FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 46
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: bombu bacaj   22.05.13 15:14

http://youtu.be/hJmzw619BaY
Baš ovako je bilo, samo bomba kašikara:
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: poligon Radvanje   23.05.13 9:57

Skinuo sam sa Google Earth-a ove dvije fotografije poligona "Radvanje", ili ono što je nekad bio poligon na kojem smo izvodili bojevo gađanje, paljenje eksploziva i vježbu uništavanja oklopnih vozila-tenkova. Na prvoj fotografiji se vidi koliko je taj poligon bio veliki i usječen u Pohorje u vidu terasa, pa su sada na zadnja dva nivoa izgrađeni fudbalski tereni. Gađanje iz streljačkog naoružanja se izvodilo sa prvog nivoa ispred ovog malog objekta iz kojeg se upravljalo strelištem i pokretnim metama. Ispred objekta je bio red rovova iz kojih se gađalo u stoječem stavu, mislim da su sada zatrpani. Lijevo na slici, gledajući u smjeru grada, je manji poligon na kojem smo palili eksloziv, gađali tromblonskom minom i napadali na tenk T55, što je bilo nasmješnije što sam vidio na obuci (gađaš tenk navodnim svežnjevima ručnih bombi, plastičnim flašama i podvlačiš sanke sa protivtenkovskom minom pod gusjenicu), sječam se da tu grdosiju niko nije pogodio iako izgleda jednostavno. Dalje lijevo se vidi skijaška staza na Pohorju.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   24.05.13 10:32

@šepa (citat):
Samo jedanput za dan Graničara 15.08.1989. ali tada je bilo kod nas na ručku oko dvadesetak mještana i gostiju sa Špičnika, poslužili smo im vojnički grah, a da se pohvalim ja sam ga skuhao.
Poslije kuhara koji se zvao Landeka Ivica i skinuo se negdje u aprilu jer je dobio značku primjeran vojnik(majska klasa), ja sam kuhao par mjeseci i bio dobar jer to volim, došao nam je novi kuhar koji bi po današnjim mjerilima dobio epitet terorista jer nas je trovao svojim kuhanjem, pa je komandir taj zadatak za praznik povjerio meni.
E sječam se da nam je dolazila jedna gospođa iz susjedstva, njoj se ne sječam imena te nam pripremala palačinke (u zamjenu za ono "Alpsko mlijeko" koje smo dobijali za međuobrok, dopunu ili kako se to već zvalo, ne sječam se), a ta ista gospođa nam je jedanput pripremila srneći gulaš, kada smo od lovaca dobili polovinu srne.To je bio prvi i jedini put da sam jeo meso divljači i nije bio loš.
Drugi civili nisu dolazili na karaulu, iako su postojale dvije kuće udaljene samo 20 metara od karaule.

Šepa.
Nisi mi objasnio ovo.
Kako ste došli do lovaca, ili su lovci došli do vas da vam daju polovinu srne da možete spremati srneći gulaš.
Je li za to znao komandir karaule ili ste to napravili bez njegova znanja.!

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   24.05.13 11:51

@Vojnik Graničar (citat):
Šepa.
Nisi mi objasnio ovo.
Kako ste došli do lovaca, ili su lovci došli do vas da vam daju polovinu srne da možete spremati srneći gulaš.
Je li za to znao komandir karaule ili ste to napravili bez njegova znanja.!

Za srnu i gulaš je znao, sam je to organizovao. A lovci su kod nas na rejonu bili česti gosti, ali sa urednim dozvolama, o vremenu i mjestu gdje će loviti obavještavala bi nas milicija. E sad za palačinke nije znao, to smo sami organizovali, jer smo mlijeko trampili za palačinke, a naša gošća je baš nešto voljela "Alpsko mlijeko".

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   25.05.13 6:16

@šepa (citat):
Za srnu i gulaš je znao, sam je to organizovao.
A lovci su kod nas na rejonu bili česti gosti, ali sa urednim dozvolama, o vremenu i mjestu gdje će loviti obavještavala bi nas milicija.
E sad za palačinke nije znao, to smo sami organizovali, jer smo mlijeko trampili za palačinke, a naša gošća je baš nešto voljela "Alpsko mlijeko".

Šepa.
Zanima me ti lovci koji su bili u lovu kod vas na području odgovornosti karaule „Špičnik“.
Jesu li oni išli baš 100 metarskim graničnim pojasom ili su bili izvan graničnog pojasa.
Sjetih se da slučajno ne biste vi graničari postali njihova lovina.
Jer smo i mi graničari bili kao neka divljač u tim šumama jer smo tamo dosta vremena provodili i po danu i po noći.
Pa me zanima kakvo je bilo pravilo za lovce kad su u lovu ili nije bilo nekih pravila.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   25.05.13 9:50

Još uvek stojim na stavu, da se JNA dobro pobrinula za nas, ali ljudski faktor je na žalost puno puta zatajio.

Popravljeno by: Pero™
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   28.05.13 21:51

@Kemo Specijalac (citat):
Vojnik Granicar.
Da li je kod vas bilo slucaja da granicara vrate sa granice u Maribor?
I ako se desilo, koji su bili razlozi?
kod mene u ceti je bilo 2 takva slucaja:
1)  jedan septembarac je prekomandovan vrlo brzo (jos uvek nam je trajala obuka) kod nas u cetu; rekao je da je dosao odnekud sa granice, i doneo sa sobom kapu siltericu...
2) Januarac Ilija zvani Madjup (romske nacionalnosti), je takodje vracen sa neke granice; nezvanicno smo culi da su mu svinje kojima je bio zaduzen, uginule...

Šepa.
Uspavao si mi se.
Da li je u tvojoj klasi ili klasi prije tebe bio neki slučaj kao što ga je opisao Kemo Specijalac.!?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   28.05.13 21:56

Šepa.
Uspavao si mi se.
Da li je u tvojoj klasi ili klasi prije tebe bio neki slučaj kao što ga je opisao Kemo Specijalac.!?

Slučaj upravo ispričan tamo, Fantomi sa Špičnika nikad ne spavaju kad su budni  Sleep
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   28.05.13 22:01

Vojnik Granicar.
1)  jedan septembarac je prekomandovan vrlo brzo (jos uvek nam je trajala obuka) kod nas u cetu; rekao je da je dosao odnekud sa granice, i doneo sa sobom kapu siltericu...
2) Januarac Ilija zvani Madjup (romske nacionalnosti), je takodje vracen sa neke granice; nezvanicno smo culi da su mu svinje kojima je bio zaduzen, uginule...

Hehehe, ovo sa svinjama me asociralo na naše, koje smo zvali Boston Celtics, provalile bi svinjac i šetale se po košarkaškom igralištu.
Kad su ih odveli na klanje, ovaj drug Nedeljko kaže "šteta Gale ih tek naučio da ne jedu a oni ih odvedoše" (Gale-Galešić Davor Zadar)

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   28.05.13 22:41

Šepa.
Uspavao si mi se.

Da malo pozajmim temu, ja znam za dva primera da su se vratili sa granice. Jedan je bio đomba dok sam ja bio na obuci, šta je radio u karauli neznam. Izgledao je normalan čovek.

Drugog su baš vratili iz karaule kde sam bio. Aprilom dođu gušteri, bio sam nekoliko nedelja sa njima, pa odem na odmor. Kad se vratim, pred vratima Puch i jedna velika ''živina''. Sačekam da ode, pa pitam šta je bilo pa mi obrazlože, znaš onog.... napio se pa pravio gluposti (stavite malo lošiju reč). Njega vratili u kasarnu i pokupili nam bajonete. Nisam ni ispitivao, niti me je brigalo, ali izgleda da su bile neke gluposti sa noževima. Ni ovaj nije izgledao loš iz onog što ga znam, ali očigledno granica nije za svakog.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   29.05.13 13:55

Vojnik Granicar.
@šepa (citat):

Sjetih se sada jednog desetara koji se zvao Porčić, januarska klasa 1989. nama došao na karaulu u Maju.
Baš što kažeš čovjek nije bio svoj, stalno je bio u konfliktu sa svima, jedanput dok je komandir bio na nekom školovanju otišao je sa karaule kući i nije ga bilo sedam dana a da ni nama nije rekao, i što je najgore u tim svojim konfliktima bi odmah uzimao pušku i prijetio vojniku sa kojim se bio zakačio.
Naravno svi smo se bunili i nije dugo bio na karauli, mislim i da je plakao nekoliko puta, žalio se na nekakve privatne probleme, i sam tražio da ide, jednostavno nije se uklapao.
Što se tiče mog iskustva sa patrolama, zasjedama i strahom, u početku nije bilo jednostavno, pješačiš pola noći u potpunom mraku, od karaule i ostalih vojnika kilometrima daleko, vezu praktično i nismo imali (pisao sam o tome), ali za par mjeseci sve postane rutina.
Kod nas gotovo i nije bilo ilegalnih prelaznika, jer Špičnik je zabačen i udaljen od Maribora sa puno malih mjesta između, tako da neko ko pređe granicu tek onda ima problem proći pored svih sela i mještana koji sve prijavljuju.
To je bio mač sa dvije oštrice jer smo se opustili i šetali po granici ko' turisti, disciplina pada i onda slijede incidenti.

Šepa.
Jeli komandir karaule doznao da je "Porčić" sam sebi uzeo "redovni dopust" te da je išao kući.
Kada je otišao na taj izlet je li to napravio kriomioce i kada ste vi primjetili da ga nema u karauli, kako ste znali gdje je otišao i kome ste javili da fali jedan vojnik.

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   29.05.13 14:34

Šepa.
Jeli komandir karaule doznao da je "Porčić" sam sebi uzeo "redovni dopust" te da je išao kući.
Kada je otišao na taj izlet je li to napravio kriomioce i kada ste vi primjetili da ga nema u karauli, kako ste znali gdje je otišao i kome ste javili da fali jedan vojnik.

Mislim da je kasnije saznao ali pošto je ovaj već prekomandovan sa karaule nije puno potezao to pitanje, valjda je bio sretan što ga se riješio. Mi nikom ništa nismo javili čekali smo da se pojavi i tako je to prošlo. Nevjerovatno šta se sve dešavalo za osam mjeseci.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   30.05.13 12:06

@šepa (citat):

Sjetih se sada jednog desetara koji se zvao Porčić, januarska klasa 1989. nama došao na karaulu u Maju.
Baš što kažeš čovjek nije bio svoj, stalno je bio u konfliktu sa svima, jedanput dok je komandir bio na nekom školovanju otišao je sa karaule kući i nije ga bilo sedam dana a da ni nama nije rekao, i što je najgore u tim svojim konfliktima bi odmah uzimao pušku i prijetio vojniku sa kojim se bio zakačio.
Naravno svi smo se bunili i nije dugo bio na karauli, mislim i da je plakao nekoliko puta, žalio se na nekakve privatne probleme, i sam tražio da ide, jednostavno nije se uklapao.
Što se tiče mog iskustva sa patrolama, zasjedama i strahom, u početku nije bilo jednostavno, pješačiš pola noći u potpunom mraku, od karaule i ostalih vojnika kilometrima daleko, vezu praktično i nismo imali (pisao sam o tome), ali za par mjeseci sve postane rutina.
Kod nas gotovo i nije bilo ilegalnih prelaznika, jer Špičnik je zabačen i udaljen od Maribora sa puno malih mjesta između, tako da neko ko pređe granicu tek onda ima problem proći pored svih sela i mještana koji sve prijavljuju.
To je bio mač sa dvije oštrice jer smo se opustili i šetali po granici ko' turisti, disciplina pada i onda slijede incidenti.

Karaula u kojoj jedan vojnik nedostaje 7 dana i za kojeg nitko ne zna gdje je i da nitko ništa nije poduzeo i nikoga obavijestio.!?
Svaka čast Šepa.
Pitam se kako bi se proveli da je nastradao ili da mu se što dogodilo, kako bi se onda proveli.
Naj više bi na cjedilu bio dežurni karaule.
A onda svi ostali koji ste znali a niste ništa poduzeli.!
Na vrh Go down
posavljak
Džomba
Džomba

Broj komentara : 182
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   30.05.13 16:17

Čitam komentare našeg potporučnika "Vojnika Graničara" i vidim da sve analizira, ulazi u detalje, ništa mu ne promiče a postavlja i pitanja da se nedoumice i nejasnoće razjasne te stoga predlažem generalštabu da ako zato postoje mogućnosti (obzirom na čin i dr.) da se isti imenuje za barem pomoćnika oficira bezbednosti li nešto slično zaduženog za karaule JNA.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   30.05.13 19:52

@posavljak (citat):

Čitam komentare našeg potporučnika "Vojnika Graničara" i vidim da sve analizira, ulazi u detalje, ništa mu ne promiče a postavlja i pitanja da se nedoumice i nejasnoće razjasne te stoga predlažem generalštabu da ako zato postoje mogućnosti (obzirom na čin i dr.) da se isti imenuje za barem pomoćnika oficira bezbednosti li nešto slično zaduženog za karaule JNA.

Posavljak.
Nije do mene nego je naš Šepa bio nedorečen.
Zato san mu morao postaviti dodatna pitanja.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   30.05.13 22:49

@šepa (citat):
Za srnu i gulaš je znao, sam je to organizovao.
A lovci su kod nas na rejonu bili česti gosti, ali sa urednim dozvolama, o vremenu i mjestu gdje će loviti obavještavala bi nas milicija.
E sad za palačinke nije znao, to smo sami organizovali, jer smo mlijeko trampili za palačinke, a naša gošća je baš nešto voljela "Alpsko mlijeko".

Šepa.
Zanima me ti lovci koji su bili u lovu kod vas na području odgovornosti karaule „Špičnik“.
Jesu li oni išli baš 100 metarskim graničnim pojasom ili su bili izvan graničnog pojasa.
Sjetih se da slučajno ne biste vi graničari postali njihova lovina.
Jer smo i mi graničari bili kao neka divljač u tim šumama jer smo tamo dosta vremena provodili i po danu i po noći.
Pa me zanima kakvo je bilo pravilo za lovce kad su u lovu ili nije bilo nekih pravila.

Ja sam ih jedanput vidio u graničnom pojasu oko petsto metara udaljenosti od karaule, naravno u toku dana. Sječam se da sam se iznenadio jer sam vidio dvojicu ljudi koji su bili u tom trenutku bliže graničnoj liniji nego nas dvojica.Niko me nije obavjestio da su tog dana tamo.Oni su se malo pridigli i mahnuli u znak pozdrava i onda sam vidio lovačke uniforme pa smo samo produžili, znači bili su cijevima usmjereni od linije prema našoj teritoriji. Koliko se mogu sjetiti, mislim da je takav lov bio dozvoljen kad se najavi, a pravilo je važilo kao za sve u graničnom pojasu, sat vremena po izlasku sunca do sat vremena prije zalaska sunca.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   31.05.13 13:53

@šepa (citat):
Ja sam ih jedanput vidio u graničnom pojasu oko petsto metara udaljenosti od karaule, naravno u toku dana.
Sječam se da sam se iznenadio jer sam vidio dvojicu ljudi koji su bili u tom trenutku bliže graničnoj liniji nego nas dvojica.
Niko me nije obavjestio da su tog dana tamo.
Oni su se malo pridigli i mahnuli u znak pozdrava i onda sam vidio lovačke uniforme pa smo samo produžili, znači bili su cijevima usmjereni od linije prema našoj teritoriji.
Koliko se mogu sjetiti, mislim da je takav lov bio dozvoljen kad se najavi, a pravilo je važilo kao za sve u graničnom pojasu, sat vremena po izlasku sunca do sat vremena prije zalaska sunca.

Bravo Šepa.
Za lov u graničnom pojasu karaule "Špičnik" imaš od mene danas jedan +.
Šepa, nisu oni mahali tebi i tvom kolegi iz dragosti nego da netko od vas ne zapuca kojim slučajem prema njima zbog toga "što ste mislili ovo ili ono".
Pa su tako na vrijeme željeli da vam se jave da znate da su i oni tu u graničnom pojasu.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   31.05.13 14:12

Vojnik Graničar
Da li je postojala kakva nagrada (bilo kojeg oblika) kad ste ulovili nekakvog ilegalca?
Da li je to bila interna nagrada nekog od starješina ako je postojala ili strogo davana po nekim pravilima graničarske službe?

Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   31.05.13 14:18

@purger (citat):
Vojnik Graničar
Da li je postojala kakva nagrada (bilo kojeg oblika) kad ste ulovili nekakvog ilegalca?
Da li je to bila interna nagrada nekog od starješina ako je postojala ili strogo davana po nekim pravilima graničarske službe?

purger, ovo je interesantno pitanje. Sta i kako je bilo kada je doslo do takvih slucajeva? Iz mog sela je jedna osoba ubijenba kada je pokusao 1962 god da ilegalno predje granicu prema Italiji. Pitanje je dali su vojnici nagradjeni, prbaceni na drogu VP ili se to ucutkalo?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   31.05.13 14:26

@purger (citat):
Vojnik Graničar
Da li je postojala kakva nagrada (bilo kojeg oblika)  kad ste  ulovili nekakvog ilegalca?

Ja nikad nikog nisam ulovio u prelasku a nisam ni imao neku želju. Da li je na Šentilju i Ceršaku bilo nagrada, vjerovatno jeste.Ako se dobro sječam na Šentilju su za jednu noć uhvatili preko 80 prelaznika, a pucanje u zrak iz vatrenog oružja je bilo redovna pojava.Kod nas niko nije nagrađen, jedanput je uhvačen par prelaznika koji su švercali cigarete, a drugi put je završilo pucnjavom i ranjavanjem o kojem sam već pisao.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   31.05.13 14:38

Koliko vidim Šepa nije bilo nagrada koje bi bile podjeljene nekim pravilom službe graničara.

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Špičnik desni rejon   31.05.13 14:55

Evo opet malo pogleda sa satelita na karaulu Špičnik.Od 15.09.1989.kada sam zadnji put bio tamo, desilo se malo promjena. Ovo što sam označio kao vojnički povrtnjak je bašta u kojoj smo mi vojnici uzgajali povrče, uglavnom paradajz i krastavce.U to vrijeme cesta je prolazila između bašte i karaule, tako da su nam privatna auta mogla proći na samo dva metra od prozora.Sada se na snimku vidi da cesta obilazi baštu a isred karaule je parking za automobile(razumljivo jer je neko karaulu kupio i otvorio restoran).Cesta koja vodi prema Mariboru je ispred karaule vidljiva skoro cijelom dužinom do sela Slatina, te kad bi dolazila kampanjola ili onaj bijeli "stojadin" iz graničnog odsjeka stražar bi zvonio i imali bi više od 10 minuta vremena da stvari dovedemo u red dok kontrola stigne.Druga cesta koja se spušta na suprotnu stranu vodi do magistralnog puta Maribor-Zg. Kungota-Granični prelaz Jurij, takođe prema karauli Gaj, i sa te strane se moglo doći na karaulu.Negdje na polovini puta je bila vojna ekonomija zapravo farma za tov bikova na kojoj je radilo nekoliko vojnika.

Na ovoj slici se vidi koliko je zapravo desni rejon bio ogroman, dužina granične linije je bila preko 12 km. Za 5 sati koliko je obično trajala patrola na desnoj strani, bilo je gotovo nemoguće pratiti liniju i stiči na spoj i nazad čak i bez zadržavanja.Zato smo ga sjekli na sve moguće načine, izbjegavali dužnost, zadržavali se "na sreću" na pola puta.Pa kad sve saberem možda sam na spoju Plač bio pet puta.Najčešće odredište je bio malogranični prelaz "Ciringa" negdje na 3/4 puta.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   02.06.13 7:27

@SveJug (citat):
purger, ovo je interesantno pitanje.
Sta i kako je bilo kada je doslo do takvih slucajeva?
Iz mog sela je jedna osoba ubijenba kada je pokusao 1962 god da ilegalno predje granicu prema Italiji.
Pitanje je dali su vojnici nagradjeni, prbaceni na drogu VP ili se to ucutkalo?

SveJug.
Za tvoje pitanje evo ti odgovor.
Ustvari na to je već odgovorio graničar Šepa.
A da se ne mučiš tražiti ja sam to pronašao i postavit ću ovdje na stranice karaule "Špičnik" jer taj događaj tu i pripada.

@šepa (citat):

Nisam čuo za ovu karaulu "Alfonz Šarh", a po datumu sam u to vrijeme bio na obuci u Melju.
Međutim sječam se kad sam bio na Špičniku od Januara 1989. da je vojnik Kurtović Pašo kojeg "vojnik graničar" poznaje, pričao da je na karauli lijevo od Špičnika, po ovom spisku Gaj a mi smo je zvali Jurij, služio njegov rođeni brat i da je na njoj vojnik poginuo prilikom redovnog sedmičnog brojanja municije, jedan od vojnika je greškom stavio metak u cijev i kako to biva opalio kad ne treba.
Tu Pašinu priču je tada potvrdio i naš komandir.

Inače na mojoj karauli "Špičnik", kod malograničnog prelaza Ciringa, vojnik iz graničnog voda koji je bio kod nas kao ispomoć, ubio je civila koji je nelegalno prešao kroz rampu.
U to vrijeme u Beogradu je bio Samit Nesvrstanih, pa je uvedeno pojačano obezbjeđenje, 12 sati dnevno na rejonu.
Kako smo imali dugačak rejon, a to je potrajalo, poslali su nam nekoliko vojnika iz graničnog voda.
U pravilu su nam bili pratioci, ali te noći ili je komandir pogriješio ili koji vrag stavio je dvojicu iz graničnog voda u jednu patrolu.
Sječam se da je tip bio iz Dubrovnika (znam ime ali nije bitno, Talijanske nacionalnosti), zaustavili su mali kombi sa dvojicom civila koji su upravo provalili rampu i ušli na našu teritoriju .
Prave niz grešaka tada, nisu ih vezali, "Talijan" odlazi 100 metara niz cestu do prve kuće na telefon(to nam je bilo jedino sredstvo veze), a drugi vojnik dozvoljava civilima da sjednu u kombi.
Naravno oni to koriste i pokušavaju pobjeći te on ispaljuje metak u zrak, kad je vozilo sustiglo "Talijana" na cesti ovaj je pomislio da su ubili pratioca te je otvorio vatru, vozača je izrešetao a suvozač nekim čudom uopšte nije pogođen.
Te noći sam ih vidio kad ih je vojna policija dovela na karaulu, bili su u šoku isprepadani, i "Talijan" mi je ispričao šta se desilo.
Karaula je u par sati bila puna oficira čak i generali iz komande iz Zagreba, valjda je to bila vojna oblast kojoj smo pripadali.
Njih dvojicu su tu noć odveli i nikad više nismo čuli ništa o njima a nisu se vratili ni u granični vod.
Komandir nam je poslije pričao kad su "Talijana" ispitivali, između ostalog su ga pitali sječa li se koliko je metaka ispalio, a on je odgovorio 3-4.
Zapravo je ispalio 3-4 rafala ukupno 27 metaka, u okviru je ostalo samo tri, od straha nije znao šta radi.
Dan poslije u Mariborskom listu "VEČER", mislim da se tako zvao osvanuo je naslov "Prevečni graničarski streli", Slovenci su bili ogorčeni, a ja do 15. septembra više nisam išao u grad, jednostavno nismo smjeli.
Vojnika kojeg sam u ovoj priči nazvao "Talijan", jer ne želim otkriti pravo ime našao sam na Facebook-u ali nije želio kontaktirati.
Razumijem ga, sretno mu bilo.

Inače uslovi na Špičniku su bili po mnogo čemu katastrofa, to sam pominjao i ranije, mi uopšte nismo imali sredstva veze na rejonu, nikakve radio stanice ništa, samo jedan signalni pištolj, rejon prema Šentilju ogroman, a ovo sačekivanje patrole, primopredaje na rejonu, ne znam o čemu pričate, to nikad nismo radili, največim dijelo smo izbjegavali stazu jer nismo mogli fizički izdržati napore, ako se dobro sječam do spoja sa Šentiljom u mjestu Plač je bilo 9 km a vrijeme za patrolu 5 sati uz sat zadržavanja.
Na samoj karauli je dva puta došlo do opaljenja metka iz zajebancije i pravo je čudo da još neko nije nastradao-e vjerovatno sam lud ali meni je bilo lijepo gore. POZZ

I evo lokacije karaule "Špičnik".
http://maps.google.hr/maps?q=46.670553,15.561621&hl=hr&num=1&t=h&z=19

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   02.06.13 15:02

@purger (citat):
Vojnik Graničar
Da li je postojala kakva nagrada (bilo kojeg oblika)  kad ste  ulovili nekakvog ilegalca?

JNA je čudna vojska.
Tek sam to vidio ovdje na FBPN JNA kolike su razlike u kasarnama i karaulama.
Dok sam bio u JNA to baš nisam ni primjećivao.
JNA je imala sistem nagrađivanja vojnika sa nagradnim danima - odsustvom ili sa značkom primjerni vojnik.
Kod mene u karauli "Ceršak" nitko nije dobio značku primjerni vojnik, kako od moje klase tako i od klase prije mene, tako ni u mojoj četi u kasarni u Mariboru.
Početak nagrađivanja vojnika je takav da ga (bar kod mene u karauli) komandir karaule predloži komandi graničnog odsjeka u Mariboru za nagradne dane ili značku primjeran vojnik.
Komanda graničnog odsjeka to prima i nadležni komandant to odobrava ili odbija.
Primjer.
Kod mene u karauli je bilo vojnika koji su hvatali ljude  pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
Ishod.
Nisu ništa dobili.
Razlog.
Komandir karaule je taj koji vedri i oblači.
Ako se ne pokažeš u "pravom trenutku" komandiru karaule da si dobar, ili ako on to sam vidi da si dobar vojnik, ako radiš po propisima, ako te ne proziva za neke nepravilnosti, ako mu se naj kasnije "sviđaš" jer si mu recimo zemljak mogao si biti kandidat za nagradne dane.
Ako si ono kako se kaže u narodu "dalje od oltara" male su šanse da nešto dobiješ iako se možeš truditi svim silama.
Nažalost to je bilo i sa vojnicima koji su nekoga uhvatili a za to nisu ništa dobili.
Osim toga komandir karaule se nije raspitivao kod ostalih vojnika da li se slažu sa tim da se nagradi netko od vojnika.
On je to sam radio bez našega znanja i naše suglasnosti.
Zašto nije nikada nikoga predložio za značku primjeran vojnik.!?
Ne znam.
Možda je trebao to i pismeno nekome obrazložiti u komandi graničnog odsjeka u Mariboru.
E sad smo kod toga pismenog obrazlaganja.
Evo primjer.
Pogledajte ponovno ovu sliku sa 34 stranice moje vojne knjižice.

Sudeći po rukopisu njemu je pisanje bila loša strana.
Vjerojatno se nije želio sramotiti u komandi graničnog odsjeka pa nikada nije ni tražio tj. predlagao nekoga da bude primjeran vojnik.
Također bi se osvrnuo na to da je JNA nagrađivala ljude za sve i svašta.
Sa mnom radi jedan koji mi je nekidan pričao da ga je starješina nagradio zato jer je dobro oprao jedan JNA autobus.!?
Nevjerojatno.
Pitam se koliko je takvih nagrada JNA podijelila i tko zna za kakve sve razloge.
Očito je da u JNA nije bilo nekoga pravila u vezi nagrađivanja.
Tako ni kod mene u karauli „Ceršak“ nije bilo pravilo ako „zarobiš“ nekoga tko je pokušao ilegalno preći državnu granicu nije značilo da ćeš dobiti nagradne dane a kamoli značku primjeran vojnik.
Mislim da sam sve obrazložio.
Ako nisam potrudit ću se naknadno.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   04.06.13 10:52

@purger (citat):

Vojnik Graničar
@SveJug (citat):

purger, ovo je interesantno pitanje.
Sta i kako je bilo kada je doslo do takvih slucajeva?
Iz mog sela je jedna osoba ubijenba kada je pokusao 1962 god da ilegalno predje granicu prema Italiji.
Pitanje je dali su vojnici nagradjeni, prbaceni na drogu VP ili se to ucutkalo?
@šepa (citat):

Ja nikad nikog nisam ulovio u prelasku a nisam ni imao neku želju.
Da li je na Šentilju i Ceršaku bilo nagrada, vjerovatno jeste.
Ako se dobro sječam na Šentilju su za jednu noć uhvatili preko 80 prelaznika, a pucanje u zrak iz vatrenog oružja je bilo redovna pojava.
Kod nas niko nije nagrađen, jedanput je uhvačen par prelaznika koji su švercali cigarete, a drugi put je završilo pucnjavom i ranjavanjem o kojem sam već pisao.

Jednom mi se je obratio jedan član foruma te me je pitao nešto ovako.
Svađao sam se sa jednim članom foruma koji je tvrdio da smo mi graničari ubijali ilegalne prelaznike.
Vojnik Graničar, možeš li mi reći kako je bilo kod tebe po tom pitanju.
Je li istina da su graničari ubijali ilegalne prelaznike

Jednom kad budem na stranicama karaule "Ceršak" pisao o "pucanju i ubijanju" u graničnom pojasu, vidjet će te koliko vrijedi jedan ljudski život.
Ja bi to rekao jednostavnije koliko je JNA procjenila da vrijedi život ilegalnog prelaznika.
Do tada.... morate se strpiti...

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Today at 12:02

Na vrh Go down

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/14Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor