FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kuhinja - oficiri i vojska

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 1:55

@PORUCNIK (citat):
Ima li tema o vojnicima 'kafedzijama'?

Posebna ne.
Ako treba, otvori je.

Ili tu:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t233p120-kantina-jna

Ne znam, kako hoćeš, ne mora se svaki segment JNA ni rascjepkat.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4104
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   09.08.14 2:32

@Max Blitz (citat):
Ne znam, kako hoćeš, ne mora se svaki segment JNA ni rascjepkat.

Mislim da ne treba prenatrpavati temama. Necu otvarati jer ono sto imam reci, mogu i u nekoj u kojoj vec pisem.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 19:21

Druže poručniče, koliko znaš o tzv. vojnim ekonomijama?

Gdje su išli njihovi proizvodi?

Sve na vojnički tanjur?
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 19:50

Slucaj jednog porucnika koju sam cuo dok sam bio pitomac na VA u Sarajevu

O tom porucniku smo culi mnoge pohvalne stvari. Tek nekoliko godina stariji od nas, a vec se pokazao kao energican, pravedan i starjesina na mjestu. Zaboravio sam mu ime, na zalost. Prvo nas je fascinirala njegova hrebrost, kao mladog potporucnika, da nekoliko sati prije podjele hrane, sarajevskom cuvenom UPI-ju vrati kamion jabuka, jer nisu odgovarale ugovorenom kvalitetu. Bio je to rizican potez, jer se moglo desiti da objed kasni, ili da ne bude jabuka. Intervencijom kod direktora UPIja uspio je da ih obezbijedi na vrijeme, inace bi bilo gusto.
Bio je upravnik VR, ili komandir int jedinice odgovoran za VR. U restoranu su radili nekoliko gradjanskih lica, vojnika kuvara, a ponekad, kao obuka, i pitomci SVS kuvarskog smjera, za obuku.

Jednog dana, pricao nam je kasnije, dolazi dezurni KMT, neki major i kaze kuvarici:

- Mala, baci na plocu jedan komad mesa, pa okreni, ali pazi da ne pregori, da bude socno unutra.
- Moracete se strpiti, druze majore - rece mu porucnik - da vam se zavrsi dezzurstvo, pa da vam supruga, kod kuce, na plocu baci sta god zazelite.

Major je izasao ljut i uvrijedjen.

Kad je sljedeci put bio dezurni i dosao u VR rekao je:

- Donesite mi hranu!
- Zelite li da objedujete ili samo da probate, druze majore? - pitao ga je porucnik.
- Da probam - odgovorio je Dof.

Moguce je da je racunao da ce se zasititi dok proba sve vrste hrane. Medjutim, donijeli su mu posluzavnik sa zdjelicama svih vrsta hrane u kojima je bilo tek po par kasika ili zalogaj spremljenih jela. To je dovoljno da se osjeti ukus, misris i ostalo. Opet je otisao ljut.
Zalio se pretpostavljenom porucnika i ovaj ga je pozvao na razgovor.

- Je li, ti, ficfiric - poceo je saljivo. - Zasto za'ebavas majora?
- Znate vi dobro da ga ne zafrkavam - ostao je ozbiljan porucnik. - Da porucnik nije bio u pravu, ne biste ovako razgovarali sa mnom, nego mnogo strozije.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 20:14

@PORUCNIK (citat):
Slucaj jednog porucnika koju sam cuo dok sam bio pitomac na VA u Sarajevu

- Znate vi dobro da ga ne zafrkavam - ostao je ozbiljan porucnik. - Da porucnik nije bio u pravu, ne biste ovako razgovarali sa mnom, nego mnogo strozije.

Naravoučenije priče:

Pišanje uz vjetar je još uvijek samo pišanje dok ne budeš popišan.

Tako da se bojim da su tvom poručniku podrezana krila kad-tad (ubrzo).  Smile 
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 20:20

@Max Blitz (citat):

Sve na vojnički tanjur?

Iz Karadjordjeva i sa Briona, dobar deo je isao ustanovama koje su se brinule o deci bez roditelja. Tako je bilo barem dok je Tito bio ziv.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 20:31

Max Blit (citat):

Naravoučenije priče:

Pišanje uz vjetar je još uvijek samo pišanje dok ne budeš popišan.

Tako da se bojim da su tvom poručniku podrezana krila kad-tad (ubrzo).  Smile 

Maxe sve zavisi kako je taj upravnik ili šef vojnog restorana poručnik stajao kod svog k-danta a koji je po činu mogao biti major ili možda i veći čin.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 20:36

@semsudin (citat):
Maxe sve zavisi kako je taj upravnik ili šef vojnog restorana poručnik stajao kod svog k-danta a koji je po činu mogao biti major ili možda i veći čin.

Te price smo prvo culi od visih oficira, koji su bili predavaci na VA. Jos tada su ga svi, od tih najvisih starjesina intendantske sluzbe u JNA, preko njegovih potcinjenih, do nas pitomaca visoko cijenili.
Komandant kasarne Marsal Tito (KMT) je bio general.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 20:39

@BEOGRAD (citat):
Iz Karadjordjeva i sa Briona, dobar deo je isao ustanovama koje su se brinule o deci bez roditelja. Tako je bilo barem dok je Tito bio ziv.

U jednom intervjuu Titove unuke, rekla je da voce i drugi proizvodi sa Briona i dalje idu u 'sirotista' u Hrvatskoj, da je to jedini uslov Titovih nasljednika.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 21:06

@Max Blitz (citat):
Druže poručniče, koliko znaš o tzv. vojnim ekonomijama?

Sve na vojnički tanjur?

Bilo je vise vojnih ekonomija, sve u cilju ekonomske stabilizacije i smanjenja troskova.
Samo sam jednom, kao pitomac, posjetio jednu vojnu ekonomiju - farmu svinja, zaboravio sam mjesto. Njom je rukovodio jedan zastavnik, koji je imao kancelariju bas u objektu svinjca. Mozda je to bila neka vrsta dezurane, ali ja sam tada shvatio da je to njegova kancelarija. Ni malo mi se nije dopala ta situacija, iako je svinjac bio besprekorno cist i uredjen po najvecim mogucim standardima. Ipak je postojao neki karakteristaican miris. (Mozda je i to privilegija starjesina JNA.)
Bilo je plastenika i staklenika  sa poljoprivrednim kulturama. Naravno, svi proizvodi sa vojnih ekonomija su se racunali u planirane artikle i njihov kapacitet je umanjivao kolicinu artikala, planiranu za kupovinu od civilnih preduzeca.
Imao sam vojnika, kog sam samo 4 puta vidio, jer je bio na jednoj farmi svinja. Kod mene je bio samo na listi. Bio je rodom iz Vojvodine, Madjar, paor, razumio se u svinje i bio poseban poznavalac. Pravi covjek na pravom mjestu.
Vidio sam ga kad je dosao u jedinicu, kad je isao i vratio se sa redovno i kad se skidao. Dobio je nagradno odsustvo, korisstio ga na kraju.

Zastavnik, odgovoran za svinjsku farmu mi je pricao problem poslije njegovog povratka sa redovnog:

Poslije pozdrava sa drugovima, obisao je svinjac. Vidio je da odredjeni broj svinja nedostaje. U medjuvremenu, dok je bio na osustvu, obavljena je koljevina. Kad je vidio da nedostaje i njegova omiljena svinja, rasplakao se. Usao je kod zastavnika i htio da da 'ostavku', kako su mogli nju da zakolju kad je on planirao da se ona zakolje 'tada i tada' (klanje se radilo po godisnjem planu), a to je padalo poslije njegovog skidanja... Jedva su ga smirili. I to tako sto je zastavnik obecao da vise nista nece daa radi bez konsultacije s njim i da ce uraditi sve po njegovom prijedlogu.

Naravno da su proizvodi zavrsavali u vojnickom kazanu. Cvarci su bili kao dodatak uz objed, stajali su na stolu (nisu servirani na liniji podjele), pa je uzimao koliko ko hoce. Mast, svjeze meso, kuvana i dimljena slanina su se slale u magacine ishrane, a odatle izdavane VRima.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 21:32

@semsudin (citat):

Ako je poručnik nastavio tako istjerivat pravdu, dobio je po ušesima sigurno vrlo brzo.

Jedno je sprječavanje velikih malverzacija, a drugo za*ebavanje majora.

Major ne bi bio major da mu ne spreme komad mesa za ručak koji put.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   18.08.14 22:04

@Max Blitz (citat):
Ako je poručnik nastavio tako istjerivat pravdu, dobio je po ušesima sigurno vrlo brzo.

Jedno je sprječavanje velikih malverzacija, a drugo za*ebavanje majora.

Major ne bi bio major da mu ne spreme komad mesa za ručak koji put.

Dabogda da je dozivio maksimum radnog covjeka - penziju i da je koristi u zdravlju i sreci!

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 3:43

Mini farme, vrtovi, perad u manjem broju, gajili su se na karaulama i izdvojenim strazama. To nije ulazilo u 'proracun' namirnica i sve sto su zasadili, meso peradi, jaja i slicno koristili su vojnici na tom objektu, kao zasluzeni dodatak ishrani.

Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 18:56

Iznad kasarne na obuci, bilo je veče polje pokupljenog kukuruza. Đombe  su rekle da su ga skupljali, znači bilo je od JNA. Kde je završio, naravno da pojma nemam. Svinjca nisam video, pojma nemam dali je postojao. 

Na karauli smo imali svinju (ne mislim na KK), njoj se davalo ostatke od onoga što nismo pojeli. Kasnije smo ju zaklali i stavili u zamrzivač, posle sanitetnog ili veterinarskog pregleda uzorka mesa, mogli smo da je jedemo. Neznam tačno ali bilo je to sigurno nekoliko meseci pre mog skidanja, ali druge svinje ja nisam video. 

Pred skidanje smo dobili i zečeve, Nisam dočekao kraja tog eksperimenta, ali mislim da je neslavno propao. Podlasice su nam krale male zečiče. Mislim da bi morali imati baš prave boksove kao što jih imaju oni što goje zečeve. Bili su u jednoj štali kde bi morale da budu ovce ili koze. 

Bašte nismo imali. Bilo je prehladno, malo bi izrastlo, Još početkom maja je padao sneg, ili je neki drugi razlog. Nije bilo ni nikakvog ograđenog dela za baštu.

Skoro zaboravio, travu za seno smo sami pokosili i posušili, zob za koja se verovatno jednom godišnje dovezao kamijonom. 

Drva za ogrev neznam kako smo dobili, ali pred kraj zime nam je nestalo, pa otišli u šumu. Naravno na mesto koje nam je KK odredio. 

Eh, da smo ulovili  juš koju divljač... Rolling Eyes  (meni je malo falilo)
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 19:08

@Pero™ (citat):
Iznad kasarne na obuci, bilo je veče polje pokupljenog kukuruza. Đombe  su rekle da su ga skupljali, znači bilo je od JNA. 
Pred skidanje smo dobili i zečeve, Nisam dočekao kraja tog eksperimenta, ali mislim da je neslavno propao. Podlasice su nam krale male zečiče. Mislim da bi morali imati baš prave boksove kao što jih imaju oni što goje zečeve. Bili su u jednoj štali kde bi morale da budu ovce ili koze.

Mini farme su, uglavnom, bile na izdvojenim objektima i bile su visestruko korisne. osim sto su poboljsavale ishranu, vojnik, koji nije  na zadatku, imao je cime da se zabavi, a i da nauci nesto o povrtarstvu.
Na Lastovu je imala neka farma zeceva, ne znom kolika.
Sjecam se da se mladji kolega, zaduzen za njih, zalio na jednom seminaru int starjesina, kako mu starjesine tamane zeceve. Navodno, upucao strazar zeca, a onda na razanj. Jos su ga i zezali sto ih nije (zeceve) naucio da stanu kad strazar komanduje "stoj!".

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 19:16

@Pero™ (citat):

Jedan od prvih saveta koji smo dobili nakon dolaska na objekat, je bio da ne pucamo, osim ako ne vidimo u sta pucamo. Neko je iz prethodne generacije opalio par metaka i onda je vojna komisija danima trkeljala ispitujuci sve moguce.Secam se kako je vodnik podvukao, da niko nikada nije dobio nagradu jer je na strazi upucao lisicu ili srnu.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 21:52

Negdje sam vec napisao da smo u Backoj Topoli imali ekonomiju. Svinje, kukuruz i povrce svih vrsta. Pomije iz trpezarije su zavrsavale u svinjcu, svinjski izmet u povrcu, povrce i svinje u kuhinji.
O svemu se brinula ekipa od jedno desetak vojnika pod komandom kapetana. Iz moje klase je cak bio i dipl. veterinar. Vojnici s ekonomije prakticno i nisu vise silazili u kasarnu osim do stacionara ili kad su se skidali. Nije bio rijedak slucaj da se u svinjcu provali zicani pod ispod svinja pa se nekoliko njih udavi.  Wink 
Bilo to istina ili ne, kadgod se popnemo kod njih oni rostiljaju. A ruku na srce, nisu ni doktoru dolazili praznih saka.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 22:10

Također sam već spomenuo ekonomiju i dan zašto je pamtim.Negdje puno kasnije je netko trebao odvesti većinom mladu vojsku i one malo živahne  Laughing  na branje papričica.Ekonomija je bila velika,također i svinjac a nadređeni je bio jedan simpatični Zastavnik.Znam da je ta ekonomija popunjavala s onim što je imala osim Maršalke i ostale kasarne u gradu.Kao što je netko već spomenuo već tada je dosta povrća i mesa odlazilo u kuhinje koje su spremale hranu za domove napuštene djece ili sirotišta što nam je tad bilo jako drago jer mi je bila muka voditi vojsku po onakvim vremenskim uvjetima na ekonomiju.Da ne zaboravim vojnicima koji su bili tamo iako kao po nekoj kazni nije nikako bilo loše kao ni nadređenom a da se peklo,kuhalo i jelo mimo svih pravila je.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 22:20

@pera84 (citat):
Negdje sam vec napisao da smo u Backoj Topoli imali ekonomiju. Svinje, kukuruz i povrce svih vrsta. Pomije iz trpezarije su zavrsavale u svinjcu, svinjski izmet u povrcu, povrce i svinje u kuhinji.
O svemu se brinula ekipa od jedno desetak vojnika pod komandom kapetana. Iz moje klase je cak bio i dipl. veterinar. Vojnici s ekonomije prakticno i nisu vise silazili u kasarnu osim do stacionara ili kad su se skidali. Nije bio rijedak slucaj da se u svinjcu provali zicani pod ispod svinja pa se nekoliko njih udavi.  Wink 
Bilo to istina ili ne, kadgod se popnemo kod njih oni rostiljaju. A ruku na srce, nisu ni doktoru dolazili praznih saka.
Mislim da su vojne ekonomije vise bile eksperimentalna stvar nego sto je to uspjelo zazivjeti.
Kukuruz se, vjerovatno, koristio za ishranu svinja, pored pomija.
Mislim da su na podu svinjca morale biti neke drvene letve, dovoljno blizu da ne propada batak, a dovoljno odvojene da moze smrkom da se spere izmet, koji se kanalom izlivao iz svinjca.
Neko pametan je bio odlucio da osnuje i farmu goveda i ovaca u Kardeljevu. Cak su zaposlili i dva gradjanska lica kao cobane.Besmisleno, negdje u bezvodnom kraju. Kad je provalila obor, po sumi su ih skupljali i vojska i starjesine. mnoga grla nisu ni nasli, na radost seljaka iz okoline. I tako je to propalo prije nego sto sam tamo dosao u prekomandu.

Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 22:56

@PORUCNIK (citat):
@Pero™ (citat):
Iznad kasarne na obuci, bilo je veče polje pokupljenog kukuruza. Đombe  su rekle da su ga skupljali, znači bilo je od JNA. 

Mini farme su, uglavnom, bile na izdvojenim objektima i bile su visestruko korisne. osim sto su poboljsavale ishranu, vojnik, koji nije  na zadatku, imao je cime da se zabavi, a i da nauci nesto o povrtarstvu.
Na Lastovu je imala neka farma zeceva, ne znom kolika.
Sjecam se da se mladji kolega, zaduzen za njih, zalio na jednom seminaru int starjesina, kako mu starjesine tamane zeceve. Navodno, upucao strazar zeca, a onda na razanj. Jos su ga i zezali sto ih nije (zeceve) naucio da stanu kad strazar komanduje "stoj!".

Nisam video nikakvu ogradu što bi nakazivala na to da je ikad bila bašta, logično je da bi morala biti da zaštiti baštu od divljači i živine od obližnjeg seljaka. Iako sam iz grada, ali smo ipak imali malo bašte možda nekde 5x5m, malo sam znao o baštama. Inače iako smo septembarci bili uglavnom srednješkolci, mnogi su bili sa sela pa bi znali i više. Znam i da bi se našlo ponešto što bi ukratko vreme izrastlo i u hladnijim uslovima. Neki seljaci su imali i neke vočke, uglavnom neke male jabučice i šljive, nebi se baš najeli, ali bi bila dobra dopuna. 

Zaboravio sam da kažem da su uz granicu rasle i borovnice ili borovinjke kako bi rekle komšije. Malo smo jih skupljali, ali od toga se nije moglo najesti. 

Gljive/pečurke nikad nismo skupljali iako bi jih moralo biti dosta u bukovoj šumi. Očigledno niko nije imao pojma o njima, koje se jedu a koje ne.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 23:03

@Pero™ (citat):
Gljive/pečurke nikad nismo skupljali iako bi jih moralo biti dosta u bukovoj šumi. Očigledno niko nije imao pojma o njima, koje se jedu a koje ne.
"Sve su gljive jestive. Doduse, neke samo jednom". Ako nisi siguran i dobar poznavalac, bolje se manuti toga. Toga se strogo drzim.

Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 23:12

@BEOGRAD (citat):
@Pero™ (citat):

Jedan od prvih saveta koji smo dobili nakon dolaska na objekat, je bio da ne pucamo, osim ako ne vidimo u sta pucamo. Neko je iz prethodne generacije opalio par metaka i onda je vojna komisija danima trkeljala ispitujuci sve moguce.Secam se kako je vodnik podvukao, da niko nikada nije dobio nagradu jer je na strazi upucao lisicu ili srnu.

Imali smo viška metaka. Ja sam jednog ''pozajmio'' na gađanju, jednog sam dobio od Bugara (njihovi su bili crni). A i neki drugi su imali po koji. 

Ja i moj gušter/praatilac bili smo vrlo daleko od karaule pa neznam dali bi i čuli ili da bi metak mogao da odleti toliko daleko ako bi metak zalutao, zapravo pucao bi u pravcu  šume a ne karaule. 

Dođemo do mesta kde bi morali da osmatramo, sakrijemo se u žbunje. Pitam ga dali je umoran i dali želeo da odspava jedan sat. Rekao je da nebi, dobro onda ču ja. Tako ja zaspim, kad kroz vreme čujem neko šuškanje u blizini, probudim se i vidim nekoliko srna na nekih 10m. Siguran pogodak. Polako stavim metak u cev, ali su me čule i videle pa su pobegle. 

Pitam ga što me nije probudio? Pa nisi rekao. Bio je dobar dečko, pa nisam imao srca da se derem na njega. 

Šta češ bolje od pečene srne, smazali bi je dok kažeš keks. To bi bila nagrada.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 23:40

@Matrix (citat):
Da ne zaboravim vojnicima koji su bili tamo iako kao po nekoj kazni nije nikako bilo loše kao ni nadređenom a da se peklo,kuhalo i jelo mimo svih pravila je.
Jednom mi je jedan potcinjeni starjesina rekao: "Ko je med vrcao - med je i jeo". Ziva istina.

Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   19.08.14 23:51

Vrcati znači ŠTA?
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   20.08.14 0:25

@PORUCNIK (citat):
Citat :

Kukuruz se, vjerovatno, koristio za ishranu svinja, pored pomija.
Mislim da su na podu svinjca morale biti neke drvene letve, dovoljno blizu da ne propada batak, a dovoljno odvojene da moze smrkom da se spere izmet, koji se kanalom izlivao iz svinjca.
Neko pametan je bio odlucio da osnuje i farmu goveda i ovaca u Kardeljevu. Cak su zaposlili i dva gradjanska lica kao cobane.Besmisleno, negdje u bezvodnom kraju. Kad je provalila obor, po sumi su ih skupljali i vojska i starjesine. mnoga grla nisu ni nasli, na radost seljaka iz okoline. I tako je to propalo prije nego sto sam tamo dosao u prekomandu.

Ekperiment ili ne, kod nas je funkcionisalo prilicno dobro. Cak, mislim da je bilo i nekih "trzisnih viskova" koji su se prodavali lokalnoj mesnoj industriji.
A pod je bio od guste zice, (kao sto ti rece, dovoljno da ne propada noga a dovoljno rijetko da izmet propada u odvodni kanal) tako da je bilo lako za odrzavanje i zdravije za zivotinje (drvo upija izmet i mokracu).
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Today at 2:53

Na vrh Go down

Kuhinja - oficiri i vojska
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Kuhinja - oficiri i vojska
» Oficiri u JNA
» Vojna kuhinja-recepti :)
» Rezervni oficiri u JNA
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA