FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Next
AutorPoruka
SherifMCloud
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2012-03-05

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Mon Mar 12, 2012 10:11 pm

@ZAGORAC (citat):
Kod nas, za dan prije skidanja mogao si dobiti raspored na dužnost po želji.Ako je Gavro bio na karauli,pozdravio bi se sa onim koji  odlazi navečer prije spavanja.Na dan skidanja,ustajalo se u 4h,oblačenje u civilku,a uniforma u transportnu torbu.
Svi koji nisu bili na dužnosti postrojili su se kod jarbola za dizanje i spuštanje zastave,dežurni bi komandovao:"tri puta zdravo za druga koji odlazi"!Poslije toga slijedilo je pojedinačno pozdravljanje sa vojskom,odlazilo se do Rexa i Bina,stražar je imao "čast"da ti
digne rampu i Drenak si napustio najkasnije u 5h ujutro i pravac Debar,razduživanje uniforme,javljanje i podrav sa majorom Jezdićem  i time bi završilo tvojih 14 mjeseci.
Ja konkretno sam prvi otisao sa karaule. Nisam bio siguran kog datuma se skidam u civilku. Secam se, bila je nedelja, Gavrilo se pojavio na karauli ujutro u 7 h. Tada sam zakljucio da sam verovatno na redu za razduzivanje sto je on i potvrdio rekavsi da pripremim PM, municiju i opremu za razduzivanje. Ostalo je bilo isto kao i kod tebe, s tim da sam imao oruzanu pratnju sve do komande (bio je decembar/prosinac) pa su mi odredili oruzanu pratnju, valda zbog vukova.
Ja Bogdana moram zvati Gavrilo, vi ga zovite Gavro, jednostavno sam tako navikao.

Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3415
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Mon Mar 12, 2012 10:26 pm

@SherifMCloud (citat):
@ZAGORAC (citat):
Kod nas, za dan prije skidanja mogao si dobiti raspored na dužnost po želji.Ako je Gavro bio na karauli,pozdravio bi se sa onim koji odlazi navečer prije spavanja.Na dan skidanja,ustajalo se u 4h,oblačenje u civilku,a uniforma u transportnu torbu.
Svi koji nisu bili na dužnosti postrojili su se kod jarbola za dizanje i spuštanje zastave,dežurni bi komandovao:"tri puta zdravo za druga koji odlazi"!Poslije toga slijedilo je pojedinačno pozdravljanje sa vojskom,odlazilo se do Rexa i Bina,stražar je imao "čast"da ti
digne rampu i Drenak si napustio najkasnije u 5h ujutro i pravac Debar,razduživanje uniforme,javljanje i podrav sa majorom Jezdićem i time bi završilo tvojih 14 mjeseci.
Ja konkretno sam prvi otisao sa karaule. Nisam bio siguran kog datuma se skidam u civilku. Secam se, bila je nedelja, Gavrilo se pojavio na karauli ujutro u 7 h. Tada sam zakljucio da sam verovatno na redu za razduzivanje sto je on i potvrdio rekavsi da pripremim PM, municiju i opremu za razduzivanje. Ostalo je bilo isto kao i kod tebe, s tim da sam imao oruzanu pratnju sve do komande (bio je decembar/prosinac) pa su mi odredili oruzanu pratnju, valda zbog vukova.
Ja Bogdana moram zvati Gavrilo, vi ga zovite Gavro, jednostavno sam tako navikao.

Ja sam osobno naoružanje i streljivo razdužio 06.03.83g. u 19h poslije poratka sa rejona 2.jer sam za posljedni dan htio otići još jedanput do E-27. Tako da sam posljednih 12h službe bio u patroli koja je imala "efektive" 12h.Kad se išlo na rejon 2. do E-27 patrola je dobila SDO, jer je sa obzirom na udaljenost od karaule i E-27 bila na dužnosti 12h.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   Mon Mar 12, 2012 11:08 pm

A sada mi pade na pamet......POSETA......ako se desi da vam dodje neko u posetu a vi na reonu, sigurno se cekalo ili sta... Question
Da li je bilo slucajeva Smile

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Mon Mar 12, 2012 11:17 pm

aleksandar obradovic (citat):
A sada mi pade na pamet......POSETA......ako se desi da vam dodje neko u posetu a vi na reonu, sigurno se cekalo ili sta... Question

Posjeta?Nepoznat pojam,posječivale su nas kontrole i stanovnici sela Drenak i Modrić i to samo prilikom dana graničara,15.08. što se ne odnosi na kontrole!
KNOJ je osnovan 15.08.1945.
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   Mon Mar 12, 2012 11:20 pm

Pa cekaj.....neko od kuce..... Question Je li bilo zabranjeno da dodju na karaulu ili Question

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Mon Mar 12, 2012 11:30 pm

Pa cekaj.....neko od kuce..... Question Je li bilo zabranjeno da dodju na karaulu ili Question

Nije bilo zabranjeno,ali obzirom da smo bili tamo gdje smo bili,to jednostavno nikome nije padalo na um.Čak ni graničarima makedoncima i njihovim obiteljima!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak - V.P. 6052/9 - 1982/1983    Tue Mar 13, 2012 9:59 am

Citat :
Geleral potpukovnik Aleksandar Obradović.!!!

Arrow A sada mi pade na pamet......POSETA......ako se desi da vam dodje neko u posetu a vi na reonu, sigurno se cekalo ili sta...
Da li je bilo slucajeva.

Citat :
Arrow Graničar Zagorac.!!! sunny bounce

Arrow Posjeta?
Arrow Arrow Arrow Nepoznat pojam, Arrow Arrow Arrow posječivale su nas kontrole i stanovnici sela Drenak i Modrić i to samo prilikom dana graničara,15.08. što se ne odnosi na kontrole!
KNOJ je osnovan 15.08.1945.

Nije bilo zabranjeno,ali obzirom da smo bili tamo gdje smo bili,to jednostavno nikome nije padalo na um.
Čak ni graničarima makedoncima i njihovim obiteljima!

Arrow To što je rekao Graničar Zagorac je u potpunosti točno.!!
Arrow Otkada sam ja bio na karauli "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godine, nikada, baš nikada se nije desilo da je netko vojniku došao u posjetu.!! Sad No
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak   Tue Mar 13, 2012 1:50 pm

NA GRANICI

Stari borac na krevetu leži,
a ti remo na uzbunu bježi!
Uzbuna če biti ove noči,
al i ona če ti proči!

Sada zbogom ostaj krivudava cesto
i ti, Drenku zajebano mjesto!
Oj,Drenku grom u tebe pukao,
jedva sam se iz tebe izvukao!

Služio sam,gdje moj nitko nije,
na granici,kraj Albanije!

06.03.83.
Na vrh Go down
SherifMCloud
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2012-03-05

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Tue Mar 13, 2012 7:41 pm

Ni kod nas nije bilo poseta. Ne znam ni da li je bila dozvoljena ili nije. Jednostavno, nikome nije padalo na pamet da dodje tamo, bogu iza nogu. Ni mi granicari nismo pomisljali da bi nam neko dosao u posetu (osim sluzbene tj. neke kontrole ili provere).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak - V.P. 6052/9 - 1982/1983    Tue Mar 13, 2012 7:45 pm

Citat :
Arrow Arrow Arrow ZAGORAC - KARAULA DRENAK.!!! sunny bounce

Arrow Kad se išlo na rejon 2. do E-27 Arrow patrola je dobila Arrow SDO, jer je sa obzirom na udaljenost od karaule i E-27 bila na dužnosti 12h.

Arrow Ma Graničar Zagorac, ovo te moram pitati kad si ovo spomenio.!!! Exclamation Question
Arrow Arrow Arrow SDO.!!! Exclamation Exclamation Exclamation Question Question Question No Embarassed
Arrow Kada si bio u kasarni i kada si dobio SDO, u svakome pakiranju je bila konzerva.!?
Arrow E sad je tu problem, kad dobiješ konzervu tada sigurno ne radi kuhinja u kasarni, kako ste onda tu jebenu konzervu jeli.!? Exclamation Question No
Arrow Jer kad je otvoriš u njoj je hrana bila hladna No , puna masnoće No , sve skoreno No , bože sačuvaj za jesti No u takvome stanju.!!!
Arrow Kako ste se snalazili po tome pitanju.!!! Rolling Eyes Very Happy Smile Laughing
Arrow Jer se zna da nije Evil or Very Mad bilo u kasarni kuhala da bi tu konzervu mogao scratch podgrijati kako bog zapovjeda.!!!
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83   Tue Mar 13, 2012 10:52 pm

nozem od automatske puske otvoris konzervu i jedes.konzerve nisu bile problem ali dvopek je bio tvrd kao kamen ,zube da polomis.
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Tue Mar 13, 2012 10:53 pm

Zagorac koliko su godina psi bili u službi?
Kako su tebe prihvatili kao novu facu kad si došao na karaulu?

Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Wed Mar 14, 2012 1:27 am

@purger (citat):

Psi su ponekad  velikodušniji  od ljudi!
Zar  ne vidiš kak ljudi i nakon toliko godina gotovo  u pravilu pamte imena svih pasa ili konja ,a imena ljudi zaboravlaju!

Bili smo deca,i trebala nam je bezuvijetna   i čista   ljubav!!
A u vojsci je stega!

Pas uvijek ima iskren  i zaigran  pogled!
On ne pita za uspješnost zadatkai nije mu bitan  pod konac složen krevet!
Uz tebe je od 03 do 05 u zoru kada je naj teže!

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Wed Mar 14, 2012 7:39 am

@Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow  Arrow  Arrow ZAGORAC - KARAULA DRENAK.!!! sunny bounce

:arrow:Kad se išlo na rejon 2. do E-27  Arrow patrola je dobila  Arrow SDO, jer je sa obzirom na udaljenost od karaule i E-27 bila na dužnosti 12h.

:arrow:Ma Graničar Zagorac, ovo te moram pitati kad si ovo spomenio.!!! Exclamation Question
Arrow Arrow  Arrow SDO.!!! Exclamation Exclamation  Exclamation  Question  Question  Question  No  Embarassed
:arrow:Kada si bio u kasarni i kada si dobio SDO, u svakome pakiranju je bila konzerva.!?
Arrow E sad je tu problem, kad dobiješ konzervu tada sigurno ne radi kuhinja u kasarni, kako ste onda tu jebenu konzervu jeli.!? Exclamation Question  No
:arrow:Jer kad je otvoriš u njoj je hrana bila hladna No, puna masnoće No, sve skoreno No, bože sačuvaj za jesti  No u takvome stanju.!!!
Arrow Kako ste se snalazili po tome pitanju.!!! Rolling Eyes Very Happy  Smile  Laughing
:arrow:Jer se zna da nije  Evil or Very Mad bilo u kasarni kuhala da bi tu konzervu mogao  scratch podgrijati kako bog zapovjeda.!!!

Kad nam je kuhar dao SDO otvorio sam ga,ako je unutra bila konzerva sa kupusom i ovčetinom, jednostavno mi je zamijenio za gulaš ili konzervu sa skušom koja mi je bila najbolja.
Sve sam mogao pojesti hladno osim tog kupusa i ovčetine.
Kruh se pekao svaki dan,tako da to nije bio problem.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak - V.P. 6052/9 - 1982/1983    Wed Mar 14, 2012 9:06 am

Citat :
ZAGORAC - KARAULA DRENAK.!!!

Kad nam je kuhar dao SDO otvorio sam ga,ako je unutra bila konzerva sa kupusom i ovčetinom, jednostavno mi je zamijenio za gulaš ili konzervu sa skušom koja mi je bila najbolja.

Arrow U prvoj rečenici spominješ situaciju na karauli "DRENAK" gdje si konzervu mogao zamjeniti kod kuhara ali kakva je situacija bila u kasarni gdje nisi imao izbora tj. gdje dobiješ tu konzervu sa "Kupusom i ovčetinom", što si tada radio..... ha ha ha ha
Arrow Na karauli je bila mila majka Twisted Evil , mogao Twisted Evil si na terenu zapaliti vatru i konzervu zagrijati, u karauli staviti Twisted Evil je u lonac vruće vode ali u kasarni je bilo zajebano No , nikoga nije bilo briga što konzerva nije podgrijana No , što je puna masnoće No , što je sve skoreno u njoj i hladno No , što na sredini kasarne nisi mogao zapaliti vatru i zagrijati konzervu No , he he he he.!!!??? Rolling Eyes Very Happy Smile Laughing Exclamation bounce
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Wed Mar 14, 2012 9:23 am

@purger (citat):

Sve je ovisilo o zdravlju i kondiciji pasa.
Po PS-u jednom mjesečno se pas vodio veterinaru u Debar na pregled. Pošto je kurir išao jednom tjedno po poštu, obavezno je vodio i psa, pa bi i mimo PS-a navratio do veterinara.
Psi su jednom godišnje išli u Ohrid na provjeru sposobnosti i kondicije.To je trajalo 7 dana, tada smo naručili i nove gramofonske ploče jer u Debru nije bio neki izbor.
Svakog tko bi došao novi na karaulu,psi su prihvačali sa suzdržanošču.Nakon par dana sve bi bilo u redu.

ZAGORAC: komentar modifikovan dana: Thu Mar 15, 2012 9:08 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Wed Mar 14, 2012 7:00 pm

Citat :

Arrow U prvoj rečenici spominješ situaciju na karauli "DRENAK" gdje si konzervu mogao zamjeniti kod kuhara ali kakva je situacija bila u kasarni gdje nisi imao izbora tj. gdje dobiješ tu konzervu sa "Kupusom i ovčetinom", što si tada radio..... ha ha ha ha
Arrow Na karauli je bila mila majka Twisted Evil , mogao Twisted Evil si na terenu zapaliti vatru i konzervu zagrijati, u karauli staviti Twisted Evil je u lonac vruće vode ali u kasarni je bilo zajebano No , nikoga nije bilo briga što konzerva nije podgrijana No , što je puna masnoće No , što je sve skoreno u njoj i hladno No , što na sredini kasarne nisi mogao zapaliti vatru i zagrijati konzervu No , he he he he.!!!??? Rolling Eyes Very Happy Smile Laughing Exclamation bounce

U kasarni je bilo vojnika koji iz vjerskih razloga nisu jeli konzerve iz SDO-a,koje su sadržavale svinjetinu, pa sam onda mijenjao kupus i ovčetinu, najčešće za narezak.
To je bilo osobito aktualno na Krivolaku.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83   Wed Mar 14, 2012 9:11 pm

upravo tako.ja nisam mogao jesti konzerve sardine i davao sam albancima. e sad dali su jeli sto su voleli ribu ili iz verskih razloga nisu jeli druge konzerve bog zna.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Wed Mar 14, 2012 9:22 pm

@vladimir (citat):
upravo tako.ja nisam mogao jesti konzerve sardine i davao sam albancima. e sad dali su jeli sto su voleli ribu ili iz verskih razloga nisu jeli druge konzerve bog zna.

Njima je vjera branila da jedu svinjetinu, ja to poštujem,a to što sam temeljem toga "profitirao" u sadržaju SDO-a,pasalo mi je!
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Fri Mar 16, 2012 12:31 am

@ZAGORAC (citat):
@vladimir (citat):
upravo tako.ja nisam mogao jesti konzerve sardine  i davao sam albancima. e sad dali su jeli sto su voleli ribu ili iz verskih razloga nisu jeli druge konzerve bog zna.

Njima je vjera branila da jedu svinjetinu, ja to poštujem,a to što sam temeljem toga "profitirao" u sadržaju SDO-a,pasalo mi je!

Dečec!
Jeli to bila javna stvar?

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Fri Mar 16, 2012 7:31 am

@nerona (citat):
@ZAGORAC (citat):
@vladimir (citat):

Dečec!
Jeli to bila javna stvar?

Da,svi koji nisu jeli svinjetinu nisu to skrivali i nitko nije imao ništa protiv toga.
Mjenjali smo konzerve,oficiri su znali to,nitko se nije obazirao.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83   Fri Mar 16, 2012 8:08 am

po PS bilo je zabranjeno nosenje verskih simbola,poseta verskim objektima i vrsenje verskih obreda/molitva/ ali ko sta jede ili nejede to je bila potpuno licna stvar pojedinca.
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Fri Mar 16, 2012 10:19 am

Istina je, ali nije se to baš tako javno govorilo! No službeno se prelazilo preko takvih stvari ako one  ne prelaze nekakve granice! No vojska je o tome razgovarala i postojala je tolerancija mišljenja  među nama!
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 50
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Fri Mar 16, 2012 11:19 am

Nije se puno ni razgovaralo... pogotovu kada je kraj dorucku a drug za stolom ne jede slaninu... Nema tu neke price, prebacis je munjevito u svoj tanjir.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Fri Mar 16, 2012 11:52 am

Citat :

Pusti ti SDO, nego ti meni reci kako ste "drpali" eurokrem,voče,salame i ostale stvari iz skladišta namirnica?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   Today at 1:47 am

Na vrh Go down

Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/40Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)
» Priroda u mome kraju (prvi dio teme)