FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

22. decembar Dan JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 1:22

aleksandar obradovic (citat):
Boske je postavio pesmu B.Copica CUVAR TVOG DETINJSTVA...........koja me zaista podsetila i na 22.decembar a i na detinjstvo... Very Happy
Kao klinci u osnovnoj skoli obavezno smo je recitovali i ucili napamet...!

Na kraju bicu iskren ....u to vreme bezbrizno i vedro, JNA je zaista bila cuvar mog detinjstva , stvarno ili "prividno", nije bitno, ali je za mene u detinjstvu izgledalo vrlo ozbiljno... Smile

Aco nije bitno kako je bilo, bitno je kako smo se osjećali! I ja sam se osjećao kao i ti jocolor

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 1:27

@Boske (citat):
aleksandar obradovic (citat):
Boske je postavio pesmu B.Copica CUVAR TVOG DETINJSTVA...........koja me zaista podsetila i na 22.decembar a i na detinjstvo... Very Happy
Kao klinci u osnovnoj skoli obavezno smo je recitovali i ucili napamet...!

Na kraju bicu iskren ....u to vreme bezbrizno i vedro, JNA je zaista bila cuvar mog detinjstva , stvarno ili "prividno", nije bitno, ali je za mene u detinjstvu izgledalo vrlo ozbiljno... Smile

Aco nije bitno kako je bilo, bitno je kako smo se osjećali! I ja sam se osjećao kao i ti jocolor
Slažem se, budi samo lijepa sjećanja. sunny
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 1:34

Znate li zašto se Dan Armije slavio 22.12.?

21.12 1941.g. je u malom bosanskohercegovačkom mjestu Rudom formirana Prva proleterska udarna brigada, odlukom Centralnog komiteta KPJ na čelu s J.B. Titom.
Brigada je formirana u čast rođendana J.V.Dž. Staljina, koji je bio 21.12. 1878.g.
Kada je odlučeno de se Dan Armije slavi na dan osnutka Prve proleterske brigade, pojavio se 'mali' problem, budući da se već dogodio poznati sukob Jugoslavije i SSSR-a, odnosno Tita i Staljina.
Stvar je riješena sitnom falsifikacijom dana osnutka brigade, tj. dan osnutka je pomaknut na dan kasnije. Tako je Dan Armije obilježavan 22.12.
Ipak se poslije u povijesnim udžbenicima kao dan osnutka brigade navodio ispravan datum, 21.12.
Nitko kasnije nije pretjerano vodio računa o ovim datumima i stvar je uspješno riješena na opće zadovoljstvo. I vuk sit i ovce na broju. Cool

cheers
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   23.12.12 1:41

Sa festivala JNA '64.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 21:10

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 21:37

Za Dan armije dijelila su se odlikovanja tj činovi oficirima a bogami i neki vojnici dobili bi nagradno.
Slabo se sječam tog dana te 81.god,bio sam mlad vojnik(oktobarska klasa) a kasarna je tek bila u osnivanju pa se nije baš nešto slavilo.sljedeče godine skinuo sam se 26.11 pa nisam dočekao Dan armije.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 21:45

Ja se najbolje sjećam dobrog ručka i vina Very Happy Da, bio je i neki kulturno-umjetnički program i mislim da su se pred postrojenom vojskom cijele kasarne čitala imena nagrađenih vojnika (možda i starješina).

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 21:53

Nisam siguran da se išta čitalo za starješine.A što se tiče ručka da bio je grah sa suhim rebrima.
Toga se sječam jer smo ga jeli samo za dan armije,dan artiljerije 6.10 i za novu godinu.
A vino,toga nije bilo nikad.Poslije ako imaš koji dinar da si kupiš skopsko pivo.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 22:24

A bio je odličan ručak ali i zbog strojaka nateknuta jaja kod većine vojnika!

Više od pola čete je završilo u stacionaru!
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 22:49

Sami krivi kad su gazili na pete a ne na prste Very Happy To je ono što sam ja guštere prvo učio; prvo prsti padaju na tlo a tek onda peta. Inače imam dosta iskustva sa strojevim korakom, gazio sam u zastavnom vodu king

Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   23.12.12 23:59

@Boske (citat):
Sami krivi kad su gazili na pete a ne na prste Very Happy To je ono što sam ja guštere prvo učio; prvo prsti padaju na tlo a tek onda peta. Inače imam dosta iskustva sa strojevim korakom, gazio sam u zastavnom vodu king

Valjda se gazio punim stopalom,dakle u isto vrijeme peta i prsti.

Ti si učio guštere!
Gdje to bijaše junače? Smile

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 0:07

Vojni praznik: Nema zanimanja i obuke. Svečano postrojavanje sa prigodnim govorom komandanta i nekog iz udruženja boraca, starješine u svečanoj uniformi, vojska u izlaznoj. Obavezno čitanje nagradnih i pohvala. Prigodna muzika sa razglasa. Ručak: pasulj, pečenje i pivo (vino). Po mogućnosti prigodan program u domu JNA i druženje sa građanima. Nagradni izlasci. Sutradan sve po starom. Smile
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 0:10

@hercog (citat):
@Boske (citat):

Ti si učio guštere!
Boske je u pravu, u strojevom koraku prvo se prstima dodirivalo tlo .
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 0:28

Muzika, paradni marš, uz koju se vježbao strojevi korak.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 0:42

@hercog (citat):
@Boske (citat):

Ti si učio guštere!

Nešto mi zvučiš sarkastično druže tongue I ako može bez onog "junače", junaci su već odavno pod zemljom Sad
Ovako: Na slici koju imam u avataru se jasno vidi da sam bio vodnik-stažista. ŠRO sam završio u kasarni "dr. Mladen Stojanović" u Banja Luci (OMJ). Prekomandu sam dobio u istom školskom centru, samo druga kasarna. Kasarna se zvala "Zalužani" po mjestu u kojem je bila smještena (nekih 4-5 km od B. Luke udaljena). Tu sam obučavao vozače oklopnih transportera OT-M60. I okviru te obuke je naravno bila i strojeva obuka gdje sam, između ostalog, učio vojsku kako se gazi strojevi korak. Pošto sam tu vještinu na mojoj obuci dobro savladao, komandir mog voda koji je bio zadužen za zastavni vod, je to zapazio i uzeo me da gazim u zastavnom vodu. Znači prilikom raznoraznih prigoda (praznici, zakletva mlade vojske itd.) imali smo naš nastup sa zastavama. Ako si bio u vojsci onda si zasigurno vidio zastavni vod i znaš o čemu pričam. I još nešto: strojevi korak se gazi onako kako sam opisao, raspitaj se malo bolje prije nego što kreneš u rasprave. Prvo se udara prstima da bi stopalo amortiziralo udar i da bi se on što manje prenio na ostale dijelove tijela. Dakle vojniče ako ima još pitanja i nejasnoća samo izvoli Cool

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 0:58

Još malo prigodne muzike pirat

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 3:56

@Boske (citat):

"noga vise pogled pravo...."

Boske je 100% u pravu, oni koji su lupali citavim stopalom nije im bas bilo do smijeha sljedece jutro.
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 18:54

Tog dana ,dali su nam neki svecani rucak,ali moj vod je bio u nekoj zurbi.Trebalo je tih dana da polazemo za protivpozarce,a nakon nove godine da idemo u prekomandu.Ucili smo a i sakupljali polako sitnice koje nam fale za razduzivanje ...
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   24.12.12 21:26

Dan armije proveo radno;

ne secam se tacno da li 2 ili 3 svirke tokom dana...mislim da je uvece bila plus neka priredba (svecana akademija)
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   22.04.13 17:02

Kao decembarac 86 docekao i taj dan 22 decembar sa tek 6 dana boravka u JNA u kasarni Boris Kidric LJubljana.Posto nismo polozili zakletvu nismo isli u grad ali smo imali postedu taj dan sto se tice obuke i imali smo u kasarni puno sportskih aktivnosti a to su streljana i pucanje vazdusnom puskom kao natjecanje pa zatim prvi put odlazak u vojnicki klub i takmicenje u sahu a prva tri mjesta su dobivala i nagradne izlazke ali nakon zakletve da ih iskoristis.Bila je taj dan i hrana bolja sa dodatkom voca.Uglavnom taj dan smo se rastrkali po kasarni a ja sam iskoristio taj dan i za slikanje sa svojim drugovima pocevsi od spavaone,stepenica pa do kruga oko kasarne.Nakon mog prvog izlaska u grad a to je bila zakletva nesto prije nove godine film sam umnozio i podjelio drugovima i mislim da to gledaju kao i ja danas sto to imam i vjerujte ima vrijednost.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   22.04.13 18:21

@semsudin (citat):
Kao decembarac 86 docekao i taj dan 22 decembar sa tek 6 dana boravka u JNA u kasarni Boris Kidric LJubljana.Posto nismo polozili zakletvu nismo isli u grad ali smo imali postedu taj dan sto se tice obuke i imali smo u kasarni puno sportskih aktivnosti a to su streljana i pucanje vazdusnom puskom kao natjecanje pa zatim prvi put odlazak u vojnicki klub i takmicenje u sahu a prva tri mjesta su dobivala i nagradne izlazke ali nakon zakletve da ih iskoristis.Bila je taj dan i hrana bolja sa dodatkom voca.Uglavnom taj dan smo se rastrkali po kasarni a ja sam iskoristio taj dan i za slikanje sa svojim drugovima pocevsi od spavaone,stepenica pa do kruga oko kasarne.Nakon mog prvog izlaska u grad a to je bila zakletva nesto prije nove godine film sam umnozio i podjelio drugovima i mislim da to gledaju kao i ja danas sto to imam i vjerujte ima vrijednost.

Pozdrag kolega i cestitka uvezi nagradjivanja. cheers Extra mi je drago sobzirom da smo imali istu VP u Sentvid lumpovanje

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   22.04.13 18:29

Pravo da vam kazem, nemam secanje uvezi 22 Decembra 1978 god Embarassed . Ali 22 Decembar 1979 god pamtim i tada sam dobio nagradno 7 dana (promasio znacku zbog nedrvrsene kompletne obuke). Uvece u domu JNA su nas zabavljali Dusko Lokin i Miliovan Ilic Minimax. Smile
Na vrh Go down
ratko
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2013-05-13
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   30.05.13 13:35

Bilo je to 22.12. 1986. godine, moj treći dan u vojsci (VP) na Topčideru, mi mladi gušteri smo svi odvedeni na proslavu dana JNA u Sava centar u novom Beogradu. Ne sjećam se tko je što izvodio ali bilo je ok, to mi je bio prvi izlazak van kasarne.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   30.05.13 14:00

@Max Blitz (citat):
Znate li zašto se Dan Armije slavio 22.12.?

21.12 1941.g. je u malom bosanskohercegovačkom mjestu Rudom formirana Prva proleterska udarna brigada, odlukom Centralnog komiteta KPJ na čelu s J.B. Titom.
Brigada je formirana u čast rođendana J.V.Dž. Staljina, koji je bio 21.12. 1878.g.
Kada je odlučeno de se Dan Armije slavi na dan osnutka Prve proleterske brigade, pojavio se 'mali' problem, budući da se već dogodio poznati sukob Jugoslavije i SSSR-a, odnosno Tita i Staljina.
Stvar je riješena sitnom falsifikacijom dana osnutka brigade, tj. dan osnutka je pomaknut na dan kasnije. Tako je Dan Armije obilježavan 22.12.
Ipak se poslije u povijesnim udžbenicima kao dan osnutka brigade navodio ispravan datum, 21.12.
Nitko kasnije nije pretjerano vodio računa o ovim datumima i stvar je uspješno riješena na opće zadovoljstvo. I vuk sit i ovce na broju. Cool

cheers

Mala korekcija ovoga što si napisao. Prva proleterska je utemeljena 21.12.1941 u Rudom sa k-dantom Kočom Popovićem i komesarom Filipom Kljajićem. Oko Dana JNA nije rađen nikakav kompromis već je 22.12.1941. godine brigada imala prvo vatreno krštenje kod sela Gaočića i Mioča te se ta borba kasnije slavila kao Dan JNA. U Rudom se danas nekadašnja ulica Prve proleterske udarne brigade zove ulica đenerala Draže. Rolling Eyes

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   30.05.13 15:36

@pukovnik (citat):
Mala korekcija ovoga što si napisao. Prva proleterska je utemeljena 21.12.1941 u Rudom sa k-dantom Kočom Popovićem i komesarom Filipom Kljajićem. Oko Dana JNA nije rađen nikakav kompromis već je 22.12.1941. godine brigada imala prvo vatreno krštenje kod sela Gaočića i Mioča te se ta borba kasnije slavila kao Dan JNA. U Rudom se danas nekadašnja ulica Prve proleterske udarne brigade zove ulica đenerala Draže. Rolling Eyes

To je sve točno, ali je:
- brigada osnovana Staljinu u čast, baš na njegov rođendan, a taj podatak se naravno, kasnije krio.
- upravo zbog te činjenice za Dan Armije nije uzet datum osnutka brigade, nego njeno vatreno krštenje, dan kasnije.
- točne detalje ne znam, ali sam više puta pročitao da je za Dan Armije najprije bio uzet datum osnutka brigade 21.12., pa se netko ipak sjetio povoda osnutka i datuma. Staljina i njegov rođendan ste potpuno izbacili iz priče, kao što je uostalom i bilo, ali nije potpuno nevažan (barem nije bio ranije).
Uvjeren sam da nije bilo njega, da bi Dan Armije ipak pao na datum osnutka brigade, što bi po meni bilo ipak malo logičnije.

Meni je iz nastave u školi ipak ostao podatak da se Dan Armije slavi prema datumu njenog osnutka, a ne prema prvoj borbenoj akciji.
I otuda špekulacije o sitnoj falsifikaciji. Današnji izvori spominju prvu borbenu akciju, a Staljina velika većina izvora (ali ne svi) potpuno prešućuje, vjerojatno autori takvih članaka nisu do kraja upućeni u ono što pišu.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: 22. decembar Dan JNA   Today at 15:13

Na vrh Go down

22. decembar Dan JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» ŠRO artiljerije Zadar jun - decembar 1988.
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» Ljubljana kasarna Boris Kidrič - Šentvid decembar 88/89
» Kovin decembar 1988.
» Decembar 86 Niš-Komren kasarna Mija Stanimirović VP1575