FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Tenk T-55

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Tenk T-55   30.09.13 1:49

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 4:58

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 7:35

Mislim da na transparentu piše,DOBRO DOŠLI BORCI REVOLUCIJE U GRAD HEROJA,Max znaš li gdje je ova parada?O koje je gradu riječ?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 10:00

@lacoš (citat):
Mislim da na transparentu piše,DOBRO DOŠLI BORCI REVOLUCIJE U GRAD HEROJA,Max znaš li gdje je ova parada?O koje je gradu riječ?

"lacoš" jel ovo provera Maksovog znanja geografije i istorije ili stvarno ne znaš?  Laughing
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 10:17

Provjera,kako je meni jednom prilikom rekao Max stavi uz sliku neki text, jer nisu svi forumaši bili u Beogradu,Zagrebu ,Skopju,Ljubljani,Titogradu Sarajevu,,Novom Sadu,Prištini ili u nekom drugom gradu pa da ga prepoznaju. Wink Wink study
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 10:34

@lacoš (citat):
Provjera,kako je meni jednom prilikom rekao Max stavi uz sliku neki text, jer nisu svi forumaši bili u Beogradu,Zagrebu ,Skopju,Ljubljani,Titogradu Sarajevu,,Novom Sadu,Prištini ili u nekom drugom gradu pa da ga prepoznaju. Wink Wink study
king 
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 11:58

osim Beograda nije mi poznato da je jos negde odrzavana vojna parada.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 12:30

Obično je na paradama slikano prema skupštini, pa se lako može videti daje u Beogradu. Ovo je slikano sa raskrsnice ukoso prema Domu sindikata, koji se i vidi u pozadini. Parada mislim da je iz '65 ili '75.
Velike parade su održavane isključivo u Beogradu na godišnjice značajnih događaja iz istorije (Dan pobede i Dan Armije).
Postojale su i tzv. mini-parade, ali bez teškog naoružanja i vozila i isključivo u krugovima školskih centara i održavane su povodom promocije oficira i podoficira. Pitomački i vodnički-potporučnički ešeloni su samo prolazili strojevim korakom ispred svečane bine na kojoj je bila komanda škole-akademije i predstavnici iz generalštaba i gosti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 13:50

@zastavnik (citat):
Parada mislim da je iz '65 ili '75.

Parada sa slike na prethodnoj strani je iz 1975. Interesantno da se na mnogim sikama ne može odmah nedvojbeno zaključiti s koje su parade. Već je prošlo dosta vremena i slike su (skoro jednako) ostarile. Na paradi iz 1985. su na zgradi ravno veliki portreti Marxa, Engelsa i Tita. Iskusno oko će također prepoznati rukovodioce koji su u svečanim ložama. Uostalom, evo sami malo uspoređujte:

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   30.09.13 19:29

@vladimir (citat):
osim Beograda nije mi poznato da je jos negde odrzavana vojna parada.
Vojne parade održavane su do početka šezdesetih godina i u drugim gradovima.
Detalje ne znam, ali pamtim paradu 1961. godine u Zagrebu. Doveo nas je (buraza i mene) otac, koji je tada bio aktivni pukovnik JNA. Sjećam se da sam ga pitao koji su ono tenkovi, a stari nam je tumačio: ''ovo su Patoni'', ''ovo su Šermani''. Tada još nije bilo T-55 u naoružanju.
Također pamtim da je komandant parade bio general Josip Antolović.
To je bila zadnja vojna parada u Zagrebu. Mislim da su parade u drugim gradovima (osim Beograda) ukinute radi štednje.
P.S. Jest da je Off Topic, ali znatiželji valja udovoljiti.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   03.10.13 9:58

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   03.10.13 10:47

Nekad se nije pitalo za cijenu,vidi kako tenkovi gaze po kukuruzu.Više su valjda dobili seljaci za odštetu od vojske nego bi dobili za rod da ga prodaju.Po veličini kukuruza i boji žita negdje kraj 6 i početak 7 mjeseca,prava radna temperatura u tenku tenk
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   03.10.13 12:49

@lacoš (citat):
...Po veličini kukuruza i boji žita negdje kraj 6 i početak 7 mjeseca,prava radna temperatura u tenku tenk
Samo ubaciš kukuruz u tenk i odmah počnu ispadati kokice. lumpovanje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   03.10.13 21:14

@lacoš (citat):
Po veličini kukuruza i boji žita negdje kraj 6 i početak 7 mjeseca,prava radna temperatura u tenku. 

Ta slika vam baš i nije za zezanciju, ne radi se o mirnodopskim manevrima, već ljetu '91.
Dobro si mjesec pogodio Lacoš, zanemario si godinu. silent 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   31.10.13 0:36

@pukovnik (citat):
Na tenkodromu pored ostalih sadržaja postoji i jezero sa dvije potpuno uređene staze za savladavanje vodene prepreke gazom i podvodnom vožnjom (govorim o "Maršalki" u Zagrebu gdje sam prolazio podvodnu vožnju tenkom T-55 i kompletnom posadom). Jezero je bilo povezano sa Savom i imalo je branu kojom se regulirala visina vode odnosno dubina jezera. Na prilazu jezeru je bio klasični semafor koji je zelenim svijetlom dozvoljavao prilaz. Tenk se dovozio u rajon za hermetizaciju. Tu je posada radila na pripremi tenka za podvodnu obuku na naćin da su se svi otvori na tenku premazivali posebnom vodonepropusnom masti, na usta cijevi topa, mitraljeza i ciljničke sprave su se postavljale gumene brtve i isto premazivale. Žaluzine nad motorom (transmisijsko odjeljenje) su se zatvarale a na auspuh se postavljao propulzor koji je sprijećavao ulaz vode a dozvoljavao izlaz ispušnih plinova. Na turelu k-dira tenka se postavljala školska cijev za podvodnu obuku (postoji i borbena koja je manjeg promjera) a služila je za izlaz posade ukoliko dođe do zaustavljanja ili potapanja tenka. Pred vozaća se montirao na posebno postolje žiro kompas po kojem se kretao (bilo je bitno držati okomitu crtu skale na zadanom smjeru). Vozać i poslužitelj su već u tenku. Kada je hermetizacija završena ciljać i k-dir ulaze na svoja mjesta kroz školsku cijev. Osim svijetla u kupoli i kod vozaća ništa ne vidiš. Malo neugodna situacija pogotovo ako je čovjek klaustrofobićan. Školska cijev je služila i za dovod zraka pa osim klasične ronilačke maske nisi imao onaj mijeh. Dubina vode nije smjela biti veća od 5 metara. Iz rejona hermetizacije vožnja ide do KPS-a. Sve navođenje tenka radi zapovjenik prijelaza sa svog komandnog mjesta. Na jezeru su tri čamca, k- dira grupe za spašavanje i izvlaćenje, čamac za spašavanje posade i čamac odjeljenja za izvlaćenje. Pored samog ulaza u jezero je TZI. Od ostalih sadržaja tu je promatračnica (kontrolni toranj), sanitetska stanica, dekompresiona stanica sa baro komorom i rezervno KM. K-dir tenka vanjskom vezom komunicira sa zapovjednikom prijelaza i preko unutarnje veze (UMR) prenosi zapovjedi vozaću. Ciljać i poslužitelj su koferi u tenku. Uglavnom niti vidiš kad si ušao pod vodu osim kapanja vode jer mast za hermetizaciju nikada ne drži 100% niti vidiš kad si izašao. K-dir tenka zna da je pod vodom jer mu zapovjednik prijelaza radio vezom govori: Pravac je dobar, Skrenuo si sa pravca lijevo ili desno za jedan, dva ili koliko već stupnjeva. Ti prenosiš zapovjed vozaću i on motreći žiro kompas vrši korekciju pravca kretanja. Da si izašao znaš jedino po tome što dobiješ zapovijed da se mogu otvoriti lukovi vozaća i poslužitelja a k-dir i ciljać izlaze kroz cijev na svjež zrak. Zatim se radi obrnutim putem. Tenk ide u rejon za dehermetizaciju gdje se skida sva oprema i predaje rukovatelju. I to je To. U svakom slučaju zanimljivo i vrlo dojmljivo iskustvo. Na žalost osim toga (zbog ne tako davnih povijesnih događanja) doživio sam (i preživio) i borbeno iskustvo ali o tome ne bih govorio jer će nas neminovno odvesti u politiziranja a to ne želim.

Vraćam cijeli stariji post jer sam našao sliku poligona za podvodnu obuku OMJ u 'Maršalki' kojeg opisuje Pukovnik:

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.05.14 3:18; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   31.10.13 6:30

gledam ove T-55 ,nigde pesadije,nigde BOV,Prage,kamiona,pinzgauera . izgledaju mi kao pokretne mete na poligonu.
Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-02-09

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   15.02.14 14:51

@mgalic2 (citat):
Nikakva mudrost: na usta cijevi se stavljao konac u križ i onda bi se cijev usmjerila prema nekom objektu. Na koliku minimalnu udaljenost, ne znam više. Spustio bi se zatvarač na cijevi i križ od konca bi se usmjerio točno na taj objekt (može i neko stablo, nije bitno), naravno gledajući kroz cijev. Nakon toga se končanica nišanske sprave za neposredno gađanje također uštimala na taj isti ob

tako je

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   15.02.14 17:08

@pajo55 (citat):
@mgalic2 (citat):
Nikakva mudrost: na usta cijevi se stavljao konac u križ i onda bi se cijev usmjerila prema nekom objektu. Na koliku minimalnu udaljenost, ne znam više. Spustio bi se zatvarač na cijevi i križ od konca bi se usmjerio točno na taj objekt (može i neko stablo, nije bitno), naravno gledajući kroz cijev. Nakon toga se končanica nišanske sprave za neposredno gađanje također uštimala na taj isti ob

tako je

Baš se i ne bih složio sa tvojom konstatacijom. Vrati se na stranicu 7 tamo ti je opisan slijed radnji. Na T-55 nema nikakvog spuštanja zatvaraća jer se zapinjanje vrši ručicom  (nalazi se na zadnjaku topa iznad zatvaraća) koja zatvarać povlaći vodoravno i u lijevo gledano sa mjesta poslužitelja jer on i radi tu radnju (po izvršenom zapinjanju dužan je rućicu vratiti u početni položaj i utvrditi ju). Postavljanjem granate u cijev zatvarać se automatski zatvara jer dance čahure oslobađa zadržać zatvaraća u otvorenom položaju. Nakon toga nišanđija i dalje ne može izvršiti opaljenje granate sve dok poslužilac ne sjedne na svoje mjesto, pritisne utvrđivać (onu gljivu na gornjem dijelu zadnjaka topa sa svoje strane) i izvijesti "poslužilac gotovo".

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   04.06.14 5:39

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   04.06.14 18:51

Zlo mi je već bilo od tih pregleda. Pregled prije uporabe, pregled tijekom uporabe, pregled nakon uporabe, dnevni pregled, tjedni pregled, komandantski pregled.....da te zaboli glava od pregleda.  Rolling Eyes

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   04.06.14 22:24

Na manevru "Kosovo 88" kod mjesta Klina bilo je veliko polje suncokreta koji je zbog suše bio u jadnom stanju. Tu su usmjerili glavninu oklopne tehnike, izgazili su to veliko polje onako, kako ima biti. Uglavnom, vojska je izgazila neuspjelu ljetinu, poljoprivredni kombinat u Klini je dobio odštetu za izgubljeni urod i svi sretni i zadovoljni.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   19.10.14 1:08

Tenkovska kapa...

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.11.14 21:49

@čato (citat):
Evo da i ja pošto sam izgleda najstariji oklopnjak na forumu. Kad sam došao zvala se je 2.SOB i naslednica je brigade formirane u Rusiji za vreme rata.Jastrebarsko 2465/24 2. bataljon 1. ćeta , četni čato nov. 1969- april 1971 . Nišanđija na T-55A . Kad sam došao na moj tenk 19217 - gde li je završio ,  imao je samo 9 meseci i 27 m/ć. Nov novcijat. g.,  14meseci posle poćetka obuke. Mislim , da smo naša generacija bili najškolovaniji oklopnjaci na T55A u cjeloj JNA. Dosta zasada. E ako itko zna gdje su završili tenkovi 19213-T55B, 14,15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, kao  i od 2. ćete 19224-19234. Zadnji garnizon pred rat bio jim je Benkovac ! Da se ne mislite puno , oznaka A znaći protuatomsku zaštitu, a oznaka B isto samo još sa jednom radio stanicom komandanta oklopnoga  bataljona . Najviše se sjećam kapetana 1.kl Aleksandra Manijaka insp. GINE , komandanta 2. bat. Mirka Belinca te mog vodnoga potporućnika Mirka Rodića. U mojoj pešadiji bio je i Kemal Monteno. Malo sam ćitaoi ostale komentare , pa moram kazati , da podvodna vožnja nije ništa . Posade moraju izvršiti napuštanje poplavljenoga tenka iz dubine 5m tenka i to se simulira u izronjavanju iz simulatora na dnu bazena. Ta obuka je važna , a ne sama vožnja po dnu kanala i u suhim uvjetima.

Čato lijepo te ponovno vidjeti na forumu.Usput dali si uspio pronaći trag svog tenka scratch

zwrkan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 48
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   11.12.15 18:34

@alexandar (citat):
Hajdemo JUN ovo...".Ko bi rekao da se nišanska sprava namešta sa koncem,mislim tu na preciznost tenka."... Question
Objasni nam malo blize.... Smile  
rektifikacija !
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   19.12.15 23:33

Godpodine Max kako je moguće da vi znate skoro sve o svemu? Od mornarice, i ako je vaša struka, VES, preko života do tehniičkih detalja oklopnjaka. Vrlo Fascinantno!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Today at 12:31

Na vrh Go down

Tenk T-55
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Tenk T-55
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Tetovaže iz vojske
» Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja
» Browning 12,7 mm