FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Bijeljina 1979/80 g.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Fri May 02, 2014 11:15 pm

Zgrada 2, moj paviljon .... (za one koji su zaboravili....... Laughing )

cheers
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Sat May 03, 2014 12:15 pm

Kako si rijetko prisutan.....čini mi se da ćeš ti prvi zaboraviti.  Laughing
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.    Mon May 05, 2014 11:29 pm

@ZAGORAC (citat):
Kako si rijetko prisutan.....čini mi se da ćeš ti prvi zaboraviti.  Laughing

Da znaš da si u pravu.... čuj,  pristigle godine, ne mere se kao nekad.     Laughing
Nego, da ja nastavim , dok sve ne budem zaboravio...... Smile
 cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Mon May 05, 2014 11:43 pm

Ovo je baš dobra fotka. Dole sa leve strane su paviljoni, pista i sve zgrade koje sam opisao na početku mog posta.
Ovih sedam ,osam objekata (baraka ) po sred poligona za obuku, nisu postojale u vreme kad sam služio.

cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g   Fri May 09, 2014 11:38 pm

Ovo je sad jasnije , uklonio sam barake posred poligona ( "divlja gradnja"  Laughing   ).U tom šumarku (srednji deo poligona) ,
imali smo  praktičnu obuku, pešadijsku i stručnu.
 Obuka u šumarku  bila je nagrada za dobro ponašanje i aktivno praćenje obuke ( bez izmotavanja ),
u suprotnom ,obuka se premeštala  na deo poligona bez ijednog drveta. A, kad Sunce uprži, nije bilo lako...  Shocked 
Srećom ,bili smo  kako -tako "poslušni", te smo se retko "sunčali".

Ovaj deo sa kućama, koji sam precrtao i koji "bukvalno" ulazi u poligon, mi nije  poznat. Ono što pamtim je, da je tu bila
zasejana pšenica. Znam da smo se svi pitali, čija je ta pšenica ?
Kao i ova njiva ( sa desne strane ) koja je "ušla" u poligon.Crvena linija kojom sam "ogradio " kasarnu predstavlja žicu
kojom je definisana veličina kasarne.Bar je , meni tako ostalo u sećanju.  Smile

cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g    Mon May 12, 2014 12:00 pm

Štafeta mladosti u Bijeljini... Very Happy  Pripadnici JNA su tu .... naročito sa omladinkama..... Laughing

cheers
Na vrh Go down
bijeljina83
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2014-05-20
Dob : 51
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: julska klasa 1983   Tue May 20, 2014 11:22 am

Drugovi vojnici zdravo!

Oduševljen sam ovim postom, pa se odlučih priključiti. Ima li nekoga ovdje od julske klase 83 ili općenito od klase iz 83 godine?

Da razmijenimo malo sjećanja na koja imamo pravo Very Happy
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g   Wed May 28, 2014 7:16 pm

@bijeljina83 (citat):
Drugovi vojnici zdravo!

Oduševljen sam ovim postom, pa se odlučih priključiti. Ima li nekoga ovdje od julske klase 83 ili općenito od klase iz 83 godine?

Da razmijenimo malo sjećanja na koja imamo pravo Very Happy

bijeljina83
, dobro došao u kasarnu.... Smile  Nažalost iz tvoje klase , trenutno nema... možda bude ... Laughing
Kad si već u kasarni , koja  četa i ko ti je bio kapetan, mislim,  možda ga znam.....
Pozdrav,
 cheers
Na vrh Go down
bijeljina83
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: julska klasa 83   Thu May 29, 2014 8:44 pm

U to vrijeme postojale su 4 klase: januarska, aprilska, julska i oktobarska. Ove posljednje dvije uglavnom su bile sastavljene od 18-godišnjaka s upisanim fakultetima (kakav sam i sam bio) i nešto 20-godišnjaka te pokojim "starijim" od recimo 25 godina. To su za nas bile velike razlike no ipak smo svi bili kao jedno. 

Kapetan čete bio je Predrag Rajić, a zastavnik prve klase Izet Halilović. Oba vojničine i pravi oficiri u najboljem smislu riječi. Rajić je bio malo luđi, ambiciozan, u to vrijeme mlad oko 27-28 godina. Bio je i vodnik Štrbo, tek došao iz akademije, debeo i pomalo smiješan ali simpatičan.

Major je bio Alfirević, rijetko među vojskom. 

Strah i trepet pravi bio je pukovnik Ilić, oficir za bezbednost. S njim nije valjalo imati posla.

Bio sam 3. vod 1.čete, teleprinteristi.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Bijeljina 1979/80 g   Fri May 30, 2014 4:53 pm

Izveštaj ,pravi vojnički , za pohvalu... Very Happy . Osim majora Alfirevića ( nisam siguran , ostalo mi je negde u sećanju),
ostali koje si naveo, nisu mi poznati. U kom paviljonu ste spavali, u prvom kod kapije ili  drugom ( moj paviljon    Very Happy  ).
Ovo je samo početak, takoreći ništa... šta tek sledi.... Laughing 
pozz
 cheers
Na vrh Go down
bijeljina83
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Fri May 30, 2014 10:14 pm

U prvom kod kapije, naravno:) ali ulaz je bio sa strane nekako, upravo gdje je prolaz između dva paviljona...

Iza je bio poligon za obuku, kao stadion s pješčanicima, spravama i slično..tamo smo nedjeljom prali veš i sušili ga.

Kako sam bio julska klasa ostalo mi je u sjećanju da smo subotom i nedjeljom (slobodno vrijeme!) na poligonu čekali uz žicu da naiđe neko dijete i da mu damo pare da nam kupi lubenicu preko puta..ne moram da naglasim da su to bile najslađe lubenice ikada kojih se sjećam...slično kao i slatke šljive na poligonu za pješadijsku i kupine gdje smo išli na gađanje. Taj poligon za gađanje negdje izvan kasarne ostao mi je malo maglovit, ne znam točno u kojem pravcu se išlo...

Za razliku od Patkovače gdje bih i danas vezanih očiju mogao da dođem..
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Fri May 30, 2014 11:09 pm

... večer

" U prvom kod kapije, naravno....  Cool  ", čuj intelektualci... Laughing . Moram pitati , viš da se puno toga promenilo.
Šljive sa poligona su bile carske. Lubenice nismo previše forsirali, pivo je imalo prioritet... kod većine. Pokušaću
da lociram poligon za gađanje ( bojevom municijom i tromblonom ).
A ovo je tvoj paviljon. Vojnici nisu pripadnici JNA ... Laughing , ali je  kasarna naša, pre njih smo tu služili... Cool
U nastavku onaj beli paviljon je moj... logično.... Very Happy 

cheers
Na vrh Go down
bijeljina83
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Sat May 31, 2014 8:40 pm

Počinjem da shvaćam što si mislio kad si rekao da ne mogu da zamislim što slijedi Shocked da znaš, neobično mi je drago vidjeti ovu fotografiju iako je neka druga vojska sada tamo, uvijek će to biti naš pavljon Smile 

Ispred paviljona smo nakon večere, a prije lične higijene i spavanja, svakodnevno čistili čizme i cipele...iako smo cipele koristiili samo pri rijetkim izlascima u grad, ipak su se svakodnevno čistile...ako bi večera po rasporedu za nas bila malo kasnije, znalo se čizme glancati i prije večere, uvijek nekako u sumrak ili već po mraku zimi...

Mi julci smo dobijali prekomandu u januaru, moj slučaj je bio malo drugačiji - ali sve u svoje vrijeme Cool
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Sun Jun 01, 2014 4:44 pm

Tamo gdje smo mi bili više nigdje nema "naše JNA" vojske, tako da bi dobro došla i koja iz ovih dana, ma koja god vojska tamo bila, tako ne smeta ni ova naravno!!!!

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Sun Jun 01, 2014 9:34 pm

@bijeljina83 (citat):
...slično kao i slatke šljive na poligonu za pješadijsku i kupine gdje smo išli na gađanje. Taj poligon za gađanje negdje izvan kasarne ostao mi je malo maglovit, ne znam točno u kojem pravcu se išlo...

Za razliku od Patkovače gdje bih i danas vezanih očiju mogao da dođem..
Do tog poligona za gađanje ( vojno strelište) se išlo preko Janje , pa onda desno do sela Donja Trnova.   Smile

cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.    Sun Jun 01, 2014 9:41 pm

Poligon za gađanje, šumarak mi je jako poznat. Bez obzira koliko je godina prošlo, meni izgleda da je to to.... Laughing 

cheers
Na vrh Go down
bijeljina83
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Mon Jun 02, 2014 10:01 pm

To je sigurno to!!! Lokacija je upečatljiva do te mjere da nema greške cheers  Svaka čast kako si pronašao, kao da smo jučer tamo bili...

Sad kada vidim na karti lokaciju u odnosu na Bijeljinu, pa i Janju dobija se dojam udaljenosti i veličine cijelog tog prostora bijeljinskog bazena...poligon ustvari i nije bio tako blizu kasarne, ali se stizalo lako kamionima...dok recimo do Patkovače, koja je blizu, išlo se redovito trkom u smjenama s marševskim korakom pod punom spremom (i pod uzbunom Twisted Evil ) pa se činilo da je Patkovača puno dalje nego što je..

Kad smo kod Bosne, mi smo imali nakon jedno tri mjeseca obuke (koja je inače trajala šest mjeseci) izlazak na terensku vježbu u okoini Bihaća, jedno 7 dana...to nisu bile završne vježbe cijele obuke, i na to nije išla cijela klasa - već samo dio koji su bili od oficira odabrani...po običaju vezista, uspostavljale su se veze s drugim jedinicama koje su razvile terenske centre veze po cijeloj Bosni. 

Pokušaću da se sjetim gdje su nam bili završni manevri obuke (bili su u prvom dijelu decembra 83, temperatura -17). U svakom slučaju ne daleko od Bijeljine, mislim malo na jug  Rolling Eyes
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Sat Oct 25, 2014 9:04 pm

Opet je potraga za "gazdom" ove teme. Suspect
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g   Sun Oct 26, 2014 3:21 pm

@ZAGORAC (citat):
Opet je potraga za "gazdom" ove teme. Suspect
Eto mene u kasarni, samo ne šaljite vojnu policiju po mene..... da ne pukne bruka.... Laughing

Nisam mogao odoleti, pesma me podsetila na  Beirut 1983g...... Cool
Pozdrav  tebi i svima na forumu.... Smile

cheers
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Sun Oct 26, 2014 7:58 pm

@missar (citat):

Pozdrav  tebi i svima na forumu.... Smile

cheers
Javio se.... bounce bounce bounce
Na vrh Go down
fenix
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-10-26

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Tue Oct 28, 2014 2:56 pm

Bio sam u Bijeljini 1988/89 Junska klasa...takozvani junac. Legendarna dvanaeska, relejac. Kap. Djemal Kurajlic i por. Dincic su vedrili i oblacili. Pukovnik Babic je bio komandat kasarne. Ostao sam u Bijeljini cijeli vojni rok... poslije obuke sam radio u razglasu, duzio kino salu, citaonicu... biblioteku.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Tue Oct 28, 2014 6:50 pm

fenix dobro došao u kasarnu. Very Happy  Dvanaestica bila legendarna i u moje vreme.. Babić je bio major u mojoj klasi,
moguće je da se radi o istom oficiru. Nego , reci ti meni ,gde je bila kino sala, ne mogu se setiti. Znam da smo
drugog dana po dolasku otišli u nekakvu salu koja je imala binu i bila u podrumu. Tu nam je bezbednjak održao
"predavanje" o ponašanju i obavezama koje su pred nama...i tako dalje.. Laughing Lepo od tebe , što si došao, tek
da ne budem usamljen u kasarni... Laughing 

cheers
Na vrh Go down
fenix
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Wed Oct 29, 2014 12:51 pm

Hvala Missar.
Kino sala se u moje doba nalazila odmah uz kuhinju i menzu imala je kapacitet oko 300 mjesta i bila je relativno nova gradjevina... Pukovnik Vojislav Babic je bio komandant garnizona i mislim da govorimo o istom oficiru. Sjecam se jos potpukovnika Alfirevica, bezbjednjak je bio Karan.
Kasarna je bio vrlo lijepo uredjena , sva u zelenilu... imao si utisak da se ne radi o vojnoj ustanovi. U moje doba su se takodjer renovirale obje zgrade u kojima smo spaval i dosta vojnika se dobrovoljno prijavilo kao radna jedinica angazirana na razlicitim poslovima. Ja sam ujutro odlazio po novine u grad koje sam morao dostaviti u komandu, pustao sam muziku, bio zaduzen za pomoc pri kino projekcijama,  organizaciji pripredbi, izlozbe u domu JNA... druga polovina mog vojnog roka je bila vrlo zanimljiva i rado je se sjecam. Mnogo radije nego prvih sest mjeseci :-)... tad sam imao jedva dvadeset godina i sve mi je izgledalo puno drugacije nego danas...
U Bijeljini vise nikad nisam bio. Tu i tamo sretnem nekoga iz tih krajeva. Kazu da se grad prosirio i da nije za prepoznati. Zelio bih sve to jos jednom vidjeti. Za taj grad me, kad sve zbrojis u oduzmes, vezuju lijepe uspomene.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Thu Oct 30, 2014 10:25 pm

fenix, pohvala za raport... baš vojnički. Cool  Za tebe jedna fotka centra Bijeljine iz ´84-85g. Možda nešto prepoznaš... Laughing 

cheers
Na vrh Go down
fenix
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Fri Oct 31, 2014 4:55 pm

Naucili me na kursu za desetara haha... hvala Missar... prepoznajem puno toga i jos stojim pri tome da je ovo jedan od najljepsih gradova Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Bijeljina 1979/80 g.   Today at 2:06 pm

Na vrh Go down

Bijeljina 1979/80 g.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Bijeljina 1979/80 g.
» Strumica 1979/1980
» Bijeljina 90/91