FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nepisana pravila u vojsci

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Nepisana pravila u vojsci   23.03.12 1:54

Koja su to , po vama, i kod vas u JNA, za vreme sluzenja vaseg vojnog roka, bila pravila koja nisu nigde zapisana ni u jedan PS a vazila su medju vojskom ?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Nepisana pravila u vojsci   23.03.12 9:54

Citat :
KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD.!!!

U pravu si generale Aleksandre Obradovicu...uspavala nam se vojska...ja ne znam sta je ovo...

stoga...ako vec nisi...otvaram temu nepisana pravila u vojsci u Kantini.

Arrow Pa SPECIJALAC.!!!
Arrow Kad već otvaraš tu temu bio bi reda da ti nama prvi napišeš bar jedno Arrow NEPISANO No PRAVILO No JNA No , da vidimo kako je to funkcijoniralo kod tebe. Very Happy Smile Laughing
Arrow Do tada će mo se mi prisjetiti ostalih nepisanih pravila JNA i o njima nešto napisati.!!! bounce Rolling Eyes Very Happy Smile Laughing
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Nepisana pravila u vojsci   23.03.12 10:31

Arrow Arrow Arrow Nepisano pravilo JNA.‼ No Shocked scratch geek

Arrow Arrow Arrow Karaula „Ceršak“ V.P. 5457, Mariborski granični odsjek - Slovenija. sunny bounce Very Happy Smile Laughing

Jugoslavensko - Austrijsku granicu je čuvala JNA 24 sata na dan bez obzira na vremenske nepogode, praznike, subote, nedjelje, božić, novu godinu, vrućinu, hladnoću, vjetar, kišu, blato, snijeg, uvijek je netko od vojske na njoj morao biti.
Bar je tako trebalo biti teoretski i praktično ali……

Svaki neodlazak na zasjedu, obilazak državne granice, neizvršavanje službenoga zadatka, mogao se je kazniti kaznom zatvora a nakon toga i produžetkom vojnoga roka.
To se je smatralo podrivanjem vojne i obrambene moći SFRJ.
Za tako što učiniti se je trebalo imati hrabrosti.
Nepisano pravilo na mojoj karauli je bilo jednostavno ovako.
Vođa granične patrole je bio zakon.
O svemu je glavnu odluku donosio vođa granične patrole.
Vođa granične patrole je mogao saslušati savjet pomoćnika patrole ali ipak glavnu odluku je donosio vođa granične patrole.
Kada se desi da je vrijeme jako loše, tj. pada kiša, snijeg, velika je hladnoća, nepisano pravilo JNA je bilo da se ne ide u patrolu i zasjedu na Jugoslavensku granicu već da se ostane u karauli na suhome i toplome.
Ukoliko se ne može ostati u karauli, recima da je u karauli komandir karaule Zastavnik I klase Spasković Radoje, onda se sakrijemo u osmatračnici koja se nalazila na terenu ili negdje zastanemo usput, naložimo vatricu, grijemo se i čekamo sudbinu.
Sve je to bilo dobro dok se to ne iskomplicira kao ovaj slučaj:
Arrow Arrow Arrow http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t102-spavanje-na-strazi scratch No Shocked
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   23.03.12 13:57

Arrow Pa Splite.!!! vrlo rado sam hteo da ostavim komentar, ali nisam zalio banderu i nestalo mi je interneta Very Happy

Jedno od nepisanih pravila kod mene bilo je prilikom razduzenja...

dzomba dodje u spavaonu , rasiri satorsko krilo u sredini, i bude: FAZANI, NEDOSTAJE MI: zimske carape, kosulja letnja radna, duge gace, patike....itd itd...

Mlada vojska redom, bez da ih opomenu, stavlja u satorsko krilo ponesto sa tog usmenog "spiska"...niko da se buni, sve funkcionise...tako ce i njima kad se budu skidali Smile

Drugo nepisano pravilo je bilo da pomocnik dezurnog cete uvek vise naj...od dezurnog...i to najvise pomocnik na prvom spratu trospratne zgrade u kasarni Smile

Sto se prvog tice, dezurni je obicno bio desetar, dakle starija klasa, a pomocnik mladja...i onda se dezurni zabije negde da spava prepustajuci pomocniku svoje obaveze, popodne Sad

a drugo, dezurni kasarne je ponekad iz dosade obilazio nocu jedinice, kontrola; i onda je pomocnik morao da mu preda raport u hodniku...pitate se sta je tu nepisano pravilo...

Pomocnik jedinice u prizemlju je morao da predaje raport JAKO GLASNO, da bi probudio pomocnika i pozarnog drugog sprata koji su kunjali za "dezurnim" stolom Smile

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   24.03.12 18:23

Po dnevnoj zapovesti, odnosno kasnije rotacijom,......znalo se koji je redosled odlaska vodova i ceta na rucak.....
Medjutim.... stare dzombe, kada god je situacija dozvoljavala, odnosno kada dezurni oficir nije strog ili revnosan, koristili su priliku i prolazili mimo reda .....Cesto i dezurni oficiri nisu obracali paznju vec su okretali glavu i pravili se da ne vide......
Niko od gustera nije reagovao, naprotiv, bili su uvek postovani..... king

Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   08.07.12 16:21

Ultimativno pravilo, iako nigde zapisano: Najjaci cin u JNA je DZOMBA!
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   05.09.12 18:42

aleksandar obradovic (citat):
Po dnevnoj zapovesti, odnosno kasnije rotacijom,......znalo se koji je redosled odlaska vodova i ceta na rucak.....
Medjutim.... stare dzombe, kada god je situacija dozvoljavala, odnosno kada dezurni oficir nije strog ili revnosan, koristili su priliku i prolazili mimo reda .....Cesto i dezurni oficiri nisu obracali paznju vec su okretali glavu i pravili se da ne vide......

Za takav eventualni prolazak na klopu mimo reda bi im se u mojoj kasarni bilo ko od zaobidjenih naj..ao keve. A ti zmureci oficiri su vrhunski "ortopedi", sto se uklapa u moju generalnu sliku o oficirima bivse JNA kao teskim "ortopedima".

@TEMA: Glavno nepisano pravilo je bilo da se ni za sta ne treba javljati dobrovoljno.

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   05.09.12 20:26

@Bogart (citat):
@TEMA: Glavno nepisano pravilo je bilo da se ni za sta ne treba javljati dobrovoljno.

Onda sam ja svjesno kršio ovo pravilo: uvijek sam se dobrovoljno javljao za izdvojenu stražu. Najvažnije je da nije bilo toliko discipline kao u vojarni, i sve je bilo ležernije. Cool
Bilo tako dok nisam trebao poći kući, kad su počela zatezanja, izgovori za malu djecu, i kad sam konačno odlučio da više neću ići dobrovoljno. Nisam ga mogao prcati kao on mene, ali je to bilo moje malo zadovoljstvo.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   05.09.12 21:06

@Bogart (citat):

Za takav eventualni prolazak na klopu mimo reda bi im se u mojoj kasarni bilo ko od zaobidjenih naj..ao keve. A ti zmureci oficiri su vrhunski "ortopedi", sto se uklapa u moju generalnu sliku o oficirima bivse JNA kao teskim "ortopedima".

Za glavno nepisano pravilo se slazem u potpunosti. Smile
Medjutim ja kazem...." stare dzombe, kada god je situacija dozvoljavala, odnosno kada dezurni oficir nije strog ili revnosan, koristili su priliku i prolazili mimo reda ..."starih dzobmi nije bilo mnogo, svako je imao zaduzenje, cak nisu(zavisno od zaduzenja) ni bila strogo obavezna postrojavanja jer se uvek nadje "izgovor" i opravdanje, pa u tom kontekstu i kazem.
Cisto sumnjam da su gusteri imali m..a da se nekome n....u keve posle mesec dana provedenih u vojsci na primer!
A sto se tice "ortopeda" to je tvoj licni stav .

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   05.09.12 21:35

Dok sam bio mladi vojnik u Štipu uvijek smo jeli skupa s jedinicom, kasnije kad sam se vratio u Strumicu ionako smo svi dežurni sa centra veze jeli prvi nikad s jedinocom pa sam to čisto smetnuo s uma i naravno da smo iz kuhinje dobivali sve najbolje ili nije bilo spajanja brojeva, to je barem poznato, to je bila moja zapovjed""" inače svi dežurni imali smo beđeve s oznakama dužnosti pa nikad nije bilo zabune, mada se tu uvijek među nas ukrcao poneki đomba dok su dežurni oficiri bili blaži kod onih s više strogosti nije to prolazilo!!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   05.09.12 21:42

Vjerojatno pravilo u svim kasarnama: zastavnici - najbolji ljudi, dosegli plafon i j... ih se za sve. Samo cuga! Kod mene je to djelimice štimalo.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   05.09.12 23:34

@Bogart (citat):

Vidi Bogart, baš me zanima u kojoj si kasarni  služio? Ništa drugo tek da znam u kojoj kasarni su služili tako "GADNI i OPASNI MOMCI "
koji "prebijaju " stare džombe, zato  što idu preko reda. Kod mene u Bijeljini ,stare džombe su bile ZAKON. Dok smo se mi
kao mlada vojska saplitali i bauljali po poligonu , stare džombe su držali celu kasarnu u stanju pripravnosti. Uvek su išli preko reda,
i nama je to bilo OK. I nijedan oficir nije pravio problem oko toga, kada već mi nismo. Povremeno treba "promeniti dioptriju" i
neke se stvari "bolje vide", kažu naši stari.   Cool
pozz   cheers

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 14:08

Imao sam mozda tu srecu, ili nesrecu, kako se uzme, da sluzim vojni rok u vreme raspada drzave i armije, kada je sve ono trulo i nazadno u sistemu postalo ocito, pa i te uvrezene podele medju vojnicima na privilegovane i zrtve. U kasarnama u kojima sam sluzio bio sam licno postedjen tih podela, a tamo gde sam ih sretao trudio sam se da idem protiv njih i da smanjim stetu koju su nanosile onima koji su zbog njih ispastali. Tokom prvih sest meseci u mojoj jedinici nisu postojale dzombe, svi smo bili ista klasa, a kasnije su u novoj jedinici dzombe starije od mene bile manjina, vecina ljudstva su bili gusteri mladji od mene, tako da su dzombe mogle samo da pokusavaju da se majmunisu, i to u onoj meri u kojoj su im gusteri tako nesto tolerisali, moja tolerancija prema dzombama bila je minimalna moguca. A za to prelazenje preko reda u restoranu tolerancije nije bilo ni prema kome, tako da niko nije ni pokusavao da nas zaobidje, ono malo dzombi iz moje cete moglo je da se progura na celo reda, nije to bila velika steta, ali bilo je nezamislivo da neko iz drugih jedinica zaobidje nas red, prvo ja to nisam dozvoljavao, jer sam kao najstariji po cinu isao na zacelju, na kraju cete, a drugo dali bi mu nasi gladni i premoreni gusteri po peachtzee (dobar deo njih bili su Albanci, tako da nije bilo preporucljivo saliti se s njima bez njihovog pristanka). Staresine koje su zatvarale oci pred nejednakostima i uvazavale podele medju vojnicima nisam cenio, niti cu ih ikada ceniti, sve najgore mislim o njima.

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 14:54

@Bogart (citat):
Imao sam mozda tu srecu, ili nesrecu, kako se uzme, da sluzim vojni rok u vreme raspada drzave i armije, kada je sve ono trulo i nazadno u sistemu postalo ocito, pa i te uvrezene podele medju vojnicima na privilegovane i zrtve. U kasarnama u kojima sam sluzio bio sam licno postedjen tih podela, a tamo gde sam ih sretao trudio sam se da idem protiv njih i da smanjim stetu koju su nanosile onima koji su zbog njih ispastali. Tokom prvih sest meseci u mojoj jedinici nisu postojale dzombe, svi smo bili ista klasa, a kasnije su u novoj jedinici dzombe starije od mene bile manjina, vecina ljudstva su bili gusteri mladji od mene, tako da su dzombe mogle samo da pokusavaju da se majmunisu, i to u onoj meri u kojoj su im gusteri tako nesto tolerisali, moja tolerancija prema dzombama bila je minimalna moguca. A za to prelazenje preko reda u restoranu tolerancije nije bilo ni prema kome, tako da niko nije ni pokusavao da nas zaobidje, ono malo dzombi iz moje cete moglo je da se progura na celo reda, nije to bila velika steta, ali bilo je nezamislivo da neko iz drugih jedinica zaobidje nas red, prvo ja to nisam dozvoljavao, jer sam kao najstariji po cinu isao na zacelju, na kraju cete, a drugo dali bi mu nasi gladni i premoreni gusteri po peachtzee (dobar deo njih bili su Albanci, tako da nije bilo preporucljivo saliti se s njima bez njihovog pristanka). Staresine koje su zatvarale oci pred nejednakostima i uvazavale podele medju vojnicima nisam cenio, niti cu ih ikada ceniti, sve najgore mislim o njima.

Zahvaljujem na ovako iscrpnoj informaciji mada mi je već poznato da je Robin Hud živeo u Šervudu , bio pravedan i sa svojim pajtašima pomagao
i hranio siromašan narod na uštrb bogatih. Izvini,  ali mi nisi  odgovorio na prosto  pitanje : U kojoj kasarni si služio i koje godine?
Usput , ja nisam sakriven, a ti ?   Cool
pozz   cheers

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   06.09.12 15:07

Bogart.......mislim da ste vi to mozda vise "preozbiljno" shvatali kod tebe u kasarni!Moze biti da je razlog i skori raspad JNA, ali ipak mislim da nikada nisu postojale u JNA "... podele medju vojnicima na privilegovane i zrtve....(kako ti kazes).
Ovo je samo bilo nepisano pravilo u vojsci sto je i naslov teme!
Ta nepisana pravila su VLADALA, VLADAJU i VLADACE .....dok je sveta i veka i ne samo u vojsci vec i u mnogim drugim sferama drustva kao sto i sam znas. Nekako "po tradiciji " ce se prenositi sa kolena na koleno.Upravo o tim pravilima i pricamo, a ona pravila koja su nastala razvojem nepovoljne situacije i odnosa u JNA mislim da ne mozemo staviti u isti kos Smile

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 16:07

Bogart.......mislim da ste vi to mozda vise "preozbiljno" shvatali kod tebe u kasarni!Moze biti da je razlog i skori raspad JNA, ali ipak mislim da nikada nisu postojale u JNA "... podele medju vojnicima na privilegovane i zrtve....(kako ti kazes).
Ovo je samo bilo nepisano pravilo u vojsci sto je i naslov teme!
Ta nepisana pravila su VLADALA, VLADAJU i VLADACE .....dok je sveta i veka i ne samo u vojsci vec i u mnogim drugim sferama drustva kao sto i sam znas. Nekako "po tradiciji " ce se prenositi sa kolena na koleno.Upravo o tim pravilima i pricamo, a ona pravila koja su nastala razvojem nepovoljne situacije i odnosa u JNA mislim da ne mozemo staviti u isti kos Smile

Podele su postojale, na staru i mladu vojsku, na dzombe i gustere, opisao sam specificne situacije u jedinicama u kojima sam sluzio vojni rok gde one sticajem okolnosti nisu dolazile do izrazaja toliko kao na drugim mestima. Podele se nisu smele podvoditi pod "nepisano pravilo", to "pravilo" je bilo stetno, i nehumano, u krajnjoj liniji glupo, i zalosno je sto su ga oficiri prihvatali i zatvarali oci. Ne bi zeleo da sirim pricu na drustvene nejednakosti i antagonizme, naravno da su podele medju ljudima prisutne i da prate nasu civilizaciju od samog nastanka, ali to nije razlog da precutkujemo tako nesto u okvirima JNA. Sretao sam mladice koji su uvek imali po nekoliko bojevih metaka, dok je jos bilo relativno mirno u zemlji, to je bio neki njihov ulog u vlastitu zastitu od eventualnog sikaniranja od strane ostalih vojnika, nadredjenjih, starijih, svakog ko bi ih ugrozio, neki su se na taj nacin suprotstavljali "nepisanim pravilima".

@Missar: Ne dopada mi se ton kojim mi se obracas, tako da nemam nameru da ispunjavam tvoje "muzicke zelje", ako te nesto zanima isprati moje starije postove na ovom forumu, ne bi da se ponavljam, na vise mesta sam vec napisao gde i kada sam sluzio vojsku.  Razz  Basketball

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 17:44

Koliko se meni čini, ovdje je došlo do generalizacije svih stvari. I kod nas je bilo džombi, dok ne dođe komandir. Vjerojatno je on drukčije gledao mlade i stare vojnike (što je donekle i normalno), ali ne u pretjeranim količinama. Dok njega nije bilo, znalo se tko je džomba, a tko gušter. Među džombama je bilo i dobrih i loših momaka, i mi kao gušteri smo to dobro iskusili. Vjerujem da je i među nama kasnije kad smo postali džombe bio isti postotak dobrih i loših (uvjetno rečeno). Sve ovo što sam rekao za vojsku se odnosi i na oficire, i nisam nikada čuo da su tu i tu generalno vrijedile neke stvari o kojima pričate.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   06.09.12 18:30

Galicu nema generalizacije, jer da je nje bilo svi bi bili generali Wink
A sada stvarno mislim da u svojim komentarima nisam generalizovao vec jednostavno i kratko kazem da su DZOMBE bile i bice DZOMBE, a GUSTERI , ce biti GUSTERI.!
Naravno da je u svakoj kasarni bilo drugacije, negde su i dzombe mogle da nagrabuse i te kako.Ali se znalo ko kosi a ko vodu nosi.Sto je i normalno.
Kod oficira isto........Pa zar smatras da je na primer zastavnik pred penziju bio isti u ocima komandanta kao mlad potporucnik?Naravno sve je trebalo gledati isto ali opet u vojsci postoji stara dzomba ili stara kajla!To je valjda i hijerarhijski a i prirodno u samom coveku.....taj respekt prema starijem i iskusnijem. Very Happy

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 18:41

U nijednoj vojsci svijeta nije nikad bilo niti će ikad biti pravde i pravednosti.
Ti pojmovi ne postoje ni za koju vojsku,to ste trebali naučiti i shvatiti još dok ste služili vojni rok.
Đombi i guštera(fazana) je bilo i bit će.To vam je nepisano pravilo svake vojske.
U nijednoj vojsci nema demokracije.
Samo da znate,svaki iole sposoban zapovjednik će u nekoj vrsti "mangupa"prije prepoznati sposoban i kvalitetan materijal,za
pravog vojnika nego u "slijepom poslušniku".
Iz đombi u JNA je na neki način "progovaralo iskustvo i snalaženje",normalno je da je pritom bilo "iskakanja iz tračnica"!
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 19:04

Galicu nema generalizacije, jer da je nje bilo svi bi bili generali Wink
A sada stvarno mislim da u svojim komentarima nisam generalizovao vec jednostavno i kratko kazem da su DZOMBE bile i bice DZOMBE, a GUSTERI , ce biti GUSTERI.!
Naravno da je u svakoj kasarni bilo drugacije, negde su i dzombe mogle da nagrabuse i te kako.Ali se znalo ko kosi a ko vodu nosi.Sto je i normalno.
Kod oficira isto........Pa zar smatras da je na primer zastavnik pred penziju bio isti u ocima komandanta kao mlad potporucnik?Naravno sve je trebalo gledati isto ali opet u vojsci postoji stara dzomba ili stara kajla!To je valjda i hijerarhijski a i prirodno u samom coveku.....taj respekt prema starijem i iskusnijem. Very Happy

Tvrdnja o "respektu prema starijem i iskusnijem" je neki vid generalizacije Very Happy, smatram da to kao opravdanje za "nepisano pravilo" o kome diskutujemo ne stoji, kakav respekt treba imati prema onima koji sebi daju za pravo da otimaju drugovima bolji komad hrane, ili eto i onog primera sa jedne od susednih tema, prema onima koji drugovima kradu cisto rublje izlazuci ih opasnostima od zaraznih oboljenja? Sta ocekivati od takvih parazita u ratnim uslovima, solidarnost prema drugovima, angazovanje za druge? Takvo ponasanje je stetocinstvo, a nereagovanje na to je propust koji kad se podigne na nivo sistema i omasovi se postaje preduslov za kasniji raspad tog sistema, sto se JNA-i i desilo, srusila se kao kula od karata zbog unutrasnje trulezi koja joj je rasturila temelje. Zato je JNA bila komedija od vojske u poredjenju sa profesionalnim armijama. Kvalitet treba ceniti, rad, zalaganje, a ne postovati nekog samo na osnovu vremena provedenog u uniformi. Medju gusterima je bilo boljih vojnika nego medju dzombama, dzombe su se pred kraj vojnog roka listom pretvarale u beskorisne prdonje koje su mislile samo na knjavanje i zderanje i vecinu energije su trosili na hvatanje krivina i marifetluke.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 19:19

@ZAGORAC (citat):
U nijednoj vojsci svijeta nije nikad bilo niti će ikad biti pravde i pravednosti.
Ti pojmovi ne postoje ni za koju vojsku,to ste trebali naučiti i shvatiti još dok ste služili vojni rok.
Đombi i guštera(fazana) je bilo i bit će.To vam je nepisano pravilo svake vojske.
U nijednoj vojsci nema demokracije.
Samo da znate,svaki iole sposoban zapovjednik će u nekoj vrsti "mangupa"prije prepoznati sposoban i kvalitetan materijal,za
pravog vojnika nego u "slijepom poslušniku".
Iz đombi u JNA je na neki način "progovaralo iskustvo i snalaženje",normalno je da je pritom bilo "iskakanja iz tračnica"!

Kaj da ti velim si u pravu 100%, !!

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 19:21

@Bogart (citat):
Tvrdnja o "respektu prema starijem i iskusnijem" je neki vid generalizacije Very Happy, smatram da to kao opravdanje za "nepisano pravilo" o kome diskutujemo ne stoji, kakav respekt treba imati prema onima koji sebi daju za pravo da otimaju drugovima bolji komad hrane, ili eto i onog primera sa jedne od susednih tema, prema onima koji drugovima kradu cisto rublje izlazuci ih opasnostima od zaraznih oboljenja? Sta ocekivati od takvih parazita u ratnim uslovima, solidarnost prema drugovima, angazovanje za druge? Takvo ponasanje je stetocinstvo, a nereagovanje na to je propust koji kad se podigne na nivo sistema i omasovi se postaje preduslov za kasniji raspad tog sistema, sto se JNA-i i desilo, srusila se kao kula od karata zbog unutrasnje trulezi koja joj je rasturila temelje. Zato je JNA bila komedija od vojske u poredjenju sa profesionalnim armijama. Kvalitet treba ceniti, rad, zalaganje, a ne postovati nekog samo na osnovu vremena provedenog u uniformi. Medju gusterima je bilo boljih vojnika nego medju dzombama, dzombe su se pred kraj vojnog roka listom pretvarale u beskorisne prdonje koje su mislile samo na knjavanje i zderanje i vecinu energije su trosili na hvatanje krivina i marifetluke.

Možda i malo idemo of topic ali moram priznati da ti je post na mjestu kao i sve što je izrečeno stoji!!! +

KomentarNaslov komentara: Re   06.09.12 20:42

Hemfri.... ;)Respekt prema starijem i iskusnijem nije ni slucajno generalizacija!
U ovoj diskusiji treba samo razgraniciti sledece. To je da mi nismo u isto vreme i na istom mestu sluzili JNA, pa prema tome nismo imali ni iste uslove u kojima smo provodili vojnicke dane.

Citat :
bogart
...... kakav respekt treba imati prema onima koji sebi daju za pravo da otimaju drugovima bolji komad hrane, ili eto i onog primera sa jedne od susednih tema, prema onima koji drugovima kradu cisto rublje izlazuci ih opasnostima od zaraznih oboljenja?.....

Ja ne kazem da se ovo nije desilo.......ali kod mene u kasarni kada god si dosao na red imao si dobru hranu.Jedino su dzombe uletale da ne cekaju na red.A cistog rublja je bilo uvek i za sve. Exclamation Znaci zavisilo je od kasarne do kasarne, a naravno i od godine kada smo sluzili JNA.

U takvim  ekstremnim  slucajevima(nazvacu ih tako) po meni nije ni moglo biti dzombi ili gustera.Jer iz izlozenog se vidi da je tu vladala otimacina i nered a iz razloga lose i nikakve organizacije "odozgo".Znaci ja i ti prakticno kao da pricamo o razlicitim vojskama jer se i ponasanje oficira, a i vojnika, zatim sveukupno stanje, dijametralno razlikuju!

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 20:46

Kakav zapovjednik,takva vojska!
Ovo važi za sve vojske i sva mjesta na kugli zemaljskoj!
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 22:21

Hemfri.... Wink Respekt prema starijem i iskusnijem nije ni slucajno generalizacija!
U ovoj diskusiji treba samo razgraniciti sledece. To je da mi nismo u isto vreme i na istom mestu sluzili JNA, pa prema tome nismo imali ni iste uslove u kojima smo provodili vojnicke dane.
Ja ne kazem da se ovo nije desilo.......ali kod mene u kasarni kada god si dosao na red imao si dobru hranu.Jedino su dzombe uletale da ne cekaju na red.A cistog rublja je bilo uvek i za sve. Exclamation Znaci zavisilo je od kasarne do kasarne, a naravno i od godine kada smo sluzili JNA.
U takvim ekstremnim slucajevima(nazvacu ih tako) po meni nije ni moglo biti dzombi ili gustera.Jer iz izlozenog se vidi da je tu vladala otimacina i nered a iz razloga lose i nikakve organizacije "odozgo".Znaci ja i ti prakticno kao da pricamo o razlicitim vojskama jer se i ponasanje oficira, a i vojnika, zatim sveukupno stanje, dijametralno razlikuju!

Obradoviću, verovatno si u pravu da je veliku ulogu igralo vreme i mesto služenja, ali i rod vojske je tu, po meni, imao veliki značaj. Ti si naprimer bio u ABHO jedinici, a to je bio jedan specijalni rod i vid jedinice, i tu su regrutovani vojnici za koje se pretpostavljalo da imaju izvesne bolje intelektualne sposobnosti, svakako ste imali više teorijske nastave i pored osnovne obuke morali ste sticati i posebna znanja i veštine. Svakako je isto važilo i za vaše oficire.
U pešadiji je druga priča. Pešadija je uvek bila i biće, dok je sveta i veka, topovsko meso. Bilo je tu i pametnih i sposobnih momaka, ali bogami i kojekakvog ljudskog škarta. Pešadije je uvek najviše pa se o njoj najmanje i vodilo računa. Oficirski kadar je isto bio šarolik. Naprimer, naš vodnik nam je pričao da je hteo da upiše intendantski smer, ali ga nisu primili, pa je spao na pešadiju. Poručnik je bio u ŠRO, pa se aktivirao, pa onda polako napredovao, polagao ispite za činove, dakle bez akademije, taj se verovatno penzionisao kao kapetan. Valjda su i sve te nedaće koje smo prošli deo pripreme za ulogu koju bi imali u eventualnom ratu.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   Today at 5:25

Na vrh Go down

Nepisana pravila u vojsci
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Nepisana pravila u vojsci
» Osnovne komande vojsci
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
» PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI
» Žene u JNA