FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
dixi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2012-04-25
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   25.04.12 23:19

Pozdrav novi sam na ovom forumu, svidja mi se jer sam sluzio JNA u Mariboru 90/91 kasarna Vojvode Misica rod vojna policija. Medju zadnjim sam napustio Sloveniju, a posljednje vrijeme smo provodili u Kadetnici.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   26.04.12 0:51

Pozdrav, dobrodosao...

u tvoju kasarnu sam najredje isao...nisam tamo imao neka posla...87/88 Klavora, Kadetnica, vojni orkestar...

i u moje vreme je policija bila tamo, a takodje i general i visa komanda Smile

secam se komandira vojne policije , zastavnika, mislim da je bio Tomsic...i mladjeg, potporucnika
Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   26.04.12 21:18

@Kemo Specijalac (citat):
Pozdrav, dobrodosao...

u tvoju kasarnu sam najredje isao...nisam tamo imao neka posla...87/88 Klavora, Kadetnica, vojni orkestar...

i u moje vreme je policija bila tamo, a takodje i general i visa komanda Smile

secam se komandira vojne policije , zastavnika, mislim da je bio Tomsic...i mladjeg, potporucnika

kada sam stigo u decembru 90 komandir je bio porucnik Zoran zvali smo ga "pumpi" poslje je dosao kapetan Kemo Džanko
komandir III voda je bio vodnik Predrag Popovic ,a kapetan Aleksandar Zivkovic je dosao u nasu cetu maja 91 i bio komandir PTV-a
Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   04.05.12 20:43

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic...   06.05.12 6:25

Arrow Arrow Arrow VOJNI POLICAJAC - D I X I...!!! sunny bounce

Arrow D I X I...!!! Very Happy Smile Laughing bounce
Arrow Zanima me kako si dospio u Arrow Vojnu Policiju JNA.!??? Rolling Eyes Shocked
Arrow Gdje si završio obuku za vojnog policajca JNA, koliko je to trajalo i kako je to izgledalo. Rolling Eyes Shocked
Arrow Da li ste vi u vojnoj policiji JNA imali činove, recimo razvodnik, desetar, mlađi vodnik itd... Rolling Eyes Shocked
Arrow Jesi li imao priliku hapsiti koga oficira zbog pijanstva, krađe, nedoličnog ponašanja ili tako nešto... Twisted Evil Embarassed pale No

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   06.05.12 17:48

@Vojnik Graničar (citat):
Arrow Arrow Arrow VOJNI POLICAJAC - D I X I...!!! sunny bounce

Arrow D I X I...!!! Very Happy Smile Laughing bounce
Arrow Zanima me kako si dospio u Arrow Vojnu Policiju JNA.!??? Rolling Eyes Shocked
Arrow Gdje si završio obuku za vojnog policajca JNA, koliko je to trajalo i kako je to izgledalo. Rolling Eyes Shocked
Arrow Da li ste vi u vojnoj policiji JNA imali činove, recimo razvodnik, desetar, mlađi vodnik itd... Rolling Eyes Shocked
Arrow Jesi li imao priliku hapsiti koga oficira zbog pijanstva, krađe, nedoličnog ponašanja ili tako nešto... Twisted Evil Embarassed pale No

na regrutaciji sam dobio ves artiljerisko-raketne jedinice,a posto sam se bavio sportom borilacke vjestine poslali su me u Maribor u vojnu policiju 18.12.1990.
Prvo smo imali pjesadisku obuku 2 mjeseca do 11.02.1991. od tada pocinje policiska obuka i ona traje 6 mjeseci.Dok se obuka ne zavrsi niko nije mogao da koristi redovno odsustvo.
Na zalost u nasem slucaju niko nije imao priliku da koristi odsustvo, jer se naslucivala situacija sa slovencima. Obuka se sastojala od jutarnje fiskulture sa oruzjem pa policiska obuka dali na strazunu ili radvanju (strazun poligon za policisku obuku),a poslije podne obavezan kondicioni trening trcanje u pancirima i cizmama.Krajem maja su nam ubrzali obuku zbog situacije tada nam je stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV tada pocinje jos jaca obuka.Imali smo i obuku skijanje na Pokljuki Triglav to su bili jedni od bolji dana u JNA.
Na Slunj smo isli kada je situacija u Hrvatskoj bila bas napeta imali smo gadjanje iz BRDM vozila zvali su nas 10 zigosani. Sto se tice obuke to je ono u naj kracim crtama mada obuka se ne zavrsava nikad u VP jer ako nisi na nekoj duznosti odma te salju na obuku sa mladjom vojskom tako da je obuka svi 12 mjeseci.
Sto se tice cinova isto je kao i u svim drugim rodovima kurs razvodnika i kurs desetara za kom. odjeljenja,a mladji vodnici su dolazili iz ŠROa.
A privodjenje oficira nije bilo mada je jednom patrola imala intervenciju u dom JNA gdje su stanovali oficiri, jedan pukovnik pijan pravio probleme ali je sve se zavrsilo mirno bez privodjena.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic   06.05.12 21:06

Citat :
Arrow Arrow Arrow D I X I...!!! sunny bounce

Na regrutaciji sam dobio ves artiljerisko-raketne jedinice,a posto sam se bavio sportom borilacke vjestine poslali su me u Maribor u vojnu policiju 18.12.1990.
Prvo smo imali pjesadisku obuku 2 mjeseca do 11.02.1991. od tada pocinje policiska obuka i ona traje 6 mjeseci.
Dok se obuka ne zavrsi niko nije mogao da koristi redovno odsustvo.
Na zalost u nasem slucaju niko nije imao priliku da koristi odsustvo, jer se naslucivala situacija sa slovencima.
Obuka se sastojala od jutarnje fiskulture sa oruzjem pa policiska obuka dali na strazunu ili radvanju (strazun poligon za policisku obuku),a poslije podne obavezan kondicioni trening trcanje u pancirima i cizmama.
Krajem maja su nam ubrzali obuku zbog situacije tada nam je Arrow Arrow Arrow stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV tada pocinje jos jaca obuka. Exclamation No Question Question Question
Imali smo i obuku skijanje na Pokljuki Triglav to su bili jedni od bolji dana u JNA.
Na Slunj smo isli kada je situacija u Hrvatskoj bila bas napeta imali smo gadjanje iz BRDM vozila zvali su nas 10 zigosani.
Sto se tice obuke to je ono u naj kracim crtama mada obuka se ne zavrsava nikad u VP jer ako nisi na nekoj duznosti odma te salju na obuku sa mladjom vojskom tako da je obuka svi 12 mjeseci.
Sto se tice cinova isto je kao i u svim drugim rodovima kurs razvodnika i kurs desetara za kom. odjeljenja,a mladji vodnici su dolazili iz ŠROa.
A privodjenje oficira nije bilo mada je jednom patrola imala intervenciju u dom JNA gdje su stanovali oficiri, jedan pukovnik pijan pravio probleme ali je sve se zavrsilo mirno bez privodjena. bounce

Arrow Iz ovoga gore što si napisao imam ti postaviti dosta pitanja ali hajdemo redom, ima dana.!!! Very Happy Smile Laughing Rolling Eyes
Arrow Dixi, iz ovoga što si napisao vidim da si prolazio obuku na vojnim poligonima na kojima sam i ja bio "STRAŽUN" i "RADVANJE", još ako su te derali uz brdo "Pohorje" pa niz brdo "Pohorje", bilo ti je divno.... pale Shocked Embarassed
Arrow Tako da znam što je tamo bilo... Twisted Evil Rolling Eyes
Arrow Ovo mi objasni jer to nisam razumio: Arrow Arrow Arrow "stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV, tada pocinje jos jaca obuka."... Exclamation Exclamation Question Question Question Suspect
Arrow Što znači ta kratica Arrow "PTV". Question
Arrow Kakva je to jedinica.. Question
Arrow Koja je njena manjena. Question
Arrow Na koji način su vam pojačali obuku. Question
Arrow Da li je JNA mogla tada bez te jedinice tj. bez te PTV.. Question

Arrow A za ovu animaciju što si je napravio od mene danas imaš jedan Arrow + tako ti reputaciju podižem sa Arrow Arrow 1 na Arrow Arrow 2.!!! Very Happy Smile Laughing bounce
Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   06.05.12 23:09

Citat :

Na regrutaciji sam dobio ves artiljerisko-raketne jedinice,a posto sam se bavio sportom borilacke vjestine poslali su me u Maribor u vojnu policiju 18.12.1990.
Prvo smo imali pjesadisku obuku 2 mjeseca do 11.02.1991. od tada pocinje policiska obuka i ona traje 6 mjeseci.
Na zalost u nasem slucaju niko nije imao priliku da koristi odsustvo, jer se naslucivala situacija sa slovencima.
Obuka se sastojala od jutarnje fiskulture sa oruzjem pa policiska obuka dali na strazunu ili radvanju (strazun poligon za policisku obuku),a poslije podne obavezan kondicioni trening trcanje u pancirima i cizmama.
Krajem maja su nam ubrzali obuku zbog situacije tada nam je Arrow Arrow Arrow stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV tada pocinje jos jaca obuka. Exclamation No Question Question Question
Imali smo i obuku skijanje na Pokljuki Triglav to su bili jedni od bolji dana u JNA.
Na Slunj smo isli kada je situacija u Hrvatskoj bila bas napeta imali smo gadjanje iz BRDM vozila zvali su nas 10 zigosani.
Sto se tice obuke to je ono u naj kracim crtama mada obuka se ne zavrsava nikad u VP jer ako nisi na nekoj duznosti odma te salju na obuku sa mladjom vojskom tako da je obuka svi 12 mjeseci.
A privodjenje oficira nije bilo mada je jednom patrola imala intervenciju u dom JNA gdje su stanovali oficiri, jedan pukovnik pijan pravio probleme ali je sve se zavrsilo mirno bez privodjena. bounce

Arrow Iz ovoga gore što si napisao imam ti postaviti dosta pitanja ali hajdemo redom, ima dana.!!! Very Happy Smile Laughing Rolling Eyes
Arrow Dixi, iz ovoga što si napisao vidim da si prolazio obuku na vojnim poligonima na kojima sam i ja bio "STRAŽUN" i "RADVANJE", još ako su te derali uz brdo "Pohorje" pa niz brdo "Pohorje", bilo ti je divno.... pale Shocked Embarassed
Arrow Tako da znam što je tamo bilo... Twisted Evil Rolling Eyes
Arrow Ovo mi objasni jer to nisam razumio: Arrow Arrow Arrow "stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV, tada pocinje jos jaca obuka."... Exclamation Exclamation Question Question Question Suspect
Arrow Što znači ta kratica Arrow "PTV". Question
Arrow Kakva je to jedinica.. Question
Arrow Koja je njena manjena. Question
Arrow Na koji način su vam pojačali obuku. Question
Arrow Da li je JNA mogla tada bez te jedinice tj. bez te PTV.. Question

Arrow A za ovu animaciju što si je napravio od mene danas imaš jedan Arrow + tako ti reputaciju podižem sa Arrow Arrow 1 na Arrow Arrow 2.!!! Very Happy Smile Laughing bounce
Hvala za reputaciju.
Obuka je pojacana dodatni kondiconi cesce uzbune
kratica PTV znaci protiv teroristicki vod ili ATV anti teroristiki vod
zadaci jedinice pretres terena , napad na zaposjednutu zgradu obezbjedjenje komadanta u pokretu pratnje licnosti i osoba postavljanje zasjeda i td
Ceta vojne policije po formaciji treba da ima takvu jedinicu

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   06.05.12 23:18

ako vam je Zivkovic dosao, verovatno ste imali najbolju mogucu obuku na najvisem nivou...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic   07.05.12 13:49

Citat :

Krajem maja su nam ubrzali obuku zbog situacije tada nam je stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV tada pocinje jos jaca obuka.
Arrow Arrow Arrow Na Slunj smo isli kada je situacija u Hrvatskoj bila bas napeta imali smo gadjanje iz BRDM vozila zvali su nas 10 zigosani. Exclamation Question No

Arrow Znam da je u Hrvatskoj te Arrow 1991 godine bilo zajebano No pale biti vojnik JNA... Embarassed
Arrow Znam da vam je tada svatko bio i sumljiv Suspect i neprijatelj No i da nikada nisi bio siguran Embarassed kad iziđeš iz kasarne... bounce
Arrow Mene zanima ova kratica Arrow Arrow Arrow "BRDM" o kakvom se to vozilu radi koja je njegova namjena, koje su mu dobre strane a koje leše, i kako ste izvodili gađanje... Rolling Eyes Suspect
Arrow Mi Granične jedinice JNA nismo imali prilike se vozati i koristiti takvim vozila JNA. No
Arrow I kako je došlo do toga da vas zovu 10 žigosani... Suspect Rolling Eyes Shocked

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 07.05.12 21:14; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Pohorje   07.05.12 17:54

E V.Graničar ovaj tvoj komentar uz "Pohorje niz Pohorje" me prisjeti da sam se jednog dana dva puta penjao i spuštao, a tamo na stazi ljudi skijaju. Sječam se dobro kad smo se penjali prosipali smo vodu iz čuturice da nam bude lakše.Na vrhu Por. Šokec komanduje "DRUGOVI VOJNICI PET MINUTA VOLJNO, KO IMA VODE NEKA PIJE, KO NEMA NEKA BUDE ŽEDAN".
Meni je taj čovjek ostavio najbolji utisak od svih oficira, jednostavno je bio VOJNIČINA.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic   07.05.12 21:57

Citat :
Arrow Arrow Arrow Š E P A...!!! sunny bounce

Arrow E V.Graničar ovaj tvoj komentar uz "Pohorje niz Pohorje" me prisjeti da sam se jednog dana dva puta penjao i spuštao, a tamo na stazi ljudi skijaju. Sječam se dobro kad smo se penjali prosipali smo vodu iz čuturice da nam bude lakše.
Na vrhu Por. Šokec komanduje Arrow "DRUGOVI VOJNICI PET MINUTA VOLJNO, KO IMA VODE NEKA PIJE, KO NEMA NEKA BUDE ŽEDAN". Very Happy Smile Laughing
Meni je taj čovjek ostavio najbolji utisak od svih oficira, jednostavno je bio VOJNIČINA.

Arrow Ne znam kakva je tebe Arrow velika nesreća No Embarassed zadesila sa tadašnjim poručnikom Arrow Marjanom Šokecom pa vas je derao Arrow uz "Pohorje" i niz "Pohorje"..!!??? Shocked Rolling Eyes Wink
Arrow Inače njegovo je pravilo da vojsku iscrpljuje penjanjem po brdu "Pohorje" ako je u njegovoj četi bilo rasulo i neposluh.!!! Twisted Evil
Arrow Na taj način je kažnjavao čitavu četu zbog jednog ili više vijnika. Twisted Evil
Arrow Znam kad bi se vratili nazad u kasarnu u četu umorni i iscrpljeni, mi koji smo bili Arrow "ni krivi ni dužni" tada bi se izderali na te vojnike zbog kojih smo kažnjeni od strane poručnika Marijana Šokeca.... Twisted Evil Suspect
Arrow Vjerojatno je to i očekivao od nas Marjan Šokec da se mi međusoobno "razračunamo" da on to ne mora raditi a i mi sami najbolje znamo ko je kriv i tko je što napravio.!!! Twisted Evil Shocked Suspect No
Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   08.05.12 21:55

Arrow Znam da je u Hrvatskoj te Arrow 1991 godine bilo zajebano No pale biti vojnik JNA... Embarassed
Arrow Znam da vam je tada svatko bio i sumljiv Suspect i neprijatelj No i da nikada nisi bio siguran Embarassed kad iziđeš iz kasarne... bounce
Arrow Mene zanima ova kratica Arrow Arrow Arrow "BRDM" o kakvom se to vozilu radi koja je njegova namjena, koje su mu dobre strane a koje leše, i kako ste izvodili gađanje... Rolling Eyes Suspect
Arrow Mi Granične jedinice JNA nismo imali prilike se vozati i koristiti takvim vozila JNA. No
Arrow I kako je došlo do toga da vas zovu 10 žigosani... Suspect Rolling Eyes Shocked

BRDM je vozilo amfibija i koristile su ga policiske i izvidjacke jedinice. Vozilo je jako mocno naoruzan sa velikim miraljezom 14,5 mm i malim 7,62mm. Izmedju tockova ima jos po par tockova koji se spustaju kada treba preci prepreku transe jarak do sirine 1,2m. Dobro savladjuje sve terene uspon bocni nagib ima kontrolu pritiska u gumama ta cekrk za samo izvlacenje.maximalna brzina do 100km/h
Gadjanje smo obavljali na vojnom poligonu Slunj. sa malim mitraljezom smo gadjali do 800 m ,a veliki do 1200 m
10 zigosani smo dobili jer smo 16 aprila isli na gadjanje Slunj. A to vrijeme paslije Pakraca u Hrvatskoj je bilo "zatisje pred oluju". evo slike BRDM-a

Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   09.05.12 20:45

evo jedna slika iz JNA na BRDM-u

Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   09.05.12 20:46

sunny
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   09.05.12 21:44

Dixi, gde je slikana ova poslednja slika?
Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   09.05.12 22:17

U kasarni Vojvode Misica august 91 obezbjedjenje KPSa
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic   10.05.12 7:45

Citat :

Krajem maja su nam ubrzali obuku zbog situacije tada nam je stigao i kapetan Zivkovic pa se jos formiro i PTV tada pocinje jos jaca obuka.
Arrow Arrow Arrow A privodjenje oficira nije bilo mada je jednom patrola imala intervenciju u dom JNA gdje su stanovali oficiri, jedan pukovnik pijan pravio probleme ali je sve se zavrsilo mirno bez privodjena. bounce Exclamation Question

Arrow Ja dok sam bio u JNA u:
Arrow Arrow Arrow Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988 Very Happy Smile Laughing
i na
Arrow Arrow Arrow Karauli "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina Very Happy Smile Laughing
Arrow nikada Evil or Very Mad No Embarassed pale nisam vdio pripadnika vojne policije JNA.!!! Exclamation
Arrow Ali hajdemo dalje... Twisted Evil
Arrow Iz ovoga tvoga jednoga teksta toliko se pitanja može izvući... Shocked Twisted Evil
Arrow Sad me zanima posao vojnoga policajca pa hajdemo redom. Twisted Evil

Arrow 1. Zanima me koji su se zakoni naj češće kršili od strane pripadnika JNA. Exclamation Question
Arrow 2. Kad izlazite na intervenciju koliko vas izlazi, što od opreme nosite. Exclamation Question
Arrow 3. Da li sa vama Vojnim policajcima na intervenciju izlazi i netko od ofocira JNA ili puste samo vas policajce. Exclamation Question
Arrow 4. Recimo u ovom slučaju kojeg si spomenio očito je da je pukovnik bio u alkoholiziranom stanju i da je pravio probleme što bi se moglo dovesti pod neki pravilnik JNA kao na primjer "Nedolično ponašanje pripadnika JNA u službi ili van službe". Exclamation Exclamation Exclamation
Arrow 5. Tko odlučuje na intervenciji što napraviti. Rolling Eyes Exclamation Question
Arrow 6. Što je utjecalo baš na toj intervenciji da niste ništa poduzeli a bilo je očito da ste imali razloga da postupite prema njemu. Exclamation Question
Arrow 7. Kad privedete nekoga ofocira koji je prekršio neki zakon da li se prema njemu postupa drugačije nego prema običnom vojniku. Exclamation Question
Arrow 8.Kako je izgledao pritvor gdje bi smještali osobe koje ste privodili... Exclamation Question
Arrow 9. Kako su pripadnici JNA bili naj češće kažnjavani.. Shocked Rolling Eyes Exclamation Question
Arrow 10. Što bi ste vi kao policajci radili nakon obavljene intervencije, da li ste se usmeno ili pismeno očitovali prema starješinama.!!! Embarassed Shocked Rolling Eyes Exclamation Question
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   10.05.12 22:10

opet ja nepozvan trcim pred rudu i pisem svoj dogadjaj u vezi vojne policije (ucestvovao kao posmatrac) Smile :

- neki izlazni dan, orkestar nekim cudom nema duznost, pevac Samir ii ja sedimo sa vodnikom I kl koji je u civilu, izasao covek u grad, pijemo neka piva i pricamo o muzici, vojsci, necem oblom, itd

- to je bio jedan od retkih kafica gde je vojsci bilo dozvoljeno da udje, i normalno, 70% vojske i 0.5% civila unutra

- odjedamput, stvara se neka guzva, neki lom; neki vojnici su se izmedju sebe sukobili, pri tom polomili nesto od casa i flasa...vlasnik zatvara vrata i hoce da zove vojnu policiju...

Vodnik nastupa zastitnicki, predstavlja se kao vojno lice i iz najbolje namere pokusava da zataska stvar, time sto vlasnika ubedjuje da ih ne zove, vec da ce on pomoci da vojska to medjusobno sredi i da se smire uz naknadu te sitne stete. U tom je jedan od sukobljenih vojnika, verovatno pod znatnim uticajem alkohola, poceo da vredja vodnika, u smislu Sta ces ti bre da sredis i sl....covek je posle toga dig'o ruke i precutno odobrio zvanje policije....

Stojimo sa vodnikom napolje, malo po strani 3-4 vinovnika dogadjaja...dolazi patrola vojne policije, 2-3 vojnika (mozda je neko i imao neki vojnicki cin, ne znam), predvodjeni zastavnikom. U tom trenutku jedan iz patrole prilazi nama dvojici; pita, sa osmehom, sta smo to napravili; da se ne sekiramo nista, poznaju oni naseg harmonikasa Kapetanovica koji je spavao na istom spratu s njima i ista su klasa, da je on upravo dobio paket od kuce i da nema problema ako zaglavimo pritvor, ceka nas tamo klopa Smile Smile Smile

Samir razjasni da nismo mi umesani, nego neko drugi...na to nam policajac predlozi da se sklonimo malo u stranu da ne bi bili umesani na ovaj ili onaj nacin, tj da hvatamo krivinu...u medjuvremenu sam cuo nesto kao da se neko buni, i zvuk slican pucanju samara...sa svoje udaljenosti mogli smo da vidimo samo uvodjenje izgrednika u dzip i njihov odlazak...njihovu dalju sudbinu, tj koliko je za to odmereno dana pritvora, ne znam...

a nije da ih nije bilo u Mariboru u patrolama, nego je Vojnik Granicar verovatno malo puta isao u grad Smile ; salim se, bilo ih je dosta neizlaznim danima

prica druga:

sedimo u basti nekog restorana u centru Maribora, u nasem drustvu je i vodnik stazista; prilazi patrola vojne policije i trazi dokumenta, svi vadimo knjizice samo staza okleva...policajac mu kaze Ajde stazo, daj knjizicu...na to staza rece OSTAV !!! vojnice, obrati se po propisu !

Ovaj se izmakne dva koraka, pridje, pozdravi, predstavi se : Druze vodnice, vojnik Taj i Taj, molim vas vasa dokumenta ....

Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   10.05.12 22:21

Arrow 1. Zanima me koji su se zakoni naj češće kršili od strane pripadnika JNA. Exclamation Question
Arrow 2. Kad izlazite na intervenciju koliko vas izlazi, što od opreme nosite. Exclamation Question
Arrow 3. Da li sa vama Vojnim policajcima na intervenciju izlazi i netko od ofocira JNA ili puste samo vas policajce. Exclamation Question
Arrow 4. Recimo u ovom slučaju kojeg si spomenio očito je da je pukovnik bio u alkoholiziranom stanju i da je pravio probleme što bi se moglo dovesti pod neki pravilnik JNA kao na primjer "Nedolično ponašanje pripadnika JNA u službi ili van službe". Exclamation Exclamation Exclamation
Arrow 5. Tko odlučuje na intervenciji što napraviti. Rolling Eyes Exclamation Question
Arrow 6. Što je utjecalo baš na toj intervenciji da niste ništa poduzeli a bilo je očito da ste imali razloga da postupite prema njemu. Exclamation Question
Arrow 7. Kad privedete nekoga ofocira koji je prekršio neki zakon da li se prema njemu postupa drugačije nego prema običnom vojniku. Exclamation Question
Arrow 8.Kako je izgledao pritvor gdje bi smještali osobe koje ste privodili... Exclamation Question
Arrow 9. Kako su pripadnici JNA bili naj češće kažnjavani.. Shocked Rolling Eyes Exclamation Question
Arrow 10. Što bi ste vi kao policajci radili nakon obavljene intervencije, da li ste se usmeno ili pismeno očitovali prema starješinama.!!! Embarassed Shocked Rolling Eyes Exclamation Question

Posto te zanima Vojna policija evo prvo ovlastenja voje policije
1.upozorenje
2.legtimisanje
3.privodjenje
4.upotreba fizicke snage
5.upotreba teh.sretstava
6.upotreba gumene palice
7.upotreba vatrenog oruzja

patrolu VP cini vodja patrole dezurni oficir ili desetar te dva pratioca.
opremu se sastoji od bijeli opasac sa uprtacima, pistolj,lisice, gumena palica,radio uredjaj i baterija.
Vodja patrole je odgovoran za rad i postupanje patrole.
poslje svakog izlaska vodja patrole podnosi pismen izvjestaj o radu patrole.
A prema pukovniku patrola je izvrsila legtimisanje, upozorenje nije bilo osnova za privodjenje.
patrole nisu uvjek privodile ni vojnike koje upozore i koji su bez dozvole uvjek je postoji neka tolerancija.
Iskreno i mi sami vojni policajci smo znali izaci u grad bez dozvole.

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   10.05.12 22:35

@dixi (citat):

U kasarni Vojvode Misica august 91 obezbjedjenje KPSa

pomislio sam prvo da je izlaz Slava Klavora...slicno je...na kps Vojvode Misica sam bio samo jednom, tako da ga se ne secam
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic   11.05.12 18:56

Citat :

Arrow Iskreno i mi sami vojni policajci smo znali izaci u grad bez dozvole. bounce

Arrow Kad si ovo spomenio, ako je vojna policija što se kaže u narodu bila bog i batina u JNA..!!! bounce
Arrow Kako su vas onda kontrolirali kad bi pobjegli u grad, i tko je to činio možda druga patrola vojne policije he he he he....!!! Very Happy Smile Laughing lol! lol!
Na vrh Go down
cxfan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 42
Član od : 2012-04-28
M(j)esto Mb

KomentarNaslov komentara: ?   14.05.12 20:51

jeli ta kasarana bila kod ženskog internata ?
Na vrh Go down
dixi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   14.05.12 21:01

Arrow Iskreno i mi sami vojni policajci smo znali izaci u grad bez dozvole. bounce

Arrow Kad si ovo spomenio, ako je vojna policija što se kaže u narodu bila bog i batina u JNA..!!! bounce
Arrow Kako su vas onda kontrolirali kad bi pobjegli u grad, i tko je to činio možda druga patrola vojne policije he he he he....!!! Very Happy Smile Laughing lol! lol!

Ilegalan izlazak u grad je imao i svoje rizike, a komandir cete porucnik Zoran zvani Pumpi jako dobro je poznavo psihologiju licnosti i znao je tacno ko od vojnika ce da bjezi u grad, ko ce kako da obavi zadati zadatak (dali to bilo zadatak na terenu ili ribanje hodnika).Poslje svakog takvog izleta u grad sljedio je generalno uredjenje prostorija, pojedince zakaci djuboks (znao je ko su kolovodje) i kondicioni obavezno.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - VP 4095 kasarna Vojvode Misic   15.05.12 20:08

Arrow Arrow Arrow 8. Arrow Kako je izgledao pritvor gdje bi smještali osobe koje ste privodili... Exclamation Question
Arrow Što su ti pritvorenici radili, je su li samo ležali, ili ste ih iskorištavali kao radu snagu... Exclamation Question
Arrow Zanima me ako ste ih imali namjeru iskoristiti za rad, a oni nisu željeli ništa raditi, kako bi tada to riješili.!!! Exclamation Question
Arrow Je li istina da bi ti pritvorenici prvi išli na marendu, ručak i večeru.!!! Exclamation Question
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095   Today at 8:52

Na vrh Go down

Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Maribor, kasarna Slava Klavora 87/88
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Maribor,kasarna Slava Klavora, 89/90.