara i skladište prva kuća do nje , a sam teren je bio duplo manji .

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 19:51

Murat- Dosadno ali lepo stražarjenje u smenama po sedam dana. Pošto nismo imali šta raditi, a menjali smo mjesta između sebe , ja se sjetim , videvši razno razne napise na stražarskim kućicana , da bi bilo dobro , da i ja ostavim svoj pećat. Uzmen kem. olovku i poćnem sa preciznim teh. pismom - zato sam bio i ćata - pisanja ali i ugraviranja u drvo, kompletnih generalija, ko ono , da sam sam Robinson Crusoe i , da sve sledeće generacije znaju , ko se je tu zadržavao i patio. To napišem na sve tri kućice , na isto mesto u visini oćiju, na levu stranu ulaza, u onaj drveni mural konstrukcije . Kako mi je samo ljepo uspjelo. Niko više ne može da izbriše , jer je gravura duboka 1mm i u obzir dolazi za brisanje samo kitovanje ili blanjanje nosaća. To je za uvod ovome .
Apel i ćitanje dnevne zapovjesti . A na bini pored dež. of. i komandant, a pozadi 12 vojnika od toga i Kerovođa sa Murata , neki desetar i razvodnik pešadije . Odmah skužimo , da je to jedna komlet smena sa Murata. Šta su li mogli ućiniti , da se ovako prezentiraju, nije nam nikako ništa tako strašnoga palo u onaj momenat na pamet . Sam događaj je bio već prošlo vreme , al je tek danas izašao na videlo, jer je pešadijski kaplar od idiota, jebo jednoga svoga vojnika i sostražara, pa je ovaj odlućio , da mu zajebe karieru , pa makar i sam najebo. Komandant poćne sa drugovi vojnici evo među nama ima i ovakvih......
Kaplar je izašao iz objekata Murat , doneo natrag 10l vinćine. Kad je to popijeno, išao je opet al sad se vratio i sa nekom trebom iz Jaske. Izbacio je kerovođu iz svoje sobe i kreveta , on je tu stalno boravio i imao svoju sobu , , i postavio ga je za razvodnika straže. Razvodnika pa za k-dira straže. I on tako hebava , kad ono dolazi u kontrolu dež.of. sa kompanjolom. E tu sada razvodnik predaje raport kao komandir straže , kerovođa glumi razvodnika i sve prođe super, jer su se ona dva jebaća u kerovođinom krevetu odma smirila i samo ćekala, kad će se vrata sobe kerovođa otvoriti. To se dogodilo nije , nego sve prođe u najboljem redu i stvar sređena. Jes sve do kasnijega kaplarevoga zajebavanja jednoga u ćeti nakon mjesec dana. Kaplar je dobio 6 mjeseci u ZG, kerovođa i razvodnik 30 u kasarni , a stražari na 1. st.m. po 7 dana.
Komandant sada govori i apelira na nas , da je politićka situacija složena i neka obavljamo dužnosti kako treba po PS. Sada daje primjer , šta stražari na straži sve rade i govori , da je obišao kompletno Murat i da se vojnici podpisuju na kućice, umjesto da stražare. Sad se meni noge odsjekle. Evo sad će moje ime izgovoriti, kako neće , pa svatkome je upalo u oči ona napisana personalna tablica, moglo se me je i u civilstvu naći po njoj. A gle ćuda, mene ne proziva, pa mogao je samo po datumu napisanoga vidjeti , da sam u jednome danu pisao po svim kućicama , što znaći , da smo nepropisno menjali stražarska mjesta. I ne izgovori moga imena, izgleda da je bio frapiran ljepotom teh. slova, vjerovatno , jer sam zato i bio ćato. Nikada više nisam na ništa više stavio ni jedno slovo, tolko me je savio onaj momenat , a ćitava brigada postrojena.

čato: komentar modifikovan dana: 18.03.13 21:59; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 20:55

E da je desetar dao i drugima da malo j..u nista od toga nebi bilo
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 21:02

@dpuric (citat):
E da je desetar dao i drugima da malo j..u nista od toga nebi bilo
Jebavali svi il ne jebavali , stvar je izašla na vidjelo radi jebavanja i preseravanja kaplara u peš. ćeti nad svojim vojnicima.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 22:25

Jastrebarsko 1970g. stražarsko mesto 7. P a možda pored 6. Zvonetove ABH , drugo najsigurnije mesto od svih osam. Na 70 m ker , a dolje na jedno 100m sm 8. Puteljak širok za dvije ćizme vodi kroz šumu i travu, prema upaljenoj žarulji na žici , tako da i ništa ne vidiš, kad je prava tama gde ideš, nego više osjećaš, jer ti noge same govore gde je staza. Čekajuči smenu idem ja prema keru i na oko 50m od svoje kućice zalegnem popreko preko staze. Ide smena , a ja se kontao , koji dio da jim okrenem , kad me bude razvodnik zakaćio čizmom i prevalio se preko mene. Odlučio se za trbuh sa rukama poklopljenim preko njega , da i amortiziram prvi udarac. I ide Papak i leti preko , lete još dvojica i sada se dižemo svi i psujemo mater i opet pravimo kolonu za dalje. E nakon 10 m već bi se trebalo ćuti moje STOJ , al nema glasa. Odma počelo majku mu i on zaspa , drugi govori ne spava on , da se nije šta desilo i sve tako i polako idemo prema naprijed , galama je bila i odmah kod padova , a i dalje tako traje. Dođemo do kućice , kad ustanove da mene definitivno nema. A ja sad dreknem između njih kolko sam mogao i opalim STOJ. Za malo , pa bi mogli svi na pranje i kupanje posle toga.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   15.03.13 23:05

Jaska 1970g. sm 8. garaža rezervne oklopne tehnike za 3. čete i treći bataljon , znaći više tenkova tu konzerviranih T 54, nego u aktivnoj T55 A. Garaža duga jedno 100m ako ne i duža i u njoj ćetverored jedan do drugoga i ostala gvoždurija. Od stražare jedno 400m , kučica 20m od pom. rezervne kapije. a sama žica jedno 30m od garaže . Prilaz je od sm.7 i uz garažu, al sa gornje strane , tako da ja ne vidim nikoga , dok se ne pokaže iza ćoška garaže. Smena od 2-4 . Automat na gotovs, naslonjen na opasač gledam u prostor između žice i garaže , stojeći od kućice jedno 10 m u tami i žbunju. Kad se mi prićinilo , da se netko šulja uz sam zid garaže prema meni, na 100m . Trepćem oćima , da dobijem jasniju sliku , jer očima vjerovati ne mogu , koja budala ide , prvo obrnutim smjerom , a drugo terenom , koji je od men kontroliran i pod trenutnim vatrenim dejstvom, a ne propisno iza garaže. Ustanovim da oći ne lažu, bacam se ja na tla , nišanim i vićem STOJ. Kad sa druge strane stvarno netko odgovara stao sam. Pom. komandira straže napred ostali.... ! Vođa naprijed .....Ide osoba prema meni i tek vidim , da ima pozadi još jedna sjenka , koja stoji ukopana na mjestu . Meni pritisak na 200 , otkucaji na 150 , kad se ono iz mraka pojavi moj suborac Makedonac- Albanac, a ne kom. straže. Navodim ga ja na sebe i zaustavljam i tek tada vidim , da sam zaboravio sve lozinke i njegovu i svoju. Tražim ja od njega zaboravljene lozinke, a on ne može govoriti od straha. Nema glasa od njega . Šta ću vićem i ostali naprijed, kad ono vidi kurca podoficira. Srećom , pa i on nije ništa pitao za lozinke , samo je kazo vojniće odlićno i odjurila sta naprijed , al sada više za druge iznenađenja nema , jer sam jih ja svima odao.
Prića se nastavlja u stražari , a prića Makedonac, kako je k-dir straže , tražio da kreneta , gdje sta krenula i kad sta došla u moj vidokrug , malo zamjenila u redosljedu , pa je kurva podoficirska pustio mog geneta naprijed , a on se mu držao iza leđa.Tu sada ima nešto drugo za objasniti. Moj gene -prijatelj, dobro je znao , da ide na metak u cjevi i gledati smrti u oći, jer da je bio Žućo , bila bi obojica pokojna, bez suvišlih pitanja iz PS, bi li bio okrenut u pravu stranu, inaće bi opalio već po Jastrebarskome,pa šta ostane i po njima dvojici.. Ali moj gene , časti od Albanca ne prodaje nikako , gene mene ne ocinkari podoficiru , kako da idu u tamu meni na metak , i kuda će luda glava iz nepravilnoga pravca na mene , koji držim na gotovs, da me ne bi kaznilo, nego život daje , samo da me ne zajebe . I on je sve lozinke zaboravio , samo je naćulio uši , oće li ćuti prije rafal ili STOJ , koji život znaći. E to je bila JNA i drugarstvo , a ne ovo današnje sranje.
Uz ovo ide i mala napomena . Na noćnom školskom gađanju , gađalo je samo pola ćete , jer smo porazbijali već na polovini streljanja sve sijalice, pa je druga polovina , odradila stvar do kraja drugu noć.

čato: komentar modifikovan dana: 17.03.13 16:55; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Spavanje na straži   Today at 0:58

Na vrh Go down

Spavanje na straži
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Spavanje na straži
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.
» Vojničke priče
» Stražarske kućice