FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pritvor

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   25.10.13 6:06

@zastavnik (citat):
Pritvor preko 15 dana mogao je dati komandant armije, a na predlog starešine ranga komandanta brigade ili samostalnog bataljona, ukoliko je procenjeno da je posredi teži disciplinski prestup, a ne krivično delo.
Kod nas je komandant brigade (pukovnik, Maribor 87/88), cesto davao pritvor od 30 dana...bile su poznate njegove recenice: Kapetane, dovedite (ime i prezime) da mu dam 30 dana vojnickog pritvora.
Secam se dosta slucajeva; npr, ostecenje dzipa samovoljnom voznjom po kasarni, udaljavanjem (mnogo) dana iz kasarne...o tome sam vec pisao.
Kaznu pritvora do 30 dana izdrzavali su u kasarni Slava Klavora.
Secam se i jednog koji je zaglavio kod generala (komandanta divizije) na raportu, takodje je neka steta bila u pitanju; taj je dobio oko 60 dana, i odlezao ih je verovatno u zatvoru u Ljubljani;

@Max Blitz (citat):
... koliko je težih prekršajnih i lakših kaznenih djela stvarno bilo u JNA
Znam za dva vojnika koji su se u gradu zapili sa nekim civilima, i negde na putu od kafane do kafane, su jednog prebili, i to ne malo, ostao je covek da lezi prebijen...ne secam se tacno posledica, ali mislim da je to procesuirao vojni sud. To bi, po meni, bilo malo teze delo.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   25.10.13 6:16

Nisam siguran da ovo spada ovdje, pa ako sam fulao molim drugove star(j)ešine da post premjeste u neku drugu temu.
Dva-tri dana prije odlaska kući iz Prizrena bio sam svjedok (doduše udaljeni) jednog vrlo neugodnog događaja.
U nekom trenutku sve se u kasarni uzmuvalo, rastrčalo, a odnekuda je doletio i helikopter s nekim oficirima. Valjda iz Niša ili čak Beograda, tko će ga znati. I ubrzo se pročulo što se dogodilo.
Neki vojnik vratio se u kasarnu s odluženja kazne zatvora. Ne znam gdje je i koliko gulio i zašto. Onda ga zapala kasarnska straža na jednom od udaljenih stražarskih mjesta. Tu ga je netko od starješina, pri obilasku straže, zatekao kako ševi neku drocu.
Tada je starješina napravio grešku u koracima. Ostavio je vojnika s puškom na straži dok mu ne dođe zamjena, umjesto da ga razoruža i eventualno povede sa sobom. Čim se malo udaljio čuo je pucanj - vojnik se ubio, svjestan da mu ne gine nova i podulja robija.
Otuda ona strka i zbrka u kasarni, kao i dolazak ''visokih gostiju'' helikopterom. Ne znam tko je sve nadrapao zbog ovog slučaja, ali nema sumnje da su mnogi dobili porciju ribanja.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   25.10.13 10:19

@Stanko1 (citat):
Nisam siguran da ovo spada ovdje, ..................
Šire gledano spada ovde. Cilj izricanja mere pritvora nije bio samo represija, već i preventiva. Da je nestaško iz Vaše priče na vreme lišen slobode možda bi ostao u životu. Ko zna, možda i ne bi, s obzirom kakav "egzotičan" život je vodio?
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   25.10.13 11:22

Mi u Pločama (Kardeljevu) nismo imali pritvor, ali kako smo često bili u Šibeniku, mornar koji je dobio kaznu pritvora odradio ga je na Kulinama. Tko je bio tmo sigurno je čuo za čiku Santinija, zastavnika starog kova, upravnika pritvora. Vojska je u panici nabijala kape na glavu, zatezala opasače i spuštala rukave kad je prolazio po sidrištu. Imali smo mornara, dubrovčana, Vu... Mihu, koji je nešto sitno zgriješio (mislim da je bilo neko spavanje na sizu i sl) i dobio 7 dana. Komandant me poslao da ga odvedem u pritvor. Nije ni meni bilo svejedno kad me Santini pogledao i pitao "Mali treba li za ovoga neki posebni tretman?" Rekao sam da ne treba i brzo zbrisao. Poslije mi je Miho pričao da su ga preuzela dva desetara, iz južnojužnih dijelova ex SFRJ. Stavili su mu smotani kožnati opasač među koljena i rekli "Pazi ovo je maca. Čuvaj macu i nemoj da je maljtretiraš" Poslije nekog vremena koljena popustila i "Ti maljtretiraš macu. Nevoliš macu" i udri. Poslije mu je prenašanje ugljena bila igra. Tad sam skužio zašto vojska ne ferma kapetana korvete, a pred zastavnikom skače.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   25.10.13 21:18

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
... koliko je težih prekršajnih i lakših kaznenih djela stvarno bilo u JNA, među vojnicima, ali i starješinama.

Recimo, probajte odvojit tzv. političke od 'ostalog'...

Dobio sam privatnim kanalima jedan odgovor, ne od zastavnika, za sad Very Happy :

"U Nišu je bio zatvor za vojna lica, kapaciteta 640 mjesta. Stalna popunjenost oko 80%, najviše sigurnost prometa, javni red i mir, 2-3% privrednog kriminala. Za kazne duže od tri godine zatvora, politički kriminal i krvne delikte 'ležalo' se u civilnim zatvorima."
Osuda na bezuslovnu kaznu zatvora dužu od 3 godine povlačila je prestanak aktivne službe.
Jedan moj kolega je dobio 15 meseci zatvora zbog nesnalaženja, nepoznavanja sredstava i nepažnje (nepažnje jer su se u magacinu školskih sredstava našle bojeve protivpešadijske mine koje su imale žutu lepljivu traku po obodu, a nisu imale žutu traku po vrhu poklopca, a nesnalaženje - nije pravilno protumačio naredbu za izvođenje obuke u kojoj nije pisalo da se obuka izvodi sa školskim sredstvima. Da je tako protumačio naredbu, dobio bi možda 6 meseci uslovno na godinu ili dve. Srećom nije bilo žrtava prilikom aktiviranja jedne mine, za šta je bio odgovoran izvođač obuke.)
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   25.10.13 21:29

@zastavnik (citat):

Jedan moj kolega je dobio 15 meseci zatvora zbog nesnalaženja, nepoznavanja sredstava i nepažnje (nepažnje jer su se u magacinu školskih sredstava našle bojeve protivpešadijske mine koje su imale žutu lepljivu traku po obodu, a nisu imale žutu traku po vrhu poklopca, a nesnalaženje - nije pravilno protumačio naredbu za izvođenje obuke u kojoj nije pisalo da se obuka izvodi sa školskim sredstvima. Da je tako protumačio naredbu, dobio bi možda 6 meseci uslovno na godinu ili dve. Srećom nije bilo žrtava prilikom aktiviranja jedne mine, za šta je bio odgovoran izvođač obuke.)
E moj druže, danas bi za sličan prestup dobio zabranu izlaska u grad u trajanju od 30 minuta.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   02.03.15 21:51

Very Happy ja sam bio u pritvoru samo jednu noc+dorucak(prvi sa strazom)!
A dogadzaj bio je sledeci!Sa jos dva vojnika iz moje cete posli smo u grad.Na vece nas zbog "razkazivanja"valda pisanja na ulici(bila zabuna-sigurno nije bio nitko od nas)pokupila kasarnicka patrola(posto Prizren nije imao VP) i vozila nas u kasarnu.Posto je dez.vodnik ocjenio,da su samo ona dvojica previse popila hteo je mene pustit u kasarnu,a posto su se oni protivili tome,morao sam ostati i ja!(a sledece jutro imao sam zakazan raport kod k.cete zbog uzimanje mene za catu.Bilo malo smjesno najprije izvinjavanje sa moje strane zbog incidenta u gradu,a zatim"unapredzenje"u catu.
Napokon sve se lepo dovodilo u red! Razz  flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   02.03.15 22:17

@Minolovac (citat):
Mi u Pločama (Kardeljevu) nismo imali pritvor, ali kako smo često bili u Šibeniku, mornar koji je dobio kaznu pritvora odradio ga je na Kulinama. Tko je bio tmo sigurno je čuo za čiku Santinija, zastavnika starog kova, upravnika pritvora. Vojska je u panici nabijala kape na glavu, zatezala opasače i spuštala rukave kad je prolazio po sidrištu. Imali smo mornara, dubrovčana, Vu... Mihu, koji je nešto sitno zgriješio (mislim da je bilo neko spavanje na sizu i sl) i dobio 7 dana.  Komandant me poslao da ga odvedem u pritvor. Nije ni meni bilo svejedno kad me Santini pogledao i pitao "Mali treba li za ovoga neki posebni tretman?" Rekao sam da ne treba i brzo zbrisao. Poslije mi je Miho pričao da su ga preuzela dva desetara, iz južnojužnih dijelova ex SFRJ. Stavili su mu smotani kožnati opasač među koljena i rekli "Pazi ovo je maca. Čuvaj macu i nemoj da je maljtretiraš" Poslije nekog vremena koljena popustila i "Ti maljtretiraš macu. Nevoliš macu" i udri. Poslije mu je prenašanje ugljena bila igra. Tad sam skužio zašto vojska ne ferma kapetana korvete, a pred zastavnikom skače.
U plocama je bio pritvor u okviru Pm baze, uz strazaru, ali samo za vojnike te kasarne.
Najteza stvar mi je bila kad sam morao jednog desetara dan prije skidanja da pritvorim. Kaznio sam ga sa 2 dana vojnickog pritvora, ali mu nisam pisao u karakterisstiku niti, sto je njega vise brinulo, je morao da ostane i odlezi dan duze.
Vjerovatno mi i sad, kad se sjeti JNA,nabraja familiju, ali...

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   02.03.15 22:35

@Kemo Specijalac (citat):
@zastavnik (citat):
Pritvor preko 15 dana mogao je dati komandant armije, a na predlog starešine ranga komandanta brigade ili samostalnog bataljona, ukoliko je procenjeno da je posredi teži disciplinski prestup, a ne krivično delo.
Kod nas je komandant brigade (pukovnik, Maribor 87/88), cesto davao pritvor od 30 dana...bile su poznate njegove recenice: Kapetane, dovedite (ime i prezime) da mu dam 30 dana vojnickog pritvora.
Secam se dosta slucajeva; npr, ostecenje dzipa samovoljnom voznjom po kasarni, udaljavanjem (mnogo) dana iz kasarne...o tome sam vec pisao.
Kaznu pritvora do 30 dana izdrzavali su u kasarni Slava Klavora.
Secam se i jednog koji je zaglavio kod generala (komandanta divizije) na raportu, takodje je neka steta bila u pitanju; taj je dobio oko 60 dana, i odlezao ih je verovatno u zatvoru u Ljubljani;

@Max Blitz (citat):
... koliko je težih prekršajnih i lakših kaznenih djela stvarno bilo u JNA
Znam za dva vojnika koji su se u gradu zapili sa nekim civilima, i negde na putu od kafane do kafane, su jednog prebili, i to ne malo, ostao je covek da lezi prebijen...ne secam se tacno posledica, ali mislim da je to procesuirao vojni sud. To bi, po meni, bilo malo teze delo.
Na jednoj drugoj temi sam opisao kažnjavanje dva vojnika iz moje kasarne zbog krađe i nanošenje sramote zbog
zarobljavanja tih istih od seljaka i dovođenje u kasarnu svezane.Kaznu je izrekao komandantt kasarne po činu podpukovnik 30 dana.To je bilo u ljeto 87 Prokuplje.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   06.12.15 11:12

Za vrijeme fiskulture dezurni čete vodi istu i broji taktove malo sporije, pogotovo za sklekove. Kako je bilo hladnije vrijeme kaže mu jedan vojnik da malo ubrza. U blizini se nalazio dež.oficir (k.l.k Đorđević Predrag), koji je to čuo,dođe do vojnika izriba ga i odvede u pritvor. Tamo je proveo nekih par sati do dolaska naseg k-dira čete koji je sredio stvar. Pritvorenici su u Osijeku u kuhinju ulazili posljednji, kao tzv. "rashod". Za pritvor je bio zadužen k-dir pritvora, najčešće desetar, koji je uvijek bio sa njima. U stražari je uz prostoriju za pritvor, k-dir pritvora imao svoju kancelariju odmah do pritvora. Na vratima od pritvora bio je mali otvor za povremenu kontrolu
Na vrh Go down
Vojnik vozač
Gušter
Gušter

Broj komentara : 71
Član od : 2014-05-01
M(j)esto Lukavac

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   07.12.15 17:26

Previše sam bio dobar pa da završim u pritvoru
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   07.12.15 17:37

Što se tiče ovog Santinia čuo sam za njega ali ga nisam upozno mada sam jednom vodio jednog našeg mornara u zatvor. Po povratku je reko da je kopo i plijevio nekakav vrt u Kulinama dok ga nisu vratili nazad. Što se tiče ove mace mislim da je to nemoguće jer JNA bez obzira na sve nije dopuštala takvo maltretiranje vojnika niti u pritvoru niti bilo gdje drugdje pogotovo ne fizičko.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   07.12.15 21:20

@Minolovac (citat):
Mi u Pločama (Kardeljevu) nismo imali pritvor, ali kako smo često bili u Šibeniku, mornar koji je dobio kaznu pritvora odradio ga je na Kulinama.Tko je bio tamo sigurno je čuo za čiku Santinija, zastavnika starog kova, upravnika pritvora.

Sigurno si imao priliku čuti i možda vidjeti najopasnijeg nevojnog "čuvara Šibenskog akvatorija" šjor Čikarelu Laughing .Dan danas je živ i kad te pogleda isti pogled i ista priča kao i prije.On,Santini i ostala Milicijsko-Vojna ekipa su za svog života pojeli više i bolje ribe nego daleko najbogatiji ljudi na svijetu a štitili su more i protivnike Milicije i Vojske lol! Imao sam priliku viditi njegove i Santinijeve metode u pritvoru ali kad bi se sa stražnje strane zatvora unilo šampjera i ostalih delicija vrlo brzo bi se izašlo iz pritvora.Tandem s ekipom koji je više pojeo ribe nego koliko su ih "čiketaši" potamanili.Dobar snimak iz starih vremena kako bi se pokazalo domaćoj javnosti da uvijek "vrebaju".Interesantno koga zanima..

mad-max
Vodnik
Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 417
Član od : 2009-05-01
Dob : 49
M(j)esto zagreb hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Pritvor   28.12.15 23:05

Dobro ogulise onu trojicu .
Na vrh Go down