FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Tenk T-55

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 8:38

@čato (citat):
Na završetak cjevi , na kojoj su već ugravirani zarezi stavlja se namašćene konce u te zareze, da se dobije križ. Izvadi se udarna igla iz zatvarača i kroz tu rupicu i križ nacilja okom križ na crkvi ili kom drugom visokom objektu na udaljenosti 900m. Onda se pomera nišanska sprava sa vijcima , tako da i ona tuće u isto mjesto kao i središnjica topa. I to je sve . Za ove naše borbe koje su se vodile na manjim udaljenostima , kao i za borbu u naseljenim mjestima , to podešavanjei daljina se može i smanjiti na 400m , da možeš pogoditi i rupu u zidu i ne treba podešavati daljinu. Radi takvih instrukcija su i uništavani tornji crkava jer se je htjelo i isprobati tačnoost umjerenja i spregnutosti.
No

Pa gdje baš da se naštimavaju nišanske sprave na crkvi,pa se još poslije isprobava na istom objektu dali je dobro uštimano.Ja sam služio artiljeriju,ali nikad,baš nikad niko od mojih starješina nije ni spominjao crkvu,pa čak ni kod određivanja azimuta.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 8:43

Vladimire, mora da si nešto prespavao, itekako je JNA koristila te objekte za ciljeve, i kao osmatračnice, primjera koliko hoćeš. A o uništenim da ne govorim, od prvog kilometra bojišnice do zadnjeg, pa i u dubinu neosvojenog teritorija. A sada trkom kao požarni, obnašaj svoju dužnost i prijavi u Zapovjedništvo.

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 8:57

bojnik ti si od mene skolovaniji po vojnim pitanjima. objasni mi sta je to legitimni vojni cilj ili meta ?
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 10:07

Vratimo se na temu. Rec je o ratifikaciji nisanskih sprava koja podrazumeva odredjivanje nisanske taske na nekom istaknutom (markantnom)objektu. Ako se postupak ispravno obavi nije nuzno ispaljivati projektil radi probe a posebno na navedene objekte
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 10:52

dpuric
potpuno se slazem sa tobom.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 11:06

Nisam tenkista ali malo pratim ovo vaše dopisivanje pa mi nije jasna ova upotreba konca,ciljanje kroz rupicu udarne igle.To mi ne izgleda stvarno,ko da smo u srednjem vijeku pa ciljamo odokativno.Pa nije valjda ta 55 bila tako staromodna što se tiće nišanjenja.

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 11:09

Nije u pitanju nisanjenje. Radi se o proveri nisanskih sprava koje se vremenom usled trzaja orudja da tako kazem malo *poremete* S toga je potrebna, svremena na vreme izvrsiti proveru-ratifikaciju.To podrazumeva da centar cevi (zbog toga se postavljaju ti koncici) i koncanica nisanske sprave *gledaju* u istu tacku. Ovbo je ukratko bez zalazenja u tehnicke detalje.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 11:16

Vladimire, ostavi se ti definicije "legitimnog vojnog cilja" širok je to brate pojam, no činjenice govore u prilog tome da je JNA radila to što je radila, ma kako ti to teško bilo za priznati, no neću se dati uvući u raspravu s tobom po tom pitanju.

Slika uklonjena (administrator)!

na ovome primjeru ti garantiram da nismo imali niti osmatraća niti smo taj objekat imali u svrhu vojne koristi, pa ipak ....... Evil or Very Mad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 11:20

Ma razumijem ja to,slično je kod optike na karabinu gdje podešavaš končanicu.Ali na daljini od 900
metara onako na oko to provjerit izgleda mi nevjerojatno.Po meni bi taj top trebao biti vrlo precizan jer od toga ti zavisi život,zato mi je to malo čudno.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 11:43

bojnik nesporim tvoje tvrdnje,sigurno je bilo i toga ali i cinjenica je dasu ovakvi objekti korisceni i u vojne svrhe. sad da neko koristi verski objekat za podesavanje nisanske sprave meni je to nenormalno i van svake pameti .
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 12:29

@vladimir (citat):
bojnik nesporim tvoje tvrdnje,sigurno je bilo i toga ali i cinjenica je dasu ovakvi objekti korisceni i u vojne svrhe. sad da neko koristi verski objekat za podesavanje nisanske sprave meni je to nenormalno i van svake pameti .

Mislim da tema dotiće stvari koje ne želimo, a vjerski objekat kao isvaki drugi je moguće koristiti, ako imaš nekoliko promila u sebi.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 12:35

da baš, promili su krivi drunken

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 12:37

Čuj valjda se sa tenkom zadužila i ona patvorena votka od koje se osljepi i pobenavi. drunken

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 12:49

Najveća fora sa tenkom T-55, je ona od mog prijatelja koji je u JNA bio tenkista (Banja Luka), i u Domovinskome ratu je bio na istima, i onda negdje 1996.g. ode u Njemačku i poćme raditi za amerikance. završi on tako u Iraku, pa kada su išli od Bagdada sjeverno prema jednoj vojnoj bazi Al Anwar ili tako nekako, a ono pun klinac T-55 parkiranih u hangaru, sve do jednoga je preparkirao, malo je i ludovao po krugu baze, a ameri iskolačili oći, jer su mislili da mi pajdo radi samo na održavanju info opreme, a kad ono baja provoza tenk, izvoza, izgušta do jaja, parkira, otrese prašinu sa sebe i ode ladno na ladno pivo u kantinu.

Twisted Evil

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 13:02

Kad se ljudi zaigraju može svašta da se iskombinira. scratch

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 13:06

E upravo takva vožnja, samo poznavajući pajdu, znam da je bilo još luđe, eto podsjetih se da mu se javim navečer, možda ima kakve opreme za mene.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 14:00

Ima nas još koje zanima "oprema",naročito ako je iz Amerićkog skladišta,Like a Star @ heaven

Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-02-27
Dob : 43

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 16:41

Uh kako bi sada provozao 55 čisto da se podsetim na mlađe dane i osetim navalu adrenalina kad zaurla mašina i počne da se propinje na gasu.
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 19:02

Pitanje za vas "tenkiste"; ovaj moj na poslu kaže da je bio tenkista, u što ne vjerujem, jer je visok 2 metra, a vele da takvi ne prolaze.
Je li moguće ili me mulja? scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 19:45

@dpuric (citat):
Vratimo se na temu. Rec je o ratifikaciji nisanskih sprava koja podrazumeva odredjivanje nisanske taske na nekom istaknutom (markantnom)objektu. Ako se postupak ispravno obavi nije nuzno ispaljivati projektil radi probe a posebno na navedene objekte

Čitam temu i sve ne vjerujem svojim očima. Ratificira se sporazum i ta ratifikacija može biti djelomična (uz dopuštene rezerve) i uslovna.
Ovo o čemu vi pričate se zove REKTIFIKACIJA nišanskih sprava (u konkretnom slučaju obzirom da pričate o tenku T-55, nišanske sprave TŠ2A22 ili TŠ2B22) poradi otklanjanja poremećaja i odstupanja nišanske sprave nastalih usljed nepravilnog rukovanja, potresa, promjene temperature ili nekih drugih uzroka. Postupak je postavljanje križa končića na usta cijevi topa, skidanje udarne igle na zatvaraču topa i nišanjenje kroz cijev. Nišanđija pomoću specijalnog produženog ključa (koji ima svoje mjesto pored nišanske sprave) okreće lijevi prednji vijak kako bi otpustio nišansku spravu a potom desnim prednjim vijakom prema potrebi okretanjem u lijevo ili desno dovodi u sklad križ končića sa glavnom strelicom na nišanskoj spravi. Zatim lijevim prednjim vijkom utvrđuje nišansku spravu u postignutom položaju i vraća ključ na mjesto. Poslužilac vraća udarnu iglu na mjesto a k-dir skida križ končića i to je TO.

@ sego

Ne mulja. Ja sam imao vozača koji je bio visok negdje oko 190cm.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 23:55

Tacno tako, najjednostavnije objasnjenje rektifikacije, bez ikakvog nisanjenja u crkve i tome slicne objekte...

Da, bilo je visokih i medju tenkistima. Kod tenkova T 72 i M 84 visina nije predstavljala poseban problem, jedino bi vozaci trebali da budu nizi, ali kod T 55 komandir tenka bi svakako trebao da bude sitnije gradje i nizak (malo mesta ima na raspolaganju), mada i na tim pozicijama sam vidjao krupne i visoke vojnike.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   27.02.13 23:58

Dobra večer Bogarte! sunny
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   28.02.13 0:08

Pozdrav Maksonja stari druze. Very Happy Bolje te nasao medju tenkistima morski vuce.

Bas se prisetih kako sam se mucio svaki put kad bi morao da izigravam komandira pedesetpetice, nisam visok, ali tamo zaista nema mesta za komandira, bukvalno jasi na ledjima nisandzije. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   28.02.13 1:01

@pukovnik (citat):
@dpuric (citat):

Čitam temu i sve ne vjerujem svojim očima. Ratificira se sporazum i ta ratifikacija može biti djelomična (uz dopuštene rezerve) i uslovna.
Ovo o čemu vi pričate se zove REKTIFIKACIJA nišanskih sprava (u konkretnom slučaju obzirom da pričate o tenku T-55, nišanske sprave TŠ2A22 ili TŠ2B22) poradi otklanjanja poremećaja i odstupanja nišanske sprave nastalih usljed nepravilnog rukovanja, potresa, promjene temperature ili nekih drugih uzroka. Postupak je postavljanje križa končića na usta cijevi topa, skidanje udarne igle na zatvaraču topa i nišanjenje kroz cijev. Nišanđija pomoću specijalnog produženog ključa (koji ima svoje mjesto pored nišanske sprave) okreće lijevi prednji vijak kako bi otpustio nišansku spravu a potom desnim prednjim vijakom prema potrebi okretanjem u lijevo ili desno dovodi u sklad križ končića sa glavnom strelicom na nišanskoj spravi. Zatim lijevim prednjim vijkom utvrđuje nišansku spravu u postignutom položaju i vraća ključ na mjesto. Poslužilac vraća udarnu iglu na mjesto a k-dir skida križ končića i to je TO.

@ sego

Ne mulja. Ja sam imao vozača koji je bio visok negdje oko 190cm.

U pravu si pukovnice sto se tice naziva pomenute radnje (lapsus lingve-lapsus kalami). A postupak nisam ni objasnjavao u tehnickom smislu ti si sve rekao.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   28.02.13 2:13

@Bogart (citat):
Tacno tako, najjednostavnije objasnjenje rektifikacije, bez ikakvog nisanjenja u crkve i tome slicne objekte...

Da, bilo je visokih i medju tenkistima. Kod tenkova T 72 i M 84 visina nije predstavljala poseban problem, jedino bi vozaci trebali da budu nizi, ali kod T 55 komandir tenka bi svakako trebao da bude sitnije gradje i nizak (malo mesta ima na raspolaganju), mada i na tim pozicijama sam vidjao krupne i visoke vojnike.

Pa da bi obavio rektifikaciju moraš nišaniti u dominantan sitan objekat , bez toga nema podešavanja za borbu na 2000m. Ja prićam o školovanju u JNA 1970g. , gdje je u ućionici predavano o kontroli i podešavanju nišanskih sprava rećeno : Top se na daljini 900m fiksira za dominantan objekat a to je za križ crkve- toga ima u svakom selu. Drugo je ono , kad su u ratu provjeravali podešenost , sa odbijanjem križa sa crkava!
Na T55 nema šta raditi 2 metraš. Voziti ne može , nema gdje glavu da skloni, nišanđija isto ne , jer ne može glavu tolko sniziti , da bi gledao u niš. sprave a i noge bi mu brzo odrezalo . Za komandira je isto prevelik , jer bi sa nogama smetao nišanđiji , a za punioca brate mož, al bi se nagrbio dobro ! Ja sam sa 175 cm bio najveći nišanđija , najveći i od vozaća i jednak komadirima , samo su punioci išli tamo do 180-5 cm.

čato: komentar modifikovan dana: 28.02.13 2:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Today at 4:51

Na vrh Go down

Tenk T-55
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Tenk T-55
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Tetovaže iz vojske
» Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja
» Browning 12,7 mm