FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaule JNA - Slovenija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.05.13 1:50

Pozdrav druže graničaru BL-TZ, dorodošao na forum.

Ja sam bio Na bugarskoj granici nekoliko godina iza tebe.
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 224
Član od : 2012-01-12

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.05.13 20:48

Karaula Hodos granicni odsek Murska Sobota-karaula danas

Osmatracnica

Nik: komentar modifikovan dana: 30.09.16 14:01; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pedja71
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2013-05-18

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.05.13 23:02

Karaula Bistrički Jarak proveo sam nekih mesec dana Komandant stariji vodnik zvali smo ga "Babo" u lepom sećanju.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   18.05.13 23:45

@pedja71 (citat):
Karaula Bistrički Jarak proveo sam nekih mesec dana Komandant stariji vodnik zvali smo ga "Babo" u lepom sećanju.

Dobrodošao Pedja71
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   23.05.13 17:50

Karaula Kapunar granicni odsek Maribor

Evo jos fotografija

Ulaz u karaulu Kapunar

Krug karaule

Karaula

Pogled sa karaule Kapunar na okolinu

Nik: komentar modifikovan dana: 30.09.16 14:13; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   24.05.13 15:12

Karaula Strojna granicni odsek Dravograd

Evo jos jedne slike karaule

Patrolna staza karaule Strojna i granicni kamenovi

Strazarska kucica

Sportsko igraliste na karauli Strojna

Nik: komentar modifikovan dana: 30.09.16 14:19; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pedja71
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2013-05-18

KomentarNaslov komentara: Pozz   26.05.13 19:47

@Nik (citat):
Ne lici nego je to zaista karaula Holmec.

Izbegavao sam da postavim fotografiju te karaule zato sto je tokom sukoba 90-ih skroz stradala i na svim dostupnim fotografijama se vide posledice toga.
Ali posto si ti Kemo Specijalac prvi postavio,ja cu postaviti jos samo jednu fotografiju kao potvrdu da se radi o istoj karauli.

Karaula Holmec granicni odsek Dravograd

Fotografije su identicne i na njima se vide tragovi borbe,ali to je bio samo pocetak-jer ta karaula danas ne postoji.
Srusena je do temelja i izgorela u pozaru.

Imam i prijatelje medju kojima je i sam komandir te karaule-preziveli su strasne muke (nazalost neki nisu) pa je to jos jedan dodatni razlog da ne postavljam slike.
One koje su dostupne nisu za ovaj forum.
Mislim da je ta  karaula  jos uvek tema medjunarodnog pravosudja.

To je taj PROKLETI granicni odsek Dravograd.
Setimo se samo upada terorista 1972.god u rejonu karaule Bistriški jarek-granicni odsek Dravograd.
Po tom dogadjau je snimljen film i serija Brisani prostor pa koga zanima moze da pogleda.

Voleo bih da vidim slike koje imaš sa  karaule Holmec  ja sam jedan zasigurno od zadnjih vojnika koji je posetio ovu karaulu posle dešavanja na toj karauli jer sam sa još nekoliko vojnika graničnog odseka Dravograda bio na njoj jer smo sakupljali zaostali inventar tad nije bila spaljena (posle neznam), ,inače sa tom karaulom imalo sam stalni kontakt jer sam u vreme događaja bio na dužnosti operativca bataljona (stalna služba 92) ko je bio graničar zna o čemu se radi.

Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   26.05.13 21:22

@pedja71 (citat):
Voleo bih da vidim slike koje imaš sa  karaule Holmec  ja sam jedan zasigurno od zadnjih vojnika koji je posetio ovu karaulu posle dešavanja na toj karauli jer sam sa još nekoliko vojnika graničnog odseka Dravograda bio na njoj jer smo sakupljali zaostali inventar tad nije bila spaljena (posle neznam), ,inače sa tom karaulom imalo sam stalni kontakt jer sam u vreme događaja bio na dužnosti operativca bataljona (stalna služba 92) ko je bio graničar zna o čemu se radi .

Sto sam imao ja sam postavio na istoj stranici sa koje si citirao moj post -5 fotografija karaule Holmec-nesto iz peroda pocetka sukoba a nesto iz danasnjeg perioda.
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.06.13 0:55

Karaula Kosenjak granicni odsek Dravograd

Nik: komentar modifikovan dana: 30.09.16 15:23; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.06.13 2:38

Nik ce najbolje znati da li je ovde vec bila fotografija karaule Javorniški Rovt, granični odsek Radovljica

Naziv te karaule bio je: karaula "Karavanških kurirjev" ; danas je u svojstvu jednog od domova Centra skolskih aktivnost pod imenom Trilobit

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.06.13 3:05

karaula Rateče, Radovljica; danas planinski dom Tromeja

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.06.13 3:27

Karaula Korensko Sedlo, Radovljica...moj prijatelj je sluzio na njoj, zove je Potkorensko Sedlo (valjda zbog blizine mesta Potkoren)

sada se zove DOM PRI MEJAŠU, Dom invalida

Na vrh Go down
Magacioner_Brezovnik88/89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-06-12
M(j)esto SARAJEVO

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.06.13 18:45

Dali neko ima sliku od Karaule Brezovnik ... bio sam 88/89 granicar na Karauli Brezovnik
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   12.06.13 22:47

@Magacioner_Brezovnik88/89 (citat):
Dali neko ima sliku od Karaule Brezovnik ... bio sam 88/89 granicar na Karauli Brezovnik

Samo malo strpljenja...imam ja za tebe iznenadjenje-zovem momentalno granicara koji je bio na karauli Brezovnik pa ce se javiti!
I njemu ce sigurno biti drago....da se malo ispricate a video sam da ima i dosta slika sa karaule Very Happy
Na vrh Go down
Sonjak
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-07-07
Dob : 58
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   07.07.13 20:33

Pozdrav od nekadašnjeg pripadnika karaule Sonjak (33, Dravogradski odsek). Kako sam izgleda jedini odatle ovde uzeo sam taj korisnički nadimak (ili sam se prvi setio toga u nedostatku inspiracije Smile  ).

Sonjak se prvobitno zvao Beljak i karaula se nalazila nekih 500 m dalje (oba naziva su zapravo prezimena domaćina sa čijim imanjima se graniče karaule). Kada sam ja služio na karauli (juli 1981 - februar 1982.), stara karaula Beljak je bila zarasla u trnje i šiblje, bez krova. Nova karaula Sonjak je bila jednospratnica podignuta 1970-ih. Gradilo ju je vojno-građevinsko preduzeće iz Rijeke (mislim) i bila je u primorskom stilu sa ravnim krovom (?!) pa su joj ubrzo napravili kosi krov jer je prokisla sa prvim topljenjem snega. Tako je dobijeno potkrovlje gde je sušen veš nakon pranja.

Desni reon je bio dugačak oko 10 km (u hladnim zimskim noćima "spoj" na toj strani je bio omiljen zadatak patrola) dok je levi bio manje od kilometra. Ni već pominjana karaula Holmec nam nije bila daleko, nekih 2-3 km. Preko Holmeca smo primali poštu (kurir sa Holmeca je išao u Prevalje na poštu pa su slali popodne patrolu na spoj sa poštom za nas). Kao kurir sam odlazio na taj spoj po poštu ali sam često odlazio i na Holmec a naročito subotom kada sam sa bar još dvojicom slobodnih vojnika silazio do prodavnice i kafane blizu graničnog prelaza i karaule Holmec. Tu smo kupovali sve što je vojska tražila (sokovi, cigarete, keksi, pisma, razglednice, ...). Naravno, prvo smo išli u kafanu, tu uz pivo ili špricer od pojedinačnih spiskova pravili zajednički spisak po artiklima, to ostavljali sa torbicama u prodavnici i vraćali se u kafanu na po još koju turu Smile Onda bi smo u prodavnici preuzimali pune torbice, plaćali račun, pa na karaulu Holmec po poštu. Bez obzira na neradni dan tu je često bio njihov komandir zastavnik Borovčanin koji je i kad priča o najobičnijim stvarima držao čas MPV (profesionalna deformacija). E pa sad, kad bi i tu popili kafu na Holmecu, poluotrežnjeni krenuli bi smo onih 3 km uzbrdo i potpuno trezni ulazili u krug karaule. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   07.07.13 21:52

Sonjak, dobro došao. cheers 
Na vrh Go down
Sonjak
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-07-07
Dob : 58
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   07.07.13 22:47

Hvala na dobrodošlici!

Nemam fotografiju karaule ali imam nešto što bi moglo biti interesantno-

Snimljeno u februaru 1982. U tio vreme još nije bilo dozvoljeno imati civilku već je ona slata od kuće ili ste je donosili sa odsustva pred kraj roka. Civilke su bile zaključane u magacinu tih zadnjih nedelja služenja vojnog roka ali smo ih izvlačili nedeljom, kada zastavnik Antić nije bio na karauli i oblačili ih "za merak" na pola sata. Tada smo se i slikali. Naravno da se stara vojska šepurila u civilkama pred mlađim generacijama Very Happy

Stazio: komentar modifikovan dana: 07.07.13 22:56; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resized to 800x600)
Na vrh Go down
vojc
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2013-07-17

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   17.07.13 19:36

@BL-TZ (citat):
Deo vojnog roka proveo na karauli Miren, izmedju Trsta i Gorice.
Zastavnik Janjanin Vlado.
Vojnici: Shme Bruno, RacSabo Atila, kuvar Kukic,
Secam se i kerova: Dor i Ajdi.
Sliku karaule mogu videti samo na GoogleEarth.
Bili smo uz plantazu krusaka.
Pozdrav i za komsije uz karaulu.
Pozdrav za drustvo.

Karaula Miren.

alexandar: komentar modifikovan dana: 18.07.13 23:49; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : RESIZE!)
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   20.07.13 23:36

Pozdrav za sve bivše graničare i imam jedno pitanje koje me interesuje a to je granica kod Nove Gorice.Radeći jedno kratko vrijeme u Novoj Gorici stanovo sam u jednom dijelu gdje je naša teritorija prekinuta 3km tj.zona Italije a to je kad se predje onaj most na Soči i ide se nekom uzbrdicom i gdje te ceka ta talijanska zona kao neki klin u našoj teritoriji i nakon ta 3km ponovo voziš se našom teritorijom.Interesuje me kako je vojska doturala hranu i ostale potrebštine iz grada do tog isturenog i prekinutog dijela naše zemlje.Za civile znam kako su prolazili do grada a to je pasoš koji se je pokazivao i morao se nositi uzase.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   22.07.13 2:14

@semsudin (citat):
Pozdrav za sve bivše graničare i imam jedno pitanje koje me interesuje a to je granica kod Nove Gorice.Radeći jedno kratko vrijeme u Novoj Gorici stanovo sam u jednom dijelu gdje je naša teritorija prekinuta 3km tj.zona Italije a to je kad se predje onaj most na Soči i ide se nekom uzbrdicom i gdje te ceka ta talijanska zona kao neki klin u našoj teritoriji i nakon ta 3km ponovo voziš se našom teritorijom.Interesuje me kako je vojska doturala hranu i ostale potrebštine iz grada do tog isturenog i prekinutog dijela naše zemlje.Za civile znam kako su prolazili do grada a to je pasoš koji se je pokazivao i morao se nositi uzase.

ne spada u karaule Slovenija...ali da pokusam da odgovorim:

- u prethodnom tekstu se sigurno misli na Osimsku cestu (osimska pot)...koja se na karti zove Solkan - Gonjace, i povezuje Sabotin i most na Soci u Solkanu.

Osimskim sporazumom (10.11.1975, 11.10.1977) dogovorena je izgradnja tog puta; Italija je bila zaduzena da dozvoli upotrebu tog zemljista u civilne svrhe, kao i da izgradi taj put; SFRJ je bila duzna da izgradi most na Soci.
U slucaju da je Slovenija (tj, SFRJ) zelela da transportuje vojna vozila, trebalo je traziti dozvolu italijanskih vlasti.

Kako je tekla prakticna primena tog sporazuma, detaljnije ce nam reci neko ko je tamo sluzio vojni rok ili bio u sluzbi.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   24.07.13 20:33

Najbliža karaula tom prekinutom dijelu naše teritorije je Podsabotin.Mislim da veza sa Novom Goricom je bila obilazno sa puno lošijim putem i na satelitskoj karti se vidi taj put koji ide graničnom linijom.Dok se ne javi netko ko je bio na toj karauli ostaje nejasno kako je tu funkcioniralo.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   06.08.13 22:56

Karaula Vrtojba, granicni odsek Ajševica, Nova Gorica

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   07.08.13 0:50

@semsudin (citat):
Najbliža karaula tom prekinutom dijelu naše teritorije je Podsabotin.Mislim da veza sa Novom Goricom je bila obilazno sa puno lošijim putem i na satelitskoj karti se vidi taj put koji ide graničnom linijom.Dok se ne javi netko ko je bio na toj karauli ostaje nejasno kako je tu funkcioniralo.

U životu nisam bio u Podsabotinu, ali, koliko vidim može da se dođe  sa severa. A i na google maps putevi nisu dosta tačno odcrtani prema granici. Na bugarskoj granici kde sam ja bio put uz granicu na google malo prelazi na njihovu stranu, a znam da nikde nije prelazio.

A što se tiče dovođenja zaliha (kod nas), na jesen su se dovozile za celu zimu, a i oko Gorice nije tolko loše da se nebi moglo redovno dovoziti, pa makar i malo dalje. Inače one sitnice što su falile mi smo morali da donesemo pešice, možda je i tamo bilo tako, osim snega Rolling Eyes
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   16.08.13 13:12

cestitam dan granicara svim granicarima

a od svih granicara, samo sam izgleda ja, NeGranicar, juce proveo dan na granici Smile
(rozna dolina, slo / ita)...
ps. karaula Rozna dolina sa spiska ne postoji, u blizini je karaula Rafut
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   16.08.13 17:52

karaula Solkan