FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
Nik
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 219
Član od : 2012-01-12

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   04.03.12 18:42

aleksandar obradovic (citat):
Nik verujem da je JAKA bio iza fotoaparata Wink Svaka cast obojici za slike cheers
Nego sta je sa Jelenkovom kucom.......Purger i ja sve opcije probamo , al' daj da cujemo vise.... Wink

Aleksandre u pravu si za fotografije - ovim putem se ponovo zahvaljujem Jaki Grabecu! cheers

Sto se tice ovog drugog pitanja......... Very Happy Very Happy Very Happy nema odgovara (nema dozvole) No

Nije to sto mislite ti i purger Very Happy Very Happy Very Happy i nemojte vise da me time zasmejavate jer zbog vas ne mogu da radim korisne stvari u ovoj temi Razz

ccccccccc.........kakvi cinovi a kakva neozbiljnost! lol!

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   04.03.12 23:49

Djevojčica brala jagode i nešto je ubode lol!

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   05.03.12 0:00

@Nik (citat):
Jedina svecanost na kojoj ste mogli da svirate na karauli je 15. avgust - Dan graničara

Ne postoji karaula koja je bila blize Dravogradu od karaule Vič.Sve ostale su vise udaljene od Dravograda!
Ako si bio na bilo kojoj drugoj karauli ne bi izlazili u grad jer je daleko.
Dok sam ja bio na karauli Vič takodje je dolazio 1986.god. vojni orkestar i svirao tokom celog dana za nas praznik-Dan granicara! Very Happy

Mislim da si u pravu...Dan granicara...

znam da smo se cudili kako dzombe sa 30 40 dana jos uvek daju pozarstvo...ali to je karaula....

posle ostali da sviramo mnogo duze nego sto je bilo predvidjeno, granicari su nas kupili svojim OK ponasanjem....

a i moguce je da smo spavali negde u Dravogradu u komandi, pa tek ujutru dosli gore na karaulu, ne secam se, davno bilo....secam se samo da smo prosli u dolasku kroz neku "strashnu" sumu, tipa Gospodar prstenova....par x su nam usput pokazivali ivicu puta i govorili da je to vec austrija Smile

Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   05.03.12 0:38

@Kemo Specijalac (citat):
znam da smo se cudili kako dzombe sa 30 40 dana jos uvek daju pozarstvo...ali to je karaula....

posle ostali da sviramo mnogo duze nego sto je bilo predvidjeno, granicari su nas kupili svojim OK ponasanjem....

a i moguce je da smo spavali negde u Dravogradu u komandi, pa tek ujutru dosli gore na karaulu, ne secam se, davno bilo....secam se samo da smo prosli u dolasku kroz neku "strashnu" sumu, tipa Gospodar prstenova....par x su nam usput pokazivali ivicu puta i govorili da je to vec austrija Smile

Na granici (karauli) nema mladih i straih vojnika-svi su kao jedan.
Pozarstvo nisu davali sigurno!

Jedino obaveza vojnika na karauli do poslednjeg dana je:

-Dezurni karaule
-Pomocnik dezurnog karaule
-Straza
-Patrola

Znam zasto ste ostali samoinicijativno.
Postavljeni stolovi u dvoriste puni jela i pica i prasetine,pa jos muzika-ko na svadbi a nema nigde nikog-svakom vojniku bi se tako nesto  svidelo Very Happy

Sto se tice sume iz "Gospodara prstenova" sta da ti kazem....istina je Very Happy Very Happy  Very Happy dok se ne naviknes!
Nisi bio na ovoj karauli sigurno, jer dok ne dodjes do nje ne mozes nikako videti teritoriju Austrije a nema ni takve sume pri dolasku (jedino na rejonu).

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   05.03.12 13:54

mnogo je vremena proslo da bih se secao svih detalja...po slikama mi se cini da smo bili upravo na vasoj karauli....

jedno glupo pitanje...da li je, u dolasku, usput, bilo necega sto lici na srusenu vodenicu, u sumi (drveni objekat)? Smile
Na vrh Go down
Miroslav Jovanović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 43
Član od : 2012-01-21
M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   05.03.12 19:02

Ja sam za dan graničara 85e bio na redovnom. Nacevski je bio majstor za žurke. Dva puta smo imali žurku. Naime omladinci karaule imali su saradnju sa omladincima Gorenje Velenje. Za goste se kuvao pasulj obavezno. Odbojkaška utakmica. Onda neki recital predstava omladinki iz Gorenja. Niko nije ni slušao samo smo ih gledali. Po završetku programa sledilo je druženje. Pun autobus omladine a 7 do 8 omladinaca. Omladinke su uglavnom bile južnjakinje kako kažu Slovenci. Velenje se zvalo mala Bosna. Drugi susret se umalo nije završio orgijama. Mladost i piće naelektrisana atmosvera. Igralo se kolo a i slovenačke polke. Igra i ko nezna. Nacevski stalno opominjao da ne pijemo. Halilović kao stražar sa jednom Slovenkom na grudobranu otpočeo prvi. Na svakom ćosku bilo neke vatačine. Taj dan sam bio dezurni. Upoznao sam Komljen Miru iz Prijedora koja je radila u Gorenju. Devojku tako lepih očiju više nikad nisam sreo. I sad kad se opijem u kafani teram cigane da mi pevaju pesmu: Ti si žena bez adrese i bez broja, srce te se s bolom seća jer si nekad bila moja. Više puta sam hteo da idem posle vojske da je tražim al nešto mi se nije dalo. Čak sam slao molbu za posao u železaru Ravne na Koroškem. Al mi ne odgovoriše.
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 1:42

Kemo Specijalac sigurno nisi bio na karauli Vič!!!Mozda te vara izgled jer sve karaule u tom granicnom odseku izgledaju slicno.

Put od Dravograda do karaule ide asfaltnim putem i nema takvog terena.
Tek pri kraju puta iznad sela Vič odvaja se lokalni put za karaulu-nema nikakvih vodenica i strasne sume Very Happy Very Happy Very Happy
Postoji neki stari sruseni mlin (trazim sliku jos uvek) ali sve mi se cini da je to na putu za susednu karaulu Kosenjak.

Miroslave Jovanoviću jaoooooooo............ kako si se ti raspricao,bas sve moras da kazes Very Happy Very Happy Very Happy

Vidis li ti kako mene ovde napadaju purger i aleksandar obradovic Question
Branio sam se koliko sam mogao ali ti ces me izgleda spasiti cheers
Samo nastavi............da ja mogu malo da predahnem lol!

Na vrh Go down
Miroslav Jovanović
Gušter
Gušter

M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 12:45

Išli smo i u kafanu na carini. Vikendom je uvek bilo puno. Čašćavali su nas svi redom uglavnom gastarbajteri. Al uhvati me bezbednjak mislim da je bio poručnik Luka Vraneš. Hteo Ilija da nas tera u zatvor. Bilo je svega i svačega. Da kažem nešto o Jelenku našem komšiji. Bio je dobar čovek. Ceo život je živeo uz vojsku kao prve komšije. Vojska je malo odmarala kad je kiša i nevreme na njegovom ambaru sa senom i to je sve. Žao mi da se niko ne javlja koji su bili 85e.
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   06.03.12 14:12

Miroslave Jovanovicu i Nik.....znaci tu smo.... Wink General Purger izricito naredjuje raport u vezi Jelenkove kuce Basketball Wink

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 16:58

Istina polako dolazi na vidjelo sunny Very Happy
Ajmo polako dalje.......ambar,sjeno....... scratch nešto još fali Question
Stari prepredeni lisci šta vam žene čitaju forum Question

Gušter
Gušter

M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 19:28

Ako mislite na neke perverzije bilo je i toga ali na drugom mestu. Naime Lovrina snajka zaboravio sam kako se zove živela je poviše Franca. Ustajala je u pola pet ujutro i išla na posao. Imala je naviku da se tušira svako jutro. Posto je kuća bila uz samo brdo peli smo se i gledali kako se kupa. Imala je oko 30god. Osmatračnica je bila par metara od prozora kupatila. Kad sam malo kasnije razmislio shvatio sam da je ona znala da je vojska posmatra. Ma bre onako se ne tušira više je ličilo na strip stiz. 85e je bilo vanredno obezbeđenje granice 15 dana jer su kao neka emigracija dizali spomenik na austrijskoj strani. Jednog jutra neznam tačno kog maja bilo je 14 gledalaca (toliko nas bilo na reonu) koji su gledali predstavu. Da ne detaljišem dalje niste mali. Bilo je inspirativno.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 19:46

Perverzije???
Obradoviću čuješ ti ovo?Nedaj bože da bi nam to palo na pamet! lol!
Emigracija diže spomenik a........... lol!
Murphyev zakon zašto nije imala 70god. lol!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 19:49

I skoro zaboravih Jovanoviću 5 iz zalaganja i taktička sprema također 5 i jedan veliki ++++++++++++++++++++++++++++ lol!

Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Karaula " Vič " V.P.7646-granicni    06.03.12 20:43

ovo me podseti na Filip Kljajic u Nisu i nocni dodatak na strazarskom mestu br.2 pored kantejnera za smece. predstava je pocinjala oko deset sati tako da je borba za ovo strazarsko mesto bila velika odatle se pruzao najbolji pogled.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   06.03.12 21:51

Ni na kraj pameti..... Wink Zamisli........Samo da se javi onaj NIK Wink pa da vidimo njegov komentar...Jelenkova kucica......Lovrina snajka.....Francova komsinica......kupacica........ Wink Dobro sam ja rekao da su nam svi granicari na Forumu elitna jedinica Exclamation

Gušter
Gušter

M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   06.03.12 21:53

Generale tu oko Dravograda i Celoveca (današnji Klagenfurd) 45e su se vodile žestoke borbe. NOV je po kratkom postupku eliminisala sve petokolonaše. 85e god su emigranti Hrvatske digli spomenik u Austriji svojim saborcima. Tad je bilo vanredno stanje zatvaranje reona. Osam sati patrole četri sata odmora. Mada to niko nije shvatao ozbiljno. Jedini ilegalci bili su šverceri šiptari i česi. Za mog boravka uhvaćeno sedmoro. Imao sam tri bliska susreta al nisam nikog uhvatio. Inače najteža patrola mi je bila 24og decembra 85 od 02 do 06h. Takav strah nikad više nisam doživeo. Na povratku do same karaule na stazi kod šupe iskočila mi veverica pred noge. Jedva sam se sabrao. To je ujedno bila i moja poslednja patrola. U 11h tog dana već sam bio u vozu skinuo ram se. Inače što je bilo bliže skidanju bilo je sve teže. Dzombe su uvek cvikale od straha. Kad sam bio gušter i čim bi bila neka potera sam sam trčao. Kad sam bio dzomba krio sam se po kotlarnici da me ne pošalju u patrolu.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   06.03.12 22:39

Svakako da malo sale prija uvek.... Wink Ali moje vidjenje je da ste vi granicari imali zausta specificno sluzenje vojnog roka...a i ovde ste na Forumu za sada ...."NAJJACI".......java pohvala za granicare FBPNJNA Very Happy

Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   07.03.12 3:43

Evo me ljudi,tu sam Very Happy Very Happy Very Happy

Sad su purger i aleksandar obradovic srecni,vidim ja odavde Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Ja stvarno nemam komentar na sve ovo,jer ja nista ne znam.

Miroslav Jovanović se tako raspricao.... ko zna dokle ce sve ovo da ode!
Da budem iskren dok sam citao postove slatko sam se smejao pola sata Very Happy Very Happy Very Happy

Nije mi jasno zasto je neko Miroslavu Jovanoviću stavio MINUS na post. Evil or Very Mad
Za ovakvo iznosenje privatnosti u javnost treba odati priznanje coveku.
Svako ima pravo da sebi odredi dal mu se nesto svidja ili ne svi smo mi razliciti ali ovo ne razumem (mozda nekome smeta iznosenje licnih imena).

Ja dajem Miroslavu + da popravim rejting za ovako lepo izlaganje Very Happy

Dajem + aleksandaru obradovicu sto ovako lepo i javno pohvali sve granicare Very Happy
Mogu ti reci da nisi pogresio za "specificno sluzenje vojnog roka"to je ISTINA!

Dajem + purgeru jer su konacno on i aleksandar bar malo zadovoljili svoju znatizelju Very Happy

Edit:samo jedan + dnevno..........aleksandar je imao srece bio je prvi! Very Happy
Odrzacu obecanje...................

lol!
Na vrh Go down
Miroslav Jovanović
Gušter
Gušter

M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   07.03.12 11:00

Nik dali znaš Albina koji je bio švaler Lovrine žene Ivanke? Imam još jednu interesantnu priču!
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   07.03.12 11:16

Citat :

Nije mi jasno zasto je neko Miroslavu Jovanoviću stavio MINUS na post. Evil or Very Mad
Za ovakvo iznosenje privatnosti u javnost treba odati priznanje coveku.
Svako ima pravo da sebi odredi dal mu se nesto svidja ili ne svi smo mi razliciti ali ovo ne razumem (mozda nekome smeta iznosenje licnih imena).

U potpunosti se slažem Nik s tobom!
Javni minus onome koji je dao minus Exclamation lol!

Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   07.03.12 12:18

@Miroslav Jovanović (citat):
Nik dali znaš Albina koji je bio švaler Lovrine žene Ivanke? Imam još jednu interesantnu priču!

Znam Miroslave-naravno Razz

Ti odlucujes sam o cemu ces pisati No
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   07.03.12 15:32

Nik hvala za plus a ovaj minus Miroslavu..............bez komentara...mnoooooogo nisko, ali neka idemo napred...
Da vidimo sad Albina i Ivanku... Wink

Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   07.03.12 15:38

Rejon karaule Vič

Karaula Vič-redni broj 30 u granicnom odseku, udaljena je od Dravograda 3,3 km
Nalazi se na nadmorskoj visini od 417 m ,od granice sa Austrijom udaljena je 100 m

Rejon karaule iznosio je 5000 m

Levi rejon duzine 700 m
Desni rejon duzine 4300 m

------- drzavna granica
-------- staza kojom se kretala patrola u obezbedjenju drzavne granice

Kretanje patrole levim rejonom izgleda ovako:

Iza karaule se ukopanim stepenistem kroz borovu sumu spusta nizbrdo nekih 30-ak metara prema Austriji.
Izlaskom na samu drzavnu granicu skrece se levo putanjom pored same granicne linije koju obelezava potok Jelenkov Graben.
Prolazi se blizu Jelenkove kuce i stize se na medjunarodni granicni prelaz Vič.
Prelazi se duz granice izmedju oba granicna prelaza i ulazi u gustu borovu sumu.
Putanjom kroz sumu niz potok koji je prirodna granica dolazi se do reke Drave.Ovaj deo terena je potpuno ravan i prelazi se za 10-15 min.sporim hodom.
Za nas na karauli ovo je bila olaksavajuca okolnost - siguran sam da bi svaki granicar pozeleo ovakav rejon.
Na kraju levog rejona duznost u obezbedjenju drzavne granice uz reku Dravu preuzimaju granicari karaule pod rednim brojem 31 Libelice.

Desni rejonom karaule pocinje istom putanjom uz sam potok kroz gustu sumu.Tesna staza sa po nekim stepenikom - desno brdo i borova suma a levo provalija, pa ko ne poznaje dobro teren moze vrlo brzo zavrsiti u potok koji je usekao mali kanjon,narocito nocu (ode u Austriju u delovima).
Posle nekih 500 m izlazi se na glavni lokalni put gde je kretanje jako olaksano za patrolu.Tu se prolazi pored kuce
(Konrada,Franca,Lovre) pa onda pored stare pilane i jos nekih kuca sve do pocetka Goriskog vrha.

Evo slika sa desng rejona karaule Vič:

Lokalni put

Pilana

Zavrsetak lokalnog puta

Zavrsetkom lokalnog puta pocinje brdo (Goriski Vrh -jako velki uspon) uska planinska staza gde se treba popeti sa 417 m nadmorske visine na 1522 m.

Granicni kamenovi sa tog dela rejona karaule Vič

Jedan manji deo ovog rejona prelazi u lokalni put pa se time olaksava kretanje ali na kratko jer ponovo ide jos veci uspon i uska staza skoro do kraja
gde se nalazi spoj izmedju rejona dve karaule odakle obezbedjenje drzavne granice peuzimaju granicari karaule pod rednim brojem 29 Kosenjak.

Karaula Kosenjak

Sa tom karaulom smo bili u kontaktu svaki drugi dan.
Do spoja smo im donosli:postu,pakete,stampu itd...jer oni nisu bili u mogucnosti zbog terena i daljine karaule da svaki dan dolaze u Dravograd.
Danas je karaula Kosenjak preuredjena u planinarski dom.

Izgled karaule Vič

Ispred ulaza u dvoriste karaule nalazila se rampa,desno od nje natpis na nazivom karaule (Franc Leskosek Luka) a levo od rampe strazarska kucica.
Dvoriste karaule bilo je ogradjeno zivom ogradom visine jednog metra sa sve tri strane osim iza karaule gde je bila borova suma kroz koju je prolazila stepenasta staza za odlazak patrole na rejon u obezbedjenu drzavne granice.
Slobodan prostor ispred karaule bio je posipan sitnom rizlom,a okolo lepo uredjena zelena trava,svece i ziva ograda.Jednom recju pravi mali park.

Karaula Vič-leva strana

Teren ispred i iza karaule je bio prekriven borovom sumom.Na desnoj strani iza zive ograde su bile njive i otvoren prostor a na levoj strani
se preko par borovih stabala pruzao pogled na levi rejon karaule gde se nalazio medjunarodni granicni prelaz Vič-put za Austriju,pa sve do reke Drave.
U krugu karaule levo od strazarske kucice nalazio se jarbol sa Jugoslovenskom zastavom pa grudobran a iza rampe od nekih 10-ak metara sportsko igraliste:fudbal,kosarka,odbojka,tenis....

Karaula Vič -pogled na sportsko igraliste

Izmedju igralista i karaule bila je mala kucica (plinska stanica) koja je danas izmestena sa te lokacije.
Izmedju karaule i grudobrana nalazio se spomenik Francu Leskoseku Luki po kome je karaula i dobila naziv.
Iza igralista poligon za vezbu vojnika i sluzbenih pasa i vocnjak koji smo u to vreme sadili,sada vidim da je jako napredovao,
zatim basta koju smo sami odrzavali za svoje potrebe:paradajz,luka paprika sargarepa,itd....

Teren iza karaule Vič

Iza baste je bio svinjac u kome su se cuvale dve svinje.Za odrzavanje i hranjenje je bio zaduzen vojnik Kermc Mirko iz Novog Mesta (Slovenija).
Naravno da smo na karauli hranu imali u izobilju (sve sto smo pozeleli) ali svrha svega ovoga jos u to vreme je bila "zdrava i prirodna ishrana".

Iza vocnjaka karaule nalazile su se dve kucice za sluzbene pse: ( njih vise nema )

Sluzbeni pas Dingo - zaduzen kerovodja Dervisaj Gzim (Kosovo)
Sluzbeni pas Fandjo - zaduzen kerovodja Vitulic Zvjezdan (Hrvatska)

Mesto gde su nekad bili sluzbeni psi

Ispred vrata na ulaz u karaulu bile su postavljene vertikalne drvene tarabice (ograda) koje su skrivale ulazna vrata radi bezbednosti.Danas vise ne postoje-uklonjene su.
Desno od ulaznih vrata odvojena prostorija (WC).

Unutar karaule je dugacak hodnik a u celu hodnika dvoja vrata (leva i desna spavaona).
Sa leve strane hodnika pocev od ulaznih vrata nalazilo se kupatilo i prostorija gde smo ostavljali obucu,zatim druga vrata levo duz hodnika kancelarija
komandira karaule Vič "Zastavnik Nacevski Ilija" iza nje dezurana zatim stepeniste ka podrumu karaule a poslednja prostorija na levoj strani je bila oruzana.

Sa desne strane od ulaznih vrata ulaz za kuhinju a sledeca prostorija trpezarija.

U podrumu duz drugog dela stepenista je bila smestena celokupna oprema svih vojnika na posebnim policama,zatim magacin za hranu,masina za pranje vesa,magacin za tehnicku robu i sl.

tu se nalazilo sve i svasta:

-prateca i rezervna oprema za granicare
-sportska oprema
-tehnicki uredjaji
-ves
-posbne uniforme i cizme za extremne vremenske uslove i jos mnogo toga.............

I na kraju u podrumu je bila i kotlarnica sa novom opremom.

Za sve prostorije u podrumu i njihovo odrzavanje zaduzen je je kurir koji ima specijalni status na karauli. Very Happy

Na krovu karaule je bila osmatracnica o kojoj je vec bilo reci.

Karaula Vič je u proseku imala 20-ak vojnika.

Napomenucu da je karaula u to vreme bila u perfektnom stanju-sve prostorije jako pedantno sredjene,sto nam je davalo jos veci motiv za odrzavanje higijene na visokom nivou.
Mislim da je dosta dobro sacuvana i danas posle 26 godina jos uvek dobro izgleda.

Pogled sa rejona (granicne linije) karaule Vič prema Austriji

Medjunarodni granicni prelaz Vič-danas

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   07.03.12 15:52

MNOGO DOBAR KOMENTAR+k'o kuca cheers

Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   07.03.12 15:59

aleksandar obradovic (citat):
MNOGO DOBAR KOMENTAR+k'o kuca cheers

Thanks Aleksandre Obradovicu! sunny

Bice jos dosta toga-samo mi treba vremena.
Naravno,jos jednom velika zahvalnost mom dragom prijatelju Jaki Grabecu cheers
Nista bez njega! Very Happy

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987   Today at 8:37

Na vrh Go down

Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987
» Dravograd - "Bukovje" VP 7646 67. granični odsek Dravograd 1986.-1987.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor
» Gevgelija Karaula Golubac