FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pozdrav od graničara

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   01.05.13 21:00

Tako je bilo i kod mene,teško su se mogli vidjeti,ali dolazak kontrole kod njih je nama bio doživljaj.Ekipa iskače poluobučena kroz dimnjak Very Happy,oblače se u žbunju i trk na mjesta.To je kod nas izazivalo navijanje i smijeh do suza.Naivni,uvijek smo se pitali što li toliko love sa psima dok nismo saznali.
Jezik nam je bio Engleski koji su u moje vrijeme dobro govorili tako da nismo imali problema s tim.Kod nas je bila ekipa iz Soluna pa nisu baš znali Makedonski a vidjelo se da su vrlo obrazovani.Kontakti su čak ostali i poslije vojske ali vrijeme je učinilo svoje.
Uglavnom,tko je imao želju mogao je komunicirati osim nekoliko "nepodobnih"koji su cinkali a i nekoliko strašljivaca.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 355
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   01.05.13 21:52

da upravo tako bilo je na našoj strani svega, ljudi su se naprosto bojali samog se be Very Happy, moglo se vidjet kad si išao snjim po noći u patrolu ili nešto drugo. Pitanje za tebe dojran, s kojim osdsijekom ste granićili, jel je Gevgelija tu sam nešto zaboravio,a poznato mi je da je naša zadnja karaula prema vama bila Selemli, ako ti je poznato napiši. LP
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   01.05.13 22:08

Ideš tako u graničnoj ophodnji, gledaš svoja posla i naletiš na ovako nešto, e sada pitanje dali je obućena ili ne???? Suspect

Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   02.05.13 10:54

hahaha da je toga bilo nitko se nebi dao u karaulu niti doma, a trbali su malo za moral zmisliti nešto tako.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   02.05.13 11:16

Ja mislim da nije obučena! Very Happy
Nema ni predvojničku lol!

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   02.05.13 11:23

ne nije Very Happy , bojniće jel poznaš gdje je to slikano i kada, sad bumo raspravljali o detaljima fotografije kao kod mona lise Very Happy
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   02.05.13 20:20

@humka83 (citat):
da upravo tako bilo je na našoj strani svega, ljudi su se naprosto bojali samog se be Very Happy, moglo se vidjet kad si išao snjim po noći u patrolu ili nešto drugo. Pitanje za tebe dojran, s kojim osdsijekom ste granićili, jel je Gevgelija tu sam nešto zaboravio,a poznato mi je da je naša zadnja karaula prema vama bila Selemli, ako ti je poznato napiši. LP

Mislim da smo bili isti granični odsjek,s južne strane jezera 5 karaula pa granični odsjek Gevgelija.Imena sam zaboravio,sa sjeverne strane su bile dvije,a slijedilo je Novo selo,na tromeđi.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   02.05.13 20:44

dosta se toga vidi i na googl maps a ipak mislim da ta karaula Selemli je bila zadnja od strane Gevgelija, na svakoj sam boravio ali godine ćine svoje pa se zaboravilo, hvala na pomoći, LP.
Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 216
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   14.05.13 15:01

Vidim da su neke kolege imale priliku da se sretnu sa graničarima sa suprotne strane granice. To kod nas nije bilo moguće zato što je tada (1982 god) teritorijalni dio granice koji smo mi obezbeđivali a koji je pripadao državi Bugarskoj čitavim dijelom graničarskog rejona bila ograđena žicom. Prije i posle žice bio je "meki pojas" koji se redovno održavao (oranje, tanjiranje, brnanje i sl.) tako da praktično nije bio moguć naš kontakt sa bugarskim graničarima jer bi se vidjeli otisci stopala i sl. Moglo se samo povremeno vidjeti kako njihovi graničari na konjima pregledaju pojas uz žicu i kontrolišu dali je bilo povrede njihovog graničnog pojasa. S druge strane naša granica na tom dijelu je bila potpuno otvorena nije se često održavao granični pojas a između graničnih kamenja bio je kao neki kanal zarastao u travu ili šiblje. Za vrijeme inforbiroa i kasnije mnogo je graničara SFRJ poginulo na tom dijelu granice. Jednom prilikom u navedenom periodu su u karaulu SFRJ upali ekstremisti i pobili sve graničare koje su zatekli. Nakon toga jedan oficir je prešao granicu i isto tako pobio nekoliko bugarskih graničara u njihovoj karauli. Navedeni dio granice su i pored takvog obezbeđenja koristili prebjezi i šverceri za prelazak u našu teritoriju.
Jedne prilike, u vrijeme kada sam ja bio na karauli, posle dojave da će biti ilegalni prelazak granice, organizovana je zasjeda na samoj granici i u pozadini od nekih 6 kilometara. Cilj je bio da se navedeno lice uhvati živo ili ako mora da ga snajperista ubije, naravno posle svih upozorenja koja su bila predviđena vojnim propisima, nešto slično kao na "mrtvoj straži". Glavni plan je bio da se navedeno lice pusti da uđe u našu teritoriju a da se zatim organizuje potraga i hapšenje a samo u slučaju da počne bježati nazad ili da puca na graničare da ga gađa snajperista takođe naš kolega graničar sa karaule.Negdje u ranim jutarnjim časovima ilegalac se pojavio na prethodno dojavljenom mjestu ilegalnog  prelaska granice,  ušao u našu teritoriju nekih stotinjak metara i posle upozorenja da stane isti je počeo bježati nazad nakon čega je snajperista pucao i promašio (namjerno ili nenamjerno neznam) a ilegalac se vratio na bugarsku stranu gdje snajperista nije smio djelovati taman da je stao i zapalio cigaretu jer bi to bio međudržavni incident. Posle toga je naš snajperista,  imao kritike od starešine i noćne more jer je "uprskao" operaciju a nama propala "slava". Bilo je tu svakakvih događaja, i lijepih i ružnih ali to drugom prilikom.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   16.05.13 23:45

Zdravo, graničarski pozdrav iz bugarske granice od januara do septembra '87

Mi smo se neki put sreli sa kolegama iz Bugarske. Bili su obični vojnici i obični dečki kao mi. Na našem rejonu (sa njihove i naše strane) nije bilo žice. Imali su oni prekopan meki pojas, ali u patrolu su išli peške. Njima je bilo najstrože zabranjeno da prilaze granici. A seljaci su morali još dalje da ostaju od granice, recimo naši su uz dozvolu mogli praktično do linije. Naravno samo po danu, noču niko nije smeo ni po putevima koje smo graničari upotrebljavali. Iako su bili daleko daleko od 100m granične jurisdikcije graničara!

Granični kanal se kod nas jednom godišnje čistio uz zajedničku komisiju. Drveča i žbunja praktično nije bilo uz granicu osim na jednom mestu. Rejon je bio 1500-1800m nadmorske.

Ilegalaca i prebeglica nismo imali, ili jih nismo videli, ali bilo je bogu iza nogu. Više toga je bilo na karauli uz granični prelaz. A i što je snajperist promašio, po moje da nije namerno, a i metu koja trči na nekoliko stotina metara nije lako pogoditi.

Priču o pobitoj karauli, baš na našem rejonu su i nama pričali. Izgledala je sasvim verovatna, samo što kod nas nisu rekli da je neki oficir otišao pobiti graničare na drugu stranu. Za vreme inform biroa sam našao neke podatke od preko sto mrtvih u graničnim sukobima samo na bugarskoj granici, neki malo manje sigurni podatki govore skoro do hiljadu žrtva. Neznam, nisam istoričar.

Ali u moje vreme nije bilo toliko strašno. Raduje me da sam se sreo sa bugarima, barem sam znao da oni neče pucati ako če biti neki problemi. Ali nisam nikad mogao da znam, dali če poslati nekog ko nije sa njihove karaule. Inače jednom su se dva naša vojnika izgubila u bugarsku, nešto kao popravljali veze, uhvatili jih Bugari, dali jim da jedu u karauli, odspavali jednu noč u njihovoj karauli između ostalih vojnika, ujutru jih poslali na ispitivanje u njihovu komandu, poslepodne jih vratili u Jugu. Sve bez ikakvih ozleda ili maltretiranja.

A ova slika je suvenir iz granice, bugarska značka za kapu i naša graničarska značka (što je i u mom avataru).

Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter

Broj komentara : 29
Član od : 2013-11-27
Dob : 48
M(j)esto Velika Kladusa

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   27.11.13 21:28

ako neko ima od generacije sept.88-89 granicara sa karaule Djepiste ili Strezimir jer sam sluzio na obadvije karaule a obuku sam prosao u Ohridu prva ceta-prvi bataljon kom cete kap.Kemo Djozo
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   27.11.13 21:49

Dobrodošao na Forum, Emir. cheers 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   28.11.13 3:40

cheers 

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 13.02.14 3:37; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter

M(j)esto Velika Kladusa

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   28.11.13 18:08

@Pero™ (citat):
Dobrodošao na Forum, Emir. cheers 

hvala puno
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   09.01.14 16:03

Iz Fronta...

Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter

M(j)esto Velika Kladusa

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   15.01.14 11:33

OVO JE MOJA SLIKA SA GRANICNOG KAMENA U DJEPISTU(predzadnji kamen prema Debru)
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   15.01.14 11:37

@emir (citat):
OVO JE MOJA SLIKA SA GRANICNOG KAMENA U DJEPISTU(predzadnji kamen prema Debru)

Otvori temu "karaula đepište" u podforumu Makedonija.

To je E-19?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   13.02.14 3:44

Kažu na internet prodaji Limundo:

Legendarne graničarske čizme "Tolminke", proizvođač Borovo iz najboljih dana SFRJ, od braon kože, nepromočive i nikada nošene.
Inače su služile za opremanje graničarskih i planinskih jedinica vojske, za nošenje u najgorim uslovima hladnoće i snega.

Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   13.02.14 10:53

u moje vrijeme patroliranja po snijegu, hladnoci i kisi u GO Gevegelija ovih čizama nije bilo, vjerojatno su ih vese koristile brdsko planinske jedinice, a da jesmo imali takve nebi bilo zime.
Na vrh Go down
petar pan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2014-03-30

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   31.03.14 8:54

Pozdrav svima,ja sam bio u Strumici 1991/92 (36-ti granični bataljon),kom.bataljona ppuk Lukić Nikola(imao je neke ''fleke'' po licu),posle sam proteran u Novo Selo(imali smo 5 karaula na tom pravcu) i bilo je 5 karaula na Dojranskom pravcu.Znam neke priče koje su mi pričali drugovi koji siđu sa karaule. Najgora je bila Staro Konjarevo(zimi nema vojske),imali su st.vodnika koji je bio džukela od čoveka.Tamo su martovci nadrljali ko niko od svih nas.Najgori sistem maltretiranja mlade vojske je bio dok vojnik spava.poliju ga drnčom i zapale i posle uzmu pp aparat i gase vatru,straža je trajala po nekoliko sati,a ako se žališ komandiru karaule(onom st.vodniku),popiješ patrole prekoredno,i još te ovi mamlazi odvale od maltretiranja.Druga po okrutnosti je bila Hadžica,tamo je desetar oterao zaću pi..u materinu,i u 23.00 sišao peške sa karaule kod nas u komandu,bez puške(bio je toliko ljut da je zaboravio na vukove)zaća pobesneo i usro se od straha,da li će desetar sići živ ili će ga vukovi oglodati
Na vrh Go down
Jaroš
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   31.05.14 22:50

Da te Tolminke smo imeli mi v Planinski brigadi v Kranju
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   01.06.14 1:51

Dobrodošel na forum Jaroš
LP

Pero
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   10.06.14 21:55

Mozda sam ovo trebao postaviti pod temu : "Vojni priručnici" , ili? U tom slucaju molim moderatore da to urade!

Granicari pozdrav  salutiranje 

Dali je neko od vas bio u kontaktu sa ovakvom knjigom?

SveJug: komentar modifikovan dana: 10.06.14 22:11; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   10.06.14 21:57

Nokti su ti izrasli...preveliki....prosim lijepo ...!!!

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   10.06.14 22:00

@Gringo (citat):
Nokti su ti izrasli...preveliki....prosim lijepo ...!!!

Kolega, ovi su cinovnicke, moji su grubi radnicke sa zuljeviva.  geek

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav od graničara   Today at 10:39

Na vrh Go down

Pozdrav od graničara
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Pozdrav od graničara
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Granični prelaz 'Bački Breg', Sombor 69/70
» Ohrid graničari
» Nove uniforme i preustroj u JNA