FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SPECIJALCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   19.03.13 12:07

@pukovnik (citat):
@purger (citat):
Sve stoji pukovniče.
Otvorili smo temu i svi jako dobro znamo što znači "specijalac" ili pripadnik jedinice za specijalne namjene ili kako god se zove sad nebitno.
Pitanje je da li je u JNA postojala jedinica u takvom rangu,znači pakleno dobro obučen vojnik za sve namjene ili se to malo razvodnilo na sve druge rodove?
Što znači da bi se oformila jedna takva skupina vojnika iz svakog roda odabralo bi se netko po VES-u (najbolji) ovisno o vrsti zadatka?
Npr. zadatak desanta na neko selo:
1.Dobri padobranci
2.dobri vezisti
3.dobri pješadinci
4.dobri poznavaoci minsko eks. sredszva.....
Ne bi li to trebali biti ljudi koji to sve znaju?Da li je uopće JNA obučavala tako nešto?(govorimo o postojanju JNA u doba Jugoslavije da ne bi bilo zabune)

Mislim da nije jer recimo dobar padobranac je i dobar pješadinac (razlika je jedino u naćinu dolaska na određeni teritorij), a i dosta primjera govori tome u prilog. Recimo ovako, desio se upad one Bugojanske skupine na Radušu a JNA poslala  za njima VP i digla TO. Nije li logičnije da je to (ako je postojalo) odradila takva grupa "specijalaca". Te fore "sam protiv svih" postoje jedino u filmovima. Vjerujem da JNA jedinice tipa Delta, SAS, Tuljani ....... nije imala (a možda i je ali nitko ne zna). scratch

Pa poslata je vojna policija i rezultat je bio dobar , sa obzirom,  da su naši bili napadaći , a oni se branili. Posle toga su digli TO,  al sa razlogom , da se i  u praksi provjeri , da li može TO , koja je organizirana i  postavljena 2 godine prije,  odgovoriti svim zahtjevima i ovakvoga branjenja teritorije u praksi. Pa ganjala jih je VP.  ali su oni  uletavali u naselja radi hrane ,  gde od TO ni miš prošao ne bi. Skidali su stražare , jer dok si ti zaustavljao po PS il si dobio metak il su ti pobegli. Pošto su videli , da banda napreduje natrag prema zapadu, čitav zapadni dio zemlje , je bio na uzbuni i polilcja je nosala  duge cjevi i u Istri sa pretresanjem svih vozila i to na veoma grubi naćin.  Nije javno preko novina  objavljeno  šta se je desilo , nego su vjesti išle po partijskoj liniji i po odborima ONO i DSZ,  da je narod saznao , skoro kad je bilo sve gotovo. I da su imali neznam kakve specialne jedinice , nisu mogle djelovati , jer nije ni VP mogla dolaziti sa njima više u direktnu borbu , jer su se i razdvojili i pritajili. Sam rezultat 13 naših : prema 18 njih , je super odlićan i skoro nevjerovatan uspjeh TO i VP . Da TO  nije pokrila pola Bosne i dio HR , oni bi se doćepali opet kamiona il auta,  i prebacili bi se u momentu na drugi kraj zemlje , gde jih oćekivali ne bi i pobegli bi preko grane natrag odakle su i došli.

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   19.03.13 13:43

I taj gubitak na strani nasih je veliki i nije morao biti toliki. Gresku je napravio oficir vojne policije koji je naredio juris prema grupi koja je vec zalazila u zaklon (sumu). Ti gubici u tom trenutku bili su bespotrebni.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   20.03.13 20:37

Pa kad jih je opazio i došao sa njima u kontakt , morao je pozvati aviaciju i da Galebovi to rješe za ćas, dok su svi bili na okupu. Pitaj boga , šta mu je bilo na pameti, možda film Kozara il Sutjeska , pa se igao heroja i krenuo ko Sava na kišu metaka.
Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2013-05-23

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 17:50

Postojale su takve jedinice, ja sam bio pripadnik takozvane "jedinice za posebna dejstva"ili JPD. Kasnije je formiran vod koji je nosio naziv "protiv teroristički" ili skraćeno PT vod.
Nekako je bilo ustrojeno da nismo mogli da se mešamo i da smo hteli sa ostalom vojskom, večito pod punom ratnom opremom. Interesantno je da nam je municija uvek bila pri ruci. Naoružanje nije bilo formacijsko, nosili smo Ingrame M-11 sa prigušivačima, teške pancire, to što je nekom izgledalo kao "klizavo platno".
Upotrbljavani smo prilikom hapšenja vojnika, u obezbeđivanju pojedinaca i nekih važnih mesta u potražnim patrolama, kad neko lice izvrši krivično delo u zoni naše odgovornosti, u komandama smo isključivo mi bili prisutni. Tako je i prva žrtva u sukobu koji će preći u rat bila iz naše jedinice, ako ste čuli za ubistvo Saška Gešovskog, radili smo po istražnim vojnim zatvorima, kao odeljenja slata na Kosovo 81 godine
Dobijala činove što je isto bilo neobično. Po napuštanju vojske vidim da je većina se zapošljavala kao vodnici u ondašnjoj miliciji. Ja sam otišao u vojnograđevinsko preduzeće.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 18:25

Dobrodošao Dragane cheers
Interesantno i ipak nešto novo u ovoj temi!

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 18:44

Pozdrav Dragane.Drago mi je da je netko spomenuo JPD ili PT.Prijatelj koji je poginuo u prometnoj prije 4 godine je bio pripadnik.Također je po napuštanju vojske otvorio svoj privatni posao.Drago mi je što si potvrdio neke činjenice koje nisu ostali upućeniji i nadam se da će ih biti još mada i ti imaš svoja pravila.

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 21:07

Pozdrav Dragane, dobro došao. Nadam se da će biti još. Very Happy

cheers
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 22:23

Ingram M-11 zanimljivo je kako je JNA dosla u posed ovog oruzija 1973 god. operacija Vrh.
Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 23:07

Hvala druže generale!
Služim narodu!

Da li vam je poznato da smo imali vod koji je služio vojnik rok u civilnom odelu, nikad nisu nosili uniformu?
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 23:14

Dragane ako imaš volje slobodno opiši ono što želiš podijeti s nama.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   23.05.13 23:17

@Dragan Milanović (citat):
Hvala druže generale!
Služim narodu!

Da li vam je poznato da smo imali vod koji je služio vojnik rok u civilnom odelu, nikad nisu nosili uniformu?

Zdravo Dragane i dobro došao! Very Happy

Za JNA prvi put čujem ovako nešto. Nisi nam rekao kad i gdje si služio vojni rok...

Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   25.05.13 0:08

U vojnopomorskoj oblasti, grad Split, 290 bataljon vojne policije, jedinica za posebna dejstva.
U okviru bataljona postojale su službe, pa su imale različite specijalnosti od kerovođa, medicinskog osoblja, vezista, vozača oklopnih transportera, interventnog voda, rada po prijavnicama, rada u zatvoru, sprovođenja lica lišenih slobode(od mesta hapšenja, do istražnog zatvora, od zatvora do suda), obezbeđenje važnih vojnih objekata, patrole po gradu, e u okviru obezbeđenja visokih vojnih ličnosti imali smo vod koji je nosio civilna odela. Obično bi imali jednu sportsku torbu u nju bi stavili najčešće škorpion, jedan TT, baterijsku lampu , šok bombu, nož, obavezno SDO i vodu i još neke sitnice. Oni su se smenjivali ispred zgrada i kuća komandanta VPO, načelnika bezbednosti VPO, i nekih važnih generala i admirala. Naravno postojalo je i vojničko obezbeđenje u uniformama i u zavisnosti iz kog bi roda bilo lice koje obezbeđujemo tu bi uniformu dužili u servisu. Pa tako nas ima u mornaričkim uniformama, pešadijskim , plavim, kasnije i u planinskim sa kačketima. U sastavu je bila i četa saobraćajnih policajaca, nije bila namenjena za borbena dejstva već za kontrolu i regulisanje saobraćaja, vozikali se po ceo dan na motorima po poligonu. Posebnu grupu činili su snajperisti, i radaristi na takozvanim radarima za osluškivanje bojišta i praćenju zvukova sa geofona. Svi smo morali da prođemo i osnovu u protivpožarnoj obuci naravno čak i obuku u ukrcavanje u transportna sredstva. To izgleda najvno, ali tako je to bilo sinhronizovano da kad uskačete u transporter ili pizgauer ili helikopter ili čamac, svako je znao gde i kako ima da sedne i zauzme položaj. Jednom nedeljno se išlo na gađanje.Uz sve to postojala je služba, to su bili vojnici raspoređeni za rad po kancelarijama koji su nam davali logistiku. U okviru svake čete postojao je priručni borbeni magacin, uvek krcat municijom, oružjem i opremom, vreće za spavanje, šatorska krila, zaštitne maske sredstva za vezu, PRC i RUP uređaji, tromblonske i protivpešadijske mineitd.. tako spakovane da se sa lakoćom nosilo u slučaju potrebe. Ćata je bio zadužen da isprazni kasu komandira čete i da po potrebi uništi dokumentaciju.
Jedinica je imala hotelski smeštaj kao i hranu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   25.05.13 0:48

Ne sumnjam da je ovako bilo...
Kako su se regrutirali ljudi za ovakvo služenje vojnog roka?
Koje su im bile kvalifikacije?
I još pitanje: Je li istina da iz Lore postoje tuneli kojima se može doći do susjednih civilnih zgrada?
Pitam zato jer se pričalo da oficiri tako mogu ići kući da ne moraju cestom na vidjelo kao i drugi ljudi...
Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   25.05.13 2:12

Većina je bila regrutovana po liniji tata oficir, zatim škola unutrašnjih poslova Zemun, džudisti iz Novog Sada svi do jednog od Obadova koji je radio u policiji i pitomci fakulteta državne bezbednosti iz Skoplja. Vezisti oni najbolji radio amateri u civilstvu, vozači iz Čapljine pa na obuku policijsku. Kerovođe odlazili za Niš uzimali kerove i dolazili sa njima u jedinicu.
Ja sam zakačio klasu kad su završili srednju školu upisali fakultete i došli da služe. Ljubičić je bio general armije i po njegovom naređenju jedinicu smo zbog posebnih okolnosti napustili posle 10 meseci što je tada to bio presedan, to je 81 godina. Ponuđeno je da se raspodelimo po civilnoj miliciji. Ja sam najpre otišao u okružni zatvor ali posle tri nedelje sam napustio i otišao u vojnograđevinsku. Komandant mi bio viceadmiral Letica.
Nisu postojali nikakvi tuneli u Lori. Imali smo zatvor u Lori, kasnije u ratu su ga Hrvati koristili za zarobljene pripadnike JNA. Tu je more bilo bogato jer niko nije smeo da priđe pa sam išao uzimao opremu od ronilaca i ronio i svaki kutak sam poznavao.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   25.05.13 13:09

Dragane ova tvoja priča je veoma zanimljiva, o ovakvim jedinicama su postojale priče ali su bile obavijene velom mističnosti i zvučale kao neke legende o JNA.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   25.05.13 13:22

Ja osobno pratim sa velikim zanimanjem. bounce

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   02.06.13 1:17

U principu kad pogledate biti pripadnik neke JPD podrazumevao je samo strogu disciplinu i ponavljanje određenih radnji dok ne postanu rutina. Meni nikad nije bilo jasno zašto se toliko "lomatamo" kad nećemo to nikad imati prilike da stvarno i primenimo. Kasnije se ispostavilo eto da nisam u pravu.Jedinica je imala borbeno dejstvo i zahvaljujući obuci nije imala poginule, imala je tri ranjenika. Ali neko je morao da čuva na primer ovakve objekte: http://tangosix.rs/2013/01/06/letacke-price-suada-hamzica-zeljava/
Na vrh Go down
mpanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2013-08-18
Dob : 52
M(j)esto zagreb

KomentarNaslov komentara: specijalne snage   18.08.13 6:19

mpanovic: komentar modifikovan dana: 20.08.13 22:29; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.09.13 13:16

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   04.10.13 9:45

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   04.10.13 9:46

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 18:24

Kad se pomene specijalna jedinica imam utisak da se previše bivših vojnika prepozna u tome iz odredjenih razloga.Sećam se mog prisustva na zadjem dizanju zastave pred odlazak iz JNA i reči koje nam je uputio tada pukovnik Ojdanić komandant kasarne u Prizrenu,"Sada kada se vraćate u civilstvo sećajte se svojih drugova i raznih dešavanja ali nemojte dodavati nešto što nije bilo ili nešto što se nije desilo".
Napisao sam ovo iz razloga što za vreme služenja JNA nisam ni čuo za specijalnu jedinicu osim padobranaca,a kad sam izašao saznao sam da je skoro svaki drugi bio neki DIVERZANT
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 19:14

Citat :
a kad sam izašao saznao sam da je skoro svaki drugi bio neki DIVERZANT

Možeš malo pojasnit ako nije problem Question

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 19:34

@purger (citat):
Citat :
a kad sam izašao saznao sam da je skoro svaki drugi bio neki DIVERZANT

Možeš malo pojasnit ako nije problem Question 

Mnogo puta sam u nekim neobaveznim razgovorima na temu JNA slušao kako su u vojsci bili diverzanti..
Znam da su odredjene jedinice imale u sklopu obuke diverzantska dejstva ali to neznači da su bili diverzanti.
Ogradjujem se od roda Ratne mornarice jer nisam upućen

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 20:47

Shvatio sam cheers