FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VOJNA AKADEMIJA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 14:59

Moglo bi se stosta reci na ovu temu.
Mislio sam da obicne vojnike ne zanima zivot of-a, niti njegove muke. (Po principu: "Ko ga *ebe, sam je izabrao i za to je placen").
Ne vjerujem da neko shvata koliko je to bio gorak hljeb.
Skolovan sam 8 godina, a odradio 5 i "pukao".
Penzionisan u 29. godini kao trajno nesposoban za aktivnu vojnu sluzbu. Imao sam puuuno srece. Tada je vlada Ante Maarkovica smanjivala armijski sastav za 13%.
Ubrzo poslije toga je pocelo ludilo i srecan sam sto u tome nisam ucestvovao.
I dalje se ponosim sto sam bio of JNA. Mnoge stvari koje sam naucio i navike koje sam stekao tokom skolovanja i rada dio su mog karaktera i ne bih se toga odrekao.

Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 15:06

A nisi jedini, nažalost!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 15:15

@Gringo (citat):
A nisi jedini, nažalost!!

Bio sam za zajednicku drzavu u bilo kom obliku i dalje sam jugonostalgicar, ali to je tabu tema za ovaj forum i necu krsiti pravila.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 15:21

Ma raspala se, samo šteta što je to prošlo u krvi, da je bilo razbora i mudrosti mogli smo se mirno razići kao svi cicilizirani ljudi!
Ovako se nećemo iz krize izvuči još 30 godina i dulje!!!
Služio si na Visu...mornarica??

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 15:46

@Gringo (citat):
Ma raspala se, samo šteta što je to prošlo u krvi, da je bilo razbora i mudrosti mogli smo se mirno razići kao svi cicilizirani ljudi!
Ovako se nećemo iz krize izvuči još 30 godina i dulje!!!
Služio si na Visu...mornarica??

Ne... Intendant. Samostalni intendantski vod na VPU Vis. Pekara, radionicko-perionicko odjeljenje, kuhinja.
Neuslovan garnizon, poslije kojeg su starjesine imale pravo da biraju mjesto za prekomandu. Obicno se ostajalo oko 6 godina, cetiri do prava prekomande i jos dvije dok se ne rijesi zahtjev za prekomandu. Po potrebi sluzbe, prekomandovan sam poslije godinu dana u Kardeljevo (Ploce).

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 19:54

Ajde nam malo ispričaj kako je bilo tamo kako je to na otoku bilo organizirano i tako..... možda koja anegdota iz tvoje perspektive!!!!
Na kraju tamo ni tebi baš nije bilo najbolje, jer otok limitira ljude, poglavito zato što je Vis svojedobno bio izoliran kao vojna zona!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 20:25

@Gringo (citat):
Na kraju tamo ni tebi baš nije bilo najbolje, jer otok limitira ljude, poglavito zato što je Vis svojedobno bio izoliran kao vojna zona!!

Zanimljivo bi bilo čuti iz perspektive mladog starješine, ali na temi VIS.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   07.08.14 20:48

@Max Blitz (citat):
@Gringo (citat):

Zanimljivo bi bilo čuti iz perspektive mladog starješine, ali na temi VIS.

Je li bi bolje da o tome pisem na nekoj drugoj temi? Oficiri u JNA? Ili Vis-Komiza?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Oficiri u JNA   12.08.14 12:53

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
Čudno, ali ovo još nitko eksplicitno nije rekao na forumu.
Vjerojatno se podrazumijeva, a eto ja ne znam:

Kad su pitomci polagali zakletvu??
Oni na VA i SVŠ?
Vojni gimnazijalci?

Pitomci  na VA u septembru na prvoj godini, do moje klase, ili predhodne. A od uvodjenja staziranja - u trupi.
Mislim da su pitomci SVS polagali na drugoj godini. U prvoj su, ipak, bili premaleni.
Vojni gimnazijalci nisu nisu polagali. Ucili su klasicnu gimnaziju prirodno matematickog smjera i nosili civilnu odjecu. Zvala se 'vojna' jer je vojska obezbjedjivala sve uslove skolovanja i poslije smo imali obavezu da upisemu neku od vojnih akademija.

Nije mi jasno ovo stažiranje.
Kad je bilo i koliko?

I onaj tko je u VA došao iz SVŠ, onda nije polagao zakletvu i taj dan nije bio sa kolegama, ili je mogao stajati s njima?  Surprised

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   12.08.14 14:41

@Max Blitz (citat):
Nije mi jasno ovo stažiranje.
Kad je bilo i koliko?

I onaj tko je u VA došao iz SVŠ, onda nije polagao zakletvu i taj dan nije bio sa kolegama, ili je mogao stajati s njima?  Surprised

Ja se secam nekih stazista sa akademije KOV tokom obuke. Po grubom secanju bili su sa nama nekoliko nedelja. Ako me secanje ne vara nisu spavali u kasarni vec na nekom drugom mestu i dolazili ujutro na posao.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   12.08.14 15:50

U vojnim gimnazijama je ipak bilo i vojnih predmeta, ali samo opštevojni propisi, strojeve obuke, ako itaktike i nastave gađanja nije bilo. Zato gimnazijalci nisu polagali zakletvu.
Pitomci SVŠ polagali su zakletvu početkom 2. godine (A-klase početkom školovanja, zajedno sa pitomcima 2. godine prethodne klase). Moja klasa (26A) polagala je zakletvu zajedno sa 27. klasom.
Što se tiče pitomaca VA, polagali su zakletvu početkom prve godine, a oni koji su završili SVŠ nisu potpisivali zakletvu, ali su stajali u stroju sa ostalima.
Po propisima, pitomci nisu mogli ići na gađanja, ako nisu imali položenu zakletvu, tako da je tvrdnja o polaganju zakletve pitomaca VA u trupi na stažiranju netačna. Zakletva se samo jednom potpisivala.
Stažiranje pitomaca SVŠ i VA u trupi trajalo je mesec dana i bilo je u 4. godini školovanja (obično u aprilu).
Sećam se da smo mi iz 2. voda 26A klase išli u 78.mtbr (u Štipu). Moja grupa je (nas 10) posle dva dana "prekomandovana" u Prilep u 2. bataljon, a posle 10 dana je ceo taj bataljon predislociran u Kumanovo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA   12.08.14 16:12

@zastavnik (citat):
U vojnim gimnazijama je ipak bilo i vojnih predmeta, ali samo opštevojni propisi, strojeve obuke, ako itaktike i nastave gađanja nije bilo. Zato gimnazijalci nisu polagali zakletvu.
Pitomci SVŠ polagali su zakletvu početkom 2. godine (A-klase početkom školovanja, zajedno sa pitomcima 2. godine prethodne klase). Moja klasa (26A) polagala je zakletvu zajedno sa 27. klasom.
Što se tiče pitomaca VA, polagali su zakletvu početkom prve godine, a oni koji su završili SVŠ nisu potpisivali zakletvu, ali su stajali u stroju sa ostalima.
Po propisima, pitomci nisu mogli ići na gađanja, ako nisu imali položenu zakletvu, tako da je tvrdnja o polaganju zakletve pitomaca VA u trupi na stažiranju netačna. Zakletva se samo jednom potpisivala.
Stažiranje pitomaca SVŠ i VA u trupi trajalo je mesec dana i bilo je u 4. godini školovanja (obično u aprilu).
Sećam se da smo mi iz 2. voda 26A klase išli u 78.mtbr (u Štipu). Moja grupa je (nas 10) posle dva dana "prekomandovana" u Prilep u 2. bataljon, a posle 10 dana je ceo taj bataljon predislociran u Kumanovo.

Kad sam dosao u gimnaziju, tj internat, objekat predvidjen za nas nije bi dovrsen. To je bila nova zgrada, ranga hotela visoke B kategorije. Trebalo je zavrsiti jos neke finese, pa smo prvih nekoliko noci prespavali u fiskulturnoj sali, gdje su bili postavljeni kreveti.
Zamislite blizu 200 klinaca, koji se ne poznaju u jednoj takvoj prostoriji.
Bilo je sporadicnih 'biciklica', ali uglavnom nije bilo problema. Po zaduzenju opreme, posli smo na ljetovanje u Fazanu.
U tom vojnom odmaralistu smo se smjestili u kamp prikolice po trojica.
Osim obuke u plivanju, imali smo i neke testove iz matematike, stranih jezika, predavanja iz marksizma i osnovne vojnicke radnje - postrojavanje, stavovi 'mirno' i 'na mjestu voljno', okretanja na levo, na desno, na levo krug, hodanje u korak, obracanje i sl.
Predmeti koje drug zastavnik pominje, zvanicno - nisu postojali.
Gadjanje smo imali pred kraj prve godine, a nesto kao 'predvojnicku obuku' tj logorovanje pred kraj druge godine.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   12.08.14 16:30

Vidim iz posta da je ipak bila strojeva obuka. iako ne u obimu kao u pravim vojnim školama, taktike znam da nije bilo, kao ni nastave gađanja, a opštevojni propisi mislim da jesu. Ne znam kako je to bilo u BG, jer nisam imao priliku da dođem u kontakt sa gimnazijalcima u BG, ali znam za ona iz Ljubljane, jer su dolazili kod nas u Velike Bloke na obuku. Krajem 80-tih godina i program vojne gimnazije je bio promenjen, tako da je u 4. godini bilo više vojno-stručnih predmeta, jer se predviđalo da neće ići svi na akademiju, pa bi oni koji nisu išli na akademiju bili upućeni na služenje vojnog roka u ŠRO i kasnije primljeni u službu kao podoficiri.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: VOJNA AKADEMIJA   12.08.14 17:22

@zastavnik (citat):
Vidim iz posta da je ipak bila strojeva obuka. iako ne u obimu kao u pravim vojnim školama, taktike znam da nije bilo, kao ni nastave gađanja, a opštevojni propisi mislim da jesu. Ne znam kako je to bilo u BG, jer nisam imao priliku da dođem u kontakt sa gimnazijalcima u BG, ali znam za ona iz Ljubljane, jer su dolazili kod nas u Velike Bloke na obuku. Krajem 80-tih godina i program vojne gimnazije je bio promenjen, tako da je u 4. godini bilo više vojno-stručnih predmeta, jer se predviđalo da neće ići svi na akademiju, pa bi oni koji nisu išli na akademiju bili upućeni na služenje vojnog roka u ŠRO i kasnije primljeni u službu kao podoficiri.

Da, bila je, ali ne kao predmet. Pa kako bismo, bez osnovne strojeve obuke, ucestvovali na sletu povodom Dana mladosti? Ali to je bilo mimo plana i programa, kao nesto usputno. Kao sto su nas ucili "viljuska se drzi u lijevu ruku". Nas nacelnik klase je bio pjesadijski (onda se jos uvijek to naglasavalo) kapetan.
S nama je bila i jedna generacija srednje vojne muzicke skole. On je njima drzao casove neke strojeve obuke, a za uzvrat, ko je htio od nas, mogao je da uci od njihovih starjesina sviranje na instrumentu po izboru.
Ja sam mislio da pozdrav bez kape ili u civilnom odijelu je stajanje mirno i klimnes glavom. To sam uvijek koristio u takvim slucajevima, iako je po propisu bilo samo zauzimanje stava 'mirno', kao s oruzjem u ruci ili o desno rame.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 19:05

Grupa pitomaca VA KoV InFin smjera, prije promocije
jul 1985. godine

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 19:15

U VA JNA su se skolovali i pitomci prijateljskih zemalja.
Na slici u pitomci Alzira i SFRJ na vjezbi "topografija - kretanje po azimutu" - 1. godina (1982. god)

zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 19:36

@PORUCNIK (citat):

U VA JNA su se skolovali i pitomci prijateljskih zemalja.
Na slici u pitomci Alzira i SFRJ na vjezbi "topografija - kretanje po azimutu" - 1. godina (1982. god)
Ne mogu odoljeti... Dali su vežbali i onu (uz pesmu) - imali smo vođa puta, ima kartu pa zaluta...   i - kartu čitaj i seljaka pitaj.  Ta je uvek najefikasnija (ako ima seljaka..) Laughing  Laughing  Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 20:10

@zokika (citat):

Ne mogu odoljeti... Dali su vežbali i onu (uz pesmu) - imali smo vođa puta, ima kartu pa zaluta...   i - kartu čitaj i seljaka pitaj.  Ta je uvek najefikasnija (ako ima seljaka..) Laughing  Laughing  Laughing
To je stvar vojske na vjezbi... Mi smo morali naci svaku kontrolnu tacku i to brojanjem dvojnih koraka, da bismo uspjesno naastavili dalje i dosli do cilja. Samo jedna pogreska mogla nas je dovesti do lutanja, a to je znacilo ponavljanje vjezbe i desetine km ponovnog pjesacenja, u najmanju ruku Rolling Eyes

zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 21:31

Razumijem, a moje pitanje je bilo više kao šala.
Na odsluženju vojnog roka nismo imali takve vežbe, a zadesila me kasnije na vežbama rezerve. I na jednoj vežbi se desilo ono prvo (ima karto pa zaluta). Verovatno taj još danas pamti reakcije ostalih...
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 22:22

@PORUCNIK (citat):
@zokika (citat):

To je stvar vojske na vjezbi... Mi smo morali naci svaku kontrolnu tacku i to brojanjem dvojnih koraka, da bismo uspjesno naastavili dalje i dosli do cilja. Samo jedna pogreska mogla nas je dovesti do lutanja, a to je znacilo ponavljanje vjezbe i desetine km ponovnog pjesacenja, u najmanju ruku Rolling Eyes

Nije li parni korak načelno uziman kao dužina 1,7 m. Množenjem parnih koraka sa tom dužinom dobivaš okvirnu udaljenost od točke A do točke B.  scratch

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 22:28

@zokika (citat):
Razumijem, a moje pitanje je bilo više kao šala.
Na odsluženju vojnog roka nismo imali takve vežbe, a zadesila me kasnije na vežbama rezerve. I na jednoj vežbi se desilo ono prvo (ima karto pa zaluta). Verovatno taj još danas pamti reakcije ostalih...
Mislim da je malo vojnika vidjelo, uopste, topografsku kartu u vojsci. Cak ni desetari, osim, mozda, u posebnim prilikama i jedinicama, niti im je to trebalo. Oni su, obicno, dobijali neke pojednostavljene skice od k-dira vodova.
Ali je ostala stara, postpaartizanska 'deviza' - kartu citaj, a seljaka pitaj study

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 23:03

Osim klasičnih topografskih karata 1:50 000 i 1:25 000 najviše sam koristio specijalku TP (tenko prohodnosti) 1:200 000 obrezanu, slijepljenih šest sekcija i premotanu po PS-e u "harmoniku" da stane u torbicu. Wink 

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 23:31

@pukovnik (citat):
Osim klasičnih topografskih karata 1:50 000 i 1:25 000 najviše sam koristio specijalku TP (tenko prohodnosti) 1:200 000 obrezanu, slijepljenih šest sekcija i premotanu po PS-e u "harmoniku" da stane u torbicu. Wink
Kao vojnik ili starjesina JNA?

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 23:34

Za vrijeme služenja u ŠROA obavezno smo imali topografsku kartu u sastavu nastave iz Topografije, kao i u torbici na za to predviđenome mjestu.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   21.08.14 23:41

@PORUCNIK (citat):
Mislim da je malo vojnika vidjelo, uopste, topografsku kartu u vojsci. Cak ni desetari, osim, mozda, u posebnim prilikama i jedinicama, niti im je to trebalo. Oni su, obicno, dobijali neke pojednostavljene skice od k-dira vodova.
Ali je ostala stara, postpaartizanska 'deviza' - kartu citaj, a seljaka pitaj study
Poručniče,da li su postojali šifrarnici i razgovornici uz t.kartu...
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   Today at 10:48

Na vrh Go down

VOJNA AKADEMIJA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» INŽENJERIJA
» Maribor, kasarna Slava Klavora 87/88