FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pozdrav od graničara

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Nik
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 224
Član od : 2012-01-12

KomentarNaslov komentara: Pozdrav od graničara   12.01.12 22:32

Veliki pozdrav svima na forumu cheers

Jako mi je drago da ovako nesto postoji!!!
Na vrh Go down
tose
Gušter
Gušter

Broj komentara : 75
Član od : 2011-12-08
Dob : 49
M(j)esto Titov Veles

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   13.01.12 17:07

Pozdrav druže NIK, dobro nam došao na forum JNA nadam se da češ nači neki svoj gene.
Ovaj forum je super, daj bože da nas ima u što veči broj.
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   13.01.12 17:12

@ tose hvala na dobrodoslici!
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   13.01.12 18:20

Dobrodošao Nik cheers

Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   13.01.12 19:30

@purger (citat):
Dobrodošao Nik cheers

Thanks!
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   25.02.13 18:01

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   25.02.13 18:25

Granicari i BIN.....kod e-25... Exclamation Question

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od granicara    25.02.13 23:17

Granični kamen E-25, karaula Drenak. Poznajem samo jednog. Graničar ZAGORAC. Rado se sećam vremena kad smo se družili
na forumu. Voleo bih da se to vreme vrati i da nastavimo gde smo stali. Very Happy
Pozdrav za sve naše graničare. cheers cheers cheers
Na vrh Go down
kiriku44
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-03-28

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   28.03.13 22:51

Pozdrav od granicara sa karaule M. Stojanovic na albanskoj granici , ako ima nekog nek se javi vp 6899/3 92/93
Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 216
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   23.04.13 15:13

Pozdrav za sve kolege graničare. Nakon završene pješadijske obuke u Pirotu kao oktobarska klasa 1981/82 godinu prekomandovan sam u karaulu Mali Jasenovac koji je pripadao graničnom odsjeku Zaječar. Bilo je lijepo i nezaboravno.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 354
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   23.04.13 17:07

pozdrav i tebi posavljak Very Happy , ima nas tu poprilićan broj nadam se da se bude javio još pokoji, a mene zanima nešto drugo što do sada nije nitko pitao a možda se niti nezna odgovor. Naime tolika granica za toliko vojnika, po kojem su kriteriju birani vojnici za granicu a poznato mi je da iz mog voda u Skopju kad smo otišli u prekomandu, ostalo u pozadini sedam vojnika koji stvarno mislim da nebi bili za granićara, a pješadijsku obuku su teško prošli ma neznam ni kako ali eto broji se da jesu. Ako netko zna odgovor neka napiše, pozdrav.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   23.04.13 19:29

Pozdrav Posavljak, pozdrav Derventi. lol!

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   23.04.13 21:40

@humka83 (citat):
pozdrav i tebi posavljak Very Happy , ima nas tu poprilićan broj nadam se da se bude javio još pokoji, a mene zanima nešto drugo što do sada nije nitko pitao a možda se niti nezna odgovor. Naime tolika granica za toliko vojnika, po kojem su kriteriju birani vojnici za granicu a poznato mi je da iz mog voda u Skopju kad smo otišli u prekomandu, ostalo u pozadini sedam vojnika koji stvarno mislim da nebi bili za granićara, a pješadijsku obuku su teško prošli ma neznam ni kako ali eto broji se da jesu. Ako netko zna odgovor neka napiše, pozdrav.

Ustvari,neki kriteriji su postojali.Ne u smislu fizičkih predispozicija,konda se lako stekne,iako,nikad se nisam navikao na penjanje po brdima gdje kokoš povuče ručnu kad kljuca a to mi je ostalo i dan danas.Mi smo svi došli na karaulu sa vrlo dobrim sveukupnim ocjenama.Zatim,nisi smio biti incidentan,odnosno bez mrlje u"karijeri".Mi smo imali jednog takvog ali brzo je otišao dalje....mo'š mislit kakvu je prekomandu dobio.To se radilo zbog svakodnevnog rukovanja bojevom municijom....svađe su bile strogo zabranjene i mi smo se toga pridržavali prvenstveno zbog nas samih da netko ne nastrada.....takav je bio dogovor.Morao si imati dobre rezultate bojevih gađanja.To nam onda nije nitko objašnjavao ali kroz razgovor smo zaključili kako su nam svima rezultati bili tu negdje......pojednaki.Iako,mislim kako su u nedostatku kadra slali sve odreda ali u manjem obimu,čak sam uvjeren da su određeni zapovjednici karaula birali ljude po ocjenama.........
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   23.04.13 21:45

Pozdrav posavljak,

ziveo sam i odrastao u Zajecaru, a nisam znao da je postojala karaula u Malom Jasenovcu...znao sam samo za onu Vrska Cuka, tamo su nas vodili kao decu za praznike sa skolom...
znali smo da u Zajecaru ima granicara po tome sto smo povremeno videli vojnike kako vode pse sa korpama na njusci Smile

Interesantno je, ako si primetio, da su sela u okolini granice uglavnom nastanjeni vlaskim zivljem (Mali Jasenovac, Halovo, Sipikovo, Gradskovo), koji govori vlaskim jezikom, a granica je bugarska...

Voleo bih da napises (moze i u posebnoj temi ) nesto o granicarskim dozivljajima sa tog strane bugarske granice.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   24.04.13 8:42

hvala na odgovoru dojran, tak sam nešto i mislio da ima neki kriterij što zadovoljava tadašnje uvjete jednog granićara, a ipak je to bila granica. Ja sam na karauli proveo oko 50 dana te povućen sam u komandu na mjesto operativni dežurni Gevgelije komande, primanje depeša s karaula i konstantna kontrola svega što se događalo u komandi, volio bih da se javi netko tko je službovao na tom mjestu
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   24.04.13 10:07

Sad sam se sjetio.....kako poslati izvjesnog NĐ na granicu kad smo ga cijelu obuku učili poklopiti prednji i stražnji nišan Laughing....i nismo uspjeli..eee,to je bila smijurija..čovjek puca u nebo,onako k'o kauboj,čak su i starješine bile na"čeki"(spremni na povlačenje)kad on puca.Tromblon je završio u "krvi".....treslo se Popčevo ali od smijeha.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   24.04.13 19:56

Very Happy , aha bilo je svašta pa i onih koji nisu znali pušku o rame a da neprićam što si već rekao na gađanjima strah, opasnost za okolinu. Sjećam se kao danas na Krivolaku bojevo gađanje cjeli daan, još se je meta držala ručno od strane vojnika u rovu, a sunce iznad glave, vruće sve pa i cijevi od pušaka, da skratim preskoćili marendu pa i rućak puca se sve se praši, kad porućnik je bil je grdi, mlad sposoban ali i za...an povikao je "prestani s paljbom" cjeli dio je Krivolaka je orio od glasa, mi se pogledasmo a vojnici izašli iz rovova ostavili mete idu naprijed na liniju, izgledalo je kao štrajk, protest. Nastao je muk, muk mislili smi da će ih odmah strpati u top, zatvor neznam ni je već, tolko su oficiri bili ljuti još nismo vidli tako nešto. Došli do nas na raport su ih oveli, saznali smo ništa nije bili, samo su ljudi bili gladni i upravu su. Bio je to prekid svega toga dana, rućali smo kasno i povukli se u logor pored Vardara. Prićalo se dosta o tome, i sreća je što ti mladi ljudi nisu nastradali. Tolko za sad te ima još toga što se sjećem jako dobro.LP

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   25.04.13 0:24

Pozdrav sa bugarske granice svim drugovima graničarima. cheers
Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 216
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   26.04.13 11:00

Na dijelu državne granice prema Bugarskoj gje sam ja služio (Mali Jasenovac) uglavnom su bile manje karaule 30 do 40 vojnika graničara i tu se živjelo kao jedna porodica. Vojnici su bili jako vezani jer su išli na obilazak granice u svako doba dana i noći naravno sa bojevom municijom i graničarskim psima. Bilo je tu i prelazaka kriminalaca bilo je pucnjave ali je bilo i samoranjavanja. Imali smo jako dobro sledovanje hrane i svog kuvara iz Lukavca, BiH, koji je spremao jako ukusnu hranu, čak je i hljeb pripreman u karaulskoj pekari. Družili smo se sa stanovništvom, kako reče kolega "Kemo specijalac" bili su najvećim dijelom Vlasi, kod njih je bilo uvijek veselo, imali su dosta vinograda tako da smo imali vina u izobilju. Čak su nam dovozili lubenice na karaulu, jest one malo lošije, a mi vojska ko vojska malo malo pa upadnemo u neku seosku parcelu lubenice i pokupimo one najbolje pa vlasnici dođu da se žale komandiru karaule. Komandir, zastavnik I klase, pita vlasnika:"Kako znaš da je vojska pokupila lubenice" a on kaže "po tragovima od čizama". Posle nekoliko takvih slučajeva nas postroji komandir izgalami se na nas i na kraju kaže: "Ako još jednom dobijem prijavu da je neko krao lubenice u vojničkim čizmama, svima ću vam oduzeti patike pa ćete igrati fudbal bosi". Za mene lično su bili dobri uslovi života na karauli jer je hrane bilo na pretek, vrlo kvalitetne a ne kao u Pirotu gdje sam služio pješadijsku obuku gje si mogao dobiti porciju i gotovo, gdje nije bilo "repete" za nas pješadince. Na rarauli si kupanje mogao obaviti svako pola sata ako ti je bila volja a ne 2 ili 3X sedmično kao u Pirotu. Jednostavno imao si svoju "šihtu" da odradiš a onda radi šta te je volja. Koliko sam bio zadovoljan uslovima na karauli navodim primjerom da sam jedan dan produžio boravak na karauli zbog fudbalskog turnira koji se održavao u navedenom selu sa učešćem naše vojničke ekipe. O doživljajima sa našim vjernim pratiocima, psima graničarima, moglo bi se pričati danima pa ćemo i to jednom prilikom.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   28.04.13 22:12

Pozdrav za sve bivse granicare JNA.Interesuje me kada ste u patroli i idete do granicnog kamena da li ima kontakata sa recimo granicarom druge vojske.Jedan moj kolega bivsi granicar na krajnjem jugu tj. grcka granica je pricao da je mjenjo cigarete sa granicarom sa druge strane.Meni to malo cudno ali nema razloga da ne vjerujem u to.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   28.04.13 22:58

@semsudin (citat):
Pozdrav za sve bivse granicare JNA.Interesuje me kada ste u patroli i idete do granicnog kamena da li ima  kontakata sa recimo granicarom druge vojske.Jedan moj kolega bivsi granicar na krajnjem jugu tj. grcka granica je pricao da je mjenjo cigarete sa granicarom sa druge strane.Meni to malo cudno ali nema razloga da ne vjerujem u to.

DA, bilo je kontakta i izmene ''suvenira''.

Po PS je to bilo najstrože zabranjeno, i sa naše i sa njihove strane. U stvari nas je samo nekoliko nas probalo to. Nisu svi i nije bilo neko pravilo.

Bio je jedan granični kamen, kde se nije videlo sa naše karaule, ni sa njihove, pa smo se tamo sreli. Ja sam bio jedan od onih što je kršio propise, pa pričao sa vojnicima sa druge strane. Bili su oni isti vojni obaveznici kao mi. Nikad niko nije ništa pitao oko stvari što bi možda bile vojna tajna. Oni nisu mene pitali, nisam ni ja njih. U tih nekoliko minuti popričali smo o civilnom životu, ženama, muzici, koliko još do kraja, i tako dalje. Da naravno, izmenili smo cigarete, i ostale suvenire.

Evo na slici dole je bugarska značka za kapu, uspored moje graničarske značke (koju imam u avataru)

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   29.04.13 21:39

@semsudin (citat):
Pozdrav za sve bivse granicare JNA.Interesuje me kada ste u patroli i idete do granicnog kamena da li ima kontakata sa recimo granicarom druge vojske.Jedan moj kolega bivsi granicar na krajnjem jugu tj. grcka granica je pricao da je mjenjo cigarete sa granicarom sa druge strane.Meni to malo cudno ali nema razloga da ne vjerujem u to.

Ja sam taj"krivac".To smo uredno radili,i naravno ne svi.Svugdje je bilo podobnih i nepodobnih za to.Ja sam čak bio i na njihovoj(Grčkoj)karauli i to dva puta,eeee hrabrosti,sada to izgleda smiješno ali onda baš i nije bilo,to je bila doza avanturizma.Inače po PS-u,kada si se sreo s njihovom patrolom bio je dopušten pozdrav ili na neki način izraziti poštovanje i mi smo to redovno činili pa čak i zlorabili.I oni su bili samo ljudi kao i mi s tim da su služili 24 mj a podoficiri 28 mj.pa sad ti reci.......mi dvaput dođemo i odemo,dva put zadnji dan,dvaput pjesma,a oni još tamo........olaaaaala.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   29.04.13 21:46

Bilo je i razmjene oružja,sa strahom naravno.Što da mi "maznu"pušku i ja dođem na karaulu s njihovom G3.Uredno ju stavim u sošku,jedino malo metkovi ne pašu ali.....puška je puška.
Malo šale ali sve je dobro završilo,vidjeli i to je to,ništa spektakularno.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   30.04.13 19:58

Kolega svaka cast ako si bio malo u Grckoj u uniformi JNA.A kako si se sporazumijevo sa grkom jer njihov jezik je tezak a ni oni nas neznaju.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   01.05.13 16:15

bio sam i ja, i dosta smo razgovarali o svemu, pušili skupa kod granićnog kamena, a na granici Gevgelija nisam uspio vojnika vidjeti zamo prek dalekozora u gaćama kad izleti podići zastavu na jednoj karauli, njihovu granicu ako to niste znali čuvali su najviše njihovi oficiri u lovačkim uniformama tobože lovci bilo ih je svaki dan za vidjet. Akojim jezikom smo prićali, oni pogranićni ljudi su savršeno znali Makedonski tak da nje bio nikakav problem razgovarati apoznavali su ćak i na, ma to su bili školovani ljudi, vidlo se odmah na prvom susretu ponašanje i sve.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   Today at 1:11

Na vrh Go down

Pozdrav od graničara
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Pozdrav od graničara
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Granični prelaz 'Bački Breg', Sombor 69/70
» Ohrid graničari
» Nove uniforme i preustroj u JNA