FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 46
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   29.04.12 16:53

Slučajno sam se našao na ovoj stranici i iznenadio se napisima o kasarni "Tone Tomšić", njenim vojnicima i oficirima, i bilo mi je drago pročitati sve to.
I sam sam služio vojni rok u "Melju" od 15.09.1988. do 15.09.1989.godine, a od 06.01.1989. na karauli ŠPIČNIK. Bio sam pripadnik II čete II voda. Komandir čete je bio Poručnik Šokec Marijan, komadant kasarne Kapetan Bajat Velimir (zvali smo ga "jevi drugovi") desetari Redžović iz Beograda(ne sječam se imena), Nuhanović Nedžad iz Lukavca, drugima se ne sječam imena.
Komadir na karauli "ŠPIČNIK" je bio Vodnik I klase Suljkanović Mersim (mislim da je on iz Gradačca), a n, jegov zamjenik des. Rekić Emin. (inače Emin je iz sela Arapuša kod Bosanske Krupe, iz kojeg su takođe bili i Kurtović Pašo i treći vojnik na slici iz novina koju komentariše "vojnik graničar", a on se zvao Arif. pozdravljam vas sve i čujemo se uskoro

šepa: komentar modifikovan dana: 14.07.12 23:02; prepravljeno ukupno 8 puta
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: karaula "ŠPIČNIK"   29.04.12 17:20

Citat :
Arrow Arrow Arrow Š E P A...!!! sunny bounce

Slučajno sam se našao na ovoj stranici i iznenadio se napisima o kasarni "Tone Tomšić", njenim vojnicima i oficirima, i bilo mi je drago pročitati sve to.
I sam sam služio vojni rok u "Melju" od 15.09.1988. do 15.09.1989.godine, a od 06.01.1989. na karauli ŠPIČNIK. Bio sam pripadnik II čete II voda. Komandir čete je bio Poručnik Šokec Marijan, komadant kasarne Kapetan Bajat Velimir (zvali smo ga "jevi drugovi") desetari Redžović iz Beograda(ne sječam se imena), Nuhanović Nedžad iz Lukavca, drugima se ne sječam imena.
Komadir na karauli "ŠPIČNIK" je bio Vodnik I klase Suljkanović Mersim (mislim da je on iz Gradačca), a n, jegov zamjenik des. Rekić Emin. (inače Emin je Arrow Arrow Arrow iz sela Arapuša kod Bosanske Krupe, iz kojeg su takođe bili i Kurtović Pašo (broj 2) i treći vojnik (broj 3) na slici iz novina koju komentariše "vojnik graničar", a on se zvao Arif. pozdravljam vas sve i čujemo se uskoro

Arrow Arrow Arrow Š E P A, dobro došao bounce Wink na Arrow Arrow Arrow Forum Bivših Pripadnika Nekadašnje JNA.!!! Very Happy Smile Laughing bounce
Arrow Vidim da si na gornjoj slici prepoznao neke vojnike koji su sa mnom bili u "Mariboru - kasarna "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988"...
Arrow A ja od tebe sada prvi put čujem da su oni bili na karauli Arrow Arrow Arrow "ŠPIČNIK"... ako je to slika sa te karaule a vjerujem da je, jer sigurno nije nastala u Mariboru - u kasarna "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988.
Arrow Šepa, napiši nam nešto o sebi gdje si sve bio i što si radio, postavi koju sliku iz JNA, a mi će mo te pratiti da vidimo što pišeš....
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: ŠPIČNIK   29.04.12 17:43

Da kad sam u januaru 1989.stigao na karaulu ovi momci su već bili gore, oni su bili majska klasa a ja sam septembarska, mada me na ovoj slici buni komandir jer ovo po svemu sudeći nije vodnik Suljkanović, ali moguće je da je fotka napravljena ranije.Sječam se još par vojnika iz te majske klase npr. Galešić Davor iz Zadra, Mzi Izjadin sa Kosova, a od momaka iz moje generacije Grbonošić Marko iz Beograda, Stanišić Saša iz Kraljeva, Mitrov Toni iz Bitolja, Nikolić Saša iz Slavonskog Broda.E da onaj mali Mitar kojeg si pominjao u svojim komentarima je bio na Špičniku, jedanput smo ga lisicama vezali za radijator da ne može gledati utakmicu Zvezda-Bayern, plakao je da ga pustimo, bio je lud za košarkom a jedva je loptu bacao do table, mislim da je on iz Bajine bašte u Srbiji.Inače, karaula Špičnik je bila između Šentilja i Jurija, veći dio reona je pratio takozvanu "Vinsku cestu", poznat kraj po vinogradarstvu, eeee koliko se vina popilo kod starog Lovrenčiča.Za razliku od uslova u Melju gore je bilo dobro.Kad samstigao u Melje bio sam smješten u zgradi do livnice, a onda zbog navodnog renoviranja su nas premjestili u zgradu kod ulazne kapije.Neko je napisao da u Mariboru nije bilo kasarne Melje ali smo je tako zvali po dijelu grada u kom se nalazila.Imam neke fotkei iz kasarne i sa karaule kad ih skeniram postavit ću.Pozdrav.

šepa: komentar modifikovan dana: 29.05.13 14:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: karaula "ŠPIČNIK"   29.04.12 18:06

Citat :
Arrow  Arrow  Arrow Š E P A... sunny bounce

:arrow:Da kad sam u januaru 1989.stigao na karaulu ovi momci su već bili gore, oni su bili majska klasa a ja sam septembarska, mada me na ovoj slici buni komandir jer ovo po svemu sudeći nije vodnik Suljkanović, ali moguće je da je fotka napravljena ranije.
Sječam se još par vojnika iz te majske klase npr. Galešić Davor iz Zadra, Mzi Izjadin sa Kosova, a od momaka iz moje generacije Grbonošić Marko iz Beograda, Stanišić Saša iz Kraljeva, Mitrov Toni iz Bitolja, Nikolić Saša iz Slavonskog Broda.
E da onaj mali Mitar kojeg si pominjao u svojim komentarima je bio na Špičniku, jedanput smo ga lisicama vezali za radijator da ne može gledati utakmicu Zvezda-Bayern, plakao je da ga pustimo, bio je lud za košarkom a jedva je loptu bacao do table, mislim da je on iz Bajine bašte u Srbiji.
Inače, karaula Špičnik je bila između Šentilja i Jurija, veći dio reona je pratio takozvanu "Vinsku cestu", poznat kraj po vinogradarstvu, eeee koliko se vina popilo kod starog Lovrenčiča.
Za razliku od uslova u Melju gore je bilo dobro.Kad samstigao u Melje bio sam smješten u zgradi do livnice, a onda zbog navodnog renoviranja su nas premjestili u zgradu kod ulazne kapije.
Neko je napisao da u Mariboru nije bilo kasarne Melje ali smo je tako zvali po dijelu grada u kom se nalazila.
Imam neke fotkei iz kasarne i sa karaule kad ih skeniram postavit ću.
Pozdrav, Elvedin Šepić, Zenica, Bosna i Hercegovina. bounce

Arrow Šepa, nemoj da te buni ovaj oficir Arrow Arrow  Arrow Mirko Kovačić, on je vjerojatno došao iz Mariborskog granočnog odsjeka na karaulu  Arrow "ŠPIČNIK" sa novinarima koji su napravili ovu sliku te razgovarali sa graničarima a sa ciljem da za novine napišu neki članak.!!! Rolling Eyes Shocked  Very Happy  Smile  Laughing
:arrow:A onaj Mitar on ti je baš iz sela Brzohode , općina Žabari, Srbija,  to sam zapamtio, selo Brzohode a od njega nema ni B od brzog hoda...
Arrow Još me zanima je li mu se možeš sjetiti točno imena i prezimena.!!! Exclamation Question
ArrowŠto se tiče kasarne  Arrow "Melje".!!!
Službeno ime kasazne je bilo:  kasarna " Arrow Arrow  Arrow Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, a to što smo je i mi ponekad zvali po dijelu grada gdje je ona smještena to je druga stvar.!!!
Arrow A tvoja događanja iz kasarne i karaule kao i slike očekujemo nestrpljivo... Twisted Evil Rolling Eyes  Wink  Razz

Arrow  Arrow  Arrow I za kraj evo ti sve karaule Mariborskog graničnog odsjeka.!!! Twisted Evil Very Happy  Smile  Laughing

• Gornja Radgona,
• Zgornje Konjišče,
• Sladki Vrh,
• Ceršak,
• Šentilj,
• Špičnik,
• Gaj,
• Veliki Boč,
• Duh,
• Brezovnik,
• Kapunar,
• Brezni Vrh,
• Kapla.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   18.05.12 21:36

Citat :

Da kad sam u januaru 1989.stigao na karaulu ovi momci su već bili gore, oni su bili majska klasa a ja sam septembarska, mada me na ovoj slici buni komandir jer ovo po svemu sudeći nije vodnik Suljkanović, ali moguće je da je fotka napravljena ranije.
Sječam se još par vojnika iz te majske klase npr. Galešić Davor iz Zadra, Mzi Izjadin sa Kosova, a od momaka iz moje generacije Grbonošić Marko iz Beograda, Stanišić Saša iz Kraljeva, Mitrov Toni iz Bitolja, Nikolić Saša iz Slavonskog Broda.
E da onaj mali Mitar kojeg si pominjao u svojim komentarima je bio na Špičniku, jedanput smo ga lisicama vezali za radijator da ne može gledati utakmicu Zvezda-Bayern, plakao je da ga pustimo, bio je lud za košarkom a jedva je loptu bacao do table, mislim da je on iz Bajine bašte u Srbiji.
Inače, karaula Špičnik je bila između Šentilja i Jurija, veći dio reona je pratio takozvanu "Vinsku cestu", poznat kraj po vinogradarstvu, eeee koliko se vina popilo kod starog Lovrenčiča.
Arrow  Arrow  Arrow Za razliku od uslova u Melju gore je bilo dobro. Exclamation Question  Suspect  Shocked  No  Embarassed
Kad samstigao u Melje bio sam smješten u zgradi do livnice, a onda zbog navodnog renoviranja su nas premjestili u zgradu kod ulazne kapije.
Neko je napisao da u Mariboru nije bilo kasarne Melje ali smo je tako zvali po dijelu grada u kom se nalazila.
Imam neke fotkei iz kasarne i sa karaule kad ih skeniram postavit ću.
Pozdrav, Elvedin Šepić, Zenica, Bosna i Hercegovina.

Nisam čuo za ovu karaulu "Alfonz Šarh", a po datumu sam u to vrijeme bio na obuci u Melju.
Međutim sječam se kad sam bio na Špičniku od Januara 1989. da je vojnik Kurtović Pašo kojeg "vojnik graničar" poznaje, pričao da je na karauli lijevo od Špičnika, po ovom spisku Gaj a mi smo je zvali Jurij, služio njegov rođeni brat i da je na njoj vojnik poginuo prilikom redovnog sedmičnog brojanja municije, jedan od vojnika je greškom stavio metak u cijev i kako to biva opalio kad ne treba.
Tu Pašinu priču je tada potvrdio i naš komandir.
Inače na mojoj karauli "Špičnik", kod malograničnog prelaza Ciringa, vojnik iz graničnog voda koji je bio kod nas kao ispomoć, ubio je civila koji je nelegalno prešao kroz rampu.
U to vrijeme u Beogradu je bio Samit Nesvrstanih, pa je uvedeno pojačano obezbjeđenje, 12 sati dnevno na rejonu.
Kako smo imali dugačak rejon, a to je potrajalo, poslali su nam nekoliko vojnika iz graničnog voda.
U pravilu su nam bili pratioci, ali te noći ili je komandir pogriješio ili koji vrag stavio je dvojicu iz graničnog voda u jednu patrolu.
Sječam se da je tip bio iz Dubrovnika (znam ime ali nije bitno, Talijanske nacionalnosti), zaustavili su mali kombi sa dvojicom civila koji su upravo provalili rampu i ušli na našu teritoriju .
Prave niz grešaka tada, nisu ih vezali, "Talijan" odlazi 100 metara niz cestu do prve kuće na telefon(to nam je bilo jedino sredstvo veze), a drugi vojnik dozvoljava civilima da sjednu u kombi.Naravno oni to koriste i pokušavaju pobjeći te on ispaljuje metak u zrak, kad je vozilo sustiglo "Talijana" na cesti ovaj je pomislio da su ubili pratioca te je otvorio vatru, vozača je izrešetao a suvozač nekim čudom uopšte nije pogođen.
Te noći sam ih vidio kad ih je vojna policija dovela na karaulu, bili su u šoku isprepadani, i "Talijan" mi je ispričao šta se desilo.
Karaula je u par sati bila puna oficira čak i generali iz komande iz Zagreba, valjda je to bila vojna oblast kojoj smo pripadali.
Njih dvojicu su tu noć odveli i nikad više nismo čuli ništa o njima a nisu se vratili ni u granični vod.
Komandir nam je poslije pričao kad su "Talijana" ispitivali, između ostalog su ga pitali sječa li se koliko je metaka ispalio, a on je odgovorio 3-4.
Zapravo je ispalio 3-4 rafala ukupno 27 metaka, u okviru je ostalo samo tri, od straha nije znao šta radi.
Dan poslije u Mariborskom listu "VEČER", mislim da se tako zvao osvanuo je naslov "Prevečni graničarski streli", Slovenci su bili ogorčeni, a ja do 15. septembra više nisam išao u grad, jednostavno nismo smjeli.
Vojnika kojeg sam u ovoj priči nazvao "Talijan", jer ne želim otkriti pravo ime našao sam na Facebook-u ali nije želio kontaktirati.
Razumijem ga, sretno mu bilo.
Arrow  Arrow  Arrow Inače uslovi na Špičniku su bili po mnogo čemu katastrofa Suspect No pale  Embarassed  No , to sam pominjao i ranije, mi uopšte nismo imali sredstva veze na rejonu, nikakve radio stanice ništa, samo jedan signalni pištolj, rejon prema Šentilju ogroman, a ovo sačekivanje patrole, primopredaje na rejonu, ne znam o čemu pričate, to nikad nismo radili, največim dijelo smo izbjegavali stazu jer nismo mogli fizički izdržati napore, ako se dobro sječam do spoja sa Šentiljom u mjestu Plač je bilo 9 km a vrijeme za patrolu 5 sati uz sat zadržavanja.
Na samoj karauli je dva puta došlo do opaljenja metka iz zajebancije i pravo je čudo da još neko nije nastradao-e vjerovatno sam lud ali meni je bilo lijepo gore. POZZ

Arrow Š E P A... Exclamation Exclamation  Exclamation
Arrow Daj mi ovo pojasni.!!! Suspect No
Arrow Na jednom mjestu navodiš da je na Karauli "Špičnik" bilo dobro a u donjem tekstu navodiš da je bilo "Katastrofa".!! Suspect Shocked  pale  Embarassed
Arrow Daj mi malo to pojasni.!!! Exclamation Question  No  Embarassed
Arrow U čemu je bilo dobro u čemu je bila katastrofa.!!! Suspect

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: o uslovima na Špičniku   18.05.12 23:35

Pa vidi o čemu se radi, ja sam polovinu obuke u kasarni proveo u zimskim uvjetima, prvo u onoj zgradi do livnice a potom u onoj do rampe(spavaonica mi je bila iznad same rampe), bilo je užasno hladno, polovina prozora je bila sa polupanim staklima, samo mala peć na sredini spavaonice koja se morala gasiti u 21.00, pod onim čebadima smo se ledili a znaš kakav je Maribor zimi.Umivaonici na hodniku voda ledena pa se ti obrij i operi kao pingvin.
E onda u Januaru stigneš na karaulu pa imaš centralno grijanje, puno bolju hranu, malo ljudi (25 vojnika), komadir je stanovao u Zgornjoj Kungoti radio je na karauli od 7-15 h poslije toga sami, TV i sl.
E katastrofa je to što je rejon bio jako dugačak i težak, nekoliko uspona na kojima si se morao odmarati,ja sam vodio službenog psa čak se i njemu bilo teško penjati, već sam pomenuo da nismo imali nikakva sredstva veze, pričao sam ti kako je "talijan" morao na telefon da bi pozvao policiju, da je imao vezu možda ne bi onako prošao. Taj desni rejon prema Šentilju je bio prava mora, pustinja gdje si baš bio prepušten sam sebi, nikad mi nije bilo jasno kako nam nisu mogli nabaviti radio. Još u Melju sam čuo od graničara koji bi povremeno navračali da je Špičnik najlošiji a Sladki vrh hotel A kategorije.
Ali opet kažem meni je gore bilo dobro jer smo bili jedna fina ekipa momaka upučeni jedni na druge, dok si u kasarni samo broj, bez obzira na ove loše stvari puno je lijepih trenutaka bilo gore a u Melju baš i nije.Pozz

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   19.05.12 10:30

Citat :
Arrow Arrow Arrow Š E P A ...!!! sunny bounce

Nisam čuo za ovu karaulu "Alfonz Šarh", a po datumu sam u to vrijeme bio na obuci u Melju.
Međutim sječam se kad sam bio na Špičniku od Januara 1989. da je vojnik Kurtović Pašo kojeg "vojnik graničar" poznaje, pričao da je na karauli lijevo od Špičnika, po ovom spisku Gaj a mi smo je zvali Jurij, služio njegov rođeni brat i da je na njoj vojnik poginuo prilikom redovnog sedmičnog brojanja municije, jedan od vojnika je greškom stavio metak u cijev i kako to biva opalio kad ne treba.
Inače na mojoj karauli "Špičnik", kod malograničnog prelaza Ciringa, vojnik iz graničnog voda koji je bio kod nas kao ispomoć, ubio je civila koji je nelegalno prešao kroz rampu.
U to vrijeme u Beogradu je bio Samit Nesvrstanih, pa je uvedeno pojačano obezbjeđenje, 12 sati dnevno na rejonu.
Kako smo imali dugačak rejon, a to je potrajalo, poslali su nam nekoliko vojnika iz graničnog voda.
U pravilu su nam bili pratioci, ali te noći ili je komandir pogriješio ili koji vrag stavio je dvojicu iz graničnog voda u jednu patrolu.
Sječam se da je tip bio iz Dubrovnika (znam ime ali nije bitno, Talijanske nacionalnosti), zaustavili su mali kombi sa dvojicom civila koji su upravo provalili rampu i ušli na našu teritoriju .
Prave niz grešaka tada, nisu ih vezali, "Talijan" odlazi 100 metara niz cestu do prve kuće na telefon(to nam je bilo jedino sredstvo veze), a drugi vojnik dozvoljava civilima da sjednu u kombi.Naravno oni to koriste i pokušavaju pobjeći te on ispaljuje metak u zrak, kad je vozilo sustiglo "Talijana" na cesti ovaj je pomislio da su ubili pratioca te je otvorio vatru, vozača je izrešetao a suvozač nekim čudom uopšte nije pogođen.
Te noći sam ih vidio kad ih je vojna policija dovela na karaulu, bili su u šoku isprepadani, i "Talijan" mi je ispričao šta se desilo.
Karaula je u par sati bila puna oficira čak i generali iz komande iz Zagreba, valjda je to bila vojna oblast kojoj smo pripadali.
Njih dvojicu su tu noć odveli i nikad više nismo čuli ništa o njima a nisu se vratili ni u granični vod.
Komandir nam je poslije pričao kad su "Talijana" ispitivali, između ostalog su ga pitali sječa li se koliko je metaka ispalio, a on je odgovorio 3-4.
Zapravo je ispalio 3-4 rafala ukupno 27 metaka, u okviru je ostalo samo tri, od straha nije znao šta radi.
Dan poslije u Mariborskom listu "VEČER", mislim da se tako zvao osvanuo je naslov "Prevečni graničarski streli", Slovenci su bili ogorčeni, a ja do 15. septembra više nisam išao u grad, jednostavno nismo smjeli.
Vojnika kojeg sam u ovoj priči nazvao "Talijan", jer ne želim otkriti pravo ime našao sam na Facebook-u ali nije želio kontaktirati.
Inače uslovi na Špičniku su bili po mnogo čemu katastrofa, to sam pominjao i ranije, Arrow mi uopšte nismo imali sredstva veze na rejonu, nikakve radio stanice ništa, samo jedan signalni pištolj Rolling Eyes Shocked Embarassed No , rejon prema Šentilju ogroman, a ovo sačekivanje patrole, primopredaje na rejonu, ne znam o čemu pričate, to nikad nismo radili, največim dijelo smo izbjegavali stazu jer nismo mogli fizički izdržati napore, ako se dobro sječam do spoja sa Šentiljom u mjestu Plač je bilo 9 km a vrijeme za patrolu 5 sati uz sat zadržavanja.
Na samoj karauli je dva puta došlo do opaljenja metka iz zajebancije i pravo je čudo da još neko nije nastradao-e vjerovatno sam lud ali meni je bilo lijepo gore. POZZ

Arrow Š E P A...!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Ovako, pa da te utješim ŠEPA.!!! Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Mi na Karauli "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina, smo imali radio stanicu na raspolaganju. Twisted Evil

Ali te radio stanice su često bile u kvaru, a iz Mariborskog graničnog odsjeka nije nitko dolazio da ih popravi.
Tako smo i mi u večini slučajeva na teren išli bez radio stanica.
Kod nas je bio problem taj što se preko našega zapadnoga rajona često ilegalno prelazila državna granica.
Često smo zaustavljali i privodili ilegalne prelaznike.
Nama ja ta radio stanica stvarno bila potrebna.
Ali JNA o nama nije baš vodila veliku brigu što mi imamo neispravne radio stanice.
Nije se puno trudio po tom pitanju ni naš komandir karaule "Ceršak" Zastavnik I klase Spasković Radoje.
Tako smo se mi i odnosili prema toj JNA.
Kako se kaže ono: "vratili bi joj milo za drago".
Ali daj ti meni objasni u vezi tog kako ti kažeš Arrow Arrow Arrow "signalnog pištolja".!!! Rolling Eyes Shocked No
Ja mislim da se to radi o raketnom pištolju ako se ne varam, što ste ga nosili sa sobom na teren.
Kakvo je bilo vaše pravilo u vezi korištenja tog raketnog pištolja, koje rakete ste nosili (boje), kakva su bila značenja i redosljed ispaljenih raketa.
I je li bilo svrhe nositi sa sobom taj raketni pištolj.
Jesi li ga ti ikada upotrijebio ili netko od tvojih.
Kako ste pravdali ispaljene rakete.
Reci mi ako su u toku dana na desnom i lijevom rejonu karaule dvije granične ophodnje da li je svaka granična ophodnja nosila po jedan signalni pištolj ili bi jedan signalni pištolj dali samo određenoj graničnom ophodnji. Rolling Eyes Shocked Suspect

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: karaula "ŠPIČNIK"   19.05.12 20:22

Ma taj signalni pištolj je bio jedan jedini i nikad ga niko nije upotrebio dok sam ja bio gore.Na onoj obuci za graničara kad tek stigneš na karaulu komandir je ispalio jednu raketu mislim da je bila crvena, tek toliko da vidimo kako to izgleda.Ponekad bi u dnevnoj zapovjesti pisalo "ponijeti signalni pištolj", a to je vodnik koristio da vidi da li mi uopšte čitamo zapovjest, ili bi napisao obući maskirnu uniformu, a pošalje te u noćnu patrolu, pa dođe u kontrolu iza ponoći i pita te gdje ti je maskirna uniforma a ništa se ne vidi možeš i u piđami u patrolu.Odeš 9 kilometara od karaule, imaš problem, kao ispališ raketu i to treba da vidi stražar kod karaule, pa kao dođu ti u pomoć-bajke.Sječam se da je rekao da je tim pištoljem zabranjeno pucati u ljude jer je kao nehumano, trebao je biti u ljeto 1992. kod mene u Zenici da vidi šta su nama MIG-ovi radili, znao bi šta je nehumano.Taj Suljkanović Mersim je imao jednu "specijalnost" za mene-zasjedu od 22.00-06.00 po kiši, da mi neki kamen u sred vinograda nemaš se gdje sklonit, još mi zalijepi jednog Mađara iz tvoje generacije za pratioca ne zna čovjek 10 riječi, tek toliko da ugođaj bude potpun.
Ova stanica koju si stavio, imali smo je i mi ali nisi sa njom mogao dobiti vezu sa 10 metara.
Znašl li ti da je naš komandant Bajat Velimir bio 1991 kod tebe u Splitu zamjenik komandanta vojne policije, potčinjen komandantu LJubiši Beari koji je osuđen u Hagu za zločine u Bosni, poslije napuštanja objekta JNA Žirovnica, završili su u Kumboru u C.Gori (čitam  malo Haške dnevnike)

Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   20.05.12 14:10

@šepa (citat):
Ma taj signalni pištolj je bio jedan jedini i nikad ga niko nije upotrebio dok sam ja bio gore.Na onoj obuci za graničara kad tek stigneš na karaulu komandir je ispalio jednu raketu mislim da je bila crvena, tek toliko da vidimo kako to izgleda.Ponekad bi u dnevnoj zapovjesti pisalo "ponijeti signalni pištolj", a to je vodnik koristio da vidi da li mi uopšte čitamo zapovjest, ili bi napisao obući maskirnu uniformu, a pošalje te u noćnu patrolu, pa dođe u kontrolu iza ponoći i pita te gdje ti je maskirna uniforma a ništa se ne vidi možeš i u piđami u patrolu.Odeš 9 kilometara od karaule, imaš problem, kao ispališ raketu i to treba da vidi stražar kod karaule, pa kao dođu ti u pomoć-bajke.Sječam se da je rekao da je tim pištoljem zabranjeno pucati u ljude jer je kao nehumano, trebao je biti u ljeto 1992. kod mene u Zenici da vidi šta su nama MIG-ovi radili, znao bi šta je nehumano.Taj Suljkanović Mersim je imao jednu "specijalnost" za mene-zasjedu od 22.00-06.00 po kiši, da mi neki kamen u sred vinograda nemaš se gdje sklonit, još mi zalijepi jednog Mađara iz tvoje generacije za pratioca ne zna čovjek 10 riječi, tek toliko da ugođaj bude potpun.
Ova stanica koju si stavio, imali smo je i mi ali nisi sa njom mogao dobiti vezu sa 10 metara.
Znašl li ti da je naš komandant Bajat Velimir bio 1991 kod tebe u Splitu zamjenik komandanta vojne policije, potčinjen komandantu LJubiši Beari koji je osuđen u Hagu za zločine u Bosni, poslije napuštanja objekta JNA Žirovnica, završili su u Kumboru u C.Gori (čitam malo Haške dnevnike)

Što se tiće težine rejona i satnice provedene na njima,to mi je poznato affraid ,samo mi nije jasno to sa stanicom? confused scratch
Mi smo na Drenku imali 4 takva uređaja i rezervne baterije,kao i sitem punjenja za njih.
Tri uređaja su stalno bila na rejonu,a četvrti je bio rezerva,nikad nisu bili neispravni i imao sam sa rejona stalnu vezu sa karaulom i ostalim patrolama na rejonu cheers
Pod pojmom ispravnosti istih,mislim na naćin da se u slučaju bilo kakvog problema,neispravan po kuriru poslao u Debar,u opticaj je išao rezervni,a kurir bi iz Debra donio drugi i stalno smo imali 4 ispravna! Wink

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   20.05.12 14:13

Citat :
Arrow  Arrow  Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Ma taj signalni pištolj je bio jedan jedini i nikad ga niko nije upotrebio dok sam ja bio gore.
Na onoj obuci za graničara kad tek stigneš na karaulu komandir je ispalio jednu raketu mislim da je bila crvena, tek toliko da vidimo kako to izgleda.
Ponekad bi u dnevnoj zapovjesti pisalo "ponijeti signalni pištolj", :arrow:a to je vodnik koristio da vidi da li mi uopšte čitamo zapovjest, ili bi napisao obući maskirnu uniformu , a pošalje te u noćnu patrolu, pa dođe u kontrolu iza ponoći i pita te gdje ti je maskirna uniforma a ništa se ne vidi možeš i u piđami u patrolu. Suspect No  scratch
Odeš 9 kilometara od karaule, imaš problem, kao ispališ raketu i to treba da vidi stražar kod karaule, pa kao dođu ti u pomoć-bajke.
Sječam se da je rekao da je tim pištoljem zabranjeno pucati u ljude jer je kao nehumano, trebao je biti u ljeto 1992. kod mene u Zenici da vidi šta su nama MIG-ovi radili, znao bi šta je nehumano.
Taj Suljkanović Mersim je imao jednu "specijalnost" za mene-zasjedu od 22.00-06.00 po kiši, da mi neki kamen u sred vinograda nemaš se gdje sklonit, još mi zalijepi jednog Mađara iz tvoje generacije za pratioca ne zna čovjek 10 riječi, tek toliko da ugođaj bude potpun.
Znašl li ti da je naš komandant Bajat Velimir bio 1991 kod tebe u Splitu zamjenik komandanta vojne policije, potčinjen komandantu LJubiši Beari koji je osuđen u Hagu za zločine u Bosni, poslije napuštanja objekta JNA Žirovnica, završili su u Kumboru u C.Gori (čitam malo Haške dnevnike).

Arrow ŠEPA...!!! bounce
Arrow Joj ŠEPA koliko matrijala za pitati na ovoliko malo mjesta.!!! Very Happy Smile  Laughing
Arrow Ali ajmo redom.!!
Arrow Prvo od mene za ovo gore što si napisao imaš jedan veliki + i podižem ti reputaciju sa Arrow 2 na Arrow 3.!!!
Arrow Gdje sam god na ovome forumu nešto čitao o JNA karaulama uvijek nešto nova saznam.
Arrow Pa tako sada i od tebe.
Arrow Moja Arrow Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina, nije koristila te maskirne uniforme, da ti pravo kažem ne znam  Rolling Eyes  scratch ni da li je u skladištu ili u metalnom kontejneru koji je bio ispred karaule uopće i bilo tih maskirnih uniformi.
Arrow Pa me zanima da li je svatko od vas to imao na raspolaganju.
Arrow Ili su patrole koje bi išle na teren zaduživale te uniforme i oblačili ih prije odlaska na teren.
Arrow Je li bilo neko posebno pravilo za nošenje tih maskirnih uniformi, tj. kada i pod kojim uvijetima su se nosile i je li od njih bilo bar neke koristi ili je bilo bože žali truda i vremena.  

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: karaula "ŠPIČNIK"   20.05.12 20:55

Nismo svi imali te uniforme, nego je bilo nekoliko kompleta u malom magacinu gdje smo držali šljemove, ašove, zaštitne maske, neke gumene kabanice i čizme za blato i slično.Oblačili bi ih kad bi nam pisalo u dnevnoj zapovjedi obično kad bi bili u zasjedi.Te uniforme su imale isti izgled kao ona maskirna šatorska krila i zapravo nismo baš bili oduševljeni nositi ih jer su se one navlačile na standardnu uniformu a s obzirom da se koriste ljeti samo se dodatno kuhaš nakon par kilometara pješačenja ti postanu teret.Ali da onako izgledaju fino jeste, pogotovo jer je to u JNA bila rijetkost.E i u toj uniformi imam sliku ispred karaule i sa službenim psom ali nikako da skeniram fotke-opet obećavam!
Jedan od vojnika kod nas na Špičniku je imao onu alpsku uniformu sa gojzericama i onim hlačama do koljena, sa kačketom, ali on je došao kod nas u prekomandu jer je kažnjen mislim iz Tolmina, zvao se Ibro iz Konjica (Hercegovina).
Kaže komandir kad ga vidio, nađite mu jedne hlače i košulju, te čizme iz magacina da mi ne hoda ko' KEKEC po granici. Kačket je zadržao.
Inače mi smo sebe zvali "FANTOMI SA ŠPIČNIKA", kapetan Milič je svako malo dolazio zavoditi red gore, ali nikad se ništa nije popravilo, nedisciplina je bila pravilo.Neka tri-četiri mjeseca mi uopšte nismo imali komandira, ovaj Suljkanović je išao na neko školovanje a za to vrijeme ga mijenjao desetar Emin Rekić poslije njega iz moje generacije Saša Stanišić.Milič nam je jedanput rekao da u komandi razmišljaju da kompletnu postavu rasture po drugim karaulama a potpuno novu dovedu jer se sve prenosi sa generacije na generaciju.Nisu to uradili dok sam ja bio gore.Neki su čak išli kući po sedam dana a da to nikad niko nije saznao.
Pa dobro trebalo je nekako potrošiti godinu dana.Što bi rekao naš komandir "VOJNIK JE ČUDNA BILJKA"

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   21.05.12 14:43

Citat :
Arrow  Arrow  Arrow Š E P A...!!! sunny bounce

Nismo svi imali te uniforme, nego je bilo nekoliko kompleta u malom magacinu gdje smo držali šljemove, ašove, zaštitne maske, neke gumene kabanice i čizme za blato i slično.
Oblačili bi ih kad bi nam pisalo u dnevnoj zapovjedi obično kad bi bili u zasjedi.
Te uniforme su imale isti izgled kao ona maskirna šatorska krila i zapravo nismo baš bili oduševljeni nositi ih jer su se one navlačile na standardnu uniformu a s obzirom da se koriste ljeti samo se dodatno kuhaš nakon par kilometara pješačenja ti postanu teret.
Ali da onako izgledaju fino jeste, pogotovo jer je to u JNA bila rijetkost.
E i u toj uniformi imam sliku ispred karaule i sa službenim psom ali nikako da skeniram fotke-opet obećavam!
Jedan od vojnika kod nas na Špičniku je imao onu alpsku uniformu sa gojzericama i onim hlačama do koljena, sa kačketom, ali on je došao kod nas u prekomandu jer je kažnjen mislim iz Tolmina, zvao se Ibro iz Konjica (Hercegovina).
Kaže komandir kad ga vidio, nađite mu jedne hlače i košulju, te čizme iz magacina da mi ne hoda ko' KEKEC po granici.
Kačket je zadržao.
Inače mi smo sebe zvali "FANTOMI SA ŠPIČNIKA", kapetan Milič je svako malo dolazio zavoditi red gore, ali nikad se ništa nije popravilo, nedisciplina je bila pravilo.
Neka tri-četiri mjeseca mi uopšte nismo imali komandira, ovaj Suljkanović je išao na neko školovanje a za to vrijeme ga mijenjao desetar Emin Rekić poslije njega iz moje generacije Saša Stanišić.
Milič nam je jedanput rekao da u komandi razmišljaju da kompletnu postavu rasture po drugim karaulama a potpuno novu dovedu jer se sve prenosi sa generacije na generaciju.
Nisu to uradili dok sam ja bio gore.
Neki su čak išli kući po sedam dana a da to nikad niko nije saznao.
Pa dobro trebalo je nekako potrošiti godinu dana.
Što bi rekao naš komandir "VOJNIK JE ČUDNA BILJKA".

Arrow Š E P A...!!! Rolling Eyes Very Happy  Smile  Laughing
Arrow Za ovaj tekst gore danas od mene imaš jedan + tako ti danas reputaciju dižem sa Arrow 3 na Arrow 4.!!! Very Happy Smile  Laughing  bounce
Arrow A sljedeće pitanje očekivaj sutra-prekositra, pa ti si ŠEPA neiscrpan izvor pitanja, kao bunar bez dna he  he he he he.....!!! lol! lol!  lol!
Arrow Tvoja karaula  Arrow "Špičnik" je zanimljiva kao i karaula od graničara :arrow:Zagorca Arrow Arrow "Drenak" u Makedoniji.!!! scratch Rolling Eyes  Wink  Shocked

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   22.05.12 11:40

Citat :

Inače uslovi na Špičniku su bili po mnogo čemu katastrofa , to sam pominjao i ranije, mi uopšte nismo imali sredstva veze na rejonu, nikakve radio stanice ništa, samo jedan signalni pištolj, :arrow:rejon prema Šentilju ogroman, a ovo sačekivanje patrole, primopredaje na rejonu, ne znam o čemu pričate, to nikad nismo radili, največim dijelo smo izbjegavali stazu jer nismo mogli fizički izdržati napore, ako se dobro sječam do spoja sa Šentiljom u mjestu Plač je bilo 9 km a vrijeme za patrolu 5 sati uz sat zadržavanja. Rolling Eyes Shocked  No  scratch  

Arrow ŠEPA.!!! bounce
ArrowŠto više nailazim na pisanja graničara sa raznih karaula vidim da JNA nije Evil or Very Mad No  Embarassed  imala jedinstven standard osiguranja granice, rada, oblačenja, postupanja, naoružanja, opreme, itd.... Suspect Evil or Very Mad  Embarassed  No  pale
:arrow:Od tebe u ovih nekoliko tekstova koje si napisao sam vidio dosta toga što ni na jednoj karauli nema.!!! No Evil or Very Mad  Embarassed
:arrow:Iz gornjeg teksta sam pocrtao crvenom ono što me zanima.!!! Twisted Evil Rolling Eyes  Shocked
:arrow:Vaš rejoj prema Karauli "Šentilj" (desni rajon) je iznosio 9 kilometara, koliko je bio dugačak lijevo rejon Karaule "Špičnik"...
Arrow Dalje me zanima kojem ste rejonu davali prioritet tj. koga ste više obilazili i zašto.!?
Arrow Da li ste se ikada susterali sa graničarima sa susjednih karaula.!?

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   22.05.12 15:04

Ja bih pitao,na kojoj strani je bila "vinska cesta" i klijet ili gazdinstvo starog Lovrenčića? drunken
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   22.05.12 20:21

Citat :
Arrow Arrow Arrow ZAGORAC - KARAULA "DRENAK"...!!! sunny bounce

Ja bih pitao,na kojoj strani je bila "vinska cesta" i klijet ili gazdinstvo starog Lovrenčića? drunken

Arrow Zagorac, Graničar "ŠEPA" je pun informacija i događaja sa Arrow Arrow Arrow karaule "ŠPIČNIK"... Twisted Evil No
Arrow "ŠEPU" treba polako ispitivati o svim zanimljivostima, to što je bilo kod njega na karauli ja još nisam pročitao da se dešavali i radilo na drugim karaulama.!!! Suspect
Arrow Ima dana, ispričat će nama "ŠEPA" puno toga zanimljivoga, samo polako i redom... Very Happy Smile Laughing
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   22.05.12 20:32

Znam ja,što pitam i zašto pitam,mislim da zna i on!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: "VINSKA CESTA"   23.05.12 0:06

Desni rejon karaule "Špičnik" je bio dugačak oko 6 kilometara, i on je zapravo i započinjao imanjem starog Lovrenčića i još jednim malograničnim prelazom.Inače gospodin Lovrenčić je bio jako ljubazan i dobar prema nama vojnicima, patrolna staza mu je prolazila ispred samih kućnih vrata tako da je kuća ili dio nje bio u Austriji a dvorište i vinogradi u Jugoslaviji.Obavezna je bila čašica vina i koja riječ pa idemo dalje.On je imao i krčmu u Zgornjoj Kungoti, na putu prema Svečini i Špičniku.Njegovo imanje je graničilo sa imanjem komandanta graničnog odsjeka mislim da je bio pukovnik Korošec.Kod njega sam jedanput sa još dva vojnika proveo dan na sadnji novog vinograda, oko 2000 čokota, i propisno se napio iako to nisam znao do povratka na karaulu.Imao je vinski podrum pod zemljom koji nam je ponosno pokazao i ja koji to zaista nikad prije nisam vidio bio sam fasciniran.On je zapravo bio vlasnik cijelog brda (na google earth-u je neko markirao mjesto sa fotografijom i cestom koja koja izgleda kao srce a prolazi tim imanjem-pogledaj "srce slovenije").Desni rejon je bio naseljen i interesantniji a završavao je na spoju sa karaulom Gaj u blizini graničnog prelaza Jurij (tamo smo odlazili u free shop dok nas Korošecova kčerka koja je tu radila nije otkucala).
E sad poznata "Vinska cesta" je na desnom rejonu i dobrim dijelom je išla po samoj graničnoj crti tako da je jedna traka bila u Austriji a druga u Jugoslaviji, nama je počinjala od kamena 201 pa kako je crta vijugala nestala bi negdje iza malograničnog prelaza Ciringa gdje smo se spuštali prema spoju sa Šentiljom mjesto Plač. Ja sam tom cestom putovao prije dolaska na Špičnik nisam ni sanjao da ću tu provesti osam mjeseci, iz Austrije prije graničnog prelaza Šentilj ispod onog podvožnjaka skreneš desno i stigneš na Jurij.Na toj cesti smo sretali kako naše ljude koji bi nas častili tako i austrijske policajce i finanse ali rijetko, rukovali bi se onako "preko crte".

Ovako to izgleda sa satelita.

Srce Slovenije na imanju Dreisiebner Špičnik.

Ovo je selo Svečina podno Špičnika, autobus dolazi do Svečine na Špičnik pješice.

E ovo je kuća Lovrenčiča

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 02.03.13 2:46; prepravljeno ukupno 4 puta (Reason for editing : dodajem nove fotografije)
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   24.05.12 21:46

Ispod tog oraha,na toj klupi i za tim stolom???? drunken drunken drunken drunken cheers cheers
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: LOVRENČIČ   24.05.12 23:25

ZAGORAC NE RAZUMIJEM????
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   25.05.12 11:22

@ZAGORAC (citat):
Ispod tog oraha,na toj klupi i za tim stolom???? drunken drunken drunken drunken cheers cheers

Jeste li ispod tog oraha,sjedili i pili vino?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   25.05.12 18:45

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Ma taj signalni pištolj je bio jedan jedini i nikad ga niko nije upotrebio dok sam ja bio gore.
Na onoj obuci za graničara kad tek stigneš na karaulu komandir je ispalio jednu raketu mislim da je bila crvena, tek toliko da vidimo kako to izgleda.
Ponekad bi u dnevnoj zapovjesti pisalo "ponijeti signalni pištolj", a to je vodnik koristio da vidi da li mi uopšte čitamo zapovjest, ili bi napisao obući maskirnu uniformu , a pošalje te u noćnu patrolu, pa dođe u kontrolu iza ponoći i pita te gdje ti je maskirna uniforma a ništa se ne vidi možeš i u piđami u patrolu.
Odeš 9 kilometara od karaule, imaš problem, kao ispališ raketu i to treba da vidi stražar kod karaule, pa kao dođu ti u pomoć-bajke.
Sječam se da je rekao da je tim pištoljem zabranjeno pucati u ljude jer je kao nehumano, trebao je biti u ljeto 1992. kod mene u Zenici da vidi šta su nama MIG-ovi radili, znao bi šta je nehumano.
Arrow Taj Suljkanović Mersim je imao jednu "specijalnost" za mene-zasjedu od 22.00-06.00 po kiši, da mi neki kamen u sred vinograda nemaš se gdje sklonit, još mi zalijepi jednog Mađara iz tvoje generacije za pratioca ne zna čovjek 10 riječi, tek toliko da ugođaj bude potpun. Very Happy Smile Laughing
Arrow Ova stanica koju si stavio, imali smo je i mi ali nisi sa njom mogao dobiti vezu sa 10 metara.
Znašl li ti da je naš komandant Bajat Velimir bio 1991 kod tebe u Splitu zamjenik komandanta vojne policije, potčinjen komandantu LJubiši Beari koji je osuđen u Hagu za zločine u Bosni, poslije napuštanja objekta JNA Žirovnica, završili su u Kumboru u C.Gori (čitam malo Haške dnevnike).

Arrow ŠEPA...!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Pa tebi baš i nije Evil or Very Mad bilo loše Twisted Evil ...!!! Rolling Eyes Wink
Arrow Arrow Vinograd, Arrow grožde, Arrow vino, drunken , jedino što se ne uklapa je noć i kiša. Cool pale Embarassed No
Arrow Ali i noć može proći ako si imao baterijsku lampu. Suspect
Arrow Ja i moji sa Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina, vinograda nismo ni vidjeli. Shocked
Arrow Samo šuma, stabla, nevidi se ni nebo, he he he he Shocked Suspect
Arrow A sa Mađarom ti bar nije bilo dosadno, mogao si sa njim na pantomimu, he he he he he... Very Happy Smile Laughing
Arrow Kuda ćeš bolje situacije od tvoje, od gorega ne može biti gore... Very Happy Smile Laughing bounce
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: kod Lovrenčiča   25.05.12 19:49

Pa da naravno za ovim stolom, ali najčešče onako s nogu.Nije bilo razloga za odmaranje jer je to blizu karaule.Ali stari Lovrenčič je bio i malo sentimentalan prema nama jer je u to vrijeme i on imao sina na odsluženju vojnog roka, a drugi je bio tu.E taj drugi je jedanput organizovao party u ovoj kući. Na špičnik je sa susjednog Gaja prekomandovan vojnik ne mogu se sjetiti imena, bio je iz Pančeva i svirao je harmoniku.Kažnjen je jer je našao djevojku tamo i onda sa njenim društvom bježao sa karaule, a ovaj Lovrenčičev sin je bio dio tog društva,tako da se priča seli na Špičnik.
Dolazim ja jednu noć iz patrole oko 02,00 h i ne zatičem stražara na ulazu.Zvonim (imali smo zvono na uglu karaule kojim pozivaš dežurnog na grudobran, mada smo oružje najčešće praznili u hodu), niko ne izlazi.Ulazimo nas dvojica u karaulu i nema žive duše unutra.Čovječe hiljadu upitnika iznad glave, šta se dešava gdje su jel' uzbuna koji li je vrag.Izađemo van stojimo pred karaulom kad ono dopire zvuk harmonike odnekud.VJEROVALI ILI NE, SVI, AMA SVI SU OTIŠLI KOD LOVRENČIČA.Ne trebam govoriti kako su se napili. Zaista sad kad mislim šta se gore dešavalo dobro niko od nas nije nastradao.(tada je majska generacija 1988. već otišla sa karaule)

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   25.05.12 22:24

joj, kod vas je stvarno bilo J*be lud zbunjenog Smile Smile Smile ... kompletna ekipa sa karaule na zurku, a karaula prazna...

ako se taj harmonikas nije zvao Zoran,malo tamniji, a i dobro peva Smile pokusaj da se setis imena ili bar opisa tadasnjeg izgleda, mogao bih lako da ga pronadjem Smile
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   25.05.12 23:59

Citat :
Arrow Arrow Arrow Š E P A - KARAULA "ŠPIČNIK"...!! sunny bounce

Pa da naravno za ovim stolom, ali najčešče onako s nogu.
Nije bilo razloga za odmaranje jer je to blizu karaule.
Ali stari Lovrenčič je bio i malo sentimentalan prema nama jer je u to vrijeme i on imao sina na odsluženju vojnog roka, a drugi je bio tu.
E taj drugi je jedanput organizovao party u ovoj kući.
Na špičnik je sa susjednog Gaja prekomandovan vojnik ne mogu se sjetiti imena, bio je iz Pančeva i svirao je harmoniku.
Kažnjen je jer je našao djevojku tamo i onda sa njenim društvom bježao sa karaule, a ovaj Lovrenčičev sin je bio dio tog društva,tako da se priča seli na Špičnik.
Dolazim ja jednu noć iz patrole oko 02,00 h i ne zatičem stražara na ulazu.
Zvonim (imali smo zvono na uglu karaule kojim pozivaš dežurnog na grudobran, mada smo oružje najčešće praznili u hodu), niko ne izlazi.
Arrow Ulazimo nas dvojica u karaulu i nema žive duše unutra. scratch pale Embarassed
Čovječe hiljadu upitnika iznad glave, šta se dešava gdje su jel' uzbuna koji li je vrag.Izađemo van stojimo pred karaulom kad ono dopire zvuk harmonike odnekud. Rolling Eyes Shocked
VJEROVALI ILI NE, SVI, AMA SVI SU OTIŠLI KOD LOVRENČIČA.
Very Happy Smile Laughing :
Ne trebam govoriti kako su se napili.
Zaista sad kad mislim šta se gore dešavalo dobro niko od nas nije nastradao.(tada je majska generacija 1988. već otišla sa karaule)...

Arrow Za ovaj tekst ŠEPA od mene danas imaš jedan + i reputaciju ti podižem sa Arrow 4 na Arrow 5...!!!
Arrow Nevjerojatno, karaula prazna bez ijednog vojnika na prvoj crti obrane Jugoslavije.!!! Very Happy Smile Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   26.05.12 9:10

Citat :
Arrow Arrow Arrow Š E P A - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Da kad sam u januaru 1989.stigao na karaulu ovi momci su već bili gore, oni su bili majska klasa a ja sam septembarska, mada me na ovoj slici buni komandir jer ovo po svemu sudeći nije vodnik Suljkanović, ali moguće je da je fotka napravljena ranije.
E da onaj mali Mitar kojeg si pominjao u svojim komentarima je bio na Špičniku, jedanput smo ga lisicama vezali za radijator da ne može gledati utakmicu Zvezda-Bayern, plakao je da ga pustimo, bio je lud za košarkom a jedva je loptu bacao do table, mislim da je on iz Bajine bašte u Srbiji.Inače, karaula Špičnik je bila između Šentilja i Jurija, veći dio reona je pratio takozvanu "Vinsku cestu", poznat kraj po vinogradarstvu, eeee koliko se vina popilo kod starog Lovrenčiča.
Za razliku od uslova u Melju gore je bilo dobro.
Arrow Kad sam stigao u Melje bio sam smješten u zgradi do livnice, Arrow Arrow Arrow a onda zbog navodnog renoviranja su nas premjestili u zgradu kod ulazne kapije. Rolling Eyes Shocked
Neko je napisao da u Mariboru nije bilo kasarne Melje ali smo je tako zvali po dijelu grada u kom se nalazila.Imam neke fotkei iz kasarne i sa karaule kad ih skeniram postavit ću.
Pozdrav, Elvedin Šepić, Zenica, Bosna i Hercegovina.

Arrow ŠEPA...!!! Very Happy Laughing bounce
Arrow Daj mi reci Šepa kad si ovo spomenio, da li se zgrada naše čete tada počela renovirati ili nije. Exclamation Question
Arrow Jesi li se vratio na kraju u obnovljenu zgradu ili nisi. Exclamation Question
Arrow Sjetio sam se u našoj II četi one prostorije za umiranje tj. umivaonika, he he he he he he Very Happy Smile Laughing
Arrow I ono je bila moderna JNA vojska, ima umivaonik ko korito za davati jesti kravama i svinjama, he he he Very Happy Smile Laughing
Arrow A nema tople vode, sve se obavljalo u hladnoj vodi, pa se snalazi kako znaš i umiješ....!!! No Embarassed pale
Arrow Jadna vojsko, jadna državo, znali su koupvati Arrow MIG-ove 29, a nisu znali dovesti toplu vodu i urediti prostor gdje si se mogao normalno umiti i oprati noge.!!! Shocked Suspect
Arrow To je očito bio za njih luksuz.. Suspect Embarassed
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Today at 3:42

Na vrh Go down

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/14Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor