FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   18.12.12 11:43

Koliko je to odlazaka kući u 6 mjeseci (sub.+ned.+skoro svaka srijeda). scratch
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   18.12.12 12:26

@Stazio (citat):
Koliko je to odlazaka kući u 6 mjeseci (sub.+ned.+skoro svaka srijeda).  scratch

ukratko...mnogo Smile

i kod mene su tako skoro svi Slovenci koji su ziveli blizu, a bili na slobodnim radnim mestima....

zato je moj Janez iz orkestra imao tetku preko puta prijavnice, i svako slobodno popodne zbrisao tamo...ponekad civilka, peglica, i pici za Ljubljanu.

bilo je to hrabro s njegove strane, jer je mogao lako naj*bati, s obzirom da nas je znao ceo garnizon oficira po likovima, a on je bio upecatljiv Smile

Kvota mog posta o njemu sa druge teme:

@Kemo Specijalac (citat):
2. Janez

Matej Kovacic, zvani Janez, poznati harmoniker narodnozabavne glazbe (citaj, polke in valcki Smile to su oni u cizmama i slovenackoj narodnoj nosnji koji rastezu harmoniku metar i vise uz povike Iiiiiiiiiiiiii hhhuuuuuuuuuuuuu ), imao je tetku u blizini kasarne...u neposrednoj blizini kasarne...zgrada se lepo videla sa kapije, i suvisno je reci da je dosta slobodnog vremena provodio tamo, sem ako kojim slucajem nije bio na duznosti ili bazao po gradu. Znalo se, kad nemamo nista popodne, nema probi, mi ostali smo u gradu u Domu JNA, bar nesto korisno uvezbavamo, a Janez najcesce kod tete Smile....

jednom je tako zapalio odmah posle rucka, kad dodje naredjenje da za 2 sata budemo Tamo i tamo...neki Vatrogasni dom ili slicno, zaboravio sam, nebitno za anegdotu...na pola pakovanja instrumenata ja ostavim posao i kroz kapiju po Janeza kod tetke Smile...znao sam zgradu ali ne i stan, i imao sam srece da sam ga pronasao na trecim vratima na koja sam zazvonio...mangup mi opusteno otvara u trenerci, meditira Smile....Mislim da je tad naucio od mene najmanje 1 novu psovku, toliko sam ga XXX da pozuri...sve to uglavnom krene po redu, uhvatimo mi nas kombi i odemo tamo...

Kad tamo, ljudi pojma nemaju da ce ikakva veselica da se desi; okreci kombi i nazad do komande...posto nema nista, Janez opet zapali kod tetke Smile...

Srecom da nismo istovarali kombi sa opremom, za sat je doslo "pravo" naredjenje, sa tacnom lokacijom gde treba ici...permutovani datumi, a tad nije bilo mobilnih za brzi dogovor, a i fiksni su radili samo u jednom pravcu Smile

Ostatak price znate...ponovo po Janeza kod tetke Smile pa na zadatak Smile

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.04.13 20:40

Za vrijeme mog sluzenja vojnog roka u juznoj Srbij u Prokuplju kuci sam isao 3 puta tj.dva vikenda i redovno Mislim da je to bilo i previse jer ako si daleko od kuce tad je i putovanje veliki umor.Ja nisam mogao razumiti jednog kolegu koji je bio iz Nisa a to je nekih 20 km od kuce a kojeg nije interesovalo vikend odsustvo ili bijeg kuci preko subote na nedjelju.Mozda je bila ljubav,razocarenje ili nesto trece.Uglavnom sto sam zelio to sam i ostvario po pitanju odlazaka kuci.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.04.13 21:02

U jedinici u kojoj sam sluzio vazilo je pravilo vikend i redovno odsustvo. Nista vise od toga a za kraj je bilo moguce sacuvati samo nagradno odsustvo ako ga je neko dobio.Posto sam ja bio na isturenom objektu nama je bilo dozvoljeno da koristimo i sedam dana za privatne poslove.To je bila kompenzacija jer sest meseci nije bilo izlazaka u grad.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.04.13 21:08

Kao pitomac u Banja Luci svaki praznik i plus sve vikende (naravno ako nisam bio na nekoj dužnosti) obzirom da sam imao dva sata autobusom do kuće. Iz Niša kao stažo dva puta po sedam dana a redovno sam ostavio za ranije skidanje.

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.04.13 22:30

Na odsluženje vojnog roka sam otiišao 02.08.1984god. a skinuo se 30.08.1985god a vojnoj knjižici mi piše; - Ranije otpušten iz JNA zbog:
- 30 dana generacjsko skraćenje
- 20 dana redovnog odsustva
- 10 dana nagradnog odsustva
- 2 dana dobrovoljni davaoc krvii.
Prvi odlazak kući mi je bio produženi vikend od 5 dana za dan republike 29. novembar.Posle toga od sredine aprila pa do kraja vojnog roka, pošto sam sa grupom vozača bio u otkomandu sa dosluženicima u jedinicu koja je bila RK (režijska komisija ), oni koji su bili iz Zagreba imali su svaki vikend odlazak kući a mi koji smo bili malo dalje na svakih 30 dana sedam dana odsustva.U tom periodu sam proveo 28 dana kući ( 4 puta po 7 dana).

miler: komentar modifikovan dana: 12.04.13 22:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.04.13 22:31

@pukovnik (citat):
Kao pitomac u Banja Luci svaki praznik i plus sve vikende (naravno ako nisam bio na nekoj dužnosti) obzirom da sam imao dva sata autobusom do kuće. Iz Niša kao stažo dva puta po sedam dana a redovno sam ostavio za ranije skidanje.

Vi i onda kao poslije ona druga vojska... Laughing

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   12.04.13 22:35

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Vi i onda kao poslije ona druga vojska... Laughing

Pa skoro. Cool

Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.13 14:19

Evo da se i ja pohvalim sa svojim danima kod kuće.
Svojevremeno sam držao rekord.
Verovali ili ne zabeležio sam 118 dana kuće Very Happy  ali onih pravih ne vikendi i popodne jer sam bio udaljen 500km. 10 puta sam išao od toga na obuci prvih 6 meseci 4 puta i "samo" 30tak dana a onda za vreme stažiranja još 6 puta oko 90 dana.
A evo kako , moram da krenem od početka.
1. mesec obuke sam bio najbolji u našoj 100. jubilarnoj klasi oko 9.2 prosek (sasvim slučajno ,nisam se ništa specijalno trudio).Komandant izrazi želju da me upozna i tu je sve počelo: " Šta ti radi mama? A tata? " E to je bilo ključno pitanje. Moj otac je bio grafički radnik."Može li on meni da napravi vizit karte? Naravno . I tako je počelo naše druženje. 1. odlazak kući je bio posle 48 dana.
Pored 4 serije vizit karti po 250 kom na red su došli i pečati za komandantovu ličnu kolekciju poštanskih marki(bio je strastveni filatelista pa me je slao u Bg po nove kolekcije) .
Da napomenem svaki pečat je mog oca koštao flašu konjaka , tada se tako završavao posao).
Kad je došao kraj obuke i vreme prekomande samo mi je rekao "Ostani ovde i ićićeš kući" Tako je i bilo.
Drugim putem sam saznao da je lično  kdant stavio svoj paraf na mesto moje prekomande na listama-popisima pitomaca i tu nije bilo prepravki.Niko nije smeo preko njegovog potpisa.Njegov potpis je bio zakon . Evo kako izgleda na jednoj od mojih dozvola za putovanje

Ja sam ih zvao "dozvole sa magičnim potpisom" jer su sva vrata otvarala.Niko od oficira nije smeo da pita kako ,zašto ,koliko, kojim povodom.... samo sam dobijao vojnu knjizicu i put pod noge ,nekad ujutro rano a nekad i popodne.
Po mesecima samo oktobar i jul nisam bio nijedan dan kod kuće.
Inače 100. klasa je imala 2 kolektivna odsustva , za Novu godinu i na kraju obuke u martu

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.13 4:29

Au, Zemunac, pa da si kod rodjenog oca sluzio bio bi manje kod kuce.
Ja se sjecam momka, tvog sugradjanina, bio kod nas u stacionaru vozac saniteta. On svaki petak popodne zbrise kuci a vrati se nedjelju vece. Otac mu drzao pekaru u Zemunu, pa kad se vrati vazda puna torba bureka i svakojakih djakonija. A mi ga zauzvrat pokrivali i pucali i njegova dezurstva. Al' jebiga, to je bilo na divljaka....
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.13 11:34

Zemunac, ti si izgleda privatno sluzio vojni rok:cheers
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   04.08.13 12:24

Zemunac, dobro za tebe da si imao sreče u životu i u JNA.

Ja sam prvi (i jedini) nagradni vikend dobio za novu godinu. Izglasali su me drugovi dok sam bio požarni na smetištu. neznam zašto, možda što sam bio jedini baksuz da nisam imao izlazka u grad, ili što sam bio dobar drug do svih. Ali nije bilo sve po planu....

Kad sam to saznao, znao sam več da če mi roditelji doči u posetu. U kasarni su se telefoni redko praznilo, pa nisam mogao da pozovem kuči da ne dolaze. Saznao sam da prvi vod ide nešto da radi/čisti u domu JNA, bilo več poslepodne, pitam moje desetare dali mogu da idem sa njima, dozvole, ali ako me pusti desetar prvog voda, naravno on nije hteo... tako drugi dan kad meni zapadne vikend i put, ja odlazim, nemam šta da radim ceo dan po gradu, častim se jedne čevape, kupim auto magazin... i tako nemam šta da radim ceo dan. Jer sam znao u koji motel če doči, odem ja tamo nekde i zalegnem u žbunju.... kad sam čuo auto ja se pojavim iz žbunja, oni svi zbunjeni, odakle ja.  Prespavam sa njima nekoliko sati do jutra na toplom, pa ujutru natrag u Ljubljanu.

''Godišnji'' sam imao kraj aprila, početkom maja. Tada sam več bio đomba. Generacija pre mene je otišla, več su došli i novi gušteri. Ovde je tradicija da se za prvi maj pale kresovi i da se prave fešte i žurke za prvi maj, tako ja sa bratom i nekoliko drugara krenemo tamo. Naravno kao mladič što nije video civilizacije 8 meseci bio sam željan društva i nisam znao granice piča. I tako se ja dobro držim dok smo pili pivo, ali pred kraj jedan ukrade sa jednog štandta litar rakije, pa sam malo još previše popio.... jao. Stvarno za sebe nisam znao. Iako to je bilo poslednji put da sam se toliko napio, nikad više!!! Mamuran sam bio i nedelju dana kasnije kad sam se vračao u JNA.

Naravno, ja frajer, sretnem uzput vojnike što sam jih znao iz čete, svi se vračaju u uniformama, ja se vračam u civilki. I to je sve bilo uredu, dok se ne vratim skoro do karaule, pa tamo vidim pred karaulom parkiranog Puch-a, i jednog (po činu) velikog oficira što ima postrojenu celu karaulu. Ja brzo na desno, kao idem prema prvom seljaku, pa uskočim u jedan streljački zaklon i tamo sačekam do uveče, da ode Puch. Znam do 24.00 bi mogao da sam u civilki, ali zašto da si pravim probleme.  

I polako bi bilo vreme da mi pripadnu i dva redovna vikenda, ali baš mene je zadesila univerzijada. Iako nikad niko nije uhvatio nikakvog ilegalca na našem rejonu, i u stvari prvo bi ga uhvatili bugari, nama zapadne da odradimo duple patrole, da odpadnu godišnji odmori i vikendi. Tad smo svi bili na karauli.

Dok se završila univerzijada i ''vanredno stanje'' meni ostade mesec dva do skidanja. Nisam ni hteo da kvarim godišnji gušterima iza mene. Ako sam proživeo skoro godinu, proživeču i koji dan.

Dao sam i krv, ali nisam ništa dobio. Nisam dao zbog skračenja! I za vikende se ne bunim, to je bilo moje da odradim. Dali bi išao opet, nebi, dali sam ponosan, jesam. Otišao sam šestnaestog, pustili su me šestnaestog.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   05.08.13 10:25

Zemunac, imao sam šest odlazaka kući (bez redovnog ostavljenog za kraj) ali ti si ovdje stvarno rekorder. Wink
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2012-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   05.08.13 10:44

Nisam uopšte koristio tu mogučnost. Sa značkom + redovni + krv + još jedan nagradni, skratio sam služenje na 10 mjeseci i po. Tada se odsutstvo još moglo čuvati za kraj.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   05.08.13 11:32

@pera84 (citat):
Otac mu drzao pekaru u Zemunu, pa kad se vrati vazda puna torba bureka i svakojakih djakonija. ....
Baš lepo ,svi ste imali koristi od njegovog odlaska kući.Od mog samo kdant

@dpuric (citat):
Zemunac, ti si izgleda privatno sluzio vojni rok:cheers
Tako se tad pričalo a danas od privatnika ne možeš izvući ni "redovno"

@Pero™ (citat):
Zemunac, dobro za tebe da si imao sreče u životu i u JNA.
Tako je kad se poklope kockice.
Moram reći da je  sa mojim odlascima kući proradila ljubomora ne samo kod pitomaca-vojnika već i kod oficira.
Ali da ja nisam išao,išao bi neko drugi . Jedino mi je olakšanje(prema kolegama) što nisam nikoga oštetio i nisam išao kad sam ja hteo i za svoj ćeif,već sam završavao poslove kdantu pa čak i onda kada me nije on poslao  kući.
Čak sam jednom namestio svom zemi da ide 7 dana. Kdant šalje mene ali mu nešto treba hitno da se donese prekosutra iz Bg. Da nemaltretira mene on pita imam li koga.Tako da smo krenuli zajedno a kolega se odmah vratio sutradan(zadržao se pola sata u kasarni, kdant ga čekao popodne) pa ponovo nazad za Bg.

Naša klasa je išla kolektivno kući posle obuke 08.03.-14.03.90 a ja ponovo dobijem dozvolu za put od kdanta za samo 10 dana od 24.03.
Nisam znao proceduru(u pitomačkoj četi sam dobijao v.knjižicu uveče pred put) i odem kod kč por Mladenović Goran zvani Gadafi koji je to veče,petak, bio u svojoj kancelariji. Dočeka me pitanjem: " Znaš li ti kad sam ja bio poslednji put kući?" Mislim se, ne znam i ne interesujeme, samo ti meni daj moju knjižicu. Taj monog je trajao 20tak minuta (ja sam samo rekao da idem po naredjenju kdanta) ,nijednom nije rekao da ne može(nije ni smeo) i samo se žalio.
 Naš razgovor se završio i ja izadjem iz kancelarije bez knjižice. Šta sad?
Da li ću doći do kdanta za vikend ili čekam ponedeljak?

Četni ćata, desetar džomba junac , pustio me tako da se još malo nerviram a onda mi objasnio proceduru da on ujutro daje knjižice.Tako je i bilo.

Samo sam tad imao "problem" i nikad više. Posle se nisam ni javljao kč da idem kući ,samo kv.
Sa kv por Ivičić Milan nisam imao problema, on se i stalno šalio " Ajde reci kad ideš, jel sutra ... nećemo ti ništa". Jednom sam bio dežurni čete kad sam dobio dozvolu i nisam mogao da krenem ujutro već kad predam dežurstvo oko 14h.
KČ se posle malo primirio i sa nekim sledećim odlaskom se i on ovajdio za pečat-faksimil potpisa( pitao je može li i za njega)

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   05.08.13 11:44

@janezmb (citat):
Nisam uopšte koristio tu mogučnost. Sa značkom + redovni + krv + još jedan nagradni, skratio sam služenje na 10 mjeseci i po. Tada se odsutstvo još moglo čuvati za kraj.

Ja sam redovno +  2 x krv ostavio za avgust (moj kdant je otišao u prekomandu krajem juna, zato sam i gulio ceo jul) . Nisam hteo da ostavljam za kraj jer su to po meni jedni od najlepših dana kada si apsolutna džomba , car ,kralj ,kada ti niko nemože ništa zbog sitne cifre .To je  trebalo doživeti.
Poslednji ponedeljak sam se prijavio za lekarski i pošteno rekao doktoru da mi treba malo mirovanja da bih se naspavao pred odlazak kući.Dobio sam 2 dana koje sam ja samoinicijativno produžio na 4.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   22.12.13 1:14

Bilo bi dobro otvoriti temu najmanji broj odlazaka kući za vrijeme vojnog roka.Znam blizance
Predraga i Nenada Mirkovića koji nisu željeli ići kući pa su cijeli 15 mjeseci bili u Puli bez dana
odlaska kući.Naravno imali su generacijsko skraćenje i nisu koristili redovno odsustvo pa su
i ranije otišli kući.Bilo je to 1984-1985.
Na vrh Go down
jhanus2010
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-11-10

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   22.12.13 15:25

Ja sam bio svega 2 puta kuci i to za vikend zbog opstih poslova a onda drugi put sam isao na 7 dana.Nisam koristio odsustvo i 7 dana nagradnog pa sam vojni rok skratio za vise od 2 meseseca,
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   22.12.13 19:40

Ja sam bio 2 puta jedan opp a drugi redovno odsustvo ali moram priznat OPP 10 dana a redovno 27 dana dozvolu mi napisao zapovjednik broda imo sam sreću
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   22.12.13 21:18

Imao sam 2 puta PP i redovno odsustvo+3 dana skraćenja bez ikakve zasluge....verovatno da bi komandir pustio celu klasu isti dan..
Na vrh Go down
Srdjan Avramov
Gušter
Gušter

Broj komentara : 65
Član od : 2009-10-10
M(j)esto Novi Sad - Churug

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   22.12.13 23:18

4 puta vikend, od petka do utorka u 2400. Komanda Stana, mala jedinica, bez problematicnih, svi dodju na red, pa novi krug. Ko je hteo OPP, dobijao ako ima barem malo smislen razlog, redovno takodje, ko je hteo koristio, ko nije hteo skidao se ranije. Uz 45 dana skracenja i 15 dana redovnog, sluzio nesto ispod 13 meseci, bio sam poslednja klasa koja je otisla na 15, avgust 85
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 2:19

Bilo je jedno pisano pravilo ali su ga rijetki dobijali,PP ili ako se dobro sjećam Privatni poslovi.Prvi odlazak doma mi je bio baš taj jer je jedan Kapetan(kasnije sam ga rijetko viđao)imao kuću blizu mene.Nakon 6 mjeseci dolazim i nađem kuću t.j. vikendicu,nađem čovjeka koji ju je održavao ali se Kapetanu nije javljao jer se rastavio i uhvatio boce a ovog uhvatila panika.Tad sam bio sretan iako sam od 4 dana dva proveo kući a dva na put ali sam dobio i neke povlastice u obliku konzervi jer sam sa starim aparatom poslikao izgled a još bolja verzija je ta što me je frend slikao kako sam pokosio travu.
Nek netko pojasni da ne guglam iako pretpostavljam o čemu se zapravo radilo da je taj PP bio davan za smrtne slučajeve i slično.Iako je malo off od ove teme baš me zanima koliko dana je mogao biti maksimum.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Nepisana pravila u vojsci   03.08.14 16:14

@Matrix (citat):
Nek netko pojasni da ne guglam iako pretpostavljam o čemu se zapravo radilo da je taj PP bio davan za smrtne slučajeve i slično.

S tim se dosta muljalo i ovisilo je koliko znam o komandiru čete.
Par dana amo-tamo ako je on dao, nije nitko od viših postavljao daljnja pitanja.

Bilo je drugačije kad su vojni rok služili stariji oženjeni ljudi, dvije-tri godine, hranitelji obitelji,... sezonski poslovi oko zemlje i imanja... itd...

Šta smo mi bili, klinci od 18-19 godina, barem moja generacija, kojih privatnih poslova si mogao imati osim smrtnog slučaja.
Tu i tamo je netko bio oženjen, imao dijete, općenito rijetko.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 16:38

Kod mene su svi dobijali 7 dana PP jer nije bilo izlazaka u grad.

BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 03.08.14 18:20; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   03.08.14 17:51

Nadovezaću se na kolege koji su govorili o PP odsustvu da se je pored smrtnih slučajeva davalo i za  telegrame o bolesti npr oca majke itd.Po tom pitanju se je izlazilo vojnicima ususret a bilo je i odlazaka kući preko veze.Nešto sam o tome pisao u drugim rubrikama tj.temama.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?   Today at 4:49

Na vrh Go down

Odsustva - koliko puta ste išli na odsustva u toku vojnog roka?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Vakcine u JNA
» Cigarete
» Jezidi