FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nepisana pravila u vojsci

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 22:39

@Goran67 (citat):
aleksandar obradovic (citat):
Hemfri.... Wink Respekt prema starijem i iskusnijem nije ni slucajno generalizacija!
U ovoj diskusiji treba samo razgraniciti sledece. To je da mi nismo u isto vreme i na istom mestu sluzili JNA, pa prema tome nismo imali ni iste uslove u kojima smo provodili vojnicke dane.
Ja ne kazem da se ovo nije desilo.......ali kod mene u kasarni kada god si dosao na red imao si dobru hranu.Jedino su dzombe uletale da ne cekaju na red.A cistog rublja je bilo uvek i za sve. Exclamation Znaci zavisilo je od kasarne do kasarne, a naravno i od godine kada smo sluzili JNA.
U takvim ekstremnim slucajevima(nazvacu ih tako) po meni nije ni moglo biti dzombi ili gustera.Jer iz izlozenog se vidi da je tu vladala otimacina i nered a iz razloga lose i nikakve organizacije "odozgo".Znaci ja i ti prakticno kao da pricamo o razlicitim vojskama jer se i ponasanje oficira, a i vojnika, zatim sveukupno stanje, dijametralno razlikuju!

Obradoviću, verovatno si u pravu da je veliku ulogu igralo vreme i mesto služenja, ali i rod vojske je tu, po meni, imao veliki značaj. Ti si naprimer bio u ABHO jedinici, a to je bio jedan specijalni rod i vid jedinice, i tu su regrutovani vojnici za koje se pretpostavljalo da imaju izvesne bolje intelektualne sposobnosti, svakako ste imali više teorijske nastave i pored osnovne obuke morali ste sticati i posebna znanja i veštine. Svakako je isto važilo i za vaše oficire.
U pešadiji je druga priča. Pešadija je uvek bila i biće, dok je sveta i veka, topovsko meso. Bilo je tu i pametnih i sposobnih momaka, ali bogami i kojekakvog ljudskog škarta. Pešadije je uvek najviše pa se o njoj najmanje i vodilo računa. Oficirski kadar je isto bio šarolik. Naprimer, naš vodnik nam je pričao da je hteo da upiše intendantski smer, ali ga nisu primili, pa je spao na pešadiju. Poručnik je bio u ŠRO, pa se aktivirao, pa onda polako napredovao, polagao ispite za činove, dakle bez akademije, taj se verovatno penzionisao kao kapetan. Valjda su i sve te nedaće koje smo prošli deo pripreme za ulogu koju bi imali u eventualnom ratu.

Ne pluj po kraljici svih vojski i ratova!
Ono što pravilno osposobljena pješadija može učiniti ostalima to bi trebao znati!
Po čemu bi taj tvoj vodnik u interdantskoj službi bio bolji(da je uspio upisati),od onog koji odgovara za živote 30 ljudi,a ovaj tvoj za recimo brašno?
Čovjek se rodi pametan ili manje pametan,pametnome škole pomognu da prošire vidike,i pamet iskoriste,dok manje pametnima
nikakva škola ne pomaže!
Ne zaboravi,školu naučiš,nabubaš pa sutra neznaš ništa ili kupiš,pa opet neznaš ništa!

ZAGORAC: komentar modifikovan dana: 06.09.12 23:03; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   06.09.12 23:02

Da bi vratili diskusiju u tematski tok , sada cu ja malo da se pravim pametan zastavnice Wink
Evo na primer da damo definiciju "nepisanog pravila u vojsci" Exclamation
Verujem da cete se sloziti da su to "nasledjeni obicaji", radnje i postupci vojnika a i oficira, kojih nema u PS, ali isto tako ne krse(znacajno ili uopste) sam PS .
Onoga trenutka, kada se desi vec pomenuta situacija(da ce neko ostati bez kvalitetnog ili uopste bez obroka, ili da neko nece imati uopste cistu presvlaku i sl.), tada po mom misljenju ne moze da se prica o nepisanom vojnickom pravilu, vec o situaciji koja je mnogo ozbiljnija i koja krsi i osnovna prava vojnika a i coveka u svakom slucaju!

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 23:15

aleksandar obradovic (citat):
Da bi vratili diskusiju u tematski tok , sada cu ja malo da se pravim pametan zastavnice Wink
Evo na primer da damo definiciju "nepisanog pravila u vojsci" Exclamation
Verujem da cete se sloziti da su to "nasledjeni obicaji", radnje i postupci vojnika a i oficira, kojih nema u PS, ali isto tako ne krse(znacajno ili uopste) sam PS .
Onoga trenutka, kada se desi vec pomenuta situacija(da ce neko ostati bez kvalitetnog ili uopste bez obroka, ili da neko nece imati uopste cistu presvlaku i sl.), tada po mom misljenju ne moze da se prica o nepisanom vojnickom pravilu, vec o situaciji koja je mnogo ozbiljnija i koja krsi i osnovna prava vojnika a i coveka u svakom slucaju!

Ne radi se tu o tome tko će se praviti pametan,NEDAM da se vrijeđaju ljudi i nazivaju ljudskim škartom,te se etiketiraju kao
nesposobni samo zato što su bili ili jesu pripadnici roda vojske,kojeg netko smatra manje vrijednim od ostalih.
Nisam "mutav",odgovorno tvrdim da je takvih etiketiranih bilo i u ostalim rodovima!
Svi znamo kako bi se u ozbiljnjim situacijama mnogi skrivali iza leđa etiketiranih i ljudskog škarta.
Pješadija prva dolazi i zadnja odlazi!
Skretanje sa teme nisam inicirao ja.
Još me manje "tangiraju" uvlakači,ali ču im uvijek odgovoriti!
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   06.09.12 23:45

@ZAGORAC (citat):
Ne radi se tu o tome tko će se praviti pametan,NEDAM da se vrijeđaju ljudi i nazivaju ljudskim škartom,te se etiketiraju kao
nesposobni samo zato što su bili ili jesu pripadnici roda vojske,kojeg netko smatra manje vrijednim od ostalih.
Nisam "mutav",odgovorno tvrdim da je takvih etiketiranih bilo i u ostalim rodovima!
Svi znamo kako bi se u ozbiljnjim situacijama mnogi skrivali iza leđa etiketiranih i ljudskog škarta.
Pješadija prva dolazi i zadnja odlazi!
Skretanje sa teme nisam inicirao ja.
Još me manje "tangiraju" uvlakači,ali ču im uvijek odgovoriti!

Druže Zagorac jako mi je žao što si se našao uvređen, iako mi to nije bila namera, svejedno - molim te oprosti!
Prvo, i sam sam bio pešadinac kao i svi moji dragi drugovi koje sam u vojsci stekao. Rekao sam već da je u pešadiji bilo sjajnih, pametnih i sposobnih momaka, ali bilo je i ljudi koji možda nisu ni bili za vojsku, ali kad su ih već regrutovali - a nisu za nigde, šalji ih u pešadiju.

Slažem se s tobom da je pešadija najvažniji rod vojske jer je stara istina da dok noga pešadinca ne stupi na neku teritoriju ta se teritorija ne može smatrati osvojenom.

Međutim, politika regrutovanja je bila takva kakva je bila, a mnogi i danas smatraju da je pešadija topovsko meso kojem je namenjeno da gine kao muve.
Osim toga, vojnik pešadinac ne raspolaže tehnikom i sredstvima od velike vrednosti pa se takva sredstva mogu poveriti i onima kojima se neka sofisticiranija oprema ne bi mogla poveriti.
Što se tiče starešina, hteo sam reći da mnogima pešadija nije bio prvi izbor, nego su hteli nešto drugo što je lakše i unosnije.

Moj zaključak je bio da je zbog svega toga pešadaija kao rod imala nešto lošiji tretman i uslove služenja nego neki drugi rodovi, mada smatram da zapravo nije trebalo tako biti.
Nadam se da smo se sada razumeli i još jednom primi moje isprike  Embarassed

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   07.09.12 0:07

Greška je u onima koji su regrutirali,a ne u regrutiranima.Manja je šteta ako netko sa manjim sposobnostima završi u nekom skladištu,a ne u pješadiji ili u nekom drugom rodu.
Što se tiče tehnike,,istina je da nije bila velike materijalne vrijednosti u odnosu na druge rodove,ali prava je vrijednost u mogučnosti primjene iste u praksi.Tu je pješadija dalako ispred svih i daleko unčikovitija.
Što se pak tiče oficira,svi su bježali od pješadije jer je najviše tražila,a najmanje nudila u odnosu na ostale rodove.
Vezano za tvoju ispriku,kao da se nije ništa dogodilo,samo ubuduće budi malo oprezniji,bez namjere uvrijediš ljude.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   07.09.12 8:35

kad vec pominjemo tehniku i velike vrednosti mogu reci samo jedno LJUDSKI ZIVOT NEMA CENU.
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   07.09.12 8:46

@vladimir (citat):
kad vec pominjemo tehniku i velike vrednosti mogu reci samo jedno LJUDSKI ZIVOT NEMA CENU.

Kada tu večitu istinu budu svi shvatili i prihvatili onda više neće biti ni ratova ni vojski.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   07.09.12 16:20

Počelo se i o primarnoj temi no nažalost tema je vrlo specifična i došlo je do nekih polemika koje su naravno dobrodošle a i nema razloga da se ne iznesu stajališta korisnika, baš ta različitost u služenju pokazati će ali i dokazati ono što je maloprije izrekao kolega Bogart da je nažalost cijela JNA pomalo postala trula zbog pojedinaca koji su je podrivali isto vrijedi i za Jugu i to su nažalost povijesne činjenice ma koliko mi željeli da to ispada ljepše........ i baš zato me već duže vrijeme pomalo drži da zamolim VBČ da nam otvori neki podforum u kojemu bismo mogli i trebali napisati podosta stvari koje uvijek tu negdje lebde u zraku a nisu baš za otvoreni dio ovog sajta pa možda da postavimo opcije u vrijednosti parametara (? da ih sad ne iznosim) gdje bismo doista iscrpili i više od JNA jer ona ali i mi imaju svoj epilog a on je samo dio svih nas i ne bi ga trebalo potiskivati a pošto imamo otvoreni odnos mislim da ga i ne bismo time oskvrnuli jer smatram da smo svi svoje časno odradili, eto ostavljam ovo i svima vama kao prijedlog pa ako želite možemo se dogovoriti,!!

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   08.09.12 9:03

Nemoj Gringo, ziv bio!
Razjebacemo Forum za dva dana ako pocnemo ko je kriv za ovo a ko za ono. Evo, pocelo je od toga kako su dzombe isle preko reda na rucak pa vec leti perje; sta bi tek bilo da se potegnu krupnije stvari.

A sto se same teme tice, nesto se ne sjecam da je postojao nekakav nepisani kod. Ponasanje dzombi nije specificno samo za JNA, u svakoj organizaciji/zajednici/formaciji stariji pripadnici se ponasaju komotnije i gleda im se kroz prste. Tako je u preduzecu, skoli, zatvoru, svim vojskama svijeta profesionalnim ili "narodnim". Ili sto bi nas narod rekao: i medju pascadima se zna ko je stariji.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   08.09.12 10:23

ko je kriv a ko nije neznam ali nas niko nista nije pitao pa i nesnosimo nikakvu odgovornost. sto se tice nepisanih pravila ona su postojala i nasledjena su od prethodnih generacija.nece valjda da stara vojska riba hodnik a gusteri sede u kantini? to nikad nije bilo niti moze biti.bar u vojsci se znalo ko kosi a ko vodu donosi.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   08.09.12 19:35

@pera84 (citat):
Nemoj Gringo, ziv bio!
Razjebacemo Forum za dva dana ako pocnemo ko je kriv za ovo a ko za ono. Evo, pocelo je od toga kako su dzombe isle preko reda na rucak pa vec leti perje; sta bi tek bilo da se potegnu krupnije stvari.

A sto se same teme tice, nesto se ne sjecam da je postojao nekakav nepisani kod. Ponasanje dzombi nije specificno samo za JNA, u svakoj organizaciji/zajednici/formaciji stariji pripadnici se ponasaju komotnije i gleda im se kroz prste. Tako je u preduzecu, skoli, zatvoru, svim vojskama svijeta profesionalnim ili "narodnim". Ili sto bi nas narod rekao: i medju pascadima se zna ko je stariji.

Eto ja samo pitah, nije bed...... to me podsječa na onaj vic:
pitao Mate svoju ženu onako autoritativno....tko je gazda!!!
a ona mu odvali šamarčinu lijevo i desno....
i sav onako ponizno odvrati Mate pa nemoj se ljutiti, samo sam pitao da znam!!!!

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   01.11.12 12:19

Mislim da đombe nisu bile nekakav problem u JNA. Po meni su najveći problemi bili oficirski karijerizam povezan sa korupcijom i isprepleten rođačkim vezama, ideološka dvoličnost (jedno se govorilo a drugo mislilo) a kod obične vojske su veliki problem predstavljali vojnici koji su u vojsku došli po "vezi" (pojedini sinovi aktivnih oficira,raznorazni kuriri, ćate, "općinski" vojnici koji su stalno bježali kući i time se hvalisali itd.) Sve je to utjecalo na motiviranost i moral drugih vojnika, stvarao se osjećaj "klasne" podijeljenosti i naravno nezadovoljstva ovakvim stanjem. Najgore je kad vidiš nepravdu a nemaš načina i sredstava da se boriš protiv nje.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   01.11.12 16:28

Nepravda je sastavni dio našeg ljudskog postojanja, mada je to istina što si napisao i teško smo se nosili s time, najgora je nemoć!!

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   02.11.12 3:17

To o cemu pricate moze posluziti kao savrseno objasnjenje zbog cega se zalazem za ukidanje opste vojne obaveze i za profesionalnu vojsku.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   02.11.12 14:17

Koliko ja znam i u velikoj večini naših država je ročna vojska ukinuta i postoje samo profesionalci, e sad kako je na obuci koju treba proči mladi ročnik da bi potpisao ugovor, teško je reči jer već odavno nisam pripadnik iste, pa mi ni kriteriji nisu poznati, ima li tu što vojničkog, anegdota šale ili je i to s vremenom alijeniralo kao i šira društvena zajednica u cjellini, jer profesionalizacijom vojske dobiva se više stege i kvalitete, ali vjerojatno manje humanizma!!!

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   02.11.12 15:03

Likovi koje spominje Boske nikad me nisu previše zabrinjavali,a koliko se sjećam sinčići oficira uvjek su bili spremni za pizdarije i nepodopštine Very Happy

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   02.11.12 23:13

Jednog od nepisanih pravila koja su važila u kasarnoj Zalužani i kojeg se posebno sjećam tiče se onog zadnjeg, legendarnog dana kada se razdužiš i kada u "civilki" napuštaš kasarnu. Pravilo je bilo da ove što se "skidaju" vojnici sljedeće najstarije klase otprate do kapije, da se srdačno pozdrave i oproste od njih i da ih prenesu preko rampe na kapiji. Ovi što odlaze nisu se više smjeli osvrnuti da pogledaju kasarnu i prijatelje koji ostaju jer je to, po vojničkom vjerovanju, donosilo nesreću. Ovo mi se duboko urezalo u sjećanje i volio bih čuti je li i u drugim kasarnama bilo sličnih običaja.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   03.11.12 14:52

U Strumici i Štipu to nisam vidio!!!

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   04.11.12 19:00

Uglavnom sve kako kažeš osim onog osvrtanja.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   08.11.12 2:46

Koliko sam uspeo da uhvatim iz nekih drugih postova izgleda da su nepisana pravila bila i da se kabine toaleta prave bez vrata i da pritvorenici sluze za uklanjanje pikavaca oko kasarnske kapije, a mislio sam da je to tako bilo samo u mojoj brigadi. cyclops
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   08.11.12 5:07

Secam se da je kod mene u Mariboru (Slava Klavora) bilo vrata na kabini WC; fazani su cistili krug, (ukljucujuci i pikavce) razvijeni u strelce; ponekad je to radio i pritvor...secam se da je pritvor istovarao i utovarao ugalj
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   17.03.13 13:37

Dolaskom u prekomandu u Prokuplje dozivljavam ta nepisana pravila po pitanju jutarnje fiskulture.Ujutro vidim na razgibavanju nismo svi tu.To su te dzombe koji broje nesto sitno do kraja i niko ih i ne dira jer oni su svoje oduzili i na mladjima ostavljaju obaveze.Uostalom gomila vojske kad izidje ujutro na fiskulturu ne zna se da li su svi ili neko fali.Uglavnom dodje i tvoje vrijeme kad si najstariji u jedinici i kad imas postovanje od mladjih vojnika.Mozda je to moglo funkcionirati u jedinicama gdje je bilo 5-6 klasa vojnika pa ona najstarija moze eskivirati a kod drugih koji se ne smjenjuju cesto to je teze.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   19.03.13 2:02

Jastrebarsko V.P. 2464/24 1970 g. U našoj četi bilo je samo jedno pravilo. Slušaj dežurnoga čete, jer sutra ćeš ti biti dežurni ! A da i ne ulazi u drugi tenk bez poziva domaćina. Ja sam kao čato uspio naućiti pola pravila iz PS , koja sam morao znati, bar u onom djelu straža , požarstvo, dežurstvo , kazne i obća prava vojnika kao ljudi . PS je imao u moje doba 1970g. 1055 članaka , prvoga vjerovatno svi znate , a zadnji je bio, da može dež. oficir jedinice , sam poslati vojne spasilačke ekipe u slućaju većega požara , poplava i tako, bez odobrenja komandanta jedinice.
I tako ja izburgijam , da imaju vojnici , koji su se vratili sa straže u jedinicu pravo , da idu na spavanje i odmaranje , do sledećega jutra. Do tada je kod nas bio običaj , da idu na spavanje , al ga ne produžavaju , nego idu na popodnevnu nastavu, na zbor za većeru i takve zajebancije . Ja to pročitam i odma implementiramo to u zbilju. Vrati se straža , idemo na rućak i popodnevno spavanje, kad ja budim sve osim straže, za popodnevnu nastavu. Neki su se i hteli dignuti , al ja nedam, imaju da spavaju po mom naređenju dalje, a ja ču taj članak zakona sada ispitati na dež. oficiru , kad dođe pogledati , da li su svi na aktivnostima. Ulazi on u hodnik , ja raport vojska na pop. nastavi, 26 vojnika po PS članak npr. 326 odmara i spava posle povratka sa straže.
Ulazi sad on u spavaonu dosta tiho i kao gleda i kao broji. Ovi moji se ukoćili , jer sad su ga najebali , đabe što sam jim ja naredio. Kad ono kaže oficir dobro je, neka odmaraju i nastaviva u ućionu , al tu na nastavi prebroji ostatak čete , koji je štimao . I ode on , a ja postao najveći frajer , jer sam sa PS izjebao i izborio vojnićka prava stražara u svim sitnicama u sferi pravo stražara. Jebeš dužnosti , to neka oni gledaju.

čato: komentar modifikovan dana: 19.03.13 19:43; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   19.03.13 10:22

Bravo čato

Posle neka neko kaže da je JNA ograničavala inicijativu pojedinca. Za ovo kao i za tekst o tvojoj brigadi i tvojoj ulozi za vreme služenja JNA od mene jedan veliki plus (ne može dva po pravilima) cheers
Na vrh Go down
pera84

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   19.03.13 11:40

Zato moze drugi od mene! cheers
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Nepisana pravila u vojsci   Today at 6:43

Na vrh Go down

Nepisana pravila u vojsci
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Nepisana pravila u vojsci
» Osnovne komande vojsci
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
» PRVO PISMO I PRVA POSETA U VOJSCI
» Žene u JNA