FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SPECIJALCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
Die_Nadel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2014-05-07
Dob : 44
M(j)esto Tuzla

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.05.14 17:22

Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na vrh Go down
Senad
Džomba
Džomba

Broj komentara : 128
Član od : 2012-12-03

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.05.14 18:54

Mislim da i danas živi u Tuzli!!
Na vrh Go down
Die_Nadel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2014-05-07
Dob : 44
M(j)esto Tuzla

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.05.14 18:55

Taj podatak mi je poznat, neki dan sam ga vidio
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.05.14 19:33

@Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na forumu sam saznao da je posle JNA,prešao u armiju BiH...
Slažem se da je bio sposoban oficir JNA,u Prizrenu je bio jako cenjen,iz tog razloga ni nas kao jedinicu nisu cimali za neke bezvezne poslove kakvih je bilo..
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
Dob : 48
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.05.14 21:25

Mi u graničarima smo imali reviju "Front" sa Saletom na naslovnoj strani, odjeven u maskirnu uniformu ,zalegao ispod nekih borova. Imali smo živu legendu uz sebe. Naj bolji mi je bio kad bi na mene krenuo u karate stilu, ko Bruce Lee, a par puta me je učio letjeti. Uhvatio bi me u neki đudo zahvat i ajde leti Vargas. Pad je bio bolan, ali to mu nisam iz ponosa pokazivao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.05.14 21:36

Koristio je često i rečenicu...''GLEDAJ U MENE JA SAM OVDE LEPA BRENA'' Very Happy

Mi smo mu bili zadnja generacija Izvidjača,prešao je u granični odsek
Na vrh Go down
Milutin Nedeljkovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2014-09-13
Dob : 56
M(j)esto Beograd Vracar

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.10.14 17:25

Ja sam zavrsio devetomesecni kurs u Nisu 286 Specijalni bataljon Vojne Policije -Kompletna vojno policijska obuka ,koristili smo jedini u JNA specijalne nocne tv nisane za automatske puske finske  priozvodnje Nokia ,pokretne radare americke proizvodnje Bendix za otkrivanje pokretnih meta,senzore pokreta i zvuka,automate ingram M 11 ,oklopne transportere  sa 4 osovine ,tockas TAB 70 ruske proizvodnje sa 2 motora svaki po 280 ks benzinci itd,itd.Mislim dakle da su to bile preteca specijalaca JNA 1982 godine.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.10.14 0:35

Nokia i Bendix scratch ako ti nije problem da ako se sjecas malo pojasnis jer Bendiks mi je malo cudan na tom mjestu kao i Finska Nokia.Nista lose u tvom postu nego nastavi sa pricom,nemoj nestati kao neki ostali specijalci - par postova,postane interesantno a oni nestanu,neke razumijem jer nisu mogli nastaviti zbog pritiska.Polako i samo nastavi svega cega se sjecas,lijep pozdrav.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.10.14 6:00

Ovo bi trebala bit jedinica vojne policije za specijalne namjene, preteča današnjih Kobri u Srbiji...

http://sr.wikipedia.org/sr/Батаљон_војне_полиције_Кобре

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.10.14 6:03

Također kao gore...

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   16.10.14 19:22

@Milutin Nedeljkovic (citat):
Ja sam zavrsio devetomesecni kurs u Nisu 286 Specijalni bataljon Vojne Policije -Kompletna vojno policijska obuka ,koristili smo jedini u JNA specijalne nocne tv nisane za automatske puske finske  priozvodnje Nokia ,pokretne radare americke proizvodnje Bendix za otkrivanje pokretnih meta,senzore pokreta i zvuka,automate ingram M 11 ,oklopne transportere  sa 4 osovine ,tockas TAB 70 ruske proizvodnje sa 2 motora svaki po 280 ks benzinci itd,itd.Mislim dakle da su to bile preteca specijalaca JNA 1982 godine.

poznajem jednog koji je bio sa tobom u istoj kasarni 1982/83. bio je na prijavnici, inace je iz Benkovca. te godine 1982/83  je VP  dosla u kasarnu Bubanjski Heroji a pre VP  su bili artiljerci  koji su otisli na Komren.
Na vrh Go down
Branko1711
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-02-04

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   04.02.15 18:30

pancevo vp 2022 april 84, da li ima nekoga neka se javi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   05.02.15 2:12

Odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   05.02.15 2:19

Nemam poseban opis uz ove slike, može li netko komentirati?

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   05.02.15 16:25

Mozda ovo nije sve JNA?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   05.02.15 21:12

@dpuric (citat):
Mozda ovo nije sve JNA?

Rekao bih da je sve JNA ili je možda koja slika na 'granici', ali nije daleko u drugim vremenima...
Tj. nije ništa sasvim novo-osnovano...
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 1033
Član od : 2014-08-31
Dob : 49
M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   17.04.15 20:18

@dinosaurus (citat):
@Die_Nadel (citat):
Na forumu sam saznao da je posle JNA,prešao u armiju BiH...
Slažem se da je bio sposoban oficir JNA,u Prizrenu je bio jako cenjen,iz tog razloga ni nas kao jedinicu nisu cimali za neke bezvezne poslove kakvih je bilo..

Malo da se i ja nadovežem na temu odgovor svoga brata Dinosaurusa o našem legendi kapetanu Saletu koji je u naše vrijeme služenja bio izrazito cijenjen od starješina u Prizrenu. kao i čovjek uvijek je bio spreman saslušati vojnika koji je došao kod njega potražiti bilo kakvu pomoć. Što se tiče poslova u samoj kasarni ostalo mi je u sjećanju kad se jedan potporučnik Cipiripi okomio na izviđačku četu i poslao dečke koji su bili dežurni na čišćenje i odvoz smeća iz kasarne. Tom prilikom bio sam sa kapetanom Salibašićem u Pinzgaueru jer smo se vraćali sa vožnje kad je vidio da naši dečki rade na čišćenju smetlišta u stili Ramba izletio je iz vozila koje još nisam niti zaustavio tako da je famozni potporučnik stajao u stavu mirnu kao da je stigao pokojni Josip Broz Tito. Naš Sale ga je izribao tako da je to bilo prvo i posljednje angažiranje izviđačke čete na čišćenju smetlišta. Dečki su ostavili lopate tako da je potporučnik ne mogu da se sjetim kojoj jedinici je pripadao mislim da je bio u pješadiji morao angažirati svoje dečke da završe posao koji je bio namjenio izviđačima.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   17.04.15 20:23

@Die_Nadel (citat):
Nadel upravo sam se prije par dana dopisivao sa nezaboravnom starješinom preko fejsa i njegovo znanje i vještine su i meni dobro došle u svim ovim sranjima na prostorima bivše Juge.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   17.04.15 20:29

@vargas (citat):
Mi u graničarima smo imali reviju "Front" sa Saletom na naslovnoj strani, odjeven u maskirnu uniformu ,zalegao ispod nekih borova. Imali smo živu legendu uz sebe. Naj bolji mi je bio kad bi na mene krenuo u karate stilu, ko Bruce Lee, a par puta me je učio letjeti. Uhvatio bi me u neki đudo zahvat i ajde leti Vargas. Pad je bio bolan, ali to mu nisam iz ponosa pokazivao.

Kolega Vargas eto takve zahvate imala je i izviđačka četa ali srećom kod nas je bio vrhunskih sportaša od džudista, karatista i boksača tako da smo sve te zahvate savladali sa ponosom i bez bolova u stilu kako navodiš" Bruce Lee " Very Happy cheers
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   17.04.15 20:33

@dinosaurus (citat):
Koristio je često i rečenicu...''GLEDAJ U MENE JA SAM OVDE LEPA BRENA'' Very Happy

Mi smo mu bili zadnja generacija Izvidjača,prešao je u granični odsek

Točno tako brate ostala mi u sjećanju rečenica našeg Saleta koju je često koristio jer smo bili najbolja generacija izviđača za vrijeme službovanja dok nije prešao u graničare  Razz
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   19.04.15 18:49

@Max Blitz (citat):
Također kao gore...

Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   19.04.15 19:03

@flexi (citat):
Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   20.04.15 19:58

@Max Blitz (citat):
@flexi (citat):

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.

aha to se odnosilo i na ovu fotografiju , hvala Max ,
Na vrh Go down
Dragan Lazić
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.06.15 12:57

...u pitanju je bilo Odeljenje za Specijalne namene, 282. Bataljona Vojne Policije u Nišu, zvano "odeljenje specijalista"...

...bio sam u toj jedinici u Vojnoj Policiji u Nišu, '80. godine... i tamo proveo veliki deo vojnog roka...

...jedinica je bila sastavljena od vojnika na redovnom služenju vojnog roka i aktivnih starešina...

...jedinica je imala na raspolaganju svo domaće naoružanje tog vremena M70 AB2R, M72, M75, sistem obezbeđenja geofonima, IC ograde, pešadijski radar Thompson, za otrkrivanje malih pokretnih ciljeva, pasivne nišanske sprave švedske proizvodnje, uključujući i automatski pištolj Ingram M11, sa prigušivačem kao oružje specijalne namene... savremene sisteme veza PRC 320 i PRC 515, Motorola ručne radio stanice...

...jedinica je u punom sastavu brojala 8 vojnika, službenog psa i 5 starešina... bila je podređena Generalštabu i izvršavala je zadatke koji su joj poveravani...!!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   09.07.15 0:14

Odjeljenje za specijalne namjene sa starješinama 1982.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   Today at 10:41

Na vrh Go down

SPECIJALCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» SPECIJALCI U JNA