FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Tenk T-55

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   21.03.13 7:27

Evo jedna interesantna slika. Jeli ovo prelaz preko reke ili mozda trasport na vodu?

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   21.03.13 10:10

@čato (citat):
@Stazio (citat):
Posredno gađanje iz tenka. Možda bi nam neko mogao više ispričati o tome. study

Nisam siguran al sada se mislim , da nije možda bila ispaljena jedna prvaprobna , koja je i pogodila , pa su onda svo troje udarili plotunom. Daleko je to bilo , a gotovo je bilo za 20 sek. pa se ćovjek i ne sjeća više dobro !
Ako se možeš sjetiti načina izvođenja gađanja, jeste li koristili pikete (crveno bijele metalne štapove) ili nešto drugo? Baš me zanima taj način gađanja kod tenkova.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   26.03.13 10:37

Neznam kako su to računali , jer sam bio na pozornici , gledajući sa ostalim bataljonom , kako će pogoditi. Gađao je samo vod . To znam kako se pripremi tenk, al nisam nikada vidio kako se to računa, al računa se iz priloženih tablica .
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 1:40

T-55A iz poljske publikacije KAGERO TOPSHOTS

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 1:49

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 1:54

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 2:04

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 2:10

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 12:08

Prve dve serije sta bili Ruski, 18... , 19... , Ostale 20... , 21... , 22... pa Poljske i n Češke.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 23:16

@Stazio (citat):
@čato (citat):
@Stazio (citat):
Posredno gađanje iz tenka. Možda bi nam neko mogao više ispričati o tome.  study

Nisam siguran al sada se mislim , da nije možda bila ispaljena jedna prvaprobna , koja je i pogodila , pa su onda svo troje udarili plotunom. Daleko je to bilo , a gotovo je bilo za 20 sek. pa se ćovjek i ne sjeća više dobro !

Ako se možeš sjetiti načina izvođenja gađanja, jeste li koristili pikete (crveno bijele metalne štapove) ili nešto drugo? Baš me zanima taj način gađanja kod tenkova.

Kod posrednog gađanja nikada se ne gađaju takozvani točkasti ciljevi već određena zemljišna prostorija. Posredno gađanje tenkovima se provodi izuzetno rijetko (jer to nije onovna namjena tenkova) i ne gađa jedan tenk već najmanje vod ili četa. 1978 godine Zastava film je temeljem zahtjeva Uprave oklopnih jedinica snimila 20 minutni nastavni film pod naslovom " Posredno gađanje tenkovskom četom" prema scenariju (tada) ppukovnika Đure Uzelca i kapetana I klase Petra Đurića. Guglaj pa možda pronađeš to što te zanima ali ti mogu reći da nije nimalo jednostavno (osobno sam učestvovao u provedbi dva posredna gađanja, jednom u sklopu služenja vojnog roka na poligonu Krivolak vodom i jednom prilikom provedbe obuke u rezervnom sastavu na poligonu Slunj četom) jer se sastoji od više segmenata:
- prijem i proučavanje dobivene zadaće (zemljišna prostorija, veličina, udaljenost, prepreke koje zaklanjaju cilj i njihova visina...)
- odlazak u rejon vatrenog položaja i radovi na njemu (orjentacija, izrade tenkovskih zaklona, maskiranje......)
- određivanje vatrenog položaja za osnovni tenk
- uvođenje tenkova na vatrene položaje i njihovo zaposjedanje lijevo i desno od osnovnog tenka
- rad na organizaciji paralelnog snopa (upucavanjem topova i ciljničkih naprava prema osnovnom tenku, kupolski uglomjer, daljinar, tablice gađanja)
- odlazak i formiranje osmatračnice (jer je maksimalni domet tenkova prilikom provedbe posrednog gađanja za T-55 15600 metara)
- organizacija normalnog (kada granate pogađaju cilj/zemljišnu prostoriju) i sasređenog snopa (kada se unutar zemljišne prostorije želi pogoditi manji cilj) te
- rukovođenje vatrom tenkova.
Da bih ti svaki segmenat elaborirao kako se i što sve radi potrajalo bi  Rolling Eyes

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.03.13 23:30

@pukovnik (citat):
- rad na organizaciji paralelnog snopa (upucavanjem topova i ciljničkih naprava prema osnovnom tenku, kupolski uglomjer, daljinar, tablice gađanja)
- odlazak i formiranje osmatračnice (jer je maksimalni domet tenkova prilikom provedbe posrednog gađanja za T-55 15600 metara)
- organizacija normalnog (kada granate pogađaju cilj/zemljišnu prostoriju) i sasređenog snopa (kada se unutar zemljišne prostorije želi pogoditi manji cilj) te
Da bih ti svaki segmenat elaborirao kako se i što sve radi potrajalo bi  Rolling Eyes

Hvala pukovniče. Ne treba sve, imam dovoljno predznanja. Planšeta ili neki posebni mjerni elementi na tenku? Ko je radio kao računač (u artiljeriji je to posebno odelenje)? Je li neko iz čete (komandir) išao na osmatračnicu ili je neko drugi rukovodio vatrom?
Eto to ukratko, jer mi je ovo bilo nepoznato do sada. Smile
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   29.03.13 4:29

@Stazio (citat):
Hvala pukovniče. Ne treba sve, imam dovoljno predznanja. Planšeta ili neki posebni mjerni elementi na tenku? Ko je radio kao računač (u artiljeriji je to posebno odelenje)? Je li neko iz čete (komandir) išao na osmatračnicu ili je neko drugi rukovodio vatrom?

U tenku na topu ima vaservaga , i od ustanovljene  ravnine idu poćetni stepeni elevacije cjevi . Pored vratila za vrtenje kupole ima i kutomjer za stepene okretanja kupole. I tu je po mom mišljenju potrebno  ustanoviti u kom pravcu uopče gledaju cijevi , jer moraju sva tri tenka imati isti kut  okrenutosti kupole iako,  razlićito obrnuta stoje na položaju.  
Svemu je rukovodio k-dir 3. voda 1. ćete , a ostatak bataljona je išao na brdo iznad podrućja cilja gledat,  kako će po tom podrućju padati njihovi pogodki. I k-dirji ćeta su bili sa nama , kao i glavešine i zZG 5.AO.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   29.03.13 11:32

@čato (citat):
U tenku na topu ima vaservaga , i od ustanovljene  ravnine idu poćetni stepeni elevacije cjevi . Pored vratila za vrtenje kupole ima i kutomjer za stepene okretanja kupole. I tu je po mom mišljenju potrebno  ustanoviti u kom pravcu uopče gledaju cijevi , jer moraju sva tri tenka imati isti kut  okrenutosti kupole iako,  razlićito obrnuta stoje na položaju.  
Svemu je rukovodio k-dir 3. voda 1. ćete , a ostatak bataljona je išao na brdo iznad podrućja cilja gledat,  kako će po tom podrućju padati njihovi pogodki. I k-dirji ćeta su bili sa nama , kao i glavešine i zZG 5.AO.

Shvatam, to je tako bilo na vježbi ali kako je predviđeno pravilom o upotrebi jedinice u tom slučaju, znači u pretpostavljenoj ratnoj situaciji? Nebi ste svi išli osmatrati pogotke.
Što se tiče orjentacije nišanskih sprava i mjernih uređaja tenkova, pojasnio si stvar. Danas u vrijeme GPS i drugih naprednih tehnologija je to mnogo lakše.  Smile
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   29.03.13 11:47

Koliko sam shvatio radi se o 1972 godini?

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   29.03.13 12:07

@purger (citat):

Pretpostavljam da se isti sistem koristio sve dok su "55-ice" bile u upotebi.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   29.03.13 18:57

@Stazio (citat):
@purger (citat):

Pretpostavljam da se isti sistem koristio sve dok su "55-ice" bile u upotebi.

Tako je nalagalo pravilo o uporabi tenka T-55 i postupci i radnje se nisu mijenjali bez obzira na napredovanje tehnologija (koje su mogle olakšati i ubrzati postupke) ali su ti i dalje ostajali kupolski uglomjer, daljinar, libela i tablice gađanja.

:@:purger
Nabava tenkova T-55 je završena sredinom 70 - tih godina.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   29.03.13 23:20

@pukovnik (citat):
Tako je nalagalo pravilo o uporabi tenka T-55 i postupci i radnje se nisu mijenjali bez obzira na napredovanje tehnologija (koje su mogle olakšati i ubrzati postupke) ali su ti i dalje ostajali kupolski uglomjer, daljinar, libela i tablice gađanja.

Još ste mi ostali "dužni" odgovor kako se vršilo navođenje vatre. Smile
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 3:43

@Stazio (citat):
@pukovnik (citat):

Koliko se ja secam nije bilo posebnih racunaca kao u artiljerijskim jedinicama, elemente bi zauzimali komandiri tenkova svaki u svom vozilu, ako mislimo na isto...

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 10:41

@Bogart (citat):
Koliko se ja secam nije bilo posebnih racunaca kao u artiljerijskim jedinicama, elemente bi zauzimali komandiri tenkova svaki u svom vozilu, ako mislimo na isto...

Pa otprilike, vrtimo se svi oko istog. Komandiri tenkova su morali od nekoga dobiti elemente i neko je morao navoditi vatru (imati osmatrača ili biti osmatrač), to nikako da razjasnimo. scratch
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 18:32

Upravo tako, komandirima tenkova su radio vezom prosledjeni elementi koje su trebali da zauzmu, oni nisu vrsili proracune tih elemenata, verovatno su taj deo posla odradjivali neki artiljerci, a ulogu osmatraca je imao deo komandnog kadra jedinice koja je gadjala. Kao i na "obicnom" gadjanju, posle opaljivanja granate radiom bi komandiru tenka stizala povratna informacija upucena sa osmatracnice. Nisu tenkovi bili prepusteni sami sebi.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 19:57

@Bogart (citat):
Upravo tako, komandirima tenkova su radio vezom prosledjeni elementi koje su trebali da zauzmu, oni nisu vrsili proracune tih elemenata, verovatno su taj deo posla odradjivali neki artiljerci, a ulogu osmatraca je imao deo komandnog kadra jedinice koja je gadjala. Kao i na "obicnom" gadjanju, posle opaljivanja granate radiom bi komandiru tenka stizala povratna informacija upucena sa osmatracnice. Nisu tenkovi bili prepusteni sami sebi.

U prvoj stavci prijem zadaće već su dobiveni načelni elementi od nadređenog a onda su u sklopu proučavanja zadaće oni razrađivani detaljno.

I nisu otvarali vatru kako se kome prohtjelo već su po odobivenim elementima od osnovnog tenka, nazovimo ga Kobra, primjerice: "Kobra cirkular, (znaći upućeno svima koji nose kod Kobra) kupolski uglomjer 53-00, daljinar 12600, navrhuni libelu, trenutnom", sve Kobre postupaju po zapovjedi i izvještavaju o gotovosti. Tada bi uslijedila zapovjed: Kobra, Rafalom pali (tenkovi prema brojevima pucaju jedan za drugim i izvještavaju, Kobra 1 opalio, Kobra 2 opalio......) ili zapovjed: Kobra, Plotunom pali (svi istovremeno ispaljuju granatu). Radio vezu sa osmatračnicom je imao samo osnovni tenk i on je dobivao povratnu informaciju te ju prosljeđivao ostalima. Paljbom je rukovodio zapovjednik osnovnog tenka (ovisno o veličini jedinice koja provodi gađanje) a na osmatračnici su bile dvije do tri osobe koje je za taj posao odredio zapovjednik jedinice koja je provodila gađanje, iz vlastitog sastava. Eventualno ako je gađao vod na osmatračnici je mogao biti k-dir čete (ako nije pratio i ocjenjivao rad voda).

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 20:22

zasto bi tenkovi vrsili posredno gadjanje kad je za to zaduzena artiljerija?normalno je da artiljerci izvrse artiljerisku pripremu terena pa tek onda krecu tenkovi uz podrsku pesadije.to je valjda bio nekakav skolski primer upotrebe tenkova koji se inace pokazao los i kasnije je izmenjen.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 20:30

@vladimir (citat):
zasto bi tenkovi vrsili posredno gadjanje kad je za to zaduzena artiljerija?normalno je da artiljerci izvrse artiljerisku pripremu terena pa tek onda krecu tenkovi uz podrsku pesadije.to je valjda bio nekakav skolski primer upotrebe tenkova koji se inace pokazao los i kasnije je izmenjen.

Valjda su tenkovi i zaštičeni oklopom da bi mogli prići cilju na vidokrug i onda djelovati.Služio sam kao vezista pri artiljeriji i ponešto sam naučio o gađanju ,mislim da bi za tenkove to bilo samo trošenje municije uz malo koristi.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 21:33

@pukovnik (citat):
U prvoj stavci prijem zadaće već su dobiveni načelni elementi od nadređenog a onda su u sklopu proučavanja zadaće oni razrađivani detaljno.

I nisu otvarali vatru kako se kome prohtjelo već su po odobivenim elementima od osnovnog tenka, nazovimo ga Kobra, primjerice: "Kobra cirkular, (znaći upućeno svima koji nose kod Kobra) kupolski uglomjer 53-00, daljinar 12600, navrhuni libelu, trenutnom", sve Kobre postupaju po zapovjedi i izvještavaju o gotovosti. Tada bi uslijedila zapovjed: Kobra, Rafalom pali (tenkovi prema brojevima pucaju jedan za drugim i izvještavaju, Kobra 1 opalio, Kobra 2 opalio......) ili zapovjed: Kobra, Plotunom pali  (svi istovremeno ispaljuju granatu). Radio vezu sa osmatračnicom je imao samo osnovni tenk i on je dobivao povratnu informaciju te ju prosljeđivao ostalima. Paljbom je rukovodio zapovjednik osnovnog tenka (ovisno o veličini jedinice koja provodi gađanje) a na osmatračnici su bile dvije do tri osobe koje je za taj posao odredio zapovjednik jedinice koja je provodila gađanje, iz vlastitog sastava. Eventualno ako je gađao vod na osmatračnici je mogao biti k-dir čete (ako nije pratio i ocjenjivao rad voda).

To je, otprilike, ono što me je i interesovalo. Ovakva upotreba tenkova je bila rijetkost ali i kada je rađena korišteni su na sličan način kao artiljerija, na nešto uprošteniji način.
Ako je ovaj moj zaključak tačan, više nemam pitanja i zahvaljujem se kolegama na pomoći da razjasnimo, za mene, veoma zanimljivu i do sada nepoznatu stvar.
cheers

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.03.13 21:43

@vladimir (citat):

Ponekad stičem dojam da se u temi čita samo zadnji post pa prema njemu formira odgovor ili pitanje. Evo sad ja mogu na ovo replicirati ovako. Ne vidim zašto bi artiljerija provodila neposredno gađanje kad to mogu tenkovi napraviti bolje i sigurnije (bar za posadu) ili Zašto bi posredno gađala artiljerija kad zrakoplovstvo to može odraditi puno brže tepihom bombi i onda na spaljenu zemlju krenu tenkovi i pješadija.

U početku je rečemo da se posredno gađanje tenkovima primjenjuje izuzetno rijetko jer to nije njegova osnovna namjena, ali se provodi. Zašto? Odgovor vjerojatno zna onaj koji izda takvu zapovjed jer u vojsci za tebe misli uvijek onaj iznad tebe kao što ti misliš za onoga ispod sebe. Osim toga u Pravilu o tenku između ostalog piše: Tenkovi mogu gađati neposredno, poluposredno i posredno. Pa onda dalje: sa mjesta, iz pokreta i sa zastanka, a on može biti kratki .......... pa da sad ne raspredam.

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Today at 5:23

Na vrh Go down

Tenk T-55
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Tenk T-55
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Tetovaže iz vojske
» Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja
» Browning 12,7 mm