FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SPECIJALCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 11:52

@vladimir (citat):
72 specijalna brigada  ili popularno nazvana pancevci , sta su oni bili obicna vojska?

Mislim da je formirana posle JNA
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 11:57

@batootok (citat):
Kada neko puca it tetejca, škorpiona, automatske puške, lovačke, snajpera, šemily puške sa suzavcem i plastičnim i gumenim patronama, tromblonima ručnim bacačima i ko zna s čim još. Kada ima pretres terena zbog ubačenih diverzanata a diverzanti su navodno elitna jedinica kakva onda to jedinica lovi njih. Da služio sam na Dedinju u gardijskoj brigadi. Ljudi svašta pričaju i nevjeruju u čega da onda ja vjerujem kad sam to prošao. Ima toga još.....

Kolega koja jedinica je u pitanju i koji VES?
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-01-13

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 12:02

nemam vojnu knjižicu ali to je bio ves vp. Bilo je to na dedinju i koliko se sječam službenog naziva antiteroristička četa vp. komandir čete Marić što sam prije objašnjavao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 12:03

u redu je jasno mi je sve
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 12:05

imam čak i sliku sa imenima mada neznam kako da je stavim na forum.

Mada nije možda zgodno da objavljujem imena.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 12:10

@batootok (citat):
imam čak i sliku sa imenima mada neznam kako da je stavim na forum.

Mada nije možda zgodno da objavljujem imena.

Treba da se skenira pa se onda valjda nekako postavi,ja lično neumem,za sada mi je komplikovano...jedva sam naučio i ove sa neta da postavim Very Happy .
Neznam da li je zgodno ali ću kad naučim i ja postaviti bar neku,valjda se klasići neće ljutiti,tada su bili mladi a sada smo... Wink
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 12:14

Sve u svemu meni osobno je bilo lijepo iskustvo. Nadam se da su ljudi živi i zdravi nakon svih ovih bivših sranja.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 14:03

@batootok (citat):
Kada neko puca it tetejca, škorpiona, automatske puške, lovačke, snajpera, šemily puške sa suzavcem i plastičnim i gumenim patronama, tromblonima ručnim bacačima i ko zna s čim još. Kada ima pretres terena zbog ubačenih diverzanata a diverzanti su navodno elitna jedinica kakva onda to jedinica lovi njih. Da služio sam na Dedinju u gardijskoj brigadi. Ljudi svašta pričaju i nevjeruju u čega da onda ja vjerujem kad sam to prošao. Ima toga još.....

Pripadnici Teritorijalne obrane. Operacija "Feniks" 1972.godine. Gdje su tada bile te specijalne, najspecijalnije, elitne i antiterorističke jedinice. Rolling Eyes

Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 14:56

@pukovnik (citat):
Pripadnici Teritorijalne obrane. Operacija "Feniks" 1972.godine. Gdje su tada bile te specijalne, najspecijalnije, elitne i antiterorističke jedinice. Rolling Eyes

Tek 78me se pocelo sa formiranjem specijalnih jedinica milicije. Vojska je iste godine formirala specijalnu jedinicu koja je imala 13 pripadnika i nalazila se u sastavu vojne policije.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 16:38

'78 je formirana specijalna jedinica RMUP.a Srbije u to vreme sastavni deo jedne stanice Milicije.
Jedina prava specijalna jedinica '80-ih je jedinica SSUP-a smeštena u blizini Batajnice.
U sastavu te jedinice bili su aktivni policajci iz svih Republika,posebno odabrani i vrhunski obučeni.
Kao rezervista SSUP-a od '88 imao sam priliku da vidim neke od njihovih vežbi, zbog kojih smo mi samo zevali u neverici...to je sve što ću reći..
Jedinica je rasformirana sa raspadom SFRJ i Saveznog MUP-a a ono što je ostalo preuzela je specijalna MUP.a Srbije
Nijedna jedinica na prostoru SFRJ nije bila elitnija

Specijalac...to su godine mukotrpnog rada i odricanja,rizika,mnogi su i nastradali u obuci.....a ne tri pucanja iz pištolja,malo skakakanja.šareno odelo,prodje 5 meseci obuke i eto ga specijalac
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 18:14

Operacija "Feniks" 1972.godine.  jedini poreziveli terorista iz te grupe poginuo je u sukobu sa pripadnicima JNA  1991 ili 1992 godine.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Dalji komentar nije u skladu sa temom . DPuric   14.01.14 20:08

@vladimir (citat):
Operacija "Feniks" 1972.godine.  jedini poreziveli terorista iz te grupe poginuo je u sukobu sa pripadnicima JNA  1991 ili 1992 godine.

Ludvig Pavlović je poginuo 18. rujna 1991. u Studenim Vrilima na cesti između Tomislavgrada i Posušja u kratkotrajnom puškaranju sa kolonom JNA

Modifikovano u skladu sa pravilima foruma . dp 15.01.2014.g. 20.10

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   14.01.14 22:37

@pukovnik (citat):
@batootok (citat):

Po večini sveta, tada i nije bilo specijalaca u današnjem smislu reči. Pre neko vreme sam gledao emisiju o događajima kad so palestinski teroristi zarobili izraelske sportaše. Kao kad su se spremili da jih napadnu na aerodromu, nemačka policija uopšte nije imala treniranih snajperista.

Voleo bi da kažem da su bili palestinci borci, ali ugrožavanje civila nije borba nego terorizam.

Ali dali može neko da mi kaže, šta definira specijalca? Dali je to upis u knižicu? neki trening što nikad neče koristiti? Dali je to praksa na terenu? Itd.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 0:16

Nema smisla da se hvalim Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 0:35

Pošto vidim da insistirate objasniću..
Na plivanju za malo se ne udavi..
Na skijanju za malo se ne polomi..
Na karauli za malo ode u Albaniju..
Na bacanju noža za malo da pogodim metu..
Na karateu zamalo crče od smeha kad nas vide u kimonima...
Na kretanju po azimutu za malo da nadjem kotu...
Na orjentaciji za malo da zaboravim da je mahovina sa severne strane..

Na kraju za malo da budem specijalac..

p.s vidite,za malo da zaboravim da sam u 19 godina mislio da rata nikad neće biti..pa nisam puno ni bio zainteresovan

dinosaurus: komentar modifikovan dana: 15.01.14 0:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 8:44

@dinosaurus (citat):
Pošto vidim da insistirate objasniću..
Na plivanju za malo se ne udavi..
Na skijanju za malo se ne polomi..
Na karauli za malo ode u Albaniju..
Na bacanju noža za malo da pogodim metu..
Na karateu zamalo crče od smeha kad nas vide u kimonima...
Na kretanju po azimutu za malo da nadjem kotu...
Na orjentaciji za malo da zaboravim da je mahovina sa severne strane..

Na kraju za malo da budem specijalac..

p.s vidite,za malo da zaboravim da sam u 19 godina mislio da rata nikad neće biti..pa nisam puno ni bio zainteresovan

Plivati sam znao i pre JNA, svake godine smo išli na more
Skijati sam znao i pre JNA, to je bio tradicionalni sport u Sloveniji
Na karauli se nisam izgubio, ali sam naučio da spavam napolju, neki put zbog umora, neki put iz užitka.
E nož neznam da bacam, ja bi ga pogodio držkom, bolje da bi kamen bacio, a i šta če mi ako imam M70 sa municijom.
Karate nas nisu učili, nego neke judo finte, a i gledaj gore, šta če mi ako imam M70.
Šta je azimut i karte sam znao i od ranije. Ali šta če mi ako poznajem teren
Šta češ u šumi kde nema mahovine? Opet gledaj gore, ako poznaješ teren i ako puno puta gledaš izlazak sunca....

Izgleda kao da sam bio specialac, neznam, ali znam da sam prošao mnoge stvari što u pričanju sa drugima iz moje okoline, drugi nisu.

Nisam ni ja mislio da če biti takav rat, ali sam ga na sreču dobro izbegao (tražili su od mene da idem u rezervni sastav policije)

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 11:25

Pero,ovo pogadjanje DRŠKOM ti kvari opštu ocenu.... Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 11:57

ma jok, biti će toga još, no to mi je kompliment, samo neka nastavi, he,he,he. Twisted Evil

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 13:47

@dinosaurus (citat):

Pa šta ču... jadan ja, pokupili nam bajonete da se ne razbacujemo sa njima.  Rolling Eyes

skijajanje, plivanje, itd je sasvim civilna stvar, a zašto bi u civilstvu vežbao bacanje noža? I dali je uvek smrtonosno? Po mom mišljenju još više razljutiš onog što ga gađaš. I još nešto mi pade na pamet... da nisi bio ti možda kuvar (šala).
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 13:54

@Pero™ (citat):
@dinosaurus (citat):

Pa šta ču... jadan ja, pokupili nam bajonete da se ne razbacujemo sa njima.  Rolling Eyes

skijajanje, plivanje, itd je sasvim civilna stvar, a zašto bi u civilstvu vežbao bacanje noža? I dali je uvek smrtonosno? Po mom mišljenju još više razljutiš onog što ga gađaš. I još nešto mi pade na pamet... da nisi bio ti možda kuvar (šala).

Nisam,čak sam kao desetar bio komandir IG(izvidjačka grupa)  Cool

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 14:28

@Pero™ (citat):
@dinosaurus (citat):

Često se spominje to bacanje noževa kod specijalaca.Neznam kakovi su to bili noževi i ko ih je bacao i zašto kad postoji i drugi efikasniji način da se eliminira meta a da to bude donekle u tišini.
Imao sam u rukama neku stvar za bacanje,možemo reći nož,probao čak i bacati.Izgleda kao 4 noža automatske puške spojena u križ.Kako god baciš uvijek se zabode,ako možeš bacit, jer je stvar dosta teška.Izgleda slično ko

ova stvar na sredini slike .Da bi nešto pogodio tim nožem na 10 m treba stvarno snaga,jer kao što sam napisao teška je sigurno više od 1,5 kg.Neznam dali se neko od vojnika sretao time na specijalnoj obuci.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 14:37

Meni ovo liči na kaubojsku opremu...mamuze scratch tako beše..
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 14:43

Ma ne,nisam mogao nači ništa sličnije.Ovo je valjda neka ninđa oprema za bacanje.Ono o čemu ja govorim je slično kao kad bi 4 noža AP spojio u križ,otprilike te veličine samo bez drške.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 14:52

@lacoš (citat):
Ma ne,nisam mogao nači ništa sličnije.Ovo je valjda neka ninđa oprema za bacanje.Ono o čemu ja govorim je slično kao kad bi 4 noža AP spojio u križ,otprilike te veličine samo bez drške.

Razumem,mi smo bacali neku laganiju verziju noža ali kako sam negde napisao,bacili smo svi po jednom i to je bila ta obuka...možda je neko drugačije...ja nisam.
Vezano za tvoje pitanje,ne verejum da se u vreme JNA to koristilo
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   15.01.14 18:59

Svojevremeno je Karlovačko poduzeće "Kordun" napravio jedan nož za postrojbe specijalne namjene, vidio sam ih samo par komada, ja u kolekciji imam američki survival knife, kada jednom legne u ruci i naučiš balans može se fino bacati.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   Today at 12:34

Na vrh Go down

SPECIJALCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» SPECIJALCI U JNA