FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kuhinja - oficiri i vojska

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
dražen
Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   20.12.13 23:48

Gušteri su bili beskrajno gladni pogotovo pješadija.Brzinski obrok su zalijevali vodom na česmi ispred menze u Bitolju.
Na vrh Go down
milann
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-08-04

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   05.08.14 8:58

@flado (citat):
Najbolja hrana i po zelji je bila na izdvojenim strazama koje su imale svoju kuhinju,  recimo  na Papuku,  straza, veza, kerovođa i kuhar koji pita "šta ćemo danas"

Koje godine si bijo na papuku salutiranje

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 17:27

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Dobro si uradio, negde sam čitao da nema nikakvih smetnji pokupiti i pojesti hranu koja je na podu bila manje od 10 sekundi.

E, ipak nije. Gledao sam dokumentarac na TV gdje su to ispitivali. Bakterije dođu momentalno na sve što se nađe na podu, ako ih ima na tom mjestu, jasno.

Iako su, poslovicno, podovi restorana morali biti cisti, mislim da ne bih tako nesto uradio. Niko ne bi 'otkinuo glavu', desi se - palo... Ali ne bih posluzio necim sto ne bih sam pojeo.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 17:30

@Kemo Specijalac (citat):
East&West (citat):
U trpezarij se na izdvojenom i dominantnom mestu nalazio sto za dežurnog oficira i njegovog pomoćnika. Odmah pored ovog stola nalazio se Rođendanski sto. Ako je toga dana nekom vojniku- desetaru bio rođendan sedeo je i ručao za tim stolom u društvu  jednog do dva druga iz jedinice. Znači nije išao na liniju već su ga kuvari poslužili prema njegovom izboru. Naravno za piće samo sok.
Tako je bilo u jedinicama tadašnje IX Armije JNA, koja se prostirala u SR Sloveniji.

Ne secam se tog obicaja u Mariboru '87/88

Bilo je preporucljivo tako nesto, ali je bilo nemoguce u jedinicama sa vecim brojnim stanjem (npr brigada) jer bi moglo biti i stotinjak slavljenika...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 17:49

@more6 (citat):
Kažu da je najbolja hrana bila na karaulama jer su si često bez ikakvog jelovnika koji je
bio unaprijed određen kuhali po svom izboru,zatim na brodovima a neki su i dobivali i
dodatak za smjene i slično.Preživjelo se nekako.Kod izlaska u grad obično se uvjek pojelo
nešto civilno.

Propisani jelovnici su uvijek postojali. Medjutim, nekim izdvojenim strazama i brodovima se isporucivala proracunata kolicina artikala po tom jelovniku, a kuvar je improvizovao obroke po zelji konzumenata.
Cesto su, na izdvojenim strazama, vojnici imali svoj povrtnjak, i tako pojacavali svoju ishranu.
To se, precutno, tolerisalo. Jedino se nije torelisalo, pri povremenim kontrolama, necistoca sporeta i posudja.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 18:07

Posljednjih godina postojanja 'prave' JNA, poslije potrosnje na naoruzanje i gorivo, najvise se ulagalo u standard, a narocito ishranu.
Od kad je izasao zakon da se u vojsku ide odmah poslije srednje skole, momci od 18-19 godina nisu bas voljeli kuvanu hranu. Uprava InSl je glavu lomila kako rijesiti problem "sendvic generacije". Previse hrane je zavrsavalo u pomijama. A kantine su razvaljivale s prodajom eurokremova. Bilo je i eksperimentalnih istrazivanja i ispitivanja sta bi vojnici voljeli da jedu. Islo se toliko daleko da su pokusavali i sa pasuljem s ribom. Koje sve lude kombinacije, ali nije pomagalo.

Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 20:12

Ludilo....a mi seljaci sve smo jeli.....meni je u JNA sve bilo dobro osim par sitnica....tipa Drnča ili ovčetine! i to samo u Štipu, u Strumici nije bilo lošeg obroka......barem ne meni!!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 22:03

@Gringo (citat):
Ludilo....a mi seljaci sve smo jeli.....meni je u JNA sve bilo dobro osim par sitnica....tipa Drnča ili ovčetine! i to samo u Štipu, u Strumici nije bilo lošeg obroka......barem ne meni!!!

Tada bih radije jeo u najgorem vojnickom restoranu nego u nekom civilnom hotelu, jer sam bio siguran da su bile stroze higijensko sanitarne mjere nego u civilstvu.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 22:18

@PORUCNIK (citat):
Posljednjih godina postojanja 'prave' JNA, poslije potrosnje na naoruzanje i gorivo, najvise se ulagalo u standard, a narocito ishranu.
Od kad je izasao zakon da se u vojsku ide odmah poslije srednje skole, momci od 18-19 godina nisu bas voljeli kuvanu hranu. Uprava InSl je glavu lomila kako rijesiti problem "sendvic generacije". Previse hrane je zavrsavalo u pomijama. A kantine su razvaljivale s prodajom eurokremova. Bilo je i eksperimentalnih istrazivanja i ispitivanja sta bi vojnici voljeli da jedu. Islo se toliko daleko da su pokusavali i sa pasuljem s ribom. Koje sve lude kombinacije, ali nije pomagalo.

Tačno je da se velika količina hrane bacala,jer se spremala po partizanskom receptu,bez ukusa i trpaj šta stigneš..
U Prizrenu su nas ugušili sa mesom bivolice,koje su koristili u skoro svakoj hrani,verujem i da je parče salame podriguše
koje se dobijalo za doručak,bilo od bivolice..

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 22:46

@PORUCNIK (citat):
Tada bih radije jeo u najgorem vojnickom restoranu nego u nekom civilnom hotelu, jer sam bio siguran da su bile stroze higijensko sanitarne mjere nego u civilstvu.

Cudnovato je koliko je kvalitet hrane oscilovao od kasarne do kasarne. U Ljubljani je hrana u kasarni 4. Juli bila ocajna, a to je bila komanda oblasti. Onda odes u nedodjiju zvanu Velike Bloke i hrana odlicna.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 22:52

@dinosaurus (citat):
@PORUCNIK (citat):

Tačno je da se velika količina hrane bacala,jer se spremala po partizanskom receptu,bez ukusa i trpaj šta stigneš..
U Prizrenu su nas ugušili sa mesom bivolice,koje su koristili u skoro svakoj hrani,verujem i da je parče salame podriguše

Ne bih se slozio, druze dinosaurus...
Sve jedinice su imale mjesecne jelovnike, ciju izmjenu je mogao da odobri samo komadant kasarne ili njegov zamjenik, u slucaju eventualnog nedostatka nekih artikala ili drugih tehnickih problema.
Hrana se pripremala po strogo odredjenim recepturama. Artikli su bili stroga "A" kvaliteta (osim jaja - "S"). Sve ostalo je zavisilo od umjesnosti kuvara.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 23:26

@PORUCNIK (citat):
Ne bih se slozio, druze dinosaurus...
Sve jedinice su imale mjesecne jelovnike, ciju izmjenu je mogao da odobri samo komadant kasarne ili njegov zamjenik, u slucaju eventualnog nedostatka nekih artikala ili drugih tehnickih problema.
Hrana se pripremala po strogo odredjenim recepturama. Artikli su bili stroga "A" kvaliteta (osim jaja - "S"). Sve ostalo je zavisilo od umjesnosti kuvara.

Verujem,
Ali se sećam da se jedino dežurni oficir mogao videti u restoranu da doručkuje ili ruča sa vojskom,
ostale sam uglavnom zaticao u kantini,gde su imali odvojeni deo za starešine,mogli su naručiti da
im se spremi obrok,za razliku od vojske..
Mi smo uz pivo i napolitanke,naravno s'nogu,jer nismo imali pravo sesti za stolove,često zevali
kako mlate po omletima..koje su morali platiti a imali su mogućnost kvalitetne ishrane u restoranu
o trošku države...
Poručniče ne shvati lično Very Happy ....
Možda je Prizren bio izuzetak od pravila...

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 23:39

Kod nas u kasarni nije bil slaba, obično sam sve pojeo a gradsko sam dete. Da hrana se i bacala, jer nisu svi isto gladni, a porcije su iste. Jedino nisu bili zadovoljni muslimani kad je bila slanina i jaje, iako bi ostavili, menjali smo se sa njima pa jim dali jaje za slaninu. Ne sečam se baš da se je neko stvarno bunio zbog kvaliteta hrene. A i oficiri su jeli sa nama istu hranu, imali su svoj stol (sastavljeno više stolova zajedno) u trpezariji. 

Inače ko još nije pročitao knjigu recepture JNA, neka je potraži na internetu. Jedna od najdetaljnijih kuvarskih knjiga! study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 23:50

@dinosaurus (citat):
U Prizrenu su nas ugušili sa mesom bivolice ,koje su koristili u skoro svakoj hrani,verujem i da je parče salame podriguše

U čemu je problem s mesom bivola?
Ne znam jesam li jeo kad, ne mogu se sjetit.

Evo, šaram po netu, kaže čovjek iz Srbije koji ih uzgaja da se isplati, dobije više za bivola nego za bika.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 23:52

@dinosaurus (citat):
Verujem,
Ali se sećam da se jedino dežurni oficir mogao videti u restoranu da doručkuje ili ruča sa vojskom,
ostale sam uglavnom zaticao u kantini,gde su imali odvojeni deo za starešine,mogli su naručiti da
im se spremi obrok,za razliku od vojske..
Mi smo uz pivo i napolitanke,naravno s'nogu,jer nismo imali pravo sesti za stolove,često zevali
kako mlate po omletima..koje su morali platiti a imali su mogućnost kvalitetne ishrane u restoranu
o trošku države...
Poručniče ne shvati lično Very Happy ....
Možda je Prizren bio izuzetak od pravila...

Jos jedna zabluda, druze moj...
Hranu iz vojnickog restorana imao je pravo da proba (uz k-dira intendaanske jedinice i dezurnog oficira, kojima je to bila i obaveza prije podjele) komandant kasarne.
Pravo na objed su imali samo dezurni oficiri i njihovi pomocnici, kao i starjesine (po planu, kada bi se stavljali na brojno stanje)  jedinica koji su se hranili u tom VR.
Ostale starjesine su se mogle pretplatiti na neki obrok. U sluzbenom vojnom listu je izlazio cjenovnik za dorucak, rucak, veceru... To nije bilo puno skupo, jer je bilo oslobodjeno poreza, ali ipak skuplje nego kajgana u kantini (koju sam i sam povremeno konzumirao, iako sam imao pravo da probam hranu).
To pravo su koristili, uglavnom neozenjene starjesine, a siguran sam da su se, na taj nacin, mnogo bolje hranili nego vecina starjesina za porodicnom trpezom.
Takodje je postojala mogucnost drgih usluga uz novcanu nadoknadu. Ja sam placao pranje kosulja i potkosulja, majica i sl u vojnoj perionici.
Za svaki komad robe imala je cijena.
Isto tako usluge podsisivanja, brijanja i pranja glave u frizerskom salonu. Starjesina plati kod referenta ssluzbe, dobije bon i ode kod brice s bonom.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   08.08.14 23:57

@PORUCNIK (citat):
Hranu iz vojnickog restorana imao je pravo da proba (uz k-dira intendaanske jedinice i dezurnog oficira, kojima je to bila i obaveza prije podjele) komandant kasarne.
Pravo na objed su imali samo dezurni oficiri i njihovi pomocnici, kao i starjesine (po planu, kada bi se stavljali na brojno stanje)  jedinica koji su se hranili u tom VR.
Ostale starjesine su se mogle pretplatiti na neki obrok. U sluzbenom vojnom listu je izlazio cjenovnik za dorucak, rucak, veceru... To nije bilo puno skupo, jer je bilo oslobodjeno poreza, ali ipak skuplje nego kajgana u kantini (koju sam i sam povremeno konzumirao, iako sam imao pravo da probam hranu).
To pravo su koristili, uglavnom neozenjene starjesine, a siguran sam da su se, na taj nacin, mnogo bolje hranili nego vecina starjesina za porodicnom trpezom.
Takodje je postojala mogucnost drgih usluga uz novcanu nadoknadu. Ja sam placao pranje kosulja i potkosulja, majica i sl u vojnoj perionici.
Isto tako usluge podsisivanja, brijanja i pranja glave u frizerskom salonu. Starjesina plati kod referenta ssluzbe, dobije bon i ode kod brice s bonom.

Navikao sam već Very Happy
Taj podatak nisam znao,što znači da moj komentar nije na mestu..izvinjavam se...

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:09

@Max Blitz (citat):
U čemu je problem s mesom bivola?
Ne znam jesam li jeo kad, ne mogu se sjetit.

Evo, šaram po netu, kaže čovjek iz Srbije koji ih uzgaja da se isplati, dobije više za bivola nego za bika.

Ne znam za isplativost,možda ih prodaje na Kosovu?!
Problem je što mi je bilo odvratno i gadno,kao i većini klasića...tamno,jakog mirisa..
Bilo je i onih koji su ga mlatili,verovatno su ga koristili i kod kuće..

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:15

@dinosaurus (citat):
Problem je što mi je bilo odvratno i gadno,kao i većini klasića...tamno,jakog mirisa..
Bilo je i onih koji su ga mlatili,verovatno su ga koristili i kod kuće..

Evo gledam i kod Talijana.  

Vrlo unosni biznis, meso, miljeko, sir mozzarella...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:17

@dinosaurus (citat):
@PORUCNIK (citat):

Navikao sam već Very Happy
Taj podatak nisam znao,što znači da moj komentar nije na mestu..izvinjavam se...

U redu je, dino...
Samo da bude jasno da starjesine nisu bili samo telci koji sisjaju drzavu muzaru...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:22

@PORUCNIK (citat):

Jest, o ovim stvarima je već pričao drug East&West.

Nisu oficiri mogli jest džabalesku u menzi kako smo možda mi mislili.  Smile
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:26

@Max Blitz (citat):

Kad mlate žabe, mogu i bivolice...
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:30

@Max Blitz (citat):
Jest, o ovim stvarima je već pričao drug East&West.

Nisu oficiri mogli jest džabalesku u menzi kako smo možda mi mislili.  Smile

Ma bio standard kakva menza, ni u kantini nisam hteo već ovde:

Tu sam koristio svojih zakonom odobrenih 30 minuta Smile

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 0:31

@dinosaurus (citat):
@Max Blitz (citat):

Kad mlate žabe,mogu i bivolice...

A čuj, mozzarella sir mora bit od bivoljeg mlijeka inače se smatra patvorinom.

Ništa, krećem u potragu za bivoljim mesom da se uvjerim što to je.  Very Happy 
Ne netu ima masu recepata.

E da znaš što sam jeo sve iz mora, ... pa još .... i sirovo....  Laughing

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 1:35

@Max Blitz (citat):
A čuj, mozzarella sir mora bit od bivoljeg mlijeka inače se smatra patvorinom.

Ništa, krećem u potragu za bivoljim mesom da se uvjerim što to je.  Very Happy 
Ne netu ima masu recepata.

E da znaš što sam jeo sve iz mora, ... pa još .... i sirovo....  Laughing

Samo napred.... Very Happy
Od toga ni Steva Karapandza ništa ne bi napravio Laughing

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase