FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 46
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   30.05.12 16:11

@Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow Arrow Arrow Š E P A - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Da kad sam u januaru 1989.stigao na karaulu ovi momci su već bili gore, oni su bili majska klasa a ja sam septembarska, mada me na ovoj slici buni komandir jer ovo po svemu sudeći nije vodnik Suljkanović, ali moguće je da je fotka napravljena ranije.
Sječam se još par vojnika iz te majske klase npr. Galešić Davor iz Zadra, Mzi Izjadin sa Kosova, a od momaka iz moje generacije Grbonošić Marko iz Beograda, Stanišić Saša iz Kraljeva, Mitrov Toni iz Bitolja, Nikolić Saša iz Slavonskog Broda.
E da onaj mali Mitar kojeg si pominjao u svojim komentarima je bio na Špičniku, jedanput smo ga lisicama vezali za radijator da ne može gledati utakmicu Zvezda-Bayern, plakao je da ga pustimo, bio je lud za košarkom a jedva je loptu bacao do table, mislim da je on iz Bajine bašte u Srbiji.Inače, karaula Špičnik je bila između Šentilja i Jurija, veći dio reona je pratio takozvanu "Vinsku cestu", poznat kraj po vinogradarstvu, eeee koliko se vina popilo kod starog Lovrenčiča.
Za razliku od uslova u Melju gore je bilo dobro.
Arrow Kad sam stigao u Melje bio sam smješten u zgradi do livnice, Arrow Arrow Arrow a onda zbog navodnog renoviranja su nas premjestili u zgradu kod ulazne kapije. Rolling Eyes Shocked
Neko je napisao da u Mariboru nije bilo kasarne Melje ali smo je tako zvali po dijelu grada u kom se nalazila.Imam neke fotkei iz kasarne i sa karaule kad ih skeniram postavit ću.
Pozdrav, Elvedin Šepić, Zenica, Bosna i Hercegovina.

Arrow ŠEPA...!!! Very Happy Laughing bounce
Arrow Daj mi reci Šepa kad si ovo spomenio, da li se zgrada naše čete tada počela renovirati ili nije. Exclamation Question
Arrow Jesi li se vratio na kraju u obnovljenu zgradu ili nisi. Exclamation Question
Arrow Sjetio sam se u našoj II četi one prostorije za umiranje tj. umivaonika, he he he he he he Very Happy Smile Laughing
Arrow I ono je bila moderna JNA vojska, ima umivaonik ko korito za davati jesti kravama i svinjama, he he he Very Happy Smile Laughing
Arrow A nema tople vode, sve se obavljalo u hladnoj vodi, pa se snalazi kako znaš i umiješ....!!! No Embarassed pale
Arrow Jadna vojsko, jadna državo, znali su koupvati Arrow MIG-ove 29, a nisu znali dovesti toplu vodu i urediti prostor gdje si se mogao normalno umiti i oprati noge.!!! Shocked Suspect
Arrow To je očito bio za njih luksuz.. Suspect Embarassed
E nikad se ja nisam vratio u zgradu do livnice, jer nikada nije ni renovirana. Zapravo ušao sam 15.09.1989. kad sam se skidao iz JNA, u prizemlju zgrade na lijevoj strani do zgrade graničnog voda je bio magacin gdje smo razdužili sve što smo donijeli sa karaule, i tada sam zadnji put bio u kasarni "Tone Tomšić".
U onoj zgradi na suprotnoj strani piste je stanje bilo isto samo je "umivaonik" ili "korito" bilo na hodniku ispred spavaonice, zapravo su tu bile dvije spavaonice na kraju hodnika, moja II Vod je imala prozore prema rampi, a I Vod prema ulici. Ti si zapravo imao i malo sreće jer si bio "majac", mi "septembarci" smo zimu do januara proveli u kasarni. U spavaonici je dosta prozora bilo razbijeno, puše sa svih strana, a samo jedna mala peć u sredini prostorije i ona se morala gasiti u 21,00.h, kad je već bilo prehladno rekli su nam da ono drugo čebe koje ide ispod čaršafa izvučemo i pokrivamo se sa dva, ali onda ujutro treba duplo više vremena za namjestit krevet. Onaj "idiot" Nuhanović, ti ga sigurno znaš, u takvim uslovima je otkuhavao svoje čarape u toj prostoriji. O njemu i drugim desetarima drugom prilikom.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   30.05.12 22:25

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Arrow Arrow Arrow Nismo svi imali te uniforme, nego je bilo nekoliko kompleta u malom magacinu gdje smo držali šljemove, ašove, zaštitne maske, neke gumene kabanice i čizme za blato i slično. Suspect No Embarassed Exclamation Question
Oblačili bi ih kad bi nam pisalo u dnevnoj zapovjedi obično kad bi bili u zasjedi.
Te uniforme su imale isti izgled kao ona maskirna šatorska krila i zapravo nismo baš bili oduševljeni nositi ih jer su se one navlačile na standardnu uniformu a s obzirom da se koriste ljeti samo se dodatno kuhaš nakon par kilometara pješačenja ti postanu teret.
Ali da onako izgledaju fino jeste, pogotovo jer je to u JNA bila rijetkost.
E i u toj uniformi imam sliku ispred karaule i sa službenim psom ali nikako da skeniram fotke-opet obećavam!
Jedan od vojnika kod nas na Špičniku je imao onu alpsku uniformu sa gojzericama i onim hlačama do koljena, sa kačketom, ali on je došao kod nas u prekomandu jer je kažnjen mislim iz Tolmina, zvao se Ibro iz Konjica (Hercegovina).
Kaže komandir kad ga vidio, nađite mu jedne hlače i košulju, te čizme iz magacina da mi ne hoda ko' KEKEC po granici.
Kačket je zadržao.
Inače mi smo sebe zvali "FANTOMI SA ŠPIČNIKA", kapetan Milič je svako malo dolazio zavoditi red gore, ali nikad se ništa nije popravilo, nedisciplina je bila pravilo.
Neka tri-četiri mjeseca mi uopšte nismo imali komandira, ovaj Suljkanović je išao na neko školovanje a za to vrijeme ga mijenjao desetar Emin Rekić poslije njega iz moje generacije Saša Stanišić.Milič nam je jedanput rekao da u komandi razmišljaju da kompletnu postavu rasture po drugim karaulama a potpuno novu dovedu jer se sve prenosi sa generacije na generaciju.
Nisu to uradili dok sam ja bio gore.Neki su čak išli kući po sedam dana a da to nikad niko nije saznao.
Pa dobro trebalo je nekako potrošiti godinu dana.
Što bi rekao naš komandir "VOJNIK JE ČUDNA BILJKA"...

Arrow ŠEPA...!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Ove maskirne uniforme sam vidio jednom u Mariboru kada nas je poručnik Marijan Šokec odveo na "izlet" na Pohorje. Very Happy Smile Laughing Cool Wink
Arrow Onda je dvojici vojnika dao te uniforme i uputio ih u šumu a nama naredio da ih idemo tražiti, jer da su oni kao ono teroristi... Suspect
Arrow Znam da je ta maskirna uniforma imala i kapuljaču koja je prekrivala glavu a u predjelu lica je imala zelenu mrežu, kao što ono imaju pčelari...!!! What a Face
Arrow Samo me zanima ovo što si naveo Arrow Arrow Arrow "gumene kabanice i čizme za blato"... Exclamation Question
Arrow Daj mi objasni kakva je to gumena kabanica i kakve su to čizme za blato..!!! scratch Suspect Shocked Embarassed No
Arrow Ovo prvi put čujem od tebe. No Suspect Exclamation Rolling Eyes Shocked
Arrow Što više čitam događaja sa karaula vidim da je svaka imala nešto što druga karaula nije imala.... scratch Suspect No Embarassed Shocked Rolling Eyes
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   06.06.12 16:16

Citat :

Arrow Arrow Arrow Nismo svi imali te uniforme, nego je bilo nekoliko kompleta u malom magacinu gdje smo držali šljemove, ašove, zaštitne maske, neke gumene kabanice i čizme za blato i slično. Suspect No Embarassed Exclamation Question
Oblačili bi ih kad bi nam pisalo u dnevnoj zapovjedi obično kad bi bili u zasjedi.
Te uniforme su imale isti izgled kao ona maskirna šatorska krila i zapravo nismo baš bili oduševljeni nositi ih jer su se one navlačile na standardnu uniformu a s obzirom da se koriste ljeti samo se dodatno kuhaš nakon par kilometara pješačenja ti postanu teret.
Ali da onako izgledaju fino jeste, pogotovo jer je to u JNA bila rijetkost.
E i u toj uniformi imam sliku ispred karaule i sa službenim psom ali nikako da skeniram fotke-opet obećavam!
Jedan od vojnika kod nas na Špičniku je imao onu alpsku uniformu sa gojzericama i onim hlačama do koljena, sa kačketom, ali on je došao kod nas u prekomandu jer je kažnjen mislim iz Tolmina, zvao se Ibro iz Konjica (Hercegovina).
Kaže komandir kad ga vidio, nađite mu jedne hlače i košulju, te čizme iz magacina da mi ne hoda ko' KEKEC po granici.
Kačket je zadržao.
Inače mi smo sebe zvali "FANTOMI SA ŠPIČNIKA", kapetan Milič je svako malo dolazio zavoditi red gore, ali nikad se ništa nije popravilo, nedisciplina je bila pravilo.
Neka tri-četiri mjeseca mi uopšte nismo imali komandira, ovaj Suljkanović je išao na neko školovanje a za to vrijeme ga mijenjao desetar Emin Rekić poslije njega iz moje generacije Saša Stanišić.Milič nam je jedanput rekao da u komandi razmišljaju da kompletnu postavu rasture po drugim karaulama a potpuno novu dovedu jer se sve prenosi sa generacije na generaciju.
Nisu to uradili dok sam ja bio gore.Neki su čak išli kući po sedam dana a da to nikad niko nije saznao.
Pa dobro trebalo je nekako potrošiti godinu dana.
Što bi rekao naš komandir "VOJNIK JE ČUDNA BILJKA"...

Arrow Ove maskirne uniforme sam vidio jednom u Mariboru kada nas je poručnik Marijan Šokec odveo na "izlet" na Pohorje. Very Happy Smile Laughing Cool Wink
Arrow Onda je dvojici vojnika dao te uniforme i uputio ih u šumu a nama naredio da ih idemo tražiti, jer da su oni kao ono teroristi... Suspect
Arrow Znam da je ta maskirna uniforma imala i kapuljaču koja je prekrivala glavu a u predjelu lica je imala zelenu mrežu, kao što ono imaju pčelari...!!! What a Face
Arrow Samo me zanima ovo što si naveo Arrow Arrow Arrow "gumene kabanice i čizme za blato"... Exclamation Question
Arrow Daj mi objasni kakva je to gumena kabanica i kakve su to čizme za blato..!!! scratch Suspect Shocked Embarassed No
Arrow Ovo prvi put čujem od tebe. No Suspect Exclamation Rolling Eyes Shocked
Arrow Što više čitam događaja sa karaula vidim da je svaka imala nešto što druga karaula nije imala.... scratch Suspect No Embarassed Shocked Rolling Eyes
Bilo je kod nas na karauli te neke čudne opreme, nisam baš ni siguran da to vojska treba i može da koristi.Te gumene kabanice su bile onako sivo-maslinaste od malo debljeg PVC materijala, možda kod vas ribari koriste nešto slično, njih je obično koristio stražar, dok su čizme baš bile one obične crne gumene čizme kao za rad u njivi, ali ja ih nisam nikad htio obući pošto se noge u njima jako znoje i za čas dobiješ žuljeve.Dešavalo se da danima pada kiša i znalo je biti blata do grla, a na par mjesta smo prelazili i neki potok pa preko brvna(znali se i okliznuti i pasti) tako da su neki vojnici znali obući te čizme jer ih je lako oprati, inače ih nismo dužili.Još je jedna stvar bila koja mi je odmah pala u oko, mi u Bosni to zovemo "GUNJ", zapravo debela bunda od krzna obično ovčijeg, e i to je nosio stražar jer je noću znalo biti užas hladno, a to sam vidio odmah prvu noć po dolasku na karaulu u Januaru 1989.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - karaula "ŠPIČNIK"   07.06.12 18:17

Citat :

Bilo je kod nas na karauli te neke čudne opreme, nisam baš ni siguran da to vojska treba i može da koristi.
Te gumene kabanice su bile onako sivo-maslinaste od malo debljeg PVC materijala, možda kod vas ribari koriste nešto slično, njih je obično koristio stražar, Arrow Arrow Arrow dok su čizme baš bile one obične crne gumene čizme kao za rad u njivi, ali ja ih nisam nikad htio obući pošto se noge u njima jako znoje i za čas dobiješ žuljeve.
Dešavalo se da danima pada kiša i znalo je biti blata do grla, a na par mjesta smo prelazili i neki potok pa preko brvna(znali se i okliznuti i pasti) tako da su neki vojnici znali obući te čizme jer ih je lako oprati, inače ih nismo dužili.

Još je jedna stvar bila koja mi je odmah pala u oko, mi u Bosni to zovemo "GUNJ", zapravo debela bunda od krzna obično ovčijeg, e i to je nosio stražar jer je noću znalo biti užas hladno, a to sam vidio odmah prvu noć po dolasku na karaulu u Januaru 1989.

Citat :
Arrow Arrow Arrow ZAGORAC - KARAULA "DRENAK"...!!! sunny bounce

Nosili su uniforme boje i kroja,poput uniformi domobranskih jedinica iz 2.svjetskog rata.
Osobito se to odnosi na kape.
Arrow Arrow Arrow Za razliku od nas,nosili su gumene čizme,moglo se na prste izbrojati kolko ih je nosilo kožne.
Kožni opasači bez oprtača.
Naše patrole, a osobito rejonski stražari obračali su osobitu pažnju na "gustoču"izlazaka na teren i brojno stanje njihovih patrola.
Iz svega se dalo zaključiti da im je ukupno brojno stanje do 40 vojnika na karauli,od toga do 3 "aktivna"sa činovima, ostalo ročnici.
Od naoružanja do 10 ruskih "špagina",ostalo PAP bez trombolskog nastavka(mislim da su bile kineske),ako su imali PM,najvjerojatnije su ih imali samo za osiguravanje karaule.PM-ove nismo vidjeli da nose na teren.
Na terenu su provodili 4-6 sati,slično kao i mi,osim što je patrola do našeg E-27 imala efektivu od 12 sati.
Mi smo često kombinirali patrolu i zasjedu,a kod njih smo primjetili da su to često radili sa osmatranjem osobito kod E-24/6
Njihov "mekani pojas"sam več spomenuo ranije.

Arrow ŠEPA...!!!
Arrow Od mene za ovaj tekst danas imaš jedan Arrow + te ti reputaciju podižem sa Arrow 5 na Arrow 6.!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Pa neka se sada i Zagorac sa karaule "Drenak" čudi. No Suspect Embarassed scratch
Arrow Čudio se je Albanskim graničarima kako nose gumene čizme a evo Arrow Arrow Arrow i JNA graničari su nosili gumene čizme..!!! Suspect No pale Embarassed scratch
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   08.06.12 9:14

Arrow Š E P A....!!!!! Exclamation Very Happy Smile Laughing

Arrow Možeš li se sjetiti kakvo je bilo pravilo i koliko su na tvojoj karauli "ŠPIČNIK" vojnici graničari nosili sa sobom metaka na teren.!!! Exclamation Question
Arrow Zanima me koliko je na teren nosio onaj što je dužio:
Arrow Snajper ======= Exclamation Question
Arrow Automatsku pušku= Exclamation Question
Arrow Puškomitraljez==== Exclamation Question

Arrow Hjde pa mi javi da vidim kako je to kod tebe bilo, ako se možeš sjetiti.!!!! scratch Suspect Very Happy Smile Laughing Shocked Suspect bounce
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   08.06.12 11:03

Arrow Š E P A....!!!!! Exclamation Very Happy Smile Laughing

Arrow Možeš li se sjetiti kakvo je bilo pravilo i koliko su na tvojoj karauli "ŠPIČNIK" vojnici graničari nosili sa sobom metaka na teren.!!! Exclamation Question
Arrow Zanima me koliko je na teren nosio onaj što je dužio:
Arrow Snajper ======= Exclamation Question
Arrow Automatsku pušku= Exclamation Question
Arrow Puškomitraljez==== Exclamation Question

Arrow Hjde pa mi javi da vidim kako je to kod tebe bilo, ako se možeš sjetiti.!!!! scratch Suspect Very Happy Smile Laughing Shocked Suspect bounce

Vjerujem da se dobro sječam da smo svi osim snajperiste nosili dva puna okvira, znači automatska puška i PM po 60 komada( jedan okvir na pušci jedan u RAP-u, ostali prazni), dok je snajperista imao svih pet punih ali to je 50 komada.
Inače snajperista je bio tvoj drug Pašo Kurtović, a PM osim onih koji su ga dužili u kasarni dobili su i oni koji su u kasarni nosili RB. Ne sječam se da je osim Paše još neko nosio snajper.
Dakle, ovo je bilo u normalnim okolnostima, a u vrijeme "pojačanog obezbjeđenja", koje je ako se dobro sječam proglašeno dva puta (jedanput u vrijeme samita nesvrstanih u Beogradu i drugi put zbog dešavanja na Kosovu), dobijali smo puni borbeni komplet po 150 komada metaka, a osim toga dnevno opterečenje je povečavano sa 8 na 12 sati na rejonu, tada me je vodnik "častio" sa onim zasjedama od 22.00-06.00h, što osim mene i mojih pratilaca niko nije dobijao, ne znam zašto. I mene nešto zanima, gledajući fotografije karaula vidio sam da su skoro sve puno veće od Špičnika.Kod mene je bilo zajedno sa desetarima 25 vojnika, kakav je slučaj kod tebe? Dešavalo se kad se raspemo po redovnom i vikendima da samo jedna patrola bude u toku 24 sata na rejonu , a kad je smjena generacija NIJEDNA???

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   08.06.12 11:28

Citat :

Vjerujem da se dobro sječam da smo Arrow Arrow Arrow svi osim snajperiste nosili dva puna okvira, znači automatska puška i PM po 60 komada( jedan okvir na pušci jedan u RAP-u, ostali prazni), dok je snajperista imao svih pet punih ali to je 50 komada. Very Happy Smile Laughing bounce
Inače snajperista je bio tvoj drug Pašo Kurtović, a PM osim onih koji su ga dužili u kasarni dobili su i oni koji su u kasarni nosili RB.
Ne sječam se da je osim Paše još neko nosio snajper.
Dakle, ovo je bilo u normalnim okolnostima, a u vrijeme "pojačanog obezbjeđenja", koje je ako se dobro sječam proglašeno dva puta (jedanput u vrijeme samita nesvrstanih u Beogradu i drugi put zbog dešavanja na Kosovu), dobijali smo puni borbeni komplet po 150 komada metaka, a osim toga dnevno opterečenje je povečavano sa 8 na 12 sati na rejonu, tada me je vodnik "častio" sa onim zasjedama od 22.00-06.00h, što osim mene i mojih pratilaca niko nije dobijao, ne znam zašto.
I mene nešto zanima, gledajući fotografije karaula vidio sam da su skoro sve puno veće od Špičnika.
Kod mene je bilo zajedno sa desetarima 25 vojnika, kakav je slučaj kod tebe?
Dešavalo se kad se raspemo po redovnom i vikendima da samo jedna patrola bude u toku 24 sata na rejonu , a kad je smjena generacija NIJEDNA???

Arrow Svaka čast na trudu što si mi odgovorio koliko ste vi sa karaule "ŠPIČNIK" nosili metak na teren.!!! bounce
Arrow Od mene za danas imaš jedan Arrow + tako ti reputaciju podižem sa Arrow 6 na Arrow 7.!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Ovo je usput na znanje graničaru Zagorcu sa karaule "DRENAK".. Suspect Shocked Embarassed pale scratch
Arrow Zagorac karaula Arrow "ŠPIČNIK" je druga karaula sa zapadne strane moje karaule, a vidiš kakva su pravila na njoj pa se sada ti čudi koliko metaka i zašto toliko metaka... Suspect Shocked Embarassed pale
Arrow A što da govorim dalje kakva su pravila bila u drugim republikama i na drugim granicama... scratch No Suspect Embarassed
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: "CEROVICA"   08.06.12 15:16

"CEROVICA" bio kodni naziv centra veze u komandi graničnog odsjeka Maribor.Centar je bio smješten u komandi u Melju, neposredno ispred kancelarije komandanta Korošeca, a tu su kancelarije još imali kapetan Milič i Živadinović. Sječaš se da se iz karaule svaki dan telefonskom vezom diktirala dnevna zapovjest, i javljao svaki polazak i povratak patrola. Moj školski drug, Miloš Terzić je radio na "Cerovici". Zajedno smo stigli u Maribor, a on je poslije zakletve iz kadetnice prekomandovan u Novo mesto, te se poslije obuke vratio ali u granični vod u Melje, a ja sam otišao na karaulu.Poslije smo kontaktirali i viđali se, a ovu vezu smo koristili da direktno sa karaule telefoniramo kući. On je tu u Zenici i dalje se družimo a možda se javi i ovdje.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: službeni psi na karauli   08.06.12 15:18

Na Špičniku sam bio i vodič službenog psa, ili kako smo običavali reći-kerovođa.Mi smo imali dva psa, njemačka ovčara a znam da su na nekim karaulama imali i dobermane.Psa sam zadužio po okončanju one kratke obuke za graničara, zvao se Eron i bio je vjerovatno najstariji u Mariborskom graničnom odsjeku.Drugi pas je bio Cezar, njega je dužio moj drug iz voda Mitrov Toni(prije njega Milivojević Mitar).On je bio lud - mislim Cezar.Niko od vojnika mu nije prilazio a i Toni nije bio baš načisto hoće li ga ugristi ili ne. Eron je bio star i dobre naravi.Negdje u proljeće 1989. dolazi naredba da sa svake od karaula jedan pas ide na redresuru(možda je postojao i neki red, to ne znam), ali išao je Eron i naravno vodio sam ga ja. Redresura se obavljala u Ljubljani u kasarni Šentvid. Mi vojnici smo bili stacionirani u krugu kasarne, a boksovi za pse i poligon za vježbu je bio nekoliko stotina metar dalje, preko neke ceste, takođe vojni objekat ali ne znam šta je to bilo. Tu sam proveo 21 dan. Pade mi na um da je kamion iz Melja išao od karaule do karaule i kupio nas, tako da sam tom prilikom obišao karaule sjeverno od Špičnika, Šentilj, Ceršak i dalje (znači druže "vojnik graničar" mi smo se možda i sreli tada). Dakle nakon što su nas sve skupili u Melje na pistu, ukrcali smo se u veći kamion i pravac Ljubljana. To je bila interesantna obuka. Psi su morali obnoviti sve što su nekada naučili a mi naučiti sve komande, kako glasovne tako i signale rukama. U obuku je spadalo i upad u objekat, puštanje psa na lice koje bježi(u zaštitnom odijelu-takozvani markirant-to bi bio jedan od vojnika-dobrovoljac), učenje psa da jede ili ne jede na komandu(šifru koju sam izabereš), zatim da ne smije lajati kad vidi prelaznika, da ne laje na pucanj itd.
U dijelu gdje je bio poligon, postojao je objekat u kojem je spavao samo jedan od nas i pazio na pse, a ujutro prije dolaska ostalih dužnost mu je bila otvoriti konzerve sa hranom i nasjeckati mrkvu i luk, te ugrijati vodu, i to bi se onda izmješalo kao obrok-tako da su psi imali i salatu.Inače konzerve su bile spravljene od ribljih ostataka i užasno su smrdjele.Kad malo razmislim ja se baš nahodao po Sloveniji.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   10.06.12 7:44

Citat :

Vjerujem da se dobro sječam da smo svi osim snajperiste nosili dva puna okvira, znači automatska puška i PM po 60 komada( jedan okvir na pušci jedan u RAP-u, ostali prazni), dok je snajperista imao svih pet punih ali to je 50 komada.
Inače snajperista je bio tvoj drug Pašo Kurtović, a PM osim onih koji su ga dužili u kasarni dobili su i oni koji su u kasarni nosili RB.
Ne sječam se da je osim Paše još neko nosio snajper.
Dakle, ovo je bilo u normalnim okolnostima, a u vrijeme "pojačanog obezbjeđenja", koje je ako se dobro sječam proglašeno dva puta (jedanput u vrijeme samita nesvrstanih u Beogradu i drugi put zbog dešavanja na Kosovu), dobijali smo puni borbeni komplet po 150 komada metaka, a osim toga dnevno opterečenje je povečavano sa 8 na 12 sati na rejonu, tada me je vodnik "častio" sa onim zasjedama od 22.00-06.00h, što osim mene i mojih pratilaca niko nije dobijao, ne znam zašto.
Arrow Arrow Arrow I mene nešto zanima, gledajući fotografije karaula vidio sam da su skoro sve puno veće od Špičnika.
Kod mene je bilo zajedno sa desetarima Arrow Arrow Arrow 25 vojnika, kakav je slučaj kod tebe? Exclamation Question Question Question
Dešavalo se kad se raspemo po redovnom i vikendima da samo jedna patrola bude u toku 24 sata na rejonu , a kad je smjena generacija NIJEDNA??? Exclamation Question Question Question

Što se tiče broja graničara na karauli "CERŠAK" - Mariborski granični odsjek, stanje je bilo ovako. Exclamation
Na slici sam brojevima označio koliko je u kojoj sobi vojnika bilo.
Na prednjoj strani je bilo Arrow 28 vojnika sa desetarima.
Sa zanje strane karaule su bila Arrow 2 vojnika.
Točnije tu su spavali komandira karaule Spasković Radoje koji je u svojoj kancelariju ima i svoj krevet i svoj krevet te soba u kojoj je spavao magacioner-skladištar karaule "Ceršak".
Arrow Sve ukopno je moglo spavati u karauli "Ceršak" 30 vojnika.!!! bounce Exclamation Very Happy Smile Laughing
Evo slika.!!
Sada možeš usporediti stanje sa svojom karaulom Arrow "ŠPIČNIK"... Suspect No Shocked Embarassed Cool pale

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: OPREMA JNA   10.06.12 16:38

Ovo je borbeni ranac JNA

Pribor za jelo sa čuturicom JNA

Vojničke čizme JNA

Maskirna uniforma(na stranici na kojoj sam je skinuo piše "snajperska uniforma???) JNA

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   15.06.12 11:20

Citat :

Na Špičniku sam bio i vodič službenog psa, ili kako smo običavali reći-kerovođa.
Mi smo imali dva psa, njemačka ovčara a znam da su na nekim karaulama imali i dobermane.
Psa sam zadužio po okončanju one kratke obuke za graničara, zvao se Eron i bio je vjerovatno najstariji u Mariborskom graničnom odsjeku.
Drugi pas je bio Cezar, njega je dužio moj drug iz voda Mitrov Toni(prije njega Milivojević Mitar).
On je bio lud - mislim Cezar.
Niko od vojnika mu nije prilazio a i Toni nije bio baš načisto hoće li ga ugristi ili ne.
Eron je bio star i dobre naravi.
Negdje u proljeće 1989. dolazi naredba da sa svake od karaula jedan pas ide na redresuru(možda je postojao i neki red, to ne znam), ali išao je Eron i naravno vodio sam ga ja.
Redresura se obavljala u Ljubljani u kasarni Šentvid.
Mi vojnici smo bili stacionirani u krugu kasarne, a boksovi za pse i poligon za vježbu je bio nekoliko stotina metar dalje, preko neke ceste, takođe vojni objekat ali ne znam šta je to bilo.
Tu sam proveo 21 dan.
Pade mi na um da je kamion iz Melja išao od karaule do karaule i kupio nas, Arrow Arrow Arrow tako da sam tom prilikom obišao karaule sjeverno od Špičnika, Šentilj, Ceršak i dalje (znači druže "vojnik graničar" mi smo se možda i sreli tada). Very Happy Smile Laughing
Dakle nakon što su nas sve skupili u Melje na pistu, ukrcali smo se u veći kamion i pravac Ljubljana.
To je bila interesantna obuka.
Psi su morali obnoviti sve što su nekada naučili a mi naučiti sve komande, kako glasovne tako i signale rukama.
U obuku je spadalo i upad u objekat, puštanje psa na lice koje bježi(u zaštitnom odijelu-takozvani markirant-to bi bio jedan od vojnika-dobrovoljac), učenje psa da jede ili ne jede na komandu(šifru koju sam izabereš), zatim da ne smije lajati kad vidi prelaznika, da ne laje na pucanj itd.
U dijelu gdje je bio poligon, postojao je objekat u kojem je spavao samo jedan od nas i pazio na pse, a ujutro prije dolaska ostalih dužnost mu je bila otvoriti konzerve sa hranom i nasjeckati mrkvu i luk, te ugrijati vodu, i to bi se onda izmješalo kao obrok-tako da su psi imali i salatu.
Inače konzerve su bile spravljene od ribljih ostataka i užasno su smrdjele.
Kad malo razmislim ja se baš nahodao po Sloveniji.

Arrow ŠEPA...!!! Very Happy Smile Laughing bounce

Potrudio sam se i malo sam listao dnevnik.!!!
I pronašao sam ovo.!!!
Arrow Dana 7.3.1989. god. utorak, svanio je sunčan dan. bounce
Jutros je ispred karaule "Ceršak" došao kamion iz Mariborskog graničnog odsjeka.
U kamionu su se nalazili graničari i njihovi psi.
Sa karaule "Ceršak" se u kamion ukrcao jedan graničar (kerovođa) i njegov pas.
Komandir karaule je odredio da to bude vojnik Arrow Arrow Arrow KAIŠIĆ (ime ne znam). Suspect No pale Embarassed
Nakon što su se ukrcali u kamion odvezeni su u Ljubljanu gdje će se vršiti obuka vojnika - kerovođa i njihovih pasa.
Arrow Dana 27.3.1989. god. ponedjeljak, jutros je bila magla. bounce
Navečer je iz Ljubljane na karaulu "Ceršak" sa kamionom dovezen graničar - kerovođa Kaišić i njegov pas.
Sa njim je kamionom došao i kapetan Živadonović.
Usput je na karauli održao sastanak na kojem je iznosio situaciju na Kosovu.
Također je govorio i o upotrebi vatrenog oružja.

ŠEPA, ispada da smo se vidjeli ispred karaule "Ceršak".
Sada je na tebi da se pokušaš sjetiti ovog kerovođe KAIŠIĆA koji je sa tobom išao u Ljubljanu na obuku službenih pasa.!!!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   22.06.12 7:31

Arrow ŠEPA...!!! sunny bounce
Arrow Da čujem od tebe iz prve ruke u vezi ove Arrow Arrow Arrow "Dozvole za izlazak van kruga Karaule - Kasarne".!!! Exclamation
Arrow Da li ste vi na Karauli Arrow "Špičnik" imali ovakve dozvole, točnije da li ste ih koristili.!? Exclamation Question Suspect
Arrow Jesi li ikada ovo dobio dok si bio u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru.!!! Exclamation Question Suspect
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   22.06.12 21:50

Citat :

Na Špičniku sam bio i vodič službenog psa, ili kako smo običavali reći-kerovođa.
Mi smo imali dva psa, njemačka ovčara a znam da su na nekim karaulama imali i dobermane.
Psa sam zadužio po okončanju one kratke obuke za graničara, zvao se Eron i bio je vjerovatno najstariji u Mariborskom graničnom odsjeku.
Drugi pas je bio Cezar, njega je dužio moj drug iz voda Mitrov Toni(prije njega Milivojević Mitar).
On je bio lud - mislim Cezar.
Niko od vojnika mu nije prilazio a i Toni nije bio baš načisto hoće li ga ugristi ili ne.
Eron je bio star i dobre naravi.
Negdje u proljeće 1989. dolazi naredba da sa svake od karaula jedan pas ide na redresuru(možda je postojao i neki red, to ne znam), ali išao je Eron i naravno vodio sam ga ja.
Redresura se obavljala u Ljubljani u kasarni Šentvid.
Mi vojnici smo bili stacionirani u krugu kasarne, a boksovi za pse i poligon za vježbu je bio nekoliko stotina metar dalje, preko neke ceste, takođe vojni objekat ali ne znam šta je to bilo.
Tu sam proveo 21 dan.
Pade mi na um da je kamion iz Melja išao od karaule do karaule i kupio nas, Arrow Arrow Arrow tako da sam tom prilikom obišao karaule sjeverno od Špičnika, Šentilj, Ceršak i dalje (znači druže "vojnik graničar" mi smo se možda i sreli tada). Very Happy Smile Laughing
Dakle nakon što su nas sve skupili u Melje na pistu, ukrcali smo se u veći kamion i pravac Ljubljana.
To je bila interesantna obuka.
Psi su morali obnoviti sve što su nekada naučili a mi naučiti sve komande, kako glasovne tako i signale rukama.
U obuku je spadalo i upad u objekat, puštanje psa na lice koje bježi(u zaštitnom odijelu-takozvani markirant-to bi bio jedan od vojnika-dobrovoljac), učenje psa da jede ili ne jede na komandu(šifru koju sam izabereš), zatim da ne smije lajati kad vidi prelaznika, da ne laje na pucanj itd.
U dijelu gdje je bio poligon, postojao je objekat u kojem je spavao samo jedan od nas i pazio na pse, a ujutro prije dolaska ostalih dužnost mu je bila otvoriti konzerve sa hranom i nasjeckati mrkvu i luk, te ugrijati vodu, i to bi se onda izmješalo kao obrok-tako da su psi imali i salatu.
Inače konzerve su bile spravljene od ribljih ostataka i užasno su smrdjele.
Kad malo razmislim ja se baš nahodao po Sloveniji.

Arrow ŠEPA...!!! Very Happy Smile Laughing bounce

Potrudio sam se i malo sam listao dnevnik.!!!
I pronašao sam ovo.!!!
Arrow Dana 7.3.1989. god. utorak, svanio je sunčan dan. bounce
Jutros je ispred karaule "Ceršak" došao kamion iz Mariborskog graničnog odsjeka.
U kamionu su se nalazili graničari i njihovi psi.
Sa karaule "Ceršak" se u kamion ukrcao jedan graničar (kerovođa) i njegov pas.
Komandir karaule je odredio da to bude vojnik Arrow Arrow Arrow KAIŠIĆ (ime ne znam). Suspect No pale Embarassed
Nakon što su se ukrcali u kamion odvezeni su u Ljubljanu gdje će se vršiti obuka vojnika - kerovođa i njihovih pasa.
Arrow Dana 27.3.1989. god. ponedjeljak, jutros je bila magla. bounce
Navečer je iz Ljubljane na karaulu "Ceršak" sa kamionom dovezen graničar - kerovođa Kaišić i njegov pas.
Sa njim je kamionom došao i kapetan Živadonović.
Usput je na karauli održao sastanak na kojem je iznosio situaciju na Kosovu.
Također je govorio i o upotrebi vatrenog oružja.

ŠEPA, ispada da smo se vidjeli ispred karaule "Ceršak".
Sada je na tebi da se pokušaš sjetiti ovog kerovođe KAIŠIĆA koji je sa tobom išao u Ljubljanu na obuku službenih pasa.!!!
Nevjerovatno tek večeras sam vidio ovaj tvoj komentar.Sječam se i ja da je 07.03.1989. bio sunčan jer nam je užasno bilo putovati pod ceradom kamiona do LJubljane sa tim psima.Ovo ime Kaišić mi zvuči jako poznato, pa pokušaj se sjetiti da nije to vojnik koji je bio borac u ful-kontaktu sa devijacijama nosa od povreda, mislim da je bio iz mjesta Usora u srednjoj Bosni, naime sa njim i još jednim momkom koji se zvao Plančić Sejdo iz Tešnja sam se tamo u LJubljani posebno družio i izlazio u grad.Mislim da je Sejdo bio na Sladkom vrhu.E sad ovaj Sejdo Plančić je često boravio kod mene u Zenici gdje je studirao, a poslije je bio direktor komunalnog preduzeća u Tešnju, vidio sam ga na televiziji.Inače u LJubljani smo bili u kasarni Šentvid, a cijelo vrijeme je tamo neka specijalna jedinica uvježbavala ukrcavanje i iskrcavanje iz helikoptera i pripremala se za odlazak na Kosovo, pa nam je rečeno jedanput ako zatrebaju službeni psi moglo bi se desiti da i nas prekomanduju, što mi se nije svidjelo, srećom nisu.

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   22.06.12 22:05

Arrow Da čujem od tebe iz prve ruke u vezi ove Arrow Arrow Arrow "Dozvole za izlazak van kruga Karaule - Kasarne".!!! Exclamation
Arrow Da li ste vi na Karauli Arrow "Špičnik" imali ovakve dozvole, točnije da li ste ih koristili.!? Exclamation Question Suspect
Arrow Jesi li ikada ovo dobio dok si bio u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru.!!! Exclamation Question Suspect
Imali smo ove potvrde i na karauli a naravno dobijao sam je i prilikom izlaska iz kasarne "Tone Tomšić".Inače mi sa karaule Špičnik smo rijetko i izlazili u Maribor, jednostavno ti se nije išlo jer smo morali pješačiti sigurno pola sata do mjesta Svečina na autobus, pa mislim da je vožnja do Maribora trajala oko 30-40 minuta, a onda u povratku isto s tim da po mraku moraš pješačiti do karaule ali uzbrdo, tako da dozvolu i nije bilo problem dobiti.Zato smo valjda gore priređivali one derneke o kojima sam pričao.
Kod nas na Špičniku je bilo interesantno i to kako se išlo na redovno odsustvo, naime da ne bi svi tražili ljeto, komandir je odredio nekoliko grupa a onda smo izvlačili brojeve, tako sam ja dobio prvu grupu, i nakon samo 5 mjeseci u JNA, išao kući na redovno.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   24.06.12 8:43

Citat :

Nevjerovatno tek večeras sam vidio ovaj tvoj komentar. Shocked Embarassed No pale Suspect
Sječam se i ja da je 07.03.1989. bio sunčan jer nam je užasno bilo putovati pod ceradom kamiona do LJubljane sa tim psima.
Ovo ime Kaišić mi zvuči jako poznato, Arrow Arrow Arrow pa pokušaj se sjetiti da nije to vojnik koji je bio borac u ful-kontaktu sa devijacijama nosa od povreda Suspect Suspect Rolling Eyes Rolling Eyes , mislim da je bio iz mjesta Usora u srednjoj Bosni, naime sa njim i još jednim momkom koji se zvao Plančić Sejdo iz Tešnja sam se tamo u LJubljani posebno družio i izlazio u grad.
Mislim da je Sejdo bio na Sladkom vrhu.
E sad ovaj Sejdo Plančić je često boravio kod mene u Zenici gdje je studirao, a poslije je bio direktor komunalnog preduzeća u Tešnju, vidio sam ga na televiziji.
Inače u LJubljani smo bili u kasarni Šentvid, a cijelo vrijeme je tamo neka specijalna jedinica uvježbavala ukrcavanje i iskrcavanje iz helikoptera i pripremala se za odlazak na Kosovo, pa nam je rečeno jedanput ako zatrebaju službeni psi moglo bi se desiti da i nas prekomanduju, što mi se nije svidjelo, srećom nisu.

Arrow Zato je meni čudno kako mi ne odgovaraš na neka pitanja, ti i ne primjetiš šta ja pišem po tvojim stranicama, he he he he he he Very Happy Smile Suspect Shocked Cool
Arrow Ovako, ja se više ne mogu sjetiti ni kako taj momak izgleda, jednostavno sam zaboravio, da mi je neka slika iz toga vremena sa njim onda kako tako bi ga možda prepoznao, ovako mislim da je uzaludno pokušavati.
Arrow Ne mogu se sjetiti da je on bio Arrow borac u ful-kontaktu, možda je on stvarno bio u tome sportu ali se ja toga ne mogu sjetiti.!!!
Arrow Pokušat ću preko jednoga iz Srbije doznati kako mu je ime ali su šanse male.!!!
Arrow A za ovoga sa Sladkog Vrha Arrow " Sejdo Plančić" nisam nikada čuo.!?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: marenda   04.07.12 19:57

Razmišljao sam malo o hrani koju smo jeli u Mariboru u kasarni "ToneTomšić", a i na karauli "Špičnik". Prisjetio sam se par stvari i naziva koje smo mi vojnici koristili za ta gastronomska čuda. Jedno od jela koje smo često dobijali za večeru mislim da je zvaničan naziv bio "vojnički dvopek" a mi smo ga zvali CIGLA. Uz to smo još dobijali čašu jogurta. Uvijek sam se pitao od čega to prave i saznao sam na karauli, zapravo i pravio. Ta famozna CIGLA se zapravo pravi od onih pločica iz SDO-obroka, tako što se veća količina tokom noći potopi u velikoj posudi sa vodom, to dvopek sve upije, zatim se rukom umijesi u smješu i na sve to se doda samo par komada jaja za oko 25 vojnika, rasporedi u pleh i zapeče pa isječe na kocke.
Drugo jelo je ono varivo koje smo svi zvali "DRNČ" po onoj tekučini za čiščenje puške, a obično je tako nazivan "Bosanski lonac", koji sa ovim jelom nema nikakve sličnosti osim što se jede kašikom.
Naravno tu je i nezaobilazna sardina(koja je prestala plivati prije stolječa), glavica luka i onaj crveni čaj(za koji niko nikada nije odgonetnuo od čega je).
E što se tiče marende u istoriju je ušao "KREMIPAN", rebrasta krem čokolada po ukusu slična Eurokrem čokoladi ali samo crna, te naravno ona napolitanka u roza omotu i sok. Inače kremipan je proizvodio "Agrocomerc" iz Velike kladuše.
Jedna stvar je meni ostala u ružnom sječanju, a rekao bih da je to jedna od onih koje su na kraju između ostalih i doveli do raspada i JNA i Jugoslavije, a to je nepoštovanje drugih i drugačijih.
Naime, uvijek mi je ružna slika bila kad smo za večeru imali "BARENU SLANINU I KUHANO JAJE", tada bi vojnici Islamske vjeroispovjesti kojoj i sam pripadam, veći dio Albanaca Muslimana i eventualno Jevreji onako naglas tražili po trpezariji ko od vojnika koji jedu svinjetinu želi zamijeniti jaje za slaninu, i to samo da ne bi ostali gladni. Na karauli sam obavljao dužnost kuhara nekih 15-ak dana jer je kuhar dobio značku primjeran vojnik i ranije se skinuo pa do dolaska novog, i vidio sam da se sva hrana priprema na svinjskoj masti a u sledovanju dođe samo jedan litar ulja za salatu, za cijeli mjesec.
Jednostavno smo bili prisiljeni jesti nešto što nam je našom vjerom i kulturom zabranjeno, a mislim da se to moglo jednostavno riješiti. Sječam se i kad je poručnik Šokec naredio požarstvo ispred WC-a, a jedina dužnost požarnog je bila da spriječi iste ove vojnike da unose posude sa vodom za higijensko pranje što je takođe nama Muslimanima obavezno. Toliko o ljudskim pravima i elementarnim slobodama u JNA.
Valjda je vojnički grah/pasulj štimao svima.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: SLOVENIJA - Karaula "ŠPIČNIK"...!!!   14.07.12 7:59

Citat :

Slučajno sam se našao na ovoj stranici i iznenadio se napisima o kasarni "Tone Tomšić", njenim vojnicima i oficirima, i bilo mi je drago pročitati sve to.
I sam sam služio vojni rok u "Melju" od 15.09.1988. do 15.09.1989.godine, a od 06.01.1989. na karauli ŠPIČNIK. Bio sam pripadnik II čete II voda. Komandir čete je bio Poručnik Šokec Marijan, Arrow komadant kasarne Kapetan Bajat Velimir (zvali smo ga "jevi drugovi") Exclamation Question Shocked Rolling Eyes Suspect No pale Embarassed desetari Redžović iz Beograda(ne sječam se imena), Nuhanović Nedžad iz Lukavca, drugima se ne sječam imena.
Komadir na karauli "ŠPIČNIK" je bio Vodnik I klase Suljkanović Mersim (mislim da je on iz Gradačca), a n, jegov zamjenik des. Rekić Emin. (inače Emin je iz sela Arapuša kod Bosanske Krupe, iz kojeg su takođe bili i Kurtović Pašo (broj 2) i treći vojnik (broj 3) na slici iz novina koju komentariše "vojnik graničar", a on se zvao Arif. pozdravljam vas sve i čujemo se uskoro..

ŠEPA...!!! Exclamation Smile Very Happy
Arrow Hajde da ne zaspeš u obilasku granice.!!! Sleep
Arrow Nisi mi ovo objasnio:!? Rolling Eyes Embarassed Suspect
Arrow Zašto ste kapetana VELIMIRA BAJATA zvali Arrow Arrow Arrow "JEVI DRUGOVI".!? Exclamation Embarassed pale Suspect No
Arrow I još jedna stvar kako bi bilo da u naslov svoje karaule dodaš koja je vojna pošta i koji si granični odsjek, ako hoćeš, ako, aaaakkkooo.!!!! Exclamation
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   14.07.12 22:37

Citat :

Slučajno sam se našao na ovoj stranici i iznenadio se napisima o kasarni "Tone Tomšić", njenim vojnicima i oficirima, i bilo mi je drago pročitati sve to.
I sam sam služio vojni rok u "Melju" od 15.09.1988. do 15.09.1989.godine, a od 06.01.1989. na karauli ŠPIČNIK. Bio sam pripadnik II čete II voda. Komandir čete je bio Poručnik Šokec Marijan, Arrow komadant kasarne Kapetan Bajat Velimir (zvali smo ga "jevi drugovi") Exclamation Question Shocked Rolling Eyes Suspect No pale Embarassed desetari Redžović iz Beograda(ne sječam se imena), Nuhanović Nedžad iz Lukavca, drugima se ne sječam imena.
Komadir na karauli "ŠPIČNIK" je bio Vodnik I klase Suljkanović Mersim (mislim da je on iz Gradačca), a n, jegov zamjenik des. Rekić Emin. (inače Emin je iz sela Arapuša kod Bosanske Krupe, iz kojeg su takođe bili i Kurtović Pašo (broj 2) i treći vojnik (broj 3) na slici iz novina koju komentariše "vojnik graničar", a on se zvao Arif. pozdravljam vas sve i čujemo se uskoro..

ŠEPA...!!! Exclamation Smile Very Happy
Arrow Hajde da ne zaspeš u obilasku granice.!!! Sleep
Arrow Nisi mi ovo objasnio:!? Rolling Eyes Embarassed Suspect
Arrow Zašto ste kapetana VELIMIRA BAJATA zvali Arrow Arrow Arrow "JEVI DRUGOVI".!? Exclamation Embarassed pale Suspect No
Arrow I još jedna stvar kako bi bilo da u naslov svoje karaule dodaš koja je vojna pošta i koji si granični odsjek, ako hoćeš, ako, aaaakkkooo.!!!! Exclamation
Pa ne znam kako se ne sječaš, Bajat je to imao kao uzrečicu, bukvalno svaka druga mu je bila "jevi drugovi" kad nam se obračao sa one male bine na pisti.To mu je valjda bila skračenica od "jebiga drugovi". Ako se ne varam i ti meni nisi odgovorio o njegovom angažmanu u bataljonu vojne policije u Splitu na početku rata, kako baš "kod tebe da završi"?
A ovo za promjenu naziva sa vojnom poštom aaaaakkoooooo, ali kkkkaaaaaakkkkooooo?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine    15.07.12 7:23

Citat :

Pa ne znam kako se ne sječaš, Bajat je to imao kao uzrečicu, bukvalno svaka druga mu je bila "jevi drugovi" kad nam se obračao sa one male bine na pisti.
To mu je valjda bila skračenica od "jebiga drugovi".
Ako se ne varam i ti meni nisi odgovorio o njegovom angažmanu u bataljonu vojne policije u Splitu na početku rata, kako baš "kod tebe da završi"?
A ovo za promjenu naziva sa vojnom poštom aaaaakkoooooo, ali kkkkaaaaaakkkkooooo?

Ja sam zaboravio da je Kapetan I klase Velimir Bajat imao takvu uzrečicu.!!!
Toga se ne mogu sjetiti.
A ovo što kažeš da je bio u Vojnoj policiji JNA u Splitu, to od tebe prvi put čujem.!?
Ako je bio u vojnoj policiji JNA onda je bio ili u kasarni Arrow "LORA" ili Arrow "DRAČEVAC" ili Arrow "VISOKA"...
U Splitu su bila još dva vojna objekta jedan na "GRIPAMA" neka centrala i jedan objekak (neka radio stanica) njen službeni naziv je "LS 22", analazi se istočno od groblja "LOVRINAC", u kojem sam nekidan bio i vidio što je od tog objekta ostalo.
Od jednoga viceadmirala ili kontraadmirala (nisam siguran koji je bio čin u JNA) sam nekidan doznao da je vojna policija bila smještena u Splitu u kasarni "VISOKA" ali 1991 godine je bilo ratno vrijeme tako da su moguča neka prebacivanja iz kasarne u kasarnu...
Uglavnom prvi put čujem da je baš on Arrow Kapetan I klase Velimir Bajat bio u Splitu u vojnoj policiji.!!!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   15.07.12 21:38

Citat :

Pa ne znam kako se ne sječaš, Bajat je to imao kao uzrečicu, bukvalno svaka druga mu je bila "jevi drugovi" kad nam se obračao sa one male bine na pisti.
To mu je valjda bila skračenica od "jebiga drugovi".
Ako se ne varam i ti meni nisi odgovorio o njegovom angažmanu u bataljonu vojne policije u Splitu na početku rata, kako baš "kod tebe da završi"?

Ja sam zaboravio da je Kapetan I klase Velimir Bajat imao takvu uzrečicu.!!!
Toga se ne mogu sjetiti.
A ovo što kažeš da je bio u Vojnoj policiji JNA u Splitu, to od tebe prvi put čujem.!?
Ako je bio u vojnoj policiji JNA onda je bio ili u kasarni Arrow "LORA" ili Arrow "DRAČEVAC" ili Arrow "VISOKA"...
U Splitu su bila još dva vojna objekta jedan na "GRIPAMA" neka centrala i jedan objekak (neka radio stanica) njen službeni naziv je "LS 22", analazi se istočno od groblja "LOVRINAC", u kojem sam nekidan bio i vidio što je od tog objekta ostalo.
Od jednoga viceadmirala ili kontraadmirala (nisam siguran koji je bio čin u JNA) sam nekidan doznao da je vojna policija bila smještena u Splitu u kasarni "VISOKA" ali 1991 godine je bilo ratno vrijeme tako da su moguča neka prebacivanja iz kasarne u kasarnu...
Uglavnom prvi put čujem da je baš on Arrow Kapetan I klase Velimir Bajat bio u Splitu u vojnoj policiji.!!!
Evo vratio sam se na taj text o Bajatu, on je bio zamjenik komandanta vojne policije u Splitu i smješten u vojnom objektu koji se zvao "Žirovnica" (ili slično), ne mogu se sjetiti ko je bio komandant VP, ali Bajat je bio podređen pukovniku Ljubiši Beari, koji je u Hagu osuđen za zločine u Bosni (mislim za opsadu Sarajeva).Po napuštanju vojnih objekata u Splitu taj bataljon vojne policije, pretpostavljam brodovima, premješten je u Crnu Goru u luku Kumbor.Ove podatke sam našao tragajući na Googlu o njemu, i to su izjave svjedoka na suđenju Ljubiši Beari koje su govorile o njegovom ratnom putu (Bajat je tada već imao viši čin mislim potpukovnik) Moram se odmah popraviti, ponovo sam pregledao Haški transkript, svjedok je Alaica a bili su smješteni u objektu DRAČEVAC, ne može se sjetiti ko je bio komandant ali ga je zamijenio na mjestu komandanta Bajat Velimir.
we talk from the point of view of the Croatian government. Those

2 formations were preventing any movement on the part of the military

3 police members as well as all the other JNA units.

4 Q. Can you recall who was the then-MP battalion commander?

5 A. It was -- I cannot remember exactly. In any case, his deputy was

6 Bajat Velimir who later became commander.

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   15.07.12 22:11

@šepa (citat):
Evo vratio sam se na taj text o Bajatu, on je bio zamjenik komandanta vojne policije u Splitu i smješten u vojnom objektu koji se zvao "Žrnovnica" (ili slično), ne mogu se sjetiti ko je bio komandant VP, ali Bajat je bio podređen pukovniku Ljubiši Beari, koji je u Hagu osuđen za zločine u Bosni (mislim za opsadu Sarajeva).Po napuštanju vojnih objekata u Splitu taj bataljon vojne policije, pretpostavljam brodovima, premješten je u Crnu Goru u luku Kumbor.Ove podatke sam našao tragajući na Googlu o njemu, i to su izjave svjedoka na suđenju Ljubiši Beari koje su govorile o njegovom ratnom putu (Bajat je tada već imao viši čin mislim potpukovnik) Moram se odmah popraviti, ponovo sam pregledao Haški transkript, svjedok je Alaica a bili su smješteni u objektu DRAČEVAC, ne može se sjetiti ko je bio komandant ali ga je zamijenio na mjestu komandanta Bajat Velimir.
we talk from the point of view of the Croatian government.  Those

2 formations were preventing any movement on the part of the military

3 police members as well as all the other JNA units.

4 Q. Can you recall who was the then-MP battalion commander?

5 A. It was -- I cannot remember exactly.  In any case, his deputy was

6 Bajat Velimir who later became commander.

Komandant odbrane objekta Žrnovnica je bio poručnik Senad Burzić koji je teško ranjen i ostao bez noge u borbi za "odbranu" tog objekta. www.icty.org/x/cases/popovic/trans/en/080828ED.htm Evo ti link ako te interesuje.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   15.07.12 22:52

Analizom ratnih zbivanja nećemo daleko No

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   16.07.12 10:09

Citat :

Evo vratio sam se na taj text o Bajatu, on je bio zamjenik komandanta vojne policije u Splitu i smješten u vojnom objektu koji se zvao "Žirovnica" (ili slično), ne mogu se sjetiti ko je bio komandant VP, ali Bajat je bio podređen pukovniku Ljubiši Beari, koji je u Hagu osuđen za zločine u Bosni (mislim za opsadu Sarajeva).
Po napuštanju vojnih objekata u Splitu taj bataljon vojne policije, pretpostavljam brodovima, premješten je u Crnu Goru u luku Kumbor.
Ove podatke sam našao tragajući na Googlu o njemu, i to su izjave svjedoka na suđenju Ljubiši Beari koje su govorile o njegovom ratnom putu (Bajat je tada već imao viši čin mislim potpukovnik) Moram se odmah popraviti, ponovo sam pregledao Haški transkript, svjedok je Alaica a bili su smješteni u objektu DRAČEVAC, ne može se sjetiti ko je bio komandant ali ga je zamijenio na mjestu komandanta Bajat Velimir.

Arrow Ostavio sam poruku članu Arrow B.P.N. JNA koji se zove Arrow Arrow Arrow "MASTERKASAP" a koji je bio u vojnoj policiji JNA u Splitu u kasarni "DRAČEVAC".!!!
Došao je na forum ko grom iz vedra neba.!!!
Baš me zanima da li on poznaje Velimira Bajata i je li se radi baš o kapetanu I klase koji je bio u kasarni u kojoj smo i mi bili u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988..!!!
Samo je pitanje kada će pročitati Shocked poruku.!!!??? Exclamation Question

Aaaaa i hoće li odgovoriti.!!!! Exclamation Rolling Eyes
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   16.07.12 19:35

Citat :

Evo vratio sam se na taj text o Bajatu, on je bio zamjenik komandanta vojne policije u Splitu i smješten u vojnom objektu koji se zvao "Žirovnica" (ili slično), ne mogu se sjetiti ko je bio komandant VP, ali Bajat je bio podređen pukovniku Ljubiši Beari, koji je u Hagu osuđen za zločine u Bosni (mislim za opsadu Sarajeva).
Po napuštanju vojnih objekata u Splitu taj bataljon vojne policije, pretpostavljam brodovima, premješten je u Crnu Goru u luku Kumbor.
Ove podatke sam našao tragajući na Googlu o njemu, i to su izjave svjedoka na suđenju Ljubiši Beari koje su govorile o njegovom ratnom putu (Bajat je tada već imao viši čin mislim potpukovnik) Moram se odmah popraviti, ponovo sam pregledao Haški transkript, svjedok je Alaica a bili su smješteni u objektu DRAČEVAC, ne može se sjetiti ko je bio komandant ali ga je zamijenio na mjestu komandanta Bajat Velimir.

Arrow Ostavio sam poruku članu Arrow B.P.N. JNA koji se zove Arrow Arrow Arrow "MASTERKASAP" a koji je bio u vojnoj policiji JNA u Splitu u kasarni "DRAČEVAC".!!!
Došao je na forum ko grom iz vedra neba.!!!
Baš me zanima da li on poznaje Velimira Bajata i je li se radi baš o kapetanu I klase koji je bio u kasarni u kojoj smo i mi bili u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988..!!!
Samo je pitanje kada će pročitati Shocked poruku.!!!??? Exclamation Question

Aaaaa i hoće li odgovoriti.!!!! Exclamation Rolling Eyes
Pročitao sam i tvoje pitanje i njegov odgovor.Ja ništa ne tvrdim samo kažem da sam to pročitao, a zalijepio sam dio transkripta pa pročitaj.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Today at 20:54

Na vrh Go down

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/14Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor