FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Ljubljana, kasarna Boris Kidrič

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   10.09.13 20:36

Pozdrav Sve Jug.Ovo je slika iz spavaone vjerovatno gdje si i ti možda spavao prije mene 8 godina.Prozori su vjerovatno isti, jedino su madraci na krevetima bili novi i iz jednog komada su.Smile

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   10.09.13 20:51

Na ovoj slici iza nas vidi se i kuća koja je bila napuštena i pored nje je bila i stražarska kućica.Netko ju je zvao i kuća duhova.Na slici su sa uprtačima vojnik Šašek Andrej,sa druge strane do mene Gljiva Redžo, dok su dole Fuštin Zoran i Ahmetspahić Mirzet.

alexandar: komentar modifikovan dana: 27.07.14 14:09; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
tvsas
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-08-29
Dob : 46
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   11.09.13 0:19

ja na zalost nemam ni jednu fotografiju za uspomenu,slikao se jesam,ali mi niko od kolega nije izradio i dao slike a ja nisam imao fotoaparat.Davao sam kasarsku strazu na stazarskom mestu br 3,to je tamo gde ja bio rezervar sa mazutom za grejanje,kontejneri za otpad i ona sklepana dascara gde su odlagali otpadke od hrane,pomijeNocu su se skupljale mckee da se hrane pa kad pocnu da se oglasavaju,jeza te prodje kad ih cujes........
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   11.09.13 11:28

Ha ha kad si spomenuo druže tvsas stražarsko mjesto kod smetlišta nasmijo sam se jer sam i ja bio na tom stražarskom mjestu i pisao sam o tome možeš pogledati pod rubrikom straža  i stražarska služba.Mogu ti reći da nije ugodno osjećati se kad tišinu u mrkloj noći poremeti nešto što krhlja a ne znaš šta je.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   18.09.13 15:41

@semsudin (citat):

Pozdrav Sve Jug.Ovo je slika iz spavaone vjerovatno gdje si i ti možda spavao prije mene 8 godina.Prozori su vjerovatno isti, jedino su madraci na krevetima bili novi i iz jednog komada su.Smile

Ti prozori, Evil or Very Mad Novembar/Decembar mesec, sneg pada, duva vetar, hladno a oni odskrinuti! Hladno da se smrznes! Kao sto sam i ranije opisao, rano ujutro postrojeni polu goli i trcecim koracima sa treceg sprata dole do drugog sprata gde su nam bile umivaone i normalno samo hladna voda. Evil or Very Mad 

Ako se necega loseg secam i za sta sam kritican, to su ti prozori i ta hladnoca. Hladno je bilo i ovde u Svedsku a doziveo sam dosta zime pre toga ali mi je to nekako bilo kud i kamo gore.

Nasi madrasi su bili u 3 dela.Smile

SveJug: komentar modifikovan dana: 18.09.13 19:36; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   18.09.13 18:08

@tvsas (citat):
ja na zalost nemam ni jednu fotografiju za uspomenu,slikao se jesam,ali mi niko od kolega nije izradio i dao slike a ja nisam imao fotoaparat.Davao sam kasarsku strazu na stazarskom mestu br 3,to je tamo gde ja bio rezervar sa mazutom za grejanje,kontejneri za otpad i ona sklepana dascara gde su odlagali otpadke od hrane,pomijeNocu su se skupljale mckee da se hrane pa kad pocnu da se oglasavaju,jeza te prodje kad ih cujes........

Mečke ili mačke?

Ja sam u kasarni puno puta noču bio požarni kod odpada, pa su dolazili psi, tamo do skoro 20 kmada. Od početka je bilo malo neugodno, ali vremenom se navikneš.

Na karauli su dolazili vukovi, ali kad imaš M70 ne plašiš jih se lol!
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   18.09.13 18:41

Kod nas u Velikim Blokama su šetali medvedi, dolazili noću i preturali po kantama za pomije.
Na vrh Go down
tvsas
Gušter
Gušter

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   19.09.13 1:16

Bogu fala,nisu bile mecke,nego macke......
Sto se tice duseka ili madraca,bili su iz tri dela,moja V. ceta je bila na II spratu,i ja sam spavao odmah na drugom krevetu dole,jer sam sigao 15.12. treci po redu u vodu.....
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   19.09.13 1:35

Medvedi obično ne dolaze toliko blizu Ljubljane, vrlo retko. Ali i mačke mogu da puštaju čudne zvukove što noču mogu izgledati stravično. U strahu so velike oči, naročito kad radi mašta za one stvari što se ne vide.

Odgovor Zastavniku, Bloke su skoro bogu iza nogu. U okolini ima i dosta šume. U Sloveniji ima svake godine po koji napad medveda na čoveka, srečom samo sa manjim posledicama. Ali uposlednjih 100 godina nije bilo napada vukova na ljude. One vukove što sam jih ja video, bojali su se nas, valjda da su čuli da je tamo vukohebina. Nisu bili u grupama, uvek pojedinačno. Neko mi je rekao da su bili i medvedi, ali ja jih nisam video.
Na vrh Go down
tvsas
Gušter
Gušter

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   19.09.13 10:12

Da se razumemo,nisam se nesto jako bojao na strazi,jer je to ipak bila kasarska straza,no ona normalna doza straha je postojala.Ja sam pocetkom febtuara mececa,ako ne bas od 1. pa do 3. znaci tri dana davao sam strazu,secam se da je kisno vreme bilo skoro sva tri dana,oblacili smo kabanice i kad nocu oko 1 ili 2 sata onako pokislog i pomalo smrznuog,u stojecem stavu pocne san da te savladava,jer sam imao los raspored smena straze,ne znam da li sam skupio 5 sati sna zata tri dana,i kazem kad te onako stojecki zabunjenog presece urlik macke,to mi je u momentu licilo na tigrove krike,sva pretrnes,ali odmah se i rasanis,momentalno........
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   19.09.13 22:10

Druže tvsas je li i kod tebe bio šinjel na zimskoj straži ili je bio izašao iz upotrebe 89godine.Bio je nezgrapan za hodati u njemu ali topal svakako i koristan.
Na vrh Go down
komandir odeljenja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2013-09-19
M(j)esto Crepaja

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   20.09.13 0:44

Vojni rok sam služio kao decembarska klasa 87/88 u Ljubljani-Šentvid. VP1132/47 MAB (Mešovita artiljerijska baterija) a od juna '88 formira se divizion VP1132/22.Komandandi potporučnik Martinović Nikola i kapetan Milosavljević Ljubiša (vojnik mu se ubio na straži i skinuti su mu činovi.U to vreme trebao je da bude major)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   20.09.13 0:55

@komandir odeljenja (citat):
Komandandi potporučnik Martinović Nikola i kapetan Milosavljević Ljubiša. (Vojnik mu se ubio na straži i skinuti su mu činovi.)

Pozdrav Komandiru odeljenja i dobro došao na forum! Very Happy 

Ovo što si napisao me zainteresiralo, a slični slučajevi kojih je nažalost bilo, već su se spominjali na forumu.
Naime, po čemu je taj kapetan bio odgovoran što se to dogodilo, je li bio odgovoran nekim automatizmom i takvim pravilima ili je bilo posebnog razloga?
Hm, ako je taj vojnik to odlučio napraviti, ne znam tko ga je mogao spriječiti? scratch 

Možda i da netko od oficira na forumu kaže svoje viđenje takvih događaja.
Na vrh Go down
komandir odeljenja
Gušter
Gušter

M(j)esto Crepaja

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   20.09.13 1:11

Kada sam otišao da služim vojni rok po priči to se već bilo desilo, gde neznam.Kapetan Milosavljević je bio poreklom iz Kragujevca i sve bi dao za svoje vojnike.Bio je dobar sterešina.Prepostavljam da je vojnik bio labilan.kap.Milosavljević je imao običaj da bane usred noći u bateiju-divizion i proveri šta se dešava.Bio ja pravedan
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   20.09.13 23:49

@komandir odeljenja (citat):
Kada sam otišao da služim vojni rok po priči to se već bilo desilo, gde neznam. Kapetan Milosavljević je bio poreklom iz Kragujevca i sve bi dao za svoje vojnike. Bio je dobar sterešina. Prepostavljam da je vojnik bio labilan. kap.Milosavljević je imao običaj da bane usred noći u bateiju - divizion i proveri šta se dešava. Bio je pravedan.

Ovo je teža tema, ali je taj starješina možda postao dobar i pravedan nakon što se dogodio tragičan slučaj.
A za roditelje i rodbinu je uvijek bila kriva JNA, ma što bio razlog, to je isto razumljivo, oni nisu mogli bit objektivni.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   21.09.13 7:44

Ljudi nisu umirali samo zbog samoubistva, verovatno su se dešavali i nesretni slučajevi. Možda je bio dobar oficirima, ali i najboljima se dešavaju greške, pa bi možda on mogao/morao to sprečiti.

Samo moje nagađanje i misli oko tog slučaja.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   21.09.13 13:23

Pozdrav za komandir odeljenja.Pošto si cjeli vojni rok služio u Boris Kidrič kasarni vjerovatno si čuo i nešto više o tom nesretnom vojniku koji je učinio to što je učinio.Koja je on bio klasa,nacionalnost,itd.Da li je to bila kasarnska traža ili izdvojena jer bile su neke ekonomije ili ona Šentviška gora gdje su bili magacini.Ja sam tu bio dec 86-feb 87 na obuci teh.služba.
Na vrh Go down
komandir odeljenja
Gušter
Gušter

M(j)esto Crepaja

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   21.09.13 22:34

To se desilo pre mog dolaska na odsloženje vojnog roka.Ofciri neumeju da čitaju misli vojnika šta smeraju da urade.Došao je dan kada i moja jedinica daje stražu u kasarni i kao mlad vojnik bio sam na straži u kasarni.Stražarsko mesto kod velikih betonskih magacina.Noć.Dolazi smena straže.Sve ide po proceduri.Svi su stali samo jedan se kreće prema meni.Stražarsko mesto je takvo da se videlo u mraku siluete.Prišao mi je desetar Kamberi Fuad i rekao mi da nikome ne govorim.Mogao sam da ga ubijem.Nije bio komandir straže već isto kao i ja stražar.Da li je komandant kasarne mogao da zna šta se dešava u glavama stražara?Bilo neponovilo se.Ulaz u moju jedinicu se nalazio tamo gde je mazutara.Desno se išlo u identaturu a desno je bio MAB.Gledam večeras Bing maps kasarnu i nema zgrade policije i pešadije.Nema kantine a izgradile su se nove zgrada.Prošlo je dosta vremena i sve nam se izdešavalo.Ponekadse pitam šta mi je sa Abdulahović Alagom iz Bihaća,Kajfeš Sašom iz Rijeke.....
Na vrh Go down
tvsas
Gušter
Gušter

M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   22.09.13 12:09

secam se da sam strazu davao sa sinjelom.Tacno je da je bio nezgrapno hodati u njemu,barem u pocetku dok se malo ne priviknes,ali je bio toplo u njemu i jako mi je prijalo bas na strazi jer je skoro svake od te tri noci padala kisa.Kasnije,mislim s proleca smo razduzivali sinjele,sad nemogu da se setim da li sam ga razduzio pre prekomande ili kasnije,no imali smo posle one vetrovke,tako smo zvali one jakne.Secam se da nisu svi odmah menjali sinjele u vetrovke,mislim na celu kasarnu,bio je jedan manji HAD,haubicko artiljerijski divizion,oni su jos podosta posle nas jos uvek nosili sinjele,za pesadiju nisam siguran bas 100% ali mislim da si i oni kasnije razduzii sinjele od nas..........
Na vrh Go down
MLVODNIK
Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2012-12-28
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   24.09.13 12:54

Pozdrav svima iz Šentvida,

nema više problema. Možete se vratiti na stražu. Sve je očiščeno - cisterni više nema, kante za smeče ukrali cigani, prostor služi kao rezervno parkiralište. Za mačke znam, a o tome drugi put.

i "kuča strahova" još uvijek stoji na svom mestu - bez promjena.

Slike dolaze..

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   24.09.13 18:32

@purger (citat):
VP 2480/1 Ljubljana Aprilska klasa! Ima li koga na forumu! Bliže objašnjenje,to je kasarna Boris Kidrič-Šentvid!

Nego druze generale, ti Embarassed  (vi) otvorio ovu temu i nista vise ? Exclamation  Reci nam nesto vise o tvojim dozivljajima. vojnik
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   25.09.13 8:22

Pozdrav za ml vodnik.Pošto vidim da si iz Ljubljane rodom vjerovatno znaš više o bivšoj kasarni   Boris Kidrič ili Šentvid kako smo je zvali od milja.Da li je ona danas u vlasništvu crkve tj.objekti i zemljište koje je zauzimala.A kuća duhova kako smo je zvali zašto je bila prazna i napuštena.Da li možda što nije imala papire za legalizaciju ili su vlasnici živjeli na nekoj drugoj lokaciji.
Na vrh Go down
MLVODNIK
Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2012-12-28
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   25.09.13 18:29

Zdravo,  

"kuča strahova" danas izgleda ovako. U Šentvidu stanujem od 85 godine i u ovoj kuči uvijek žive neki ljudi - preko dana se skoro ne vide, očitno se kretaju samo noču. I danas je isto.

Stara zgrada kasarne je vračena katolički crkvi ( u njoj  se nalazi gimnazija, katolički dom za učenike i umirovljenike, radio Ognjište..... Zgrada je lepo adaptirana i izgleda ovako

Na onom čuvenom stražarskom mestu više nema cisterni za mazut i smeča. Prostor je očiščen i tamo je danas rezervni park plac.

Za sada toliko, lep pozdrav.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   25.09.13 21:44

Hvala na trudu prilikom slikanja nekadašnje kasarne koja vidim i danas je atraktivna građevina a stara je mislim preko 100 godina tj.građena je još za vrijeme Austro-Ugarske monarhije za potrebe vojske.Ako budeš u prilici poslikaj nešto i sa unutrašnje strane zgrade tj.bivša pista za postrojavanje,izlazna kapija ili nešto unutra ako je moguće.Vjeruj lijep je osjećaj kad pogledaš nešto u čemu si boravio i dijelio dobro i loše sa momcima iz svih krajeva bivše nam domovine.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   26.09.13 7:34

@semsudin (citat):
Hvala na trudu prilikom slikanja nekadašnje kasarne koja vidim i danas je atraktivna građevina a stara je mislim preko 100 godina tj.građena je još za vrijeme Austro-Ugarske monarhije za potrebe vojske.Ako budeš u prilici poslikaj nešto i sa unutrašnje strane zgrade tj.bivša pista za postrojavanje,izlazna kapija ili nešto unutra ako je moguće.Vjeruj lijep je osjećaj kad pogledaš nešto u čemu si boravio i dijelio dobro i loše sa momcima iz svih krajeva bivše nam domovine.

Pridruzujem se zeljama. Smile I ja sam zainteresovan za ulaz/prijavnicu, ulaz u tu staru zgradu, pistu za postrijavanje i slike o kabinetima/barakama gde smo imali obuke, koje sam u celinu i zboravio, nazalost. Smile

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna Boris Kidrič   Today at 10:19

Na vrh Go down

Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» Ljubljana kasarna Boris Kidrič - Šentvid decembar 88/89
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič VP 1132/45 BST vod 1984/85
» Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti
» POSTOJNA, kasarna Milovan Šaranović 1978.