FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VOJNA AKADEMIJA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 0:03

Sifrarnici su postojaali u centrima Veze, kod nadleznih starjesina Dof-ova i nadleznih starjesina u komandi, a diverzantskih grupa i njihovih k-di, je bila dogovorena sifra.

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 0:14

@PORUCNIK (citat):
Sifrarnici su postojaali u centrima Veze, kod nadleznih starjesina Dof-ova i nadleznih starjesina u komandi, a diverzantskih grupa i njihovih k-di, je bila dogovorena sifra.
Kao ''komandir'' IG,za vreme uzbuna dužio sam smb torbicu sa svim potrebnim kartama graničnog i zagraničnog pojasa...
osim karti bilo je i razne ''skalamerije'',koje su mi jednom pokazane,ali nikada nisam imao obuku vezano za to..
Sećam se da mi je vodnik Erdeljan jednom prilikom rekao,da je bolje za nas da nam ne zatreba....jasno mi je zašto..
ali mi nije jasno šta da je zatrebalo,kako bi koristili...
Jedan deo sadržaja torbice,bio je namenjen vezisti IG..
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 0:31

@dinosaurus (citat):

Kao ''komandir'' IG,za vreme uzbuna dužio sam smb torbicu sa svim potrebnim kartama graničnog i zagraničnog pojasa...
osim karti bilo je i razne ''skalamerije'',koje su mi jednom pokazane,ali nikada nisam imao obuku vezano za to..
Sećam se da mi je vodnik Erdeljan jednom prilikom rekao,da je bolje za nas da nam ne zatreba....jasno mi je zašto..
Da je bilo situacija u kojim bi vam to moglo zatrebati, za nekoliko sati bi vas obucili u osnovnom citanu topogragske karte. malo je ljudi da, kad je gleda, umjesto 'sara' izohipsi' vidi brdo, brezuljak, klisuru, da vidi strminu i;i slicno. Il;i vas vezista za upotrebu sifrovnika.
Za vasu obuku je bilo dovoljno da znate da je to vrlo bitan dio 'opreme' koju nosite.

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 0:50

Neću da ti dosadjujem,sada sam našao da propitujem,šta je ovo,šta je ono...kad je trebalo da pratim,ja sam proveravao onu staru''pešadijo pešadijo........već podignite glave,gledaju vas iza svakog prozora devojačke oči plave''....a nije bila istina
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 1:14

@dinosaurus (citat):
Neću da ti dosadjujem,sada sam našao da propitujem,šta je ovo,šta je ono...kad je trebalo da pratim,ja sam proveravao onu staru''pešadijo pešadijo........već podignite glave,gledaju vas iza svakog prozora devojačke oči plave''....a nije bila istina
U redu je, druze dinos... I pjesadinci su znali da bas nije tako, ali entuzijazam pri pjevanju te pjesme, kao i "hej vojnici, vazduhoplovci.." bio je jaci od one 'jedem krusku, slusam vrisku...'.

dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 12:20

@PORUCNIK (citat):
@dinosaurus (citat):

Da je bilo situacija u kojim bi vam to moglo zatrebati, za nekoliko sati bi vas obucili u osnovnom citanu topogragske karte. malo je ljudi da, kad je gleda, umjesto 'sara' izohipsi' vidi brdo, brezuljak, klisuru, da vidi strminu i;i slicno. Il;i vas vezista za upotrebu sifrovnika.
Za vasu obuku je bilo dovoljno da znate da je to vrlo bitan dio 'opreme' koju nosite.
Pa bas za nekoliko sati - ne verujem.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 16:55

@dpuric (citat):

Mogu osnovne stvari, ono sta je potok, rijeka, drvo, suma, sjever, i tako to...

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 17:10

@dpuric (citat):
Citat :

Dosta dobro smo obučeni za samostalno delovanje kao IG..nije nam trebala dodatna obuka,niti bi bilo vremena
Taj deo komunikacije koji bi se odvijao izmedju komande i nas,koji smo  u tudjoj teritoriji mi nije jasan..a sve
potrebno za tu komunikaciju je bilo u toj torbici čiji sadržaj mi je samo jednom pokazan..
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 18:59

@PORUCNIK (citat):
@pukovnik (citat):
Osim klasičnih topografskih karata 1:50 000 i 1:25 000 najviše sam koristio specijalku TP (tenko prohodnosti) 1:200 000 obrezanu, slijepljenih šest sekcija i premotanu po PS-e u "harmoniku" da stane u torbicu. Wink
Kao vojnik ili starjesina JNA?

Ovo drugo. Kao pitomac ŠRO OMJ sam imao ovo što je naveo bojnik + Priručnik iz topografije za tenkiste.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 22:49

našlo bi se i u garnizonskim knjižnicama (malo starije izdanje, no uporabljivo, iz osobne knjižnice)
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   22.08.14 23:42

Onog trenutka kada
1. na osnovu izohipsa u glavi stvoris vizuelni prikaz reljefa
2 znas da odredis opticku vidljivost izmedju dve tacke pomocu karte
3.izradis skicu(u razmeri) poprecnog preseka reljefa odredjenog pravca -  znas topografiju.
Sve ostalo je poznavanje i delimicno poznavanje.
Cudi me da izvidjaci nisu imali dobru obuku iz topografije.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 0:04

@dpuric (citat):
Onog trenutka kada
1. na osnovu izohipsa u glavi stvoris vizuelni prikaz reljefa
2 znas da odredis opticku vidljivost izmedju dve tacke pomocu karte
3.izradis skicu(u razmeri) poprecnog preseka reljefa odredjenog pravca -  znas topografiju.
Sve ostalo je poznavanje i delimicno poznavanje.
Cudi me da izvidjaci nisu imali dobru obuku iz topografije.
Da ne generalizujemo obuku izvidjača kroz moj primer.To što ja ne znam ili se ne sećam,ne znači da je obuka bila loša.
Verovatno da ja nisam dovoljno pratio,da bi se to stečeno znanje i zadržalo.

Mislim da je nabrojano vezano za artiljerijske izvidjače,jer mi nismo pravili skice.
Uglavnom smo dobijali ucrtane kote,na raznim  terenima i u raznim uslovima na
koje smo morali doći..u zavisnosti od trajanja zadatka,morali bi praviti i skloništa
za prenoćište..uglavnom se sve svodilo na to da kao grupa,funkcionišemo samostalno
na zadatom terenu..

dinosaurus: komentar modifikovan dana: 23.08.14 1:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 0:08

a što bi na to rekao KIK Uzelac?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 1:46

Uz informacije sa neta,ništa nije teško...
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 1:59

Evo još jedne ''skalamrije''iz torbice ili bar slične
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 480
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 9:17

@dinosaurus (citat):

Uz informacije sa neta,ništa nije teško...
Poznata stvar, ali u današnje vreme, kad se koristi zimsko i letno vreme (pomeranje satova) treba to i uvažavati. Inače promašili smo cilj...
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 10:45

@zokika (citat):
Poznata stvar, ali u današnje vreme, kad se koristi zimsko i letno vreme (pomeranje satova) treba to i uvažavati. Inače promašili smo cilj...
U letnje vreme,umesto broja 12 KORISTI SE BROJ 1...tako stoji u tekstu...
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   23.08.14 16:59

@bojnik (citat):
našlo bi se i u garnizonskim knjižnicama (malo starije izdanje, no uporabljivo, iz osobne knjižnice)
Taj udžbenik smo koristili u SVŠ KoV '80 i '81 godine, ne znam da li je i kada zamenjen nekim novijm...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   24.08.14 15:36

@pukovnik (citat):
@PORUCNIK (citat):
@zokika (citat):

Ne mogu odoljeti... Dali su vežbali i onu (uz pesmu) - imali smo vođa puta, ima kartu pa zaluta...   i - kartu čitaj i seljaka pitaj.  Ta je uvek najefikasnija (ako ima seljaka..) Laughing  Laughing  Laughing
To je stvar vojske na vjezbi... Mi smo morali naci svaku kontrolnu tacku i to brojanjem dvojnih koraka, da bismo uspjesno naastavili dalje i dosli do cilja. Samo jedna pogreska mogla nas je dovesti do lutanja, a to je znacilo ponavljanje vjezbe i desetine km ponovnog pjesacenja, u najmanju ruku Rolling Eyes

Nije li parni korak načelno uziman kao dužina 1,7 m. Množenjem parnih koraka sa tom dužinom dobivaš okvirnu udaljenost od točke A do točke B.  scratch
Mislim da je bio kraci, s obzirom na neravnost terena. 1,5m (zastavnik se bolje sjeca  Very Happy ) Za svaki slucaj dvojica su brojala parne korake.
Ja sam htio da ostanem kod nekih cobanica   I love you , ali su me ostali potjerali da nastavim. Nisu htjeli da, zbog budale, ponavljaju vjezbu Rolling Eyes

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   24.08.14 17:22

@zastavnik (citat):
Taj udžbenik smo koristili u SVŠ KoV '80 i '81 godine, ne znam da li je i kada zamenjen nekim novijm...
Postoji još "novije" izdanje od istog autora Gvozdena Čolovića: VOJNA TOPOGRAFIJA, Vojnoizdavački zavod Beograd 1979, tvrdi povez, str. 245, sa dosta ilustracija. Udžbenik za vojne akademije JNA.Evo slike.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   24.08.14 17:39

@bojnik (citat):
@zastavnik (citat):
Postoji još "novije" izdanje od istog autora Gvozdena Čolovića: VOJNA TOPOGRAFIJA, Vojnoizdavački zavod Beograd 1979, tvrdi povez, str. 245, sa dosta ilustracija. Udžbenik za vojne akademije JNA.Evo slike.

Taj udzbenik smo i mi koristili...

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   24.08.14 19:26

@bojnik (citat):
@zastavnik (citat):

Ja sam došao u SVŠ 01.09.1979. godine i tada još nismo dobili te novije udžbenike, mislim da je prva klasa koja ih je dobila bila 29. ili 30. klasa, iako sumnjam jer je taj noviji za vojne akademije.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   24.08.14 19:30

@PORUCNIK (citat):
@pukovnik (citat):
@PORUCNIK (citat):
@zokika (citat):

Ne mogu odoljeti... Dali su vežbali i onu (uz pesmu) - imali smo vođa puta, ima kartu pa zaluta...   i - kartu čitaj i seljaka pitaj.  Ta je uvek najefikasnija (ako ima seljaka..) Laughing  Laughing  Laughing
To je stvar vojske na vjezbi... Mi smo morali naci svaku kontrolnu tacku i to brojanjem dvojnih koraka, da bismo uspjesno naastavili dalje i dosli do cilja. Samo jedna pogreska mogla nas je dovesti do lutanja, a to je znacilo ponavljanje vjezbe i desetine km ponovnog pjesacenja, u najmanju ruku Rolling Eyes

Nije li parni korak načelno uziman kao dužina 1,7 m. Množenjem parnih koraka sa tom dužinom dobivaš okvirnu udaljenost od točke A do točke B.  scratch
Mislim da je bio kraci, s obzirom na neravnost terena. 1,5m (zastavnik se bolje sjeca  Very Happy ) Za svaki slucaj dvojica su brojala parne korake.
Ja sam htio da ostanem kod nekih cobanica   I love you , ali su me ostali potjerali da nastavim. Nisu htjeli da, zbog budale, ponavljaju vjezbu Rolling Eyes
Znam za to, mi smo to takođe radili, samo moj parni korak je 1,25m (s obzirom na moju visinu Smile ). Dužina parnog koraka zavisi od visine onog koji ga meri, tako da su dvometraši sigurno imali parni korak od 1,70 ili čak 1,80. Inače, kod raznih merenja se uzima prosečna visina čoveka od 1,75m.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   24.08.14 20:01

@zastavnik (citat):
Citat :

Citat :
Znam za to, mi smo to takođe radili, samo moj parni korak je 1,25m (s obzirom na moju visinu Smile ). Dužina parnog koraka zavisi od visine onog koji ga meri, tako da su dvometraši sigurno imali parni korak od 1,70 ili čak 1,80. Inače, kod raznih merenja se uzima prosečna visina čoveka od 1,75m.
Zato su i brojali dvojica srednje visine. da sam ja brojao, moj parni korak bi bio ispod 1m Smile tradicionalno sunny

dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNA AKADEMIJA   25.08.14 8:00

@bojnik (citat):
a što bi na to rekao KIK Uzelac?