FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Bitola VP 4519

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Daba
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2009-11-22
M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   19.08.12 23:27

Svaka čast! Iako se ne sjećam gdje su ti likovi spavali jer su bili mrski normalnoj vojsci, dobro je da to vidim...
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   20.08.12 7:59

Inace iznad kasarne na brdu,nalaze se stari objekti gradzeni jos u tursko vreme koje su oni nazivali dzepane (u prevodu sa turskog - barutana).Za vreme JNA to su bili strogo cuvani objekti ,pa neko ko je tamo strazario mogao bi nam reci sta se tamo cuvalo dali municija ili nesto drugo.Sada su zasticeni zakonom i bice pretvoreni nesto kao muzeji

A ovo dole je moj asovcic ,kojeg sam nasao pre 30-tak godina u jednom rovu,iznad kasarne na ono brdo gde ste izvodili vezbe - neko ga je izgubio a ja nasao.Nek se taj nebrine za asovcica - u dobrim je rukama.Jeste da je malo zardzao ali je idealan za sakupljanje glista za pecanje ...  lol!

Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 203
Član od : 2012-08-15
Dob : 52
M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   21.08.12 10:21

u objektima se čuvala municija i minsko-eksplozivna sredstva pored straze objekat su čuvali i sluzbeni psi
Na vrh Go down
Daba
Gušter
Gušter

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   21.08.12 14:30

Uh, što sam se nakopao kupusa na onoj ekonomiji s tim ašovčićem... j...m li ju svaku glavicu... Kako se zvala ta ekonomija, onako uz cestu prema Prilepu, čini mi se pa malo istočno.... nepregledno polje kupusa, da se ubiješ kad ga vidiš...

Daba: komentar modifikovan dana: 21.08.12 14:37; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Daba
Gušter
Gušter

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   21.08.12 14:36

Ova barutana je bila nama nedostižna. Ja sam kao pješadinac čuvao stražu u kasarni, a tu su bili neki ekstra likovi, vragovi znadu koji? Al' sam se nagazio po onom brdo iznad nje, j...m li ga u svaki kamen. I na njemu s tim ašovčićem prebacio 5 kubika zemlje. Tvrde ko kita od King Konga. A ašovčić samo ciliće i odskakuje od kamena. Koga nisu voiljeli taj je jadnik morao iskopati stojeći rov. Iskop'o i umro, mogli su ga odmah ostaviti u njemu.
Ja sam imao povlasticu kao "mator čovek" i u to doba pa sam dobivao ležeće rovove. A i oni mi dozlogrdili...
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   22.08.12 11:15

Evo jos neke spavaonice koje se nalaze nedaleko od ambulante.Na drugoj slici,vidi se pokvareni tenk,zaostao iz JNA.

A ovo dole je Dom armije ili Oficirski dom.U vreme JNA dozvoljen samo za vojna lica,i uvek je bio odlicno odrzavan.Ispred je stajao strazar vojne policije i uvek su u dvoriste radili po nekoliko vojnika oko trave ,zivu ogradu ili su cistili. Secam se pre 30-tak godina u gradu je bio zakazan koncer Zdravka Colica u sportskoj sali ,ali pre koncerta je dosao u oficirski dom da odrzi mini koncert za staresine i vojnike.Ali pre nego sto je usao tu,pobesnele  obozavateljke probili su policiski kordon i navalili na Colu - pocepali mu odelo ,kosulju jedva je izvukao zivu glavu ...jadnik...

Na vrh Go down
Daba
Gušter
Gušter

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   22.08.12 15:53

Super su slike, odmah evociram dosta stresne uspomene. No, šaljite sve što imate. Zanimljivo je.
U ambulanti sam odležao zbog prehlade grla. Svima pržili injekcije.I oni sa lomovima morali dobivati vitamine. Nitko bez injekcija!!!
A Dom JNA??? pa to je teška misaona imenica. Mi smo išli samo u "bioskop" gledati neke revolucionarne filmove. I onda smo kroz grad morali stupati i pjevati pješadijo, pješadijo... strahota
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   29.08.12 23:37

@Daba (citat):
Super su slike, odmah evociram dosta stresne uspomene. No, šaljite sve što imate. Zanimljivo je.
U ambulanti sam odležao zbog prehlade grla. Svima pržili injekcije.I oni sa lomovima morali dobivati vitamine. Nitko bez injekcija!!!
A Dom JNA??? pa to je teška misaona imenica. Mi smo išli samo u "bioskop" gledati neke revolucionarne filmove. I onda smo kroz grad morali stupati i pjevati pješadijo, pješadijo... strahota

Kakav dom JNA, obični vojnik mu nije mogao prićii ni blizu.
Nekoliko koračnica  smo morali znati na pamet i naravno pjevati onako kao jedan pri povratku iz grada ili sa obuke.To je bilo jebeno glupo slušati nama samima a vjerovatno i okolini.Ali što jest jest pjevali smo ih .!
Sjećam se svoga  prvog izlaska u grad točnije bili smo u Epinalu nas uže i  probrano društvo.Pjevačica je bila  srednjovječna plavuša sklona Dalmatinskoj glazbi a taj hotel je i bio jedno od rijetkih mjesta sa zapadnjačkim štihom kao da je smješten negdje na granici Italije i Austrije bez orjentalizma koji je dominirao ovim gradom!

Na vrh Go down
licko1946
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Dob : 70
M(j)esto Mladenovac

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   30.08.12 17:41

Ko radi, taj i greši, pa tako i ja. Napisao sam da mi je vojna pošta bila 4519/25 a ustvari bila je 4519/28. Komandant artiljerijskog diviziona u kojem sam bio zvao se Panajot a ne Lambe, a prezime sam zaboravio. Pronašao sam i jednu dozvolu za izlazak u grad, pa je prilažem, da vidite kako je izgledala 1967. godine. Pozdrav vojsko!

Na vrh Go down
http://www.sumadijskioglasi.com
duci64
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   13.09.12 10:38

nešto slabo se javlja vojska iz BITOLJA
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   13.09.12 19:47

@duci64 (citat):
Imaju,....Nagradno odsustvo

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   17.09.12 23:03

@duci64 (citat):

Duci kakve su tvoje uspomene od tamo..ono kaj ste delali,obuka i to?Jeli bilo uzbuna i marševa do grčke granice,izlazaka u grad i straže..Kako se zvalo pivo u kantini ..jeli se grijala spavaona itd.
Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   18.09.12 13:37

obuka je bila ubitačna znaš i sam za titovo brdo sve najgore maltene svaki dan smo išli tamo najbolje mi je bilo kad smo davali strazu na istom bar smo 7 dana bili poštedjeni obuke,uzbuna je bilo do granice RIBAČ je bio jeben igrač šta misliš da je imao čin poručnika kako bi nas tek onda jebao. Što se tiče grejanja bilo je jako hladno u spavaoni grejanje su uključili samo malo izjutra zbog starešina
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   18.09.12 15:13

@duci64 (citat):
obuka je bila ubitačna znaš i sam za titovo brdo sve najgore maltene svaki dan smo išli tamo najbolje mi je bilo kad smo davali strazu na istom bar smo 7 dana bili poštedjeni obuke,uzbuna je bilo do granice RIBAČ je bio jeben igrač šta misliš da je imao čin poručnika kako bi nas tek onda jebao. Što se tiče grejanja bilo je jako hladno u spavaoni grejanje su uključili samo malo izjutra zbog starešina

Da je Ribač imao čin poručnika onda nebi bio tak zajeban,a ovako je gradil karijeru,kaj je razumljivo..ne!
Stvarno nas je ganjal ali ni sebe nije štedio no mi smo bili uvjek naj bolji vod u ćeti.Bili su neki desetari kak su se ono zvali?

Na vrh Go down
kajmakčalan84
Gušter
Gušter

Broj komentara : 42
Član od : 2011-06-20
Dob : 51

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   18.09.12 23:32

POZDRAV svim bivšim vojnicima iz Bitolja i granice evo sam se vratio nakon toplog ljeta

gledam ove slike i slušam ambinentalnu muziku i naviru mi sjećanja od prije 28 godina tako daleko a bilo je ko jučer

do godine se možda i ja dole nađem - nas par planira posjetiti Bitolj i Kajmakčalan majku svih granica

LP iz Rijeke
Na vrh Go down
kajmakčalan84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   18.09.12 23:44

aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 20.01.13 22:38; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : .....................resize)
Na vrh Go down
kajmakčalan84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   18.09.12 23:45

KAJMAKČALAN - PROLJEĆE 85 - JA ONA MANJI - DAVOR - I PAS VAR
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4379
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   18.09.12 23:51

Mnogo dobra fotografija...zasluzeni +..... cheers

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519    19.09.12 1:32

@kajmakčalan84 (citat):
POZDRAV svim bivšim vojnicima iz Bitolja i granice evo sam se vratio nakon toplog ljeta

gledam ove slike i slušam ambinentalnu muziku i naviru mi sjećanja od prije 28 godina tako daleko a bilo je ko jučer

do godine se možda i ja dole nađem - nas par planira posjetiti Bitolj i Kajmakčalan majku svih granica

LP iz Rijeke

Uh, kajmakčalan84, ovo nije dobro, mislim , kasni sati ,muzika i sećanja koja naviru ... Nema ti druge nego da odeš dole
po svoje uspomene. Da zatvoriš krug. Very Happy
Pozz cheers
Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   22.09.12 14:00

bio sam u Bitolju 83 godine vp.4519 a broj sam zaboravio.Sjećam se Ciprić Ivana,nekog Žike iz Petrovca na Mlavi, Smajića negdje oko Sarajeva,Šabića Nedima,Nekog Ibre Tatara iz Krupe koji je govorio da je JNA naj veća vojna sila u Evropi i da se Jugoslavija sprema pravit atomsku bombu za odbranu od vanjskog i unutarnjeg neprijatelja.Sjećam se i vodnika Veliše(neznam prezime).Ubili su nas po nekom brdu,ali bilo je to lijepo i nezaboravno iskustvo jer su sve to bili pravi drugovi.
Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   24.09.12 17:00

vodnikovo prezime je RIBAČ a prezime od IBRE je TATAROVIĆ sećaš li se još nekog iz BITOLJA
Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   24.09.12 17:42

Da Ribač je.
Makragić Josip,vodnik Popović,ćato Komucki,kapetan i poručnik???davno je bilo,desetari Muzgonja,i Krsnik,
možda se još nekog uspijem sjetiti.
Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   24.09.12 19:50

Ko ti je bio komandir voda, komandir čete
Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   24.09.12 22:15

@duci64 (citat):
Ko ti je bio komandir voda, komandir čete

Naći ću knjižicu to komandira čete jer se ne mogu sjetit,a voda možda vodnik Popović.Puno je vremena prošlo od tada.
Gdje si ti bio koji vod i koga se sjećaš napiši.
Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto NOVI KNEZEVAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bitola VP 4519   25.09.12 17:38

ja sam bio prvi vod kod RIBAČA
Na vrh Go down
Sponsored content