FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Fri Jan 18, 2013 5:16 am

Sto se pisma tice morao sam najaviti (dati punu adresu) unapred od koga cu primati pisma iz inostranstva inace ih nisam dobio.

Nijedna poseta za 15 meseci.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-29
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Fri Jan 18, 2013 6:36 am

@SveJug (citat):
Sto se pisma tice morao sam najaviti (dati punu adresu) unapred od koga cu primati pisma iz inostranstva inace ih nisam dobio.
Nijedna poseta za 15 meseci.

Nemam puno zanimljivog tu ispričati. Prva posjeta u vojsci su bili roditelji i sestra na zakletvi u Puli. Kasnije su bili još jednom u Kumboru. Od ostalih, nije nitko dolazio, bilo je daleko, a i nije mi to bilo presudno. Na izlaz sam išao i manje nego što sam mogao jer je u kumborskoj kasarni bilo raznih sadržaja.
Onoj moj drug iz Njemačke, što sam ga spomenuo na drugoj temi, je uredno dobijao pisma iz Njemačke. Kad bi mu stiglo pismo (a dosta ih je dobijao), pozvao bi ga komandir (zastavnik ili PBB) i pred njim pismo otvorio, da provjeri ima li što sumnjivo. Komandir nije znao pročitati pisma, jer su bila na njemačkom, a nisu od njega tražili da prevodi što piše. U pismima su često bile marke, i sve je uredno dobio. To je bila '87.g., bilo dosta liberalno tada i inače u državi. Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Fri Jan 18, 2013 6:11 pm

Tako je bilo U Ljubljani a u Osijek me niko nista nije pitao. Cak sam i bio kurir (cata) komandantu kasarne. Izgleda da je svako citao/tumacio PS po svome.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Fri Jan 18, 2013 6:32 pm

@SveJug (citat):
Tako je bilo U Ljubljani a u Osijek me niko nista nije pitao. Cak sam i bio kurir (cata) komandantu kasarne. Izgleda da je svako citao/tumacio PS po svome.

Ti si bio tamo tad, ne ja, najbolje znaš. Ipak si bio skoro deset godina ranije od mene. Sigurno je bilo tvrđe po mnogim pitanjima. Samo znam da se moglo dosta ako si se malo potrudio, nije PS bio 'sveto pismo' uvijek. A važilo je i ono VIP (veze i poznanstva), kao i svuda i u sva vremena. Nisi mogao o tom problemu s pismima pričati s komandantom kasarne u 'četiri oka'? Ja bih svakako pokušao, i to više puta. Čato je bio bog u vojsci u usporedbi s običnim vojnicima. Ipak, uvijek je bilo izuzetaka od pravila.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Sat Jan 19, 2013 4:06 pm

Na zakletvi mi je bila mama (otac je bio spriječen). Mada nisam bio daleko od kuće (nekih 160-170 km) rekao sam svojima da se ne opterećuju posjetama jer su imali dovoljno drugih obaveza i da mi radije pošalju taj novac koji bi utrošili za put tako da mi više nitko nije dolazio u posjetu. Meni te posjete i tako nisu puno značile jer sam i prije vojske, nekih 7-8 mjeseci, bio odvojen od kuće (posao). Cura je imala tek 16-17 godina tako da ni ona nije dolazila ali je zato redovno pisala. Od nje sam dobio i prvo pismo, možda nekih 7 dana nakon što sam došao u vojsku i dobro se sjećam da sam se tom pismu jako obradovao I love you

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Tue Jan 22, 2013 5:57 pm

Prva poseta: nekoliko dana od dolaska svratio je vozac kamiona preduzeca u kome je radio otac...prvi i zadnji put sam ga video u zivotu; covek doneo dva boksa tvrdog Partnera (valjda mu je otac rekao da to pusim Smile )...posedeli oko sat vremena u sobi za posete (njemu dobro dosao predah od volana, a ja se izvukao malo sa one dosadne pocetne obuke, ili ciscenja kruga, ne secam se)

prva i poslednja Stvarna poseta; roditelji i brat na polaganju svecane obaveze.

Posle mi vise niko nije dolazio, bili su daleko...stric i njegova porodica su pokusali da me iznenade posetom u putu za Austriju, ali su iznenadili sebe...nisam bio u kasarni, jedva su me jedva nasli na terenu...svirao sam neko prvomajsko slavlje pored Drave, i jedva su me pronasli...posle su se i oni prikljucili opstenarodnom veselju Smile

Prvog pisma se i ne secam, verovatno je bilo od roditelja, uz post scriptum mladjeg brata (koji je tada posao u osnovnu i ucio prva slova Smile )
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Thu Apr 18, 2013 2:19 pm

Kao i vecina mladih vojnika imao djevojku pre dolaska u vojsku i na odlasku obecanje da ce biti vjerna i da ce slati pisma i cekati itd.Medjutim dobio jedno pismo na pocetku i nakon deset dana dolazi zakletva i prva posjeta od kuce o to su bili roditelji a trebala je i cura da dodje.Na prvom susretu majka mi rece da cura nije dosla nego se je udala sto je za mene bio sok ali sta je tu je zivot ide dalje.Nisam bio jedini kojem se je to desilo i to mi je bila utjeha tad.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Thu Apr 18, 2013 2:33 pm

@semsudin (citat):
Kao i vecina mladih vojnika imao djevojku pre dolaska u vojsku i na odlasku obecanje da ce biti vjerna i da ce slati pisma i cekati itd.Medjutim dobio jedno pismo na pocetku i nakon deset dana dolazi zakletva i prva posjeta od kuce o to su bili roditelji a trebala je i cura da dodje.Na prvom susretu majka mi rece da cura nije dosla nego se je udala sto je za mene bio sok ali sta je tu je zivot ide dalje.Nisam bio jedini kojem se je to desilo i to mi je bila utjeha
tad.

Pa druze, kad je pre stigla da se uda!
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Fri Apr 19, 2013 2:18 am

Vjerovatno je imala bolju varijantu i nije joj se cekalo 12 mjeseci.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Fri Apr 19, 2013 4:20 am

@semsudin (citat):
Onda si ti ipak dobro prošao, sve se brzo razjasnilo. Laughing
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Tue Jun 18, 2013 1:38 am

Moja prva posjeta su mi bili roditelji , sestra i tadašnja djevojka koji su mi došli na zakletvu-svečanu obavezu,jako sam jih se obradovao a prvo pismo sam primio ,čini mi se jako brzo.Puno pisama mi je pisala tadašnja djevojka(koja me čekala sav vojni rok),samo za info danas nismo više skupa.

Pozdrav
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Tue Jun 18, 2013 7:33 am

Kolega Janez cini mi se da u vecini slucajeva ljubav iz vojske ne bude na kraju i zivotni saputnik.Kod tebe ako sam dobro razumijo bila je ljubav vojnicka i kasnije brak koji nije izdrzao.Nista ostaju uspomene kao i ovo sto mi pisemo.
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Tue Jun 18, 2013 9:55 am

Da,semsudine dobro si razumeo,čekala me cijeli vojni rok,posle vojske još neko vrijeme  zajedno onda se pokazalo da to nije toi razišli se!
Kao što si rekao u večini vojnička ljubav nije potrajala do kraja života.Naravno verojatno ima i izuzetaka.

lp
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Tue Jun 18, 2013 2:59 pm

@semsudin (citat):

Nelsona Mendelu je zena cekala 27 godina da izadje s robije. I onda se razvela od njega.Question
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Tue Jun 18, 2013 7:29 pm

Imao sam jednog živahnog vojnika iz Niša koji je bio rođen za sve ali za vojsku ne.Kad je njegovoj generaciji bila zakletva rekao mi je da će mu doći obitelj i cura.Tako je i bilo a on onako živ rekao bih nema od njih ništa.Danas su muž i žena sa dvoje već odrasle djece i ostali su uvijek živahni i veseli.Još uvijek su mi živa sva pisma i razglednice pa i ono prvo gdje sam kukao da mi majka ode u ured za obranu da me oslobode lol!

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Sun Jun 30, 2013 4:42 am

Posjeta djevojke vojniku bila je velika stvar za njega ali vrijeme prekratko tj.samo do 24 sata dozvola.Moglo se je presutno dozvoliti do jutra tj prije zastave  da udje u kasarnu uz obostrani rizik.Kao cato u jedinici teh.vod u Prokuplju gdje sam sluzio cinio sam takve geste u korist vojnika ne razmisljajuci o posljedicama ako krene nesto nepredvidjeno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Sun Jun 30, 2013 12:40 pm

@Matrix (citat):
...ono prvo gdje sam kukao da mi majka ode u ured za obranu da me oslobode...

Ovo nisam znao, možda si već i pričao!! Shocked Laughing 

Daj molim te prepričaj što si točno napisao!!!
Stvarno si king
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI   Today at 8:31 am

Na vrh Go down

PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI
» Žene u JNA
» Osnovne komande vojsci
» Koji kriteriji su uzimani prilikom regrutovanja u pojedini rod vojske?
» Nepisana pravila u vojsci