FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Savudrija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
MurDocc
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Savudrija   11.03.12 22:01

Pozdrav svima,

Kao što znam, ovde ste po večini nekadašnji pripadnici JNA, pa bih možda pitao dali neko zna bilo šta o vojnoj zoni u Savuriji, u Hrvatskoj, gde je nekad bila smeštena JNA. Naime, ova zona me več od nekad intersuje ali ne mogu da saznam puno više od toga, da je JNA bila tamo od 1945 pa do kraja, i da je tamo bila radarska stanica. Znam, da se ta nekadašnja vojna zona obuhvatla od prilike teritorij uz naselje Alberi i sve do samog gornjeg rta Savudrije. Na tom teritoriju bila je i vila iz 19. veka, Velika Stancija (ili Stancija Grande) imenovana i Vila Cesare, u kojoj so bili nastanjeni vojnici. Dio tog teritorija i danas je vojna zona, ali znatno maniji dio neko pre. Dio oko spomenute vile je sad otvorena zona, gde se može prosto šetati (ali je velik dio obraslo grmlje).

U jednom video navedeno je, da je Vilu Stanciju nakon 2. svetskog rata preuzimala Jugoslovenska ratna mornarica, pa me zanima, da li neko zna ako je ta informacija tačna? Ili je to bilo pod kontrolom neke druge veje armije.

Ako neko ima bilo kakvih podataka o toj zoni i JNA u Savudriji (šta se točno tamo radilo, čemu je sve služila i tako) bio bi zahvalan na podacima.

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4822
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   11.03.12 22:05

Dobrodošao na forum,

nadam se da će se naći neki bivši vojnik koji će ti moći dati više informacija.
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
Mikoyan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 45
Član od : 2011-09-19

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   14.03.12 22:48

@MurDocc (citat):
Pozdrav svima,

Kao što znam, ovde ste po večini nekadašnji pripadnici JNA, pa bih možda pitao dali neko zna bilo šta o vojnoj zoni u Savuriji, u Hrvatskoj, gde je nekad bila smeštena JNA. Naime, ova zona me več od nekad intersuje ali ne mogu da saznam puno više od toga, da je JNA bila tamo od 1945 pa do kraja, i da je tamo bila radarska stanica. Znam, da se ta nekadašnja vojna zona obuhvatla od prilike teritorij uz naselje Alberi i sve do samog gornjeg rta Savudrije. Na tom teritoriju bila je i vila iz 19. veka, Velika Stancija (ili Stancija Grande) imenovana i Vila Cesare, u kojoj so bili nastanjeni vojnici. Dio tog teritorija i danas je vojna zona, ali znatno maniji dio neko pre. Dio oko spomenute vile je sad otvorena zona, gde se može prosto šetati (ali je velik dio obraslo grmlje).

U jednom video navedeno je, da je Vilu Stanciju nakon 2. svetskog rata preuzimala Jugoslovenska ratna mornarica, pa me zanima, da li neko zna ako je ta informacija tačna? Ili je to bilo pod kontrolom neke druge veje armije.

Ako neko ima bilo kakvih podataka o toj zoni i JNA u Savudriji (šta se točno tamo radilo, čemu je sve služila i tako) bio bi zahvalan na podacima.

Dali je to možda ovaj objekt?

Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   14.03.12 23:06

Da, to je ona vila koju sam spomenuo. Kao znam u njoj bili su do 1991 vojnici. Sada je napuštena (ali znam, da tamo su bar do nedavno živjeli neki ljudi). Kao što znam, to če sada bit renovirano i ta vila bit če sastavni dio novog golf igrališta (a to nije baš 100% informacija, to sam samo uspeo da pročitam u medijima ali još sve visi u zraku).

(ps: hvala na dobrodošlicu Smile )
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Savudrija   14.03.12 23:41

o toj zoni i JNA u Savudriji. JNA je radila isto sto danas radi HV. Znaci radarsko osmatranje i kontrola mora i obale.
Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   15.03.12 0:02

@vladimir (citat):
o toj zoni i JNA u Savudriji. JNA je radila isto sto danas radi HV. Znaci radarsko osmatranje i kontrola mora i obale.

Interesantno je, da je JNA imala pod kontrolom toliki dio Savudrije i bližnjih naselja, jer u naselju Crveni Vrh (tamo blizu) bile so nekad i garaže. Te su bile pod zemljo (nekako uz malo brdo) i kad si šetao tamo među grmljem vidio si jih samo ako si znao gde su. Ja znam za 2. Sad jih više nema jer je tamo golf igralište. Ali kad sam bio klinac često sam išao tamo u te garaže (bilo je otvoreno, samo betonski tunel od par metara).

Na vrh Go down
Relejac77/78
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2012-09-23

KomentarNaslov komentara: Ja sam odrzavao vezu sa Savudrijom svako jutro   25.09.12 2:03

Ja sam bio u jednoj drugoj radarskoj postaji ali znao sam dezurnog u Savudriji licno sa obuke u Somboru .Svako jutro moralo se uspostaviti veza sa Savudrijom . Bilo je to vrijeme dok je Tito bio ziv i cesto prolazio iduci na Brijune . Tada bi sve vrvilo od cinova i starjesina oko mene , migovi bi letjeli cijelom obalom prateci Marsala .
Jos mi nije jasno kako radi ovaj forum . Prije desetak godina sam bio tata mata za chatove, servere i forume i botove ali se izgleda zaboravilo .
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   13.10.12 14:38

Sta je sada na mestu nekadasnje radarske stanice u Savudrii. pozdrav iz Ohrida
Na vrh Go down
nikman
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2011-08-23
Dob : 57

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   27.11.12 8:37

Na Savudriji je JNA imala Radarsko osmatračku stanicu. Objekat je bio isključivo na terenu koji je ograđen i obezbjeđen stražarskom službom te sa na njemu bili smješteni i vojnici. U zgradi o kojoj pišete nije bilo vojnika još od vremena krize sa Italijom. Takođe ni van ograđenih perimetara u Savudriji vojska nije koristila ni jedan drugi dio Bujštine sem kasarne Umag i izdvojenog objekta Petrovija. U objektu čiju sliku ste pokazali živjela je jedna porodica ali su iseljeni jer je došlo do nekog imovinskog spora oko prelaska tog objekta u vlasništvo jedne hotelske kuće koja bi tu gradila golf teren. Teren je inače izgrađen na drugoj lokacije pa ne znam šta se dalje dešava sa tim objektom ali ni JNA niti HV nemaju veze sa tim. Inače objekat u Savudriji je u funkciji i koristi ga HV za iste namjene kao što ga je koristila i JNA. Za vojnike koji su bili na Savudriji informacija da je većina AVL koji su radili na tom objektu uglavnom ostala živjeti u Umagu. Ukoliko nekoga zanima vezano za bilo koji objekat JNA na Bujštini neka mi se javi, dobit će informacije.
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   27.11.12 18:49

Dali to znaci da hrvatska vojska kod te bivse radarske stanice jos vrsi osmatranje vazdusnog i morskog prostora hrvatske i njenih suseda. Na gogle maps taj prostor se lepo vidi ali deluje kao da je prazan , napusten .Dali kod savudrije postoi jos autokamp odnosno dali radi preko leta.
Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   28.02.13 22:50

@nikman (citat):
Na Savudriji je JNA imala Radarsko osmatračku stanicu. Objekat je bio isključivo na terenu koji je ograđen i obezbjeđen stražarskom službom te sa na njemu bili smješteni i vojnici. U zgradi o kojoj pišete nije bilo vojnika još od vremena krize sa Italijom. Takođe ni van ograđenih perimetara u Savudriji vojska nije koristila ni jedan drugi dio Bujštine sem kasarne Umag i izdvojenog objekta Petrovija. U objektu čiju sliku ste pokazali živjela je jedna porodica ali su iseljeni jer je došlo do nekog imovinskog spora oko prelaska tog objekta u vlasništvo jedne hotelske kuće koja bi tu gradila golf teren. Teren je inače izgrađen na drugoj lokacije pa ne znam šta se dalje dešava sa tim objektom ali ni JNA niti HV nemaju veze sa tim. Inače objekat u Savudriji je u funkciji i koristi ga HV za iste namjene kao što ga je koristila i JNA. Za vojnike koji su bili na Savudriji informacija da je većina AVL koji su radili na tom objektu uglavnom ostala živjeti u Umagu. Ukoliko nekoga zanima vezano za bilo koji objekat JNA na Bujštini neka mi se javi, dobit će informacije.

Hm, ove mi se onda ćini čudno, jer svi, koji jih tamo znam, kažu uvjek, da je bila zona potpuno nedostupna od makadamske ceste koja ide gore u brdo od ceste Valfontane -Savudrija, to znači desno (u smeri Savudrija) gore od one stare fontane. Sa autom mogao si nekoliko metara i onda ne više - što bi značilo, da je i ova kuča -Stancija, bila obuhvatana u zonu. Dalje, i sa terena tamo, još je nekoliko godina nakon 1991, bilo jako lako da se vidi, kako su brda koja gledaju na more, sa unutrašnje strane umjetno sjeckana (to je danas več sve preraslo i ne može više da se vidi čak ni da se otkrije sa očima). Ali vojna zona od HV zaista je samo tamo kdje pišete, da je.

Familija o kojoj pričate stvarno je živjela tamo, i možda još i živi, barem u mesecu septembru, kad sam posljednji put bio tamo, tamo je još netko živio, samo ne u Stanciji, nego u kuči iza Stancije.

A što se tiče drugih objekata u Savurdiji i okolišu, moram da kažem, da su u selu (ili u blizini toga) Crveni Vrh, bile izgrađene nekakve garaže (jaz sam bio u 3), koje je vojska postavila tamo ali nikad aktivno upotrebljavala. Ja se sjećam, kad sam bio još klinac, JNA je došla točno tamo, gde su bile te garaže, i činila nekakve vežbe (to se sječam dobro, jer su bili cca. 100 metara od naše kuče tamo, i kao klinca bilo me je jako strah videti i gledati njih tamo preko travnika iz terase).
Ove garaže postojale su nakon 1991, ali napuštene, sve dok tamo nisu izgradili igrališta za golf. Tako na oko bi ocjenio, da bi moglo u jedno garažu stavit 2 veča kamiona.

Tako, da sada imamo nekih novih informacija, samo moramo još utvrdit točne parametre i datume.

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   01.12.13 23:35

Pozdrav svim radaristima i kolegama koji su dežurali na radaru na Savudriji .
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   02.12.13 16:36

pozdrav druze plavac ali mornar ??
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   06.12.13 0:44

Doduše nisam radio na Savudrijskom radaru ali budući da sam dežurao u Pulskom OSOJ-u
svakodnevno smo kontaktirali sa dežurnima na radaru koji su nam slali podatke o kretanju
brodova na tom području.Nažalost čuli bi se samo preko telefona vidjeli se nismo nikad.
Sve ih pozdravljam i tebe naravno.
Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2014-07-02
Dob : 52
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   02.07.14 12:55

Pozdrav avtoru ove teme i svim forumašima. Evo mog prvog priloga Smile
Inače sam Slovenac iz Ljubljane, prolazi 31. godina, otkako sam se skinuo o septembru 83. i to baš iz kasarne u Savudriji, klasa oktobarska 82. Tražim ja tako po Guglu informacije o kasarnama, gde sam služio: u Puli Karlo Rojc (obuka za signalistu, 3 mes.) i Mlin (signalista II. klase, 3. mes.) te u Savudriji (signalna veza, 6 mes.) i naiđem na taj odličan forum. Hteo sam saznati više, šta se događa u kasarni Mlin (tako saznajem da je tamo sada hrvatska obalna policija), u velikom Rojcu je našla svoje mesto brojna civilna iniciativa, a mala kasarna na rtu Savudrija još uvek postoji i zatvorena je za javnost.
Ali pažnja: taj objekat, po kojem se raspituje MurDocc i kojeg slike je objavio Mikoyan je stara kasarna, sada stancija, koja više manje liči na raspale ruševine i u lošem stanju je bila već 83. godine. Neznam tačno, kada je nova kasarna preuzela vojnike, ali za vreme mojeg služenja stancija sigurno nije služila vojci niti joj je pristup biu zabranjen. Njezin toranj još čini silhuetu Savudrijskog rta (vidljiv je npr. iz Pirana preko Piranskog zaliva) i možda ostavlja dojam vojničkog objekta.
OROSt (Obalna radarsko osmatračka stanica) nalazi se na krajnom delu rta Savudrija a radarsko osmatrački toranj "sakriven" je na ravnini, koja pada prema moru (niže samih zgarada kasarne) i primetljiv je sa istočne - morske strane.
Krug kasarne je opkružen ogradom i to je (bilo) vojno područje, sve ostalo in naokolo su prosto dostupna područja.
Kasarna je mala, koliko se prisečam imala je 3 zgrade: spavaona, trpezarija in neki magacini. Mornara signalista  bilo nas je 4, smena na 3 sata, 24/7; plavaca/aviatičara otprilike isti broj a stražu su vršili SMB vojnici. Poglavar kasarne bio je zastavnik I. klase Sergej ... (?), rodom Slovenac, živeo u Umagu sa porodicom, stariji čovek (barem tada u mojim 19., činilo mi se tako Smile ).
Mornari vršili smo službu u tornju: osmatranje mora i obale, beleženje pravca i kretanja plovila (brodova, ribarica) i javljanje njihovih pozicija u centralu OSOJ u Pulu, zelenim ITC telefonom (ono, kad okrečeš hebl na tel. stanici da zvrcne na drugom kraju).
Plavci su imali na obali velik i jak radar (kao 3 lopate od bagera), kojim su zračili naša muda, a na monitoru pratili neprijatelske avione, koji su nas svakodnevno napadali Wink .
Kako rekoh, zelenbaši su stražarili ali nije jih bilo teško podmititi, da su nas noču puštali u Umag u diskoteku Zaza ili barem do Savudrije ili Zambratije na vino (pa i natrag, naravno  pirat ). E, da ... bilo je svega i svašta.

Sad, dali vojska još upotrebljava te kapacitete i dali so uopšte još aktivni, to neznam, ali u aprilu ove godine tamo sam bio u Kempinskom u blizini i prošao pokraj kasarne , ograda oko još stoji, zatvorena je i pristup je ograničen.
Nemam na žalost nijednu fotografiju iz tog kraja i vremena, imam samo grupne fotke iz Rojca i Mlina.
Pozdrav zastavi!

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   05.07.14 9:29

Lijep pozdrav kolegi iz Slovenije(mislim na "signalista")i baš mi je drago da se pojavi netko tko je imao veze sa radom u OSOJ-u.Ja sam bio godinu iza tebe u Rojcu,Mlinu i centru OSOJ-a tako da se nismo mogli čuti i surađivati kad smo bili dežurni vi na Savudriji a mi u centru ali nema veze lijepo se sjetiti tih dana.Inaće kad si ti otišao iz Mlina kasarna se obnavljala i renovirala pa je pročelje uređeno a i danas isto izgleda.U pravu si policija je sad tamo.Oficir kojeg spominješ sa Savudrije mogao bi biti Sergej Kozlović.Slučajno sam ga jednom vidio,a i čuli smo se nekoliko puta telefonom dok je nešto trebao centar OSOJ-a.Možda se i sjećaš nekih oficira iz Mlina,pa ću spomenuti neke možda se sjetiš.Maksimović,Štoković,Kraljić,Vuković,Cvetko,Čopić,Karan,Arnautović,Dejanović,Nakić.Inaće moj najbolji drug iz Mlina i OSOJ-a bio je Slovenac Niko Vidic a bio je iz Šenćura,a ti znaš da je to blizu Ljubljane.Sretali smo se nakon vojske u Ljubljani.Ako se sjetiš još nečeg iz svog vremena javi se,bit će mi drago podjeliti sjećanja na ta vremena.Pozdrav tebi bivši signalisto.
Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   14.08.14 13:04

Moj je odgovor neobično kasan, ali ipak ... hvala more6 za dodatna objašnjenja.
Jeste, Sergej Kozlović je biu zastavnik I. klase tada na Savudriji. 
Mislim da je u Mlinu stvarno bio Maksimovič - mlađi oficir, u mojoj klasi još potporučnik ili poručnik korvete... ostalih se ne sječam. Kako si jih samo mogao sve nabrojati ovako po pamćenju??  Shocked  
Ali je bio u Mlinu samnom mornar Damjan Martinovič - Mrle (link) iz riječkog benda Let3. Otkačen već tada, a i danas legenda Smile. Dolazio u piđami na jutarnju smotru, hehe  rendeer 
Inače sa nikim od mornara iz Rojca-Mlina-Savudrije nemam kontakata, možda ko to čita pa se nađemo na fejsiču Smile ... ili da se čak tam ustanovi grupa bivših pripadnika JNA ?!
sretno svima!

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   14.08.14 18:05

Hvala ti kolega na javljanju.Moram ti reći da si prvi s kojim sam uspostavio kontakt a da je radio iste stvari u vojsci(mislim na OSOJ).Imam dobro pamčenje pa sam uspio upamtiti dosta likova iz tih vremena.Inače moram te pohvaliti da dobro komuniciraš i pišeš na jeziku kojeg ne koristiš svaki dan u svome pismu i govoru.Ovo s Mrletom si me iznenadio ako možeš reci što je točno Mrle radio u četi OSOJ-a.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   14.08.14 18:18

Ajde da vas čujemo i tu možete podjeliti iskustva-doživljaje ne samo preko FB!!!

Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   15.08.14 14:27

Razumem, druže majore! pionir 
Radićemo striktno na ovom forumu  Smile
more6, i meni je baš drago, da popričam sa nekome, ko je radio slične stvari: ustajao noču i bio na službi od 2-6, crtao kurseve na planšetu, vrtio ITC i bjeležio pozicije, dapače ste u OSOJu morali to raditi za sve OROSTe, za koje je Pula bila zadužena. Vjerovatno pored Savudrije još Briuni, Lošinj ... i još negdje?
Malo sam zbunjen oko ovih skraćenica: OSOJ (u Puli) je skupljao podatke iz OROSt-a, da li ja to pravo shvačam? Dosledna upotreba mi možda pomogne objasniti, da Mlin nije bio ni OSOJ ni OROSt, nego centar obuke za signaliste i radariste. Ja sam tamo položio II. klasu signalne veze (Morse na lampi od XX otkucaja i primanja na minutu te zastavice od YY pokazivanja in čitanja u minuti. XX i YY danas su mi nepoznati brojevi  Mad ). Neku kratku poruku možda bi još bio sposoban siganlizirati sa zastavicama (pitanje je samo, ko bi to još znao  pročitati na drugoj strani??), dapače od Morsea mi je ostao samo ... _ _ _ ... No, poslije 3 mjeseca obuke otišao sam u Savudriju.
Tako da, šta je Mrle radio u Mlinu (koji je biu centar za obučavanje, a ne OSOJ, po mom mišljenju), on je isto trenirao za radaristu, ja mislim. Gdje je on otišao u prekomandu, to ne znam.
Evo, polaku uskrsavaju informacije i iz mog pamćenja i drago mi je podjeliti jih sa vama Smile
pozdrav!

PS: more6, hvala na komplimentu u vezi jezika. Danas "stranog" jezika učili smo u ono doba još u osnovnoj školi, a zvao se srpsko-hrvatski (što danas postaju sasvim različitom leksikom). Zbilja ga ne koristim svaki dan ali ga pratim gledajući TV i prateći "strane" medije pa i obilaskom "stranih" zemalja kao, HR, BiH, SRB pa i MK. Našoj generaciji to nikad neće postati strane zemlje, zato mi je danas neobično, kako se omladina međusobo sporazumjeva na engleskom. Šteta (ili baš zbog toga), što ne čitaju Komandanta Marka i Alana Forda Smile

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   15.08.14 20:44

Pozdrav kolegi Signalisti.Pa krenimo onda redom da pokušam pojasniti skračenice ili bolje reći da te podsjetim na nešto što si znao pa zaboravio ili si možda prekratko bio u kasarni "MLIN" da bi ti sve bilo jasno.Dakle u kasarni "MLIN" bila je stacionirana 5.četa OSOJ-a.OSOJ-a( Obalska služba osmatranja i javljanja).Formacija 5. čete OSOJ-a sačinjavala je 1.VOD u kojem su bili ljudi koji su davali smjene u centru u komandi,i prikupljali i selektirali informacije koje ste vi sa radara slali ,te pratili pomorsku situaciju u našem 5. Vojnopomorskom sektoru.U tom vodu sam i ja bio.Davali smo smjene koje su trajale po 6 sati,a nakon nočne smjene bili smo jedan dan slobodni.Bili smo sastavljeni od četiri grupe a svaka grupa činila je četiri mornara.U jednoj postavi sam i ja bio vođa smjene,imao čin razvodnika po dužnosti.2.VOD bio je sastavljen od mornara koji su bili kursisti za signaliste i radariste,te mornara koji su sačinjavali postave pokretnih radara koji su bili smješteni u hangarima ,a često su imali vježbe obično na rtu Kamenjak.Tom drugom vodu i ti si pripadao kad si bio na kursu za signalistu.3.VOD bio je OROSt Mali Lošinj ,4.VOD bio je OROSt Savudrija,5. VOD bio je OROSt Brijuni.Dakle ako si shvatio svi smo pripadali 5.Četi samo smo bili na različitim mjestima.Nadam se da ti je jasnije.Pa javi se možda se nečeg sjetiš a imam i ja još informacija koje bi te mogle zanimati. Pozdrav.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   16.08.14 3:18

Možda mogu pomoći ove slike:

Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   16.08.14 12:05

@more6: svaka čast. hvala, do sada nisam zapravo znao, gdje sam ja to bio Smile
@Max Blitz: prekrasne fotke - na prvoj se lijepo vidi toranj sadašnje kasarne na samom rtu i stancija (nekadašnja kasarna) u pozadini.
Svjetionik stoji jugozapadno od stare Savudrije i prvi je svjetionik na Jadranu (iz 1818. g.). Nije nikad bio u upravljanju JNA. Danas može se unajmiti kao turistički kapacitet.
Lijepo je tu...
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   18.08.14 9:24

@signalista (citat):
@more6: svaka čast. hvala, do sada nisam zapravo znao, gdje sam ja to bio Smile
@Max Blitz: prekrasne fotke - na prvoj se lijepo vidi toranj sadašnje kasarne na samom rtu i stancija (nekadašnja kasarna) u pozadini.
Svjetionik stoji jugozapadno od stare Savudrije i prvi je svjetionik na Jadranu (iz 1818. g.). Nije nikad bio u upravljanju JNA. Danas može se unajmiti kao turistički kapacitet.
Lijepo je tu...

U redu je prijatelju glavno da ti je sad jasnije kako smo funkcionirali kad smo bili u vojsci.Iskreno vi kad ste dolazili na obuku(mislim na signaliste i radariste)imali ste svoj svakodnevni ubrzani ritam,a mi smo bili pretežno na smjenama u komandi pa nam je "Mlin"bio više kao spavaonica.Sječam se da bi po završetku vaše obuke vi bili raspoređeni na OROS-te Savudrija,Lošinj,i Brijune i onako nečujno otišli iz Mlina a da mi koji smo davali smjene u komandi nismo to ni primjetili,sve se odvijalo nekako na brzinu.Evo ti još par informacija o radu službe OSOJ-a.Osim našeg 5.Vojnopomorskog sektora sjever čije je sjedište bilo u Puli postojala je i 8.četa OSOJ-a u Šibeniku te 9.četa OSOJ-a u Kumboru.Kao i mi na sjeveru i oni su imali pripadajuće OROSte .U Splitu je bio centar OSOJ-a Vojnopomorske oblasti.Centri koji su prikupljali podatke od vas sa OROSta bili su smješteni u komandama VPS Pula,Šibenik i Kumbor a jedino je centar OSOJ-a Vojnopomorske oblasti umjesto u Splitu bio smješten u podzemnom objektu u Žrnovnici.

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 201
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   18.08.14 23:14

more6 na Muzilu gde je bio vodovod to je na njvisoj koti bio je smesten radar sa plavcima.Mornari su davali strazu pored vodovoda a plavci pored radara i oni su ponekad silazili do nase kantine a mi o njihovoj aktivnosti nismo nista znali.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Today at 5:01

Na vrh Go down

Savudrija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Savudrija