FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moja prva granata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Moja prva granata   21.08.09 13:19

Krivolak, ožujak 1991., prvo bojevo gađanje nas guštera haubičara. Dan prije su odnekud izvukli ZIS-ove 76 mm, valjda su se trebale potrošiti zalihe granata. Drhtim ja kao prut na vjetru, ipak sam osnovno odjeljenje, ako zaribam, gotovo je. Zauzmem mjere na nišanskim spravama, pali - BUM. Umro od muke i straha. pale
Kad, na klizaču zatvarača - krv. Skočiše desetar i poručnik iza mene. Panika. Otkud krv? Obustavi gađanje. Negdje u toj svoj mojoj muci sam člankom kažiprsta zakačio neki od osigurača na ZIS-u, sve u svemu, ranu treba tražiti mikroskopom.
Zvat će oni sanitet... Ma kakav crni sanitet, meni se sad osladilo, ja bih sad ispucao sve granata što ih je na Krivolaku od dragosti. Na jedvite jade sam ja izmolio da ne zovu sanitet, jer, ako ispadnem, nema više gađanja. Zamotaj prst krpom i nastavi dalje po naređenju.
Sutradan smo nastavili iz haubica 122 mm, a i sad se sjećam plotuna 12 oruđa u razmaku od nekih 300-400 metara. I sada pamtim tu buku i trešnju zemlje ispod nas, u svakom slučaju nezaboravno do kraja života.
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   10.12.09 23:05

Uzbuna decembar 87'tek zavrsili obuku na haubicama 105mm.Brigada komplet izmesta se na poligon Krivolak. Prva muka spavanje u satorima pod snegom i mrazom.Posle zaposedanja polozaja i pripreme za gadanje polako ono sto je muka nestaje.Sa prvim ispaljenim granatama rezimiramo sta smo radili proteklih meseci.Vrlo brzo mozes se navici na sve.Ipak bilo je to jos jedno iskustvo.
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 87
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   28.11.12 21:24

Ja nisam nikad imao priliku da bacam granate
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   28.11.12 21:39

@Gargamel (citat):
Ja nisam nikad imao priliku da bacam granate

Nisi se ti ni predstavio, a dobio si pregršt odgovora? Da li si uopšte služio vojsku ili si bio starešina, ili.............? Podseti me, ako grešim izvinjavam se unapred.

U JNA smo zvali ručne bombe i to smo uglavnom bacali svi, a granate su opaljivali topovi, haubice i tenkovi. Wink
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   28.11.12 21:39

Iz bestrzajnog topa ( M-60, 82 mm) na poligonu Manjača gađao tenkovsku olupinu i pogodio u "sridu" jer mi je jedan zemljak, koji je bio u jedinici koja je "opsluživala" poligon, došapnuo točnu udaljenost do olupine Wink I danas se sjećam te udaljenosti; 570 m! Komandir čete mi je čestitao na pogotku ali nagradno odsustvo, na žalost, nije "leglo".

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   28.11.12 22:09

@Boske (citat):
Iz bestrzajnog topa ( M-60, 82 mm) na poligonu Manjača gađao tenkovsku olupinu i pogodio u "sridu" jer mi je jedan zemljak, koji je bio u jedinici koja je "opsluživala" poligon, došapnuo točnu udaljenost do olupine Wink I danas se sjećam te udaljenosti; 570 m! Komandir čete mi je čestitao na pogotku ali nagradno odsustvo, na žalost, nije "leglo".

Da nije zemo tkao na dva razboja? cheers
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   29.11.12 20:44

Jesen 1985. godine. Peakticni ispit za cin desetara- poligon Knin(Crvena zemlja ako se ne varam) Gadjanje iz umetnute cevi 20mm dnevno i nocno. Na nocnom gadjanju na ciljeve postavljena baterijska lampa. K-dir bat<<Ko ugasi baterijsku lampu 5 dana nagradnog>> Kad je dosao red na mene- Oborim lampu i 5 dana nagradnog (iskoristio za Novu godinu)

Prva granata *doduse iz umetnute cevi* u lepoj uspomeni
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   29.11.12 21:15

Mi transporterci nismo gađali iz umetnute cijevi, čak ne znam je li to bilo moguće iz naših BT (koji su bili naše standardno naoružanje na OT M-60). Tenkisti su gađali. Mislim da nas je, iz svakog voda, bilo nekoliko izabrano da gađamo granatom a ostali su posmatrali jer su granate vjerojatno bile skupe da bi svi mogli to isprobati. Znao sam tada o kojoj se vrsti granate radilo ali se sada nažalost ne mogu sjetiti. Znam da smo imali i gađanje iz protivavionskog mitraljeza Browning M2, kalibar 12,7. Iz njega smo gađali svi i to maketu aviona koju je za sobom na sajli vukao pravi avion.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   01.12.12 2:23

Na Krivolaku, u leto 91., po dve granate u nepokretnu metu, na oko 2 km udaljenosti.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   01.12.12 10:30

Rogoznica 85, iz UC 20mm, remorker je vukao metu na nekih 800m, ne mogu se sjetiti jeli bio top 88 ili 85mm.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   01.12.12 17:29

Vojni poligon "Crvena zemlja" na zapadnim padinama planine Dinare, u zaleđu sela Vrpolje i Kovačići. Smješten je šest kilometara sjeveroistočno od Knina, sa svojom ukupnom površinom od cca 50 km2 proteže se smjerom sjever-jug, kako kolega dpurić kaže jesen 1985, kao pripadnik 74 klase ŠROA Zadar, jel kolega ono se onda derao KIK Todorović ili Klepo, već sam zaboravio bom

KomentarNaslov komentara: Re: Moja prva granata   Today at 6:47

Na vrh Go down

Moja prva granata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Moja prva granata
» Žene u JNA
» Titova garda
» Haubica M-115 203 mm
» IN MEMORIAM JOSIP BROZ TITO