FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 398
Član od : 2012-04-27
Dob : 47
M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Tue Jun 09, 2015 12:19 pm

@Vojnik Graničar (citat):
Prepreke za trening pasa kod karaule "Jožica Flander".!?
Moja karaula "Ceršak" to nije imala.
Iako je bilo dovoljno prostora za to.
Šepa je li kod tvoje karaule "Špičnik" bilo prepreka za vježbanje pasa.!
Halo 92, možeš li se sjetiti je li kod karaule "Šentilj" bilo prepreka za vježbanje pasa.
@miran cvilak (citat):
Za Šentilj znam da nisam nikde video neki pologon za vežbanje pasa.
A na flanderu, mada sam samo jednom bio tamo, neznam kde je bilo mesta za taj poligon ?
@halo 92 (citat):

Ne sećam se.
Ono što je meni ostalo u nekom "zaostalom fajlu" u glavi je slika pet-šest boksova za pse iza karaule (gledajući od naše strane ka austrijskoj).
Boksovi su bili čisti, ograđeni pletenom žicom, ali mi nije ostalo u sećanju da sam video i poligon za vežbu pasa.
Tu mi je neko od mojih drugara iz klase i ispričao priču o tom psu Madaru.

Šteta što ove "udarne JNA karaule" koje su bile u doticaju sa velikim ilegalnim prelaženjem, nisi imale poligone za vježbu vojnih pasa.
Poligona za vježbanje pasa nije bilo na karaulama, ali psi su vođeni na redresuru u Ljubljanu periodično, gdje su obnavljali sve ranije uvježbane postupke, tamo je bilo igrađeno sve za ovu namjenu. Proveo sam tamo 20 dana sa svojim psom a tome smo pisali na stranici karaule Špičnik. Čak si u svom dnevniku pronašao datum kad smo došli na Ceršak po vašeg vodića i psa.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 96
Član od : 2015-03-30

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Tue Jun 09, 2015 3:05 pm

@Kemo Specijalac (citat):

Sepa, ovo je negde sa tvog rejona...oko Ciringe...

Delic Senad iz Velike Kladuse broji sitno 12.08.1987

Al" ga je urezao-svaka mu čast!!!! Very Happy
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 96
Član od : 2015-03-30

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Tue Jun 09, 2015 3:10 pm

@šepa (citat):
Prepreke za trening pasa kod karaule "Jožica Flander".!?
Moja karaula "Ceršak" to nije imala.
Iako je bilo dovoljno prostora za to.
Šepa je li kod tvoje karaule "Špičnik" bilo prepreka za vježbanje pasa.!
Halo 92, možeš li se sjetiti je li kod karaule "Šentilj" bilo prepreka za vježbanje pasa.
@miran cvilak (citat):
Za Šentilj znam da nisam nikde video neki pologon za vežbanje pasa.
A na flanderu, mada sam samo jednom bio tamo, neznam kde je bilo mesta za taj poligon ?
@halo 92 (citat):

Ne sećam se.
Ono što je meni ostalo u nekom "zaostalom fajlu" u glavi je slika pet-šest boksova za pse iza karaule (gledajući od naše strane ka austrijskoj).
Boksovi su bili čisti, ograđeni pletenom žicom, ali mi nije ostalo u sećanju da sam video i poligon za vežbu pasa.
Tu mi je neko od mojih drugara iz klase i ispričao priču o tom psu Madaru.

Šteta što ove "udarne JNA karaule" koje su bile u doticaju sa velikim ilegalnim prelaženjem, nisi imale poligone za vježbu vojnih pasa.
Poligona za vježbanje pasa nije bilo na karaulama, ali psi su vođeni na redresuru u Ljubljanu periodično, gdje su obnavljali sve ranije uvježbane postupke, tamo je bilo igrađeno sve za ovu namjenu. Proveo sam tamo 20 dana sa svojim psom a tome smo pisali na stranici karaule Špičnik. Čak si u svom dnevniku pronašao datum kad smo došli na Ceršak po vašeg vodića i psa.
Jel" se to meni ovdje ne vjeruje????? Very Happy Very Happy Very Happy Imali smo poligon za vježbanje pasa. Sastojao se od nekoliko prepreka koje su izgradili vojnici i služio je svrsi (pod uslovom da je kerovođa bio raspoložen da vježba). Tačka Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Tue Jun 09, 2015 4:53 pm

@halo 92 (citat):

Hoće, samo ako ga Fazliju bude popravio. Laughing Laughing Laughing
(Izvini, nisam odoleo)
Nema veze sve ide u vojni rok.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JNA radio uređaj.   Tue Jun 09, 2015 5:01 pm

@šepa (citat):

Mislim da je ovo proizvodila "Iskra" Kranj, ovi uređaji nisu ništa hvatali ni novi a poslije Fazlijevog tretmana daj Bože da su i lampice svijetlile.  Laughing Laughing Laughing
Zato sam ja imao svoj mali FM Radio na koji je MM2 svirao savršeno, dok mu neki "moj" Fazliu nije otkinuo antenu pokušavajući da uhvati Radio Prištinu konektujući se na cijevi etažnog grijanja.
Kemo me demantovao ipak je EI Niš proizvođač, izvinjavam se "Iskri". Pa možda je zato loše hvatao Slovenske stanice!!!???
Nevjerovatno, evo ga neko prodaje i to u Zenici za 50KM (25 eura) http://www.olx.ba/artikal/11195135/radio-aparat-ei-rs-5010-m/
Šepa ovaj iz oglasnika je malo moderniji nego onaj naš iz JNA.
U ovome iz oglasnika je ugrađen sat onaj naš je bio bez sata i ovih zvučnika na gornjoj strani.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Delic Senad iz Velike Kladuse broji sitno 12.08.1987   Tue Jun 09, 2015 5:08 pm

@SiniZkk (citat):
Al" ga je urezao-svaka mu čast!!!! Very Happy

A zamisli koliko mu je tek trebalo vremena da ovo nožem ureže u stablo.!?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Prepreke za vježbanje JNA pasa   Tue Jun 09, 2015 8:46 pm

@šepa (citat):

Poligona za vježbanje pasa nije bilo na karaulama, ali psi su vođeni na redresuru u Ljubljanu periodično, gdje su obnavljali sve ranije uvježbane postupke, tamo je bilo igrađeno sve za ovu namjenu.
Proveo sam tamo 20 dana sa svojim psom a tome smo pisali na stranici karaule Špičnik.
Čak si u svom dnevniku pronašao datum kad smo došli na Ceršak po vašeg vodića i psa.
@SiniZkk (citat):

Jel" se to meni ovdje ne vjeruje????? Very Happy Very Happy Very Happy
Imali smo poligon za vježbanje pasa.
Sastojao se od nekoliko prepreka koje su izgradili vojnici i služio je svrsi (pod uslovom da je kerovođa bio raspoložen da vježba).
Tačka Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
SiniZkk.
To nije nitko rekao.
Nego je čudna ta JNA.
Na nakim karaulama su izgrađene te prepreke za vježbanje pasa a na nekima nisu.!?
Pa se pitam zašto su neke to imale a neke nisu.
Kakve je to JNA imala kriterije da je netko imao a da netko nije imao te prepreke.!?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: granice i imigranti   Thu Sep 24, 2015 11:18 pm

Kakvo je stanje na granicama u susjedstvu i koliko samo ljudi ovih dana ilegalno šeta preko granica, možda neko dođe na ideju da ponovo aktivira karaule i graničare  Surprised Surprised Surprised vojničina
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Thu Sep 24, 2015 11:32 pm

@šepa (citat):
Kakvo je stanje na granicama u susjedstvu i koliko samo ljudi ovih dana ilegalno šeta preko granica, možda neko dođe na ideju da ponovo aktivira karaule i graničare  Surprised Surprised Surprised vojničina
Mislim da se i JNA ne bi baš snašla sa ovoliko ilegalnih prelaznika.!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Mon Mar 07, 2016 11:45 am

Da malo obnovim fotografije sa Špičnika, neke i nisam ranije objavljivao.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto ZENICA

KomentarNaslov komentara: 15.08.2016.   Mon Aug 15, 2016 2:33 pm

Drugovi graničari, čestitam vam Dan graničara nekadašnje JNA, 15. August!!! vojničina
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Today at 11:17 am

Na vrh Go down

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 14/14Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula "Vič" VP 7646 - granični odsek Dravograd - 1986-1987