FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Uzbuna

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   18.02.13 8:53

Nama je stazista u SRO uvek govorio kada ce biti uzbuna a i mi smo na staziranju to, na mig staresina, to nagovestavali vojsci.
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   20.02.13 1:12

Nas su znali strpat na kamione napraviti krug po kasarni i nazad u krevet.Jednom smo dobili javljeno,da ce bit uzbuna na logorovanju.Ja sednem za drvo i hrkanac SmileSmileSmile.Kad su se drugi vratili sa gadjanja ja se polako probudim.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   15.03.13 15:09

Sjecam se jedne PP tj.vartogasci uzbune koja je dosla u nezgodno vrijeme.Posto je bila srijeda i izlazilo se u grad kao i vikendom popodne po spisku je izaslo 6vojnika i na crno jos 5 kojima sam dao knjizice na povjerenje.Medjutim negdje oko 16 h popodne dobismo uzbunu a ja nemam vojnika za svu opremu da izvucemo na zborno mjesto.Posto smo paviljon dijelili sa intedantskim vodom tj. kuhari peraci posluzioci i ostali otiso sam da zamolim intedantskog catu da mi da ti 5 vojnika koji mi fale i ne mogu ih pravdati.Dobio sam ih i ukratko im objasnio sta ko treba da radi.Zamjena je uspjesno obavljena i niko nije primjetio da su to drugi vojnici.Sve je dobro zavrsilo se a moglo je i gore za mene i tih pet koji su u gradu bili.To je bilo u kasarni Prokuplje 1987 godine.Pozdrav za sve te ljude gore nabrojane.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   16.03.13 23:13

21.ožujka 1991.godine u kasarnu "Božidar Adžija" gdje je bila smještena 265.oklopno-mehanizirana brigada kojom je zapovjedao pukovnik Rajko Kovačević nenajavljeno je banula GINO iz Beograda i dala borbenu uzbunu. Tada je cca 500 oficira, mlađih oficira i vojnika u rekordnom vremenu pokrenulo 151 borbeno i 92 neborbena vozila. Tako da nisu baš sve uzbune bile najavljene, očekivane i bezazlena igrarija tipa: izašli smo i postrojili se na pisti pa sad idemo natrag na spavanje.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   17.03.13 20:38

Kad su nama najavili neku inspekciju iz armijske oblasti najprije smo onako normalno probali utovarit robu iz magacina u kamione,artiljerci granate u vućne traktore,a oficiri su mjerili vrijeme.Niko ništa nije govorio jesmo li ispunili normu,nego mi sve ponovo vratismo u magacine i gotova stvar.Mi legli kad poslije ponoći uzbuna,stoji kapetan i štopa vrijeme.Došli mi do magacina,počeli tovarit sanduke kad ostav,vrati sve u magacin i na spavanje.I tako te noći još tri,četiri puta.Ujutro prića naš kapetan nismo ispunili normu ni blizu.Ne sječam se koje je vrijeme trebalo ispunit,ali to je bila SF.Neznam ko je odredio vrijeme koje je bilo potrebno ispunit i na osnovu čega.

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 14:44

Uzbuna sam se hvala bogu nauživao, više na karauli nego na obuci.
Te na obuci su bile mila majka u odnosu na one na karauli.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 20:49

Nisu vas valjda na karauli dizali bez veze,to je takvo radno mjesto.Na granici uvijek ima događanja.

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 21:34

Primjer:

Noć je pala na Zadrar, ponoć je već davno prošla, u Artiljerijskome školskom centru se moglo jedino čuti lagan korak smjene straže. Tiha muzika je dolazila sa glavne prijavnice i nadzirala se žeravica neke jeftine cigarete. Sobe sa pitomcima Škole rezervnih oficira artiljerije utonule su u ritmičko hrkanje istih. Odjedanput, odriješiti korak dežurnog oficira stao je kod stola požarnog, čulo se tiho mrmljanje. Upalilo se crveno svjetlo po sobama i tišinu je prolomio urlik: UZBUNA, nastao je metež, pitomci su izjurili iz soba, u trku su se oblaćili u uniforme, silazeći sa katova prema soškama uzimajući osobno naoružanje i opremu sa obaveznim priborom i udžbenicima. Planšeta je pod težinom pribora i pravilnika/udžebenika rezala dlanove. Svi su se postrojili na zbornome mjestu i ubrzanim korakom krenuli prema glavnome izlazu. Kapija je bila širom otvorena, starješine su povele svoje jedinice prema kasarni K4 Ante Banina. Došavši kod skladišta svaki vod je preuzeo svoja artiljerijska oruđa i krenuli ih kačiti za kamione. Ukrcavši se u kamione, zadnju provjeru su izvršili stažisti i starješine, po formiranju kolone napustili su kasarnu odlazeći u noć, za njima je ostajao Zadar koji je utonio u san, samo su svjetla lagano ostavljala trag na mirnoj morskoj površini. Cilj: Poligon Slunj.

VP 5835 Zadar 74 klasa ŠROA 1985/86

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 21:44

@lacoš (citat):
Nisu vas valjda na karauli dizali bez veze,to je takvo radno mjesto.Na granici uvijek ima događanja.

Ne,nikad nije bilo bez veze.
Samo što je uzbuna sa bojevim streljivom i ratnom opremom bitno drugačija po svemu od onih sa obuke.
Tu se iskače kroz prozore,nitko ne ide kroz vrata.
Ima još podosta toga,dolje uzbuna nije bila vježbovna.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 21:48

Kažem ti ja,takav te posao snašo,neko je morao i to.Glavno da je glava na ramenima cheers

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 22:03

@lacoš (citat):
Kažem ti ja,takav te posao snašo,neko je morao i to.Glavno da je glava na ramenima cheers

Je,imal bi ja o tom puno za reći,samo nema mi više glavnog sagovornika,vojnika graničara, on me je zbilja znal povleći za jezik.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 22:08

Što je dobio uzbunu? Very Happy

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 22:11

@lacoš (citat):
Što je dobio uzbunu? Very Happy

Malo sutra, "umirovljen" je u činu zastavnika prve klase! zatvor
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 22:20

Gle bogati i mi isti čin,pazi što pišeš,i zidovi imaju oči.Poslije ovog podoficirskog čina treba u oficirsku školu,ne prolazi to svako Wink

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 22:21

@bojnik (citat):
Primjer:

Noć je pala na Zadrar, ponoć je već davno prošla, u Artiljerijskome školskom centru se moglo jedino čuti lagan korak smjene straže. Tiha muzika je dolazila sa glavne prijavnice i nadzirala se žeravica neke jeftine cigarete. Sobe sa pitomcima Škole rezervnih oficira artiljerije utonule su u ritmičko hrkanje istih. Odjedanput, odriješiti korak dežurnog oficira stao je kod stola požarnog, čulo se tiho mrmljanje. Upalilo se crveno svjetlo po sobama i tišinu je prolomio urlik: UZBUNA, nastao je metež, pitomci su izjurili iz soba, u trku su se oblaćili u uniforme, silazeći sa katova prema soškama uzimajući osobno naoružanje i opremu sa obaveznim priborom i udžbenicima. Planšeta je pod težinom pribora i pravilnika/udžebenika rezala dlanove. Svi su se postrojili na zbornome mjestu i ubrzanim korakom krenuli prema glavnome izlazu. Kapija je bila širom otvorena, starješine su povele svoje jedinice prema kasarni K4 Ante Banina. Došavši kod skladišta svaki vod je preuzeo svoja artiljerijska oruđa i krenuli ih kačiti za kamione. Ukrcavši se u kamione, zadnju provjeru su izvršili stažisti i starješine, po formiranju kolone napustili su kasarnu odlazeći u noć, za njima je ostajao Zadar koji je utonio u san, samo su svjetla lagano ostavljala trag na mirnoj morskoj površini. Cilj: Poligon Slunj.

VP 5835 Zadar 74 klasa ŠROA 1985/86

E, kolega bojnice a koliko je uzbuna bilo samo do kacenja orudja pa onda otkaci i nazad.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   09.04.13 22:23

Prijatelju jesi li se prisjetio tih dana, ovo je bio prikaz onog najjaćeg uzbunjivanja, ostalo je bilo čista zahebancija. Pozdrav gene. salutiranje

Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-02-01

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 1:34

Kod nas u Kardeljevu, 1988 Staza iz Zadra bio dezurni jedne noci (dok smo spavali), i da bi se pokazao kako ozbiljno radi svoj posao, izbaci sve nase cizme van na gomilu, jer navodno nisu bile ciste.Mozete li zamisliti koja je to gomila bila cizama i carapa od celog voda? I onda negde oko 3h dodje nam Major komandir kasarne i naredi celoj Kasarni uzbunu, mozete zamisliti sliku naseg voda koji trazi cizme po onoj gomili i sta mislite ko je na.ebo te noci? he he i danas se smejem kada se setim kako dr cela kasarna se smejala hehe Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 7:19

@Dusan (citat):
Kod nas u Kardeljevu, 1988 Staza iz Zadra bio dezurni jedne noci (dok smo spavali), i da bi se pokazao kako ozbiljno radi svoj posao, izbaci sve nase cizme van na gomilu, jer navodno nisu bile ciste.Mozete li zamisliti koja je to gomila bila cizama i carapa od celog voda? I onda negde oko 3h dodje nam Major komandir kasarne i naredi celoj Kasarni uzbunu, mozete zamisliti sliku naseg voda koji trazi cizme po onoj gomili i sta mislite ko je na.ebo te noci? he he i danas se smejem kada se setim kako dr cela kasarna se smejala hehe Very Happy

Prijatelju, ovo što si napisao je jedan od najglupljih i nečovjećnih, a najmanje vojnički potez vašeg staže. Što je s time mislio napraviti, uvući se nekome oficiru u dupe ili izljećiti neki svoj kompleks samo taj idiot može znati.
Nekažem da reda netreba biti, ali što je previše, previše je, to je moje mišljenje.
granata
Na vrh Go down
Dusan
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 12:40

@bojnik (citat):
@Dusan (citat):

Prijatelju, ovo što si napisao je jedan od najglupljih i nečovjećnih, a najmanje vojnički potez vašeg staže. Što je s time mislio napraviti, uvući se nekome oficiru u dupe ili izljećiti neki svoj kompleks samo taj idiot može znati.
Nekažem da reda netreba biti, ali što je previše, previše je, to je moje mišljenje.
granata

Sva sreca nije bila ozbiljna uzbuna, taj je bio posle na raportu i nismo ga videli par dana, posle je bio miran kao buba i nije mogo biti dezuran vise.Ali koliko god da bilo glupo i sto jeste Suspect ali isto tako je bila takva smesna scena kako svi trazimo svoje cizme i carape. Laughing

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 13:54

@bojnik (citat):
@Dusan (citat):

granata

I ja mislim da je to bila glupost. Zamisli da je neka stvarna uzbuna i mora vojska da ide na položaje. A gube pola sata vremena, zapravo možda bi i cela kasarna mogla da stane ako čekaju njih.

Neznam kakve povlastice je imao, ali još ne kažem da je samo digao taj vod i naterao jih da čiste čizme. Ali ovako Rolling Eyes

Da sam ja na mestu komandira kasarne, naterao bi stažu da za kaznu celom vodu očisti čizme.

Na vrh Go down
Dusan
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 16:56

@Pero™ (citat):
@bojnik (citat):
@Dusan (citat):

granata

I ja mislim da je to bila glupost. Zamisli da je neka stvarna uzbuna i mora vojska da ide na položaje. A gube pola sata vremena, zapravo možda bi i cela kasarna mogla da stane ako čekaju njih.

Neznam kakve povlastice je imao, ali još ne kažem da je samo digao taj vod i naterao jih da čiste čizme. Ali ovako Rolling Eyes

Da sam ja na mestu komandira kasarne, naterao bi stažu da za kaznu celom vodu očisti čizme.

Sta se drugo moglo ocekivati od Staze iz Zadra Laughing Ovi iz Bilece su vec bili ozbiljniji affraid

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 17:57

@ZAGORAC (citat):
@lacoš (citat):

Je,imal bi ja o tom puno za reći,samo nema mi više glavnog sagovornika,vojnika graničara, on me je zbilja znal povleći za jezik.

Mi nismo imali uzbuna na karauli, ali mogao bi ipak barem u nekoliko reči da nam kažeš šta se desilo kod tebe.

Pero™: komentar modifikovan dana: 11.04.13 17:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 18:17

Dušane, ja sam bio u ŠROA u Zadru 74 klasa 1985.g. , i mogao si pročitati moj odgovor na taj tvoj nemili događaj, nemoj trpati sve nas staže iz Zadra u isti koš, debila je bilo uvijek i biti će, nadam se da se slažeš samnom. salutiranje

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 19:08

Cizme su se morale ocistiti.Postupak doticnog staziste je nerazuman.A Dusanovo potenciranje *staze iz Zadra* kao generalizovanje loseg je neozbiljno!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 20:41

@dpuric (citat):
Cizme su se morale ocistiti.Postupak doticnog staziste je nerazuman.A Dusanovo potenciranje *staze iz Zadra* kao generalizovanje loseg je neozbiljno!

Klasiću, eto branim čast nas poštenih stažista iz Zadra.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   Today at 2:51

Na vrh Go down

Uzbuna
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Uzbuna