FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Uzbuna

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Dusan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-02-01

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 22:11

@dpuric (citat):
Cizme su se morale ocistiti.Postupak doticnog staziste je nerazuman.A Dusanovo potenciranje *staze iz Zadra* kao generalizovanje loseg je neozbiljno!

Ne kapiram jedno zasto uzmate za ozbiljno zar ne vidite da sam stavio SMILEY koji se ceri, sto znaci da sam mislio kao salu a sada zato sto neki shvate internet previse ozbiljno sry nije do mene, zar ovo nije Kantina?

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 22:52

OK za svaki slucaj branimo cast nase jedinice Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   10.04.13 23:51

@Dusan (citat):
@dpuric (citat):
Cizme su se morale ocistiti.Postupak doticnog staziste je nerazuman.A Dusanovo potenciranje *staze iz Zadra* kao generalizovanje loseg je neozbiljno!

Ne kapiram jedno zasto uzmate za ozbiljno zar ne vidite da sam stavio SMILEY koji se ceri, sto znaci da sam mislio kao salu a sada zato sto neki shvate internet previse ozbiljno sry nije do mene, zar ovo nije Kantina?

Dušane, nikakav problem, znaš kako koji put završi pred kantinom, obićno iza kantine. ban
Na vrh Go down
Dusan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-02-01

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   11.04.13 11:34

Taman sam pomislio po kazni da "poliram" hodnik cyclops , ah da poliranje kod nas se poliralo na sledeci nacin, jedan sedi a dva ga vuku Wink
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   11.04.13 13:07

A poslije hodnikom čizme škriiiiiiiiiipeeeeeeeeee vojničina

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   18.08.13 20:01

Za vreme obuke naš vod je bio Specijalni vod. Uloga spec. voda je verovatno bila da prva interveniše. Ono što znam je da je svaki pitomac imao odredjeni zadatak u slučaju uzbune , moj je bio da istrčim do jedne kule u zidu iznad kuhinje i da potovarimo nekakve okrugle metalne kante od 20-25kg u kamion i da se kamionom uputim na zborno mesto. Nikad nisam saznao śta je bilo u kantama. Transportna vreća se punila sa manje stvari nego kod obične uzbune i za njih je bio zadužen drugi pitomac.

Uzbune za naš vod davao je KV. Bile su česte, neplanirane , u svim mogućim prilikama ( pre doručka, posle večere, za vreme čišćenja oružja , u učionici ...) sa i bez vozila ,ali nisu bile ''teške''. Šta bi nas posle čekalo da je uzbuna bila prava , o tome niko nije razmiśljao.

Onih običnih je bilo nekoliko, najveća je bila kad nas je posetila GINA. Tada je cela kasarna uzbunjena . Čuli smo tada da je ppor Lisac, kdir Tenkovskog voda izvezao sam 2 tenka ( prvo 1 pa se vratio po 2. ) jer nije imao poverenja u svoje tenkiste.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   31.08.14 17:12

Pored jedne PP uzbune o kojoj sam dao osvrt imali smo u kasarni Prokuplje i jednu uzbunu na nivou cijele kasarne.Naše zborno mjesto tehničara je bilo položaji koji gledaju prema gradu a kasarna je na nekom uzvišenju.Naravno dobili smo dojavu u povjerenju da će to biti pred jutro  i imali smo dovoljno vremena da spremni budemo bez palenja svijetla.Inžinjerija je izlazila van kasarne a mi smo zauzimali položaje koji su nam određeni.Nekih pola sata smo pod punom ratnom opremom tu ležali i dočekali i prve radnike koji su pošli na posao.Valjda ti ljudi nenavikli na takve scene prešli su na drugu stranu ulice  i što brže prošli dio puta pored kasarne.Nakon završene uzbune bilo je i komentara zašto plašimo ljude pred jutro i zašto baš tu moramo biti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   31.08.14 17:23

@semsudin (citat):
Nekih pola sata smo pod punom ratnom opremom tu ležali i dočekali i prve radnike koji su pošli na posao.Valjda ti ljudi nenavikli na takve scene prešli su na drugu stranu ulice  i što brže prošli dio puta pored kasarne. Nakon završene uzbune bilo je i komentara zašto plašimo ljude pred jutro i zašto baš tu moramo biti.

Neka, neka, malo ulijevanja sigurnosti radnicima nije bilo na odmet.

Da znaju da ih netko budno čuva, pa se mogu u spokoju posvetit radnim zadacima. Smile
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   31.08.14 17:31

Drugovi moji zesce krvi,pustite mene da begam prvi.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   31.08.14 22:09

Svojevremeno je i jedan oficir iz ŠROA Zadar nazadovao u činu poradi samovoljnog davanja uzbune pitomcima, kolega Dragan zna na koga mislim bio mu je k-dir. lol!
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.09.14 19:07

A naljutia se čovik!!!! lol!

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   02.09.14 7:29

+ doping (alkohol) to ti je najbolja kombinacija za napraviti piz...... drunken

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   02.09.14 20:05

@Zemunac (citat):
Za vreme obuke naš vod je bio Specijalni vod.  Uloga spec. voda je verovatno bila da prva interveniše. Ono što znam je da je svaki pitomac imao odredjeni zadatak u slučaju uzbune , moj je bio da istrčim do jedne kule u zidu iznad kuhinje i da potovarimo nekakve okrugle metalne kante od 20-25kg u kamion i da se kamionom uputim na zborno mesto. Nikad nisam saznao śta je bilo u kantama. Transportna vreća se punila sa manje stvari nego kod obične uzbune i za njih je bio zadužen drugi pitomac.  

...       ...
Kako ne znaš? Pa bile su to TMA-4 ili TMA-5! One se pakuju u takve kutije. Kasnije su ih pakovali u iste takve ali kartonske kutije.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   02.09.14 23:24

Mogao si čovjeku staviti slike pa da se podsjeti, samo mislim da su umjesto TMA 5 bile TMRP 6:

TMA 4

TMA 5

TMRP 6
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   03.09.14 10:53

Greška - mislio sam TMA-3 ili TMA-4. TMRP-6 su se pakovale u četvrtastim kartonskim kutijama po 4 komada. TMA-1, 2 i 5 su bile četvrtaste, a TMM-1 se pakovala u četvrtaste drvene sanduke.
Evo TMA-3:
Na vrh Go down
int3r
Gušter
Gušter

Broj komentara : 22
Član od : 2013-01-22

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.11.15 17:05

Pitanje koje me gnjavi odavno - 
Za vreme skolovanja u ASC Zadar naucili smo da komande treba da budu tihe ,ali kad smo imali uzbune u kasarni Kozara BL,moj pretpostavljeni vikao na mene kad sam dao tihe komande u stroj,obrazlozenje je bilo da ovde nisu u skoli .
Pa ja postavljam pitanje za vas ovde - Za vreme uzbune da li treba komande vani dati sto tise, ili normalno sa velikim glasom ?
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4109
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.11.15 17:58

@int3r (citat):
Pitanje koje me gnjavi odavno - 
Za vreme skolovanja u ASC Zadar naucili smo da komande treba da budu tihe ,ali kad smo imali uzbune u kasarni Kozara BL,moj pretpostavljeni vikao na mene kad sam dao tihe komande u stroj,obrazlozenje je bilo da ovde nisu u skoli .
Pa ja postavljam pitanje za vas ovde - Za vreme uzbune da li treba komande vani dati sto tise, ili normalno sa velikim glasom ?
Uzbuna se u kasarni daje sirenom, trubnim znakom ili glasom.Mislim da se komanduje glasom ne prejakim, ali dovoljnim, i nikako panicnim.
Nisam nailazio na propis o tome.

Lala Basaid
Desetar
Desetar

Broj komentara : 288
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.11.15 20:35

Sto se tice uzbune prvo smo imali probnu sta treba obuci poneti nestvarati paniku sve nam je lepo objasnio por.ILIJA NAJDOVSKI KOM. 3 voda u 3 ceti kod komandira por.MARKA ANGELOVSKOG TITOV VELES i naravno gde nam je zborno mesto.Kada smo dobili UZBUNU negde krajem marta 1987 oko 03.30 opsta pometnja je nastala pa pravac JAVORSKI PUT to nam je bilo zborno mesto do 06.00 se nismo pokupili pola stvari se nije ponelo bilo je zanjimlivo i vise nismo imali uzbune u kasarni. Na karauli smo imali prvi put leto je bilo dosao VICENTIJEVIC oko 04.15 svi spavaju straza dezurni patrola nije poslata na strazu je bio MEHURIC Z.iz DOBOJA vodnik ispalio 3 metka iz AP.dok nije uzeo pistaljku niko ne ustaje to je bio crni humor drzo nas u rovove do podne.I zadnja uzbuna je bila u oktobru mesecu odma ujutro u 07.00 kad je stigao VINCETIJEVIC sve karaule su imale istovremeno uzbunu i DOJRANSKI PRAVAC I BUGARSKI PRAVAC pod komandom STRUMICE.To su bile moje uzbune.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 844
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.11.15 21:01

Nesećam se da je iko vikao u delu kad se daje uzbuna, već ako je glasom onda je to bilo prikladno a ne histerija. Ima li smo dosta tih uzbuna, onako iz čista mira, od K-1 do K-4 gde je bila tehnika. I tamo dodjemo, formiramo kolonu i čekamo u mestu i onda se označi kraj uzbune, i nazad u K-1. Kao stažista u drugom delu služenja vojnog roka, znao sam kad su uzbune jer sam radio kod Klepa i u jednom slučaju vojska je spavala u pantalonama kako bi brže izašli vani. Sećam se teške opreme na sebi sa svim onim elementima i osećaj da imaš sto kila tereta na sebi, ali preživelo se. Nije bilo neke presije, jer je osećaj bio takav da je to obična uzbuna i provera kako reagovati u datom momentu.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.11.15 23:02

Svaki ćata je znao kada će biti uzbuna i ''rado'' je sa svojim klasićima delio tu informaciju,tako da su to većinom bile polu uzbune...
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   01.11.15 23:47

@dinosaurus (citat):
Svaki ćata je znao kada će biti uzbuna i ''rado'' je sa svojim klasićima delio tu informaciju,tako da su to većinom bile polu uzbune...

Mi smo jedne prilike imali "informaciju" Wink

Obicno bi dezurni diviziona samo otvorio vrata spavaone, dreknuo UZBUNA!!! I nastavio dalje. Ovaj put je odmah iza njega usao dezurni oficir i naravno zatekao nas vec obucene.
"Auuuu, sto ste brzi majke vam ga! OSTAV! Laughing
Natjerao nas da se skinemo, sve lijepo slozimo na kasete, legnemo....Ajd' nanovo... bounce
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 844
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   02.11.15 22:04

To je baš bilo "neugodno" sa pojavom dež.oficira i sve nanovo..Mogu zamisliti taj osećaj.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   03.11.15 2:19

Kao sto rece dinosaur ako su cate zaista znale i govorili klasicima onda u takvim slucajevima ostav je zaista bio pravi odgovor za takvo nesto.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4109
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   03.11.15 2:36

Objektivno, to uvjezbavanje u toku noci i nije imalo nekog smisla. Obavjestajna, VOS i KOS su uvijek mogle znati situaciju u svijetu jer su bili na zavidnom nivou. Znali bismo za opasnost od agresije mnogo prije samog pocetka. I svakako, ne bismo u kasarnama cekali njen pocetak. U vrijeme JNA, jednostavno nije moglo biti totalnog iznernadjenja.
Ali, svakako je bila vazan dio obuke, da se zna gdje koja jedinica ima zborno mjesto, gdje se okuplja ratna jedinica, sto bi se, inace obavljalo u periodu neposredne ratne opasnosti (djelimicna ili potpuna mobilizacija).
Uzbuna je u vojnom roku, tek eto, dio obuke, negdje vise, negdje manje.
Govorim o kasarnama u unutrasnjosti, ne o pilotima, karaulama i specificnim rodovima.

Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   03.11.15 7:34

@PORUCNIK (citat):
Objektivno, to uvjezbavanje u toku noci i nije imalo nekog smisla. Obavjestajna, VOS i KOS su uvijek mogle znati situaciju u svijetu jer su bili na zavidnom nivou. Znali bismo za opasnost od agresije mnogo prije samog pocetka. I svakako, ne bismo u kasarnama cekali njen pocetak. U vrijeme JNA, jednostavno nije moglo biti totalnog iznernadjenja.
Ali, svakako je bila vazan dio obuke, da se zna gdje koja jedinica ima zborno mjesto, gdje se okuplja ratna jedinica, sto bi se, inace obavljalo u periodu neposredne ratne opasnosti (djelimicna ili potpuna mobilizacija).
Uzbuna je u vojnom roku, tek eto, dio obuke, negdje vise, negdje manje.
Govorim o kasarnama u unutrasnjosti, ne o pilotima, karaulama i specificnim rodovima.

Tačno tako, samo što uvek postoji ALI, mislim da se to radilo i zbog ALI, primera radi, Bugojanska grupa, za koju se na vreme nije znalo ili pak se nije reagovano, šta bi bilo da je ta grupa recimo napala neku od kasarni u nameri toj i toj... U toj akciji mislim da je preko 10 vojnika JNA poginulo.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Uzbuna   Today at 15:14

Na vrh Go down

Uzbuna
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Uzbuna