FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SPECIJALCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
zokika
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 22:11

Znamo, da se u vojski događalo svašta. Pa su možda ovi "diverzanti" pričali o tome, kako su pokušavali da "hvataju krivine" i mislili da su po tom pitanju diverzanti. HA-HA-HA
(shvatite to kao dobronamernu šalu...)
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 22:48

@zokika (citat):
Znamo, da se u vojski događalo svašta. Pa su možda ovi "diverzanti" pričali o tome, kako su pokušavali da "hvataju krivine" i mislili da su po tom pitanju diverzanti. HA-HA-HA

Hvatanje krivine je VES koji smo mogli prodati mnogim armijama za velike pare
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   07.11.13 22:48

@zokika (citat):

Baš tako sam i shvatio te diverzante Smile

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   08.11.13 0:26

@dinosaurus (citat):
...
Ogradjujem se od roda Ratne mornarice jer nisam upućen

Mi smo u mornarici svi bili "specijalci". Laughing 

lol!
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   08.11.13 0:38

@Stazio (citat):
@dinosaurus (citat):
...

Mi smo u mornarici svi bili "specijalci". Laughing 

lol!

A nije vam bilo ni teško..leto..sunce..a neprijatelj u bikiniju,niste ni čekali dan D da napadnete plaže cheers

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   01.01.14 20:46

Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-01-13

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 13:12

Pozdrav svima na forumu.
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 13:47

Pozdrav svima. Novi sam član foruma pa bih vam malo obijasnio svoje iskustvo. Služio sam vojsku JNA 90-91 pješadija ves vp. Prvih 6mj. avala 3 mj. pješadijska obuka zatim 3 mj. vojno policijska. Nakon toga dobrovoljno se prijavim u antiteroristička četa vp. na Dedinju. Što znaći još 6 mj. obuke. U toj atč. bilo je tri voda 1 vod mlađi vodnici školovani oficiri i 2-3 vod redovna vojska. Komandir čete bio je neki kapetan Marić ime mu neznam. Komandiri voda bili su poručnici JNA. Obuka je bila rigorozna ali s obzirom na prijašnjih 6 mj. radilo se na nekakvim dodatnim obukama i posebno na kondiciji. Da ne duljim bilo je gađanja iz dosta vrsta naoružanja pištoja puši zaznih itd. Čak smo imali obuku na poligonu Pančevaćkih diverzanata, Bubanj Potoku, Kusićima itd. Namjena čete je bila napad na oteti avion, otetu zgradu što je uključivalo penjanje i spuštanje sa užetom dilferov i lorbekov stil planinarenja. Bilo je tu i gađanje iz helikoptera spuštanje užetom i iskakanje. Desilo mi se u cijeloj toj prići da sam sudjelovao u demonstracijama 91 u Beogradu obezbjeđenje SSNO i čuvanju kuće cvijeća kad je Drašković imao demonstracije. Moglo bi se toga još pričati puno ali bi trajalo. Mogu da kažem da sam bio jedna od zadnjih generacija JNA i ne žalim jer to je bila disciplina.   Svima vama dakako da je JNA imala i to kakve jedinice i redovne i profesionalne vojske za posebne namjene.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 14:38

Dobro došao batootok. Sigurno imaš još toga zanimljivog za ispričati.

cheers
Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 234
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 21:08

@dinosaurus (citat):
@purger (citat):
Citat :
a kad sam izašao saznao sam da je skoro svaki drugi bio neki DIVERZANT

Možeš malo pojasnit ako nije problem Question 

Mnogo puta sam u nekim neobaveznim razgovorima na temu JNA slušao kako su u vojsci bili diverzanti..
Znam da su odredjene jedinice imale u sklopu obuke diverzantska dejstva ali to neznači da su bili diverzanti.

Koliko ja znam JRM je imala DPD (Divizion Pomorskih Diverzanata) koji je obuku ima u Divuljama, kako za oficire i podoficire, tako i za mornare.
Mornari su nakon obuke od 3 mjeseca isli u prekomandu

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 21:27

Na regrutaciji sam bio određen za ronioce (to je najčešće značilo pomorske diverzante) ali sam završio na drugom mjestu.   pirat  Very Happy
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 21:27

Koliko ja znam eventualne krize otetih aviona i akcije sličnog tipa radile su specijalne jedinice SSUP-a i jedinice RSUP-koje je imala svaka republika u ex-yu.Bile su veoma obučene i svakodnevno trenirane za sve situacije.
Za JNA nisam baš upućen,ali pod specijalnom jedinicom mogla se smatrati samo padobranska...
Većina jedinica je imala specijalnu obuku u zavisnosti od roda ali ne znači da su bili specijalci..
Ja sam služio u izvidjačkoj jedinici,imao sam obuke u plivanju,skijanju,preživljavanju,topografiji,bacanje noža,borilačke veštine,graničnu obuku,minska sredstva,diverzantska dejstva....itd...i šta sam ja??..specijalac!!!! Very Happy  Very Happy 
Bez namere da protivrečim ali sve je to bilo prilično površno..što se tiče regrutnog sastava
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 22:11

@dinosaurus (citat):
Koliko ja znam eventualne krize otetih aviona i akcije sličnog tipa radile su specijalne jedinice SSUP-a i jedinice RSUP-koje je imala svaka republika u ex-yu.Bile su veoma obučene i svakodnevno trenirane za sve situacije.
Za JNA nisam baš upućen,ali pod specijalnom jedinicom mogla se smatrati samo padobranska...
Većina jedinica je imala specijalnu obuku u zavisnosti od roda ali ne znači da su bili specijalci..
Ja sam služio u izvidjačkoj jedinici,imao sam obuke u plivanju,skijanju,preživljavanju,topografiji,bacanje noža,borilačke veštine,graničnu obuku,minska sredstva,diverzantska dejstva....itd...i šta sam ja??..specijalac!!!! Very Happy  Very Happy 
Bez namere da protivrečim ali sve je to bilo prilično površno..što se tiče regrutnog sastava

Laughing
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 22:30

Svi su u svojim jedinicama mogli biti diverzanti u zavisnosti od zadatka, što se tiče specijalaca tu je već druga priča, u današnje vreme ima ih i poimenično ali što se tiče bivše JNA postojali su i tad ali bez
zvučnog naziva i sastavljeni isključivo od aktivnih oficira posebno odabranih.To sam načuo iz priča mog matorog i njegovih kolega, znalo se da postoje ali ko, gde i šta... Question

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 243
Član od : 2013-12-12
Dob : 57
M(j)esto Sopot Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 22:38

Postojale su specijalne jedinice sastavljene isključivo od aktivnih oficira i podoficira,vojnika na osluženju vojnog roka nije bilo u njima.Jedna takva bila je u Gardijskoj brigadi.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 22:56

Nisam siguran da ja JNA poznavala termin ''specijalci''....Možda se javi neko od oficira pa pojasni ovo pitanje..
Na vrh Go down
Mikula 67

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 23:06

@dinosaurus (citat):
Nisam siguran da ja JNA poznavala termin ''specijalci''....Možda se javi neko od oficira pa pojasni ovo pitanje..

JNA ih nije nikako ni nazivala jer zvanično nisu ni postojali, više su bili kao "tajni agenti" u vojnim atašeima.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   13.01.14 23:13

@Mikula 67 (citat):
@dinosaurus (citat):

JNA ih nije nikako ni nazivala jer zvanično nisu ni postojali, više su bili kao "tajni agenti" u vojnim atašeima.

Mikula nisam baš razumeo..nema veze pojasniće već neko  Very Happy celu temu da ne bude zabune

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 0:20

@dinosaurus (citat):

U moje vreme, i moje služenje, meni su u kartoteku napisali ''specijalna jedinica.'', zapravo počeo sam kao obična pešadija.

Naravno nije bilo mišlenje u Rambo stilu, neke naročite specijalnosti diverzanta itd. Tako da, bilo je toga, ali kako je ko razumeo.

Ustvari naučili su nas nekoliko stvari što jih obična vojska nije znala, Ali ipak neki opasni speciaci nismo bili.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 0:51

@Pero™ (citat):
@dinosaurus (citat):

U moje vreme, i moje služenje, meni su u kartoteku napisali ''specijalna jedinica.'', zapravo počeo sam kao obična pešadija.

Naravno nije bilo mišlenje u Rambo stilu, neke naročite specijalnosti diverzanta itd. Tako da, bilo je toga, ali kako je ko razumeo.

Ustvari naučili su nas nekoliko stvari što jih obična vojska nije znala, Ali ipak neki opasni speciaci nismo bili.

To je tačno Pero....jer na kraju bi ispalo da je Rambo služio JNA

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 1:32

Dino, ja nisam bio ni neki specijalac, nisam bio ni obična vojska.... nekde u sredini. Ali pravu specijalnost sam zaradio na karauli!!!

Iako neku upotrebu noževa na nisu učili. Barem ja sam bio neka ljudska armija. Ha Ha, nemoj da ga kolješ, ali možeš da ga napucaš.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 1:39

@Pero™ (citat):
Dino, ja nisam bio ni neki specijalac, nisam bio ni obična vojska.... nekde u sredini. Ali pravu specijalnost sam zaradio na karauli!!!

Iako neku upotrebu noževa na nisu učili. Barem ja sam bio neka ljudska armija. Ha Ha, nemoj da ga kolješ, ali možeš da ga napucaš.

Razumeo sam ja tebe Pero...nismo bili specijalci ali smo specijalno dobro odradili šta nam je bila obaveza,neko malo teže,neko malo lakše ali tako ti je u životu.. Evil or Very Mad
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 7:27

72 specijalna brigada  ili popularno nazvana pancevci , sta su oni bili obicna vojska?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 9:51

@dinosaurus (citat):
@Pero™ (citat):

Razumeo sam ja tebe Pero...nismo bili specijalci ali smo specijalno dobro odradili šta nam je bila obaveza,neko malo teže,neko malo lakše ali tako ti je u životu.. Evil or Very Mad

Dinosauruse, nisam bio naročito obučen, ali kad moraš sam da se naučiš. Stvarno se ne smatram za nekog što bi bio bolji od drugih, ali kad si 10 km od drugova,, pa naučiš kde se spava, kako se npravi neki zaklon za loše vreme, i slično. EEEEE onda je to prava vojska. Sa onim drugarima što sam pričao ovde u komšiluku, oni pojma nemaju o tome. 

Što se tiče obaveza, ispunjavali smo jih i mi. Iako bi mogli da ne idemo na granicu, ipak smo išli. Mogli bi da ''hvatamo krivine''. Ali ipak smo išli. Naravno, nekima je lako, nekima je teško. Jedni su bili obična vojska, neki smo morali konkretno da odradimo. Ne bunim se ni sada, malo napišem iskustva, ali bilo pa prošlo.

Tako da:... bili smo neke vrste specialci. Pitaj i ostale graničare sa foruma. Sigurno se ne osečaju kao obična vojska, a u stvari se i ne cene/poveličavaju. Svi smo mi izvršavali zadatke, ali osečamo se da smo bili nešto malo specijalniji od obične gradske vojske.

Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 11:40

Kada neko puca it tetejca, škorpiona, automatske puške, lovačke, snajpera, šemily puške sa suzavcem i plastičnim i gumenim patronama, tromblonima ručnim bacačima i ko zna s čim još. Kada ima pretres terena zbog ubačenih diverzanata a diverzanti su navodno elitna jedinica kakva onda to jedinica lovi njih. Da služio sam na Dedinju u gardijskoj brigadi. Ljudi svašta pričaju i nevjeruju u čega da onda ja vjerujem kad sam to prošao. Ima toga još.....
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   Today at 14:33

Na vrh Go down

SPECIJALCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» SPECIJALCI U JNA