FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaule JNA - Slovenija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
AutorPoruka
Nik
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 219
Član od : 2012-01-12

KomentarNaslov komentara: Karaule JNA - Slovenija   18.04.12 11:36

Fotografije i podaci o karaulama JNA  su jako nedostupni na internetu iz vise razloga.

To su vojni objekti koji se nalaze uglavnom uz samu drzavnu granicu,veoma cesto na nepristupacnim terenima i bez kontakta sa civilnim svetom.
Ja vec duze vreme sakupljam fotografije karaula JNA koje su se nalazile u Sloveniji,postavicu ih ovde a svako ko  ima neki materijal vezan za ovu temu moze slobodno dopuniti jer znam kako je kad vojnik granicar vidi svoju karaulu.

Mnoge od njih su danas preuredjene u planinske centre ili lovacke domove,a ima i onih koje su u fazi raspadanja ili su totalno srusene.

Karaula Kosenjak granicni odsek Dravograd-danas planinski dom

Karaula  Kapunar granicni odsek Maribor

Karaula Zirovnica granicni odsek Radovljica

Karaula Duh granicni odsek Maribor

Karaula Jezersko granicni odsek  Radovljica

Karaula Breginj granicni odsek Tolmin-nekad i sad

Karaula Sabotin granicni odsek Nova Gorica

Karaula Livske Ravne granicni odsek Tolmin

Karaula Kuzma granicni odsek Murska Sobota

Karaula Vič granicni odsek Dravograd

Karaula Spicnik granicni odsek Maribor-danas restoran

Karaula Kobilje granicni odsek Murska Sobota

Karaula Lendavske Gorice granicni odsek Murska Sobota

Strazarska kucica - Lendavske Gorice

Karaula Prosenjakovci granicni odsek Murska Sobota

Karaula Ceršak granicni odsek Maribor

Karaula Terča granicni odsek Dravograd

Karaula Krvavi Potok granicni odsek Sezana

Karaula Gornja Radgona granicni odsek Maribor

Karaula Hodos granicni odsek Murska Sobota-karaula danas

Karaula Plavje granicni odsek Sezana

Karaula  Hrvatini granicni odsek Sezana

Karaula Ljubelj granicni odsek Radovljica-danas restoran

Nik: komentar modifikovan dana: 17.05.12 16:03; prepravljeno ukupno 7 puta
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.04.12 12:11

Ovo što ja vidim izgleda fantastično!
Zna li neko zna da li su te karaule građene od samog početka da budu karaule ilii im je prvotno bila namjera nešto drugo?

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 50
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.04.12 12:24

Prelepe fotografije, mene raduje sto su neke karaule postale restorani... ziveli drunken
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.04.12 12:46

Hvala vam ljudi na lepim recima......... Very Happy

Posle drugog svetskog rata dosta objekata je preuredjeno u karaule ali od sredine 60-ih se pocelo sa gradnjom novih karaula.
Sve danasnje postojece karaule su izgradjene bas specijalno za tu namenu-samo sto su neke starije a neke novije izgradnje.

Nemojte mi zameriti ako postoji neka greska jer jako je tesko naci fotografije karaula-menjali su se cak i nazivi nekih karaula.
Ja cu postaviti jos neke pa ako dodje do greske naci ce se neko ko ce da ukaze na to!
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.04.12 13:09

Karaula KOBILJE,skoro pa "pljunuti" Drenak!
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4307
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   18.04.12 15:30

Utisak je da lice i da podsecaju arhitektonski jedna na drugu......gradjene manje vise u stilu kraja gde se nalaze, ali projektovane za strogu namenu verovatno po nalogu i pod nadzorom komandi granicnih odseka....Dakako da lepo mogu da posluze i za gostione, sto bi reko' nas Kaplarica... cheers Naravno Nik, sledi+ za veliki trud... Smile
Ocekujemo nastavak.......naravno i Miroslava Wink

Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.04.12 15:44

aleksandar obradovic (citat):
Utisak je da lice i da podsecaju arhitektonski jedna na drugu......gradjene manje vise u stilu kraja gde se nalaze, ali projektovane za strogu namenu verovatno po nalogu i pod nadzorom komandi granicnih odseka....Dakako da lepo mogu da posluze i za gostione, sto bi reko' nas Kaplarica... cheers Naravno Nik, sledi+ za veliki trud... Smile
Ocekujemo nastavak.......naravno i Miroslava Wink

Hvala Aleksandre!

Bice jos slika sigurno-samo mi treba vremena-jako je tesko pronaci.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaule JNA-Slovenija   19.04.12 17:12

Arrow  Arrow  Arrow GRANIČAR "NIK".!!! sunny  bounce

Arrow Pohvala za pronađene karaule.!!! Very Happy  Smile  Laughing  bounce
Arrow Gledam  Shocked ove karaule kakvih sve ima, očito JNA nije imala neki standard za gradnju karaula, ima ih svakakvih.! Twisted Evil
Arrow Jedan detalj sam zapazio između moje Arrow  Arrow karaule "CERŠAK" - Mariborski granični odsjek i Arrow  Arrow karaule "KAPUNAR" - Mariborski granični odsjek...!!! Twisted Evil  Shocked  Rolling Eyes Smile  Laughing
Arrow To su  Arrow balkoni,  Arrow svaki balkon je rađen na ćošku karaule tako da se sa jednoga balkona mogu pokrivati dvije strane karaule...!!! Twisted Evil
Arrow A ova dva balkona su u potpunosti ista, kao da ih je radio isti majstor..!!! Rolling Eyes  Twisted Evil  Smile  Laughing

Arrow Arrow  Arrow Karaula "Ceršak".!!! sunny  bounce

Arrow Arrow  Arrow Karaula "Kapunar".!!! sunny  bounce

Arrow Arrow  Arrow I za kraj Graničar "NIK" imaš od mene jedan + tako ti podižem reputaciju sa Arrow 11 na Arrow 12.!!! sunny  bounce

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   19.04.12 18:15

@ Vojnik Graničar hvala ti! Very Happy

Mozda si se ti malo nasalio ali ja mislim da si ti u pravu u potpunosti.Dok sam sakupljao ove slike karaula i ja sam razmisljao o tome da su razlicito gradjene.
Mislim da se tu stvarno radi o "MAJSTORU".
Verovatno su se vremenom menjali projektanti u vojsci pa ko je kad bio na funkciji tako se i gradilo.Naravno treba dodati da i vreme cini svoje jer neke su stare a neke novije gradnje.
Tu sigurno postoji jos mnogo razloga (ima karaula na jako nepristupacnim terenima) pa je verovatno bio problem kako dopremiti materijal za izgradju-narocito u planinama.E sad,svi mi mozemo reci vojska je to prebacice helikopterom ili na neki drugi nacin......ali to kosta.....

Mislim da su razlicito gradjene a i nije se ulagalo u sve karaule podjednako-pa je samim tim i zivot i rad vojnika granicara i komandira karaula na karaulama bio razlicit sto je po meni NEPRAVEDNO!

Gledajuci film KARAULA pomislio sam da je sve to bezveze i da tako nikad nije bilo.Uzeo sam u obzir da je to film i da vojska nije imala isti tretman u svim bivsim Republikama (uslovi za zivot i rad) zatim da pokusavaju da oblate JNA i jos mnogo toga..................flilm je pa zbog publike........

Tek sad vidim po ovim slikama karaula i jos nekim stvarima (koje nisam znao dok sam bio u vojsci) da je razlika bila ogromna u svemu pa tako i u samom filmu mozda ima dosta istine.
Svaki granicni odsek je imao razlicit broj karaula u zavisnosti od teritorije koju pokriva ali sam takodje primetio da je svaka karaula imala i razlicit broj vojnika sto je takodje uticalo na njihove uslove zivota i rada.

Kad sve ovo sagledam mogu samo da kazem da sam imao srece sto sam bio na karauli Vič i da si ti Vojnik Graničar bio u pravu kad si rekao da je moja karaula "mali hotel sa zvezdicama". Very Happy

Na vrh Go down
ZAGORAC

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   19.04.12 20:10

Da,imao si sreće! Uslovi na samom "Drenku"bili su izvrsni,ali ostalo....stvarno se posrećilo tebi i Vojniku Granićaru,uostalom kao i svima "gore"!
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   20.04.12 18:49

Karaula Bistriški jarek granicni odsek Dravograd

Karaula Kastelec granicni odsek Sežana

Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   21.04.12 2:26

Karaula Libeliče granicni odsek Dravograd

Karaula Vogrinka granicni odsek Tolmin

Na vrh Go down
titinudbas
Gušter
Gušter

Broj komentara : 90
Član od : 2012-05-01
M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Svaka cast!   01.05.12 23:08

Ovo sam trazio odavno malo da se prisetimo, pogotovu mi koji smo nostalgicari.
Uspijo sam zahvaljujuci vama pronaci i moju karaulu Kuzma u kojoj sam sluzio vojni rok od
novembra 1977 do kraja septembra 1978 godine. U pocetku mi je bio komandir karaule Stari Zastavnik Najdan Krstic
a zatim i Stari vodnik Eci (tako se zvao) Pre toga sam bio na obuci u Mariboru kasarni Melje gde sam ucestvovao 14 dana
na Manevru ??? Golija 77.
Sta reci, bilo je to lijepo i nezaboravno vrijeme...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaule JNA-Slovenija   02.05.12 1:44

@titinudbas (citat):
Arrow Ovo sam trazio odavno Smile Laughing malo da se prisetimo, pogotovu mi koji smo nostalgicari.
Uspijo sam zahvaljujuci vama pronaci i moju karaulu Kuzma u kojoj sam sluzio vojni rok od
novembra 1977 do kraja septembra 1978 godine. U pocetku mi je bio komandir karaule Stari Zastavnik Najdan Krstic
a zatim i Stari vodnik Eci (tako se zvao) Pre toga sam bio na obuci u Mariboru kasarni Melje gde sam ucestvovao 14 dana
Sta reci, bilo je to lijepo i nezaboravno vrijeme... Rolling Eyes Shocked Sad

Arrow Arrow Arrow TITINUDBAS, dobro došao na Arrow Arrow Arrow Forum Bivših Pripadnika Nekadašnje JNA.!!! Very Happy Smile Laughing bounce
Arrow Vidim po ovome što si pisao da smo bili u istoj kasarni u gradu Mariboru kasarna Arrow "Tone Tomšič" ali mi nije jasna ova tvoja karaula " Arrow KUZMA", koja je ona granični odsjek. Rolling Eyes bounce
Arrow Očekujemo od tebe da nam i ti nešto napišeš o tvojim vojničkim danima u JNA bez obzira billo nešto loše ili nešto dobro.. bounce
Arrow Ako imaš neku sliku iz JNA voljeli bi da i to postaviš na forum da i mi vidimo kako je to bilo te 1977/1978 godine.. bounce
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   02.05.12 3:17

@titinudbas (citat):
Ovo sam trazio odavno malo da se prisetimo, pogotovu mi koji smo nostalgicari.
Uspijo sam zahvaljujuci vama pronaci i moju karaulu  Kuzma u kojoj sam sluzio vojni rok od
Sta reci, bilo je to lijepo i nezaboravno vrijeme...

Evo jos nekih slika karaule Kuzma

Karaula Kuzma granicni odsek Murska Sobota-danas

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: ŠPIČNIK   02.05.12 23:07

Nik svaka ti čast. Bio sam na karauli Špičnik negdje od 7-8 januara 1989. do 15-09-1989. Ne mogu da vjerujem kad vidim ovu fotografiju, prelijepo izgleda.Inače je već 89-te bila stara i oronula zgrada, a sama karaula je slovila kao najlošija i najteža (po rejonima) u Mariborskom odsjeku. Meni je ostala u najboljem sječanju. Imam nekoliko fotografija iz tog vremena sa drugovima na kojima se vidi karaula nadam se postaviti uskoro. Hvala POZDRAV!
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   02.05.12 23:33

@šepa (citat):
Nik svaka ti čast. Bio sam na karauli Špičnik negdje od 7-8 januara 1989. do 15-09-1989. Ne mogu da vjerujem kad vidim ovu fotografiju, prelijepo izgleda.Inače je već 89-te bila stara i oronula zgrada, a sama karaula je slovila kao najlošija i najteža (po rejonima) u Mariborskom odsjeku. Meni je ostala u najboljem sječanju. Imam nekoliko fotografija iz tog vremena sa drugovima na kojima se vidi karaula nadam se postaviti uskoro. Hvala POZDRAV!

Znam kako je kad se posle toliko godina vidi karaula na kojoj si nekad bio Very Happy

Ako uspem da iskopam jos neku fotografiju postavicu je!

cheers
Na vrh Go down
Jovisa Veljovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-02-20
Dob : 48
M(j)esto Beograd/Priboj

KomentarNaslov komentara: Karaula Zirovnica i Ljubelj   03.05.12 19:49

Imao sam prilike da budem i na jednoj i drugoj - rekao bih da ovo nije slika Zirovnice, ja sam 3 nedelje spavao u potkrovlju. To je inace bio lovacki dom pa je promenjena namena u karaulu. To je bilo 88. Ljubelj je bio blizu gr.meje/prelaza i tada je bila kafanica tamo, vodio nas je st.vodnik Mejeskovic /kom.karaule/ u obilazak i svracali na caj sa rumom. Inace sam posle toga proveo do septembra vreme u Radovljici, komandi gr.odseka.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaule JNA-Slovenija   03.05.12 19:59

@Jovisa Veljovic (citat):
Arrow Imao sam prilike da budem i na jednoj i drugoj - rekao bih da ovo nije slika Zirovnice, ja sam 3 nedelje spavao u potkrovlju. To je inace bio lovacki dom pa je promenjena namena u karaulu. To je bilo 88. Ljubelj je bio blizu gr.meje/prelaza i tada je bila kafanica tamo, vodio nas je st.vodnik Mejeskovic /kom.karaule/ u obilazak i svracali na caj sa rumom. Inace sam posle toga proveo do septembra vreme u Radovljici, komandi gr.odseka. bounce
Arrow Arrow Arrow JOVIŠA VELJOVIĆ.!!! sunny bounce
Arrow Dobro došao na Forum Bivših Pripadnika Nekadašnje JNA. bounce
Arrow Očekujemo i od tebe da nam napišeš nešto gdje si bio i što si radio. bounce
Arrow Naravno ako imaš i koju sliku iz tog razdoblja, voljeli bi i to vidjeti... bounce
Arrow Pratiti će mo te na forumu da vidimo kako si ti provodio dane u JNA.!!! bounce

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   03.05.12 20:36

ako je Jovisa Veljovic momak iz Priboja koji je sa mnom studirao Ekonomski fakultet u Beogradu (upisali 87, poceli 88) i sa kojim sam se druzio prve godine fakulteta, pozdrav i od mene Smile
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   03.05.12 21:23

Imao sam prilike da budem i na jednoj i drugoj - rekao bih da ovo nije slika Zirovnice

Jeste Zirovnica ali je to danasnji izgled-peuredjena u planinski dom!
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   03.05.12 21:33

Imao sam prilike da budem i na jednoj i drugoj - rekao bih da ovo nije slika Zirovnice

Tako kaze google!  Ponovo sam proverio. Evo jos slika

Žirovnica – Dom pri izviru Završnice na zgornji Smokuški planini oziroma nekdanja stražnica JLA, ki je v lasti ministrstva za obrambo, je Planinsko društvo Žirovnica (PD) z najemno pogodbo prevzelo v upravljanje leta 1996.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaule JNA-Slovenija   05.05.12 14:35

Arrow  Arrow  Arrow Karaula:  Arrow  Arrow  Arrow "KRVAVI POTOK"  -   pale No  Embarassed  Granicni odsek "SEŽANA".!!! sunny bounce

Arrow Za ovu karaulu  Arrow  Embarassed  pale  No "KRVAVI POTOK" sam čuo još 1988 godine od komandira moje karaule  Arrow "CERŠAK" bounce, zastavnika I klase Spasković Radoje. Twisted Evil Rolling Eyes  Shocked
Arrow Pričao nam je da na granici sa Italijom postoji karaula koja se zove "KRVAVI POTOK" Embarassed pale  No  a da je komandir te karaule također neki ( mislim) zastavnik koji se zove "DANE DRAKULIĆ" pale Embarassed  No  te da su također na karauli imali (RAZVODNIKA ili DESETARA) kojem je prezime bilo "VJEŠTICA" Embarassed pale  No  ili tako nešto. Rolling Eyes Shocked  No
Arrow Arrow Arrow Arrow Uglavnom od karaule strava i užas u svakom pogledu.!!! pale Embarassed  No
Arrow Žao mi je što još ne znam podataka o toj karauli, nisam sve zapisao kad nam je Arrow Spasković Radoje pričao.!!! Evil or Very Mad Rolling Eyes  Wink

Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   05.05.12 15:29

Evo jos jedne fotografije

Na vrh Go down
Jovisa Veljovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-02-20
Dob : 48
M(j)esto Beograd/Priboj

KomentarNaslov komentara: zanimljivo!   16.05.12 9:00

@Nik (citat):
Evo jos jedne fotografije

Za ovu karaulu je u moje vreme kruzila prica da je komandir bio neki Drakulic !

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Today at 12:15

Na vrh Go down

Karaule JNA - Slovenija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/17Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
 Similar topics
-
» Karaule JNA - Slovenija
» ULCINJ I KARAULE
» Karaule u HR