FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

PODMORNIČARSKE ZNAČKE...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   11.03.12 22:31

Podmornicki znak i znacku su nosili sa ponosom svi clanovi posada podmornica, Kraljevine Jugoslavije, Federative Narodne Republike Jugoslavije, Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije, i drzava koje su nastale posle raspada JNA.
Jedan od najlepsih znakova pripadnosti rodu vojske(po mom misljenju), dosta redak , a onaj sa "niskim" brojem je pravo blago i onome ko ga ima u nasledju , a Boga mi kazu da dostize neverovatne cene na aukcijama.Krenimo redom....

Podmornicki znak Kraljevine Jugoslavije

Prvi podmorniki znak bio je propisan 1937. godine. Tu je dat opis znaka, i vrsta materijala (srebro visokog kvaliteta 900/1000, dok su venac, kruna i grb bili pozlaceni). Regulisano je bilo da znak mogu da nose oficiri, podoficiri i mornari, ali i ko moze da ga nosi privremeno, a ko stalno. Svaki znak je imao svoj broj.

Dve vrste iz tog vremena....

Podmornicki znak FNRJ

Po naredbi iz 1961. je definisano da mornari, podoficiri i oficiri – podmornicari, pripadnici podmornickog sastava nose znacku na bluzi, na levoj strani u visini grudi.

Podmornicka znacka SFRJ

Znacka je regulisana pravilnikom iz 1970.Imala je dve varijante: srebrnu i zlatnu. Na zlatnoj , podmornica je pozlacena. Znacku su nosili podoficiri i oficiri, dok je za mornare ostao znak usvojen 1961. godine. Srebrna znacka je dodeljivana posle provedenih pet godina na podmornici, dok je zlatna dodeljivana posle 10 godina provedenih na podmornici.Podoficiri i oficiri – , pripadnici podmornickog plovnog sastava znacku nose na bluzi, na levoj strani u visini grudi. Svaka znacka je imala svoj broj i resenje o dodeli.

Podmornicari su 80ih izradili i dodeljivali znacke minijature, koje nisu bile sluzbene vec su dodeljivane zasluznim licima

Prva podmornicka grupa Kraljevine SHS je formirana 8. aprila 1928. godine, kada su dignute zastave na prve dve podmornice ..HRABRI i NEBOJSA...a 88 Flotila podmornica je bila jedna od najboljih jedinica JNA za sve vreme svog postojanja...Obzirom da je krajem ovoga meseca, promocija Prve Monografije u Domu Vojske Srbije, ciji su izdavaci podmornicka drustva Beograda, Ljubljane i Pule, neka ova tema bude skroman doprinos Foruma BPNJNA tom lepom dogadjaju. Very Happy ...............
VLADE i tebi sve cestitke na ovom uspehu..... cheers cheers cheers

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 21.05.13 3:46; prepravljeno ukupno 3 puta (Reason for editing : ....lapsus calami...)
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   12.03.12 0:45

A evo i svih podmornickih znacaka a i oznaka JRM, medju kojima su i podmornicke ..... Smile

kolekcija Nenada Bjelosa, iz Panceva

iz vojne literature

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 23.07.13 14:25; prepravljeno ukupno 3 puta (Reason for editing : ....dodao ime vlasnika kolekcije...)
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   12.03.12 9:52

Ma, odakle samo vadis ovo?
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   12.03.12 10:37

"Kaplarice" Wink....to je iz rukava....desnog... cheers

Džomba
Džomba

Broj komentara : 111
Član od : 2011-11-06

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   12.03.12 21:24

када бих ти показао број моје сребрене то би било из оба рукава sunny
иначе Ацо људи који су их носили написали су књигу о својој јединици период 1928-2005 и свечано претстављање је 23.03 у Дому Војске у Бг.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   12.03.12 21:45

To je vec "kec" iz rukava....... cheers

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   13.03.12 20:13

aleksandar obradovic (citat):
A evo i svih podmornickih znacaka a i oznaka JRM, medju kojima su i podmornicke ..... Smile

Ove oznake me neodoljivo podsjećaju na kolekciju mog prijatelja kolekcionara iz Pančeva gospodina Nenada Bjeloša. Za usporedbu stavljam njegovu kolekciju iz moje arhive i podsjećam da je objava nećijih slika bez navođenja izvora najblaže rećeno nekorektno a može biti i kažnjivo.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: PODMORNICKE ZNACKE...   13.03.12 20:28

Citat :
Arrow Arrow Arrow pukovnik.!!! sunny bounce

Ove oznake me neodoljivo podsjećaju na kolekciju mog prijatelja kolekcionara iz Pančeva gospodina Nenada Bjeloša. Za usporedbu stavljam njegovu kolekciju iz moje arhive i podsjećam da je objava nećijih slika bez navođenja izvora najblaže rećeno nekorektno a može biti i kažnjivo.

Arrow Pa General potpukovniće Aleksandar Obradović.!!! scratch sunny bounce Rolling Eyes

Arrow "Deder" general podpukovniće da se izjasniš o ovim teškim optužbama koj je iznio protiv tebe "pukovnik".!!! Embarassed

Arrow Mada znam da Arrow već imaš priprenljen opširan i opravdan odgovor na ovakvu Arrow gnjusnu optužbu.!!! Arrow
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   13.03.12 22:42

Gospodine pukovnice u pravu si sto posto cheers Ja sam napravio "previd"..ALI........Zahvaljujuci trudu i volji gospodina Nenada Bjelosa, i mnogi Forumi a i web stranice u celom svetu , mogu da vide njegovu zbirku, da procitaju njegove knjige i clanke.....Pa i vi na Forumu "kolekcionari", svakako da se odusevljavate njegovim znanjem i umecem gospodine pukovnice.... Exclamation Odakle i kako bi "obicni smrtnici" videli Karadjordjevu Zvezdu, ili orden koji nema cenu , orden Svetog kneza Lazara, jer nije poznato da je i jedan primerak sauvan , ili najvrednije odlikovanje u Srbiji (posto ostale podatke ne znam) orden Milosa Velikog cija je cena za orden prve klase oko 20.000 evra Question ....Svakako da nema ljudi poput VAS kolekcionara svi bi ostali uskraceni za mogucnost da vide vrednu sliku, razglednicu, medalju...Pripisujes mi "nekorektnost".....u redu, medjutim.....Slika sa podmornickim znackama na kojoj se vide i brojevi znacke, a koja je BJELOSEVA , je skinuta sa ko zna kog sajta, bez naziva vlasnika kolekcije, znaci "isla je FREE u etar" i ja sam je tako i pokupio......Evo ti slicnog primera....na sajtu " WWW. kolekcionari.com....."tvoj kolega , clan ,MOREL"....je postavio istu onu sliku za koju kazes da je iz "tvoje arhive"i ispod dodao...citiram: Ovo je dio kolekcije jednog od većih kolekcionara militarije na ovim prostorima. Vide se sve tri varijante I tipa oznake i šest varijanti II tipa oznake s minijaturama....znaci ni imena ni prezimena.. Exclamation To sto navodis da je i" kaznjivo" moje "delo", stojim iza njega imenom i prezimenom.Da je BJELOS hteo sliku zastititi uradio bi to na hiljadu nacina...jednostavno je pokazao kolekciju.....Ja je sigurno nisam prisvojio niti rekao da je moja.Ja cu dodati na slici njegovo ime pa cu se" iskupiti ", a tebi hvala, jer da te nije bilo ja i dalje ne bih znao cija je to kolekcija.....Medjutim....mislim da ja licno na takav nacin ne bih reagovao , u ovako bezazlenoj situaciji....Pa zar mislis gospodine pukovnice, da bi dozvolio sebi takav blam da dospem na sud zbog ovakve stvari. Question Na ovom Forumu sam postavi "more" slika....tamo gde sam mislio da je potrebno navesti izvor ili slicno ja sam to i uradio....Ovde izvora nije bilo, slika je tu i primam svu odgovornost na sebe.E sada je i druga stvar bitna, a to je moje staziranje na mestu pomocnog moderatora, jer jednostavno posle ovakvih navoda i ja bih rekao :JAKOG LI FORUMA MODERATOR KRADE SLIKE SA INTERNETA, ali o tome cu na drugom mestu a od mene po pitanju ovoga TOLIKO.... Smile
PS...Splite, Splite.......nisam ipak nista pripremio, ovo je bilo iz "neba"... Wink

aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 13.03.12 23:15; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : ...lapsus calami...)
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   13.03.12 23:25

Pukovniče moram reći da pretjerujete Exclamation
Ali isto tako koliko pretjerujete toliko ste i u pravu Exclamation
Pola članova foruma trebalo bi u "zatvor" jer jako je malo slika i ostalog materjala "vlasništvo" članova foruma.
Postavlja se pitanje što je sa slikama iz doba kada smo služili JNA?Hoće li oni koji su na slikama tužiti one koji su ih postavili Question čemu onda forum Question ,ajmo onda svi doma,svojim kućama i primit se svako svog posla scratch
Druga je stvar postavljanje slika ljudi novijeg datuma bez njihova odobrenja.
Radite razdor među članovima bez razloga,o kakvom kažnjavanju govorite pukovniče scratch ma ajde molim te......

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 14:04

Gospodine pukovnice, dozvolite da se obratim...

Imam preveliku zelju i potrebu da stanem u zastitu Aleksandra Obradovica ciji tekstovi i fotografije zasigurno daju ovom Forumu neku novu dimenziju. Uvek je bilo sa ukusom i stilom, uvek je svaku rec premerio, tako da njegovi postovi ostavljaju veoma malo prostora za komentare koji bi bili kriticki. Primeticete da je navodio izvore tamo gde je bilo moguce navoditi, a poslednji primer gde nije bilo tako je obrazlozio davajuci Vama odgovor.

Nisam niciji pravni zastupnik, pa ni Obradovicev, ovo pisem jer sam pomalo zbunjen i zacudjen! Navescu Vam jedan primer...Za dan inzenjerije, 07. marta 1985.g. je redakcija skopskog lista "Vecer" napravila reportazu na srednjim stranama o nasoj jedinici u Stipu. Pored fotografije cele cete, bila je jos jedna velika fotografija odelenja kojim sam ja komandovao... Ta slika u auto-parku je moja velika uspomena a citaocima je sigurno stvarala afirmativnu sliku o JNA. Vojska je bila i nasa vojnicka, i Vasa oficirska... bila je narodna. Niko nije pominjao nikakva prava za slike ili clanke, svi smo bili ponosni i radosni zbog toga.Da li je gosp. Nenad Bjelos trazio saglasnost od pravnog naslednika JNA da sakuplja militarije? Verujem da nije, bilo bi glupo da se kolekcionari bave takvim stvarima jer bi im to otezavalo rad na sakupljanju i umanjivalo lepotu i radost bavljenja hobijem. Da li je Aleksandar Obradovic mogao da trazi saglasnost od nepostojeceg izvora, mislim da nije... A namera mu je krajnje iskrena. Hteo je da obogati ovaj Forum cijem smo se postojanju svi iskreno obradovali.

Jednom sam napisao na ovom Forumu da je bilo oficira koje sam za zadovoljstvom pozdravljao a bilo je i onih drugih, njih sam pozdravljao zato sto to nalaze PS... Svrstajte se negde, pa da nastavimo druzenje.

Dozvolite da se udaljim, Kaplar M

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 15:12

Da razjasnimo jednu stvar: taj kolekcionar koji se spominje ne može imati nikakvo autorsko pravo nad bilo čime iz svoje zbirke. Ne postoji zakon koji bi mu to omogućio, jer ništa od toga nije njegovo autorsko djelo. Prema tome, general obradović je mogao, ali ne i nužno objaviti podrijetlo ove slike. Zato ne vidim poantu ovolike zbrke oko svega toga...
P.S. Autorsko pravo polažu autori znački ili proizvođači (ovisno o njihovom dogovoru/ugovoru), a kolekcionar ama baš nikakvo.
Što se tiče generala obradovića, po tko zna koji put: sjedi, 5! Smile

mgalic2: komentar modifikovan dana: 14.03.12 15:56; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : Sitna dopuna)
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 15:28

Ma kakva zbrka Wink

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 16:06

Bezvezno prozivanje vrijednoga člana foruma zbog nečega čime nije ostvario nikakvu korist mi je malo bez veze...
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 19:39

@mgalic2 (citat):
Bezvezno prozivanje vrijednoga člana foruma zbog nečega čime nije ostvario nikakvu korist mi je malo bez veze...

Isve to, zbog podmorničkih znački,sva sreča što nisu graničarske!
Meni se čini da ste svi zreli za "pod brajde"!!!
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 20:46

JOJ DA MI SE JE JEDAMPUT OTREZNITI, PA DA SE MOGU NAPITI KAK ČOVEK! drunken
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 20:49

Ziveli !!! drunken drunken drunken
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 20:51

@mgalic2 (citat):
JOJ DA MI SE JE JEDAMPUT OTREZNITI, PA DA SE MOGU NAPITI KAK ČOVEK! drunken

Viš ti hercegovca, još malo pa bu znal govoriti "po naški"!
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 21:00

@ZAGORAC (citat):
Viš ti hercegovca, još malo pa bu znal govoriti "po naški"!

Tek tolko da znaš on je NAŠ  lol!

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 21:02

Tješi se, tješi. Razz
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 21:04

@purger (citat):
Tek tolko da znaš on je NAŠ  lol!

Nisam ni sumnjal, samo sam mu vrnul "lopticu"!
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 21:06

Ne bu mene ni'ko... Cool
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   14.03.12 21:13

@mgalic2 (citat):
Ne bu mene ni'ko... Cool

.......u mojoj koruzi!!!!!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   15.03.12 0:31

Sta reci osim da mi je izuzetno drago da su ovde ljudi koji razumeju SVRHU Foruma........i citajuci komentare a pogotovo ove zadnje sta drugo nego pozvati vas pod "brajde" Smile........Zaboravih najvaznije...fotografija je iz promotivne revije restorana LASCINSKA KLET - FERENCINA, a slika ima i po netu na vise mesta, ide sezona,zaista divno mesto.Inace valja dodati da je ova loza stara vise od 80godina Exclamation

Obzirom da sam iz kraja gde ne ide "vincek", Wink obicaji su drugaciji, klima je razlicita, pa cemo "Kaplarica" i ja (ako se slaze) u hlad ispod lipe.Kazu da boljeg i zdravijeg hlada nema, a inace je ima dosta po Srbiji. i ova Fotografija je iz turisticke ponude etno parka "Sovljak" nedaleko od mog grada.Inace lipa je u precniku 1.80m, i pruza hladovinu u precniku od 30m Exclamation

I na kraju ako sam zapoceo sa SVRHOM Foruma, da i zavrsim komentar tako.....Citiracu Administratora u objasnjenju jedne od svrha foruma....Ukoliko se želite prisjetiti tih dana, ili ponovo sresti nekoga s kim ste bili u vojsci, onda ste ovdje na pravome mjestu!.... I zato ko zna mozda jednoga dana ispod ove lipe ili ovih brajdi...... Wink .......... drunken lol!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   15.03.12 10:25

Nastavak zadnje rečenice Very Happy :umremo od vinskih mušica lol!

KomentarNaslov komentara: Re: PODMORNIČARSKE ZNAČKE...   Today at 14:29

Na vrh Go down

PODMORNIČARSKE ZNAČKE...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» PODMORNIČARSKE ZNAČKE...
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» PJEŠADIJA
» Pioniri
» Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA