FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   26.01.15 8:58

@Vojnik Graničar (citat):
@terrra (citat):

Granicni incident je izmedju ostalog kada okrenes i uperis oruzje na "suprotnu " stranu, kada pokazujes ispruzenom rukom, kada bacis neki predmet ( kamen ), kad predjes granicnu liniju,, kada fotografises...
[/b]Sve to nema veze kad te niko ne vidi, ali nikad nisi siguran da li te gleda.
Zato je ovo slikano kao da slikam druga a ne albansku teritoriju.
Ova druga slika na kamenu sa albanske strane je incident, bez dvojbe!
Sve smo iizveli za 15sec. i gotovo.
Ako nas neko vidi, vidi. Ipak, sanse da se sretnes sa drugom, albanskom patrolom su minimalne.
Ja ih recimo nikad nisam video, ni izdaleka.
@Nik (citat):
Ja nikad ne spavam Very Happy
Ovde je vec pomenuto sta  moze biti povreda drzavne granice-to je vazilo i kod nas na karauli Vič a regulisano je medjunarodnim ugovorom.
Nismo smeli nikako uperiti cev ka susednoj teritoriji,bacati kamen,pokazivati rukom, osmatrati dvogledom,fotografisati,kretati se po samoj granicnoj liniji,razgovarati sa licima sa susedne teritorije,itd...a da ne govorim o prelasku drzavne granice i nekim krupnijim stvarima.
Sa Austrijske strane drzavnu granicu obezbedjivala je njihova policija a ne vojska.
Dolazili su jako retko...pa je bilo slucaja da vojnik odsluzi vojni rok a da ih nikad ne sretne dok je na duznosti.
Ja sam imao tu srecu da ih sretnem kao vodja patrole i to samo jednom za ceo vojni rok ali o tome neki drugi put.
Šepa.
Vidim da te dugo nema u karauli "Špičnik".
Pa da te malo trznem iz zimskog sna.!
Deder da mi odgovoriš na što je vas sve komadir karaule "Špičnik" upozoravao da je granični incident.
Gledajući prethodne članke očito da pravila svugdje u JNA nisu bila ista.
Kad smo kod graničnih incidenata, mi smo ih sigurno činili i to često, ali to su sitne stvari i daleko od očiju druge strane pa nisu nikad ni zabilježeni. Sječam se da nas je komandir upozoravao na te stvari i uglavnom se radilo o već pomenutim situacijama, a sječam se da nam je rekao da i slučajno opaljen metak prema Austrijskoj teritoriji, npr. preko grudobrana oni registruju jer navodno imaju radare koji to bilježe, da li je bilo tako neznam, govorio je da i kod eventualne upotrebe oružje prema prelaznicima treba paziti da vatra ne ide na drugu stranu. Ja sam više puta sretao finanse na Vinskoj cesti i samo bi salutirali i prošli, ali jedanput sam sreo policajca, zapravo vidio nas je iz auta takođe na Vinskoj cesti, vratio se, parkirao pored ceste i tada sam razgovarao sa njim koliko je moj njemački dozvoljavao. Nas dvojica smo stajali na travi kod graničnog kamena 201/IX, on na asfaltu, popušio je cigaretu i taj razgovor je trajao 5-6 minuta u prijateljskoj atmosferi, na kraju se rukovali preko crte i doviđenja. Ako je to bio incident kriv sam  Very Happy . Naravno i ona moja fotografija na malograničnom prelazu je težak incident, napravljen namjerno, slikanje sa teritorije Austrije. Ali najinteresantniji i najsmješniji incident koji sam napravio je kad je krava potrčala prema meni, a ja se bojim velikih životinja, zbrisao sam 5-6 metara u Austriju a pratilac je legao na zemlju od smijeha, dok je krava kao dresirana stala pred graničnom linijom, nisam bio ni svjestan da sam ušao u Austriju.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: slika   03.02.15 11:26

Može li mi neko objasniti zašto mi je slika razvučena na metar, trebaju mi još tri monitora da je pregledam, jesam li ja nešto zeznuo?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   03.02.15 11:47

@šepa (citat):
Može li mi neko objasniti zašto mi je slika razvučena na metar, trebaju mi još tri monitora da je pregledam, jesam li ja nešto zeznuo?

Koje? na koju temu?

Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   03.02.15 12:01

@SveJug (citat):
@šepa (citat):

Koje? na koju temu?
Verovatno je ne možeš videti. Nemaš tako veliki monitor.... bounce bounce bounce
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Podizanje zastave u karauli "Špičnik"   17.05.15 7:51

Šepa da mi ne zaspeš.
Jadvo sam ti karaulu pronašao na drugoj stranici foruma Slovenije.!

Reci mi je li kod tebe u karauli bila neka posebna procedura kod podizanja zastave na jarbol.
Pretpostavljam da je bilo dana kada bi je zaboravili podignuti i spustiti sa jarbola ispred karaule ha ha ha ha.....

Evo što kaže Zagorac.

@ZAGORAC (citat):
Zastava se do jarbola donosila namotana.
Pričvrstila na konopac, vojnik koji ju je donio razmorao ju je na način da je napravio par koraka unatrag,
drugi ju je pomoću konopca podizao a prvi opet išao naprijed koliko je trebalo.
Nije smjela pasti na zemlju.
Znači dvojica, ne četvero kao na slici.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   17.05.15 11:25

Za dizanje zastave smo određivali najbolje vojnike u četi, po rasporedu komande bataljona, koja je određivala redosled četa.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Podizanje zastave u karauli "Špičnik"   17.05.15 12:01

@zastavnik (citat):
Za dizanje zastave smo određivali najbolje vojnike u četi, po rasporedu komande bataljona, koja je određivala redosled četa.
Eto dok sam bio u JNA u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" nikada nisam imao prilike podignuti državnu zastavu na jarbol koji je bio kod bine tj. uz pistu za postrojavanje.
Ali zato dok sam bio u karauli "Ceršak" imao sam prilike državnu zastavu dizati i spuštati sa jarbola i na vrijeme i prekasno.!
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba

Broj komentara : 180
Član od : 2014-11-12
Dob : 48
M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   17.05.15 12:52

U Mariboru sam samo jednom imao tu cast da podignem trobojku. Koliko se secam himna je imala tri dela pa se tako i dizala zastava da se sa poslednjim taktom zaviori sa vrha jarbola. Eh ...
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   17.05.15 21:48

Šepa da mi ne zaspeš.
Jadvo sam ti karaulu pronašao na drugoj stranici foruma Slovenije.!

Reci mi je li kod tebe u karauli bila neka posebna procedura kod podizanja zastave na jarbol.
Pretpostavljam da je bilo dana kada bi je zaboravili podignuti i spustiti sa jarbola ispred karaule ha ha ha ha.....

Evo što kaže Zagorac.

@ZAGORAC (citat):
Zastava se do jarbola donosila namotana.
Pričvrstila na konopac, vojnik koji ju je donio razmorao ju je na način da je napravio par koraka unatrag,
drugi ju je pomoću konopca podizao a prvi opet išao naprijed koliko je trebalo.
Nije smjela pasti na zemlju.
Znači dvojica, ne četvero kao na slici.

Pa procedura je propisana pravilom službe, ali naravno niko se nije pridržavao toga. S obzirom da je komandir dolazio u 7,00 ili kasnije zastava je već bila na jarbolu, a odlazio je u 15,00 ili nešto kasnije tako da smo je skidali ko se sjeti ili se i ne sjeti pa prenoći tako da je ujutro bila "spremna".Sad se više ne sječam ali mislim da je trebala biti podignuta u vrijeme jutarnjeg postrojavanja. Zeljoni me malo zbunio kaže HIMNA je imala tri dijela a zastavu je trebalo podići do posljednjeg takta, mislim da se zastava podizala uz zvuk trube a ne uz intoniranje himne ako je mislio na "Hej Sloveni".Ja je u kasarni "Tone Tomšić" nikad nisam podigao na jarbol, a i da sam služio tri vojna roka ne bi me ta dužnost zapala jer nisam bio grebator, bio sam neupadljiv a i desetari me baš nisu obožavali tako da je to bilo rezervirano za "igrače". E sječam se u vezi ovog podizanja do posljednjeg takta da je komandant kapetan I klase Bajat Velimir jednom prilikom vojniku "je..o sve po spisku" jer je melodija završila a do vrha je zastavi trebalo još metar, a tom prilikom mu se i omaklo "digni je kako Bog zapoveda jevi". Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   17.05.15 22:57

Trubni znak za dizanje i spuštenje zastave uveden je u drugoj polovini '80-te godine. Do tada se intonirala ili pevala Himna.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 96
Član od : 2015-03-30

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   18.05.15 17:16

@halo 92 (citat):
Da li se neko seća komandira karaule Špčnik koji se prezivao Rangelov?
St.vodnik Rangelov Vasil je bio komandir karaule "J.Flander"
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   18.05.15 22:30

@SiniZkk (citat):

Uh, sada si me skroz bacio u "bedak". Pazi, uopšte nisam mogao da se setim tog imena karaule, "Jožica" pa još i "Flander", ali ispada da sam se sećao imena komandira te karaule?! Što bi rekli klinci, totalno "loodilo". No nema veze. Dok sam prolazio graničnom linijom od Radgone do Brezovnika, na jednoj od karaula, sam se zatekao dok su kerovođe ulazile u "tamić" sa psima i vodili ih na redresuru. I video sam psa koji nije mogao da uskoči, već se par puta zaleteo sa svojim kerovođom, ali umesto u kamion, udario bi u spuštenu zadnju stranicu kamiona. Na kraju su ga uneli. Sve je delovalo smešno, ali je priča mogo tužnija. Tog psa su nekoliko puta napili, a ispričali su mi i da su ga jednom podigli na jarbol umesto zastave (u sklopu ove priče o dizanju zastave). Da li je neko čuo za ovu priču, ili su mene samo "ložili" na nekoj od karaula?
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   19.05.15 0:58

@halo 92 (citat):
@SiniZkk (citat):

Uh, sada si me skroz bacio u "bedak". Pazi, uopšte nisam mogao da se setim tog imena karaule, "Jožica" pa još i "Flander", ali ispada da sam se sećao imena komandira te karaule?! Što bi rekli klinci, totalno "loodilo". No nema veze. Dok sam prolazio graničnom linijom od Radgone do Brezovnika, na jednoj od karaula, sam se zatekao dok su kerovođe ulazile u "tamić" sa psima i vodili ih na redresuru. I video sam psa koji nije mogao da uskoči, već se par puta zaleteo sa svojim kerovođom, ali umesto u kamion, udario bi u spuštenu zadnju stranicu kamiona. Na kraju su ga uneli. Sve je delovalo smešno, ali je priča mogo tužnija. Tog psa su nekoliko puta napili, a ispričali su mi i da su ga jednom podigli na jarbol umesto zastave (u sklopu ove priče o dizanju zastave). Da li je neko čuo za ovu priču, ili su mene samo "ložili" na nekoj od karaul
Cerovica 92, ovdje karaula 21-JOŽICA FLANDER! Very Happy Very Happy Very Happy . Kako ćeš zaboraviti ??? Very Happy Ne mogu se sjetiti da sam čuo  priču o zlostavljanju službenog psa, ali je moguće da je istinita. Imao sam priliku vidjeti kako naš kerovođa maltretira službenog psa karaule (zvao se Brik-postavio sam ranije jednu fotografiju). Činjenica je da je kerovođa bio malo "polijen" pa da mjesecima nije vježbao sa psom, tako da je i ovaj "zaboravio" da sluša  naredbe. Nakon nekoliko dana intenzivnih vježbi, koje su podrazumijevale i vaspitne mjere u obliku šutiranja psa vojničkom čizmom, Brik je ponovo bio obučena "zvijer". Uspješno je savladavao sve prepreke (imali smo na karauli specijalno  izgrađene prepreke za trening pasa), a i slušao je sve komande. Mislim da je postojao i bolji način da se pas "prevaspita" i da udaranje nije bilo neophodno... Lijepa riječ i gvozdena vrata otvara Very Happy
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   19.05.15 1:50

@SiniZkk (citat):
Cerovica 92, ovdje karaula 21-JOŽICA FLANDER! Very Happy Very Happy Very Happy . Kako ćeš zaboraviti ??? Very Happy Ne mogu se sjetiti da sam čuo  priču o zlostavljanju službenog psa, ali je moguće da je istinita. Imao sam priliku vidjeti kako naš kerovođa maltretira službenog psa karaule (zvao se Brik-postavio sam ranije jednu fotografiju). Činjenica je da je kerovođa bio malo "polijen" pa da mjesecima nije vježbao sa psom, tako da je i ovaj "zaboravio" da sluša  naredbe. Nakon nekoliko dana intenzivnih vježbi, koje su podrazumijevale i vaspitne mjere u obliku šutiranja psa vojničkom čizmom, Brik je ponovo bio obučena "zvijer". Uspješno je savladavao sve prepreke (imali smo na karauli specijalno  izgrađene prepreke za trening pasa), a i slušao je sve komande. Mislim da je postojao i bolji način da se pas "prevaspita" i da udaranje nije bilo neophodno... Lijepa riječ i gvozdena vrata otvara Very Happy

U "moje" vreme ovo "cerovica" se nije upotrebljavalo, samo "92". A o velikoj "brizi" kerovođa za pse sam se uverio više puta, a vrhunac je bio kada je službeni pas iz GO Muraska Sobota, pobegao u sred noći kroz "žicu" u kasarni u Melju. Kerovođa ga je tražio po ulicama Maribora, ali se kuče nija dalo dva puta zajebati. Very Happy Mada, bilo je primera da su i kerovi uzvraćali udarac, pričalo se (opet u moje vreme) da je pas "Madar" na Šentilju svakom kerovođi osatvio neki beleg za uspomenu i dugo sećanje na vojničke dane, posebno jednom koga je ujeo za nos.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   19.05.15 6:07

@šepa (citat):

Pa procedura je propisana pravilom službe, ali naravno niko se nije pridržavao toga.
S obzirom da je komandir dolazio u 7,00 ili kasnije zastava je već bila na jarbolu, a odlazio je u 15,00 ili nešto kasnije tako da smo je skidali ko se sjeti ili se i ne sjeti pa prenoći tako da je ujutro bila "spremna".
Sad se više ne sječam ali mislim da je trebala biti podignuta u vrijeme jutarnjeg postrojavanja.
Zeljoni me malo zbunio kaže HIMNA je imala tri dijela a zastavu je trebalo podići do posljednjeg takta, mislim da se zastava podizala uz zvuk trube a ne uz intoniranje himne ako je mislio na "Hej Sloveni".
Ja je u kasarni "Tone Tomšić" nikad nisam podigao na jarbol, a i da sam služio tri vojna roka ne bi me ta dužnost zapala jer nisam bio grebator, bio sam neupadljiv a i desetari me baš nisu obožavali tako da je to bilo rezervirano za "igrače".
E sječam se u vezi ovog podizanja do posljednjeg takta da je komandant kapetan I klase Bajat Velimir jednom prilikom vojniku "je..o sve po spisku" jer je melodija završila a do vrha je zastavi trebalo još metar, a tom prilikom mu se i omaklo "digni je kako Bog zapoveda jevi". Very Happy Very Happy

Šepa evo jedan plusić za podizanje zastave.
Vjeruj mi da se ja više ne mogu ni sjetiti uz što se zastava podizala u kasarni "Tone Tomšič" tj. da li uz zvuke trube kako ti kažeš ili intoniranje himne.!?
Isparilo iz sjećanja nakon 26 godina; 11 mjeseci; 4 sedmice; 1 dan ili prije 9860 dana.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Špičnik" prepreke za vježbanje pasa   19.05.15 6:19

@SiniZkk (citat):

Prepreke za trening pasa kod karaule "Jožica Flander".!?
Moja karaula "Ceršak" to nije imala.
Iako je bilo dovoljno prostora za to.
Šepa je li kod tvoje karaule "Špičnik" bilo prepreka za vježbanje pasa.!
Halo 92, možeš li se sjetiti je li kod karaule "Šentilj" bilo prepreka za vježbanje pasa.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   19.05.15 11:04

Za Šentilj znam da nisam nikde video neki pologon za vežbanje pasa.A na flanderu,mada sam samo jednom bio tamo,neznam kde je bilo mesta za taj poligon ?
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   19.05.15 14:32

Halo 92, možeš li se sjetiti je li kod karaule "Šentilj" bilo prepreka za vježbanje pasa.

Ne sećam se. Ono što je meni ostalo u nekom "zaostalom fajlu" u glavi je slika pet-šest boksova za pse iza karaule (gledajući od naše strane ka austrijskoj). Boksovi su bili čisti, ograđeni pletenom žicom, ali mi nije ostalo u sećanju da sam video i poligon za vežbu pasa. Tu mi je neko od mojih drugara iz klase i ispričao priču o tom psu Madaru.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   19.05.15 19:49

@miran cvilak (citat):
Za Šentilj znam da nisam nikde video neki pologon za vežbanje pasa.A na flanderu,mada sam samo jednom bio tamo,neznam kde je bilo mesta za taj poligon ?
Kad se uđe na kapiju, nekoliko metara s lijeve strane. Tu je bio i već pominjani svinjac. Znači odmah ispod asfaltne staze za prilaz karauli.Tu je teren niži za par metara od same pozicije karaule. Prepreke su izgradili graničari, a i naša genaracija je popravljala i radila nove prepreke. Imali smo i mali voćnjak jabuka iznad karaule, koji smo potkresavali. Ma radili smo kao pravo malo domaćinstvo Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Poligoni za vježbanje vojnih pasa   19.05.15 20:24

@miran cvilak (citat):
Za Šentilj znam da nisam nikde video neki pologon za vežbanje pasa.
A na flanderu, mada sam samo jednom bio tamo, neznam kde je bilo mesta za taj poligon ?
@halo 92 (citat):

Ne sećam se.
Ono što je meni ostalo u nekom "zaostalom fajlu" u glavi je slika pet-šest boksova za pse iza karaule (gledajući od naše strane ka austrijskoj).
Boksovi su bili čisti, ograđeni pletenom žicom, ali mi nije ostalo u sećanju da sam video i poligon za vežbu pasa.
Tu mi je neko od mojih drugara iz klase i ispričao priču o tom psu Madaru.

Šteta što ove "udarne JNA karaule" koje su bile u doticaju sa velikim ilegalnim prelaženjem, nisi imale poligone za vježbu vojnih pasa.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 447
Član od : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   20.05.15 9:41

Šepa što se tiče tvog komandira sa Špičnika.Tamo pod karaula Sladki vrh sam dao Fb profil komandira karaule sladki vrh.Poveži se sa njime,pa ga pitaj o tvom komandiru,on sigurno zna šta je sa njime bilo i kde je sada.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   24.05.15 22:41

@šepa (citat):

Pa procedura je propisana pravilom službe, ali naravno niko se nije pridržavao toga.
S obzirom da je komandir dolazio u 7,00 ili kasnije zastava je već bila na jarbolu, a odlazio je u 15,00 ili nešto kasnije tako da smo je skidali ko se sjeti ili se i ne sjeti pa prenoći tako da je ujutro bila "spremna".
Sad se više ne sječam ali mislim da je trebala biti podignuta u vrijeme jutarnjeg postrojavanja.
Zeljoni me malo zbunio kaže HIMNA je imala tri dijela a zastavu je trebalo podići do posljednjeg takta, mislim da se zastava podizala uz zvuk trube a ne uz intoniranje himne ako je mislio na "Hej Sloveni".
Ja je u kasarni "Tone Tomšić" nikad nisam podigao na jarbol, a i da sam služio tri vojna roka ne bi me ta dužnost zapala jer nisam bio grebator, bio sam neupadljiv a i desetari me baš nisu obožavali tako da je to bilo rezervirano za "igrače".
E sječam se u vezi ovog podizanja do posljednjeg takta da je komandant kapetan I klase Bajat Velimir jednom prilikom vojniku "je..o sve po spisku" jer je melodija završila a do vrha je zastavi trebalo još metar, a tom prilikom mu se i omaklo "digni je kako Bog zapoveda jevi". Very Happy Very Happy

Šepa evo jedan plusić za podizanje zastave.
Vjeruj mi da se ja više ne mogu ni sjetiti uz što se zastava podizala u kasarni "Tone Tomšič" tj. da li uz zvuke trube kako ti kažeš ili intoniranje himne.!?
Isparilo iz sjećanja nakon 26 godina; 11 mjeseci; 4 sedmice; 1 dan ili prije 9860 dana.
Evo da se prisjetiš vojniče prvo podizanje zastave

https://youtu.be/rIEDEqaIoas

A ako se dobro sječam trubni zvuk za spuštanje je isti kao za podizanje pa ga samo ponovi.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Radio uređaj u karauli "Špičnik"   08.06.15 23:25

@šepa (citat):
Trebali ste doći na Špičnik jer mi smo imali ovakav identičan radio.
Ali jedva da je "hvatao" neku stanicu.
Šepa.
Da ti karaula ne bi ostala bez radio uređaja u ime karaule "Ceršak" poklanjam ti ovaj.
Nadam se da ćeš uspjeti hvatati više radio stanica i slavni radio MM2.

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 09.06.15 16:52; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   09.06.15 0:18

@šepa (citat):
Šepa.
Da ti karaula ne bi ostala bez radio uređaja u ime karaule "Ceršak" poklanjam ti ovaj.
Nadam se da ćeš uspjeti hvatati više radio stanica i slavni radio MN2.

Hoće, samo ako ga Fazliju bude popravio. Laughing Laughing Laughing
(Izvini, nisam odoleo)
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   09.06.15 11:56

@halo 92 (citat):
@šepa (citat):
Šepa.
Nadam se da ćeš uspjeti hvatati više radio stanica i slavni radio MN2.

Hoće, samo ako ga Fazliju bude popravio. Laughing Laughing Laughing
(Izvini, nisam odoleo)
Mislim da je ovo proizvodila "Iskra" Kranj, ovi uređaji nisu ništa hvatali ni novi a poslije Fazlijevog tretmana daj Bože da su i lampice svijetlile.  Laughing Laughing Laughing
Zato sam ja imao svoj mali FM Radio na koji je MM2 svirao savršeno, dok mu neki "moj" Fazliu nije otkinuo antenu pokušavajući da uhvati Radio Prištinu konektujući se na cijevi etažnog grijanja.
Kemo me demantovao ipak je EI Niš proizvođač, izvinjavam se "Iskri". Pa možda je zato loše hvatao Slovenske stanice!!!???
Nevjerovatno, evo ga neko prodaje i to u Zenici za 50KM (25 eura) http://www.olx.ba/artikal/11195135/radio-aparat-ei-rs-5010-m/
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Today at 11:43

Na vrh Go down

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 13/14Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987