FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VOJNA AKADEMIJA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   30.03.12 21:29

@purger (citat):
E da i to sam htio reći ,jel se tako i vojna akademija završavala? Very Happy

Vidis..... bas o tome sam cesto razmisljao.Mislio sam i da napisem nesto, da pitam, da dobijemo neki odgovor, ali........ No
Jednostavno oficiri na Forumu(ovo sto ih ima), brzo odu off ili nece da pricaju o svom poslu......
A kako se zavrsavala akademija.........mogu samo iz iskustva nekih poznanika reci, da svi tvrde da je bilo tesko, ali isto tako sa druge strane mozemo videti da oni koji su je zavrsili nemaju zavidno ni opste a kamo li strucno znanje scratchnapominjem, ovo kazem iz iskustva sa nekolicinom i ne stavljam sve u isti kos Exclamation
Mozemo da nagadjamo, ali nekako imam utisak da "kriju kao zmija noge", taj period zavrsavanja VA,a pogotovo otvorene price na Forumu.

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   31.03.12 11:59

Obradoviću o tome sam osobno nešto pisao ili se samo osvrnuo ne bih sad točno znao u kojoj temi.
Puno bi se o tome dalo pisat ,a da li bi to sa naše strane bilo u redu? neznam ni sam ALI.....
Sviđa mi se tvoja opaska glede oficira ovdje na forumu i da stvarno djeluju rezervirano baš kao da ih još veže nega stega ili pravilo službe...strah????
Da li je u pitanju čast?ili možda bolje reći nešto u mentalnom sklopu što ne dozvoljava sam svoj čin degradirat, pa dajte barem na ovom forumu cheers

KomentarNaslov komentara: Re   31.03.12 12:29

Upravo ta poslednja recenica...... Exclamation Shvatam i da je specificno vreme u kome se desilo "to sto se desilo"....Medjutim....
Zar ne bi bilo lepo da cujemo,....i pojedinosti o PS, i nacin na koji su unapredjivani, ili degradirani, kako se zavrsavala VA, kako se dobijala prekomanda, zatim, kako su ocenjivali vojsku,.......i more stvari, o kojima mi "nabadamo" ili tesko dodjemo do prave informacije.........Jer ipak sa neke vremenske distance, sada kada smo zreli ljudi,mozemo oceniti i prokomentarisati dogadjaje iz vojnickog zivota, a pogotovo oficiri mogu pojasniti more stvari. Ne treba da bude ISPOD CASTI NIKOME.... Exclamation Pa i obicni vojnici valjda imaju cast i ponos.... Smile

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   31.03.12 18:14

Ja ne znam kakvo im je bilo skolovanje, al znam da je bilo jako tesko upisati se na akademiju. Prosjek ocjena, testovi, zdravstveni pregledi...Ono sto znam, jer sam imao direktan pristup informacijama, je natprosjecan broj alkoholicara i psihosomatskih oboljenja kod aktivnih vojnih lica u odnosu na civilnu populaciju. To se odnosi i na aktivna vojna lica koja su obavljala ( da ih tako nazovemo ) civilne poslove: ljekari, inzenjeri, ekonomisti. Mnogi od njih su "zalutali" u uniformu. Dosta ih je privuceno dobrim platama i beneficijama a bez ikakvog znanja o "profesionalnim oboljenjima" vezanim za karijeru oficira. 'Ebiga, i mene je moj otac nagovorio da pokusam u srednju sanitetsku u N. Sadu (falim te Boze pa ne prodjoh):" ajde sine, pa ako Bog da, da te drzava skoluje, hrani i oblaci, bolje ce ti biti nego kod mene"
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   31.03.12 18:17

'bo te, gdje mi stigosmo, a tema je bila ako se dobro sjecam, sljemovi u jna cheers
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: VOJNA AKADEMIJA   31.03.12 22:26

Jesi video....i to st.vodnik 1.kl. i generali na Forumu otisli u OT scratch
E pa nema generala galica... inace bi popili pritvor sad -pa sad.... Wink ....sala mala..moramo se cupati.. Wink

Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2012-04-05
Dob : 65
M(j)esto Radlje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   10.04.12 13:58

Zahtjeve su tada bile veoma visoke,tako meni nije uspelo na lekarskom pregledu,kad sam pokušau da se uključim. Neznam kako je to kasnije bilo.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   10.04.12 15:06

Zahtevi i kriterijumi visoki , svakako, medjutim bilo je i tu i po PS, a i po "nepisanim pravilima" ili po kriterijumima znanim samo personalnoj upravi JNA.....Svi znamo da je postojao i "kljuc" po nacionalnoj pripadnosti koji je trebao biti na neki nacin proporcionalan nacionalnom sastavu JNA, zatim.....vec sam pomenuo kod granicara, a i u ovom slucaju, cinjenica da imas brata se moze primetiti u odabiru........Da napomenem, i ja sam pred kraj 8.razreda os konkurisao u Vojnu gimnaziju.....Secam se prosli smo lekarske preglede i onda su procitali imena onih koji NISU PROSLI....Mi koji smo ostali cekali smo u jednom holu, a onda su procitali sledecih mozda 20ak imena, i rekli da udjemo u jednu kancelariju.Neko je bio sam, a vecina nas sa ocevima.Usli smo i jedan major je poceo pricu.......Vojna gimnazija prima najmanji broj polaznika, broj je popunjen, ali vi mozete da prebacite dokumenta za Srednje Vojne skole, u Sarajevu, Rajlovcu, Zagrebu........poceo je da nabraja , objasnjava......ne secam se vise ali tako je nesto bilo od prilike.Otac i ja smo izasli......To je bilo mislim pocetkom 1978.godine.Eto i mog iskustva.........
PS......nije znala JNA da u meni cuci general-podpukovnik... Wink Wink Wink

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 1:13

lol! lol! lol!

Mog'o si sad bit u Generalstabu.

Il u Hagu lol! lol! lol!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   11.04.12 15:39

Ima li treca opcija Peroooo... Wink

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 15:44

Bio bih nekorektan kada bih rekao da stvarno nije bilo pametnih ljudi,bilo ih je!
Ali bilo je i likova za koje stvarno neznam kako su uspjeli proći i završiti kako vi kažete vrlo tešku i zahtjevnu školu scratch
Po meni možda ipak preveliki broj onih drugih rendeer

KomentarNaslov komentara: Re   11.04.12 15:56

Slazem se Generale.......Dodacu .......Definitivno ideologija i vojna struka ipak ne idu zajedno.....To smo vec ponovili i objasnili na drugim mestima......U nasem vojnom obrazovanju se to desilo, na zalost, i tek sa ove vremenske distance mozemo da sagledamo i uocimo da vojnik mora da bude "profesionalac".........Vojska po "kljucu" i "sablonu"...... No

KomentarNaslov komentara: Re   11.04.12 16:20

Da.....i kako razumeti oficire koji su clanovi Foruma na primer..... Question
Razumem da Forum nije obaveza, vec neobavezna drustvena aktivnost, mozemo reci i EDUKATIVNOG i ZABAVNOG i OZBILJNOG TIPA.........Pa bas zbog toga smatram ako ne na drugom mestu, bar ovde gde pricamo o Vojnoj Akademiji i uopste vojnom skolstvu JNA , OFICIRI BI MOGLI DA NADJU VREMENA I VOLJE da nam se pridruze i da cujemo zanimljive stvari iz prve ruke......... Exclamation Bez uvrede, ovo je samo misljenje, a volja je svacija ponaosob... Wink

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 21:05

Obradoviću od A-Ž sve stoji u oba tvoja topica Exclamation
Isto tako moje neko razmišljanje je da odabir tadašnje vojne akademije nije bilo primarno da netko bude vojni oficir koliko neko uhljebljenje i siguran posao za ondašnje okvire.(sa puno pogodnosti za one iz ruralnih krajeva,djeca običnih radnika i seljaka imali su mogućnost koju nekim drugim fakultetom nisu mogli financirat)
Sve je to dakako zahtjevalo velike žrtve odvojenost od obitelji,kasnije prekomande.......trebalo je vodit takav život htjeli mi to priznat ili ne.

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 21:11

@purger (citat):
Isto tako moje neko razmišljanje je da odabir tadašnje vojne akademije nije bilo primarno da netko bude vojni oficir koliko neko uhljebljenje i siguran posao za ondašnje okvire.(sa puno pogodnosti za one iz ruralnih krajeva,djeca običnih radnika i seljaka imali su mogućnost koju nekim drugim fakultetom nisu mogli financirat)
Sve je to dakako zahtjevalo velike žrtve odvojenost od obitelji,kasnije prekomande.......trebalo je vodit takav život htjeli mi to priznat ili ne.

Možda se zbog toga i "dešavao"alkohol!
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 22:36

@ZAGORAC (citat):
@purger (citat):

Možda se zbog toga i "dešavao"alkohol!

A gledaj Zagorac sigurno si u pravu,sigurno je to bio jedan od ispušnih ventila.
Može se danas usporedit u jednom segmentu sa nekim radom na terenu.

KomentarNaslov komentara: Re   11.04.12 23:16

Alkohol se "desavao" svuda, a svako zanimanje nosi sa sobom i dobre i lose strane, uslovno receno.....
Ja jednostavno moram ovo spomenuti, jer sam cesto razmisljao o jednoj pretpostavci.......Malo cu neobicno poceti, ali mislim da ce proci. Wink Uzmimo na primer..........da je neka firma pocela da radi gradjevinski objekat,uradila je projekte i angazovala majstore da pocnu sa radom.......Majstori krenu, ali, po projektu, voda treba da tece "uzbrdo".......zid treba da je kriv na jednu stranu......prozor ce se otvarati na "dole" ili slicno....... scratch Onaj "seoski dundjer" ce raditi po projektu, i cekace samo da prodje radno vreme i tako danima....... Exclamation Profesionalci, pravi majstori, ce se skupiti i reci , pa cekaj ovo se ovako ne radi, bice ruzno, srusice se......Organizovace se i odbiti los projekat.... Exclamation Hocu da kazem......Da li su i oficiri mogli da se organizuju, tamo negde 80-ih ili kada vec, mogli su da pretpostave, vide, procene.....situaciju i stanje, pa da kao profesionalci stave do znanja i ljudima, a pogotovo armijskom i drzavnom vrhu da se" moze desiti to sto se desilo".Koliko god je ideologija u skolovanju oficira JNA ucinila svoje, jednostavno ne mogu da verujem da nisu "VIDELI SITUACIJU"(doduse moguce je da se neke stvari i ne znaju, jos uvek nisu dostupne javnosti).Jer nekako logicno razmisljajuci, mislili su na neki nacin, nase je da vrsimo strojevu obuku,da se borimo za najbolju sluzbu, i cekamo penziju....... Exclamation Ali.....JNA je bila najskuplja i najjaca institucija bivse drzave, svi ljudi su u nju ulagali i sredstva i rad i samim tim je logicno ocekivati da oficirski kadar bude na kraju krajeva i najspremniji u svakom pogledu.... Exclamation
Napominjem da nisam zeleo da nikoga "optuzim" ili uvredim, da sam i ja do ovog razmisljanja dosao posle niza godina i svih dogadjaja i naravno sa ove vremenske distance,(napominjujuci ovo kao HIPOTEZU) i da spominjuci ideoloske i politicke stvari imao sam nameru da sto jasnije objasnim oficirsko zanimanje i nadam se da sam "iritirao " nekoga ko ce komentarisati sa nama ovu temu Exclamation

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 23:25

Što su mislili,kako se školovali,za što školovali,njihova očekivanja od školovanja,zašto su prošli na prijemnim ispitima ......
Prepustimo to njima.
Slušamo vas bounce

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   11.04.12 23:27

Pukovniče neka bude kao sa bazenom za trenažu cheers

KomentarNaslov komentara: Re   11.04.12 23:39

Ili od "Kulina Bana.... do danasnjih dana"..... Wink
Signore generale.... Wink ja tipujem da cemo imati sagovornike..... Wink SALA MALA

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   12.04.12 0:54

Wink
Na vrh Go down
šercer
Gušter
Gušter

Broj komentara : 42
Član od : 2009-10-27

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   15.04.12 19:06

Pozdrav sagovornicima. Iskren da budem sada sam primjetio ovu temu. Moglo bi se dosta napisati o ovome. Zašto ljudi šute? Ima više različitih razloga. Prvo, većina oficira bivše JNA su već u penziji, koliko njih koristi internet, pitanje je. Drugo, dosta ljudi se zatvorilo u sebe, veliki broj ih je imao lične traume, razočarenja... Školujete se, učite jedno, zakunete se za nešto, vjerujete u to što radite i u svoje pretpostavljene i onda na kraju RAZOČARENJE.
Evo mog iskustva: Vojna akademija- u drugom razredu gimnazije pročitam u novinama konkurs za vojnog stipendistu. Nisam mnogo znao o vojsci, braća služili JNA, pričali sve najbolje, kako oficiri dobo žive i sl. Pričam sa starijim bratom, on se oduševio idejom da pokušam. Hajde iz zezancije, konkurišem preko opštine (odjeljenje narodne odbrane) i na to zaboravio. Dobijem poziv kući, da se javim u odjeljenje narodne odbrane opštine, sa jednim starim gospodinom, nas nekoliko pravac u vojnu bolnicu na prvi ljekarski pregled (eliinirajući). Obavještavaju me da sam prošao. Poslije oko mjesec dana pozivaju me na sistematski pregled na VMA u Beogradu. Smjestio sam se u internat na Banjici, oko sedam dana sa grupom kandidata i vodičem svaki dan VMA-Banjica. Završen pregled, obavještavaju me da ispunjavam uslove, ali to je samo jedan od uslova, tu je još uspjeh u gimnaziji (završen I razred), pa broj prijavljenih, pa sigurnosna provjera (to sam puno kasnije saznao da se vrši), pa ključ (i to zvanično nije bilo u konkursu), pa vijećaju prvo ljekarska komisija, pa komisija za prijem. Čekao sam 3-4 mjeseca a onda jednog dana donese poštar obavještenje da sam primljen za vojnog stipendistu, te se pozivam u opštinu da dođen sa ocem da potpišemo ugovor (jer sam još maloljetan, bože kako to brzo prođe). U ugovoru se definisalo moje obaveze, obaveze države, mislim da taj ugovor još imam (1975.g.). Jam sam imao obavezu da redovno završavam svaki razred najmanje sa dobrim uspjehom, ocjena iz matematike, fizike i hemije, najmanje 3. Da ću po završetku gimnazije nastaviti školovanje na Vojnoj akademiji u Beogradu. Država se obavezala da će mi davati mjesečnu stipendiju, nadoknadu za knjige i ekskurziju. Prođe tri mjeseca od potpisivanja ugovora, nema ni stipendije niti bilo čega od državnih obaveza. Kada jednog dana traži me poštar, mene lično, kaže imaš neke pare, de potpiši. Potpišem i ne gledam koliko je, poče čovjek brojati, ja ne mogu da vjerujem. Stipendija za 6 mjeseci, još neka nadoknada, bilo je to tada velika suma, koju ja nisam mogao sanjati da mogu imati kao srednjoškolac. Kako sam to potrošio sada nije ni bitno, ali tada sam imao svoga krojača, društvo se moglo počastiti a i nešto kući pomoći. Prođoše tri godine, ja sam svake godine bio dužan dostavljati svjedočanstvo o završenom razredu, a oni meni stipendiju, novac za knjige i ekskurziju. Na vojnoj akademiji - kasnije, za danas dosta.

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   15.04.12 21:57

@šercer (citat):
Pozdrav sagovornicima. Iskren da budem sada sam primjetio ovu temu. Moglo bi se dosta napisati o ovome. Zašto ljudi šute? Ima više različitih razloga. Prvo, većina oficira bivše JNA su već u penziji, koliko njih koristi internet, pitanje je. Drugo, dosta ljudi se zatvorilo u sebe, veliki broj ih je imao lične traume, razočarenja... Školujete se, učite jedno, zakunete se za nešto, vjerujete u to što radite i u svoje pretpostavljene i onda na kraju RAZOČARENJE.
Evo mog iskustva: Vojna akademija- u drugom razredu gimnazije pročitam u novinama konkurs za vojnog stipendistu. Nisam mnogo znao o vojsci, braća služili JNA, pričali sve najbolje, kako oficiri dobo žive i sl. Pričam sa starijim bratom, on se oduševio idejom da pokušam. Hajde iz zezancije, konkurišem preko opštine (odjeljenje narodne odbrane) i na to zaboravio. Dobijem poziv kući, da se javim u odjeljenje narodne odbrane opštine, sa jednim starim gospodinom, nas nekoliko pravac u vojnu bolnicu na prvi ljekarski pregled (eliinirajući). Obavještavaju me da sam prošao. Poslije oko mjesec dana pozivaju me na sistematski pregled na VMA u Beogradu. Smjestio sam se u internat na Banjici, oko sedam dana sa grupom kandidata i vodičem svaki dan VMA-Banjica. Završen pregled, obavještavaju me da ispunjavam uslove, ali to je samo jedan od uslova, tu je još uspjeh u gimnaziji (završen I razred), pa broj prijavljenih, pa sigurnosna provjera (to sam puno kasnije saznao da se vrši), pa ključ (i to zvanično nije bilo u konkursu), pa vijećaju prvo ljekarska komisija, pa komisija za prijem. Čekao sam 3-4 mjeseca a onda jednog dana donese poštar obavještenje da sam primljen za vojnog stipendistu, te se pozivam u opštinu da dođen sa ocem da potpišemo ugovor (jer sam još maloljetan, bože kako to brzo prođe). U ugovoru se definisalo moje obaveze, obaveze države, mislim da taj ugovor još imam (1975.g.). Jam sam imao obavezu da redovno završavam svaki razred najmanje sa dobrim uspjehom, ocjena iz matematike, fizike i hemije, najmanje 3. Da ću po završetku gimnazije nastaviti školovanje na Vojnoj akademiji u Beogradu. Država se obavezala da će mi davati mjesečnu stipendiju, nadoknadu za knjige i ekskurziju. Prođe tri mjeseca od potpisivanja ugovora, nema ni stipendije niti bilo čega od državnih obaveza. Kada jednog dana traži me poštar, mene lično, kaže imaš neke pare, de potpiši. Potpišem i ne gledam koliko je, poče čovjek brojati, ja ne mogu da vjerujem. Stipendija za 6 mjeseci, još neka nadoknada, bilo je to tada velika suma, koju ja nisam mogao sanjati da mogu imati kao srednjoškolac. Kako sam to potrošio sada nije ni bitno, ali tada sam imao svoga krojača, društvo se moglo počastiti a i nešto kući pomoći. Prođoše tri godine, ja sam svake godine bio dužan dostavljati svjedočanstvo o završenom razredu, a oni meni stipendiju, novac za knjige i ekskurziju. Na vojnoj akademiji - kasnije, za danas dosta.

U svakom slučaju vrlo dobar i konkretan post na zadanu temu.
Iako po meni dosta kontradiktorno ili je u pitanju samo tvoje krivo izražavanje u žaru da nam objasniš neke stvari.
Da budem konkretan kažeš da nisi puno znao o vojsci a kažeš da su ti braća pohađali vojnu akademiju Question Question Question
Osobno mislim da si jako dobro znao razlog zašto si je upisao....nemoj shvatit ovo kao ništa osobno ili nedaj bože kao provokaciju ali ispada kao početak tvog posta koji glasi Zašto ljudi šute? Ima više različitih razloga. Prvo, većina oficira bivše JNA su već u penziji, koliko njih koristi internet, pitanje je. Drugo, dosta ljudi se zatvorilo u sebe, veliki broj ih je imao lične traume, razočarenja... Školujete se, učite jedno, zakunete se za nešto, vjerujete u to što radite i u svoje pretpostavljene i onda na kraju RAZOČARENJE.
Može li ipak malo konkretnije?

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   15.04.12 22:04

Brača su služila JNA,što ne mora znaćiti da su bili polaznici,ili završili vojnu akademiju. Wink
Čovjek se razočarao! Sad
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   15.04.12 22:11

Bez obzira da li su služili JNA kao pitomci a kasnije kao aktivni oficiri ili bili samo vojnici,djeluje mi sve malo nejasno zato sam i rekao da li može malo konkretnije. Question

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   Today at 4:48

Na vrh Go down

VOJNA AKADEMIJA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» INŽENJERIJA
» Maribor, kasarna Slava Klavora 87/88
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» Vojna policija