FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Sačuvana pisma iz JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   24.08.13 16:56

@boyan64 (citat):
I ja imam sačuvana skoro sva pisma. Ali sigurno ona najglavnija - od djevojke.I love you 
Poslednje pismo moje tadašnje devojke
april 1990

" />

Jedno veliko svetlo na kraju tunela
06.09.1990.

" />
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   24.08.13 19:20

Ko je Maja a ko Natasa . Dilema...
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   24.08.13 20:03

Nije bitno, Puricu. Bitno je da je "sitno", i da neko ceka.

Ja sam dobio nesto slicno (od "Natase", al ne i od "Maje). Mjesec dana je u meni kuvalo i kljucalo a onda sam jedno vece uz flasu "Rubina" na klupi iza stacionara, u nekoj olupanoj manjerci palio jedno po jedno.
"gore pisma, svedoci ljubavi....." I nek' neko kaze da Saban nije kralj!
Na vrh Go down
bugmenot2013
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
Član od : 2013-08-14
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   24.08.13 23:42

Sjećam se pisama koje je s Visa iz tehničkoga voda slao vojnik Tomo svome društvu (curama i momcima) iz svoga kvarta u Zagrebu. Čitao nam ih je prije slanja i dobro smo se zabavljali.

Uglavnom ovako: "Danas je bilo vrlo napeto. Na dvije krstarice rastavljali smo turbogeneratore. Bilo je nekih vrlo čudnih zvukova pri lansiranju balističkih dalekometnih projektila, a na mene je palo da istražim uzrok. Rastavim ja turbinski dio i odmah skužim: turbina je aerodinamički neizbalansirana. Donesu mi uređaj za dinamičko balansiranje, a sve vidim na osciloskopu, čak i bez uređaja. Objasnim ostalima što treba raditi, sastavimo turbogenerator i sve radi. Sutra nam dolaze neki razarači. O tome vam detalje ne mogu pisati, jer su vojna tajna".

Stvarni Tomin posao bilo je punjenje akumulatora u akumulatorskoj stanici. Uzmeš akumulator, skineš čepove na ćelijama, priključiš na punjač i čekaš dok se napuni. Vremena koliko god te volja, za pisanje pisama svojima u Zagreb. Iz njihovih odgovora vidjelo se da ga doživljavaju kao križanca Ramba i Einsteina, koji može jednom pogreškom u popravljanju super složenih vojnih sistema poslati cijeli svijet u zrak. Zajedno s Tomom smo im se smijeli i pomagali mu da što više okiti svoja pisma našim zajedničkim izmišljotinama.
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   25.08.13 15:39

odlična tem,pohvalno!!!
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   25.08.13 21:27

@pera84 (citat):
Nije bitno, Puricu. Bitno je da je "sitno", i da neko ceka.

Ja sam dobio nesto slicno (od "Natase", al ne i od "Maje). Mjesec dana je u meni kuvalo i kljucalo a onda sam jedno vece uz flasu "Rubina" na klupi iza stacionara, u nekoj olupanoj manjerci palio jedno po jedno.
"gore pisma, svedoci ljubavi....." I nek' neko kaze da Saban nije kralj!

Ma bitno je samo u delu da mu mozda Maja nije rod. A ako je ono drugo hteo sam ga pohvaliti:Very Happy
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   25.08.13 21:42

A to vas kopka.
Evo odmah odgovor.

Maja mi nije rod.
Bili smo nešto više od prijatelja i to je potrajalo još 2 godine.
Posle je svako otišao svojim putem.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   30.08.13 14:55

Savet mog dobrog drugara koji mi je mnogo značio

"... Tebi bih poručio da izdržiš sve
i da sve shvatiš kao zezanje, jer i kada
se budeš skinuo videćeš da je život jedan veliki
luna park i da smo mi tu samo da bi se
zezali. Jer i one najozbiljnije stvari u životu
kad prodju kad ih se setimo imamo snage samo
da se nasmejemo....
"

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   02.09.13 13:09

Od pisama u JNA, ostalo mi je jedno pismo i jedna kartica.

Prepisaču vam deo pisma. Pošto je na slovenačkom i pošto ružno pišem prevešču vam. Od početka prevedeno  1-1, kasnije malo da skratim. Pismo poslato početkom šestog meseca (Juni)

Zdravo, četvrtak

Prošli put sam vam napisao, da ču doči kuči, ali od toga neče biti ništa jer neče da me puste kuči zbog Univerzijade. Tako da pre augusta u nikakvom slučaju neču moči doči kuči. (ako bi bio u bilokojoj kasarni mogao bi da odem bilokad bi hteo). Moje služenje vojske si predstavljajte predstavljajte kao zatvorska kazna.

Onda malo skračeni deo...

kad čete doči u posetu, u selu skrenite desno... itd... ne plašite se, niko vam neče ništa napraviti i ne trebate pasoše, karaula je još XY km od granice... ne morate da idete u komandu možete direktno na karaulu.... možete bilokad, ali bolje  NE noču... prespavanja neču dobiti... napišite  tačan datum kad čete doči.... inače samnom je sve OK... pozdrav ... i tako dalje.

Kraj pisma

ali kako se završilo – stvarno su došli roditelji da me posete. Napravili su skoro 1000 km da me vide, dovezli se do karaule. Bio sam jedini što sam dobio posetu, hvala jim. Tog dana sam molio komandira karaule da mi da dozvolu da idem u grad, ili barem u selo. Naravno da mi šupak nije dozvolio da se udaljavam od karaule. Naravno da nismo nikad odlazili u neki grad u blizini, a ono jadno selo kde smo odlazili po poštu, sa jednom poštom i jednom točionicom, veličine dnevne sobe nije nikakav izlazak u grad. Srečom sam se nezvanično dogovorio sa desetarima da ne idem u patrolu.

Ne samo da mi nije dozvolio izlazak, nego nije ni ostao da jih pozdravi, recimo ja bi to uradio da sam KK.

Bio si šupak i ostao si šupak, nije ni čudno da nisi imao cohones da dolaziš noču.

Propala su mi dva vikenda, nisam hteo da smetam gušterima za redovni odmor, ionako mi se u avgustu približavao kraj.

PS: ako se moderatorima čini da sam preterao, slobodno pobrišite. Inače nemam toliko loše mišljenje o JNA, ali to se meni baksuzu dešavalo.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   02.09.13 13:59

Kartica što sam ju primio na karaulu, od mog brata (kliknite za veču sliku)

Ako neznate nemački, tekst na zidu desno je: jedna slika govori više od 1000 reči

Inače napisao mi je:

Pozdrav iz istočne Nemačke i zapadnog Berlina, ovde je interesantno, kupio sam ti američke cigarete i češko pivo. LP + potpisi

Nama su govorili da nesmemo da dobivamo i šaljemo poštu u inostranstvo, ali na granici može sve da prođe Razz i šta češ vojniku koji nije video civilizacije lepše da napišeš... dobre cigarete i češko pivo. Češke pive najdobže...Laughing 
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   02.09.13 14:39

Paket nisam primio ali zato je pokojni otac poneki put ubacio po 2 cigarete i pismo da bi me podsetio ukusa i mirisa svedske cigarete. Neki od staresine su bili radoznali pa su rado probali posto su tvrdili da ima drugu aromu.

Nazalost nista od pisma nisam sacuvao. Pisma od cure posle razkida sa njom sam pobacao, isto tako slike. Pisma od oca i drugova nisam ni cuvao.

To za pisma iz inostranstva, o tome sam negde vec pisao. U Sentvid sam morao najaviti ime i adresu skim cu se dopisivati i od nikog drugog nisam dobijao postu. da je bila cenzura ili ne, to neznam. Sto se tice sluzenja u Osijek, tamo me niko nista nije pitao a dopisivao sam se sa dosta njih.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   02.09.13 19:08

Pero nisi preterao.Samo si napisao kako je bilo. Takvi ljudi ili bolje reći neljudi bez imalo osećaja postoje svuda ne samo u vojsci .
Nemati osećaja za njihov put od 1000km je strašno.
Ali ti ostaje za utehu da si video roditelje i jedini imao posetu
Na vrh Go down
bugmenot2013
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
Član od : 2013-08-14
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   02.09.13 21:36

U tehničkom vodu na Visu moji vojnici su primali pakete. Starješine koji su ih prije uručenja pregledavali nisu se mogli načuditi: u njima nigdje hrane, uglavnom samo cigarete i pusti začini: origano, mažuran, đumbir, menta, maslinovo ulje, cijelo čudo začina. "Pa, majku mu, zašto ovima našima nitko ne šalje hranu?"

Stvar je bila jednostavna: u popodnevnim satima izradili smo u radioni peć za pizzu, koja je čim odu starješine odmah puštana u pogon. Zatim smo otkrili da u njoj možemo peći i meso (uvijek je bilo svađe hoćemo li na roštilju ili u peći), kao i razne druge stvari. Sirovine, tj. hrana nam nije trebala, jer smo je od intendanata nabavljali više nego što smo mogli pojesti i to za sitne usluge (zavariti koš, izraditi male branke i sl.). S dežurnim ofocirom nije bilo problema kad bi došao i vidio što se sprema: ponudili bi ga vinom ili lozom i uvijek bi sve prešutio.

Ona tajna sa sadržajem paketa nikad nije riješena, na opće zadovoljstvo.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   02.09.13 22:56

@Zemunac (citat):
Pero nisi preterao.Samo si napisao kako je bilo. Takvi ljudi ili bolje reći neljudi bez imalo osećaja postoje svuda ne samo u vojsci .
Nemati osećaja za njihov put od 1000km je strašno.
Ali ti ostaje za utehu da si video roditelje i jedini imao posetu

Možda sam upotrebio reči što nisu primerne za ovaj forum. Na karauli su bile neki čudovištno dobri momenti, a bilo je i velikih... ajde da kažem gluposti, a mislim si dosta lošiju re. U principu se JNA dobro pobrinula za nas, ali je ljudski faktor zatajio!. U kasarni i kasnije u životu sam upoznao super ljude (oficire/podoficire). Stvarno bi želeo da služim sa njima. Ali ovako je ispalo, moja nesreča u životu.

Da sam ja komandir karaule, ja bi sačekao posetu, predstavio karaulu i teren, dao vojniku sve što bi mogao da dam oko izlazka u grad... Ne on je pobegao. Ali su svi kolege iz karaule došli da jih pozdrave, barem za malo. Našli su se i neki piškoti, nešto su ponudili čaja....Svaka čast kolegama na tome.

Što se tiče poseta, nisam čuo da su dolazili prošlih godina, a i prohodnost za civile je bila ograničena na samo nekoliko letnjih meseci, možda najviše pola godine.

Ustvari, u pravu si. Moram da sam ponosan da su me posetili roditelji. Mnogi su bili bliže pa nisu dobili posetu. A i ja se spremam več godinama da opet odem na karaulu (OK, u pitanju je i žena što moram da je pregovorim, pa još malo brinem za roditelje, pa kučne životinje)....

A što se tiče pisma žao mi je da nisam/nismo sačuvali pisma o tome kako sam primio dolazak na karaulu.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   03.09.13 8:14

Osvrnuću se Pero na tvoju posjetu i stvarno tvoj KK nije se ljudski ponašo prema tebi i nije ti dao izlaz u grad bez obzira koliko je udaljen od karaule.Ja mislim da su tvoji trebali ići u tvoju maticu tj.kasarnu kojoj karaula pripada i komandu naravno.Iznenadio bih se jer bi dobio izlaz možda i 2 dana s obzirom koju daljinu su prevalili da bi došli i troškovi naravno.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   03.09.13 9:18

Semsudine, u principu se slažem sa tobom. Sa večinom iz generacije (i okolo) što sam pričao sa prijateljima, bilo bi tako. JNA ipak nije bila zatvor, nego dužnost. I vojnici su imali prava, pa su jih i dobili.Za večinu je bilo to služenje narodu. U principu se ne žalim na JNA, ali nekima baš nije bilo lako. Uglavnom zbog ljudskih grešaka komandirskog kadra! Bilo je dobrih komandira, a bilo je i loših. Ja sam slučajno naleteo na loše.

Poslaču ti privatnu poruku još o nekim stvarima.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   07.12.13 13:36

Pero ne mogu da verujem da si prešao preko toga....ja bi zbrisao sa karaule pa neka se nosi komandir u pi. mater..
Došlo bi do komande garnizona pa bi morao komandir debelo da objašnjava razlog za takav postupak....
Takvo nepoštovanje vojnika i njegove porodice je neverovatno...
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   07.12.13 16:22

Imam sva pisma i razglednice zapakirane uzicom kao što paketi pakirali.Spremam se sve ih pročitati nakon 26 godina i prisjetiti se tko zna čega
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   07.12.13 16:49

@sarics (citat):
Imam sva pisma i razglednice zapakirane uzicom kao što paketi pakirali.Spremam se sve ih pročitati nakon 26 godina i prisjetiti se tko zna čega
Svaka ti cast! nadam se da imas nesto da nama pokazes. Smile 

Inace imam drugara ovde koji je isto sacuvao sve iz JNA. Pitao sam da mi da pisma koje sam mu ja pisao da pistavim ali, jok. Ne da. Sad
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   07.12.13 16:51

Vidjet ću,vidjet ću ima li se šta za objavit Embarassed 
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   07.12.13 21:48

Sačuvana sva pisma,slike i adresar.Poveća kutija koju ponekad otvorim i dobro se nasmijem.Interesantno slali su mi ako se sjećate onih Božićnih čestitki kao i Uskrsnih - nikad nam ih nitko nije uzeo niti zamjerio.

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   07.12.13 21:53

Sva pisma sam sačuvao koja sam dobio a moji su sačuvali koja sam slao,tako da uz adresar koji više nije tačan imam suvenire iz JNA,imao sam jedno vreme i kalendar
Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 127
Član od : 2012-09-27
Dob : 52
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   09.12.13 9:52

I ja imam još sva pisma.
Na vrh Go down
Evidenticar
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2013-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   09.12.13 17:36

Nemam ni jedno pismo sacuvano i bas mi zao zbog toga..poginula su od nesavesne zene moje,zatekoh je kako odvaja pisma i u pec baca,pita me pa dal je ova luda napisala ti 463 pisma,naime pozadi na pismu pisala je svoju adresu i redni broj..mogao sam da izdam knjigu..al eto.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   09.12.13 18:03

Huh.....al ih je negdje s guštom ubacivala  lol! 

KomentarNaslov komentara: Re: Sačuvana pisma iz JNA   Today at 20:44

Na vrh Go down

Sačuvana pisma iz JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Sačuvana pisma iz JNA