FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kuhinja - oficiri i vojska

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-26

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:06 am

vladimir: komentar modifikovan dana: Wed Apr 01, 2015 9:13 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:09 am

.u Nisu smo jeli kiseli kupus koji ni konj nebi jeo sve dok dof plavac major nije naterao zastavnika glavnog u kuhinji da ga jede. poce ovaj jadni zastavnik da koluta ocima I ponavlja da je kupus dobar a dof stalno jedi zastavnice. epilog na kraju ostav , vracaj kupus u glavnu kuhinju na Pantelej I donesite nesto drugo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-02
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:29 am

@vladimir (citat):
.u Nisu smo jeli kiseli kupus koji ni konj nebi jeo sve dok dof plavac major nije naterao zastavnika glavnog u kuhinji da ga jede. poce ovaj jadni zastavnik da koluta ocima  I ponavlja da je kupus dobar a dof stalno jedi zastavnice.  epilog na kraju ostav , vracaj kupus u glavnu kuhinju na Pantelej I donesite nesto drugo.
Ispravan postupak. Slican, u obrnutom smislu, slucaj sam opisao u anegdotama (cini mi se) na ovom forumu, kad je moj stariji kolega kusao preslanu supu i to tako sto je jos dosolio...

Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-22
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 11:43 am

@PORUCNIK (citat):
@BEOGRAD (citat):
Kakva su bila pravila za manje kasarne-objekte , koji nisu imali funkciju DOF-a? Ko je tu trebalo da proba hranu, ako je to uopste bilo predvidjeno?
U manjim kasarnama se nije kuvalo, nego se hrana dovozila iz vece. Na karaulama je to bila obaveza komandira i zamjenika.
Pa sad jeli Debar bio manja kasarna ja mislim da jeste i tu se uvijek i kuhala hrana pa cak mislim i slala jedno vreme na obliznju karaulu,a oko toga tko je testirao hranu i kada nebih vise o tome jer znam kako se to kod nas radilo a kako je negdje drugdje u to ne ulazim.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 12:51 pm

@Kuhar-Debar. (citat):
@PORUCNIK (citat):
@BEOGRAD (citat):
Kakva su bila pravila za manje kasarne-objekte , koji nisu imali funkciju DOF-a? Ko je tu trebalo da proba hranu, ako je to uopste bilo predvidjeno?
U manjim kasarnama se nije kuvalo, nego se hrana dovozila iz vece. Na karaulama je to bila obaveza komandira i zamjenika.
Pa sad jeli Debar bio manja kasarna ja mislim da jeste i tu se uvijek i kuhala hrana pa cak mislim i slala jedno vreme na obliznju karaulu,a oko toga tko je testirao hranu i kada nebih vise o tome jer znam kako se to kod nas radilo a kako je negdje drugdje u to ne ulazim.
Pa, mozes da podijelis svoja iskustva, ako zelis. Cak i ako se nije radilo po propisima. Samo ne treba uopstavati.

Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 1:15 pm

Pa dali se radilo po propisima vjerovatno ne ali dali su kuhari za to krivi apsolutno ne.
Na vrh Go down
oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-25
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 8:22 pm

Za kuhinju u JNA mogu reći: ništa posebno, ali moglo se jesti, nisam baš neki izbirljivac... U Somboru su bile tri kuhinje čini mi se, "crvena", "plava" i "žuta". Bilo je oko 3000-4000 vojnika i oficira pa je tako koncipirano. Svaki vojnik je dobio žeton odgovarajuće boje za odgovarajuću kuhinju. I nisu ti nekad dali jesti ako ti je žeton bio izgreban, ili oštećen Smile Mislim dali su, ali su poslužitelji zajebavali ako si donio oštećeni žeton. Na ulasku predaš žeton i opet podigneš žeton na izlasku, naravno, dobiješ kojekakav žeton. Hrana je bila tako-tako, puuno kupusa, malo mesa i onda si morao uzeti kruha dosta da se najedeš. Ali mogao si uzeti koliko si htio... Uvijek su bila dva jela. Bila je i kantina za one kojima u kuhinji nije bilo dosta. Ja sam znao otići po neke pljeskavice samo da se "namirim".... U prekomandi je bilo drugačije. Nismo imali kuhinju nego se vozilo iz kuhinje s aerodroma Batajnica. Tu mi je bilo dosta bolja hrana. I obilnija. Za doručak je gotovo svaki dan bilo kuhano jaje i špek (slanina). Pa ako si još imao kolegu Albanca, a ja jesam nekoliko Wink uvijek si morao zamijeniti jaja za špek ili za med i tako nešto. Ručak je bio obilan, uvijek sam išao po repete. Jedino nisam volio burek, valjda sam jedan od rijetkih koji to nije jeo, a ni danas ga ne mogu smisliti.... hehehe. Sjećam se kada su počeli godišnji za oficire, tijekom ljeta 1989. Hranu je onda "naručivala" najčešće najstarija klasa, joj. Sjećam se da je bio neki Rade, Radovan, iz Leskovca, ljudina od 130 kila... Kad je dežurni pitao što da se donese s Batajnice, Rade bi uvijek: "Pasulj". Valjda smo u dva mjeseca, pa skoro svaki drugi dan jeli taj grah. Nije da nije bio dobar, ali po ljeti toliko graha.... joj. Kad sam se vratio iz vojske, pita mene mama da mi skuha grah.... Hahaha.
Ponekad su nam ljudi iz sela znali donijeti pečeno prase ili janjetine. To se brzo razgrabilo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:13 pm

Druze oggy, ne vidim u tvojim podacima godinu sluzenja, ali poslije 1985 niko nije mogao 'narucivati' jer se kuvalo po mjesecnom jelovniku.

oggy
Gušter
Gušter

M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:16 pm

Godina 1989. Riječ naručivala je u navodnicima, jer je tako bilo, bilo je nekoliko vrsta jela, ali su nama dali na izbor odabrati koje jelo s menija ćemo za koji dan naručiti, a na to je u to ljeto 1989. godine "isključivo pravo" uzeo sebi taj moj Rade Wink.  Na položaju nas je bilo 50-tak, tako da je to bilo malo drugačije nego recimo u ogromnoj kasarni tipa Sombor.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:21 pm

@oggy (citat):
Godina 1989. Riječ naručivala je u navodnicima, jer je tako bilo, bilo je nekoliko vrsta jela, ali su nama dali na izbor odabrati koje jelo s menija ćemo za koji dan naručiti, a na to je u to ljeto 1989. godine "isključivo pravo" uzeo sebi taj moj Rade Wink.  Na položaju nas je bilo 50-tak, tako da je to bilo malo drugačije nego recimo u ogromnoj kasarni tipa Sombor.
Da, to je bilo moguce i jednostavnije za manje jedinice koje se ne hrane u VR. Ipak, nije moglo biti pasulja svakodnevno. Najvise je moglo biti na treci dan, mada i to mi se cini sumnivo, jer sam zaboravio jelovnike, koje sam i sam pravio.

oggy
Gušter
Gušter

M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:24 pm

Hehehe gotovo svaki dan... Na uši nam je izlazio, jedva smo čekali da se Rade skine.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:33 pm

@oggy (citat):
Hehehe gotovo svaki dan... Na uši nam je izlazio, jedva smo čekali da se Rade skine.
Pasulj je dobra namirnica, prilicno dobro zasiti, a jos kad se uzme repete... No, u spavaonici... Jeste li zastitne maske drzali u soskama ili pored kreveta No

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:37 pm

meni je u secanju ostao pudnig. kakva je to navala bila kad viknes repete
Na vrh Go down
oggy
Gušter
Gušter

M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 9:44 pm

@PORUCNIK (citat):
@oggy (citat):
Pasulj je dobra namirnica, prilicno dobro zasiti, a jos kad se uzme repete... No, u spavaonici... Jeste li zastitne maske drzali u soskama ili pored kreveta No
Da, bilo je biti il ne biti: otvoriti prozore i dozvoliti komarcima da nas "ubiju" ili se podaviti Smile
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-14
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 10:16 pm

@Kuhar-Debar. (citat):
@PORUCNIK (citat):
@BEOGRAD (citat):

82" se iz Debra vozila hrana u karaulu kod sela Konjari.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-30
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 10:28 pm

U Kumanovu su bile dvije kasarne; veća "Karpoš" i preko puta "Karpoša", manja "Boro Menkov". Sva logistika je bila u "Karpošu", tamo je bio i vešeraj i kuhinja. Veš se vozio na pranje u "Karpoš" i od tamo se dovozila hrana.
Na vrh Go down
Brkakougar
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Wed Apr 01, 2015 11:48 pm

U kasarni u Dugom Selu u kojoj sam ja bio hrana je bila odlicna, sto se tice kuvara sve pohvale. Posle 1985 g, mozda se nesto promenilo, mada sam misljenja da je bila zadovoljavajuca.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 11:32 am

Moje licno misljenje je da je u JNA hrana zaista bila na dobrom nivou uglavnom,naravno bilo je i jela koja su ispod tog nivoa ali boze moj nismo otisli u hotele nego da sluzimo drzavi,znam za vecinu Vojnicki pasulj je bio omiljeno jelo ali moje je bez premca Musaka.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 6:13 pm

@Kuhar-Debar. (citat):
Moje licno misljenje je da je u JNA hrana zaista bila na dobrom nivou uglavnom,naravno bilo je i jela koja su ispod tog nivoa ali boze moj nismo otisli u hotele nego da sluzimo drzavi,znam za vecinu Vojnicki pasulj je bio omiljeno jelo ali moje je bez premca Musaka.

Volio bih da imam tvoje iskustvo. Kod mene je hrana bila odvratna (Kumanovo 89/90 ), pa čak i grah je bio takav da ga je rijetko tko mogao pojesti do kraja. Grozan osjećaj, umireš od gladi a ne možeš kroz grlo provući hranu. Kuhao se s ovčetinom i toliko je smrdio da si ga mogao jesti dok si taj okus mogao zamaskirati nekom kiselom salatom, nakon toga vratiš i odeš u kantinu na suhu hranu. U JNA sam došao s 92 kg, nakon pola godine imao sam 76. Moja klasa u drugim mjestima nije imala to isustvo, hvalali su hranu.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 7:25 pm

pasulj sa ovcetinom?? prvi put cujem za takav pasulj. mora da je hrana bila losa cim si ti sa 92kg spao na 76. I u Nisu su kukali da je hrana losa ali pred prekomandu vaga je pokazala drugacije. svi se ugojili po nekoliko kilograma.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-03-01

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 8:16 pm

Najčešće su za lošu hranu prigovarali oni koji kod kuće još lošije jedu.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 8:28 pm

@vladimir (citat):
I u Nisu su kukali da je hrana losa ali pred prekomandu vaga je pokazala drugacije. svi se ugojili po nekoliko kilograma.

Današnji nutriconizam, će reći upravo to.
Loša hrana deblja.
I zaista, nisu rijetki zaista siromašni ljudi koji su pretili.
Znači nije stvar u količini, nego kvaliteti, tj. sastavu (ono kad je riječ o odnosu ugljikohidrata, bjelančevina, vlakana......)
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 8:32 pm

@pukovnik (citat):

To su i za mene često govorili moji klasići koji su imali kvalitetnu ishranu. Vrlo ograničena teza ako mene pitaš, jer kod mog iskustva nije riječ o pojedincu koji se ne može priviknuti na drugačiju hranu, već o pojavi gdje je počesto u vrijeme obroka kantina krcata, a kuhinja poluprazna. Jeo sam, rijetko doduše, i u drugim kasarnama u Makedoniji i hrana je bila dobra.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 8:37 pm

@vladimir (citat):
pasulj sa ovcetinom?? prvi put cujem za takav pasulj. mora da je hrana bila losa cim si ti sa 92kg spao na 76. I u Nisu su kukali da je hrana losa ali pred prekomandu vaga je pokazala drugacije. svi se ugojili po nekoliko kilograma.

Evo recepta za grah s ovčetinom, nije tako neuobičajen način pripremanja.
http://tinyurl.com/pgnqvdg

Kilaža manje više, može čovjek kvalitetno jesti i uz naporan fizički rad skidati višak kilograma (ne doduše 15+ kg ali OK) ali ja koji cijeli život obožavam grah na sve načine, to nisam mogao jesti, a bilo nas je poprilično.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-03-01

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Thu Apr 02, 2015 8:42 pm

@Zoran108 (citat):
@pukovnik (citat):

To su i za mene često govorili moji klasići koji su imali kvalitetnu ishranu. Vrlo ograničena teza ako mene pitaš, jer kod mog iskustva nije riječ o pojedincu koji se ne može priviknuti na drugačiju hranu, već o pojavi gdje je počesto u vrijeme obroka kantina krcata, a kuhinja poluprazna. Jeo sam, rijetko doduše, i u drugim kasarnama u Makedoniji i hrana je bila dobra.

Vojnički način ishrane nije mamina kuhinja pa otud i prigovaranja. Kad uzmeš u obzir da si se negdje susreo sa jelom za koje nikada nisi čuo a kamoli jeo (i usput nije ti odgovaralo) eto ti razlog više za prigovaranje.

KomentarNaslov komentara: Re: Kuhinja - oficiri i vojska   Today at 7:42 am

Na vrh Go down

Kuhinja - oficiri i vojska
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 10/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Kuhinja - oficiri i vojska
» Oficiri u JNA
» Vojna kuhinja-recepti :)
» Rezervni oficiri u JNA
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA