FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kuhinja - oficiri i vojska

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Kuhinja - oficiri i vojska   23.05.12 13:43

Što se tiče oficira koji su boravili u vojarni kao uposlenici,njihov odnos sa nama kuvarima bio je čisto vojnički,znači nije bilo privilegovan nitko od oficira po bilo kom pitanju kada je bio u pitanju restoran i gdje se vršila konzumacija hrane.Mala razlika između oficira i vojske u kuhinji je bila i neznatna a to je da su oficiri bilo kog ranga imali svoj poseban prostor u restoranu-kuhinje to se može nazvati odjel koji nije bio fizički odvojen od prostorija gdje su objedovali vojnici već je tu bilo par stolova koji su bili namijenjeni samo za oficire.Kada je bilo vrijeme doručka ručka ili večere nije bitno koji je objed u pitanju u to vrijeme su se pojavljivali i oficiri,nisu mogli dolaziti u kuhinju kako su oni htjeli ili u nekim drugim vremenskim terminima osim onih koji su bili predviđeni i za ostalu vojsku i toga su se svi pridržavali.To je bila dobra stvar a posebno za nas kuvare što je postojao pravilnik o ponašanju nas kuvara u odnosu prema oficirima i vojsci,tako i obratno za oficire kako da se odnose sa nama kuvarima,sve je biio precizno razrađeno u tančine tako da stvarno nije bilo nikakvih problema.Oficirima je izričito u pisanom obliku na ploči gdje je bio ispisan kućni red u restoranu, blo zabranjen ulazak u prostor gdje se hrana termički pripremala osim za dežurnog oficira vojarne i šefa restorana koji je u moje vrijeme bio stariji vodnik prve klase,naravno i zapovjednik kuvarskog voda u moje vrijeme bio je kapetal Miloljub Dmitrović,čovjek legenda i prava ljudina.Što se tiče jela spremana su prema planu predviđenom za svaki naredni dan i od toga se nije odstupalo.Oficiri su naravno bilim posluživani od strane kuvara,meni im je bio postavljen u pisanom obliku na stolu i tako bi oni naručivali jelo kao da su u civilnom restoranu s tim da se nije ništa drugo i posebno za njih spremalo od menija koji je bionamijenjen i za vojsku taj dan.Naprimjer uz glavno jelo se uvijek posluživala juha,salata,nešto od voća ili kolač.Kao gore što sam već naveo oficiri nisu imali pristupa dijelu restorana gdje se spremala hrana pa tako nisu imali ni uticaja na sam sistem rada u restoranu,mi smo odgovarali za naše postupke našem pretpostavljenom šefu restorana i nikom više.Iz kuhinje nije bilo potrebe da iznosimo hranu pošto smo imali sve što poželimo,od mesnih,mliječnih,slatkih i ostalih proizvoda kojih je bilo u izobilju,mi kuvari smo imali tu privelegiju da smo živjeli kao mali bogovi u odnosu na ostalu vojsku.Da bi nam život bio lagodniji i van kuhinje mi kuvari smo se trudili da pokupimo simpatije vojne policije,vozača,magacinera i vešeraja te svih ostalih koji bi nam mogli pomoći u određenim situacijama,tako da smo njima davali malo pojačaniju ishranu u restoranu tj. više mesa u porciji,ps. ovo je odavanje  male vojne tajne kuvara ali takav je život,ni drugoj vojsci nije ništa falilo.Da ne bude sve oficijelno i poslovno,navešću jedan mali događaj koji mi se zbio u kuhinji.Naime jedan dan sam kuvao kolače u slastičarnici koja je u sklopu kuhinje kao poseban odjeljak, na meniju su bile buhtle,kolač koji se radio od  slatkog dizanog tijesta i koji je vojska prosto obožavala a posebno zato što se dijelio dok je bio još vruć.U kuhinji smo imali tel.pa smo tako kontaktirali sa dež.oficirom i sa šefom restorana u slučaju neke potrebe,kada u jednom momentu na tel.zove šef restorana st.vodnik prve klase te mi priopćava da je u njegov ured došao neki oficir višeg ranga da odmah u jednu porciju ili posudu stavim par kolača-buhtli i donesem da počasti oficira. Ja sam odmah da bi što prije odradio što mi je naložio moj zapovjednik stavio kolače u jedan ovalni tanjir te hodnikom krenuo ka njegovom uredu ali u svoj toj mojoj brzini sam se poskliznuo na hodniku te mi je tanjir sa kolačima tresnuo o pod a buhtle su se razletile po hodniku kao igrači na fudbalskoj utakmici.Ja sam dobro razgledao lijevo i desno i zaključujem da niko nije primijetio te nabrzaka pokupim buhtle u tanjir i oficirima predam u ured.Još me je na kraju moj zapovjednik pohvalio kako su kolači bili super i svidjeli su se njegovom kolegi a ja u sebi mislim super samo da znate šta je bilo sa kolačima odmah bi me strpali u pritvor do kraja vojnog roka.Eto to za sada pa vojsko odmor do daljnjeg,valjda neće biti nikakvih uzbuna a zbog mog priznanja nemojte mi dati koje prekoredno požarstvo jer sam umoran i oči mi se sklapaju.Pozdrav svim forumašima!

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   17.11.12 11:28

@FOSIL (citat):
Ja sam odmah da bi što prije odradio što mi je naložio moj zapovjednik stavio kolače u jedan ovalni tanjir te hodnikom krenuo ka njegovom uredu ali u svoj toj mojoj brzini sam se poskliznuo na hodniku te mi je tanjir sa kolačima tresnuo o pod a buhtle su se razletile po hodniku kao igrači na fudbalskoj utakmici.Ja sam dobro razgledao lijevo i desno i zaključujem da niko nije primijetio te nabrzaka pokupim buhtle u tanjir i oficirima predam u ured.Još me je na kraju moj zapovjednik pohvalio kako su kolači bili super i svidjeli su se njegovom kolegi a ja u sebi mislim super samo da znate šta je bilo sa kolačima odmah bi me strpali u pritvor do kraja vojnog roka.

Dobro si uradio, negde sam čitao da nema nikakvih smetnji pokupiti i pojesti hranu koja je na podu bila manje od 10 sekundi. U ostalom u Celju je vojničkii restoran bio jedan od boljih. Tamo je bilo čisto, tako da palačinka padne na pod mogao si slobodno smotati i pojesti.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   17.11.12 18:23

Pa i u jačim hotelima isto tu i tamo nešto završi na podu, i ponovno na tanjuru samo što to ne vidimo, pa nemamo taj psihološki trenutak ...

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   17.11.12 18:33

Bilo je i dobrih i loših vojničkih kuhinja. U kasarni "Mladen Stojanović" gdje sam bio u ŠRO i gdje je bila smještena i vojna akademija i srednja vojna škola, kuhinja je bila prvoklasna. U ono vrijeme većina hotela kod nas nije imala takvu kuhinju. E u Kasarni "Zalužani" (isto Banjalučki garnizon), sasvim druga priča i to ne toliko zbog same hrane koliko zbog opreme i higijene. Znači gdje se htjelo moglo se nešto napraviti. Ne znam od čega je to zavisilo, moguće od veličine kasarne.

Boske: komentar modifikovan dana: 19.11.12 20:25; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.11.12 0:02

Publikacija "Recepture za pripremanje jela u JNA", SSNO, Beograd, 1983.g., na str. 10. navodi: "Za svaku recepturu utvrđen je redosled radnji pri termičkoj obradi namirnica. Ako se postupa prema opisanom redosledu, i priučeni kuvari mogu da pripreme kvalitetno jelo, jer je u vodiču naveden redosled i opis radnji. Sigurno je da u većim pogonima ishrane (preko 200 i više dnevnih obroka), tehnologiju i organizaciju rada (razrađenu na bazi pune podele rada i sistematizacije radnih mesta) treba da vodi stručno lice, jer u takvim objektima nedovoljno stručni ljudi nisu u stanju da organizovano proizvode kvalitetna jela." I još na str. 11.: "Razumljivo je da recepture ne mogu dati sva konkretna rešenja, niti obraditi sve detalje koje praksa nameće. Zato je veoma važno kako će se stručno i organizacijski uskladiti tehnologija sa materijalnim i tehničkim mogućnostima."
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.11.12 3:48

Kada smo već u kuhinji, seća li se neko od vas šta je to "Rođendanski sto"??

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.11.12 16:31

Nemam pojma!!! confused

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.11.12 21:04

To je naravno, neka fora iz JNA, al i ja se nakon cjelodnevnog razmišljanja ne mogu sjetit da smo mi to spominjali.... Question
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.11.12 21:19

Ja znam što su "dječije radosti" bile ali "rođendanski sto" mi je nepoznat!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.11.12 1:01

U trpezarij se na izdvojenom i dominantnom mestu nalazio sto za dežurnog oficira i njegovog pomoćnika. Odmah pored ovog stola nalazio se Rođendanski sto. Ako je toga dana nekom vojniku- desetaru bio rođendan sedeo je i ručao za tim stolom u društvu jednog do dva druga iz jedinice. Znači nije išao na liniju već su ga kuvari poslužili prema njegovom izboru. Naravno za piće samo sok.
Tako je bilo u jedinicama tadašnje IX Armije JNA, koja se prostirala u SR Sloveniji.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.11.12 3:06

East&West (citat):

Dobro si uradio, negde sam čitao da nema nikakvih smetnji pokupiti i pojesti hranu koja je na podu bila manje od 10 sekundi.

E, ipak nije. Gledao sam dokumentarac na TV gdje su to ispitivali. Bakterije dođu momentalno na sve što se nađe na podu, ako ih ima na tom mjestu, jasno.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 01.03.13 6:33; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.11.12 10:45

East&West (citat):
U trpezarij se na izdvojenom i dominantnom mestu nalazio sto za dežurnog oficira i njegovog pomoćnika. Odmah pored ovog stola nalazio se Rođendanski sto. Ako je toga dana nekom vojniku- desetaru bio rođendan sedeo je i ručao za tim stolom u društvu  jednog do dva druga iz jedinice. Znači nije išao na liniju već su ga kuvari poslužili prema njegovom izboru. Naravno za piće samo sok.
Tako je bilo u jedinicama tadašnje IX Armije JNA, koja se prostirala u SR Sloveniji.

Eto ti utjecaja zapadne kulture, toga prilikom mojeg služenja nije bilo a vjerujem nigdje u Makedoniji!!!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.11.12 19:47

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Dobro si uradio, negde sam čitao da nema nikakvih smetnji pokupiti i pojesti hranu koja je na podu bila manje od 10 sekundi.

E, ipak nije. Gledao sam dokumentarac na TV gdje su to ispitivali. Bakterije dođu momentalno na sve što se nađe na podu, ako ih ima na tom mjestu, jasno.

Slažem se. Bakterije, ako ih ima, dođu i na ono što je na stolu ili u tanjiru. Ono o podizanju sa poda ostalo mi iz detinjstva. U mojoj siromašnoj ruralnoj sredini,  kada sam jeo hleba namazanog pekmezom, po zakonima fizike uvek padalo na namazanu stranu ( izuzetno suprotno.)  Pošto zbog tepške sirotinje nije bilo prava na drugo parče, ovlaš skinem gornji sloj, oduvam prašinu i kao da ništa nije bilo.

Inače ono što danas zovu HACCP u JNA je bilo davno propisano. E sad, što se tiče sprovođenja i kontrole , na žalost nije u svim kasarnama bilo isto.
Na vrh Go down
flado
Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.11.12 20:40

Najbolja hrana i po zelji je bila na izdvojenim strazama koje su imale svoju kuhinju, recimo na Papuku, straza, veza, kerovođa i kuhar koji pita "šta ćemo danas"
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.11.12 21:30

@East&West (citat):

U mojoj siromašnoj ruralnoj sredini, kada sam jeo hleba namazanog pekmezom, po zakonima fizike uvek padalo na namazanu stranu ( izuzetno suprotno.)

Taj zakon, kad kruh pada uvijek na namazanu stranu, se zove Murphyjev zakon, a u slobodnoj interpretaciji glasi: "Ako postoji iti malo šanse da nešto prođe naopako (loše), sigurno će proći naopako." I to je ispitivano "laboratorijski", nema veze s fizikom. Very Happy
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   20.11.12 0:20

East&West (citat):
U trpezarij se na izdvojenom i dominantnom mestu nalazio sto za dežurnog oficira i njegovog pomoćnika. Odmah pored ovog stola nalazio se Rođendanski sto. Ako je toga dana nekom vojniku- desetaru bio rođendan sedeo je i ručao za tim stolom u društvu  jednog do dva druga iz jedinice. Znači nije išao na liniju već su ga kuvari poslužili prema njegovom izboru. Naravno za piće samo sok.

Ne secam se tog obicaja u Mariboru '87/88
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   20.11.12 0:40

Ja sam se setio posle ove asocijacije E&W.....!
Odmah sa linije kada se stupa u trpezariju, je sto dezurnog oficira i "rodjendanski sto" , gde se moglo izneti i ono iz paketa sto stigne od kuce ili se kupi nesto pa se pocaste drugovi ......kolaci i ostale stvari.......naravno bez pica!

Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   20.11.12 15:56

@Gringo (citat):
East&West (citat):

Eto ti utjecaja zapadne kulture, toga prilikom mojeg služenja nije bilo a vjerujem nigdje u Makedoniji!!!

Bio sam kuvar ali to nisam uočio u Celju gdje sam služio vojni rok i gdje je restoran bio u svearmijskom takmičenju 84.godine na nivou države najbolji i koji je dobio srebrnu plaketu JNA potpisanu od Admirala Flote Branko Mamula koji je tada bio general armije ,u tpezariji je bilo postavljeno par stolova za oficire za kojima su samo oni objedovali ali nikako samo za dežurnog oficira i tamo za neke povlaštene.To je moje iskustvo !!!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   20.11.12 17:47

FOSIL, što misliš generalno o receptima za pripremu jela iz kuharice u JNA? Možda da odgovoriš na temi 'Kuvar - jela u JNA'. Tamo skupljamo iskustva u vezi te knjige. Čini mi se da postoji veliki raskorak u tome kakva su jela posluživana, u odnosu na ono kakva su trebala biti?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   02.12.12 0:13

Evo kako je izgledao 'rođendanski stol' u JNA koji opisuju drugovi iz iskustva...... Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   02.12.12 0:18

Aha, a ovo posuđe i escajg standardno u JNA. Wink Sve su to aranžirali naši trpezarci. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   02.12.12 13:36

Zna li netko nešto više o ovom priručniku? Možda netko od oficira? Tko god..... Teoriju molim, da ne uđemo u neke priče druge vrste...... Like a Star @ heaven Question

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   02.12.12 16:12

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1398-vojni-prirucnici?highlight=prirucnici

objavio sam ja dve stranice koje sam uspeo da pronadjem, na temi Vojni prirucnici...u potrazi sam za celom knjigom, objavicu link cim je nadjem

@Kemo Specijalac (citat):

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   02.12.12 16:18

@Kemo Specijalac (citat):

objavio sam ja dve stranice koje sam uspeo da pronadjem, na temi Vojni prirucnici..

Hvala Kemo! Ovo bi zaista bila zanimljiva 'kuharica'... Mislio sam malo i o iskustvima prehrane na ovaj način. Znam da je u nekim jedinicama bio u sklopu obuke program 'preživljavanje u prirodi'. Samo se mogao ponijeti nož i još par sitnica. Ne znam puno o tome, pa bi bilo dobro da se javi netko tko je to prošao... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   02.12.12 18:35

glavno jelo: neki glodar
prilog: mravlja jaja