FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nepisana pravila u vojsci

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.08.14 1:59

I kod nas u B. Topoli je DOf odredjivo raspored jedinica.
Vjerujem da je Semsudin mislio na odnos guster-dzomba u istoj jedinici.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.08.14 2:10

@pera84 (citat):
Vjerujem da je Semsudin mislio na odnos guster-dzomba u istoj jedinici.

Zavisi kolika je jedinica.
Nas je zajedno (kasnije u prekomandi) moglo bit u redu u menzi iz iste jedinice max 30-tak istovremeno, različitih klasa.
(Nikad nisu svi bili na kopnu, uvijek je dio plovio negdje.)
Nije bilo bitno tko je 'starij'i, tko 'mlađi', a na tako malo ljudi nije ni bitno tko je prije uzeo tacnu.
Da se tu išao neki 'unutanji red' radit, samo bi se stvarao nepotrebni animozitet.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.08.14 6:40

Da pera84 poštovalo se je to ko ima manju cifru do skidanja a bilo nas je 34-35 vojnika iz tehnike dok je sistem u obučnom centru prije prekomande bio onako kako je max i pukovnik opisao tj.redoslijed kad koja četa dolazi pred restoran i rotiralo se je to dan za dan tj.nekad si prvi na liniji a nekad zadnji.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.08.14 7:35

@semsudin (citat):
Da pera84 poštovalo se je to ko ima manju cifru do skidanja a bilo nas je 34-35 vojnika iz tehnike dok je sistem u obučnom centru prije prekomande bio onako kako je max i pukovnik opisao tj.redoslijed kad koja četa dolazi pred restoran i rotiralo se je to dan za dan tj.nekad si prvi na liniji a nekad zadnji.

Kod nas znači obratno od toga.
(S tim da je na obuci bila samo jedna četa guštera, a džombi vrlo malo, jer se radilo o maloj izdvojenoj kasarni.)
(Tu je ipak bilo sistema rotacije po vodovima, ali išlo je to brzo.)

Nas tridesetak kasnije zaista nije pravilo razliku između sebe tko će prvi do tacne, već smo kao jedinica dolazili na red nekad prvi, nekad zadnji.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   13.08.14 0:58

@ZAGORAC (citat):
@bojnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@pera84 (citat):
Dobiju se iz vojnog odsjeka mjere pa ako ne znas sam, trazi stolara da ti napravi.

Padam na glavu i dupe.  Laughing 
Nikad čuo za ovo.

Istina Max, dobiju se mjere. Moj pokojni otac koji je bio stolar po zanimanju, kao šegrt je izradbom istih zarađivao za cipele, cigarete i sl. U radionici mi je njegov, nebi ga dao ni za šta na svijetu, još uvijek ima i onu pregradu sa ladicom.

Mladi su oni,očev je još uvijek na ormaru,na istom mjestu 50-tak godina. (mamin ormar)

Zagorce, bojnice, postavite fotke tih kofera. Ja ih nikad nisam vidio. Malo unutrasnjost... Mislim da je neko pominjao neku fioku.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   13.08.14 6:23

Moguće...skrivenu???

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   21.08.14 17:38

@semsudin (citat):
U vojnoj gimnaziji, osim ako Dof nije bio neki, da ne kazem, ucenici starijih razreda, koji nijesu jeli sa svojima (pomocnik dezurnog, ili slicno), hladno je zaobilazio kolonu i nikad niko se nije bunio. Ako bi Dof trazio da se vrati na zacelje, mi bismo rekli:

- Pustite ga, on je maturant.

Pomocnik dezurnog mladje klase, da ne bi cekao red  na zacelju, ako je njegova klasa bila na objeddu prije starije, trazio je odobrenje od Dofa, i nije se ubacivao u stariju bez odobrenja.

Na VA InFin, pitomci-vodnici (treca godina), su cistili krug, a starija klasa (vIk) nisu.

U sluzbi , osim hijerarhije po cinu, postovao sam i 'dzombe'. Ali ne 'dzombe' koji su zasluzili taj status samo po osnovu prekrizanih dana. O tome cu pisati na temi 'oficiru u JNA'.

SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   22.08.14 14:11

@semsudin (citat):

Tako je bilo u u prekomandi stime da u nasem vodu su dzombe isli pre gustera. Nezavisno po visini pri postrojavanju.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   22.08.14 15:26

@SveJug (citat):
@semsudin (citat):

Tako je bilo u u prekomandi stime da u nasem vodu su dzombe isli pre gustera. Nezavisno po visini pri postrojavanju.
Ja sam bio u ŠRO Zemaljske artiljerije Zadar 77/78, i red za restoran se rotirao na nedelju dana, samo je straža i vojna policija išla preko reda ali ni oni nisu smeli da idu jedan po jedan već u koloni.
Vojni pitomci su imali odvojen termin i to pre nas iz ŠRO, a oficiri na kursevima / doškolovavanju su išli u vojni hotel 100.njak metara od kasarne.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 1:20

@013gonzo (citat):

Ja sam bio u ŠRO Zemaljske artiljerije Zadar 77/78, i red za restoran se rotirao na nedelju dana, samo je straža i vojna policija išla preko reda ali ni oni nisu smeli da idu jedan po jedan već u koloni.
Vojni pitomci su imali odvojen termin i to pre nas iz ŠRO, a oficiri na kursevima / doškolovavanju su išli u vojni hotel 100.njak metara od kasarne.
Oficiri na nekom kursu ili doskolovavanju su placali i smjestaj i hranu, a i pitomci stranih drzava na skolovanju na nasim VA (za njih je placala maticna drzava), pa su imali pravo i da budu usluzeni, a ne da se guraju sa vojnicima ili pitomcima, na liniji.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 2:11

"Vojnik, u kafani, mora da pije..."
To je stih iz pjesme, koji sam procitao u rokovniku jednog svg vojnika. Zaista ne znam je li njegov ili je prepisao neku tudju pjesmu.
Svi vi, koji ste sluzili vojsku kao obicni obveznici, izlazili ste u grad. I sta ste radili u gradu? Na sta vam se, najcesce, svodio taj izlazak?

Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 10:10

@PORUCNIK (citat):
To je stih iz pjesme, koji sam procitao u rokovniku jednog svg vojnika. Zaista ne znam je li njegov ili je prepisao neku tudju pjesmu.
Svi vi, koji ste sluzili vojsku kao obicni obveznici, izlazili ste u grad. I sta ste radili u gradu? Na sta vam se, najcesce, svodio taj izlazak?

Izlazak se svodio na dobar provod. Na šta li bi drugo?

A dobar provod je, da se nešto nađe i ubode (u mom slučaju to je bilo moguče samo u civilki), i da se nešto dobro pojede i tek onda, da se nešo popije u granicama koje su priticale godinama.

A sve to se u glavnom svodilo na kafiče, gostione i ponekad na stan, gde se provodu stavila pika na i.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 13:31

@PORUCNIK (citat):

Smile 
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t339-izlazak-u-grad-dobar-provod-dobar-rucak-ili-dobro-pice
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 13:45

@Četni evidentičar (citat):

Izlazak se svodio na dobar provod. Na šta li bi drugo?

A dobar provod je, da se nešto nađe i ubode
(u mom slučaju to je bilo moguče samo u civilki), i da se nešto dobro pojede i tek onda, da se nešo popije u granicama koje su priticale godinama.

A sve to se u glavnom svodilo na kafiče, gostione i ponekad na stan, gde se provodu stavila pika na i.

U Prizrenu se mogao ubosti samo ratluk koji se služi uz kafu... Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 14:46

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Smile 
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t339-izlazak-u-grad-dobar-provod-dobar-rucak-ili-dobro-pice
OK, druze Max, razumio salutiranje

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 14:49

Kaze se: 4 K uvijek prati vojsku - kisa, kurve, konzerve i kerovi flower

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   24.08.14 19:58

@PORUCNIK (citat):
Svaki vojnik koji je izlazio u grad(srijedom,subotom,nedjeljom)imao je i određeni cilj.Neko napiti se u gostioni gdje radi dobra konobarica,neko nešto dobro da pojede,neko pogledati neki dobar film u kinu ili otići na stadion,na zatvoreni bazen,zološki vrt itd.U Ljubljani jest bilo puno vojske ali po gradu je to bilo neprimjetno dok u prekomandi manji grad Prokuplje,jedna kasarna i u gradu puno nas je bez obzira što iz svake jedinice ide jedna šestina vojnika plus još nešto ilegalaca na svoju ruku što iziđu.Zanimljivo u tom gradu ja nikad nisam vidio oficira u uniformi kada smo mi izlazili u grad.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   26.08.14 17:45

Izlazak je bio više psihološki već fiziki razlog, ja sam malo udaho drukčijeg zraka jer je u gradu mirisalo drugačije već u kasarni, a sad išli smo pojesti nešto onako s roštilja jer je Makedonija bila dobro poznata po kvaliteti, eventualno popiti čašu vina, onog finog iz Kavadarci i pogledati civile, ženskog spola,..... malo napasti oči i dušu!!!!!

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   Today at 12:32

Na vrh Go down

Nepisana pravila u vojsci
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-
» Nepisana pravila u vojsci
» Osnovne komande vojsci
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
» PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI
» Žene u JNA